Експертам знадобилося понад добу, щоб доставити Пломбіра і Міранду з Харківської області до Валенсії.
Дві білухи, 15-річний самець, на ім'я Пломбір, і 14-річна самка, на ім'я Міранда, жили в дельфінарії в Харкові. Після початку повномасштабної війни в Україні у 2022 році співробітники дельфінарію були змушені евакуювати китоподібних — операція з порятунку білух вимагала ретельного планування і ресурсів, пише IFLScience.
Тепер, на щастя, білухи Пломбір і Міранда освоюються в новому домі — в акваріумі у Валенсії. Відомо, що волонтерам і зоозахисникам довелося ретельно спланувати весь шлях: подорож включала 12-годинну поїздку з Харкова до Одеси, а потім перетин кордону з Молдовою. Далі шестимісний чартерний літак доправив пару білух і команду в Кишинів, а потім у Валенсію. Загалом дорога зайняла 36 годин, за які команди подолали понад 3000 кілометрів.
У Фокус. Технології з'явився свій Telegram-канал. Підписуйтесь, щоб не пропускати найсвіжіші та найзахопливіші новини зі світу науки!
За словами зоозахисників, пара білух пережила скрутну ситуацію, а тому вони не були в найкращому стані для подорожі, та все ж експерти вирішили не відкладати евакуацію. Наступні два тижні кити проведуть час разом із представниками української команди — це необхідно, щоб полегшити період адаптації ссавців.
Зазначимо, що тепер Міранда і Пломбір почнуть нове життя в акваріумі Oceanogràfic Valencia — найбільшому акваріумі в Європі та єдиному, де є умови для догляду за білухами. За словами директора зоологічних операцій Oceanogràfic Даніеля Гарсіа-Паррага, через війну співробітники харківського дельфінарію зазнали нестачі продовольства, енергії та ліків, необхідних білухам, а тому було ухвалене рішення про їхню евакуацію — шанси на виживання у Харкові у тварин були надто низькими.
У дикій природі білухи є надмірно соціальними тваринами, які, як правило, живуть групами та щороку повертаються в те саме місце, щоб виховувати дитинчат. За даними Національного управління та атмосферних досліджень, білух також називають "морськими канарками" через їхній широкий діапазон вокалізацій, включно зі свистом, вереском і клацанням. У ссавців гнучкі головні дині, здатні змінювати форму, що дає їм змогу легше спілкуватися.
За словами Гарсії, зараз українські білухи перебувають в окремій частині дельфінарію, де їх не видно публіці — тварини проведуть тут певний час, доки не відновляться і не акліматизуються.
Раніше Фокус писав про те, що танення льодів Арктики спровокувало підводну війну: косатки поки перемагають, а білухам загрожує смерть.