MY.UAНовини
Олена Гончарук і Ольга Бірзул — про загрози українському кіно, бронювання культурних діячів та задачі кіноіндустрії
Олена Гончарук і Ольга Бірзул — про загрози українському кіно, бронювання культурних діячів та задачі кіноіндустрії

Олена Гончарук і Ольга Бірзул — про загрози українському кіно, бронювання культурних діячів та задачі кіноіндустрії

Переможниця конкурсу на посаду гендиректора Національного центру Олександра Довженка та культурна менеджерка стали учасницями проєкту «Жива бібліотека», що відбувся в межах фестивалю Docudays UA.

Цьогоріч організатори 21-го Міжнародного фестивалю документального кіно про права людини Docudays UA провели в межах програми «Rights Now!» свій традиційний просвітницький проєкт «Жива бібліотека» у незвичному форматі — менш камерному, але більш доступному для відвідувачів. Протягом днів, поки тривав фестиваль, у «Живій бібліотеці» говорили про ідентичність в контексті літератури, музики, історії, а також кіно.

Про дискусію в рамках фестивалю, присвячену мові ненависті, читайте тут, про штучний інтелект і дезінформацію — тут, а про сам фестиваль — тут.

«Книжками»-учасницями розмови про те, як взаємопов’язані ідентичність і кінематограф, стали переможниця конкурсу на посаду гендиректора Національного центру Олександра Довженка, керівниця «Музею кіно» «Довженко-Центру» Олена Гончарук і кінокураторка, культурна менеджерка, авторка видання «Твоя книга про кіно» Ольга Бірзул. Модератором дискусії бувв журналіст Євген Павлюковський.

Розмова розпочалася з того, що обидві учасниці поділилися своїм баченням того, в якому стані перебувало українське кіно та загалом кіноіндустрія напередодні повномасштабного вторгнення Росії. Обидві спікерки сказали, що відправною точкою нового етапу в розвитку українського кіно стала Революція гідності 2013-2014 років.

«Раніше в Україні бракувало можливостей для професійної самореалізації, і багато хто мусив працювати за кордоном, зокрема й у Росії, тому що там більше знімали, більше платили. Після подій Революції гідності чимало українських кінематографістів вирішили повернутися в Україну, і поступово режисери й продюсери продакшнів, які раніше знімали рекламу та фільми для масового глядача, почали знімати ігрове кіно. У 2020-2021 роках були ознаки того, що система нарешті налагодилася. Те, що відбулося в українському кіно після 24 лютого 2022 року, — це так, наче ми пустили якусь нову гілку, це вихід на інший рівень. Але, звісно, випускання цієї гілки не було послідовним комфортним процесом», — сказала Олена Гончарук.

 Переможниця конкурсу на посаду гендиректора Національного центру Олександра Довженка, керівниця «Музею кіно» «Довженко-Центру» Олена Гончарук

Ольга Бірзул також говорила, що відлік історії сучасного українського кіно треба вести з Майдану, учасниками якого стали зокрема й ті, хто робив кіно. Саме під час спільної участі у подіях Революції гідності вони побачили своїх і відчули солідарність.

 Кінокураторка, культурна менеджерка, авторка видання «Твоя книга про кіно» Ольга Бірзул

«Далі стався ковід, який вніс свої неприємні корективи. І загалом ми не можемо розповідати оптимістичну красиву історію про українське кіно, тому що у нас система кіноіндустрії паралізована безвідповідальним, доволі хижацьким керуванням нинішньої команди Держкіно. Я нікуди не прив’язана і можу говорити це чесно. Думаю, що зараз ми перебуваємо у дуже непростій ситуації. Є люди, які готові знімати класні фільми, але вони не мають доступу до державної підтримки. Спрямовані з державного бюджету кошти на кіновиробництво зусиллями Держкіно намагаються розподілити в непрозорий спосіб. Ми наближаємося до кризового моменту, і нам треба голосніше говорити публічно, що українське кіно може опинитися у плачевному становищі», — сказала Ольга Бірзул.

Читайте також:

  • Остаточно нелегітимна. Держкіно таки мусить переобрати Раду з державної підтримки кінематографії 
  • Хто крайній по гроші? Пітчинг Держкіно. Ігрові режисерські дебюти та анімаційні повні метри

Учасниці розмови нагадали аудиторії, що понад 700 українських кінематографістів підписали адресований президенту Зеленському лист, у якому просять забрати у Держкіно фінансування в обсязі 589,6 млн гривень бюджетних коштів і спрямувати його на потреби ЗСУ.

 

У колективному листі кінематографістів ішлося про те, що бюджетні кошти, розподілені Держкіно, слід передати ЗСУ, поки немає прозорого механізму спрямування цих грошей, сказала Гончарук. На її думку, ці гроші мали би залишитися не просто в кіноіндустрії, а в кінематографії.

«Слід усвідомлювати, що кінематографія не складається лише з кіноіндустрії, вона складається з дуже різних речей, серед яких є кінокритика, фестивальна активність тощо. Для того, щоб ми могли осмислювати, що відбувається з нами, з нашим кіно, нам потрібна відстань, час і простір, щоб подумати над цим, люди, які будуть залучені до цієї роботи, до цього думання над енігмою, — сказала керівниця «Музею кіно» «Довженко-Центру». — Виділені Держкіно кошти були би потрібні системі для того, щоб вижити. У нас стоять задачі: виграти війну, втримати фронт, зберегти наших дітей і в якийсь дивовижний спосіб підтримувати демографічний рівень. Ці кошти потрібні для того, щоб зберегти кінопрофесіоналів, щоб знання передавалися… Розумієте, нам потрібна довгострокова стратегія, якої ми наразі не маємо».

Її співрозмовниця Ольга Бірзул висловила думку, що підтримка кінопрофесіоналів, збереження того, що ми маємо, а також зосередженість на освіті дітей — це і є цілком робоча стратегія на поточний період, поки країна виборює своє право на існування.

«Нам треба зберегти професійні кадри, не дати всім роз’їхатися, дати їм можливість щось робити тут, в Україні. Зараз, коли ми не знаємо, що робити, хороший момент для того, щоб присвятити час освіті, приділити увагу нашим дітям. І нам потрібна внутрішня культурна дипломатія, нам треба просувати свою культуру своїм людям. Нам також треба дбати про збереження пам’яті, зокрема наших кіноархівів, адже руйнуються не лише будівлі, але й кіноплівки. Кіноархіви — це те, що допоможе нам пояснити наступним поколінням, у чому ми жили і як ми сталися, — сказала Бірзул. — Знаєте, ми хочемо в Європу, але у нас досі немає курсу з кіно у старшій школі, і мені прикро, що такі програми не розробляються, в університетах не готують учителів, які могли би викладати такий курс на якісному сучасному рівні. Невдовзі буде хвиля фільмів про війну — як їх дивитися?».

Крім цього, Ольга Бірзул сказала, що є противницею ігрового кіно про війну, в якій зараз перебуває Україна.

«Мені здається, зараз ми всі маємо документувати війну. Створення ігрового кіно про ці події потребує рефлексії, а вона своєю чергою — часу. Нагадаю, дослівне значення слова “рефлексія” — “повернення назад”. Американські війська вийшли з В’єтнаму у 1973 році, а фільм “Апокаліпсис сьогодні”, який розповідав про реалії тієї війни, з’явився лише 1979 році. Думаю, що пояснювати необхідність створення зараз ігрових стрічок про війну реалізацією задач культурної дипломатії, — це чухня. Насправді ми маємо документувати історичний момент, свідками якого ми є, і потім, коли ми переможемо Росію, можна буде думати над тим, щоб якісь із цих сюжетів перетворити на ігрові фільми», — пояснила Бірзул.

 

Чи потрібно бронювати від мобілізації культурних митців, зокрема кінематографістів? На це питання спробували дати відповідь обидві учасниці, чиї чоловіки взяли зброю та стали на захист України. Чоловік Ольги Бірзул, режисер монтажу Віктор Онисько у грудні 2022 року загинув на фронті.

«Щодо бронювання культурних діячів у мене немає однозначної відповіді. І Олін чоловік, і мій — творчі люди, далекі від військової справи, але вони пішли на війну. Я розумію, що коли в небезпеці, під загрозою фізичного знищення опиняються люди, які вміють генерувати смисли, люди зі світлими головами, їх хочеться захистити», — сказала Олена Гончарук.

Натомість Ольга Бірзул висловилася проти ідеї бронювання культурних діячів.

«Коли мій чоловік ішов на війну, він сказав, що всі професії зараз рівні. У нас страшна війна, ми просто її не бачимо в Києві, і це велика проблема. Якщо переді мною митець, для мене дуже важливо, що він робить для перемоги України у війні. Я, наприклад, не буду читати книжку автора, який каже, що не створений для війни. Для мене це людська ницість. Якщо український митець у часи війни виїхав на резиденцію і продовжує творити, думаю, що в його роботах має бути чесно зазначено, що під час війни він не перебував в Україні. Я не підтримую ідею бронювання, тому що в результаті забронюються не ті, хто має на це право, а ті, кому потрібно», — пояснила Бірзул.

Виклики повномасштабної війни змусили українців переглянути багато стереотипів та усталених концептів, тож наприкінці дискусії авторка видання «Твоя книга про кіно» Ольга Бірзул закликала розвивати чутливість один до одного, яку знищує війна. Також вона пропонує «зняти корону з кіно», щоб мати можливість більш вільно його оцінювати, а відтак — впливати на його розвиток.

«Ми звикли вважати, що кіно — це мистецтво, але я так не вважаю і пишу про це у своїй книзі. Я думаю, що наразі ми маємо домовитись, що кіно — це такий вид людської діяльності, який існує на перетині творчості, технологій, політики й комерції. Коли ми знімаємо з кіно цю красиву корону, тоді до нього трошки легше висувати якісь претензії. У своїй книзі я хочу вивести кіно з полону розваг і показати, що це звичайна індустрія, яка багато нагрішила», — сказала Бірзул.

«А я все ж таки в кіно волію бачити мистецтво, і це нормально», — парирувала Олена Гончарук.

Довідково

Просвітницький проєкт «Жива бібліотека» — це інтерактивний захід, який надає людський вимір ідеї розмаїття. Перша «Жива бібліотека» (Human Library) з’явилась у 2000 році в Данії на музичному фестивалі Roskilde. Її концепцію розробила данська неурядова молодіжна організація «Зупини насильство» (Stop the Violence).

«Жива бібліотека» пропонує можливість особисто поспілкуватися з «книжками», щоб отримати власний досвід діалогу й усвідомлення, як сильно життя реальної людини, що презентує ту чи ту вразливу групу в суспільстві, відрізняється від наших про неї уявлень.

Фото надала команда фестивалю Docudays UA

Команда «Детектора медіа» понад 20 років виконує роль watchdog'a українських медіа. Ми аналізуємо якість контенту і спонукаємо медіагравців дотримуватися професійних та етичних стандартів. Щоб інформація, яку отримуєте ви, була правдивою та повною.

До 22-річчя з дня народження видання ми відновлюємо нашу Спільноту! Це коло активних людей, які хочуть та можуть фінансово підтримати наше видання, долучитися до генерування спільних ідей та отримувати більше ексклюзивної інформації про стан справ в українських медіа.

Мабуть, ще ніколи якісна журналістика не була такою важливою, як сьогодні.
Долучитись
Поділитися
Поділитися сюжетом
Джерело матеріала
Ремастер Onimusha 2: Samurai's Destiny будет переведен на русский язык — Capcom подтвердила
GameMag
2025-02-08T14:39:47Z
Боевик Neon Inferno в стиле Contra и Wild Guns получит демоверсию
GameMag
2025-02-08T14:39:45Z
Что делать, если телефон начал зависать: как безопасно ускорить его работу
Политека
2025-02-08T14:33:14Z
Связь длиною в миллионы лет: ученые обнаружили в нашем мозге древнейший механизм
Фокус
2025-02-08T14:30:58Z
KRAFTON представила динамичный тактический шутер PUBG: Blindspot
GameMag
2025-02-08T13:58:12Z
Кот прославился в сети благодаря "непристойному" узору на шерсти
Фокус
2025-02-08T12:00:10Z
Дроны атаковали нефтеперекачивающую станцию ​​в РФ - соцсети
UAToday
2025-02-08T11:39:40Z
Ученые нашли необычный способ переработки электронных отходов: что вышло
Фокус
2025-02-08T11:00:34Z
Ученым удалось снять уникальное видео с морским чертом, которого мало кто видел вживую
Апостроф
2025-02-08T10:06:34Z
Сочный взрыв вкуса: горячие мясные бутерброды, от которых не оторваться, рецепт для завтрака
Знай
2025-02-08T13:51:10Z
Большинство огородников неправильно выбирают семена: запомните правило трех "П"
TSN
2025-02-08T13:36:55Z
Львам - любовь, Близнецам - веселье: Таро-прогноз на День святого Валентина 2025 для всех знаков
Фокус
2025-02-08T12:30:41Z
Серьезно подорвет здоровье: почему нельзя пить кофе с молоком
UAToday
2025-02-08T11:39:54Z
Помидоры "очухаются" за 6 дней: что делать, если рассада слишком слабая, советский рецепт
Знай
2025-02-08T10:51:58Z
Подарки судьбы: кому из знаков Зодиака повезет до конца зимы
Фокус
2025-02-08T09:57:15Z
Панацея или миф: укрепляет ли лимонная вода наше здоровье, рассказали ученые
Фокус
2025-02-08T08:21:41Z
Раки, Девы и Близнецы: знаки, которым точно повезет до конца февраля 2025
Фокус
2025-02-08T08:12:14Z
Покупка недвижимости в Таиланде: нюансы и особенности приобретения
Gazeta UA
2025-02-08T08:09:21Z
В Запорожье подростки убили собаку ради селфи, а потом сожгли ее
Комсомольская правда
2025-02-08T14:36:38Z
На юго-западе Китая произошел оползень - много пропавших без вести
Апостроф
2025-02-08T14:21:16Z
Киевлянин напал с ножом на прохожего, гулявшего с собакой: детали инцидента
TSN
2025-02-08T11:48:51Z
На Киевщине в результате ночного удара БпЛА произошло несколько пожаров, пострадавших нет
UAToday
2025-02-08T11:39:04Z
В Ростове ввели режим чрезвычайной ситуации после атаки дронов
Корреспондент
2025-02-08T11:36:21Z
Смерть 32-летнего мужчины в ТЦК в Черновцах: судмедэксперт раскрыл важные подробности
Апостроф
2025-02-08T11:12:26Z
Власти Киева рассказали о последствиях атаки дронов
Корреспондент
2025-02-08T11:12:04Z
Мошенники обманули жителей Сумщины на 140 тысяч гривен: подробности схем
TSN
2025-02-08T10:36:33Z
В России умер Константин Нагайко, причастный к убийству 59 жителей села Гроза
ZN UA
2025-02-08T10:22:07Z
Кличко рассказал, кто посоветовал ему оставить бокс после самого загадочного поражения в своей карьере
Gazeta UA
2025-02-08T14:24:55Z
Чемпионат мира по биатлону-2025: расписание всех гонок и где смотреть
TSN
2025-02-08T14:06:56Z
Промоутер Александра Усика пояснил, почему не стоит ждать боя украинского чемпиона с Мартином Баколе
Известия Киев
2025-02-08T12:37:54Z
Названа неожиданная причина срыва трансфера звезды "Динамо" в Англию
Telegraf
2025-02-08T12:33:36Z
Питер Фьюри высказался о будущем Усика
Корреспондент
2025-02-08T12:30:36Z
Кличко вспомнил спарринги с Фьюри, Джошуа, Уайлдером и Паркером
Корреспондент
2025-02-08T11:51:28Z
Чисора - Валлин: онлайн-трансляция боя
Telegraf
2025-02-08T11:30:56Z
Владимир Кличко оценил возможность боя с Усиком
Корреспондент
2025-02-08T11:30:25Z
"Манчестер Юнайтед" выиграл матч Кубка Англии благодаря голу из офсайда
ZN UA
2025-02-08T11:24:38Z
Бои за Торецк: Washington Post оценил, чем опасна оккупация города
TSN
2025-02-08T14:48:34Z
ВСУ уничтожили в Донецкой области российский штурмовик Су-25
Апостроф
2025-02-08T14:43:16Z
На этом направлении идут максимально тяжелые бои, которых не было даже в Бахмуте
Comments UA
2025-02-08T14:15:56Z
Бои под Покровском: ВСУ не сдержат прорыв ВС РФ к западу от города, — военкор
Фокус
2025-02-08T13:57:00Z
Больше года жили в подвале: на Николаевщине шокировали, как спасаются от обстрелов
TSN
2025-02-08T13:51:22Z
"Новенького мошенничества подвезли": волонтер Леся Литвинова рассказала, как оккупанта выдают за украинского бойца
Апостроф
2025-02-08T13:00:46Z
Ситуация на фронте на утро 8 февраля
UAToday
2025-02-08T11:39:46Z
Во время массированной дроновой атаки ПВО сбила менее половины БПЛА, пострадали четыре региона Украины, включая столичный
ZN UA
2025-02-08T11:39:28Z
Генштаб: по состоянию на 8 февраля общие потери вражеской армии в личном составе составили 847 860 солдат
UAToday
2025-02-08T11:39:20Z
Девушкам среднего размера: как одеваться в стиле midsize — 12 советов
Marie Claire
2025-02-08T13:01:08Z
Канье Уэст опубликовал футболку со свастикой: считает, что придумал шедевр
Фокус
2025-02-08T12:06:36Z
Букмекеры определились с украинским фаворитом на "Евровидение-2025"/Опубликован рейтинг исполнителей
Апостроф
2025-02-08T11:39:04Z
Родилась в Чернигове, а потом признавалась Москве в любви: где сейчас экс-солистка группы "Лицей" Ишханишвили
Telegraf
2025-02-08T11:27:57Z
Победители Critics Choice Awards-2025: Деми Мур названа лучшей актрисой, а "Анора" - лучшим фильмом
Комсомольская правда
2025-02-08T11:12:13Z
Анджелина Джоли в кружевах, Николь Кидман в офискоре: лучшие образы Critics Choice Awards 2025
Marie Claire
2025-02-08T11:07:52Z
Любимый аромат Бейонсе и 5 аналогов, где корица и бобы тонка создают сексуальный дуэт
Marie Claire
2025-02-08T11:01:31Z
Остались в образе: 5 знаменитых актеров, которые стали "заложниками" одной роли
Фокус
2025-02-08T10:42:08Z
7 лучших фильмов и сериалов по романам Джейн Остин
Фокус
2025-02-08T10:15:25Z
Украина в разы сократила разрыв с РФ по артиллерийским снарядам: Сырский рассказал, как это удалось
Telegraf
2025-02-08T14:45:45Z
Бей издалека: Сырский доложил о достижениях в секторе БпЛА и артиллерии
Апостроф
2025-02-08T14:45:14Z
Была младше Гитлера на 23 года и дважды пыталась уйти из жизни: как выглядела Ева Браун и что о ней известно
Telegraf
2025-02-08T14:36:22Z
Украинцам готовят "ласковую мобилизацию": никакого принуждения и бусиков ТЦК
Знай
2025-02-08T14:30:05Z
Церковные праздники в феврале 2025 года: список праздников по новому календарю
VGorode
2025-02-08T13:48:04Z
Forbes признал: Михаил Поплавский – один из топ-инфлюэнсеров Украины
Comments UA
2025-02-08T13:45:51Z
Любовь дедушки: первое фото короля Иордании вместе с принцессой Иман
Marie Claire
2025-02-08T13:30:28Z
Уничтожение вражеских дронов: Зеленский анонсировал новые методы
TSN
2025-02-08T13:18:19Z
Осторожно, есть один день: что грозит украинцам за повреждение пломб на электросчетчиках
Знай
2025-02-08T13:12:24Z
Определяет риск преждевременных родов: ученые назвали важнейший витамин для беременных
Фокус
2025-02-08T13:57:58Z
Как снова не набрать вес после похудения
TSN
2025-02-08T12:54:29Z
Витамин D и мозг: ученые нашли связь с памятью и старением, вы будете впечатлены
Знай
2025-02-08T11:51:05Z
Пять народных средств для крепкой рассады, которые знали наши бабушки: урожай будет большим на 100%
TSN
2025-02-08T10:36:30Z
Близнецы следовали двум разным диетам 12 недель: их результаты удивили ученых
Фокус
2025-02-08T10:21:26Z
100% успеха в лечении рака почек: ученые из США сделали прорыв
Знай
2025-02-08T09:51:39Z
Украинцы могут получить денежную помощь на лечение: какую сумму обещают
Знай
2025-02-08T09:21:23Z
С Днем стоматолога: короткие и красивые поздравления коллегам и родным
Комсомольская правда
2025-02-08T08:25:05Z
Этот тест обнаруживает сердечные заболевания на ранней стадии
Comments UA
2025-02-08T07:48:33Z
Украинцы могут получить скидку на электроэнергию: как это сделать
Фокус
2025-02-08T14:30:01Z
АЗС ослабят давление на кошельки водителей: цены на топливо могут приятно изменится
Знай
2025-02-08T14:12:39Z
Графики отключения электроэнергии 9 февраля 2025: что нужно знать украинцам
Политека
2025-02-08T13:33:14Z
Как узнать размер будущей пенсии в Украине: инструкция
TSN
2025-02-08T13:18:49Z
Десятки тысяч гривен за сервиз из украинского фарфора: возможно в вашем шкафу скрывается клад
Telegraf
2025-02-08T12:57:43Z
Достройка Хмельницкой АЭС имеет решающее значение для восстановления Украины – нардеп
TSN
2025-02-08T12:57:38Z
"Россия стремится забрать наши одесские порты, чтобы контролировать зерновой рынок" - президент
Gazeta UA
2025-02-08T12:48:57Z
Украина может сама заработать на свою защиту, если ЕС и США усилят санкции против России – Глассман
Апостроф
2025-02-08T12:42:04Z
Зеленский предупредил, что РФ хочет захватить одесские порты
TSN
2025-02-08T12:36:59Z
Их выпустили всего 1500: в Киеве засветился заряженный 700-сильный пикап за $100 000
Фокус
2025-02-08T09:36:12Z
Почему в Германии нельзя ездить на авто с полупустым баком: ответ удивит
GlavRed
2025-02-08T04:27:20Z
Зимой электромобили теряют до 37% заряда – но не все: какие кары не боятся холода
Знай
2025-02-07T20:51:16Z
Эксперты объяснили, что произойдет, если заправить машину бензином с высоким октановым числом
UAToday
2025-02-07T20:48:24Z
От создателя "Мивины": представлен дешевый электрокар с запасом хода 180 км
Фокус
2025-02-07T16:36:44Z
Необычный мотоцикл Honda в заводской коробке продали за $200 000
Фокус
2025-02-07T14:42:55Z
Культовая капсула времени: найден редкий 23-летний Nissan с пробегом 360 км
Фокус
2025-02-07T11:36:22Z
Еще с заводскими наклейками: в Киеве заметили новейшую Skoda Superb 2025, вот он - флагман
Знай
2025-02-07T09:51:55Z
В Украине появится самый дешевый электрокроссовер Kia: подробности и цены
Фокус
2025-02-07T09:30:42Z
Шольц снова критикует Трампа за идею об оружии для Украины в обмен на полезные ископаемые
Европейская правда
2025-02-08T14:51:29Z
Зеленский: На Курщине убиты 20 офицеров РФ и КНДР
Корреспондент
2025-02-08T14:45:57Z
Глава МИД Турции заявил, что война в Украине вполне может закончится до июня 2025 года
Известия Киев
2025-02-08T14:45:57Z
ХАМАС освободил троих израильских заложников в рамках пятого раунда обмена пленными
ZN UA
2025-02-08T14:39:02Z
«Следующий год будет еще труднее»: Залужный сделал важное заявление
Comments UA
2025-02-08T14:24:21Z
В рейтинге одобрения Трамп обошел большинство мировых лидеров, — Newsweek
Фокус
2025-02-08T14:21:46Z
Time на обложке «посадил» Маска за президентский стол. Трамп отреагировал
ZN UA
2025-02-08T14:19:16Z
Шольц призвал увеличить присутствие НАТО в Гренландии
TSN
2025-02-08T14:18:31Z
В оккупации не только Крым: в Японии демонстранты показали РФ в кровавом кокошнике
Telegraf
2025-02-08T14:12:59Z