MY.UAНовини
Новий ядерний шантаж. Що Путін замислив цього разу?
Новий ядерний шантаж. Що Путін замислив цього разу?

Новий ядерний шантаж. Що Путін замислив цього разу?

Новий ядерний шантаж. Що Путін замислив цього разу?

Кремль знову погрожує світу ядерним Апокаліпсисом.

Так, спочатку, спілкуючись із журналістами перед Петербурзьким міжнародним економічним форумом (ПМЕФ), Владімір Путін пообіцяв використати всі засоби, включно з ядерною зброєю, якщо виникне загроза суверенітету й територіальній цілісності Росії. Пізніше, виступаючи на ПМЕФ, Путін заявив, буцімто не вважає, що зазначений у ядерній доктрині момент для застосування ядерної зброї настав. Водночас він наголосив, що доктрина є «живим інструментом», і не виключив, що до неї може бути внесено зміни.

За тиждень заступник голови російського МЗС Сєрґєй Рябков зробив припущення стосовно перегляду ядерної доктрини Росії через «неприйнятні дії» США й НАТО: «Виклики, які множаться внаслідок неприйнятних і ескалаційних дій США та їхніх союзників у НАТО, безперечно, ставлять перед нами на повен зріст питання про те, як базові документи у сфері ядерного стримування можуть бути більшою мірою погоджені з поточними потребами».

Протягом останніх двох років Кремль неодноразово погрожував ядерною дубиною. Так було восени 2022-го, коли російські війська відступали з Харківської та Херсонської областей і російське керівництво побоювалося тотального обвалу фронту. Так було навесні 2023-го в очікуванні українського наступу: наближений до Кремля політолог Сєрґєй Караґанов казав: «аби запобігти сповзанню до глобальної термоядерної війни», РФ має завдати «попереджувального удару відплати» по «умовній Познані».

Саме восени 2022 року російське керівництво було найближче до ухвалення рішення про застосування ядерної зброї. Після погрози Вашингтона застосувати конвенційну зброю по російських військових цілях, публічних заяв Китаю та Індії про неприпустимість використання ядерної риторики, а головне — після того, як Москва змогла поліпшити своє становище на фронті, Кремль на певний час відмовився від погроз завдати ядерного удару.

Проте який сигнал надіслав Кремль світу цього разу, коли Путін перед Самітом миру озвучив умови Україні щодо припинення війни, припустив перегляд ядерної доктрини, дав добро на проведення російсько-білоруських навчань із застосування нестратегічної ядерної зброї? Яку мету російське керівництво переслідує сьогодні? Не допустити постачання F-16 до України? Запобігти появі в Україні іноземних інструкторів? Обмежити фінансову підтримку нашої країни? Підштовхнути Україну прийняти ультиматум Путіна?

Умови, за яких Росія може застосувати ядерну зброю, прописані в Основах державної політики Російської Федерації в галузі ядерного стримування, ухвалених 2020 року. В коментарі ZN.UA співробітниця Центру Белфера Гарвардської школи Кеннеді Мар’яна Буджерин зазначила, що формально ця доктрина є досить консервативною й передбачає застосування ядерної зброї у виняткових випадках. На сьогодні це можливо за таких умов.

По-перше, Росія отримує достовірну інформацію про старт балістичних ракет, які атакують її територію або територію її союзників. По-друге, противник застосовує проти Росії та її союзників ядерну зброю або інші види зброї масового ураження. По-третє, противник діє проти російських критично важливих державних або військових об’єктів, що може зірвати дії у відповідь російських ядерних сил. По-четверте, на Росію відбувається напад із застосуванням звичайної зброї, яка ставить під загрозу існування держави.

«Ймовірно, росіяни внесуть поправки до ядерної доктрини та знизять поріг застосування ядерної зброї», — припускає Мар’яна Буджерин. Зі свого боку експерт Національного інституту стратегічних досліджень Олексій Їжак не виключає, що Москва може внести положення, яке передбачає завдання першими ядерного удару за певних умов: «Своїми заявами на ПМЕФ Путін показав, що він контролює ядерну зброю й ніхто його не зупинить, якщо буде ухвалено рішення переглянути ядерну доктрину».

 Водночас погрози застосувати ядерну зброю, які впродовж останніх місяців озвучує Путін та інші російські чиновники, вже давно вийшли далеко за межі нинішньої ядерної доктрини РФ. Традиційно адресатами цих погроз є не лише Україна, а й США, НАТО, Захід. Раніше росіяни почасти досягали своєї мети, оскільки ядерний шантаж упливав на час постачання західної зброї, умови її застосування, готовність лідерів країн-членів НАТО запросити Україну до Альянсу…

Цілком імовірно, що й цього разу мета ядерного шантажу полягає в тому, щоб, по-перше, натиснути на Захід, аби той припинив фінансувати й озброювати Україну. По-друге, посіяти розкол усередині Заходу: глави одних країн, побоюючись використання Росією ядерної зброї, закликатимуть Київ до переговорів із Москвою з подальшим заморожуванням збройного конфлікту або підписанням миру на російських умовах, а лідери інших держав казатимуть, що Путін блефує і необхідно й далі підтримувати боротьбу українського народу.

«Путін підвищує ставки своєю ядерною риторикою, оскільки відчуває слабкість противника: успіх правих і ультраправих партій на виборах до Європарламенту, парламентські вибори в ряді країн, президентська кампанія в США — усе це вносить елементи нестабільності у внутрішньополітичне життя Заходу. І Путін намагається скористатися цими можливостями», — зазначає Мар’яна Буджерин.

Олексій Їжак також вважає, що «Путін знову використовує ядерну риторику як інструмент тиску на західних лідерів. Це заклик: давайте з нами домовлятися щодо України. Інакше — таргетування використання зброї та ядерна війна. Але повернення російського керівництва до використання ядерної риторики — це сигнал і про те, що вони відчувають: запас міцності в російської держави не настільки великий. Можливо, нинішніми заявами вони прагнуть показати: якщо Захід економічно доведе до того, що Росія розвалиться, Москва застосує ядерну зброю».

Та чи збирається Путін застосувати ядерну зброю в найближчому майбутньому?

Заяви хазяїна Кремля та російських чиновників цілком можуть бути блефом. Власне, ряд експертів так і оцінює ці погрози. До такої думки схиляються співробітник Ради з міжнародних відносин Стівен Сестанович, експосол США в Україні Стівен Пайфер, експерт Інституту світової політики Наталі Фогель. Співробітник Американського інституту підприємництва (AEI) Леон Арон припустив, що заява Рябкова є свого роду перевіркою реакції: «Схоже на традиційну тактику шантажу — запускають пробну кулю й дивляться на реакцію». А міністр оборони Німеччини Борис Пісторіус, як повідомляє Tagesschau, взагалі закликає не сприймати путінські погрози занадто серйозно: «Ми не маємо дозволяти обманювати себе кожною його заявою»,заявив він днями на засіданні групи ядерного планування НАТО в Брюсселі. В тому, що Путін блефує, впевнений і глава литовської дипломатії Габріелюс Ландсбергіс.

Однак доки Росія матиме ядерну зброю, загроза її застосування Кремлем існуватиме. Втім, на сьогодні ймовірність цього є невисокою, оскільки Путін упевнений у тому, що зможе досягти своїх цілей на полі бою. Але появі побоювань сприяє одна дещо розмита умова ядерної доктрини: напад якоїсь країни на Росію із застосуванням звичайної зброї, що ставить під загрозу існування російської держави.

Формально ядерна доктрина РФ поширюється на ядерні держави, а не на такі, як Україна, — неядерні. Часті заяви Москви про те, що Росія нібито воює не з Україною, а з «колективним Заходом», можливо, серед іншого є й спробою підготувати підґрунтя для майбутнього застосування ядерної зброї. Але Мар’яна Буджерин на сьогодні не бачить «тригера з боку Заходу, який підштовхнув би Путіна до застосування ядерної зброї. Захід дуже обережний у своїх діях і намагається не дати йому приводу для цього».

«Застосування ядерної зброї — нетривіальний хід. Які політичні цілі Росії можуть виправдати його? Застосування на фронті ТЯО матиме обмежений військовий ефект. А от його політичним наслідком може стати криза у відносинах Москви з Пекіном і Делі, які на сьогодні займають вигідну для Росії позитивно-нейтральну позицію щодо російсько-української війни. Якщо Кремль завдасть ядерного удару по українському місту, це призведе до того, що НАТО фактично вступить у війну на боці України», — аналізує ситуацію Мар’яна Буджерин.

Водночас експерти, з якими ZN.UA обговорювало ситуацію, сумніваються в тому, що Росія зважиться застосувати ядерну зброю проти країн НАТО, оскільки отримає негайний удар у відповідь, що означає ядерну війну. Радше вже проти України: варіант демонстраційного застосування Москвою ТЯО на українській території не можна виключити на 100%.

Утримати Путіна від рішення застосувати ядерну зброю міг би не лише страх перед ударом у відповідь із боку Вашингтона, а й позиція Пекіна і Делі. Проте чи зацікавлені Китай та Індія в тому, щоб відмовити Путіна від застосування ядерного арсеналу?

Ці дві азійські країни публічно виступають проти використання навіть самої риторики ядерних погроз, хоча, можливо, готові заплющити очі на застосування Москвою ТЯО: там давно прораховують варіанти, за яких застосування ядерної зброї не призведе до загальної ядерної війни. До такої реакції Китай та Індію підштовхують прагматичні інтереси у відносинах як із Заходом, так і з Глобальним Півднем. Однак завдання ядерного удару по Україні означатиме, що Росія перейшла червону лінію. І вимагатиме жорсткої реакції її союзників, а отже, Пекін і Делі повинні будуть публічно відсторонитися від Москви.

Китай отримує колосальні прибутки від торгівлі зі США та ЄС. Але він втратить американський і європейський ринки, якщо не відреагує на потенційний ядерний удар Росії по Україні. А застосування РФ ядерної зброї може спровокувати США розмістити вже свою ядерну зброю на Тайвані або в інших країнах Азійсько-Тихоокеанського регіону, щоби зберегти баланс сил, — а це вже не в інтересах Пекіна. До того ж країни Глобального Півдня розглядають ядерну зброю як зброю колонізаторів. І в цій ситуації підтримати країну, що завдала ядерного удару, означатиме для Пекіна й Делі втрату авторитету серед країн Глобального Півдня.

Хоча з огляду на багато чинників Китай має значно більший вплив на Росію, ніж Індія, не варто перебільшувати стримувальні можливості Пекіна. Професор Інституту міжнародних відносин КНУ ім. Т.Шевченка Сергій Галака впевнений, що «в ситуації, коли перед Путіним постане екзистенційне питання існування тієї Росії, яку він будує, існування його режиму, позиція Китаю не буде визначальною в ухваленні рішення завдати ядерного удару».

«Пекін і Делі можуть бути не зацікавлені в застосуванні Москвою ядерної зброї, яка має цінність як засіб стримування та залякування. Але вони цілком можуть бути зацікавлені в тому, щоб Росія й далі погрожувала ядерною зброєю Заходу, — це послабить останній і дасть змогу Китаю й Індії посилити свої позиції у світі. Але на словах вони, звісно, продовжать виступати проти застосування ядерної зброї», — своєю чергою сказав у розмові із ZN.UA доцент Інституту міжнародних відносин КНУ ім. Т.Шевченка Віктор Константинов.

Тому за нинішньої ситуації дуже важливо, щоби Сполучені Штати повторили свої попередження щодо завдання удару конвенційними засобами по російських військових цілях у разі, якщо Росія завдасть ядерного удару по Україні. В цій ситуації мовчати — тільки збільшувати ризики для нашої країни, Європи, всього світу.

Поділитися
Поділитися сюжетом
Джерело матеріала
Згадувані персони
РФ готова до переговорів: посол Москви виступив із неочікуваною заявою
GlavRed
2024-11-14T22:27:09Z
Трамп визначився з кандидатурою на посаду міністра охорони здоров'я
УкраинФорм
2024-11-14T22:18:40Z
Як могла відбуватися дружня зустріч Трампа і Байдена: вірусне відео від ШІ
TSN
2024-11-14T22:18:33Z
Трамп запропонує Росії "батіг і пряник": аналітик пояснив, чого чекати Україні
Хвиля
2024-11-14T22:06:20Z
"Розкажіть мені про поступки Росії": одеситка показала свою зруйновану квартиру
24tv
2024-11-14T22:00:37Z
Британія в ОБСЄ: Мир в Україні має бути справедливим та на основі Статуту ООН
УкраинФорм
2024-11-14T21:57:46Z
Просимо закінчити цю прокляту війну, – біженці з села на Курщині пожалілися Путіну
24tv
2024-11-14T21:51:48Z
Чи є наявність ядерної зброї у Росії єдиною причиною, що стримує НАТО від радикальніших кроків
24tv
2024-11-14T21:42:34Z
Романа Дудіна, якого підозрюють у держзраді, можуть випустити під заставу: адвокат повідомив суму
TSN
2024-11-14T21:33:10Z
Результат на мільйон: для чого француженки кидають пральний порошок в унітаз
GlavRed
2024-11-03T18:27:51Z
5 продуктів, які краще їсти свіжими, а не консервованими
Фокус
2024-11-14T21:42:52Z
Як довго не кінчати під час сексу
24tv
2024-11-14T20:39:39Z
Який алкогольний напій найбільше шкодить: результати дослідження вас здивують
24tv
2024-11-14T20:06:20Z
О котрій годині лягати спати, щоб не бути зранку втомленим
24tv
2024-11-14T19:54:50Z
"Придатні усі": які розпорядження отримали лікарі ВЛК щодо "білобілетників", — нардеп
Фокус
2024-11-14T19:30:13Z
ВООЗ б'є на сполох: у світі понад 800 мільйонів людей хворіють на діабет
24tv
2024-11-14T17:33:49Z
Карамельно-яблучний тірамісу: ідеальний десерт на холодну пору
TSN
2024-11-14T16:54:35Z
Вчені назвали продукт, який може стати причиною інфаркту, особливо у жінок
TSN
2024-11-14T16:54:00Z
FM-TV із 15 жовтня знімає щорічний Різдвяно-Новорічний телепроєкт.
FM-TV
2024-11-14T22:18:34Z
Для релаксу й відпочинку: 3 легкі українські серіали, що допоможуть розслабитися після роботи
24tv
2024-11-14T21:36:22Z
В Алли Пугачової поставили пропагандистів на місце - що сталося
GlavRed
2024-11-14T21:27:36Z
Модний колір волосся 2024: головні тренди та тенденції у фарбуванні
TSN
2024-11-14T20:57:50Z
"Буде останнім": Христина Соловій оголосила про завершення концертної діяльності
GlavRed
2024-11-14T20:27:33Z
Зірка серіалу Пліткарка Шанель Бенкс зникла за загадкових обставин
360ua.news
2024-11-14T20:12:06Z
4 найкращі фільми з українкою Іванною Сахно, яка підкорила Голлівуд
24tv
2024-11-14T19:39:43Z
Відомий актор здивував подробицями особистого життя й чому живе з класною керівницею
TSN
2024-11-14T18:57:37Z
У Києві розпочався книжковий фестиваль «Фундамент: історії про культуру»
УкраинФорм
2024-11-14T18:36:04Z
Різдвяний піст 2024: дата за новим церковним календарем
24tv
2024-11-14T22:34:26Z
На сході Франції завершують підготовку бійці української бригади «Анна Київська»
УкраинФорм
2024-11-14T22:27:03Z
У Києві стартувала конференція Премії імені Георгія Ґонґадзе «Медіадні»-2024
Детектор М
2024-11-14T22:15:21Z
У Британії представили новий офіційний портрет короля Чарльза ІІІ з нагоди його дня народження
ZN UA
2024-11-14T22:13:11Z
В Україні чоловіки частіше стають жертвами сексуального насильства
Украина Криминальная
2024-11-14T22:09:23Z
Новий скандал на Хмельниччині: лікарка МСЕК за мільйони скуповувала майно у Хорватії
TSN
2024-11-14T22:06:55Z
15 листопада: яке сьогодні свято, традиції та заборони
ГЛАВКОМ NET
2024-11-14T22:06:02Z
Пентагон обіцяє виділяти Україні допомогу в міру поповнення власних запасів
УкраинФорм
2024-11-14T21:27:25Z
Міноборони нарахувало в ТЦК тисячі обмежено придатних
1News
2024-11-14T21:27:03Z
Росіяни грозяться не допускати експертів МАГАТЕ на окуповану ЗАЕС
ГЛАВКОМ NET
2024-11-14T22:36:34Z
Пенсіонерам в Україні щомісяця доплачуватимуть 2361 грн: хто отримає виплату
GlavRed
2024-11-14T22:27:43Z
"Банки можуть померти": економіст зробив невтішний прогноз через зростання Bitcoin
Фокус
2024-11-14T21:57:42Z
Мінімальний продуктовий набір подорожчав на 40 грн: що далі
Знай
2024-11-14T21:12:56Z
ЄС наклав рекордний штраф на компанію Meta за порушення антимонопольного законодавства
24tv
2024-11-14T20:24:03Z
У США збудували джерело "зеленої" енергетики на звалищі відходів
InternetUA
2024-11-14T20:16:08Z
Ціни на газ у Європі досягли найвищого рівня за рік через загрози перебоїв із постачаннями з росії
iPress
2024-11-14T20:07:37Z
Китай купує нафту з Західної Африки, зменшуючи залежність від росії
iPress
2024-11-14T20:07:26Z
5 гектар українського бавовнику замало: для економічної доцільності треба сіяти 30 000
24tv
2024-11-14T20:06:30Z
День ангела 15 листопада: кого та як вітати з іменинами
TSN
2024-11-14T22:18:29Z
Що не можна готувати в аерогрилі: названо топ-5 продуктів
24tv
2024-11-14T22:12:34Z
Скільки варити опеньки: секрети досвідчених господинь, перевірені поколіннями
24tv
2024-11-14T21:57:54Z
Рецепт вівсяного печива з пластівцями та горішками: Клопотенко розкрив секрети класичного десерту
Политека
2024-11-14T21:45:08Z
Як полагодити блискавку на курточці: це займе всього кілька хвилин
24tv
2024-11-14T21:12:12Z
Особистісний тест: те, що ви побачите першим, покаже вашу головну слабкість
TSN
2024-11-14T21:06:39Z
Форма великого пальця вказує на те, який у людини характер: пройдіть тест
TSN
2024-11-14T20:57:41Z
Як почистити золото в домашніх умовах, щоб воно блищало: найкращий засіб
GlavRed
2024-11-14T20:27:21Z
Авокадо тижнями не темнішатиме: ідеальний спосіб його зберігати
24tv
2024-11-14T20:24:20Z
Ліга націй: перемога Норвегії та інші матчі туру
Football.ua
2024-11-14T22:12:13Z
Спорт чи реклама: Магучіх розсекретила, де більше заробляє грошей
24tv
2024-11-14T22:00:32Z
Вогняна Бех-Романчук оголила стрункі ніжки: запальні фото легкоатлетки
24tv
2024-11-14T21:51:18Z
Ліга націй. Франція не зуміла обіграти Ізраїль
Football.ua
2024-11-14T21:51:03Z
Італія мінімально обіграла Бельгію
Football.ua
2024-11-14T21:45:59Z
Англія взяла реванш у Греції та очолила групу B2
Football.ua
2024-11-14T21:42:03Z
Дзаппакоста пропустить до чотирьох тижнів через травму
Football.ua
2024-11-14T20:46:26Z
Скандальний російський тренер провалив Лігу націй: Казахстан покидає другий дивізіон турніру
24tv
2024-11-14T20:45:30Z
Боавішта може зникнути з футбольної мапи Португалії
Football.ua
2024-11-14T20:21:52Z
Намагаються оточити: які шанси в росіян зайти в Курахове
24tv
2024-11-14T22:18:32Z
На фронті 138 зіткнень, Курахівський та Покровський напрямки залишаються для ворога пріоритетними
УкраинФорм
2024-11-14T22:12:00Z
Атака по Одесі: ракетний удар зруйнував квартиру відомої політологині Ганни Шелест
TSN
2024-11-14T22:06:20Z
Карта бойових дій в Україні станом на 15 листопада 2024 року
ГЛАВКОМ NET
2024-11-14T22:00:11Z
Це найбільше горе, – боєць розповів, що може викликати у нього сльози
24tv
2024-11-14T21:51:05Z
Сили безпілотних систем відбивають масований наступ росіян поблизу Рівнополя: потужне відео
24tv
2024-11-14T21:45:43Z
Військовий обурився поведінкою чоловіків у тилу: "Поки одні захищають..."
Знай
2024-11-14T21:30:56Z
В Одесі гримлять вибухи: місто масовано атакують ворожі БпЛА
GlavRed
2024-11-14T21:30:00Z
Бійці ЗСУ вийдуть з Курахового, але є один нюанс - Коваленко
GlavRed
2024-11-14T21:27:49Z
Антарктида епохи динозаврів була покрита тропічними лісами: вчені знайшли крихітний доказ
TSN
2024-11-14T22:33:15Z
У Росії готуються до відключення від світового Інтернету
TSN
2024-11-14T22:07:00Z
Китайці створили робота, який гасає по пересіченій місцевості, виконуючи акробатичні трюки
InternetUA
2024-11-14T21:52:56Z
До сліз: у мережі набрав популярності тренд про Різдво, зиму та дитячі спогади
24tv
2024-11-14T21:12:26Z
Науковці винайшли унікальну GPS-систему, що може шпигувати за людьми
InternetUA
2024-11-14T20:14:36Z
Відомі медіа La Vanguardia та The Guardian припиняють публікації в X через проблеми з модерацією
iPress
2024-11-14T20:07:06Z
Найтонші смартфони Android у 2024 році: який з елегантних гаджетів обрати
Фокус
2024-11-14T20:03:34Z
Цифровий музей: GOG запускає програму збереження класичних ігор для майбутніх поколінь
24tv
2024-11-14T19:54:56Z
Провідні газети Британії та Іспанії відмовилися від соцмережі Х
ГЛАВКОМ NET
2024-11-14T19:48:54Z
На Харківщині схопили чоловіка, який вкрав смартфон у своєї колеги
InternetUA
2024-11-14T21:46:20Z
В Одесі після атаки росіян є загибла та поранені – ОВА
ГЛАВКОМ NET
2024-11-14T21:27:24Z
Росіяни вдарили по Одесі «Шахедами», загинула жінка
УкраинФорм
2024-11-14T21:25:01Z
Ракетний удар по Одесі: є влучення у житловий будинок
TSN
2024-11-14T21:18:16Z
Вбив людину ніжкою від стільця: у Вінниці затримано зловмисника
TSN
2024-11-14T21:06:34Z
На Хмельниччині працівницю банку підозрюють у привласненні коштів клієнтів
InternetUA
2024-11-14T20:21:07Z
В Одесі пролунав вибух
УкраинФорм
2024-11-14T20:03:19Z
Чоловік отримав 17 тисяч штрафу, бо прийшов оновити дані: справу розглянув суд
Политека
2024-11-14T20:00:58Z
«Відмивання» ₴16 млн. держкоштів: повідомлено про підозру поліцейському, який відмовився давати свідчення на допиті
Украина Криминальная
2024-11-14T19:54:27Z
Електромобіль замість генератора: lifecell тестує альтернативний спосіб живлення базових станцій в блекаути
ITC
2024-11-14T19:43:04Z
Більше не танцюйте зі скребком: як очистити лобове скло від морозу за лічені хвилини
24tv
2024-11-14T18:39:56Z
Фахівці розповіли, чи потрібно утеплювати двигун автомобіля на зиму
TSN
2024-11-14T16:54:02Z
Chery показала ефектний концепт Fulwin Hunting Wild
AutoCentre
2024-11-14T16:19:41Z
Mercedes-Benz представив один з найдорожчих у світі авто
ГЛАВКОМ NET
2024-11-14T15:15:38Z
HWA розповіла подробиці про рестомод Evo
AutoCentre
2024-11-14T15:04:53Z
Японія, зустрічай! Українці готуються до гоночного марафону «8 годин Фуджи»
AutoCentre
2024-11-14T15:04:13Z
Суперкар BYD Yangwang U9 підкорив легендарний Нюрбургрінг
AutoCentre
2024-11-14T13:04:32Z
Cadillac Vistiq 2025: розкішний електричний кросовер з автономністю 483 км, потужність 615 к.с. та ціною від $78,8 тис
ITC
2024-11-14T12:34:00Z