Росія може застосувати ядерну зброю під впливом трьох факторів — The Telegraph
За останні кілька тижнів західні країни дали дозвіл на використання Україною зброї класу НАТО для завдання ударів по цілях на російській території. Росія відреагувала передбачуваними ядерними погрозами: колишній президент Дмітрій Медведєв погрожував Вашингтону, Парижу і Лондону ядерним знищенням, якщо країни НАТО розмістять війська в Україні. Ядерні погрози Росії породили дві протилежні реакції на Заході, вважає Семюель Рамані, науковий співробітник Оксфордського університету, що спеціалізується на міжнародних відносинах.
Перша полягає в тому, що російські ядерні погрози слід легко відкинути як порожні балачки. Цей аргумент ґрунтується на твердженні, що Росія знає, що застосування ядерної зброї спровокує широкомасштабну атаку звичайних озброєнь НАТО на її війська в Україні або ядерний удар у відповідь. Друга — це те, що у Росії може виникнути спокуса застосувати ядерну зброю, якщо НАТО піде на надто сильну ескалацію. Занепокоєння щодо "ризиків ескалації" затримує постачання танків і винищувачів в Україну й обмежує здатність України завдавати ударів по російській військовій інфраструктурі.
Обидва аргументи є хибними. Існують реалістичні сценарії, в яких Росія може застосувати тактичну ядерну зброю в Україні або, що набагато менш ймовірно, проти країни НАТО. І — що дуже важливо — рішення Росії не залежатиме від поведінки Заходу, зазначає Рамані.
"На мою думку, хоча Кремль використовуватиме підтримку України з боку Заходу як привід для ядерної ескалації, подібно до того, як Росія використала розширення НАТО для виправдання вторгнення в Україну в лютому 2022 року, західна підтримка не стане поштовхом до неї. Натомість рішення Владіміра Путіна натиснути на ядерну кнопку, швидше за все, буде сформовано під впливом трьох факторів", — пише Рамані.
Перший — це те, як Путін бачить розвиток ситуації на фронті в Україні. Поширеною є думка, що Росія розглядатиме можливість застосування ядерної зброї лише тоді, коли опиниться на межі поразки в Україні. Начальник Генерального штабу Збройних сил України Олександр Сирський нещодавно заявив, що Росія може розглянути можливість тактичного застосування ядерної зброї, якщо вона зазнає "катастрофічної поразки".
Другий — внутрішньополітична стабільність Росії. Ультранаціоналістичні прихильники тотальної війни залишаються найбільшою загрозою для Путіна.
Відтоді, як лідер Ліберально-демократичної партії Росії Владімір Жиріновський погрожував ядерними атаками на Європу і Японію на початку 1990-х років, ця фракція лобіювала зниження порогу для застосування Росією ядерної зброї першою. Оскільки ультранаціоналісти вже підштовхнули Путіна до масового призову в армію і масштабних ударів по цивільній інфраструктурі, цілком можливо, що саме вони можуть підштовхнути його до застосування ядерної зброї.
Третій — це поблажливе ставлення з боку Китаю. Оскільки Китай хоче обмежити появу атомних підводних човнів в Індо-Тихоокеанському регіоні й утримати Північну Корею від наслідування російського прикладу, Пекін послідовно закликає Путіна утриматися від застосування ядерної зброї.
Якщо Китай виявиться втягнутим у масштабний конфлікт в Індо-Тихоокеанському регіоні, найімовірніше, через Тайвань, його розрахунки можуть змінитися. А за наявності двох інших факторів Путін може дати зелене світло ядерному удару.
"Оскільки ядерна логіка Росії не є за своєю суттю агресивною, Захід не повинен боятися надати Україні зброю і свободу дій, необхідну їй для перемоги у війні. Дозволити Росії здобути більше території й змусити Путіна повірити, що НАТО капітулює перед обличчям ядерного удару, — це найгірший можливий результат для Заходу й України", — підсумував Семюель Рамані.
Раніше ми повідомляли, що секретар РНБО Олександр Литвиненко вважає, що разі поразки у війні Владімір Путін може використати тактичну ядерну зброю. Литвиненко додав, що застосування Росією стратегічної ядерної зброї, яке майже напевно призведе до третьої світової війни, малоймовірне.