MY.UAНовини
Мир після Саміту: чи можна реалізувати досягнуті домовленості без Росії
Мир після Саміту: чи можна реалізувати досягнуті домовленості без Росії

Мир після Саміту: чи можна реалізувати досягнуті домовленості без Росії

Три з десяти пунктів мирного плану Володимира Зеленського було розглянуто під час Глобального саміту миру у Швейцарії. Йдеться про ядерну, продовольчу безпеку, а також звільнення всіх викрадених та депортованих українців. Фокус розбирався, як можливо виконати домовленості, та які з цим є проблеми.

Нагадаємо, ще восени 2022 року, за чотири дні після звільнення Херсоната перемог на Харківщині, у своїй онлайн-промові на саміті "Великої двадцятки", який проходив в Індонезії, Зеленський представив рамкову пропозицію, яка пізніше отримала назву "формула миру". Реалізація десяти пунктів, за його словами, дозволила б досягти справедливого миру, забезпечити адекватне покарання агресора і унеможливити повторення конфлікту. Як згодом виявилося, комплексно працювати готові не всі. Саме тому для першого саміту миру в Швейцарії, який відбувся без присутності РФ, було обрано три компромісних пункти. Але і для їх реалізації, експерти зазначають, доведеться залучати Москву.

Ядерна безпека: плану деокупації ЗАЕС немає

Після початку повномасштабного вторгнення російські військові захопили Чорнобильську атомну електростанцію (ЧАЕС) недалеко від Києва. На її територію приїздили співробітники російського державного підприємства "Росатом" проводили інвентаризацію обладнання, та шукали, що можна вивезти до РФ. Була пограбована сучасна лабораторія з унікальним обладнанням, що була придбана за кошти ЄС.

Але загалом зупинена станція їм була нецікава. На відміну від працюючої в Енергодарі Запорізької області, яку армія РФ також окупувала на початку березня 2022 року. Остання залишається під контролем росіян досі.

Голова НАЕК "Енергоатом" Петро Котін виступає перед працівниками атомної станції на заході з нагоди другої річниці окупації Запорізької АЕС
Фото: Getty Images

Експерти зазначають, досі не були відомі випадки, коли одна країна конвенцій Міжнародного агентства з атомної енергії (МАГАТЕ), що створюють правові рамки міжнародного режиму ядерної та радіаційної безпеки, окупує атомну електростанцію іншої незалежної країни. І не просто захоплює, а й погрожує витоком радіації, що може призвести до катастрофи. Наразі росіяни говорять про можливий запуск ЗАЕС та приєднання до російської об’єднаної енергосистеми. Наслідки таких дій можуть бути непередбачуваними через відсутність кваліфікованого персоналу — станція була значно модернізована за часи незалежності України, непроведення вчасних профілактичних ремонтів та деградацію систем захисту, а також ведення поряд бойових дій.

Радіаційна та ядерна безпека — перший пункт "формули миру". Він про те, що Росія зобов'язана припинити ядерний шантаж та дотримуватися міжнародних правил використання ядерної енергії.

"Будь-яке використання ядерної енергії та ядерних установок має бути захищеним та екологічно безпечним. Українські атомні електростанції та установки, включаючи Запорізьку атомну електростанцію, повинні працювати безпечно під повним суверенним контролем України і відповідно до принципів МАГАТЕ та під його наглядом. Будь-яка загроза або застосування ядерної зброї в умовах війни, яка триває проти України, неприпустимі", — йдеться в ухваленому в результаті саміту документі.

Незалежна експертка з питань ядерної енергетики та безпеки Ольга Кошарна зауважує, що позиція, зазначена в Бюрґенштокському комюніке, виглядає невпевненою, дещо слабшою за резолюції МАГАТЕ про термінове повернення Запорізької АЕС під контроль України.

Що об'єднує документи — відсутність механізму деокупації. Тож навіть після саміту у Швейцарії не відомо план реалізації цього пункту.

"Мені складно зрозуміти слова президента: "Україна наблизилася до деокупації ЗАЕС", — говорить експертка в коментарі Фокусу. — Вже два роки як не наближаємося. Ще у березні 2022 року МАГАТЕ заявило про неприпустимість окупації ядерно небезпечних об’єктів в Україні. Але і ЧАЕС, і ЗАЕС були окуповані. Запорізька станція залишається в окупації досі. Наразі кулуарно говорять, що треба розглядати призупинення членства РФ у раді керівних МАГАТЕ через ядерний тероризм. А надто такий прецедент уже був в 1970-х роках — членство ПАР було призупинено через апартеїд. І при цьому ПАР була єдина держава в Африці, яка експлуатує АЕС. Ввели Єгипет, який на той момент не мав навіть дослідницького реактора. Але пропозиція щодо РФ не була підтримана нашими стратегічними партнерами, насамперед США. У Вашингтоні бояться створити прецедент. А це подвійні стандарти".

Тож реальних обмежень та економічних санкцій для "Росатому" наразі немає, і РФ відчуває себе безкарною.

"Потрібно застосовувати міжнародні правові механізми, аби зупинити цей ядерний тероризм, — продовжує Ольга Кошарна. — Поки ЄС не може консолідовано прийняти економічні санкції: Словаччини і Угорщини працюють з "Росатомом", Франція будує завод з виробництва ядерного палива за ліцензією російської кампанії на території Німеччини".

Продовольча безпека: ризики для портів залишаються

"Глобальна продовольча безпека залежить від безперебійного виробництва та постачання харчових продуктів. У зв'язку з цим вільне, повне та безпечне торгове судноплавство, а також доступ до морських портів Чорного та Азовського морів є критично важливими. Напади на торговців кораблі в портах і на всьому маршруті, а також проти цивільних портів і цивільної портової інфраструктури є неприйнятними", — так сформована позиція у фінальному комюніке щодо рекомендацій по виконанню другого пункту української "формули миру".

Іншими словами йдеться про безпечне судноплавство в Чорному та Азовському морях, безперешкодний доступ до портів, неперешкоджання цим діям з боку РФ. А ще — невикористання голоду як зброї. РФ застосовує цей метод тиску як частину стратегії ведення війни проти України.

А тим часом Україна — один із найбільших виробників агропродукції. Її потенціал — постачання на світовий ринок близько 45 млн тонн зерна, тобто 10% від усього експорту пшениці.

На думку експерта аналітичного центру "Українські студії стратегічних досліджень", співробітника Центру дослідження Африки Юрія Олійника кілька країн Африки, яка власне, найбільше страждає від припинення поставок зерна, можуть долучитися до перемовин по цьому пункту з РФ. Наприклад, Кенія, з президентом якої Вільямомом Руто Зеленський зустрівся у Швейцарії. Крім того, на полях саміту президент говорив з головою республіки Кот-д'Івуар Алассаном Уаттарою.

Важливо Дипломатичний контрнаступ України. Чого чекати від Саміту миру-2

"Також на саміті були представники інших західноафриканських держав. Частина з них більше орієнтовані на захід, ніж нейтральні. Деякі з них відчувають загрозу російського впливу в західній Африці. Приїхав на саміт і представник Південної Африки. Нехай ПАР і була представлена не на рівні голови держави, зберігаючи свій нейтралітет", — говорить він Фокусу.

Олійник згадує, блокаду українських портів у 2022 році, тоді ціни на зерно зросли, країни почали відчувати обмеження. А продовольчі обмеження для Африки — це ще й політичні. У разі падіння рівня життя в африканських країнах часто починаються протести та потрясіння.

"Зерно з українських та російських портів було зазвичай найбільш дешевим та доступним. Переговори та продовольча угода 2023 року певним чином виправила ситуацію. Але ще більш вона покращилась, коли Росію позбавили можливості впливати на переміщення вантажів принаймні в західній частині Чорного моря. Звісно, Україна діє не у тих обсягах, що раніше. Водночас РФ також намагається відправляти зерно з портів окупованого Криму — за останні місяці вона відправила до Єгипту більше ніж Україна (зокрема, й крадене, — ред.), — говорить Олійник. — Тож йдеться про конкуренцію. Зараз жорстка точка протистояння у цьому регіоні пройдена, але обстріли портів можуть відновитись, загостритись бойові дії в чорноморському басейні, тож ризик відчувають країни Глобального Півдня".

Водночас аналітики говорять, що для реалізації другого пункту плану, на відміну від першого, вже дещо зроблено — деякі домовленості вже реалізовані. Але важливі не просто перемовини, а подальші гарантії повернення, якщо не до продовольчої угоди, то до угоди про стримування таких обстрілів. "Але у Швейцарії ми почули нічого про інструменти, а про декларації", — підсумовує експерт Центру дослідження Африки.

Гуманітарний трек: як повернути військових та цивільних

"Усі військовополонені мають бути звільнені шляхом повного обміну. ​​Всі депортовані та незаконно переміщені українські діти, а також усі інші українські цивільні особи, які були незаконно утримувані, мають бути повернуті в Україну". Саме так зафіксована вимога щодо повернення всіх українців.

Уповноважений ВР з прав людини Дмитро Лубінець говорить, що у Швейцарії у закритому режимі провели тематичну сесію щодо реалізації пункту 4 Формули миру. У ній взяли участь президенти країн, прем’єр-міністри, міністри закордонних справ, радники з питань нацбезпеки — загалом 39 учасників. Модерували — прем’єр-міністр Канади Джастін Трюдо та прем’єр-міністр Норвегії Йонас Гар Стере. Саме офіційні Торонто та Осло взяли на себе роль лідерів у питанні повернення військовополонених, цивільних заручників та дітей.

"Усі військовополонені мають бути звільнені шляхом повного обміну" — одна з вимог Саммiту
Фото: Getty Images

Деталі зустрічі Лубінець не розголошує, але запевняє говорили не тільки про звільнення, але й про доступ до місць утримання — колоній та СІЗО та окуповані території та території РФ, а деякі нові країни захотіли долучитися до роботи по гуманітарним питанням.

Гуманітарний аспект також залишається достатньо складним, вважає керівниця напрямку документування воєнних злочинів Медійної ініціативи за права людини Анастасія Пантелєєва. І насамперед через відсутність навіть чернетки механізму повернення затриманих українців та конкретних перемовників — посередників у розмові про військовополонених та цивільних. "Ми розуміємо, що процес триває, перемовини не припиняються, Україні вдається повертати своїх громадян. Але переважно військовослужбовців. І то принцип відбору кандидатів на обмін незрозумілий — приміром, РФ не віддає захисників Маріуполя, морську піхоту та "Азов", більшість з них у полоні понад два роки", — зазначає вона.

А про цивільних зараз не йдеться. "Росія розкидала кілька тисяч захоплених людей по своїй території у місцях ув'язнення, звинувачуючи їх у протидії спеціальній воєнній операції, та відмовляється повертати. Їх як злочинців тримають у тюрмах, не лікують, катують. Ми чуємо, що інколи до процесу обміну долучаються країни Сходу — Туреччина, Катар, Об'єднані Арабські Емірати та Саудівської Аравії, проте не йдеться про системну роботу. Як і не має системної роботи у поверненні українських дітей", — говорить Пантелєєва та зазначає, саміт миру став все-таки гарним приводом привернути увагу до цієї проблеми, яка, вважає, ще недостатньо прокомунікована.

Поділитися
Поділитися сюжетом
Джерело матеріала
Згадувані персони
Старшая дочь Пугачева попала в большие проблемы: что произошло
Comments UA
2025-05-02T19:57:23Z
От КВН до Банковой: что известно о дружбе Елены Кравец и Елены Зеленской
Telegraf
2025-04-29T14:03:43Z
Вячеслав Соломка после публичной ссоры с Камалией раскрыл правду об их отношениях
TSN
2025-04-26T20:46:39Z
Старый костюм Зеленского изжил себя: специалист по этикету назвала причину
Telegraf
2025-04-28T16:04:40Z
Тина Кунаки устроила сексуальную фотосессию у бассейна
Gazeta UA
2025-05-03T01:15:48Z
Погиб на фронте актер молодежного театра Максим Ковтун
ZN UA
2025-05-03T01:10:39Z
”Обменять на наших подонков”: смелая речь россиянки Дарьи Козыревой натолкнула украинскую актрису на идею
Апостроф
2025-04-20T09:30:34Z
80-летний Майкл Дуглас разводится с Кэтрин Зетой-Джонс: что разрушило 25-летний брак — СМИ
TSN
2025-04-21T04:25:04Z
После смерти Папы Франциска стремительно выросли просмотры этого фильма
Comments UA
2025-04-24T09:21:11Z
МИД РФ сделал заявление о "возвращении" Украины в границы 1991 года
Comments UA
2025-05-01T15:30:25Z
Путин получил «подарок судьбы» и теперь хочет полностью уничтожить Украину
Comments UA
2025-04-23T08:39:37Z
​"В верхней части списка": Притула прокомментировал покушение на Стерненко
Апостроф
2025-05-01T19:34:04Z
Путин ответил на предложение Зеленского не бить по гражданским объектам и вспомнил удар по Сумам
Comments UA
2025-04-21T17:31:01Z
США отменили безвизовый режим с Румынией
Корреспондент
2025-05-02T23:27:06Z
Свобода прессы в мире на историческом минимуме - на каком месте УКраина?
ZN UA
2025-05-02T21:52:06Z
Сергей Стерненко показал первое фото из больницы после ранения: как выглядит блогер
Фокус
2025-05-01T20:00:23Z
Когда россияне смогут захватить всю Украину — эксперты назвали дату
TSN
2025-05-02T17:28:37Z
В Кремле заявили, при каких условиях могут прекратить огонь в Украине
Comments UA
2025-04-27T18:27:28Z
Минсоцполитики назвало самую большую пенсию в Украине
Корреспондент
2025-04-22T14:27:08Z
Ціна на газ з 1 травня 2025: чого очікувати споживачам
AgroNews
2025-04-21T07:13:32Z
"Добрый вечер, мы из ПриватБанка": украинцев заставляют добровольно перечислять деньги в россию - новая мошенническая схема
Знай
2025-04-27T12:12:52Z
Будьте готовы вернуть "лишнее": Пенсионный фонд может потребовать деньги
Знай
2025-04-22T09:30:00Z
Рекордные 116 тысяч гривен: обновлены зарплаты топ-чиновников Украины
Хвиля
2025-05-03T01:06:43Z
Полет в самолете: что запрещено класть в багаж
ZN UA
2025-05-03T00:13:56Z
МАГАТЭ бьет тревогу: украинские АЭС работают в условиях постоянной опасности
Gazeta UA
2025-04-25T13:27:20Z
Денежная помощь мобилизованным в Харькове: названы суммы и кому принадлежат
Политека
2025-04-22T20:00:28Z
Звонок "из банка" обернется потерей 34 600 гривен: клиентов Приватбанка предупредили
Знай
2025-04-21T20:10:23Z
Больше не дом: одна из стран ЕС оставит украинцев без помощи на жилье и денег
Знай
2025-04-24T19:12:14Z
Молодая девушка постоянно жаловалась на усталость: через семь месяцев она умерла
Comments UA
2025-04-23T14:54:38Z
Опоздание не простят: украинцам дали три месяца, иначе пенсии не ждите
Знай
2025-04-21T04:30:57Z
На каком расстоянии от забора можно сажать дерево в Украине
UAToday
2025-04-29T17:27:25Z
Воинский учет призывников: кто на него должен стать
ZN UA
2025-05-03T01:03:24Z
Значительно урезанной? Какой ожидается пенсия у тех, кто имеет 50 тысяч зарплаты, но всего 15 лет стажа
Telegraf
2025-05-03T00:30:13Z
Дроны прошли российскую ПВО: попадание в завод по производству "Шахедов"
Новости Украины
2025-04-24T07:45:11Z
Тайна с деньгами Папы Франциска для ВСУ: историк анонсировал новые интересные подробности
Апостроф
2025-04-21T14:27:08Z
Генштаб обновил данные о потерях РФ 20 апреля: сколько оккупантов ликвидировано
TSN
2025-04-21T06:24:13Z
Врачи были удивлены, когда на рентгене увидели, что проглотил 11-летний мальчик
Comments UA
2025-04-20T10:45:09Z
Россиянину, который изнасиловал жительницу Киевской области, и сообщнику дали по 12 лет
Лига
2025-04-21T08:03:33Z
Массированная атака РФ на Запорожье: количество раненых резко возросло
Comments UA
2025-05-02T04:27:11Z
Удар по Киеву 24 апреля: количество жертв возросло
UAToday
2025-04-24T06:46:13Z
Россияне ударили по Купянску - погиб человек
Корреспондент
2025-05-02T23:57:35Z
В ГСЧС показали последствия атаки на Харьков
Корреспондент
2025-05-02T21:51:23Z
В Подольском районе Киева произошла стрельба: полиция установила причастных – фото
Лига
2025-04-24T13:31:15Z
В Индии боевики убили около двадцати человек
Корреспондент
2025-04-23T08:13:28Z
В Германии взорвался аккумулятор электросамоката, пять человек получили ранения
Известия Киев
2025-04-22T09:28:14Z
Уменьшает холестерин, улучшает сон и лечит кишечник: невероятные свойства обычного хумуса
Знай
2025-04-24T07:51:58Z
Когда лучше пить магний — утром или вечером
TSN
2025-04-21T04:25:33Z
Ночные перекусы: почему возникает голод после позднего ужина
Gazeta UA
2025-04-27T17:51:43Z
Можно ли засыпать с включенным телевизором: эксперты шокировали ответом
Gazeta UA
2025-04-20T16:15:00Z
Почему люди говорят во сне: сомнолог назвал истинную причину
Gazeta UA
2025-05-02T21:39:23Z
Альтернатива оземпику от мира природы: ученые нашли уникальную бактерию
Фокус
2025-05-02T19:57:09Z
Почему с возрастом портятся зубы: главные факторы
Comments UA
2025-04-19T15:45:54Z
Украинцам приходится экономить на еде, чтоб хватило на лекарства: в селах ситуация критическая
Знай
2025-04-20T17:30:52Z
Бессонница, депрессия и тревожность оказались связаны: ученые нашли их общие моменты
Фокус
2025-05-02T19:43:29Z
Покупка ранних овощей: что нужно знать, чтобы не принести домой "нитратную бомбу"
Знай
2025-05-01T19:51:29Z
Муравьи исчезнут с участка раз и навсегда: просто смешайте сахар с этим средством
Telegraf
2025-04-29T18:51:11Z
Пасхальный гороскоп: какая вы паска по знаку зодиака
Comments UA
2025-04-21T05:51:26Z
Восемь пород собак, которых считают самыми спокойными
Gazeta UA
2025-04-20T14:46:29Z
Сочные ребра барбекю: записывайте легкий рецепт для дружеской вечеринки
Gazeta UA
2025-05-02T16:45:19Z
Что нельзя делать в Польше: правила для туристов, о которых стоит помнить
Факти ICTV
2025-05-02T16:24:53Z
Китайский гороскоп на май 2025 года: время перемен и внутреннего роста, кому из знаков нужно готовиться
Знай
2025-05-01T19:30:32Z
Туристы случайно нашли 7-килограммовый клад золота и серебра в горах Чехии
Апостроф
2025-05-01T14:21:11Z
Обязательно пересадите в новый горшок: какие комнатные растения любят весеннее "обновление"
Апостроф
2025-04-21T15:06:19Z
Владелец украинских издательств "Кредо" и "Беби Бук" торгует детскими книгами в рф: теперь еще и бизнесмен в "ДНР"
Знай
2025-04-28T07:00:08Z
В Николаеве СБУ задержала российского информатора
Корреспондент
2025-04-22T13:06:50Z
РФ обстреляла КАБами регионы Украины сразу после "Пасхального перемирия"
Корреспондент
2025-04-21T05:42:14Z
"Пасхальное перемирие": Зеленский рассказал, держит ли слово Путин
Telegraf
2025-04-20T13:18:19Z
Ее почти никто не видел. Как легендарную реку Лыбидь "похоронили" в бетоне в Киеве
Telegraf
2025-05-02T23:33:30Z
Оккупанты перекрыли Крымский мост: что известно
Gazeta UA
2025-05-02T23:06:49Z
Бойцы Азова захватили троих россиян на самокатах
Корреспондент
2025-04-27T18:06:09Z
Враг массированно атаковал Харьков ракетами
Хвиля
2025-04-24T03:57:06Z
Россияне атаковали поселок под Купянском, загорелся дом
Корреспондент
2025-04-21T07:06:54Z
В Кривом Роге задержали известного украинского боксера: подробности
Telegraf
2025-04-26T15:27:45Z
Буяльский прокомментировал яркий гол Ярмоленко
Корреспондент
2025-04-19T05:46:00Z
В Руане Свитолина обыграла всех, не проиграв ни единого сета
Корреспондент
2025-04-20T20:36:04Z
Де Брейне приносит победу Ман Сити в игре в Вулверхэмптоном
Корреспондент
2025-05-02T22:39:24Z
Тренер Барселоны определил готовность команды к полуфиналу ЛЧ с Интером
Корреспондент
2025-05-02T22:15:33Z
Вожделенный Фьюри: Дюбуа еще не побил Усика, но уже готов к Фьюри
Корреспондент
2025-05-02T21:03:55Z
Официально: чемпион WBO в первом среднем весе лишился титула
Корреспондент
2025-05-02T20:45:59Z
Последний бой: Днепр и Киев-Баскет определят чемпиона
Корреспондент
2025-05-02T20:10:53Z
Реванш Усик - Дюбуа: билетов осталась треть
Корреспондент
2025-05-02T18:54:12Z
Шлем пилота Формулы 1 продан за рекордную сумму
Корреспондент
2025-04-29T20:45:46Z
Самый маленький и дешевый кроссовер Mazda показали до презентации
Фокус
2025-04-19T09:42:29Z
Дорожный знак, по которому приходят большие штрафы: о чем должны знать водители
Знай
2025-05-02T12:51:03Z
На уровень выше: тест-драйв нового Mitsubishi L200
Фокус
2025-05-02T11:15:41Z
Кузов Chery Tiggo 8 CSH успешно выдержал давление массой 11,5 т
Gazeta UA
2025-05-02T10:09:57Z
Водители могут получить штраф: что точно не стоит менять в своем авто
Comments UA
2025-05-02T08:21:47Z
Aston Martin представила самый мощный кроссовер в мире
UAToday
2025-05-02T05:42:18Z
Новое поколение Toyota Camry получило спецверсию
Корреспондент
2025-05-01T16:12:37Z
Нужно ли включать фары днем в городе и когда это обязательно
Факти ICTV
2025-05-01T15:40:46Z
От внешности зависело все: ученые выяснили, какие бороды вызывают больше доверия
Фокус
2025-04-19T15:45:55Z
ИИ посоветовал готовиться к концу света
Корреспондент
2025-04-21T02:12:41Z
Грандиозный конфуз: Обзор Mandragora: Whispers of the Witch Tree
GameMag
2025-05-02T21:07:00Z
Ученые смогли подслушать "разговор" деревьев и сделали невероятное открытие
UAToday
2025-05-02T20:27:23Z
Официально: Сюжетное дополнение Brushes with Death для Kingdom Come: Deliverance II выйдет в середине мая
GameMag
2025-05-02T20:07:33Z
«Призрак Ётэй» зовёт: Sony начала принимать предзаказы на PS5-эксклюзив Ghost of Yotei в PS Store
GameMag
2025-05-02T20:01:46Z
Инсайдер раскрыл все характеристики Samsung Galaxy S25 Edge до анонса
Корреспондент
2025-05-02T18:45:25Z
Xpeng представила гуманоїдного робота, который работает на её производстве
Корреспондент
2025-05-02T18:12:57Z
В турецком "Городе гладиаторов" обнаружили 2000-летний саркофаг
Корреспондент
2025-05-02T16:28:47Z