MY.UAНовини
Усе про рішення «Групи семи» щодо російських активів і чому боротьба за 300 мільярдів доларів триває
Усе про рішення «Групи семи» щодо російських активів і чому боротьба за 300 мільярдів доларів триває

Усе про рішення «Групи семи» щодо російських активів і чому боротьба за 300 мільярдів доларів триває

Усе про рішення «Групи семи» щодо російських активів і чому боротьба за 300 мільярдів доларів триває

Наприкінці минулого тижня лідери країн «Групи семи» офіційно оголосили про рішення, яке обговорювалося протягом останніх місяців: G-7 надасть Україні позики, що погашатимуться за рахунок прибутків від 300 млрд дол. заморожених активів. Тобто до нас ця допомога надійде у формі грантів. За попередніми домовленостями, ми отримаємо 50 млрд дол. до кінця цього року або на початку 2025-го.

В офіційному Комюніке, опублікованому за підсумками Саміту, зазначено, що країни «Великої сімки»:

  • підтверджують непохитну підтримку України стільки, скільки буде потрібно;
  • наголошують, що Росія повинна припинити свою незаконну агресивну війну та заплатити за шкоду, яку завдала Україні;
  • розкривають деталі кредиту.

Президент США Джо Байден сказав, що такий крок є ще одним нагадуванням Росії, що «ми не відступимо», тоді як Владімір Путін у своєму терористичному стилі назвав це «крадіжкою», яка «не залишиться безкарною». Втім, раніше у нашій аналітиці ми вже пояснювали, що Росія стала «карати» західні компанії, забираючи їхні активи задовго до того, як західні уряди почали серйозно розглядати конфіскацію.

Саміт G-7 проходив на тлі політичних потрясінь у низці ключових країн групи. США готуються до президентських виборів 5 листопада, а Велика Британія — до парламентських 4 липня, де консервативна партія, ймовірно, поступиться лейбористам уперше за 14 років. Тим часом вибори в ЄС минулого тижня показали суттєве зростання популярності ультраправих у Франції, після чого президент Емманюель Макрон розпустив національний парламент і призначив позачергові вибори, перший етап яких відбудеться 30 червня.

Угода про надання додаткової підтримки Україні через використання ресурсу заморожених активів показує, що лідери G-7 залишаються єдиними у підтримці Києва і розуміють, що допомогу на 2025-й потрібно зацементувати зараз, аби вона знову не стала заручником політичних потрясінь наступного року. Україні необхідні ці гроші: раніше міністр фінансів Сергій Марченко заявляв, що на наступний рік Україна має непокриту потребу в обсязі від 12 до 15 млрд дол.

Втім, рішення щодо кредиту — проміжна перемога. Україні потрібно далі працювати над повною конфіскацією російських активів на 300 млрд дол., адже це законно, економічно обґрунтовано і морально правильно.

Шлях до цього рішення

Російські суверенні активи — міжнародні резерви Центрального банку РФ — вартістю понад 300 млрд дол. лежать заморожені в країнах Заходу. З початком повномасштабного вторгнення в Україну Москві закрили до них доступ. Ми точно знаємо, що їхня левова частка зберігається в Euroclear, фінансовій установі зі штаб-квартирою в Брюсселі, яка спеціалізується на зберіганні та розрахунках за цінними паперами. На цих активах Euroclear отримав прибуток до оподаткування в розмірі 0,794 млрд євро 2022 року та 4,34 млрд євро 2023-го, що становить понад 5 млрд євро за два роки.

Що стосується решти активів, їхній точний розмір, форма і місце розташування невідомі. У США, наприклад, може бути близько 5 млрд дол. «Група семи» раніше зобов'язалася тримати їх замороженими до моменту виплати Росією компенсації Україні за завдану агресією шкоду.

З грудня 2023 року США разом із Великою Британією та Канадою просували у G-7 повну конфіскацію, але це рішення наштовхнулося на великий опір з боку європейських країн. У квітні Конгрес США навіть прийняв Закон про відновлення економічного добробуту та можливостей для українців (скорочення від англ. — закон REPO), який дозволяє Білому дому конфіскувати російські суверенні активи в США.

ЄС своєю чергою обрав найменш ризикований і, відповідно, найменш вигідний шлях передавати Україні доходи щорічно в міру їхньої генерації в розмірі 3–4 млрд євро. Олії в вогонь додають очільники Європейського центрального банку, які системно виступають проти повної конфіскації, сіючи паніку.

Саме тому США запропонували альтернативну модель максимізації європейського рішення, яку і було політично погоджено на останньому Саміті «Сімки».

Деталі кредиту

Країни G7 погодилися, що нашій країні будуть надані індивідуальні кредити через надзвичайну програму прискорених доходів для України (Extraordinary Revenue Acceleration Loans for Ukraine, або ERA) за власними процедурами партнерів. У Комюніке Саміту вказано, що експерти ще працюватимуть над деталями.

Цю модель наші партнери називають кредитом, але для України ці кошти стануть безповоротною допомогою, оскільки погашення позик здійснюватиметься за рахунок доходів на заморожені активи.

Прем’єр-міністр Італії Джорджія Мелоні заявила, що країни Європейського Союзу станом на зараз не братимуть безпосередньої участі у видачі кредиту. За її словами, позику буде надано Сполученими Штатами, а також Канадою, Великою Британією та, ймовірно, Японією, враховуючи конституційні обмеження останньої. «З огляду на те, що всі ці активи заморожені в Європі, Європа вже бере участь, визначаючи гарантійний механізм виплати цієї позики», — пояснила вона. Ключове в її заяві є, втім, «станом на зараз», адже остаточне рішення щодо того, братимуть чи ЄС або його члени участь у видачі кредиту, може змінитися під час переговорів усередині Євросоюзу. Але, за інформацією журналістів Associated Press, найбільша частина кредиту може бути надана саме США.

Інша важлива частина угоди — це те, що ці гроші будуть спрямовані на закупівлю зброї та забезпечення армії, окрім економічних потреб і відбудови зруйнованого. «Ми маємо намір спрямувати ці кошти на військові, бюджетні потреби та потреби у відбудові України — у межах обмежень наших відповідних правових систем та адміністративних вимог», — йдеться у Комюніке Саміту.

До слова, за останніми оцінками Світового банку, опублікованими в лютому 2024-го, витрати на реконструкцію та відновлення України уже становлять 486 млрд дол. За весну цього року збитки суттєво зросли: коли Україна страждала від ракетного голоду, Росія завдала ще більшої шкоди нашій енергетиці. Тому ми продовжували всюди нагадувати, що первинне — це ефективна оборона, тож ці кошти не просто мають бути доступні для закупівлі зброї, але й українською оборонною агенцією і в українських виробників.

Наразі невідомо, чи матимуть кошти на макрофінансову допомогу умови та прив'язку до реформ, а також якими будуть механізми прозорості та контролю за їхнім використанням.

Механізми розподілу ризиків у разі зупинки або недостатнього рівня надходжень таких доходів ще узгоджуються, але домовленість полягає в тому, що вони будуть розділені між нашими партнерами, а не впадуть на плечі України.

Крім цього, за інформацією медіа, санкції ЄС, які заморозили ці активи, мають подовжувати кожні пів року одноголосно. Таким чином, навіть одна країна, наприклад, Угорщина, може зірвати продовження цих санкцій. Наразі в ЄС кажуть, що вони вивчають варіанти зниження цього ризику, наприклад, шляхом голосування за санкції рідше або ж через національне законодавство в Бельгії.

Противники повної конфіскації вже озброїлися новим аргументом, що надання кредиту під гарантії заморожених активів закриває шлях для повної конфіскації. Втім, якщо конфіскувати тіло, частина коштів може піти на погашення решти кредиту, тому цей аргумент не має підґрунтя.

Тільки повна конфіскація

У багатьох західних медіа, які висвітлювали результати Саміту «Групи Семи», простежується один спільний наратив: повна конфіскація — це занадто складно. Однак варто нагадати, що до весни 2024 року передача Україні доходів від заморожених активів або й цей кредит на 50 млрд дол. також вважалися дуже складними, але їх змогли реалізувати, коли з’явилася політична воля.

Виступаючи на конференції з відновлення України в Берліні, президентка Європейської комісії Урсула фон дер Ляєнзаявила: «Тепер ми змушуємо Росію заплатити». Так, але навіть у моделі кредиту платить не зовсім Росія, а ризики на себе беруть знову ж таки наші партнери.

Ми досі часто чуємо стару пластинку: згідно з міжнародним правом країни не можуть конфіскувати ці активи в Росії та передати їх Україні. Але це не так. Група поважних експертів-юристів заявляла, що конфіскація російських заморожених активів не суперечить міжнародному праву. Правники навіть надіслали лист до столиць G-7, підписаний експертами з міжнародного права з Бельгії, Франції, Німеччини, Японії, Нідерландів, Великої Британії та США, детально пояснивши, чому відповідно до міжнародного права конфіскація буде законним і обґрунтованим контрзаходом у відповідь на російську агресію. Рішенням Генеральної Асамблеї ООН від листопада 2022 року Росія мусить не лише зупинити війну і вийти з території України, а й виплатити репарації, тобто компенсацію за шкоду, завдану агресією.

На цю тему ми написали дев’ять аналітичних брифів зі спростуванням аргументів і страхів наших партнерів, у тому числі один спеціалізований для Німеччини, а другий для Франції, провели десятки адвокаційних візитів, відвідавши всі країни G-7, виступали в парламентах західних країн, брали участь у понад 30 конференціях і круглих столах, публікували свої колонки у західних медіа, працюючи не лише з політиками, але й із західними суспільствами. Макети із чеками, які ми розробили для кампанії, були помічені більш як на 100 акціях по всьому світу, а хештег #MakeRussiaPay неодноразово ставав трендом у соцмережі Х (екс-Твіттер) та Instagram.

Ми продовжуватимемо нашу роботу в цьому напрямі, адже Росія повинна заплатити за свою агресію сповна.

Поділитися
Поділитися сюжетом
Джерело матеріала
Згадувані персони
«Мудрий мужчина цей Ткаченко!» Ольга Фреймут заявила, що динозаври завадили йому стати хорошим міністром культури
Детектор М
2025-05-10T09:36:10Z
Замок 18 століття, де жили нащадки Волта Діснея, продають за 8,5 мільйона доларів
24tv
2025-05-10T09:30:10Z
Недооцінені науково-фантастичні фільми 90-х, які варто переглянути шанувальникам жанру
ITC
2025-05-10T09:28:14Z
У GTA 6 помітили яхту Майкла з GTA 5 – виконавець ролі героя відреагував на знахідку геймерів
24tv
2025-05-10T09:25:42Z
Ольга Фреймут висловилася про російський паспорт чоловіка й чому він не може відмовитися від нього
ТСН
2025-05-10T09:21:16Z
«Євробачення-2025»: що значать мальви та серця у Ziferblat та хто і як голосуватиме
Комсомольская правда
2025-05-10T09:01:47Z
Кінофестиваль Миколайчук OPEN оголосив програму «Гала- премʼєр»
УкраинФорм
2025-05-10T08:52:20Z
Потап, Monatik та інші: добірка українських зірок, які приховують справжні імена за псевдонімами
24tv
2025-05-10T08:45:50Z
Куди зникла Віра Кекелія: де зараз перебуває її чоловік, двоє синів і як пережила "приліт"
ТСН
2025-05-10T08:39:54Z
Лідери Франції, Німеччини, Польщі та Британії закликали Росію до безумовного 30-денного припинення вогню
УкраинФорм
2025-05-10T09:42:31Z
На Майдані в Києві відбулася акція солідарності з Україною за участю італійських політиків та активістів
УкраинФорм
2025-05-10T09:39:48Z
Чому Україна утрималась від удару по РФ під час параду: названо причину
GlavRed
2025-05-10T09:39:15Z
Чи вестиме переговори з Путіним: Мерц дав відверту відповідь
24tv
2025-05-10T09:36:54Z
Для російського агресора має бути новий Нюрнберг - Беца
УкраинФорм
2025-05-10T09:34:15Z
WSJ: Трамп заявив, що розчаровується і не спить ночами через врегулювання війни РФ
Лига
2025-05-10T09:30:31Z
Трамп розповів про безсонні ночі, бо не може завершити війну в Україні за один день
Gazeta UA
2025-05-10T09:30:10Z
Франція хоче прямих переговорів України та РФ після припинення вогню. Кремль відкинув
Лига
2025-05-10T09:28:26Z
Глава МЗС Німеччини впевнений: шлях України до НАТО незворотній
Европейская правда
2025-05-10T09:27:27Z
Назвали цьогорічних лавреатів Відзнаки Симона Петлюри
Детектор М
2025-05-10T09:40:49Z
Вступ-2025: до яких міст найчастіше їдуть абітурієнти
ZN UA
2025-05-10T09:34:34Z
ЗМІ: майбутні поставки зброї Україні від Німеччини будуть засекречені
Европейская правда
2025-05-10T09:28:59Z
У США чоловік заплатив тисячі незнайомцям, щоб ті покинули його будинок: як таке сталося
24tv
2025-05-10T09:09:43Z
Розкриті технічні харатктеристики німецьких бойових підводних човнів Type 218SG
InternetUA
2025-05-10T09:01:53Z
Раміна Есхакзай відреагувала на скандал з Алхім: "Україна – не серіал російського виробництва"
24tv
2025-05-10T09:00:51Z
Золотих медалей більше не буде: що тепер отримають випускники
Хвиля
2025-05-10T09:00:32Z
Хто вважається самотнім пенсіонером та які виплати може отримати така людина
24tv
2025-05-10T08:54:01Z
Разом з легендарним захисником Азовсталі: у Запоріжжі відкрили "Ветеран ПРО" за підтримки Метінвесту
TSN
2025-05-10T08:39:59Z
Шафран для шкіри обличчя: ефект ботоксу без уколів
ТСН
2025-05-10T09:18:48Z
Не кава і не какао: названо напій, який захищає мозок від старіння та хвороби Альцгеймера
ТСН
2025-05-10T08:39:18Z
Який продукт знижує цукор у крові за 15 хвилин — є у кожному магазині
ТСН
2025-05-10T08:38:13Z
Як можна вберегтися від укусу кліща: важливі правила, про які не варто забувати
TSN
2025-05-10T08:37:28Z
Змінити обличчя без косметології легко: спробуйте цей метод
24tv
2025-05-10T07:33:00Z
Скоро скринінг раку шийки матки можна буде робити вдома: як таке можливо
ZN UA
2025-05-10T07:07:52Z
Окріп, оцет та сода: як раз і назавжди позбутися нудотного запаху від зливу
Знай
2025-05-10T06:51:32Z
Чому деяким людям достатньо 3 годин сну: вчені знайшли відповідь
24tv
2025-05-10T06:42:54Z
Норвегія продовжила угоду з Євросоюзом про медичну евакуацію українців
УкраинФорм
2025-05-09T18:58:38Z
На Полтавщині внаслідок вибуху боєприпасу загинув чоловік
УкраинФорм
2025-05-10T09:39:41Z
Росіяни вранці вдарили дроном по Херсону, є поранений
УкраинФорм
2025-05-10T09:36:13Z
Фани Metallica спричинили землетрус у Вірджинії
360ua.news
2025-05-10T08:51:34Z
Росіяни атакували дроном чоловіка у Херсоні, він загинув
УкраинФорм
2025-05-10T08:48:33Z
«Інтернетспівмешканець» викрав у жінки 300 тисяч гривень та на таксі втік до Одеси
Украина Криминальная
2025-05-10T08:38:49Z
Одесит розстріляв вікна, бо дружина пішла до мами: подробиці інциденту
ТСН
2025-05-10T08:38:43Z
Справа угорських шпигунів: у Києві суд обрав підозрюваному запобіжний захід
ТСН
2025-05-10T08:38:36Z
Дрон атакував урядову будівлю Бєлгородської області: постраждав заступник губернатора регіону
ТСН
2025-05-10T08:37:57Z
Стрілянина під Києвом: що вилучили у підозрюваного під час обшуків
TSN
2025-05-10T08:36:47Z
Біткоїн знову перетнув позначку $100 000: що стало причиною зростання
InternetUA
2025-05-10T09:31:09Z
Подорожчання овочів у Вінниці: на Привокзальному ринку ціни стрибнули вверх
Политека
2025-05-10T09:30:30Z
Від 25 до 100% знижки на комуналку: хто має право на пільги
24tv
2025-05-10T09:21:49Z
Який найменший термін оренди землі можна укласти в Україні
24tv
2025-05-10T09:06:18Z
На Кіровоградщині вимерзло 200 га овочів
AgroPortal
2025-05-10T09:00:20Z
Індійська компанія заявляє, що не передавала британське обладнання в Росію ‒ NYT
ZN UA
2025-05-10T08:54:18Z
В Україні почав стрімко подорожчав один з популярних овочів: яка причина
ТСН
2025-05-10T08:45:08Z
Перевірте свої копійки магнітом: як знайти рідкісні українські монети, що можуть коштувати цілий статок
TSN
2025-05-10T08:39:03Z
В Україні різко змінилася ціна на овоч з "борщового набору"
TSN
2025-05-10T08:38:17Z
В Україні з’явився Mercedes-Benz Actros L з незвичайною кабіною
AutoCentre
2025-05-10T09:43:06Z
Тюнери схрестили раритетний VW Beetle з Porsche Boxster, гібрид виставили на продаж
AutoCentre
2025-05-10T07:04:35Z
Словацька компанія анонсувала продаж літаючих авто
ГЛАВКОМ NET
2025-05-10T06:21:57Z
Українці активно купують нові авто: на які марки зріс попит у квітні
24tv
2025-05-10T05:09:46Z
Феррарі врізалася у Вольво, але дивно постраждала саме шведська машина
Топ Жир
2025-05-10T01:30:13Z
Один із найвідоміших італійських дизайнерських брендів може стати наступною великою втратою Audi
Топ Жир
2025-05-10T01:00:29Z
Faraday Future зазнала збитків у 48 мільйонів доларів та випустила лише два автомобілі у першому кварталі
Топ Жир
2025-05-10T00:00:40Z
Mercedes надав C-Class такий дизайн, який може сподобатися лише зірці
Топ Жир
2025-05-09T23:30:29Z
Легендарний спорткар продали за смішні гроші через корумпованого поліцейського
Топ Жир
2025-05-09T22:45:35Z
Лубінець закликає світ посилити тиск на РФ для припинення порушення релігійних прав кримських політв’язнів
УкраинФорм
2025-05-10T09:39:51Z
Як виглядає Вовчанськ після року боїв: фото та відео зруйнованого міста
Telegraf
2025-05-10T09:25:09Z
На Донеччині окупанти відновлюють в'язницю для «відмовників» від служби в армії РФ - активісти
УкраинФорм
2025-05-10T09:06:56Z
Прогноз погоди у Запоріжжі на 11 травня: які сюрпризи готує природа
Политека
2025-05-10T09:00:16Z
У Київській держадміністрації дали чітке роз’яснення щодо підпорядкування структур КМДА і КМВА
Украина Криминальная
2025-05-10T08:58:49Z
У захопленій росіянами Каховці поширили листівки із закликом вступати до лав «АТЕШ»
УкраинФорм
2025-05-10T08:45:22Z
В Україну повернулась зима. Де чекати снігу та морозів, а де — дощів
Telegraf
2025-05-10T08:45:07Z
Коли до України повернеться тепло й припиняться дощі — прогноз синоптика
TSN
2025-05-10T08:39:52Z
Під Києвом лунають вибухи: що відомо
TSN
2025-05-10T08:38:57Z
Найкращий подарунок – це турбота: 5 рецептів смачних десертів на День матері
24tv
2025-05-10T09:42:49Z
Гороскоп на 10 травня день нових починань і енергії
360ua.news
2025-05-10T09:30:06Z
Змішайте господарське мило з марганцівкою — і більше жодних плям: лайфгак для господинь
TSN
2025-05-10T08:39:48Z
Як обробити картоплю, щоб не було колорадського жука: природні методи без хімії
ТСН
2025-05-10T08:39:26Z
П’ять садових квітів, які виживуть навіть у найбільшу спеку
TSN
2025-05-10T08:39:02Z
В яких продуктах більше антоціанів, ніж у лохині чи чорниці: фахівці поділилися переліком
TSN
2025-05-10T08:38:56Z
П’ять речей, які роблять людину по-справжньому щасливою
TSN
2025-05-10T08:38:55Z
Як правильно пити віскі: експерти розповіли про важливе правило 5S
ТСН
2025-05-10T08:38:35Z
Аміачна селітра чи карбамід: що обрати для кращого врожаю — радять експерти
TSN
2025-05-10T08:38:08Z
Костюк пояснила, чому потиснула руку ексросіянці Касаткіній
ГЛАВКОМ NET
2025-05-10T09:36:13Z
У ФІФА хочуть, щоб Роналду зіграв на клубному чемпіонаті світу – ЗМІ
ГЛАВКОМ NET
2025-05-10T09:36:00Z
Арсенал домовився про трансфер Субіменді – Романо
Football.ua
2025-05-10T09:22:52Z
Кисіль: Точно є не один фактор, який вплинув на такі результати Чорноморця
Football.ua
2025-05-10T09:22:21Z
Батько Ф'юрі проїхався по Усику, запевнивши, що реванш із Дюбуа не збере аншлагу
24tv
2025-05-10T09:21:11Z
Гвардіола – про відхід Алонсо з Баєра: Його вплив на команду був неймовірним
Football.ua
2025-05-10T09:03:41Z
Канадський хокеїст Пантерс встановив унікальний рекорд в історії Флориди
24tv
2025-05-10T09:00:02Z
Скиба, Раян та Ігор Когут гратимуть із перших хвилин проти Ворскли
Football.ua
2025-05-10T08:58:44Z
Рома втратила капітана до кінця сезона – CdS
Football.ua
2025-05-10T08:46:54Z
Елітний кіт в мішку: як інтернет-шахрайка ошукувала покупців, продаючи вигаданих мейн-кунів
InternetUA
2025-05-10T09:26:19Z
Фото Землі збоку океанічної півкулі шокувало користувачів соцмереж: що вони побачили
ТСН
2025-05-10T09:09:23Z
Бий своїх, щоб чужі боялися: чи зможуть США зупиняти розвиток ШІ в Китаї
Фокус
2025-05-10T09:00:20Z
Атлантида 2.0: Англійський стартап будуватиме підводні поселення
ZN UA
2025-05-10T08:55:34Z
The Shadow Syndicate: містика, фашизм і нуар у новій інді-грі про світ небезпечних тварин
Знай
2025-05-10T08:51:55Z
Сонячні спалахи б’ють по Землі миттєво: сенсаційне відкриття вчених
TSN
2025-05-10T08:39:21Z
YouTube заблокував канали Арестовича та інших підсанкційних осіб — РНБО
ТСН
2025-05-10T08:37:36Z
Вчені розповіли, звідки з’являється веселка і як утворюються її кольори
TSN
2025-05-10T08:37:09Z
На Венері може бути життя: вчені знайшли докази
TSN
2025-05-10T08:37:06Z