MY.UAНовини
Відсотки мають значення. Де і як українцям зберігати кошти у часи великої нестабільності
Відсотки мають значення. Де і як українцям зберігати кошти у часи великої нестабільності

Відсотки мають значення. Де і як українцям зберігати кошти у часи великої нестабільності

Минулого року обсяг депозитів населення зріс на 20%. А станом на 1 травня на рахунках населення в банках — вже 1,1 трлн гривень. Які вклади наразі популярні найбільше та чи помітна динамика зростання накопичень у 2024 році? Ці питання Фокус обговорив з банківськими експертами.

На початку 2024-го депозитний ринок переживав непрості часи, але наразі ситуація стабілізувалася. Українська банківська система витримала всі випробування, тож гривневі депозити є досить привабливим способом зберігання коштів. Ба більше: якщо вкладатися в депозити, це дозволить не тільки зберегти кошти та перекрити інфляцію, але й навіть трохи заробити, кажуть опитані Фокусом фахівці.

Динамика депозитів: спостерігаємо зростання

Фінансові звички українців залишали бажати кращого і раніше, і зараз на краще нічого не змінилося. За даними нещодавного опитування, понад 50% українців надають перевагу готівці та зберігають її вдома, кожен десятий тримає кошти на банківському рахунку і лише 5% зберігають гроші на депозитах під відсоток.

Важливо Квартира, депозит чи банківське золото: що дасть більше прибутку у 2024 році

Проте експерти банківського ринку констатують, що у 2024-му спостерігається тенденція зростання коштів фізичних осіб на рахунках в банках країни. Але, каже керівник проєктів управляння продажів роздрібного бізнесу ОТП Банку Максим Гончарук, динаміка приросту певним чином сповільнилась, і найбільше це помітно у сегменті строкових депозитів.

Натомість у Кредобанку спостерігають помітну динаміку накопичень на строкових продуктах. "Цьогоріч у травні порівняно з травнем 2023 року накопичення зросли більш ніж на 1,7 млрд грн", — зазначив у розмові з Фокусом директор департаменту роздрібних клієнтів Кредобанку Олександр Супрунович.

У 2024-му спостерігається тенденція зростання коштів фізичних осіб на рахунках в банках країни
Фото: Pexels

Загалом, за даними НБУ, на 1 травня на рахунках населення в банках — понад 1,1 трлн грн, з них у валюті розміщено 9,53 млрд доларів. З початку року портфель у гривні зріс на понад 10,6 млрд гривень, тоді як портфель коштів у валюті за січень-квітень 2024 року скоротився на 70 млн доларів.

Валюта і терміни: що обирають вкладники

"Після відчутного скорочення депозитного портфелю населення у січні цього року загальний показник швидко зростав і наприкінці квітня оновив історичний рекорд, — розповіла Фокусу директорка з маркетингу Unex Bank Аліна Компанець. — При цьому загальна структура портфелю в розрізі валют та строків майже не змінилася. Близько 63% заощаджень українці зберігають на поточних рахунках та картках. І цей показник залишається незмінним вже кілька місяців поспіль. Так само як і частка гривні у заощадженнях українців, що складає приблизно 65%".

Частка гривні у заощадженнях українців складає приблизно 65%

За словами Аліни Компанець, найпопулярнішими вже тривалий час залишаються тримісячні вклади в гривні, адже вони дають один з найкращих рівнів дохідності й при цьому дають змогу зберігати відносно комфортний доступ до коштів. В період надзвичайної невизначеності це дуже важливий параметр, на який люди звертають посилену увагу.

"Якщо говорити про популярність вкладів, то тут вподобання клієнтів не змінились – у національній валюті йдеться про строки від 3 до 6 місяців, а в іноземній валюті строки розміщення депозитів, які обирають клієнти, є більш тривалими та становлять від 3 до 12 місяців", — каже Максим Гончарук.

Важливо Гривня краща за долар та євро, але для депозитів: експерт про банківські вклади (відео)

Очевидна стратегія: головне — відсоткова ставка

Обговорюючи тенденції на ринку депозитів, Максим Гончарук констатував, зміну вподобань клієнтів та іншу динаміку, ніж у 2023 році або на початку 2024-го, коли головним драйвером зростання були саме строкові вклади. Наразі найбільший попит має розміщення коштів на карткових рахунках та рахунках до запиту.

Українці обирають переважно короткострокові вклади
Фото: Анна Кудрик (колаж)

Проте у банках кажуть про різні категорії клієнтів, що обирають той чи інший вид вкладу. "Наприклад, у нас певна частина клієнтів, особливо це стосується сегменту преміумклієнтів, надає перевагу вкладу з поповненням, який передбачає більшу ставку залежно від суми коштів, що на ньому розміщені, — каже Олександр Супрунович. — Інша частина надає перевагу зберіганню коштів на ощадному рахунку, до якого є постійний доступ і можливість зняти кошти чи поповнити даний рахунок. А багато хто просто накопичує кошти на звичайних поточних рахунках".

Як змінились відсоткові ставки за вкладами фізосіб в 2024 році*

Період

Вклад на 3 місяця

Вклад на 6 місяців

Вклад на 12 місяців

Січень

13,40%

14,13%

14,12%

Лютий

14,44%

14,25%

14,23%

Березень

14,32%

14,33%

14,17%

Квітень

14,00%

14,09%

13,89%

Травень

13,81%

13,73%

13,54%

Червень

13,23%

13,16%

12,89%

Зміна за січень-червень, відсоткових пункти

-1,27 в.п.

-6,86 в.п.

-8,7 в.п.

*Джерело: НБУ, дані індексу UIRD (Український індекс ставок за депозитами фізичних осіб)

Зі свого боку у Райффайзенбанку зауважили, що попитом користуються накопичувальні вклади з вільним доступом до коштів.

Із загальної статистики очевидно, що більшість українців надають перевагу карткам для зберігання заощаджень, каже Аліна Компанець. Щодо вкладів, то переважають короткострокові, і це цілком природна реакція на надзвичайну невизначеність, що спричинена війною. Люди воліють зберігати вільний доступ до власних заощаджень, адже не можуть бути впевнені, що завтра їм не знадобиться частина грошей для вирішення негайних потреб. З іншого боку, каже експертка, позитивно, що частка вкладів на вимогу у заощадженнях не зростає, і зараз знаходиться на мінімальних рівнях з лютого 2022 року.

Люди бажають зберігати вільний доступ до власних заощаджень

Щодо можливості поповнення, то, вважає Аліна Компанець, ця опція хоч і важлива, проте не є домінуючим критерієм. Все ж таки головним параметром, на який звертають увагу вкладники, була і залишається відсоткова ставка. Саме на неї орієнтуються вкладники, обираючи депозит.

Банківські сейфи: яка ціна збереження цінностей

В банківському сейфі можна тримати не тільки коштовності, важливі документи, носії інформації, предмети мистецтва, але й гроші. І якщо питання стоїть виключно у збереженні коштів (готівкових доларів, євро або гривні), то банківська скринька є одним з найкращих місць для цього, адже вона забезпечує на порядок вищий рівень захисту, ніж будь-які інші варіанти.

Банківська скринька забезпечує на порядок вищий рівень захисту, ніж будь-які інші варіанти
Фото: Getty

Попит на індивідуальні сейфи завжди був та залишається стабільно високим, каже Максим Гончарук. "Наразі рівень заповнення сейфів зріс до 90% від загального обсягу", — зазначив Олександр Супрунович.

Водночас Аліна Компанець вважає, що попит на оренду сейфів зараз доволі стриманий через те, що це дещо обмежує доступ до власних заощаджень. "Люди воліють мати гроші під рукою, у вільному доступі будь-якої миті. Не важливо, чи йдеться про готівкову, чи про безготівкову форму", — зауважила експертка.

Важливо Банківська скринька: скільки коштує оренда та чи доцільно там зберігати готівку

Щоб орендувати сейф, необхідно укласти договір з банком, ознайомитися з правилами та внести оплату. В середньому маленьку скриньку можна орендувати за 600-1500 грн на місяць, залежно від тарифів банку та терміну договору (що довше, то нижче тариф).

Валюта: завжди пріоритет номер один

За даними НБУ, купівля готівкової валюти зростає: у травні населення придбало 2,24 млрд доларів, тоді як у квітні — 1,95 млрд доларів. Тобто можна дійти до висновку, що в умовах девальвації українці обирають накопичення у готівковому доларі.

Попит на купівлю безготівкової та готівкової валюти зростає з місяця в місяць
Фото: УНІАН

Експерти погоджуються: протягом останнього часу кількість операцій та обсяг купівлі валюти дійсно зростає через те, що головним чинником, який впливає на зміну попиту на купівлю валюти, є зниження курсу гривні.

"Попит на купівлю безготівкової та готівкової валюти помітний та зростає з місяця в місяць, — зазначив у розмові з Фокусом Олександр Супрунович. — За перші п’ять місяців 2024 року об’єми купівлі готівкової валюти зросли більш ніж удвічі. Об’єми купівлі безготівкової валюти через застосунок онлайн-банкінгу (без підтверджуючих документів) також зросли, але не так суттєво – на 22%".

Теги за темою
Грошікурс валют
Поділитися
Поділитися сюжетом
Джерело матеріала
Учасниця Нацвідбору на Євробачення-2025 подала заявку на участь у конкурсі від іншої країни
24tv
2025-01-22T06:57:57Z
Після 4 років шлюбу: молода дружина Віктора Павліка зробила важливе зізнання
GlavRed
2025-01-22T06:27:13Z
Які налаштування змінити на телевізорі, щоб миттєво поліпшити зображення
InternetUA
2025-01-22T06:21:40Z
Мішина несподівано прокоментувала, чому пішла з ТЕТ: "Жовч, пітьма і ті..."
Политека
2025-01-22T02:00:37Z
Голос Лесі Українки зберігся на єдиному записі: історик розповів, як його, ймовірно, зробили
Telegraf
2025-01-22T01:24:38Z
«Стрічка часу» Катерини Горностай потрапив до головної конкурсної програми Берлінале
ZN UA
2025-01-22T00:39:22Z
Упіймала "павучка": Демі Мур приписують роман із відомою голлівудською зіркою
GlavRed
2025-01-22T00:27:23Z
Дружина Романа Сасанчина розкрила діагноз їхньої трирічної доньки: "Я молюся"
GlavRed
2025-01-21T23:27:59Z
Джеймс Ганн пояснив новий канон DCU — тільки «Монстри Командос» / Creature Commandos канонічні
ITC
2025-01-21T22:57:50Z
Заброньованих працівників можна мобілізувати: юрист назвав декілька випадків
Фокус
2025-01-22T06:42:59Z
Чотири в одному: американські танки Abrams отримають новий тип боєприпасів M1147
InternetUA
2025-01-22T06:42:30Z
Російська армія далі просувається в Курській області: деталі від (ISW
TSN
2025-01-22T06:39:42Z
Занепад путінської армади: радянські та російські танки, придатні для відновлення та ремонту, закінчаться в РФ у 2025 році
Украина Криминальная
2025-01-22T06:30:10Z
У США вже настав Золотий вік?
GlavRed
2025-01-22T06:27:51Z
З Днем Соборності України 2025: святкові картинки-привітання
24tv
2025-01-22T06:15:47Z
23 січня — яке церковне свято, зробіть одну річ, щоб прикликати добробут у родину
TSN
2025-01-22T06:09:34Z
Ляпаси замість знань: у школі на Рівненщині спалахнув скандал через силові методи виховання
Знай
2025-01-22T06:06:02Z
Чому в Україні УБД поки не можуть отримати землю: детальне пояснення
24tv
2025-01-22T06:03:59Z
Трамп погрожує ввести 10% мита для Китаю вже з 1 лютого
ZN UA
2025-01-22T06:57:20Z
Стало відомо, скільки телеглядачів дивились інавгурацію Трампа
ГЛАВКОМ NET
2025-01-22T06:57:14Z
Орбан бідкається, що санкції проти РФ "знищили конкурентоспроможність" ЄС
Европейская правда
2025-01-22T06:57:08Z
Зеленський розповів, чи можна визнати окуповані території російськими в обмін на мир
ZN UA
2025-01-22T06:51:40Z
Зеленський про зустріч із Трампом: Наші команди працюють, але конкретної дати поки немає
УкраинФорм
2025-01-22T06:51:27Z
Україна хоче поставити Путіна на коліна: Bild пояснив зміну стратегії війни
ГЛАВКОМ NET
2025-01-22T06:48:00Z
У Литві викрили схему постачання до Росії підсанкційного обладнання
InternetUA
2025-01-22T06:46:14Z
Трамп припустив запровадження нових санкцій проти Росії: яка умова
Telegraf
2025-01-22T06:42:18Z
Держсекретар США: хочемо завершити війну в Україні так, щоб вона не почалася через 3-4 роки
Европейская правда
2025-01-22T06:36:52Z
ЗСУ відкинули росіян на найгарячішому напрямку, але ворог теж має просування
Telegraf
2025-01-22T06:57:07Z
У Києві та низці областей повітряна тривога: яка є загроза
TSN
2025-01-22T06:48:53Z
Війська РФ минулої доби вбили одного жителя Донеччини і ще трьох поранили
УкраинФорм
2025-01-22T06:42:32Z
На фронті було 121 боєзіткнення за добу, половина - на Покровському напрямку
УкраинФорм
2025-01-22T06:42:03Z
Мокрий сніг та рвучкий вітер: синоптики прогнозують погіршення погоди в Україні
Политека
2025-01-22T06:36:12Z
Пошкоджень зазнали нові тролейбуси: у Миколаєві ворог атакував підприємство
24tv
2025-01-22T06:33:20Z
У Донецькій області загинула людина через російські обстріли, ще троє мирних жителів — поранені
ZN UA
2025-01-22T06:24:37Z
Ліквідовано майже 2 000 окупантів та десятки одиниць техніки: втрати ворога на 22 січня
24tv
2025-01-22T06:21:40Z
На Херсонщині через обстріли військ РФ загинула людина та 11 поранених, пошкоджено будинки та газопровід
ZN UA
2025-01-22T06:18:45Z
На Київщині через падіння уламків дронів пошкоджені декілька будинків
УкраинФорм
2025-01-22T06:57:07Z
Частково зруйнований верхній поверх: рятувальники показали наслідки удару по Сумах
24tv
2025-01-22T06:51:43Z
З'явилися фото наслідків нічної дронової атаки на Миколаїв
ZN UA
2025-01-22T06:48:58Z
Побиття 12-річної дівчинки у Білій Церкві сталось через чутки про пошкодження нею дверей однієї з учасниць — поліція
Khreschatyk
2025-01-22T06:48:08Z
Пожежа на гірськолижному курорті у Туреччині: понад 70 людей згоріли заживо у готелі
ГЛАВКОМ NET
2025-01-22T06:39:59Z
У Сумах внаслідок атаки дрона постраждали троє людей, пошкоджені приватні будинки
УкраинФорм
2025-01-22T06:36:40Z
У Херсоні помер чоловік, поранений під час обстрілу напередодні
Комсомольская правда
2025-01-22T06:33:11Z
Чоловік викрав понад 870 тисяч гривень з картки матері безвісно зниклого військового
InternetUA
2025-01-22T06:27:53Z
На Рівненщині водій наїхав на жінку з одномісячним немовлям, дитина померла, — поліція
24tv
2025-01-22T06:15:09Z
Понад ₴2 млн. збитків бюджету: кіберполіція та БЕБ викрили керівника одного з КП Дніпра
Украина Криминальная
2025-01-22T06:42:46Z
Коли закінчиться війна в Україні: Світовий банк дав прогноз
Политека
2025-01-22T06:42:37Z
В Україні безробіття впало до історичного мінімуму: що відбувається на ринку праці
Хвиля
2025-01-22T06:36:05Z
Китай надає пріоритет імпорту українських зернових культур – Сергій Ткачук
Agravery
2025-01-22T06:27:40Z
Деякі пенсіонери можуть не платити за комуналку: в ПФУ розкрили, хто саме та за яких умов
Политека
2025-01-22T06:27:12Z
Курс валют на 22 січня: скільки коштує долар і євро
AIN
2025-01-22T06:21:12Z
Стало відомо, як змінилися експортні ціни на ячмінь в Україні
AgroNews
2025-01-22T06:09:28Z
Українські аграрії посіють менше цукрових буряків через квоти ЄС
AgroPortal
2025-01-22T06:00:21Z
Про боротьбу з інфляцією, ситуацію на валютному ринку та здоровий глузд
ГЛАВКОМ NET
2025-01-22T06:00:10Z
Що можна зробити з черствим хлібом: прості та смачні ідеї та елементарні рецепти
Знай
2025-01-22T06:51:53Z
Ця страва зробить свято: казкова паелья з куркою та морепродуктами
24tv
2025-01-22T06:36:04Z
Знаки Зодіаку, яким можна довіряти: астрологи склали рейтинг найнадійніших
Политека
2025-01-22T05:03:40Z
Взуття на хутрі - не найголовніше: як не мерзнути в ноги взимку
Знай
2025-01-22T04:51:35Z
Що означає "за сім верст киселю їсти": лише одиниці правильно пояснять вислів
GlavRed
2025-01-22T04:27:36Z
Подарунок від Джеймі Олівера: швидкий кекс в чашці на сніданок без випікання
24tv
2025-01-22T04:09:13Z
Який будинок можна купити у Куршевелі за ціною звичайного українського тендеру
Telegraf
2025-01-22T03:30:18Z
Гороскоп на завтра 23 січня: Близнюкам - задоволення, Дівам - хороший прибуток
GlavRed
2025-01-22T00:27:53Z
Чим відмити сковорідку з антипригарним покриттям: господині розповіли дієві методи
24tv
2025-01-21T22:42:56Z
Шимпанзе вкотре здивували вчених: демонструють заразну "мокру" поведінку
Фокус
2025-01-22T06:45:17Z
OpenAI і SoftBank запускають проєкт Stargate з будівництва датацентрів для штучного інтелекту на $500 млрд
ITC
2025-01-22T06:43:17Z
Прогноз магнітних бур на 22-24 січня: якою буде сонячна активність
ГЛАВКОМ NET
2025-01-22T06:12:17Z
Найшвидший суперкомп’ютер у світі почав працювати у Каліфорнії — його використають для особливої мети
InternetUA
2025-01-22T06:01:50Z
Марсохід Curiosity знайшов докази відкритої води на стародавньому Марсі
Portaltele
2025-01-22T05:30:21Z
Де захований гепард: лише люди із "зором мисливця" знайдуть хижака за 11 секунд
GlavRed
2025-01-22T05:27:46Z
Таємницю слуху пернатих розкрито: чи є у птахів вуха і де вони знаходяться
GlavRed
2025-01-22T04:27:11Z
Apple готує iPad Pro 2025 без серйозних оновлень
InternetUA
2025-01-22T04:03:05Z
В AMD назвали дату виходу нової серії відеокарт
InternetUA
2025-01-22T03:03:03Z
Натирання стегон під час ходьби: чому виникає та як уникнути
24tv
2025-01-22T06:15:23Z
Вода чи молоко: на чому краще варити вівсянку
24tv
2025-01-21T21:57:00Z
У популярних ліків Ozempic та Wegovy виявляють все більше негативних побічних реакцій
24tv
2025-01-21T20:15:48Z
У Вишгороді на базі медустанови відкрили реабілітаційне відділення
УкраинФорм
2025-01-21T20:12:54Z
Не присідання і не станова тяга: ось найкраща вправа для сильних ніг і сідниць
24tv
2025-01-21T20:00:59Z
Чому варто уникати надмірного використання солі взимку: чим це загрожує
24tv
2025-01-21T19:54:50Z
Сильна магнітна буря атакує Україну, кому слід приготуватися: названі дати
Политека
2025-01-21T18:42:57Z
Народилася з “бомбою” в голові: у Львові прооперували дитину з небезпечною аномалією
TSN
2025-01-21T17:39:43Z
Україна готує новий календар щеплень: вакцинувати дітей від кору будуть на два роки раніше
ГЛАВКОМ NET
2025-01-21T17:18:02Z
ПСЖ – Манчестер Сіті: онлайн-трансляція матчу за виживання в Лізі чемпіонів
24tv
2025-01-22T06:45:29Z
Шовковський: За несприятливого рахунку ми знайшли свої моменти
УкраинФорм
2025-01-22T06:21:10Z
Шахтар — Брест. Напередодні
Football.ua
2025-01-22T06:16:23Z
Юнацька збірна України з футзалу Istria Nations Cup почали з перемоги на
УкраинФорм
2025-01-22T06:03:07Z
Галатасарай — Динамо Київ. Наші оцінки
Football.ua
2025-01-22T06:00:46Z
УАФ затвердила місце проведення матчу Україна - Бельгія
УкраинФорм
2025-01-22T05:54:11Z
Світоліна не пробилась в 1/2 фіналу Australian Open-2025
Комсомольская правда
2025-01-22T05:48:34Z
Студентська збірна України зупинилася за крок від фіналу Універсіади-2025
1News
2025-01-22T05:45:17Z
«Шахтар» сьогодні приймає французький «Брест» в Лізі чемпіонів УЄФА
УкраинФорм
2025-01-22T05:09:34Z
В Україні стрімко зростають продажі авто з Китаю: ТОП найпопулярніших
ЗаРулем
2025-01-22T06:51:59Z
Названо найпопулярніші седани, які українська держава закуповує під час війни
ГЛАВКОМ NET
2025-01-22T03:51:18Z
Клоун, перфекціоніст чи бос: що про водія каже положення рук на кермі - тест
GlavRed
2025-01-21T22:27:59Z
В Україні зріс попит на китайські авто: які купують найчастіше
24tv
2025-01-21T19:21:09Z
Названо найпопулярніші джипи, які українська держава закуповує під час війни
ГЛАВКОМ NET
2025-01-21T18:12:46Z
Заправити "повний бак" авто за ціною чашки кави - це реально. Показуємо на прикладі
Telegraf
2025-01-21T18:00:02Z
Як на Прикарпатті бронюють автомобілі для рятувальників
AutoCentre
2025-01-21T17:25:47Z
Volkswagen ID.4 – найпопулярніший китайський автомобіль в Україні у 2024 році
ITC
2025-01-21T16:58:46Z
Проїхав 6000 км пустелею: Hyundai створили потужний позашляховий кросовер
Фокус
2025-01-21T16:27:36Z