20 і 21 червня Національна оперета представила драматично-оперну виставу «На русалчин Великдень». Це четверта за сезон (!) постановка – суперпопулярного режисера Івана Уривського. «Главком» побував на першому прем’єрному показі і ось що побачив…
Казка Бориса Грінченка, яка лягла в основу вистави, розповідає про козака, який відбився від свого війська та опинився на березі Дніпра, де натрапив русалок. Музична тема постановки – опера композитора Миколи Леонтовича «На русалчин Великдень», якій вже понад сто років.
Перший акт опери був опублікований у 1920-му. Леонтович планував розширити твір до триактного, але на початку 1921-го композитор був убитий чекістом.
За сюжетом, напередодні Трійці, у русалчин Великдень, козак опинився серед русалок на березі Дніпра. Вони хочуть затягти його під воду, але наймолодша рятує хлопця. Кохання виявляється сильнішим за смерть.
Проте перші глядачі, що потрапили в Національну оперету не побачили ні козака у шароварах, ні Дніпра… А от русалок набилася ціла сцена. І всі вони у купальниках. Режисер перетворив головного героя у туриста, який після авіатрощі потрапляє на айсберг, де й зустрічає 12 сексапільних дівиць. Вони оголені, бо не відчувають холоду. Тоді як чоловік живий і мерзне.
Потрібно зауважити, що прийом осучаснення подій Уривський використовує вже вкотре. Лише в цьому театральному сезоні він змінював епохи у виставах «Хазяїн» Карпенка-Карого (Театр на Подолі) та «Марії Стюарт» (Театр Франка).
Публіка доволі стримано сприймала події на сцені. Ріденькі аплодисменти, наприклад, викликала заміна… сміттєвого мішка звабливою дівчиною. У смітник русалки склали морозиво, яке вони не доїли на своєму льодовику, а новий мішок русалка витягнула з-поміж грудей. Аплодували глядачі також після того, як 12 русалок спускали секунд 30 повітря з прозорої кулі.
Айсберг, який в уяві режисер став пляжем, захаращеним сміттям, пластиковим посудом, іграшками, шезлонгами… можна трактувати як звернення до проблеми глобального потепління та забруднення планети пластиком. Проте навряд чи Леонтович і Грінченко створюючи «Русалок» забігали так далеко.
Режисер судячи з усього цього дуже хвилювався через такі експерименти. Годину, яку тривала постановка, він нагадував легендарного Валерія Лобановського, який увесь матч гойдався на своїй тренерській лаві. Єдина різниця – Уривський уміє робити це стоячи.
Проте серед гостей театру були і ті, хто не поділяв захвату чиновників і театральних журналістів, і не піднявся з усіма. Наприклад, поет-пісняр Юрій Рибчинський довго зважувався, чи треба взагалі аплодувати. Митець, який кілька тижнів тому провів на ногах три години свого концерту у цьому ж залі, витримав і цього разу не піддався – сидів до кінця.
Квитків на другий прем’єрний показ «Русалок і туриста», який відбудеться 21 червня, вже немає. Усі охочі зможуть провести годину на айсбергу вже восени.
Головні партії у виставі «На Русалчин тиждень» виконують зірки Національної оперети: Козак – Максим Бусел, Дмитро Кифорук; Перша Русалка – Мар’яна Боднар, Ольга Федоренко, дуга Русалка – Анастасія Варга, Лілія Гуменюк, нова Русалка – с Анна Кірш, Катерина Ясенчук. Артистка Ірина Баско у ролі русалки
Раніше «Главком» повідомляв про прем’єру вистави «Марія Стюарт» у Національному академічному театрі ім. Франка у столиці.