MY.UAНовини
Рада підтримала за основу скандальний законопроєкт про військову поліцію: всі "за" та "проти"
Рада підтримала за основу скандальний законопроєкт про військову поліцію: всі "за" та "проти"

Рада підтримала за основу скандальний законопроєкт про військову поліцію: всі "за" та "проти"

Автори проєкту пояснюють, що зараз багато "військових страждає через те, що немає законності та правопорядку", томе військова поліція є необхідністю.

У середу, 19 червня, народні депутати ухвалили у першому читанні законопроєкт №6569-д про створення в Україні військової поліції. Раніше цей документ був знятий із розгляду через суспільний розголос у зв'язку із неоднозначністю думок населення та влади.

Що передбачає законопроєкт про військову поліцію, як він працюватиме і що кажуть про цей документ адвокати - читайте у матеріалі ТСН.ua.

Які завдання виконуватиме військова поліція

Як йдеться у проєкті документа, представники нового праохоронного органу будуть здійснювати:

  1. Попередження, виявлення та припинення кримінальних та адміністративних правопорушень у Міністерстві оборони України, Збройних Силах України та Державній спеціальній службі транспорту;
  2. Провадження у справах про адміністративні правопорушення, віднесені законом до компетенції Військової поліції;
  3. Оперативно-розшукову діяльність у випадках та на підставах, визначених законом;
  4. Забезпечення правопорядку і військової дисципліни серед військовослужбовців Збройних Сил України та Державної спеціальної служби транспорту, військовозобов'язаних та резервістів під час проходження ними зборів, у місцях дислокації військових частин, закладів фахової передвищої військової освіти, вищих військових навчальних закладах, військових навчальних підрозділах закладів вищої освіти, установ та 3 організацій (далі - військові частини), на військових об’єктах, у військових містечках, а також на вулицях і в громадських місцях, на залізничних станціях (вокзалах), у морських (річкових) портах, аеропортах;
  5. Превентивну та профілактичну діяльність, спрямовану на запобігання вчиненню кримінальних та інших правопорушень у Міністерстві оборони України, Збройних Силах України та Державній спеціальній службі транспорту;
  6. Захист життя, здоров'я, прав і законних інтересів військовослужбовців, а також військовозобов'язаних та резервістів під час проходження ними зборів;
  7. Захист державного майна від протиправних посягань;
  8. Забезпечення виконання адміністративних стягнень та покарань за вчинення кримінального правопорушення щодо військовослужбовців Збройних Сил України, Державної спеціальної служби транспорту, інших військових формувань та правоохоронних органів;
  9. Контроль за виконанням законодавства щодо безпеки дорожнього руху водіями під час використання транспортних засобів Міністерства оборони України, Збройних Сил України, Державної спеціальної служби транспорту та інших військових формувань (далі - військові транспорті засоби);
  10. Забезпечення виконання інших, визначених законом, завдань з питань національної безпеки у воєнній сфері, у сфері оборони в мирний час та особливий період.

Хто буде входити у склад військової поліції

Відповідно до тексту законопроєкту, військова поліція буде комплектуватися із чисельності ЗСУ, однак вона та не може перевищувати 1,5% від загальної чисельності Збройних сил. 

Рішення про створення, кількість та склад органів управління, підрозділів, центрів військової поліції та дисциплінарних батальйонів, визначення їх структури та дислокації приймається яіністром оборони України, спираючись на умови дислокації військ, але лише за поданням начальника військової поліції, попередньо погодженим з головнокомандувачем Збройних Сил України.

Військова поліція комплектується військовослужбовцями, які проходять військову службу за контрактом та за призовом. Центральний орган управління військової поліції та територіальні органи управління військової поліції можуть комплектуватися державними службовцями та працівниками. До працівників військової поліції належать особи, які уклали трудовий договір із Військовою поліцією.

Призначати керівника військової поліції буде президент України Володимир Зеленський.

Яка буде структура військової поліції 

Загальна структура нового правоохоронного органу така:

1) центральний орган управління військової поліції;

2) територіальні органи управління військової поліції (міжрегіональні, регіональні, місцеві);

3) центри спеціального призначення;

4) навчальні центри військової поліції;

5) дисциплінарні батальйони.

"У структурі органів управління Військової поліції діють оперативні та оперативно-технічні підрозділи, підрозділи патрульно-постової служби, підрозділи безпеки дорожнього руху, підрозділи внутрішньої безпеки, гауптвахти, а також інші підрозділи, діяльність яких спрямована на виконання завдань Військової поліції або на забезпечення її функціонування", - сказано у документі. 

Для чого створюють військову поліцію 

У пояснювальній записці до документу зазначається, що "метою законопроєкту є створення законодавчих підстав та правових засад діяльності Військової поліції як військового формування з правоохоронними функціями, що входить до складу сектору безпеки і оборони, та який основним своїм завданням має забезпечення правопорядку і військової дисципліни у Міністерстві оборони, Збройних силах та Державній спеціальній службі транспорту".

Які права та обов'язки матиме військова поліція - затримання ухилянтів, дезертирів та проникнення до житла

Новому правоохоронному органу, зокрема, хочуть надати такі повноваження:

  • тимчасово обмежувати або забороняти рух транспорту і пішоходів на окремих ділянках вулиць та автодоріг;
  • зупиняти і проводити поверхневу перевірку транспорту, перевірку у водіїв документів на право користування та керування авто;
  • затримувати військовослужбовців, військовозобов'язаних та резервістів під час проходження ними зборів, на гауптвахтах військової поліції;
  • перевіряти у військовослужбовців Збройних Сил України та Державної спеціальної служби транспорту, військовозобов'язаних та резервістів під час проходження ними зборів;
  • здійснює патрулювання в гарнізонах, у прилеглих до гарнізонів населених пунктах, на територіях військових містечок та військових обʼєктах, в місцях дислокації військових частин та прилеглій до них території, а також в громадських місцях;
  • розшукує та затримує військовослужбовців у випадках, визначених законом, а також здійснює розшук військовослужбовців, які зникли безвісти;
  • розшукує викрадену або втрачену вогнепальну зброю, бойові припаси до неї та вибухові речовини, що перебувають на обліку у військових частинах Міністерства оборони України, Збройних Сил України та Державної спеціальної служби транспорту.

Військова поліція зможе перевіряти у водіїв документи і проникати до житла, якщо буде така необхідність для встановлення правопорядку. Також під час затримання осіб, які підозрюються у вчиненні злочину, буде наділена повноваженнями тимчасово обмежувати або забороняти рух транспорту.

"У невідкладних випадках, пов’язаних із врятуванням життя людей та майна чи з безпосереднім переслідуванням осіб, які підозрюються у вчиненні злочину, у випадках та на підставах, передбачених законом, проникати до житла чи до іншого володіння особи з негайним повідомленням органу досудового розслідування та прокуратури", - йдеться у пункті 11 статті 16 цього законопроєкту.

Після скандалу законопроєкт був знятий із розгляду

Деякі норми законопроєкту викликали бурхливу реакцію суспільства, через що 5 червня Рада зняла з розгляду законопроєкти №6569-д і 6570-д про створення в Україні військової поліції.

"Зняли з розгляду тижня №6569-д та 6570-д – проєкти законів про військову поліцію. За таке рішення – 278 (голосів депутатів – ред.)", – написав тоді народний депутат від "Голосу" Ярослав Железняк на сторінці у телеграм-каналі. 

▶ На YouTube-каналі ТСН можна переглянути за цим посиланням відео: В Україні з'явиться ВІЙСЬКОВА ПОЛІЦІЯ?! Вона зможе проникати до житла і не тільки 

Думки юристів про скандальний законопроєкт 

Адвокатка Катерина Аніщенко для ТСН.ua наголосила, що разом з цим законопроєктом в парламенті розглядається законопроєкт щодо внесення змін до адміністративного та кримінального кодексів. За її словами, у законопроєукті йдеться про затримання не ухилянтів, а дезертирів. 

"Але з урахуванням того, що на рівні законопроєкту передбачено зміни до адміністративного кодексу, з урахуванням мети створення військової поліції, я можу припустити, що саме військова поліція буде вчиняти оперативно-розшукові дії по відношенню до ухилянтів, які не оновили свої військово-облікові дані, які не стали на військовий облік, які були оголошені в розшук і не з’явились до ТЦК", - сказала вона нам.

Також законопроєктом пропонується легалізувати "доноси" за гроші. 

"Здійснювати співробітництво з фізичними особами, у тому числі на договірних засадах, дотримуючись умов добровільності та конфіденційності цих відносин, матеріально та морально заохочувати осіб, які надають допомогу в попередженні, виявленні, припиненні кримінальних правопорушень", - йдеться у документів.

Адвокатка Катерина Аніщенко пояснила, що цією нормою "хочуть заохочувати цивільних надавати інформацію відносно правопорушника, дезертира і так далі". 

Ініціатори законопроєкту пояснили створення військової поліції 

В коментарі для ТСН.ua один з його ініціаторів, представник комітету Ради з питань правоохоронної діяльності Владлен Неклюдов розповів, що військові поліцейські будуть забезпечувати порядок, зокрема на дорогах. Крім того, такі правоохоронці дійсно будуть наділені правом проникати у житло.

"Акцентується увага на тому, що військова поліція буде контролювати ситуацію на дорогах, коли військовослужбовці, працівники міністерства оборони або резервісти будуть порушувати правила дорожнього руху. Наприклад, коли будуть перевищувати швидкість і це може призвести до тяжких наслідків, коли порушують правила користування ременями безпеки чи шоломами", - сказав Неклюдов.

До цього він додає, що можуть бути інші ситуації, які також будуть в полі зору військової поліції.

Автор проєкту пояснює, що зараз багато "військових страждає через те, що немає законності та правопорядку", а новий правоохоронний орган може це забезпечити.

На запитання, чи можуть дійсно військові поліцейські проникати у житло, він відповів: "Якщо буде йтись про рятування життя, то звісно без ухвали суду будуть це робити". 

"Але військовій поліції ми не даємо функції дізнання та досудове розслідування. Є певні зміни в КПК, які надають їм право виконувати доручення слідчого і прокурора. А широких повноважень не надаємо, щоб не "розганяти зраду". Якщо будуть порушення закона – будемо реагувати. Слідства у військовій поліції не буде, слідство буде за ДБР. У ДБР слідство військова поліція забирати не буде. Тільки допомогти", - зазначив він.

Народні депутати про ухвалений у першому читанні законопроєкт

У  Раді думки щодо створення нового військового формування розділились. Так, народний депутат від "Голосу", перший заступник голови Комітету Верховної Ради України з питань правоохоронної діяльності Андрій Осадчук прокоментував ухвалення колегами законопроєкту про створення військової поліції. Він називає це "помилковим рішенням".

Нардеп зазначив, що, перш за все, потрібно розбудувати систему військової юстиції, а потім вже займатися такими питаннями як військова поліція.

"Ще раз: ми вважаємо, що це рішення не має жодного стосунку до військової юстиції, а є, швидше, таким варіантом пожежної команди для того, щоб гасити операційні пожежі, які зараз є і в Міністерстві оборони, і в Генеральному штабі", - сказав він. 

Читайте провідні новини дня:

  • "Київміськбуд" все?": інвестори розповіли про останній шанс та початок руйнування недобудов
  • З’їж карамельку та тримай цигарку: чому полоненим путінським вбивцям в Україні запропонували майже ресторанне меню
  • Вночі у Львівській області сталися вибухи: що відомо

Підписуйтесь на наші канали у Telegram та Viber.

Поділитися
Поділитися сюжетом
Джерело матеріала
Згадувані персони
У Німеччині за десятиріччя свиноферм поменшало на 10 тисяч
AgroPortal
2025-07-07T16:00:56Z
Кабмін продовжив фіксований тариф на електроенергію до кінця жовтня 2025 року
360ua.news
2025-07-07T16:00:53Z
Виробники переробної промисловості отримають до ₴16 мільйонів на відновлення після обстрілів
УкраинФорм
2025-07-07T16:00:33Z
Глобальні біржові криптовалютні продукти зафіксували приплив рекордних $1,04 млрд за тиждень
ITC
2025-07-07T15:58:44Z
Міністр торгівлі Чехії розповів про причину масштабного блекауту у країні
iPress
2025-07-07T15:49:00Z
Росія втратила чверть мільярда доларів через колапс в аеропортах
ГЛАВКОМ NET
2025-07-07T15:48:26Z
Фонд держмайна минулого тижня залучив від приватизації понад ₴66 мільйонів
УкраинФорм
2025-07-07T15:45:47Z
Скільки валюти можна купити за 10 тисяч гривень сьогодні
24tv
2025-07-07T15:09:57Z
Штучний інтелект замість людей: технологічні гіганти США скоротили майже 100 тисяч працівників
InternetUA
2025-07-07T15:09:57Z
У спортзал йти не треба: учені розказали, чоловіків з якою зовнішністю хочуть жінки
Фокус
2025-07-03T10:12:24Z
МОЗ забороняє госпіталізацію дітей до психіатричних лікарень з 1 липня
24tv
2025-06-29T12:09:08Z
Як безпечно пережити +30° і вище: у МОЗ дали поради
УкраинФорм
2025-07-07T16:03:41Z
Коли та як приймати вітамні D: кому потрібно споживати його влітку
TSN
2025-07-07T16:03:17Z
Напруга в шиї та плечах: що допоможе зняти біль та напругу м'язів
24tv
2025-07-07T15:45:33Z
Як перевірити ягоди й фрукти на нітрати - тривожні ознаки, про які варто знати
GlavRed
2025-07-07T15:30:48Z
Охматдит відбудовують за благодійні кошти, держава долучиться за потреби - Ляшко
УкраинФорм
2025-07-07T15:30:25Z
У Південній Кореї розробили першу у світі рекомбінантну вакцину проти сибірки
УкраинФорм
2025-07-07T15:12:59Z
Майбутнє вже настало: створили точний прилад для вимірювання тиску без манжети та стискання
24tv
2025-07-07T14:39:25Z
Нова партія Маска: які має шанси на виборах і чи похитне двопартійну систему в США
24tv
2025-07-07T16:06:56Z
Як посилити «трибунал для Путіна»: інтерв'ю з правником
ГЛАВКОМ NET
2025-07-07T16:06:45Z
Британія готова фінансувати українські дрони-перехоплювачі вже цього місяця, - Зеленський
Хвиля
2025-07-07T16:06:32Z
Стефанчук запросив президента ПА ОБСЄ відвідати Київ
УкраинФорм
2025-07-07T16:03:45Z
У Польщі визначили дату інавгурації Навроцького
УкраинФорм
2025-07-07T16:03:32Z
В ОБСЄ обговорили створення Спецтрибуналу для Росії
УкраинФорм
2025-07-07T16:00:59Z
Росія запропонувала Угорщині «обʼєднатися» задля захисту нацменшин в Україні
ГЛАВКОМ NET
2025-07-07T16:00:54Z
Комісар з оборони вірить, що ЄС може збільшити військову підтримку України
Европейская правда
2025-07-07T15:58:59Z
Уперше за 2,5 роки: як 8 афганців незаконно пробралися на Рівненщину і до чого тут Росія
24tv
2025-07-07T15:54:29Z
Росія атакує ТЦК у різних областях України: все, що відомо про удари ворога по військових
24tv
2025-07-07T16:06:51Z
Армія РФ атакувала критичну інфраструктуру на Сумщині, частина споживачів - без світла
УкраинФорм
2025-07-07T16:06:49Z
Як РФ намагається розширити театр бойових дій за рахунок нових територій України
GlavRed
2025-07-07T16:06:39Z
Обмеження руху транспорту в Житомирській області: жителям зробили термінове попередження
Политека
2025-07-07T16:01:40Z
Окупанти стверджують, що до Криму з 2014 року переїхали 11 тисяч білорусів
УкраинФорм
2025-07-07T15:51:28Z
Українським військовим важко утримувати оборону на східному фронті – NYT
iPress
2025-07-07T15:48:58Z
ССО провели наліт на позицію ворога поблизу кордону з Росією
24tv
2025-07-07T15:48:35Z
Зруйноване на територіях активних бойових дій житло дозволили обстежувати дистанційно
УкраинФорм
2025-07-07T15:45:29Z
На Буковині через негоду без світла залишилися понад 30 тисяч споживачів
УкраинФорм
2025-07-07T15:45:26Z
Ключова подія минулого тижня – знищення складу боєприпасів у Харцизьку дронами СБУ, – експерт
24tv
2025-07-07T16:06:30Z
Жінка невдало намагалася вбити отруйного павука: справжній жах настав незабаром
Фокус
2025-07-07T16:06:19Z
Майже 30 наземних роботів допущено до експлуатації у ЗСУ за півроку
AutoCentre
2025-07-07T16:00:51Z
Як перевірити, чи було зросійщене прізвище - філолог назвала чотири ознаки
GlavRed
2025-07-07T16:00:41Z
Якого розміру "Шахед" насправді: з'явилося нове фото російського ударного БПЛА
Фокус
2025-07-07T16:00:03Z
Греція впроваджує перерви в роботі через екстремальну спеку
Европейская правда
2025-07-07T15:58:30Z
Цьогоріч менше дітей із ТОТ приєдналися до навчання в українських школах - освітній омбудсмен
УкраинФорм
2025-07-07T15:57:50Z
Для повернення молоді з-за кордону потрібна державна політика - освітній омбудсмен
УкраинФорм
2025-07-07T15:57:00Z
ВПО зможуть отримати гроші за зруйноване житло за програмою єВідновлення
24tv
2025-07-07T15:54:43Z
Містер Олімпія порадив найкраще тренування для всього тіла для чоловіків
24tv
2025-07-07T15:57:45Z
Лише люди з високим IQ впораються: яке число зображене на малюнку
GlavRed
2025-07-07T15:30:09Z
Новий курорт КНДР виявився пшиком: що ховає за собою фейкова розкіш
24tv
2025-07-07T15:27:32Z
Більше ніколи не купите коричневе всередині авокадо: зверніть на це увагу в магазині
24tv
2025-07-07T15:06:09Z
Більше ніякої ікри та оладок: перетворіть кабачки на неперевершену закуску
Telegraf
2025-07-07T14:51:22Z
Чорний часник у домашніх умовах: як приготувати делікатес, що підкорює шеф-кухарів
Gazeta UA
2025-07-07T14:39:37Z
Пишні як пух: як приготувати справжні оладки, що не падають
24tv
2025-07-07T14:33:18Z
Аномальну активність змій можна зупинити: посадіть на ділянці 5 рослин
24tv
2025-07-07T14:33:09Z
Як позбутися слимаків на городі: ефективні методи
Gazeta UA
2025-07-07T14:30:17Z
Не став стріляти в машині: ЗМІ розповіли, де наклав на себе руки Старовойт
24tv
2025-07-07T16:06:11Z
На Харківщині ворожий дрон атакував волонтерів
Мій Харків
2025-07-07T16:00:09Z
У Рівному судитимуть матір, яка залишила немовля на балконі на дві доби, а потім винесла на смітник
УкраинФорм
2025-07-07T15:51:39Z
У Києві затримали чоловіка, який напідпитку запустив з балкона феєрверк
УкраинФорм
2025-07-07T15:48:55Z
По Тайваню вдарив потужний тайфун, двоє загиблих та понад 500 постраждали
УкраинФорм
2025-07-07T15:42:05Z
В Україні за пів року від ботулізму померли троє людей
УкраинФорм
2025-07-07T15:36:56Z
Помер 31-річний волинянин, який після мобілізації опинився в реанімації
24tv
2025-07-07T15:30:08Z
Причиною смертельних вибухів біля Житомира стало незаконне виробництво, — поліція
Комсомольская правда
2025-07-07T15:24:52Z
Російський дрон атакував цивільну інфраструктуру на Сумщині, двоє поранених
УкраинФорм
2025-07-07T15:18:54Z
Схема з артистами: Мінкульт допоміг тисячам чоловіків виїхати з України — частина не повернулась
Фокус
2025-07-07T15:57:43Z
"Народ, який хоче їсти": автор романів про комісара Мегрэ сфотографував Одесу в рік Голодомору
Telegraf
2025-07-07T15:54:19Z
Новий детективний мінісеріал на Netflix, який можна подивитись всього за вечір: що це за стрічка
24tv
2025-07-07T15:51:12Z
Потап назвав країну, де насправді застав початок повномасштабного вторгнення: "Роздавали хліб"
TSN
2025-07-07T15:48:01Z
Головне атмосфера, а не сюжет: Квентін Тарантіно назвав два найкращі «фільми для тусовок» всіх часів — і вони надзвичайно різні
ITC
2025-07-07T15:46:17Z
MELOVIN показав відео зі складання присяги: коли насправді мобілізувався співак
24tv
2025-07-07T15:42:23Z
Модні речі, які можна носити до кінця літа: зверніть на них увагу
24tv
2025-07-07T15:36:44Z
Зовсім не безневинна пісня: про що легендарний хіт Macarena, під який танцював кожен
24tv
2025-07-07T15:36:21Z
Україна візьме участь у Франкфуртському книжковому ярмарку
УкраинФорм
2025-07-07T15:12:42Z
Новий Chevrolet, похований на 50 років, виглядає неймовірно добре для свого віку
Топ Жир
2025-07-07T16:03:56Z
Від Lamborghini до Rolls-Royce: де в Україні найбільше їздять дорогі автівки
TSN
2025-07-07T15:21:14Z
Новий електричний позашляховик Porsche встановлює рекорди ще до появи у салонах
Топ Жир
2025-07-07T15:18:37Z
FIAT та Vilebrequin створили модний Topolino
AutoCentre
2025-07-07T15:12:10Z
Найвитриваліший Jeep Compass має хитромудрий салон, який непомітно приховує бруд
Топ Жир
2025-07-07T14:48:08Z
BMW представив оновлений футуристичний електроскутер CE 04
AutoCentre
2025-07-07T14:10:21Z
Maserati готує нову сторінку в історії суперкарів із загадковою прем’єрою
Топ Жир
2025-07-07T14:03:26Z
Новий гібридний універсал BYD Seal 06 DM-i — запас ходу від Києва до Амстердама за ціною від $15 300
ITC
2025-07-07T13:55:11Z
Коли мотор працює більше, ніж здається
AutoCentre
2025-07-07T13:34:21Z
На ринок скоро вийде дуже дивний смартфон: яких сюрпризів від нього чекати
Фокус
2025-07-07T16:06:15Z
В Антарктиді знайшли найдавніше крижане ядро Землі
1News
2025-07-07T16:00:02Z
"Покупка століття": куртка за 4 долари принесла чоловікові несподіваний дохід
Фокус
2025-07-07T15:51:40Z
Як використовувати всі функції приватності у Signal на максимум
InternetUA
2025-07-07T15:51:25Z
Дивний слід у небі над Одесою не був ракетою: астроном розповів, що його могло залишити
Telegraf
2025-07-07T15:48:02Z
Творець The Last of Us назвав свою улюблену RPG 2025 року: «Одна з найкреативніших історій, в які я грав»
ITC
2025-07-07T15:46:18Z
У мережі завірусилися абетки, створені ШІ: як створити свою
24tv
2025-07-07T15:42:50Z
Компанії, котрі замінили людей штучним інтелектом, тепер втрачають через це купу грошей
24tv
2025-07-07T15:36:01Z
Повітряні й підводні дрони навчили знаходити міни під водою
InternetUA
2025-07-07T15:27:51Z
Президент Динамо показав бразильську техніку: на вогняне відео відреагував Мілевський
24tv
2025-07-07T16:06:22Z
Янаков та Сидун стали гравцями Епіцентру
Football.ua
2025-07-07T16:01:12Z
Лубянська здобула золото чемпіонату світу з вітрильного спорту
ГЛАВКОМ NET
2025-07-07T15:57:19Z
Кроос: Реалу, як і раніше, не вистачає гравця стилістично схожого на мене
Football.ua
2025-07-07T15:55:28Z
Айна продовжив контракт із Ноттінгем Форест
Football.ua
2025-07-07T15:43:22Z
Затверджено дати і час початку матчів стартового туру УПЛ-2025/26
Football.ua
2025-07-07T15:42:29Z
Валенсія орендує півзахисника Челсі
Football.ua
2025-07-07T15:39:41Z
Побив рекорд Ямаля та Пеле: що відомо про 16-річного вундеркінда з Мексики
24tv
2025-07-07T15:18:17Z
Усик проти Ф'юрі: все, що відомо про пекельну трилогію – чи реальний третій бій
24tv
2025-07-07T15:03:33Z