MY.UAНовини
Гучна відставка Мустафи Найєма: як змінювалась кар’єра політика і найгучніші скандали
Гучна відставка Мустафи Найєма: як змінювалась кар’єра політика і найгучніші скандали

Гучна відставка Мустафи Найєма: як змінювалась кар’єра політика і найгучніші скандали

ТСН.ua проаналізував, чому на рішення про відставку Найєма звернули увагу на Заході і що відомо про самого колишнього журналіста, який пішов в політику.

У вівторок, 18 червня, уряд звільнив Мустафу Найєма з посади голови Державного агентства відновлення та розвитку інфраструктури України.

ТСН.ua проаналізував, чому на це рішення звернув увагу Захід і вирішив нагадати, що відомо про самого Найєма – колишнього журналіста, який пішов в політику.

Біографія політика: короткі відомості

Мустафа Найєм народився 28 червня 1981 року в Кабулі. Його батько Наїм Найєм обіймав посаду міністра освіти Афганістану. Мати померла через 10 днів після народження молодшого на три роки брата – Масі Найєма, відомого тепер українського військового, правозахисника і громадського діяча. Під час боїв за Україну Масі Найєм був поранений і втратив око.

У 1986 році батько Мухаммад Наїм Наєм поїхав на навчання до Москви.

В одному з інтерв'ю Найєм-старший розповідав, що був проти радянського вторгнення 1979 року.

"Прийшли на роботу, подивилися – скрізь танки. Росіяни. А я дуже засмутився. Усі ці документи в руках були, а я кинув їх. Кажу, я для росіян не працюю більше. І поїхав додому", – згадував він.

У Москві зустрів свою майбутню дружину – українку Валентину Колечко, з якою одружився в 1990 році. У 1989 році батько забрав до Москви Мустафу, де той провчився рік у початковій школі, а через рік – молодшого сина Масі. Згодом сім'я переїхала до Києва.

Мустафа Найєм в журналістиці

У вересні 2004 року почав журналістську кар'єру, ставши кореспондентом відділу політики в інформаційному агентстві "Контекст Медіа".

Найєм працював у низці видань, зокрема "Комментрантъ Украина" й "Українська правда", а пізніше став одним із засновників "Громадського телебачення".

  • 2007 року Найєм починає працювати редактором-спецкореспондентом у програмі "Свобода Савіка Шустера". Паралельно веде блог на "Українській правді".
  • У 2009 році починає працювати на телевізійному каналі "ТВі", де до грудня 2010 року вів авторську програму "Чорне та біле".
  • У 2010 році Мустафа Найєм розриває свою співпрацю з продакшн-компанією "Савік Шустер Студія". У 2011 році Найєм відновлює співпрацю з Шустером
  • Навесні 2013 року на знак незгоди з новим менеджером на телеканалі ТВі, звільнився.
  • У 2013 році Мустафа Найєм був одним із журналістів, які започаткували в Україні новий формат "інтернет-телебачення", назвавши проєкт "Громадське телебачення".

Євромайдан і Революція Гідності

Мустафа Найєм зіграв важливу роль в організації Євромайдану у листопаді 2013 року. За однією з поширених версій, він був одним з перших, хто закликав українців вийти на Майдан Незалежності в листопаді 2013 року на знак протесту проти рішення уряду Миколи Азарова відкласти підписання угоди про асоціацію з ЄС.

21 листопада 2013 року на своїй сторінці в Facebook опублікував пост "Гаразд, давайте серйозно. Ось хто сьогодні до півночі готовий вийти на Майдан? Лайки не рахуються. Тільки коментарі під цим постом зі словами "Я готовий". Як тільки набереться більше тисячі, будемо організовуватися".

Скоро Найєм публікує другий пост: "Зустрічаємося о 22:30 під монументом Незалежності. Одягайтеся тепло, беріть парасольки, чай, каву, гарний настрій і друзів. Репост всіляко вітається".

Перші сім днів протесту Мустафа Найєм очолював неформальний координаційний центр Євромайдану. Проте 27 листопада 2013 року оголосив, що надалі залишатиметься на Майдані виключно як журналіст. Далі помітної ролі він не відігравав.

Похід у політику

Мустафа Найєм на парламентський виборах 2014 року був обраний народним депутатом Верховної Ради 8 скликання від партії "Блок Петра Порошенка" (№20 у списку) як безпартійний. У 2014-2016 роках був заступником голови фракції "Блок Петра Порошенка" у Верховній Раді.

Проте "побив горшки" з Порошенком і намагався відсторонитися від нього.

У 2015 році Найєм увійшов до складу колегії Міністерства внутрішніх справ, був куратором проекту запуску "Нової патрульної поліції". Намагався стати главою Національної поліції, але програв конкурс.

У 2019 році Найєм вийшов із фракції "БПП" та публічно підтримав кандидата у президенти Анатолія Гриценка.

Ходили чутки, що під час останніх парламентських виборів 2019 року Найєм вів перемовини щодо участі у списку партії "Голос" Святослава Вакарчука, але безуспішно. Тому публічно на виборах до ВР не балотувався.

Співпраця з новою владою і "шалені" доходи в Укроборонпромі

 У листопаді 2019 року входить до складу правління державного підприємства Укроборонпром в якості заступника генерального директора.

Працюючи в концерні "Укроборонпром", заробив за 2020 рік 3,007 мільйонів гривень. У середньому колишній парламентарій заробляв приблизно 250 тис гривень на місяць. За останні чотири місяці своєї роботи в концерні Мустафа отримав 3 255 780 грн зарплати. Таким чином, його місячний оклад становив 813,9 тис. грн.

У квітні 2021 року Мустафу Найєма звільнили з посади заступника генерального директора "Укроборонпрому" з управління активами. Для нього це рішення стало несподіваним.

"Після чергової реорганізації мою посаду скоротили. Без пояснень. Не буду приховувати, для мене це рішення було несподіваним. Однак наша співпраця з концерном на цьому етапі закінчується", – повідомив тоді Найєм.

Далі, від серпня 2021 року Найєм працював заступником голови інфраструктури.

Остання відставка і реакція Заходу

У січні 2023 року Кабмін створив на базі Державного агентства інфраструктурних проєктів та Державного агентства автомобільних доріг нову структуру – Державне агентство відновлення та розвитку інфраструктури України. Найєма призначили головою цього Агентства відновлення.

10 червня Мустафа Найєм повідомив, що написав заяву про звільнення з посади очільника голови Держагентства відновлення та розвитку інфраструктури.

Приводом заяви про відставку стала відмова прем’єра Дениса Шмигаля підписати йому дозвіл на відрядження для участі у міжнародній конференції з питань відновлення України Ukraine Recovery Conference (URC2024)

Крім того, Найєм стверджує, що починаючи від листопада минулого року, команда Агентства нібито "почала стикатися з постійною протидією, спротивом та створенням штучних перешкод".

Натомість в уряді всі звинувачення Мустафи Найєма відкидають.

З серпня 2021 року Найєм працював у Мінінфраструктури. У ЗМІ припускали, що він був наближений до тодішнього міністра інфраструктури Олександра Кубракова, якого звільнили 9 травня цього року.

Причиною відставик обох чиновників називають зростання антагонізму з керівником Офісу президента Андрієм Єрмаком.

Однак, джерела в ОП та партії "Слуга Народу" у коментарі "Еспресо" стверджують, що поясняючи причини свого звільнення і Найєм і Кубраков "щонайменше лукавлять", коли кажуть про перешкоди і дискредитацію.

"Обвинувачень щодо Кубракова та Найєма більш ніж достатньо, починаючи з того, що Кубраков "виносив інформацію" з конфіденційних засідань та зустрічей в ОП (і, можливо, навіть, вів запис висловлювань посадовців) і закінчуючи розкраданнями коштів міжнародної допомоги та корупцією під час реалізації проєктів з відновлення", – йдеться у статті.

Водночас, на Заході уже звернули увагу на відставку Найєма. І хоч офіційних реакцій не було, західна преса, як завжди, робить акценти на те, чого собі не можуть чи не хочуть дозволити офіційні особи.

Так, у статті Financial Times журналісти припускали, що його звільнення "матиме неприємні наслідки для президента Зеленського і України"

Шість українських і західних чиновників розповіли FT, що низка звільнень, відставок і перестановок в уряді під керівництвом Зеленського останніми місяцями "спричинили напруженість у відносинах між Києвом і західними партнерами, які фінансують оборону і реконструкцію України".

У NYT також проаналізували скандальне звільнення Найєма. У виданні припускають, що його відхід підкреслює напруження всередині уряду щодо розподілу військової допомоги.

Андрій Боровик, виконавчий директор Transparency International Ukraine у коментарі "Голосу Америки", назвав відставку Найєма "тривожним знаком".

Скандали і напади

Останній гучний скандал був пов'язаний з юридичною компанією "Міллер", співзасновником якої є брат Мустафи Найєма Масі.

За інформацією "Главкома",  Сергій Носов – батько адвоката з цієї фірми Олексія Носова – отримав високу посаду у Службі відновлення та розвитку інфраструктури, яку очолював Мустафа Найєм. Сам адвокат із юридичної компанії "Міллер" Олексій Носов став фігурантом гучної корупційної справи. Йому повідомили про підозру у спробі дати хабар у 200 тисяч доларів детективу НАБУ та прокурору САП.

У коментарі Оbozrevatel Мустафа запевнив, що конфлікту інтересів у цьому рішенні не було, а свою посаду Носов-старший отримав за результатами відбору, які пройшли всі перевірки на прозорість.

Під час своєї журналістської діяльності Мустафа Найєм неодноразово зазнавав нападів. У 2010 році його затримують співробітники "Беркута" нібито мотивуючи це його "кавказькою зовнішністю". Така причина обурила журналіста. Найєм написав статтю "Ксенофобія не повинна стати обличчям української національності" з вимогою звільнити співробітника, який його затримав і не побажав принести свої вибачення. 

30 липня 2012 року Мустафа стверджував, що був побитий охороною одного з делегатів з'їзду Партії регіонів після того, як машина супроводу цього делегата підрізала мотоцикл Найєма. Міліція відмовилася від порушення кримінальної справи.

2018 року на дорозі біля Бесарабського ринку у Києві його побили представники чеченської діаспори. Мустафа Найєм вступив у словесну суперечку з одним із водіїв – в результаті його побили, він потрапив до лікарні зі зламаною щелепою та струсом мозку.

19 травня 2019 року під час візиту до Одеського Літнього Театру, де зібралися активісти міста, аби не допустити будівництва на місці театру концертного майданчику, невідомі особи вилили на журналіста відро з нечистотами.

Поділитися
Поділитися сюжетом
Джерело матеріала
Згадувані персони
Антирекордная атака Путина: в Воздушных силах указали на неожиданную особенность обстрела
Comments UA
2025-08-21T09:57:21Z
В Раде не скрывают гнева: "это ручное гестапо Зеленского"
Comments UA
2025-08-08T17:24:03Z
В документах Кремля прописана дата окончания войны: ГУР рассказали, когда россия отступит
Знай
2025-08-18T20:30:13Z
Как закончится война в Украине: прогноз Сырского
TSN
2025-08-07T20:42:23Z
Спецпосланник США передал награду заместителю директора ЦРУ, чей сын воевал за РФ
Апостроф
2025-08-21T10:33:46Z
Зеленский тремя словами ответил на требование Путина относительно русского языка
Comments UA
2025-08-21T10:33:45Z
Мелания Трамп передала Путину тайное письмо
TSN
2025-08-16T04:31:36Z
Известно, кто будет охранять Путина во время визита в США
Корреспондент
2025-08-13T07:27:53Z
Ключевой помощник Путина считает вторжение в Украину ошибкой - СМИ
Корреспондент
2025-08-10T23:27:38Z
Алла Пугачева решилась на резкий и неприятный шаг
Comments UA
2025-08-14T20:42:08Z
Леся Никитюк ошеломила эффектным видом фигуры в купальнике спустя два месяца после родов
TSN
2025-08-16T14:57:48Z
Обручальное кольцо Елены Зеленской. Как выглядит главное украшение первой леди Украины и сколько стоит
Telegraf
2025-08-13T18:09:43Z
Анна Кошмал после рождения второго ребенка не может похудеть и объяснила почему: "Все безрезультатно"
TSN
2025-08-16T16:06:52Z
Елена Зеленская надела на церемонию дизайнерский пиджак с вышивкой: сколько он стоит и что означают символы
Апостроф
2025-08-21T10:30:53Z
"Любовь сильнее всех испытаний": Камалия выдала замуж сестру-военную
Gazeta UA
2025-08-21T10:30:37Z
Умер популярный российский актер Иван Краско
GlavRed
2025-08-09T10:54:57Z
"Ты должна жить своей жизнью": дочь Халка Хогана раскрыла его последние слова
Фокус
2025-08-09T10:15:20Z
Съемки клипа Макса Барских сорвались из-за баллистического обстрела
TSN
2025-08-15T14:21:32Z
Выстрелил молодой маме в голову. В Каменском произошло ужасное убийство
Telegraf
2025-08-09T11:09:46Z
Взрыв завода в РФ: резко увеличилось число пострадавших
Корреспондент
2025-08-15T14:06:46Z
Ракетная атака на Днепр: что известно о последствиях
TSN
2025-08-15T14:21:54Z
В Запорожье в результате атаки РФ погибли три человека, много раненых. ФОТО
Новости Украины
2025-08-18T10:33:02Z
Катастрофа в Испании и Португалии: появились спутниковые фото масштабных пожаров
TSN
2025-08-21T10:28:31Z
В Киевской области благодаря дронам-перехватчикам сбили почти 50 российских беспилотников
Апостроф
2025-08-21T09:27:34Z
В Москве масштабный пожар: горят склады и кафе
Корреспондент
2025-08-17T00:03:36Z
Сотрудницу Одесской таможни поймали на взятке
Корреспондент
2025-08-09T11:09:07Z
В Днепре работники ТЦК избили ветерана: начато расследование
TSN
2025-08-09T10:09:28Z
17 августа: церковный праздник сегодня, что выбросить из дома, чтобы ушли болезни и печали
UAToday
2025-08-17T04:00:46Z
Какой завтра, 22 августа, праздник — все об этом дне, какой церковный праздник, что нельзя делать
TSN
2025-08-21T06:03:54Z
Вдова Поклада после его смерти поскандалила с бывшей Джигарханяна, которая позвонила из Москвы
TSN
2025-08-09T11:03:40Z
"Они просто все в этих шапках": украинская молодежь опозорилась незнанием истории
Telegraf
2025-08-08T22:33:35Z
КНДР имеет секретную военную базу, которая может угрожать Южной Азии и США
Апостроф
2025-08-21T10:30:25Z
Украинцев в Европе заставляют становиться бездомными
Знай
2025-08-21T10:30:17Z
Перебросят ли войска КНДР из Курщины на другие направления: Сырский ответил
TSN
2025-08-07T18:45:49Z
Украинка купила в АТБ пельмени с отвратительным "сюрпризом". Что там было
Telegraf
2025-08-09T11:06:47Z
Дроны атаковали завод ударных БПЛА в России
Новости Украины
2025-08-09T09:42:54Z
Три вечерних привычки, которые помогут быстро заснуть
Gazeta UA
2025-08-09T21:42:39Z
Новый штам коронавируса: области распространения, симптомы
Корреспондент
2025-08-09T02:57:25Z
Микробиолог рассказала о новых технологиях борьбы с раком
ZN UA
2025-08-09T10:51:17Z
Как понять что давление высокое, если нет тонометра
TSN
2025-08-21T10:21:43Z
Добавьте в воду при варке яиц один продукт, и вы забудете о проблемах с их очищением
Знай
2025-08-21T09:51:41Z
Распространенный продукт, который усугубляет проблемы с простатой
Comments UA
2025-08-21T09:51:28Z
Кошки помогут вылечить болезнь Альцгеймер: станут ли пушистые пациенты ключом к новому лекарству
Знай
2025-08-21T08:51:43Z
Как почистить матрас в домашних условиях от желтых пятен, мочи, запаха: эффективные методы
TSN
2025-08-21T08:09:39Z
Как поддержать иммунитет ребенка при адаптации в садике
Знай
2025-08-21T06:51:01Z
Банкротство Аэросвита: арбитраж закрыл $700 млн иск компании Коломойского к Украине
Лига
2025-08-08T13:39:26Z
Добавят меньше, чем стоит буханка хлеба: на сколько повысят пенсии
Знай
2025-08-08T17:36:28Z
Выгодно ли работать на пенсии: сколько прибавят за каждый месяц
Знай
2025-08-14T05:06:09Z
Азербайджан может снять эмбарго на поставку оружия Украине
TSN
2025-08-11T01:21:49Z
НБУ ко Дню Независимости выпустит новые банкноты с едким для РФ лозунгом
Comments UA
2025-08-21T10:21:59Z
Дефицит топлива фиксируют во временно оккупированном Запорожье
Апостроф
2025-08-21T10:09:17Z
Саратовский НПЗ в России остановил прием нефти после атаки беспилотников
Новости Украины
2025-08-11T19:30:20Z
Между Киевом и Бухарестом запустят прямой поезд через Кишинев
UAToday
2025-08-21T10:06:50Z
Украинское изобретательство: почему инновации не доходят до рынка
ZN UA
2025-08-21T10:03:12Z
Кабмин упростил продажу подержанных авто: от чего избавили украинцев
Знай
2025-08-16T15:51:16Z
Вводят новый синий сигнал светофора: водители в шоке, штрафов станет больше
Знай
2025-08-16T12:30:45Z
В Киеве заметили новейший спортивный электрокроссовер Smart
Фокус
2025-08-09T09:42:13Z
Как быстро охладить салон авто в жару: простой и действенный метод
Фокус
2025-08-21T10:36:36Z
Какими автомобилями больше всего довольны их владельцы — исследование
Фокус
2025-08-21T07:36:46Z
Раскрыт возможный сеттинг Forza Horizon 6 — ожидаемая гонка от Microsoft должна выйти в 2026 году
GameMag
2025-08-21T04:03:34Z
Xiaomi выйдет на европейский рынок электромобилей в 2027 году
Корреспондент
2025-08-20T16:06:42Z
Звезды "Очень странных дел" и "Индианы Джонса": музей распродает коллекцию авто из кино
Фокус
2025-08-20T14:15:34Z
Автомеханики ответили, когда стоит продавать автомобиль, чтобы потом не сожалеть
Comments UA
2025-08-20T13:00:23Z
Конец эпохи ветряных турбин: что такое Hercules, производящий 5000 кВтч в домашних условиях
Фокус
2025-08-21T09:57:46Z
Больше всего "мотают" электроэнергии: эксперты назвали разоряющие вас приборы
Знай
2025-08-16T20:12:38Z
Полнолуние и новолуние в августе 2025: лунный календарь
VGorode
2025-08-09T11:33:37Z
Ограничения в мессенджерах: Россия усиливает цифровой контроль
Хвиля
2025-08-14T00:15:39Z
Android-флагманы начнут работать еще быстрее: в чем секрет прорывной технологии
Фокус
2025-08-21T10:36:17Z
Движение на Луне: ученые распечатали лунные образцы через 50 лет и сделали открытие
Фокус
2025-08-21T10:12:46Z
Цифровая головоломка, которая захватила сеть: найдите число 16 за 7 секунд
Gazeta UA
2025-08-15T14:15:23Z
На смартфонах Pixel появится функция, которую все давно ждали: как она работает
Фокус
2025-08-21T09:48:38Z
7 самых рискованных онлайн-игр, вызывающих максимальные потери у игроков
Comments UA
2025-08-21T09:45:48Z
Что будет, если хранить лимоны в морозилке: вам точно это понравится
TSN
2025-08-10T12:48:31Z
Гороскоп на сегодня 16 августа: финансы овнов, обман близнецов и разочарование рыб
Знай
2025-08-16T02:06:53Z
В Египте нашли затерянный город времен раннего христианства
Корреспондент
2025-08-13T17:21:02Z
Осеннее настроение на кончиках пальцев: пять трендов маникюра, которые покорят сентябрь
Gazeta UA
2025-08-21T10:09:40Z
Этот продукт больше всего вредит зубам — и это не сладости
Comments UA
2025-08-21T09:24:32Z
Это действительно так: 15 растений, которые способны предсказать, когда пойдет дождь
TSN
2025-08-21T08:18:50Z
Никогда не давайте этот напиток детям в школу. Что скрывает популярная Cola Zero
Telegraf
2025-08-21T08:03:58Z
Как дать коту таблетку: полное пособие для владельцев домашнего питомца
TSN
2025-08-21T06:36:43Z
Эти продукты запрещено хранить в дверце холодильника: испортятся очень быстро
Comments UA
2025-08-21T06:03:19Z
"Перемоги не буде", - Стрєлков із в'язниці побачив провал наступу РФ
Новости Украины
2025-08-08T19:33:44Z
Этот лайфхак спасет вас от адской жары: как охладить дом за 15 минут
Знай
2025-08-09T10:51:17Z
"Забиваются в норы": новая тактика врага в Волчанске
Хвиля
2025-08-07T22:15:57Z
Россияне продвинулись в трех областях - DeepState
Корреспондент
2025-08-14T08:36:30Z
Украину накроют ливни и грозы: где и когда ждать ухудшения погоды
Апостроф
2025-08-21T10:36:53Z
В Сумах начали обустраивать антидроновую защиту АЗС
Апостроф
2025-08-21T10:27:42Z
Партизаны ударили по военной логистике РФ в Ростове-на-Дону
Новости Украины
2025-08-09T10:45:41Z
В Донецкой области принудительно эвакуируют семьи с детьми еще из 19 населенных пунктов
Новости Украины
2025-08-09T06:33:16Z
Дроновая атака РФ по Купянску: количество пострадавших возросло
Апостроф
2025-08-08T13:21:45Z
Украинцы завоевали первую золотую медаль на Всемирных играх-2025
ZN UA
2025-08-08T15:21:25Z
Вербич озвучил, при каких условиях готов вернуться в Динамо
Корреспондент
2025-08-09T10:00:26Z
"Шахтер" вылетает из Лиги Европы: дальше борьба за Лигу конференций
Gazeta UA
2025-08-15T11:09:51Z
Маккаби - Динамо: прогноз на матч квалификации Лиги Европы
Корреспондент
2025-08-21T10:30:16Z
Собираюсь вывести из строя этого малыша: Пол - о бое с Джервонтой
Корреспондент
2025-08-21T09:09:02Z
Реал и Куртуа договорились о новом контракте
Корреспондент
2025-08-21T09:03:10Z
В российском клубе прокомментировали переход украинского футболиста-предателя
ZN UA
2025-08-21T09:00:32Z
Промоутер Богачука оспаривает его место в рейтинге WBC
Корреспондент
2025-08-21T08:30:47Z
Промоутер Пола прокомментировал будущее поединка с Джошуа
Корреспондент
2025-08-21T07:48:07Z