MY.UAНовини
Прогресивний податок на доходи фізичних осіб. Чи є сенс іще раз входити в цю ріку?
Прогресивний податок на доходи фізичних осіб. Чи є сенс іще раз входити в цю ріку?

Прогресивний податок на доходи фізичних осіб. Чи є сенс іще раз входити в цю ріку?

Прогресивний податок на доходи фізичних осіб. Чи є сенс іще раз входити в цю ріку?

У парламенті заговорили про запровадження в Україні прогресивного податку на доходи фізичних осіб. Зокрема таку заяву зробив керівник парламентського комітету з питань фінансів, податкової та митної політики Данило Гетманцев, чиї «податкові новели» традиційно викликають збурення суспільства, хоч би якими вони були по суті. Але це той унікальний випадок, коли Гетманцева можна підтримати, в усякому разі саму ідею, тому що механіка реалізації ідеї прогресивного податку може бути різною.

Вибудовування справедливої шкали прогресивного податку, коли ставка податків знижується за мінімальними доходами за рахунок вищої ставки за великими доходами, потребуватиме часу та цілеспрямованої державної політики.

Це як вирощувати дерево соціальної стабільності та справедливості. У нас це наразі карликове деревце бонсай… Але мета такої політики — подолати нерівність, і це завдання не тотожне досягненню «загальної рівності», як дехто думає.

Ось він — «багатий дециль»

В Україні вже є досвід запровадження прогресивного податку, причому з досить розгалуженою системою ставок. Цей досвід визнано в цілому невдалим, і цьому є досить логічне пояснення — прогресивна ставка має з’явитися лише тоді, коли в суспільстві виникає стабільне й досить глибоке фінансове та майнове розшарування. Умовно кажучи, мають з’явитися соціальні групи з вищими доходами.

Україна формату 1990-х — початку нульових — це більш-менш гомогенне суспільство, нижні «децилі» якого не так уже й сильно відрізнялися від верхніх. Так, у той час з’явились і надбагаті, але їх було менш як 1%, і їхні доходи перебували переважно в «тіні».

Якщо говорити про нинішній формат суспільства, то в Україні вже існує так званий верхній дециль, або 10% найбагатших. Ці дані підтверджуються і даними статистики: в Україні група населення, яка може накопичувати фінансові та майнові активи після покриття всіх поточних витрат, становить у середньому 5–8%.

Кількість сходинок або шкал прогресивної ставки податку на доходи фізичних осіб має відповідати кількості тих самих розшарованих за доходами суспільних груп. Звісно, що багатше суспільство, то більше там застосовується шкал чи сходинок оподаткування. Наприклад, у США семиступенева модель, у Швейцарії — 14-ступенева для сімейної пари та 10-ступенева для одиноких людей. А в Польщі — лише двоступенева.

Класична прогресивна модель виглядає так:

1) нульова ставка на мінімальну зарплату;

2) базова ставка на середній рівень доходів;

3) підвищена/прогресивна ставка на великі доходи.

Прогресивний податок — це не лише інструмент зниження соціальної нерівності, а й іще механізм перерозподілу податкового тиску між багатими регіонами та бідними, між столицею та провінцією.

В Україні основна частина прогресії з ПДФО у разі запровадження додаткової шкали припала б на Київ, Київську область, Львів і Дніпро. Водночас запровадження прогресивної шкали майже не торкнулося б сіл, невеликих міст і містечок та навіть деяких обласних центрів, таких як Чернігів, Суми, Миколаїв, Херсон. Тобто більш справедливо відбувався б розподіл податкового навантаження не тільки між суспільними стратами (бідні-багаті), але й у рамках географічного вирівнювання.

Хто теоретично в Україні міг би платити збільшений податок на доходи?

Однозначно з цього переліку треба виключити військових.

Щодо інших, то ми вже з’ясували, що в Україні сформувався свій «дециль» — це передусім підприємці та, так би мовити, «надбудова»: аудитори, юристи, фінансисти.

Ще одна група — «нова шляхта», тобто люди, які працюють на посадах у державних структурах (бюджетних і на держпідприємствах) і отримують досить високу зарплату. Більшу частину цих людей сконцентровано у Києві.

Розпочинаємо обережно

Саму реформу в Україні можна було б розпочати досить обережно. Наприклад, із зниження базової ставки на мінімальні доходи (на рівні реального прожиткового мінімуму) з 18 до 13%, тобто на 5%. Сумарно це призведе до падіння доходів держбюджету приблизно на 20 млрд грн. Людина із заробітною платою не більш як 10 000 грн на місяць, унаслідок таких змін отримає додатково 500 грн доходів щомісячно, або 6000 грн на рік.

Проте додаткова прогресивна ставка на доходи (зростання з 18 до 23%) у розмірі понад 100 тис. грн на місяць принесе до бюджету додатково 15 млрд грн. Реальна ставка для зарплати в 100 тис. грн при базі для орієнтовного мінімального доходу в 10 000 грн становитиме 22,5% (22% х (100 000 — 10 000)/100 000). Переплата податку — до 4000 грн на місяць.

Надалі, після війни, у міру зростання прошарку людей із високими податками, ставку для людей із низькими зарплатами необхідно знижувати доти, доки вона не зменшиться до нуля відсотків (доходи у розмірі мінімальної зарплати варто взагалі не оподатковувати).

Важливо відзначити, що такий фіскальний маневр вигідний економіці та навіть, хоч як це парадоксально звучить, людям із високою зарплатою (які платитимуть більше). Адже 4 мільйони людей, які отримають збільшення доходів у 500 грн на місяць, — це 2 млрд грн додаткового платоспроможного попиту, або до 24 млрд грн на рік. Стимулювання економіки через попит — це зараз ключовий драйвер зростання.

Умовно кажучи, можна платити всім одну пласку ставку податку на доходи у розмірі 18% у бідній країні, а можна частині заможного населення сплачувати прогресивну ставку у 23%, але у країні із зростаючим рівнем життя і, відповідно, зростаючими можливостями (звісно, цей фактор зараз певним чином нівелює війна, але лише частково). У такій моделі одна людина з великими доходами платить на місяць на 4000 грн більше, щоб вісім осіб із низькими доходами отримали додатково по 500 грн. І ці 4000 грн знову повернуться в економіку.

Тут дуже важливо звернути увагу саме на цей момент: запровадження прогресивної ставки для одних і зменшення базової ставки для інших, бо в моделі Гетманцева прогресивна ставка запроваджується без зниження базової ставки для бідних, — щипати пір’я будуть з «обох гусок», і з тієї, що з «жирком», і з тієї, що майже гола.

Ще один варіант — встановлення цільових напрямів використання збільшеної прогресивної ставки податку, наприклад, на допомогу хворим дітям, на потреби інвалідів війни тощо.

Привид бродить країною, привид Податкової революції

Незважаючи на критику прогресивної моделі оподаткування, в Україні вона вже існує! Адже є базова ставка у розмірі 18% (заробітна плата, доходи за депозитами у банках, тощо), 0% — ставка за операціями з державними цінними паперами, 5% — ставка за дивідендами та 9% — ставка за операціями інститутів спільного інвестування (ІСІ).

Неважко помітити, що в Україні діє прогресія навпаки, коли ставка податку зменшується, а не збільшується, із зростанням доходів. Тому що найменші індивідуальні доходи — це зарплата більшості населення. Значно більші доходи (індивідуально, а не у загальному обсязі) отримують за операціями ІСІ (наприклад, венчурні фонди), але ставка вже менша — 9%. Ще більші індивідуальні доходи за дивідендами по корпоративних правах, а там ставка ще нижча — 5%. Ну а одні з найбільших — це доходи за операціями з державними цінними паперами, там узагалі 0% (згадаймо електронні декларації деяких наших політиків).

Тобто податкова система в Україні налаштована на користь багатих і на пригнічення доходів більшості населення.

Які кроки потрібно зробити?

По-перше, встановити золотий стандарт соціальної політики: мінімальна пенсія, мінімальна заробітна плата, реальний прожитковий мінімум і неоподатковуваний мінімум доходів громадян мають дорівнювати одній сумі.

Зараз неоподатковуваний мінімум доходів громадян в Україні становить 17 грн! Тобто кожна гривня, починаючи з вісімнадцятої, підлягає оподаткуванню. І лише щорічними законами про державний бюджет цю суму підтягують під певну соціальну податкову пільгу у розмірі 50% бюджетного прожиткового мінімуму — зараз ця пільга становить лише 1514 грн.

По-друге, нарешті передати обов'язок зі сплати податків від роботодавця найманому працівнику. Тобто роботодавець сплачує найманому працівнику брутто-зарплату, а не нетто, як зараз. А найманий працівник уже сам раз на рік сплачує податки до державного бюджету за базовою ставкою, скажімо, 15% (при цьому мінімальна заробітна плата не оподатковується).

Цим повністю знищуються стимули бізнесу щодо оптимізації системи оподаткування праці: набагато простіше заплатити працівнику брутто-зарплату, адже механізмів оптимізації більше не існує (роботодавець не платить цих податків і не впливає на них).

Найманий працівник під час щорічної сплати податку отримує право на широкий податковий кредит, тобто на зменшення бази оподаткування на суму інвестицій у свою сім'ю: іпотека, витрати на освіту, медицину тощо.

Такий механізм заохочує до реінвестицій доходів в економіку: будівництво, медичну галузь, освіту, а не до непродуктивних накопичень. Крім того, годувальник сім'ї має отримати право на зменшення бази оподаткування відповідно до кількості членів сім'ї на утриманні, передусім дітей. Таке зменшення доходів годувальника до оподаткування здійснюється згідно із розміром реального прожиткового мінімуму на одну утримувану особу.

Це надаватиме додаткові фінансові стимули до інвестицій у дітей і непрацездатних осіб на утриманні. Право на соціальну допомогу необхідно чітко прив'язати до сплати податків.

У такій моделі, крім базової ставки у розмірі 15% і нульової ставки на мінімальні доходи, встановлюється прогресивна ставка на великі доходи у подвійному розмірі, тобто 30%.

Великі доходи розраховуються як певна кількість середніх заробітних плат на місяць, наприклад 10 чи 15.

У рамках такої революційної реформи необхідно вирішити проблему касових розривів місцевих бюджетів, адже нинішня система нарахування ПДФО є головним джерелом їхніх доходів.

На перехідний період (до п’яти років) місцевим бюджетам можна залишати 100% податку та надавати казначейські безвідсоткові позики для вирівнювання дисбалансів протягом року (адже запроваджується новий механізм нарахування податку на доходи раз на рік, а не раз на місяць).

Це дійсно революційні зміни, справжня Податкова революція, яка відновлює баланс оподаткування між працею, капіталом, активами та споживанням.

Вона відокремлює оподаткування населення від оподаткування бізнесу. От і подивимося на реальні платежі різних донорів бюджету і хто насправді годує державу. Спойлер — населення!

Зрештою, цей підхід створить прошарок громадянського суспільства — вільних платників податків, які усвідомлюють ціну держави та голосують за бізнес-плани політичних партій, замість прошарку «податного стану», який голосує або за медійну порожнечу, або за «гречку».

Майже політична програма майбутньої партії, залишилося тільки знайти відповідні суспільні рушійні сили.

Поділитися
Поділитися сюжетом
Джерело матеріала
Згадувані персони
Meta розробляє роботів-гуманоїдів, що складуть конкуренцію культовим Optimus
InternetUA
2025-02-22T21:42:16Z
Маск спростував інформацію про можливе відключення Starlink
УкраинФорм
2025-02-22T21:39:49Z
Потужність як у 30 тис. комп’ютерів. У Китаї представили підводний обчислювальний центр
InternetUA
2025-02-22T20:40:37Z
Інтернет-шахраї видурюють гроші під приводом виплат від міжнародних організацій
InternetUA
2025-02-22T20:40:20Z
Велике танення льодовиків розкрито – щорічно втрачається 273 мільярди тонн льоду
Portaltele
2025-02-22T20:19:21Z
Як у WhatsApp відправити повідомлення без додавання номера: 7 простих способів
InternetUA
2025-02-22T19:46:30Z
Маск відповів, чи відключить Україні Starlink
24tv
2025-02-22T19:45:45Z
Найбільша структура, коли-небудь знайдена у Всесвіті, має довжину 1,4 мільярда світлових років
Portaltele
2025-02-22T19:18:56Z
4 причини, чому варто купувати iPhone 15 замість iPhone 16e
InternetUA
2025-02-22T19:01:12Z
Ідеальне завершення вихідного: як приготувати бургер на вечерю – корисний рецепт
24tv
2025-02-22T19:24:41Z
Лобіо: рецепт смачної страви з червоної квасолі
Фокус
2025-02-22T17:00:05Z
Шедевр з 4 інгредієнтів: бюджетний салат на швидку руку до будь-якого гарніру
24tv
2025-02-22T16:45:19Z
Перший у світі ресторан використовує ШІ для обслуговування: як і де він працює
24tv
2025-02-22T16:36:22Z
Цей елемент виразний і "змінює все": в чому особливість кухні Дуа Ліпи
24tv
2025-02-22T16:24:54Z
Кому зі знаків зодіаку терміново треба у відпустку
24tv
2025-02-22T16:12:42Z
Викиньте це з холодильника просто зараз: перелік продуктів вас здивує
TSN
2025-02-22T15:21:12Z
Викиньте зараз же: ці 3 речі в жіночій сумці притягують самотність і бідність
24tv
2025-02-22T15:15:16Z
Як посіяти перець: покрокова інструкція для отримання багатого врожаю
TSN
2025-02-22T14:51:50Z
У Києві трамвай збив на смерть людину
УкраинФорм
2025-02-22T21:51:44Z
Ворог атакував Одещину, троє людей отримали поранення
УкраинФорм
2025-02-22T21:27:29Z
У Печерському районі столиці впали уламки ворожого безпілотника
ГЛАВКОМ NET
2025-02-22T21:27:06Z
Через ракетний удар у Кривому Розі двоє постраждалих, є влучання в об'єкти інфраструктури
УкраинФорм
2025-02-22T21:12:32Z
Авіатроща Іл-76: експертизи підтвердили майже 50 збігів ДНК останків українських військовополонених
УкраинФорм
2025-02-22T20:21:06Z
В Україні засуджено 22-річну дівчину, яка ошукала військовослужбовця ЗСУ
InternetUA
2025-02-22T19:46:59Z
Теракт на ринку у Франції: чоловік напав на людей з ножем, – є жертва і поранені
24tv
2025-02-22T19:42:19Z
У Костянтинівці рятувальники вивільнили з-під завалів тіло жінки
УкраинФорм
2025-02-22T19:39:14Z
СБУ викрила агентів ФСБ, які планували теракти в ТЦК та поліції
Комсомольская правда
2025-02-22T18:46:19Z
Гол Лаутаро приніс Інтеру перемогу над Дженоа
Football.ua
2025-02-22T21:49:47Z
Гвардіола планує велику перебудову: МанСіті виставить за двері лідерів команди
24tv
2025-02-22T21:48:48Z
Українець дізнався свого суперника: Ортіс впевнено переміг Мадрімова та дасть реванш Богачуку
24tv
2025-02-22T21:24:14Z
"Надто важкі наслідки": тренер Борнмута став на захист Забарного після вилучення українця
24tv
2025-02-22T21:09:58Z
Мареска: Челсі не заслуговував на поразку в матчі з Астон Віллою
Football.ua
2025-02-22T20:55:06Z
"Богиня" залишиться без культового тренера: Гасперіні прийняв рішення щодо роботи в Аталанті
24tv
2025-02-22T20:45:42Z
Українець Богачук отримав шанс на реванш: Ортіс за одноголосним рішенням переміг Мадрімова
24tv
2025-02-22T20:33:17Z
Тоттенгем націлився на Лукмана
Football.ua
2025-02-22T20:31:44Z
Кабаєл нокаутував Чжілея та завоював титул тимчасового чемпіона: Усик особисто одягнув пояс
24tv
2025-02-22T20:21:45Z
Ракетний удар по Кривому Рогу: внаслідок ворожої атаки є загиблий
24tv
2025-02-22T21:54:01Z
Вибухи пролунали на Запоріжжі
24tv
2025-02-22T21:21:02Z
На фронті 107 бойових зіткнень, майже третина - на Покровському напрямку
УкраинФорм
2025-02-22T21:06:11Z
У Києві чутно вибухи: в чому причина
TSN
2025-02-22T21:03:30Z
Київ атакують ворожі безпілотники, працює ППО
ГЛАВКОМ NET
2025-02-22T20:45:22Z
У Києві пролунали вибухи, працює ППО
УкраинФорм
2025-02-22T20:34:53Z
Зеленський відзначив бійців, які воюють на Курщині і Покровському напрямку
1News
2025-02-22T19:39:06Z
Членкиня МСЕК Дніпропетровщини за один день прикупила квартиру, ділянку і будинок
ГЛАВКОМ NET
2025-02-22T18:42:47Z
Познущались зі своїх: російських "бізнесменів" жорстко підставили в Маріуполі
24tv
2025-02-22T18:42:02Z
Гра в імітацію: дивитися онлайн
CutInsight
2025-02-22T21:36:02Z
У гостях у Еліс: дивитися онлайн
CutInsight
2025-02-22T20:15:06Z
3 найцікавіші нові мультфільми, які варто подивитися з дітьми на вихідних
24tv
2025-02-22T20:12:43Z
Дарма що має понад 100 мільярдів: Білл Гейтс носить дешеві годинники Casio, і ось які
24tv
2025-02-22T19:57:42Z
Перевізник 3: дивитись онлайн
CutInsight
2025-02-22T19:48:26Z
75 Berlinale назвав переможців
УкраинФорм
2025-02-22T19:30:04Z
Худюща Катерина Варнава назвала свій діагноз
GlavRed
2025-02-22T19:27:54Z
Не лише українською: пісня "Три сестри" Влада Дарвіна підкорює світ різними мовами
24tv
2025-02-22T18:48:34Z
Наталія Могилевська перенесла операцію і грип
360ua.news
2025-02-22T18:12:36Z
На Покровському напрямку Сили оборони знищили дронами замаскований російський «Град»
УкраинФорм
2025-02-22T21:51:30Z
Папа Франциск у критичному стані через респіраторний напад
Хвиля
2025-02-22T21:15:01Z
ЗС РФ атакують Україну безпілотниками та балістикою: вибухи лунають в різних областях України
Фокус
2025-02-22T21:00:28Z
Маска знову тягнуть до суду: мати 13-го нащадка мільярдера вимагає одноосібну опіку
InternetUA
2025-02-22T20:37:17Z
Найменше заробляють в Україні: топ професій з найнижчою оплатою праці
Политека
2025-02-22T20:30:11Z
Чехія скасує тимчасовий захист для українців
360ua.news
2025-02-22T20:12:16Z
На Львівщині не платитимуть допомогу учасникам Революції Гідності: що відомо
Фокус
2025-02-22T20:03:31Z
Атака дронів: у низці областей оголосили повітряну тривогу
УкраинФорм
2025-02-22T19:48:14Z
Розвертають на кордоні: стало відомо, чому деяких українців перестали пускати до Німеччини
Политека
2025-02-22T19:42:20Z
Китай жахає новим коронавірусом: вже передається людям від кажанів
Знай
2025-02-22T21:33:10Z
Останній сигнал організму: таємничий нескінченний кашель жінки врятував їй життя
Фокус
2025-02-22T20:15:43Z
Отруюють нас і все навколо: вчені закликали відмовитися від пластикових контейнерів для їжі
Фокус
2025-02-22T19:00:02Z
Чи збивати високу температуру: коли, як і чим
24tv
2025-02-22T18:33:21Z
Тривалість людського життя стоїть перед потрійною загрозою
Portaltele
2025-02-22T16:18:40Z
Скільки можна зберігати яйця в холодильнику: експертка дала однозначну відповідь
24tv
2025-02-22T14:27:32Z
Гнійник біля нігтя: як лікувати та уникнути ускладнень
TSN
2025-02-22T13:51:56Z
Сповільнити появу сивини допоможе конкретний перелік овочів
24tv
2025-02-22T12:06:14Z
Будьте уважні: скільки часу можна носити гель-лак на ногах
24tv
2025-02-22T11:33:33Z
Одну виплату піднімуть, іншу – уріжуть: як індексація пенсій вплине на субсидії
Знай
2025-02-22T21:51:48Z
Термінали не приймають деякі купюри: українцям пояснили причину та що з цим робити
Политека
2025-02-22T21:30:46Z
Ціни рвонуть вгору вже у березні: в Україні подорожчає дуже популярний продукт
GlavRed
2025-02-22T21:27:21Z
Українців можуть штрафувати за гроші: заощадження готівкою стануть "пилом"
Хвиля
2025-02-22T20:30:17Z
Скільки гектар землі містить у середньому пай в Україні
24tv
2025-02-22T20:03:06Z
Подорожчання хліба: експерти розповіли, як змінюватися ціни у 2025 році
Политека
2025-02-22T20:00:05Z
Індекс українських акцій: ринок реагує майже на кожну політичну заяву
ZN UA
2025-02-22T19:52:52Z
москва готується до повернення західних компаній до росії – FT
iPress
2025-02-22T19:30:17Z
Ціни на житло в Україні стрімко змінюються: де найдорожчі квартири?
Новости Украины
2025-02-22T19:06:11Z
Принци Вільям і Гаррі володіють секретною технікою водіння, яка рятує життя
24tv
2025-02-22T21:12:28Z
Штраф у 16 000 гривень: водіїв України почали наказувати за дивне порушення
GlavRed
2025-02-22T20:27:35Z
Як дізнатися реальний пробіг авто: головна ознака, яку не приховаєш
ТСН
2025-02-22T20:21:03Z
Особливості запчастин для BMW XM G09: що потрібно знати власникам
Топ Жир
2025-02-22T16:06:34Z
На дорогах з’явився новий знак із двома камерами D-51a: що він означає
ТСН
2025-02-22T15:34:03Z
Як було відновлено унікальний міні-тягач DAF Pony
AutoCentre
2025-02-22T10:46:55Z
В Україні почали виробляти бронекапсули для HMMWV
InternetUA
2025-02-22T08:58:20Z
Mercedes планує випустити мініатюрну версію Гелендвагена
AutoCentre
2025-02-22T08:06:48Z
Більшість не знає: чому не можна вмикати фари перед запуском двигуна авто
GlavRed
2025-02-22T04:27:52Z
Стів Бессент написав колонку для FT, виправдовуючи запропоновану Україні угоду про копалини
ZN UA
2025-02-22T21:55:18Z
Помер перший міністр України з питань надзвичайних ситуацій Валерій Кальченко
ГЛАВКОМ NET
2025-02-22T21:36:20Z
"Візьмемо все, що зможемо": Трамп знову висловився про угоду щодо ресурсів України
24tv
2025-02-22T21:27:23Z
Чи вдарить 24 лютого РФ "Орєшніком": з'явився прогноз штучного інтелекту
GlavRed
2025-02-22T21:27:12Z
Нічна атака на Кривий Ріг: що відомо про наслідки російського удару
TSN
2025-02-22T21:21:53Z
Трамп заявив про "близькість" підписання угоди з Україною щодо мінералів і надії на швидке завершення війни
Хвиля
2025-02-22T21:18:04Z
ЄС розглядає способи використання російських активів для допомоги Україні
ГЛАВКОМ NET
2025-02-22T21:15:27Z
Bloomberg: ЄС знову перевіряє, чи вийде конфіскувати частину заморожених активів РФ
Европейская правда
2025-02-22T21:03:44Z
Шість головних новин України та світу на 23:00 22 лютого
Лига
2025-02-22T21:03:07Z