MY.UAНовини
"Воюватимуть лише бідні?": чи запрацює в Україні економічне бронювання, як вплине на мобілізацію
"Воюватимуть лише бідні?": чи запрацює в Україні економічне бронювання, як вплине на мобілізацію

"Воюватимуть лише бідні?": чи запрацює в Україні економічне бронювання, як вплине на мобілізацію

На третій рік війни Україна зіштовхнулася з двома пов'язаними проблемами – людей не вистачає в армії, і водночас їх не вистачає бізнесу для підтримки економіки. "Воювати або працювати" – принцип стійкості України, озвучений президентом Зеленським цьогоріч, однак і його виявилося складно реалізувати.

На початку 2024 року у владних колах заговорили про економічне бронювання – сучасне доповнення до наявної процедури бронювання, що базується ще на радянських правилах. Критерієм бронювання тут має стати або дохід людини та податки, що вона сплачує державі, або збір, який готовий сплатити за людину роботодавець.

Ідея економічного бронювання викликала як схвалення, так і перестороги – адже це означатиме, що "воюватимуть лише бідні". Врешті решт, 11 травня, у Верховній Раді зареєстрували законопроєкт про економічне бронювання, ініційований головою Комітету Верховної Ради України з питань економічного розвитку Дмитром Наталухою. Що відомо про документ і як до нього ставиться бізнес – читайте в матеріалі 24 Каналу.

"Воювати або працювати"

У січні 2024 року під час Всесвітнього економічного форуму у швейцарському Давосі президент Зеленський вперше озвучив принцип, який хотіли б почути українські бізнеси та представники так званого "економічного фронту".

Якщо ти мобілізаційного віку, тоді відповідно до українського закону, ти маєш бути в Україні. Ти будеш воювати або працювати,
– заявив тоді Зеленський.

Президент зазначив, що "в Україні не можна просто дихати повітрям", оскільки вона перебуває у війні. І тому в кожного українця є два вибори – або працювати, або воювати. За словами Зеленського, зарплатня одного військового – це податки 6 – 8 людей. Президент зауважив, що партнерська допомога не покриває заробітні плати військовослужбовцям, це все береться із державного бюджету.


Зеленський у Давосі / Getty Images

Уже на початку березня цей принцип оформився в ідею економічного бронювання: в уряді почали роботу над бронювання в обмін на сплату податків, які спрямовуватимуть на потреби армії.

Це не питання мобілізації, це трошки інше питання. Не може такого бути, що хтось не вкладається у війну в країні. Навіть якщо ти сьогодні не перебуваєш на передньому краї, у третьому ешелоні, на полігоні, навчальному центрі,
– зазначив тоді радник голови Офісу Президента України Михайло Подоляк 24 Каналу.

Він додав, що це можна робити, зокрема, через вклад в економіку, адже такий підхід є системним. Він потрібен, щоб в України були економічні ресурси для ведення війни. Частково цю дискусію мають провести завдяки закону про мобілізацію.

Депутати мають брати на себе відповідальність, дискутувати, приймати рішення, які враховуватимуть справедливі концепти. І щодо тих, хто вже сьогодні два роки на лінії фронту, і щодо тих, хто не готовий туди йти. Це складні дискусії,
– зауважував Подоляк.

Крім цього, варто пам'ятати, що після двох років війни провести мобілізацію на надзвичайно високому рівні дуже складно. Така ситуація була б і на Заході. Соціологія підтверджує, що дуже обмежене коло людей в інших країнах готові взяти зброю до рук і піти воювати, зазначав Подоляк.

Бути чи не бути економічному бронюванню

Початок 2024 року був складним в аспекті питань мобілізації. Додавання до законопроєкту про мобілізацію, який тоді "зависнув" між поданням і першим та другим читанням, суперечливої ініціативи про економічне бронювання загрожувало зривом обох ініціатив. У владі не могли визначитися, чи потрібно Україні економічне бронювання, чи ні.

Під час розгляду законопроєкту про мобілізацію правки щодо можливості бронювання громадян з огляду на високу зарплатню та сплачені податки були відхилені профільним комітетом, розповідав наприкінці березня нардеп від Слуги народу, член профільного комітету Ігор Копитін.

За словами Копитіна, були окремі пропозиції щодо бронювання осіб, які отримують певну зарплатню та сплачують податки – однак їх відхилили "навіть без обговорення". Нардеп вважав, що це порушує принцип рівності громадян.

Метою законопроєкту є встановлення соціально справедливої мобілізації. Фактичною суттю таких правок став би принцип "війна для бідних". А це неприпустимо,
– наголошував Копитін.

Наприкінці травня стало відомо, що Офіс Президента взагалі відмовився від реалізації ідеї економічного бронювання від мобілізації. Повідомлялося, що відмова від цієї ідеї може бути повʼязана з побоюваннями Генштабу щодо того, що економічне бронювання не розв'яже проблему з нестачею кадрів. На додаток до цього, такий крок може сприйматися згодом як офіційний відкуп від мобілізації та спричинить негативну реакцію в армії. Водночас у Генштабі відмовилися коментувати свою позицію щодо економічного бронювання та відповіли, що це питання не їхньої компетенції.

Наразі від ідеї економічного бронювання відмовилися взагалі, тому що категорично проти був Генштаб. Але 5 мільярдів доларів, які через це не потраплять до бюджету, треба чимось покрити. Думаю, зростання податків частково вирішить цю проблему,
– зазначало джерело видання "РБК-Україна" в ОП.

Водночас, як вважає голова фінансового комітету Ради Данило Гетманцев, питання бронювання та підвищення податків взагалі не пов'язані між собою. А підвищення податків буде в будь-якому разі.

Законопроєкт від Наталухи: що він передбачає

Попри все, 11 травня у Верховній Раді зареєстрували законопроєкт "Про внесення змін до Податкового кодексу України щодо особливостей сплати воєнного збору за бронювання військовозобов’язаних" від групи депутатів на чолі з головою Комітету Верховної Ради України з питань економічного розвитку Дмитром Наталухою.

  • Відповідно до нового законопроєкту, кожен субʼєкт господарювання, який сплачує підвищений військовий збір у 20 400 гривень щомісяця за працівника, має можливість його забронювати.
  • Сама ж сплата підвищеного збору відбувається не працівником, а бізнесом. Тобто бізнес сам визначає, хто для нього найбільш критичний і підтверджує це відповідними податками.
  • Бронювання поширюється на кожен субʼєкт господарювання, що нівелює проблему – з неможливістю броні для представництв міжнародних компаній чи ФОПів. Останні можуть забронюватися, якщо підтвердять реальне ведення діяльності протягом останнього року.

Далі документ мають розглянути профільні комітети.

Група Наталухи також подала два альтернативних законопроєкти, що включають:

  • бронювання за рівнем офіційної зарплати понад 36 336 грн;
  • комбіновану модель з рівнем зарплати 36 336 гривень для найманого працівника та 20 400 гривень військового збору для ФОПів.

Ще раніше нардеп Наталуха повідомив, що за різними підрахунками тіньовий ринок бронювання варіюється від 700 мільйонів доларів до 2 мільярдів доларів щороку. Загалом же економічне бронювання здатне згенерувати 200 мільярдів гривень на рік військового збору на потреби саме Сил оборони, вважає Наталуха.

Ідея полягає в тому, щоб дати можливість саме підприємствам — тобто реальному сектору економіки, бізнесу — самостійно визначати, яких саме співробітників вони хочуть залишити на місцях для того, щоб мати можливість прогнозувати свою подальшу діяльність. Для цього ми хочемо надати підприємствам право на власний розсуд бронювати співробітників, незалежно від їхньої заробітної плати, посади, яку вони обіймають в компанії. Тобто визначати цих співробітників і бронювати їх шляхом сплати збільшеного військового внеску розміром 20 тисяч гривень на місяць за людину,
– розповів нардеп в інтерв'ю НВ.

Обмеження у 50% заброньованих військовозобов'язаних у штаті підприємства при цьому зберігається. " Як правило, на кожному підприємстві це точно не 40, не 50 людей, максимум — 10", – пояснив депутат. Наталуха також наголосив, що в законопроєкті немає обмежень саме на рівень зарплати – це може бути й 5 000 гривень. Немає прив'язки й до галузі чи критеріїв доходів компанії.

Те, що за економічним бронюванням "воюватимуть тільки бідні" Наталуха називає "абсолютно штучно створеною конструкцією": немає жодного значення, скільки грошей у самого робітника, – платить роботодавець.

Коли ми дивимося на тих, хто справді мобілізувався і воює, на людей, які до цього очолювали списки в Forbes, людей, які мали дуже успішні бізнеси, на людей, які є заможними та самодостатніми, але при цьому вони воюють, по-перше; по-друге, на тих хлопців, які воюють на передовій і мають дуже конкурентне грошове забезпечення, мені здається, що аргумент про "воюють тільки бідні" відпадає сам собою,
– каже депутат.

Як працюватиме економічне бронювання в Україні

Економічне бронювання також має розв'язати проблему з мобілізацією "майже заброньованих" людей. На першому етапі компанія вноситиме відомості про працівників на електронному порталі та надаватиме квитанцію про сплату збору за три місяці. Для ФОПів – довідку про рух коштів.

На другому етапі податкові органи підтвердять відсутність заборгованості онлайн, після чого людина отримує жовтий QR-код, що підтверджує бронювання. Впродовж 60 днів працівникові потрібно буде оновити дані в ЦНАП для підтвердження бронювання. Згодом людина отримає зелений код, що підтверджуватиме бронювання.

Що кажуть експерти та бізнес

Виконавчий директор Економічного дискусійного клубу Олег Пендзин вважає, що економічне бронювання не є "відкупом від війни" – такі заяви можуть "розганяти" щодо ідеї бронювання за гроші. Про це він зазначив у коментарі 24 Каналу.

"А вас нікого не дивує, чому Російська Федерація не проводить мобілізацію. Хоча вони достатньо активно на сьогоднішній момент мобілізують населення", – зазначив експерт.

Воно мобілізується яким чином? Воно мобілізується через добровільне підписання контрактів. Чому? Все дуже просто: при підписанні контракту з російською армією російському громадянину іде одноразова виплата грошей,
– повідомив Олег Пендзин.

"Якщо мені хтось почне розказувати, що наявність фінансового зацікавлення не є важлива з погляду мобілізаційних процесів – це буде повна брехня", – додав Пендзин.

Як у свій час казав один французький імператор, що війна – це гроші, гроші й ще раз гроші. І самі собі попробуйте дати відповідь, наскільки сьогодні є важливою сума, яку отримує український вояк, мобілізований у збройні сили України. Це надзвичайно важливо. Ви дайте хлопцям навіть не 10 тисяч доларів, а дайте хлопцям гарантованих 2 – 3 тисячі доларів на місяць. Ви подивитеся, скільки буде людей добровільно зацікавлених в мобілізації,
– наголосив виконавчий директор Економічного дискусійного клубу.

Пендзин також додав, що тим часом хочемо зробити мобілізацію й при цьому нічого за це не платячи.

"Так не буває. У нас середня заробітна платня військового по днях вираховується. Це додаткові 60 мільярдів гривень з державного бюджету. Їх немає. Тобто середня заробітна платня сьогодні десь 22 – 25 тисяч гривень для вояка. Що це за гроші?" – каже експерт та додає, що 100 тисяч мобілізованих – це ще додатково щонайменше 135 мільярдів гривень, яких немає.

“Саме тому я прихильник економічного бронювання, як би це було непопулярно”, – підсумував Олег Пендзин.

В Україні є 30% тіньового сектора, який не платить жодної копійки податків, зауважує фахівець. За його словами, саме на тіньовий сектор і розраховане економічне бронювання: якщо бізнесмен, який працює в тіні, хоче зберегти своїх працівників від мобілізації, він має за це платити.

За попередніми підрахунками, запровадження економічного бронювання дозволить отримати 165 мільярдів гривень на рік прямих надходжень до бюджетів різних рівнів без підвищення податків. Це б стало додатковим стимулом для багатьох підприємців з інших галузей наймати працівників офіційно, зазначив в інтерв'ю 24 Каналу CEO Львівського IT Кластеру Степан Веселовський. Згідно з попередньою оцінкою економістів, потенціал детінізації економіки може скласти понад 350 мільярдів гривень за рік.

Старий підхід з планової економіки не задовольняє бізнес, економіка погіршується, люди сидять вдома, не ходять, не витрачають гроші, внутрішньої економіки майже немає, офлайн-економіки майже немає. Бронювання не працює. Будівництво незабаром зупиниться, офлайн-ритейл зупиниться, сфера послуг зупиниться, HoReCa зупиниться і так далі. Але важливо, щоб бізнес продовжував працювати й міг забезпечити сталі надходження податків до бюджетів різних рівнів, які необхідні для всебічного забезпечення Сил оборони України,
– вважає Веселовський.

Доктор економічних наук Андрій Длігач вважає, що економічне бронювання вигідніше, ніж заплановане підвищення податків – військового збору з 1,5% до 5%, а ПДВ – на 2 – 3%. На думку Андрія Длігача, підвищення податку на ПДВ негативно вплине на бізнес, що призведе до вимивання грошей з економіки та скорочення споживання і бізнес-активності.

Точково протягом пів року державний бюджет виграє, але у стратегічній перспективі почнеться суттєве скорочення надходжень. Відповідно потрібно моделювати наслідки та шукати інші інструменти, як-от економічне бронювання. Кабінет міністрів уже давно міг ухвалити цей законопроєкт, який детінізує зарплати та дозволяє залучити понад 170 мільярдів гривень на рік. Таке рішення більш вигідне, ніж маніпуляції з податками,
– прокоментував Длігач.

До того ж економічне бронювання не має унеможливити мобілізацію, наголошує автор законопроєкту Дмитро Наталуха. Посилаючись на оцінки в українських та західних ЗМІ, депутат заявив, що в Україні мобілізаційний потенціал становить щонайменше 5 – 6 мільйонів чоловіків. Наразі потреби в мобілізації їх усіх немає. Тому треба визначити, хто саме з цієї кількості має бути мобілізований.

Ця війна – війна людських ресурсів проти ефективності. Ефективність економіки — одна з її складових. Без працюючої економіки нам не перемогти. В принципі, нікому не перемогти... Ніхто не збирається бронювати 100 відсотків чоловіків. Це неможливо навіть технічно. Мета – не врятувати всіх від війни, а передбачити безперебійну роботу лише критичних працівників,
– наголосив Наталуха.

Далі законопроєкт має пройти всі стадії розгляду та затвердження, і неможливо спрогнозувати, яким буде результат. Тим часом до завершення терміну 60 днів, передбачених на оновлення даних військовозобов'язаними, лишилося менш як місяць. А жоден альтернативний механізм бронювання – економічне чи то через Дію – так і не запрацював.

Теги за темою
ЭкономикаБизнес
Поділитися
Поділитися сюжетом
Джерело матеріала
Згадувані персони
«Будапешт. Бомба під незалежність»: нарешті правильні висновки
Детектор М
2024-09-28T20:46:58Z
Покинув театр, щоб захищати Батьківщину: на війні загинув український артист балету в Литві
Фокус
2024-09-28T20:11:39Z
"Мене зрадили не один раз": під час концерту Melovin зізнався, що його мало не знищило
Знай
2024-09-28T17:51:34Z
Катя Осадча показала рідкісні фото з дорослим сином, яких ще не було в мережі
24tv
2024-09-28T17:21:05Z
3 романтичні фільми, які захочеться подивитися з коханою людиною
24tv
2024-09-28T16:42:14Z
Колишній учасник гурту DZIDZIO пояснив, чому негативно ставиться до Олега Винника
Фокус
2024-09-28T16:30:32Z
На фестивалі «Інтерлялька» в Ужгороді покажуть вистави лялькарі з восьми країн світу
УкраинФорм
2024-09-28T15:19:46Z
Фронтмен гурту Måneskin випустив першу сольну пісню
УкраинФорм
2024-09-28T15:00:33Z
Маніфест любові від MELOVIN та дебютний альбом Дорофєєвої: 10 музичних новинок тижня
24tv
2024-09-28T14:51:42Z
Єврокомісар закликав країни ЄС накопичити запаси снарядів, щоби бути готовими до ймовірної війни
УкраинФорм
2024-09-23T15:00:59Z
В РФ поліція вербує на війну в Україну жінок-порушниць
ГЛАВКОМ NET
2024-09-29T00:51:21Z
Партія мільярдера Бабіша стала найчисленнішою у Сенаті Чехії: що це значить для України
ZN UA
2024-09-29T00:46:25Z
Лукашенко може виготовляти "Шахеди" для Путіна — білоруський правозахисник
TSN
2024-09-29T00:39:19Z
Є більше побоювання: наскільки ядерний шантаж Росії впливає на Захід
24tv
2024-09-29T00:30:32Z
Росія погрожує ядерною зброєю вже навіть з трибуни Генасамблеї ООН
ГЛАВКОМ NET
2024-09-29T00:18:32Z
Зеленський відповів спікеру Джонсону на його претензії до посла України у США
24tv
2024-09-29T00:15:57Z
Швеція хоче збільшення представництва Африки у Радбезі ООН
УкраинФорм
2024-09-29T00:10:07Z
США звинуватили трьох іранських хакерів в атаці на Трампа і спробі зірвати вибори
InternetUA
2024-09-29T00:01:34Z
Українці можуть безкоштовно вилікувати зуби: стало відомо, на кого розрахована програма
Политека
2024-09-28T19:11:35Z
«Перший у світі» нейрочип на основі графену імплантували онкохворому пацієнту
InternetUA
2024-09-28T19:02:27Z
5 протизапальних напоїв, що ідеальні для осені: вони захистять від застуди
24tv
2024-09-28T17:33:54Z
Якщо мучить безсоння: проста техніка, яка допоможе заснути швидко і міцно
24tv
2024-09-28T17:33:13Z
У Китаї вперше вилікували діабет завдяки стовбуровим клітинам: пацієнти відмовились від інсуліну
Фокус
2024-09-28T15:51:15Z
Побачили наскрізь: учені зробили шкіру мишей невидимою за допомогою харчового барвника
Фокус
2024-09-28T15:45:27Z
Чому вода у пляшках шкідлива
24tv
2024-09-28T14:57:18Z
Вітряна віспа: які є міфи довкола хвороби та особливості лікування
TSN
2024-09-28T14:51:40Z
Які хвороби серця є підставою для відстрочки від мобілізації: повний перелік
24tv
2024-09-28T14:30:36Z
На Рівненщині завершили перевірку стану національних пам’яток
УкраинФорм
2024-09-29T00:52:04Z
Комбат Третьої штурмової бригади повідомив вражаюче співвідношення втрат на фронті
ГЛАВКОМ NET
2024-09-28T23:45:59Z
Влада показала одну з «підземних» шкіл на Херсонщині
УкраинФорм
2024-09-28T23:27:39Z
З початку повномасштабного вторгнення у Запорізькій області пошкоджено та зруйновано 56 медзакладів
УкраинФорм
2024-09-28T23:07:00Z
Російські загарбники атакують Україну ударними БпЛА: мапа тривог
TSN
2024-09-28T23:00:43Z
На Харківщині вилучили фальсифікований алкоголь і цигарки на ₴4,5 мільйони
УкраинФорм
2024-09-28T22:52:02Z
У ГУР повідомили про специфіку роботи українського підпілля на захоплених росіянами територіях
УкраинФорм
2024-09-28T22:07:59Z
Війна, день 948. Зеленський готується до переговорів – El Pais
Football.ua
2024-09-28T22:01:36Z
Поблизу Селидового нацгвардійці знищили бронетанкову колону та взяли в полон російських загарбників
УкраинФорм
2024-09-28T21:07:06Z
Ворожа атака на лікарню у Сумах: кількість жертв зросла
TSN
2024-09-28T23:00:31Z
Ураган "Хелен" у США забрав життя 52 людей і продовжує вирувати
ZN UA
2024-09-28T22:19:54Z
Поліція Сум показала жахливі кадри російського удару по лікарні
TSN
2024-09-28T20:57:25Z
У кількох областях повітряна тривога через атаку БПЛА
УкраинФорм
2024-09-28T20:16:58Z
У Пакистані розбився гелікоптер з російськими пілотами на борту
iPress
2024-09-28T19:19:09Z
Цинічний обстріл Сум: ДСНС показала момент повторного удару “Шахеда”
TSN
2024-09-28T19:03:55Z
Кількість поранених внаслідок російського удару по Сумах зросла до 21
УкраинФорм
2024-09-28T18:28:50Z
Затриманому на хабарі посадовцю Енергоатома призначили заставу в ₴1 мільйон
УкраинФорм
2024-09-28T18:25:38Z
Затримання посадовця «Енергоатома»: СБУ повідомила подробиці
ГЛАВКОМ NET
2024-09-28T18:21:32Z
Слот повідомив, наскільки серйозною є травма Робертсона
Football.ua
2024-09-28T21:37:05Z
Україна – Венесуела: відео онлайн-трансляція чвертьфіналу футзального ЧС-2024
ZN UA
2024-09-28T21:34:45Z
Дженоа — Ювентус 0:3 Відео голів та огляд матчу Серії А
Football.ua
2024-09-28T21:13:18Z
Україна – Венесуела: прогноз букмекерів, де і коли дивитись матч 1/4 фіналу ЧС-2024 з футзалу
ZN UA
2024-09-28T21:10:34Z
Осасуна сенсаційно обіграла Барселону
Football.ua
2024-09-28T21:02:21Z
"Ліверпуль" у напруженому матчі здолав "Вулвергемптон" та очолив АПЛ
TSN
2024-09-28T20:57:19Z
Усе дуже просто, – Ф'юрі розкрив секрет перемоги над Усиком в бою-реванші
24tv
2024-09-28T20:54:26Z
Аталанта вирвала нічию у Болоньї
Football.ua
2024-09-28T20:43:44Z
Осімген уперше забив за Галатасарай
Football.ua
2024-09-28T20:23:24Z
Армія РФ у вересні випустила по Херсонщині понад сотню КАБів - ОВА
УкраинФорм
2024-09-29T00:16:58Z
Адвокат з військового права попередила про зміни у доставці повісток
Хвиля
2024-09-28T23:09:56Z
Нацслужба здоров'я 1 жовтня проведе оплати медзакладам за дітей
УкраинФорм
2024-09-28T21:51:32Z
Сирський перебуває на найгарячіших ділянках Східного фронту - Генштаб
УкраинФорм
2024-09-28T21:28:53Z
29 вересня: який сьогодні день, традиції та заборони
ГЛАВКОМ NET
2024-09-28T21:06:18Z
Плани змінилися: жінка виграла 500 тисяч доларів, скасувавши свою відпустку
Фокус
2024-09-28T20:57:42Z
Українські бійці показали ефектну роботу FPV-дрона в повітрі
TSN
2024-09-28T20:57:11Z
Виробництво "Шахедів" у Росії відбувається із майже річним випередженням графіку
24tv
2024-09-28T20:03:32Z
Її капітал вражає: хто приховується за титулом найбагатшої жінки світу
24tv
2024-09-28T19:54:21Z
На Рівненщині вже засіяли понад третину запланованих площ пшениці, ячменю та жита
УкраинФорм
2024-09-28T23:52:08Z
Засновника найбільшої криптобіржі Binance звільнили з-під варти
InternetUA
2024-09-28T23:01:23Z
Пенсію можна збільшити: у ПФУ розповіли, як забезпечити собі спокійнішу старість
Знай
2024-09-28T20:12:35Z
Як користуватися газовою плитою, щоб платити менше: поради від "Нафтогазу"
Знай
2024-09-28T19:06:43Z
Союзникам України не вистачає коштів на допомогу у 2025 році
360ua.news
2024-09-28T18:16:09Z
Керівник ДТЕК відзвітував про переговори з міжнародними партнерами у США
ГЛАВКОМ NET
2024-09-28T17:12:26Z
Можете втратити гроші: "Газмережі" попередили щодо оплати "другої" платіжки
Знай
2024-09-28T17:07:49Z
Українцям перерахують субсидії з 1 жовтня: деяким категоріям потрібно заново подати заяву
Политека
2024-09-28T16:12:25Z
Перед опалювальним сезоном: українці можуть отримати 100% знижки на оплату комуналки
Знай
2024-09-28T16:06:18Z
Як зберегти врожай часнику на зиму: погріб не потрібен
Политека
2024-09-29T00:04:01Z
День ангела 29 вересня: кого та як вітати з іменинами
TSN
2024-09-28T23:00:00Z
Європейці змінили поведінку у ресторанах: дані дослідження
ГЛАВКОМ NET
2024-09-28T20:30:21Z
Який стіл більший: лише 1% людей з високим рівнем IQ впораються за 8 секунд
24tv
2024-09-28T20:12:28Z
Не бійтеся експериментів: "Мастер Шеф" дала рецепт оригінального каррі з гарбузом
Политека
2024-09-28T20:01:30Z
Чи можна врятувати коктейль, в якому розтанув лід
24tv
2024-09-28T19:42:43Z
SOS для манікюру: що робити, якщо тріснув ніготь, відшарувався гель-лак або пішов бульбашками
Знай
2024-09-28T18:51:53Z
Бургери, оливки та каррі: що люблять їсти члени королівської родини
24tv
2024-09-28T18:48:29Z
Красиво та смачно відразу: рецепт сливового пирога на вершковому тісті, відео
Политека
2024-09-28T18:47:00Z
Школярі створюють новий ШІ, щоб допомогти автомобілям вчасно реагувати на тварин
24tv
2024-09-28T14:06:37Z
Японська компанія представила електричний кран у вигляді гігантського скорпіона
24tv
2024-09-28T09:02:11Z
В Україні розпочнуть бронювати пікапи Isuzu D-Max
AutoCentre
2024-09-28T09:01:25Z
Незвичайний 18-річний пікап Chevrolet майже без пробігу виставили на продаж
AutoCentre
2024-09-28T07:09:43Z
Рідини для електромобілів – електричне майбутнє
ЗаРулем
2024-09-28T07:03:12Z
Час переходити на електротягу: автомобілі в Україні дешевшають
Знай
2024-09-28T05:51:57Z
Стартує передпродаж Changan Mazda EZ-6
Portaltele
2024-09-28T05:04:29Z
Під час випробувань помітили таємничий електричний позашляховик Audi
ГЛАВКОМ NET
2024-09-27T18:36:23Z
Найбільший позашляховик Ford показали до прем'єри
ГЛАВКОМ NET
2024-09-27T14:45:51Z
"Чебурнет" все ближче: росіяни скиглять, що в них відібрали TikTok
24tv
2024-09-28T22:54:07Z
Космічний корабель Crew Dragon вирушив на МКС по астронавтів Boeing Starliner
ZN UA
2024-09-28T20:55:59Z
Південнокорейський водневий дрон тримається в повітрі 14 годин
InternetUA
2024-09-28T20:25:17Z
Вчені виявили, що штучний інтелект може спрогнозувати вибух метану в шахтах
InternetUA
2024-09-28T20:01:08Z
Причина найбільшого масового вимирання на Землі більше не є загадкою
Portaltele
2024-09-28T18:08:22Z
Apple нарешті виправить помилки iOS 18, які найбільше дратують користувачів
InternetUA
2024-09-28T18:01:51Z
У мережі ширяться небезпечні дописи із фото українських військових, згенерованими ШІ, - ЦПД
Детектор М
2024-09-28T17:52:42Z
Шахраї вигадали нову схему зі "стягненням" коштів з українців: про що йдеться
InternetUA
2024-09-28T17:47:43Z
Crew Dragon із двома астронавтами на борту відправився до МКС
УкраинФорм
2024-09-28T17:46:51Z