MY.UAНовини
NASA спостерігає, як червона планета загоряється під час епічної сонячної бурі
NASA спостерігає, як червона планета загоряється під час епічної сонячної бурі

NASA спостерігає, як червона планета загоряється під час епічної сонячної бурі

На додаток до створення приголомшливих полярних сяйв, недавній екстремальний шторм дав більше деталей про те, з якою кількістю радіації майбутні астронавти можуть зіткнутися на Червоній планеті.

Марсоходи та орбітальні апарати NASA спостерігали значні сонячні спалахи та викиди корональної маси, причому сонячний спалах X12 вразив Марс 20 травня. Ця подія показала потенційні дози радіації для астронавтів і спричинила порушення зору на марсіанському обладнанні. Дані цих спостережень допоможуть у плануванні захисту від радіації та майбутніх місій, включаючи майбутню місію ESCAPADE.

Екстремальні шторми на Марсі

З того часу, як на початку цього року Сонце увійшло в період піка активності, який називається сонячним максимумом, марсіанські вчені чекали епічних сонячних бур. Протягом останнього місяця марсоходи та орбітальні апарати NASA надали дослідникам місця в першому ряду для серії сонячних спалахів і викидів корональної маси, які досягли Марса — у деяких випадках навіть викликаючи марсіанські полярні сяйва.

Це золоте дно науки запропонувало безпрецедентну можливість вивчити, як такі події розгортаються в глибокому космосі, а також те, з яким радіаційним опроміненням можуть зіткнутися перші астронавти на Марсі.

Найбільша подія сталася 20 травня з сонячним спалахом, який пізніше оцінили як X12 — сонячні спалахи класу X є найсильнішими з кількох типів — на основі даних космічного корабля Solar Orbiter, спільної місії ESA (Європейського космічного агентства) та NASA. Спалах послав рентгенівське та гамма-випромінювання в бік Червоної планети, тоді як подальший викид корональної маси запустив заряджені частинки. Рухаючись зі швидкістю світла, рентгенівські та гамма-промені від спалаху прибули першими, тоді як заряджені частинки трохи відстали, досягнувши Марса лише за десятки хвилин.

Вплив радіації на Марс

Розвиток космічної погоди уважно стежили аналітики з Управління аналізу космічної погоди від Місяця до Марса в Центрі космічних польотів імені Годдарда NASA в Грінбелті, штат Меріленд, який відзначив можливість надходження заряджених частинок після викиду корональної маси.

Якби астронавти в цей час стояли біля марсохода NASA Curiosity, вони б отримали дозу опромінення в 8100 мікрогрей, що еквівалентно 30 рентгенівським знімкам грудної клітки. Хоча це не було смертельним, це був найбільший сплеск, виміряний детектором оцінки випромінювання Curiosity (RAD) з моменту приземлення марсохода 12 років тому.

Марсохід NASA Curiosity зафіксував чорно-білі смуги та плями за допомогою однієї зі своїх навігаційних камер саме тоді, коли частинки сонячної бурі прибули на поверхню Марса. Ці візуальні артефакти викликані енергійними частинками, які потрапляють на детектор зображення камери. Авторство: NASA/JPL-Caltech

Планування майбутніх місій

Дані RAD допоможуть вченим спланувати найвищий рівень радіаційного опромінення, з яким можуть зіткнутися астронавти, які могли б використовувати ландшафт Марса для захисту.

«Схили скель або лавові труби забезпечили б додатковий захист астронавта від такої події. На орбіті Марса або в глибокому космосі потужність дози була б значно більшою», — сказав головний дослідник RAD Дон Хасслер з відділу дослідження та дослідження сонячної системи Південно-західного науково-дослідного інституту в Боулдері, штат Колорадо. «Я не здивуюся, якщо ця активна область на Сонці продовжить вивергатися, що означає ще більше сонячних штормів як на Землі, так і на Марсі протягом найближчих тижнів».

Вплив на марсоходи та орбітальні апарати

Під час події 20 травня стільки енергії від шторму вдарило по поверхні, що чорно-білі зображення з навігаційних камер Curiosity танцювали зі «снігом» — білими смугами та плямами, спричиненими ударами заряджених частинок об камери.

Подібним чином зоряна камера на орбітальному апараті NASA Mars Odyssey 2001 року, яку використовує для орієнтації, була наповнена енергією сонячних частинок, яка на мить зникла. (Одіссей має інші способи зорієнтуватися, і відновив камеру протягом години.) Навіть з коротким проміжком у своїй зоряній камері, орбітальний апарат зібрав важливі дані про рентгенівські, гамма-промені та заряджені частинки за допомогою нейтронів високої енергії. Детектор.

Це було не перше зіткнення Odyssey із сонячним спалахом: у 2003 році сонячні частинки від сонячного спалаху, який, зрештою, був оцінений як X45, обсмажили детектор випромінювання Odyssey, який був розроблений для вимірювання таких подій.

Полярні сяйва над Марсом

Високо над Curiosity орбітальний апарат NASA MAVEN (Mars Atmosphere and Volatile EvolutioN) зафіксував ще один ефект нещодавньої сонячної активності: сяючі полярні сяйва над планетою. Спосіб виникнення цих полярних сяйв відрізняється від того, що спостерігається на Землі.

Наша рідна планета захищена від заряджених частинок потужним магнітним полем, яке зазвичай обмежує полярні сяйва регіонами поблизу полюсів. (Сонячний максимум є причиною нещодавніх полярних сяйв, які спостерігаються далеко на південь, аж до Алабами.) Марс втратив своє внутрішньо генероване магнітне поле в давньому минулому, тому немає захисту від шквалу енергійних частинок. Коли заряджені частинки потрапляють в атмосферу Марса, це призводить до полярних сяйв, які поглинають всю планету.

Під час сонячних подій Сонце випускає широкий спектр енергетичних частинок. Тільки найенергійніші можуть досягти поверхні, щоб виміряти її за допомогою RAD. Частинки з меншою енергією, ті, що викликають полярні сяйва, відчуваються приладом MAVEN Solar Energetic Particle.

Вчені можуть використовувати дані цього приладу, щоб відновити часову шкалу кожної хвилини, коли сонячні частинки кричали повз, ретельно аналізуючи, як розвивалася подія.

«Це була найбільша подія сонячних енергетичних частинок, яку коли-небудь бачив MAVEN», — сказала керівник відділу космічної погоди MAVEN Крістіна Лі з Каліфорнійського університету, лабораторія космічних наук Берклі. «Останніми тижнями відбулося кілька сонячних явищ, тому ми спостерігали хвилю за хвилею частинок, які вдарялися на Марс».

Новий космічний корабель на Марс

Дані, отримані з космічного корабля НАСА, не тільки допоможуть майбутнім планетарним місіям на Червону планету. Це сприяє збору великої кількості інформації іншими геліофізичними місіями агентства, включаючи «Вояджер», сонячний зонд Parker і майбутню місію ESCAPADE (дослідники прискорення плазми та динаміки Escape).

Плануючи запуск наприкінці 2024 року, подвійні невеликі супутники ESCAPADE обертатимуться навколо Марса та спостерігатимуть за космічною погодою з унікальної подвійної точки зору, яка є більш детальною, ніж те, що MAVEN зараз може виміряти окремо.

Детальніше про місії

Curiosity створила Лабораторія реактивного руху NASA (JPL), якою керує Каліфорнійський технологічний інститут у Пасадені, Каліфорнія. JPL очолює місію від імені Управління наукових місій NASA у Вашингтоні.

Головний дослідник MAVEN працює в Лабораторії фізики атмосфери та космосу (LASP) Університету Колорадо в Боулдері. LASP також відповідає за управління науковими операціями та роботу з громадськістю та комунікацію. Центр космічних польотів імені Годдарда НАСА в Грінбелті, штат Меріленд, керує місією MAVEN. Компанія Lockheed Martin Space побудувала космічний корабель і відповідає за роботу місії. JPL у Південній Каліфорнії забезпечує навігацію та підтримку Deep Space Network. Команда MAVEN готується відзначити 10-ту річницю перебування космічного корабля на Марсі у вересні 2024 року.

Поділитися
Поділитися сюжетом
Джерело матеріала
«Будапешт. Бомба під незалежність»: нарешті правильні висновки
Детектор М
2024-09-28T20:46:58Z
Покинув театр, щоб захищати Батьківщину: на війні загинув український артист балету в Литві
Фокус
2024-09-28T20:11:39Z
"Мене зрадили не один раз": під час концерту Melovin зізнався, що його мало не знищило
Знай
2024-09-28T17:51:34Z
Катя Осадча показала рідкісні фото з дорослим сином, яких ще не було в мережі
24tv
2024-09-28T17:21:05Z
3 романтичні фільми, які захочеться подивитися з коханою людиною
24tv
2024-09-28T16:42:14Z
Колишній учасник гурту DZIDZIO пояснив, чому негативно ставиться до Олега Винника
Фокус
2024-09-28T16:30:32Z
На фестивалі «Інтерлялька» в Ужгороді покажуть вистави лялькарі з восьми країн світу
УкраинФорм
2024-09-28T15:19:46Z
Фронтмен гурту Måneskin випустив першу сольну пісню
УкраинФорм
2024-09-28T15:00:33Z
Маніфест любові від MELOVIN та дебютний альбом Дорофєєвої: 10 музичних новинок тижня
24tv
2024-09-28T14:51:42Z
Єврокомісар закликав країни ЄС накопичити запаси снарядів, щоби бути готовими до ймовірної війни
УкраинФорм
2024-09-23T15:00:59Z
Зеленський відповів спікеру Джонсону на його претензії до посла України у США
24tv
2024-09-28T23:51:11Z
Кардинально різні: Майк Помпео порівняв зустрічі Зеленського з Трампом та з Гарріс
ZN UA
2024-09-28T23:49:31Z
Сходознавець пояснив, що буде з "Хезболлою" після ліквідації її лідера
TSN
2024-09-28T23:48:54Z
Китай в ООН застеріг від розширення карти війни в Україні
ГЛАВКОМ NET
2024-09-28T23:45:38Z
Бербок підтримала передачу Україні ракет Taurus: але потрібне рішення коаліції
TSN
2024-09-28T23:24:41Z
"Нічого про Україну без України": МЗС відреагувало на несподіваний крок Швейцарії
Хвиля
2024-09-28T23:16:07Z
Основою миру в Україні має стати її територіальна цілісність - МЗС Швеції
УкраинФорм
2024-09-28T23:10:51Z
"Він на нашому боці": Зеленський розповів про розмову з Трампом
Хвиля
2024-09-28T23:00:21Z
Українці можуть безкоштовно вилікувати зуби: стало відомо, на кого розрахована програма
Политека
2024-09-28T19:11:35Z
«Перший у світі» нейрочип на основі графену імплантували онкохворому пацієнту
InternetUA
2024-09-28T19:02:27Z
5 протизапальних напоїв, що ідеальні для осені: вони захистять від застуди
24tv
2024-09-28T17:33:54Z
Якщо мучить безсоння: проста техніка, яка допоможе заснути швидко і міцно
24tv
2024-09-28T17:33:13Z
У Китаї вперше вилікували діабет завдяки стовбуровим клітинам: пацієнти відмовились від інсуліну
Фокус
2024-09-28T15:51:15Z
Побачили наскрізь: учені зробили шкіру мишей невидимою за допомогою харчового барвника
Фокус
2024-09-28T15:45:27Z
Чому вода у пляшках шкідлива
24tv
2024-09-28T14:57:18Z
Вітряна віспа: які є міфи довкола хвороби та особливості лікування
TSN
2024-09-28T14:51:40Z
Які хвороби серця є підставою для відстрочки від мобілізації: повний перелік
24tv
2024-09-28T14:30:36Z
Комбат Третьої штурмової бригади повідомив вражаюче співвідношення втрат на фронті
ГЛАВКОМ NET
2024-09-28T23:45:59Z
Влада показала одну з «підземних» шкіл на Херсонщині
УкраинФорм
2024-09-28T23:27:39Z
З початку повномасштабного вторгнення у Запорізькій області пошкоджено та зруйновано 56 медзакладів
УкраинФорм
2024-09-28T23:07:00Z
Російські загарбники атакують Україну ударними БпЛА: мапа тривог
TSN
2024-09-28T23:00:43Z
На Харківщині вилучили фальсифікований алкоголь і цигарки на ₴4,5 мільйони
УкраинФорм
2024-09-28T22:52:02Z
У ГУР повідомили про специфіку роботи українського підпілля на захоплених росіянами територіях
УкраинФорм
2024-09-28T22:07:59Z
Війна, день 948. Зеленський готується до переговорів – El Pais
Football.ua
2024-09-28T22:01:36Z
Поблизу Селидового нацгвардійці знищили бронетанкову колону та взяли в полон російських загарбників
УкраинФорм
2024-09-28T21:07:06Z
Карта бойових дій в Україні станом на 29 вересня 2024 року
ГЛАВКОМ NET
2024-09-28T21:00:56Z
Ворожа атака на лікарню у Сумах: кількість жертв зросла
TSN
2024-09-28T23:00:31Z
Ураган "Хелен" у США забрав життя 52 людей і продовжує вирувати
ZN UA
2024-09-28T22:19:54Z
Поліція Сум показала жахливі кадри російського удару по лікарні
TSN
2024-09-28T20:57:25Z
У кількох областях повітряна тривога через атаку БПЛА
УкраинФорм
2024-09-28T20:16:58Z
У Пакистані розбився гелікоптер з російськими пілотами на борту
iPress
2024-09-28T19:19:09Z
Цинічний обстріл Сум: ДСНС показала момент повторного удару “Шахеда”
TSN
2024-09-28T19:03:55Z
Кількість поранених внаслідок російського удару по Сумах зросла до 21
УкраинФорм
2024-09-28T18:28:50Z
Затриманому на хабарі посадовцю Енергоатома призначили заставу в ₴1 мільйон
УкраинФорм
2024-09-28T18:25:38Z
Затримання посадовця «Енергоатома»: СБУ повідомила подробиці
ГЛАВКОМ NET
2024-09-28T18:21:32Z
Слот повідомив, наскільки серйозною є травма Робертсона
Football.ua
2024-09-28T21:37:05Z
Україна – Венесуела: відео онлайн-трансляція чвертьфіналу футзального ЧС-2024
ZN UA
2024-09-28T21:34:45Z
Дженоа — Ювентус 0:3 Відео голів та огляд матчу Серії А
Football.ua
2024-09-28T21:13:18Z
Україна – Венесуела: прогноз букмекерів, де і коли дивитись матч 1/4 фіналу ЧС-2024 з футзалу
ZN UA
2024-09-28T21:10:34Z
Осасуна сенсаційно обіграла Барселону
Football.ua
2024-09-28T21:02:21Z
"Ліверпуль" у напруженому матчі здолав "Вулвергемптон" та очолив АПЛ
TSN
2024-09-28T20:57:19Z
Усе дуже просто, – Ф'юрі розкрив секрет перемоги над Усиком в бою-реванші
24tv
2024-09-28T20:54:26Z
Аталанта вирвала нічию у Болоньї
Football.ua
2024-09-28T20:43:44Z
Осімген уперше забив за Галатасарай
Football.ua
2024-09-28T20:23:24Z
Адвокат з військового права попередила про зміни у доставці повісток
Хвиля
2024-09-28T23:09:56Z
Нацслужба здоров'я 1 жовтня проведе оплати медзакладам за дітей
УкраинФорм
2024-09-28T21:51:32Z
Сирський перебуває на найгарячіших ділянках Східного фронту - Генштаб
УкраинФорм
2024-09-28T21:28:53Z
29 вересня: який сьогодні день, традиції та заборони
ГЛАВКОМ NET
2024-09-28T21:06:18Z
Плани змінилися: жінка виграла 500 тисяч доларів, скасувавши свою відпустку
Фокус
2024-09-28T20:57:42Z
Українські бійці показали ефектну роботу FPV-дрона в повітрі
TSN
2024-09-28T20:57:11Z
Виробництво "Шахедів" у Росії відбувається із майже річним випередженням графіку
24tv
2024-09-28T20:03:32Z
Її капітал вражає: хто приховується за титулом найбагатшої жінки світу
24tv
2024-09-28T19:54:21Z
3-річний син Тімура Мірошниченка переніс другу операцію: "Неймовірна жага до життя"
TSN
2024-09-28T19:44:52Z
Засновника найбільшої криптобіржі Binance звільнили з-під варти
InternetUA
2024-09-28T23:01:23Z
Пенсію можна збільшити: у ПФУ розповіли, як забезпечити собі спокійнішу старість
Знай
2024-09-28T20:12:35Z
Як користуватися газовою плитою, щоб платити менше: поради від "Нафтогазу"
Знай
2024-09-28T19:06:43Z
Союзникам України не вистачає коштів на допомогу у 2025 році
360ua.news
2024-09-28T18:16:09Z
Керівник ДТЕК відзвітував про переговори з міжнародними партнерами у США
ГЛАВКОМ NET
2024-09-28T17:12:26Z
Можете втратити гроші: "Газмережі" попередили щодо оплати "другої" платіжки
Знай
2024-09-28T17:07:49Z
Українцям перерахують субсидії з 1 жовтня: деяким категоріям потрібно заново подати заяву
Политека
2024-09-28T16:12:25Z
Перед опалювальним сезоном: українці можуть отримати 100% знижки на оплату комуналки
Знай
2024-09-28T16:06:18Z
Статки Цукерберга вперше перевищили $200 мільярдів - Bloomberg
УкраинФорм
2024-09-28T15:40:37Z
День ангела 29 вересня: кого та як вітати з іменинами
TSN
2024-09-28T23:00:00Z
Європейці змінили поведінку у ресторанах: дані дослідження
ГЛАВКОМ NET
2024-09-28T20:30:21Z
Який стіл більший: лише 1% людей з високим рівнем IQ впораються за 8 секунд
24tv
2024-09-28T20:12:28Z
Не бійтеся експериментів: "Мастер Шеф" дала рецепт оригінального каррі з гарбузом
Политека
2024-09-28T20:01:30Z
Чи можна врятувати коктейль, в якому розтанув лід
24tv
2024-09-28T19:42:43Z
SOS для манікюру: що робити, якщо тріснув ніготь, відшарувався гель-лак або пішов бульбашками
Знай
2024-09-28T18:51:53Z
Бургери, оливки та каррі: що люблять їсти члени королівської родини
24tv
2024-09-28T18:48:29Z
Красиво та смачно відразу: рецепт сливового пирога на вершковому тісті, відео
Политека
2024-09-28T18:47:00Z
Іспанія пропонує колосальну суму за переїзд у райський куточок
24tv
2024-09-28T18:33:20Z
Школярі створюють новий ШІ, щоб допомогти автомобілям вчасно реагувати на тварин
24tv
2024-09-28T14:06:37Z
Японська компанія представила електричний кран у вигляді гігантського скорпіона
24tv
2024-09-28T09:02:11Z
В Україні розпочнуть бронювати пікапи Isuzu D-Max
AutoCentre
2024-09-28T09:01:25Z
Незвичайний 18-річний пікап Chevrolet майже без пробігу виставили на продаж
AutoCentre
2024-09-28T07:09:43Z
Рідини для електромобілів – електричне майбутнє
ЗаРулем
2024-09-28T07:03:12Z
Час переходити на електротягу: автомобілі в Україні дешевшають
Знай
2024-09-28T05:51:57Z
Стартує передпродаж Changan Mazda EZ-6
Portaltele
2024-09-28T05:04:29Z
Під час випробувань помітили таємничий електричний позашляховик Audi
ГЛАВКОМ NET
2024-09-27T18:36:23Z
Найбільший позашляховик Ford показали до прем'єри
ГЛАВКОМ NET
2024-09-27T14:45:51Z
"Чебурнет" все ближче: росіяни скиглять, що в них відібрали TikTok
24tv
2024-09-28T22:54:07Z
Космічний корабель Crew Dragon вирушив на МКС по астронавтів Boeing Starliner
ZN UA
2024-09-28T20:55:59Z
Південнокорейський водневий дрон тримається в повітрі 14 годин
InternetUA
2024-09-28T20:25:17Z
Вчені виявили, що штучний інтелект може спрогнозувати вибух метану в шахтах
InternetUA
2024-09-28T20:01:08Z
Причина найбільшого масового вимирання на Землі більше не є загадкою
Portaltele
2024-09-28T18:08:22Z
Apple нарешті виправить помилки iOS 18, які найбільше дратують користувачів
InternetUA
2024-09-28T18:01:51Z
У мережі ширяться небезпечні дописи із фото українських військових, згенерованими ШІ, - ЦПД
Детектор М
2024-09-28T17:52:42Z
Шахраї вигадали нову схему зі "стягненням" коштів з українців: про що йдеться
InternetUA
2024-09-28T17:47:43Z
Crew Dragon із двома астронавтами на борту відправився до МКС
УкраинФорм
2024-09-28T17:46:51Z