MY.UAНовини
Усе про рішення «Групи семи» щодо російських активів і чому боротьба за 300 мільярдів доларів триває
Усе про рішення «Групи семи» щодо російських активів і чому боротьба за 300 мільярдів доларів триває

Усе про рішення «Групи семи» щодо російських активів і чому боротьба за 300 мільярдів доларів триває

Усе про рішення «Групи семи» щодо російських активів і чому боротьба за 300 мільярдів доларів триває

Наприкінці минулого тижня лідери країн «Групи семи» офіційно оголосили про рішення, яке обговорювалося протягом останніх місяців: G-7 надасть Україні позики, що погашатимуться за рахунок прибутків від 300 млрд дол. заморожених активів. Тобто до нас ця допомога надійде у формі грантів. За попередніми домовленостями, ми отримаємо 50 млрд дол. до кінця цього року або на початку 2025-го.

В офіційному Комюніке, опублікованому за підсумками Саміту, зазначено, що країни «Великої сімки»:

  • підтверджують непохитну підтримку України стільки, скільки буде потрібно;
  • наголошують, що Росія повинна припинити свою незаконну агресивну війну та заплатити за шкоду, яку завдала Україні;
  • розкривають деталі кредиту.

Президент США Джо Байден сказав, що такий крок є ще одним нагадуванням Росії, що «ми не відступимо», тоді як Владімір Путін у своєму терористичному стилі назвав це «крадіжкою», яка «не залишиться безкарною». Втім, раніше у нашій аналітиці ми вже пояснювали, що Росія стала «карати» західні компанії, забираючи їхні активи задовго до того, як західні уряди почали серйозно розглядати конфіскацію.

Саміт G-7 проходив на тлі політичних потрясінь у низці ключових країн групи. США готуються до президентських виборів 5 листопада, а Велика Британія — до парламентських 4 липня, де консервативна партія, ймовірно, поступиться лейбористам уперше за 14 років. Тим часом вибори в ЄС минулого тижня показали суттєве зростання популярності ультраправих у Франції, після чого президент Емманюель Макрон розпустив національний парламент і призначив позачергові вибори, перший етап яких відбудеться 30 червня.

Угода про надання додаткової підтримки Україні через використання ресурсу заморожених активів показує, що лідери G-7 залишаються єдиними у підтримці Києва і розуміють, що допомогу на 2025-й потрібно зацементувати зараз, аби вона знову не стала заручником політичних потрясінь наступного року. Україні необхідні ці гроші: раніше міністр фінансів Сергій Марченко заявляв, що на наступний рік Україна має непокриту потребу в обсязі від 12 до 15 млрд дол.

Втім, рішення щодо кредиту — проміжна перемога. Україні потрібно далі працювати над повною конфіскацією російських активів на 300 млрд дол., адже це законно, економічно обґрунтовано і морально правильно.

Шлях до цього рішення

Російські суверенні активи — міжнародні резерви Центрального банку РФ — вартістю понад 300 млрд дол. лежать заморожені в країнах Заходу. З початком повномасштабного вторгнення в Україну Москві закрили до них доступ. Ми точно знаємо, що їхня левова частка зберігається в Euroclear, фінансовій установі зі штаб-квартирою в Брюсселі, яка спеціалізується на зберіганні та розрахунках за цінними паперами. На цих активах Euroclear отримав прибуток до оподаткування в розмірі 0,794 млрд євро 2022 року та 4,34 млрд євро 2023-го, що становить понад 5 млрд євро за два роки.

Що стосується решти активів, їхній точний розмір, форма і місце розташування невідомі. У США, наприклад, може бути близько 5 млрд дол. «Група семи» раніше зобов'язалася тримати їх замороженими до моменту виплати Росією компенсації Україні за завдану агресією шкоду.

З грудня 2023 року США разом із Великою Британією та Канадою просували у G-7 повну конфіскацію, але це рішення наштовхнулося на великий опір з боку європейських країн. У квітні Конгрес США навіть прийняв Закон про відновлення економічного добробуту та можливостей для українців (скорочення від англ. — закон REPO), який дозволяє Білому дому конфіскувати російські суверенні активи в США.

ЄС своєю чергою обрав найменш ризикований і, відповідно, найменш вигідний шлях передавати Україні доходи щорічно в міру їхньої генерації в розмірі 3–4 млрд євро. Олії в вогонь додають очільники Європейського центрального банку, які системно виступають проти повної конфіскації, сіючи паніку.

Саме тому США запропонували альтернативну модель максимізації європейського рішення, яку і було політично погоджено на останньому Саміті «Сімки».

Деталі кредиту

Країни G7 погодилися, що нашій країні будуть надані індивідуальні кредити через надзвичайну програму прискорених доходів для України (Extraordinary Revenue Acceleration Loans for Ukraine, або ERA) за власними процедурами партнерів. У Комюніке Саміту вказано, що експерти ще працюватимуть над деталями.

Цю модель наші партнери називають кредитом, але для України ці кошти стануть безповоротною допомогою, оскільки погашення позик здійснюватиметься за рахунок доходів на заморожені активи.

Прем’єр-міністр Італії Джорджія Мелоні заявила, що країни Європейського Союзу станом на зараз не братимуть безпосередньої участі у видачі кредиту. За її словами, позику буде надано Сполученими Штатами, а також Канадою, Великою Британією та, ймовірно, Японією, враховуючи конституційні обмеження останньої. «З огляду на те, що всі ці активи заморожені в Європі, Європа вже бере участь, визначаючи гарантійний механізм виплати цієї позики», — пояснила вона. Ключове в її заяві є, втім, «станом на зараз», адже остаточне рішення щодо того, братимуть чи ЄС або його члени участь у видачі кредиту, може змінитися під час переговорів усередині Євросоюзу. Але, за інформацією журналістів Associated Press, найбільша частина кредиту може бути надана саме США.

Інша важлива частина угоди — це те, що ці гроші будуть спрямовані на закупівлю зброї та забезпечення армії, окрім економічних потреб і відбудови зруйнованого. «Ми маємо намір спрямувати ці кошти на військові, бюджетні потреби та потреби у відбудові України — у межах обмежень наших відповідних правових систем та адміністративних вимог», — йдеться у Комюніке Саміту.

До слова, за останніми оцінками Світового банку, опублікованими в лютому 2024-го, витрати на реконструкцію та відновлення України уже становлять 486 млрд дол. За весну цього року збитки суттєво зросли: коли Україна страждала від ракетного голоду, Росія завдала ще більшої шкоди нашій енергетиці. Тому ми продовжували всюди нагадувати, що первинне — це ефективна оборона, тож ці кошти не просто мають бути доступні для закупівлі зброї, але й українською оборонною агенцією і в українських виробників.

Наразі невідомо, чи матимуть кошти на макрофінансову допомогу умови та прив'язку до реформ, а також якими будуть механізми прозорості та контролю за їхнім використанням.

Механізми розподілу ризиків у разі зупинки або недостатнього рівня надходжень таких доходів ще узгоджуються, але домовленість полягає в тому, що вони будуть розділені між нашими партнерами, а не впадуть на плечі України.

Крім цього, за інформацією медіа, санкції ЄС, які заморозили ці активи, мають подовжувати кожні пів року одноголосно. Таким чином, навіть одна країна, наприклад, Угорщина, може зірвати продовження цих санкцій. Наразі в ЄС кажуть, що вони вивчають варіанти зниження цього ризику, наприклад, шляхом голосування за санкції рідше або ж через національне законодавство в Бельгії.

Противники повної конфіскації вже озброїлися новим аргументом, що надання кредиту під гарантії заморожених активів закриває шлях для повної конфіскації. Втім, якщо конфіскувати тіло, частина коштів може піти на погашення решти кредиту, тому цей аргумент не має підґрунтя.

Тільки повна конфіскація

У багатьох західних медіа, які висвітлювали результати Саміту «Групи Семи», простежується один спільний наратив: повна конфіскація — це занадто складно. Однак варто нагадати, що до весни 2024 року передача Україні доходів від заморожених активів або й цей кредит на 50 млрд дол. також вважалися дуже складними, але їх змогли реалізувати, коли з’явилася політична воля.

Виступаючи на конференції з відновлення України в Берліні, президентка Європейської комісії Урсула фон дер Ляєнзаявила: «Тепер ми змушуємо Росію заплатити». Так, але навіть у моделі кредиту платить не зовсім Росія, а ризики на себе беруть знову ж таки наші партнери.

Ми досі часто чуємо стару пластинку: згідно з міжнародним правом країни не можуть конфіскувати ці активи в Росії та передати їх Україні. Але це не так. Група поважних експертів-юристів заявляла, що конфіскація російських заморожених активів не суперечить міжнародному праву. Правники навіть надіслали лист до столиць G-7, підписаний експертами з міжнародного права з Бельгії, Франції, Німеччини, Японії, Нідерландів, Великої Британії та США, детально пояснивши, чому відповідно до міжнародного права конфіскація буде законним і обґрунтованим контрзаходом у відповідь на російську агресію. Рішенням Генеральної Асамблеї ООН від листопада 2022 року Росія мусить не лише зупинити війну і вийти з території України, а й виплатити репарації, тобто компенсацію за шкоду, завдану агресією.

На цю тему ми написали дев’ять аналітичних брифів зі спростуванням аргументів і страхів наших партнерів, у тому числі один спеціалізований для Німеччини, а другий для Франції, провели десятки адвокаційних візитів, відвідавши всі країни G-7, виступали в парламентах західних країн, брали участь у понад 30 конференціях і круглих столах, публікували свої колонки у західних медіа, працюючи не лише з політиками, але й із західними суспільствами. Макети із чеками, які ми розробили для кампанії, були помічені більш як на 100 акціях по всьому світу, а хештег #MakeRussiaPay неодноразово ставав трендом у соцмережі Х (екс-Твіттер) та Instagram.

Ми продовжуватимемо нашу роботу в цьому напрямі, адже Росія повинна заплатити за свою агресію сповна.

Поділитися
Поділитися сюжетом
Джерело матеріала
Згадувані персони
"Для багатіїв свої правила": на Лазуровому узбережжі працює розкішний готель "гаманця Путіна"
TSN
2024-09-20T21:24:14Z
Чим замінити майонез: 5 найкращих варіантів
24tv
2024-09-20T21:18:43Z
"Для нас також важливі прелюдії": чоловіки зробили неочікувані зізнання про секс
24tv
2024-09-20T20:12:05Z
У цю картоплю можна закохатися: готуємо за рецептом Ектора Хіменеса-Браво
24tv
2024-09-20T20:04:53Z
Чи треба обрізати малину восени: важлива відповідь для садівників
24tv
2024-09-20T19:39:04Z
Бармен перевірив на собі, чи може холодний душ отверезити людину
24tv
2024-09-20T19:27:21Z
Висипатися стане легше: 3 корисні оновлення для спальні
24tv
2024-09-20T18:57:33Z
Чоловіки втрачають від них голову – названо найкращі дружини за знаком зодіаку
24tv
2024-09-20T18:18:19Z
Універсальна закуска: рецепт запеченої цвітної капусти з сиром та часником
Политека
2024-09-20T17:48:35Z
Які трендові кольори волосся для жінок за 40: омолоджують і роблять образ бездоганним
TSN
2024-09-13T17:42:40Z
Тіна Кароль обрана музичною продюсеркою Нацвідбору на "Євробачення-2025"
TSN
2024-09-13T13:15:00Z
Держкіно зреагувало на показ у Сербії пропагандистського фільму Кустуріци про УПЦ МП
УкраинФорм
2024-09-20T21:36:47Z
Одна з найкращих кінцівок в історії Netflix: чому варто подивитися фільм "Його три доньки"
24tv
2024-09-20T20:48:22Z
В екранізації популярного аніме від Netflix одну з головних ролей зіграє росіянка: фани обурені
24tv
2024-09-20T20:12:14Z
Помер учасник команди "Ніколь Кідман" із "Ліги сміху" Юрій Рябченко
Комсомольская правда
2024-09-20T18:57:06Z
З чим носити штани палаццо восени: 5 модних варіантів, які підійдуть всім
24tv
2024-09-20T18:18:24Z
Підтримають у горі й біді: 5 акторських пар, які є найкращими друзями
24tv
2024-09-20T18:06:41Z
Настя Каменських в одному халатику вискочила на проїжджу частину: "Довго чекала..."
Знай
2024-09-20T17:51:19Z
Ніцца розтрощила Сент-Етьєн, здобувши одну з найбільших перемог цього століття в Лізі 1
Football.ua
2024-09-20T21:31:37Z
КДК покарав сина Суркіса за бійку в скандальному матчі між Шахтарем та Динамо
24tv
2024-09-20T21:03:41Z
Верона в меншості поступилася Торіно
Football.ua
2024-09-20T21:02:28Z
Майнц здолав Аугсбург у поєдинку з двома вилученнями
Football.ua
2024-09-20T20:39:32Z
Ольга Харлан знялась для обкладинки Playboy: українці сходять з розуму від неї
24tv
2024-09-20T20:12:09Z
Джошуа та Дюбуа провели зважування та фінальну битву поглядів напередодні мегафайту
24tv
2024-09-20T19:54:44Z
Українка Магучіх увійшла до топ-10 найкращих легкоатлеток Європи-2024
Комсомольская правда
2024-09-20T19:42:46Z
Джошуа та Дюбуа провели процедуру зважування перед боєм
ZN UA
2024-09-20T19:00:03Z
ЧС-2024 з футзалу: Нідерланди - в 1/8 фіналу
УкраинФорм
2024-09-20T18:33:59Z
Сікорський пояснив свої слова про "референдум щодо Криму", які обурили Київ
Европейская правда
2024-09-20T21:33:36Z
Росія пригрозила Молдові “втягненням у конфлікт” через українські літаки F-16
TSN
2024-09-20T21:24:43Z
"Троянські" пейджери: як Ізраїль провів успішну операцію проти "Хезболли" і чого очікувати далі
TSN
2024-09-20T21:24:37Z
Україна евакуювала чотирьох громадян із Сирії
УкраинФорм
2024-09-20T21:24:18Z
ЦАХАЛ вдарив по столиці Лівану: вбито одного з ключових командирів "Хезболли"
24tv
2024-09-20T21:24:05Z
Сибіга розраховує на діалог з Бразилією під час Генасамблеї ООН
УкраинФорм
2024-09-20T21:09:06Z
США підготували сценарій удару по РФ у разі застосування ядерної зброї проти України
ГЛАВКОМ NET
2024-09-20T20:42:56Z
Розвідка Естонії: Наслідки удару по Торопцю будуть помітні на фронті найближчими тижнями
Европейская правда
2024-09-20T20:19:34Z
"Стріляти потрібно у бік Москви": як Україна змогла перебудувати фронт
24tv
2024-09-20T20:03:29Z
Прикордонники попередили українців про можливі труднощі з перетином польського кордону
ГЛАВКОМ NET
2024-09-13T15:49:31Z
Ціна Курської операції: українські військові розповіли, чи вартий наступ важких зусиль
TSN
2024-09-13T17:42:32Z
Австралія може передати Україні танки Abrams – The Sydney Morning Herald
ГЛАВКОМ NET
2024-09-20T21:25:38Z
День ангела 21 вересня: кого та як вітати з іменинами
TSN
2024-09-20T21:24:32Z
Сили оборони проводять успішний наступ фактично в тилу угруповання РФ — експерт
Хвиля
2024-09-20T21:09:03Z
У Росії похизувались, що нібито збили дрон "Паляниця": у Defense Express відповіли
Фокус
2024-09-20T20:39:35Z
​В Умані на період Рош га-Шана буде запроваджено особливий режим пересування
ГЛАВКОМ NET
2024-09-20T20:01:15Z
Ворог запустив ударні безпілотники з півночі та півдня
УкраинФорм
2024-09-20T19:42:37Z
Впізнають "запах смерті": як в Україні собаки шукають тіла загиблих воїнів
TSN
2024-09-20T19:42:23Z
Спалені села та трагедія для екології: на Полтавщині спалахнули масштабні лісові пожежі
TSN
2024-09-20T21:24:01Z
Підірвав гранату на вулиці: поліцейські Дніпра затримали підозрюваного
Украина Криминальная
2024-09-20T21:09:42Z
Час Робокопа настав: поліційний робот затримав підозрюваного після стрілянини
ITC
2024-09-20T21:02:07Z
Заволодів мобільним телефоном малолітньої дівчини: поліцейські затримали грабіжника
InternetUA
2024-09-20T21:01:45Z
Жінка з Рівненщини перерахувала шахраям майже 700 тисяч гривень
ZN UA
2024-09-20T20:55:35Z
Кричали й тікали: у мережі з'явилися перші кадри вибухів у Торопці
Фокус
2024-09-20T20:45:40Z
Росіяни атакували КАБами центр Харкова: є влучання біля медзакладу
ZN UA
2024-09-20T19:57:31Z
Україною шириться масштабна повітряна тривога: що відомо
TSN
2024-09-20T19:42:49Z
У Дніпрі лунають вибухи: що відомо
TSN
2024-09-20T19:42:27Z
21 вересня: яке сьогодні свято, традиції та заборони
ГЛАВКОМ NET
2024-09-20T21:06:24Z
Нестабільність на клітинному рівні: вчені дізналися причину появи зморшок на нашому тілі
Фокус
2024-09-20T19:57:28Z
Удар по пансіонату: до атаки Сумську ОВА просили евакуювати пацієнтів, але цього не зробили
24tv
2024-09-20T17:33:39Z
10 науково доведених корисних властивостей зеленого чаю
24tv
2024-09-20T17:27:11Z
Ці 5 цілющих чаїв допомагають проти кашлю: варто пити їх цієї осені
24tv
2024-09-20T17:21:34Z
Як схуднути в животі: міфи та рекомендації лікарів
TSN
2024-09-20T17:18:47Z
Антидепресанти виявились ефективними проти найагресивнішого виду раку
24tv
2024-09-20T17:12:22Z
Нові докази підтверджують теорію про походження Covid-19 з китайського ринку
360ua.news
2024-09-20T17:12:11Z
Слиз у горлі: чому виникає та що робити
24tv
2024-09-20T15:36:31Z
Стан повітря у столиці: середній рівень забрудненості зберігається в одному з районів міста
ГЛАВКОМ NET
2024-09-20T21:42:43Z
Окупанти вилучатимуть земельні ділянки в українців на окупованих територіях
ГЛАВКОМ NET
2024-09-20T21:27:15Z
Курська операція: чи перекидають росіяни сили з Покровського напрямку — аналітик DeepState
TSN
2024-09-20T21:24:15Z
Удар по Харкову: заклад медицини, біля якого був приліт, функціонує
24tv
2024-09-20T21:03:43Z
Карта бойових дій в Україні станом на 21 вересня 2024 року
ГЛАВКОМ NET
2024-09-20T21:03:23Z
“Ми взяли їх в оточення”: ЗСУ переграли ворога на важливому напрямку - Маломуж
GlavRed
2024-09-20T20:27:20Z
Нова масштабна атака дронами: військовий експерт розповів, які склади армії рф під прицілом ЗСУ
Политека
2024-09-20T20:27:05Z
На фронті - 190 зіткнень, з них понад пів сотні - на Курахівському напрямку
УкраинФорм
2024-09-20T20:21:51Z
Окупанти обстріляли Харків: одна з бомб впала біля медзакладу
ГЛАВКОМ NET
2024-09-20T20:15:40Z
Недорога і ємна. У Бельгії розробили інноваційну твердотільну батарею
InternetUA
2024-09-20T21:04:08Z
Економ-пропозиція: який вигляд має найпростіший Volkswagen Golf 2024
ГЛАВКОМ NET
2024-09-20T18:09:01Z
Їх випустили лише 660: в Україну привезли найшвидший універсал у світі
Фокус
2024-09-20T17:00:03Z
Найпопулярніші дизельні авто серпня 2024: RENAULT Duster, RENAULT Megane, SKODA Octavia та інші
ITC
2024-09-20T16:34:43Z
Maxus eTerron 9: перший електричний пікап з повним приводом у Європі
ITC
2024-09-20T15:22:45Z
Мініатюрний ексклюзив: найдорожчий MG в історії продають за мільйон доларів
Фокус
2024-09-20T14:30:57Z
DAF Trucks презентує ще більш економічні вантажівки
AutoCentre
2024-09-20T14:09:17Z
АМАКО провела демо-показ диско-лапового культиватора ACTROS RO4000R від BEDNAR
AgroNews
2024-09-20T13:40:48Z
Без подряпин та розводів: чим відмити лобове скло
GlavRed
2024-09-20T13:28:40Z
Міненерго оголосило конкурс з відбору незалежних членів наглядової ради "Укренерго"
TSN
2024-09-20T21:24:10Z
Туреччина створює першу плавучу платформу для видобутку газу в Чорному морі
УкраинФорм
2024-09-20T20:57:51Z
Чи реально обміняти долари 2003 року в Україні: головні нюанси
24tv
2024-09-20T20:18:48Z
Ціни найвищі за 13 років: вартість кави сягнула чергового рекорду
ГЛАВКОМ NET
2024-09-20T20:03:00Z
Норвегія збільшила вдвічі пакет допомоги Україні
ZN UA
2024-09-20T19:51:16Z
Підвищення зарплат та прозорий конкурс: як в Україні реформуватимуть митницю
TSN
2024-09-20T19:42:12Z
Втрачено 30 мільйонів: українські аграрії стали жертвою злочинної організації, подробиці інциденту
Политека
2024-09-20T19:03:17Z
ЄС фінансує оборонні заводи України коштами від росактивів - посол
Хвиля
2024-09-20T18:45:00Z
Дорожче в рази: як змінилися ціни на цибулю, капусту та моркву за місяць та за рік
Хвиля
2024-09-20T18:24:50Z
Борис Джонсон знявся у кумедному відео з провідницями «Укрзалізниці»
ГЛАВКОМ NET
2024-09-20T20:48:51Z
Нова ядерна батарейка може працювати десятиліттями в космосі та під водою
InternetUA
2024-09-20T20:28:22Z
Випередили магазини: на кордоні з Румунією вперше затримали контрабандиста з IPhone 16
Фокус
2024-09-20T20:00:32Z
Підлітки сидітимуть в Instagram за новими правилами: що зміниться для користувачів різного віку
Знай
2024-09-20T19:51:53Z
Розробники представили оптичний кристал, що може зберігати 360 ТБ даних протягом мільярдів років
InternetUA
2024-09-20T19:43:43Z
7 секретних налаштувань iOS 18, які зроблять ваш iPhone супер зручним
InternetUA
2024-09-20T19:01:36Z
Вчені перевірили підозрілий шматок металу: "Уламок інопланетного корабля..."
Знай
2024-09-20T18:51:20Z
Автономність iPhone 16 Pro Max порівняли з іншими флагманами
InternetUA
2024-09-20T18:28:13Z
Попит перевищує пропозицію радіолокаційних супутників
Portaltele
2024-09-20T17:49:33Z