MY.UAНовини
Підлітки мріють жити у вільній Україні чи залишитися в ЄС, а батьки везуть їх в окупацію заради дешевої комуналки: як дитині відстояти свої права
Підлітки мріють жити у вільній Україні чи залишитися в ЄС, а батьки везуть їх в окупацію заради дешевої комуналки: як дитині відстояти свої права

Підлітки мріють жити у вільній Україні чи залишитися в ЄС, а батьки везуть їх в окупацію заради дешевої комуналки: як дитині відстояти свої права

Українці повертаються на окуповані території. Причому не лише внутрішньо переміщені особи, а й ті, хто виїхав до Європи, отримують там допомогу, житло, можуть вивчити мову та знайти роботу.

Вони повертаються і тягнуть із собою дітей, які часто проти того, щоб їхати в окупацію. Але підлітки безсилі протистояти своїм батькам.

Докладніше про це читайте у матеріалі OBOZ.UA.

"Все добре, життя налагоджується"

14-річна Юлія з мамою у перші дні війни зуміли вирватися з Маріуполя. За кілька тижнів вони опинилися в Європі, у Польщі.

"Вони прожили в Польщі понад два роки. Разом із ними там мешкав двоюрідний брат матері зі своєю дружиною, а батько Юлії залишився в Україні. Юля навчалася у польській школі, паралельно – онлайн в українській. Мама вивчала польську мову, хотіла знайти роботу. Помешкання їм надали, все було у них нормально.

Але двоюрідний брат матері завжди був налаштований проти України. Й от він збирався назад до Маріуполя, де давно "русскій мір". І став Юліну маму підбивати. А в матері у Маріуполі – чоловік, він туди повернувся. Почав їй писати, що давайте, мовляв, повертайтеся, тут усе гаразд, життя налагоджується", – розповідає родичка родини.

Юля була категорично проти, у Польщі вже з'явилися друзі, і вона мріяла тут вчитися далі, вступити у виш. Але мама наполягала, що треба їхати додому, адже там чекає тато.

"Дівчинка плакала, обіцяла, що на кордоні заявить на матір, що та її насильно везе в окупацію. Можливо, це зупинило її. Але не надовго. Двоюрідний брат уже поїхав і теж через соцмережі почав тиснути на Юлю. А вона ще дитина, що вона може? Мати шантажувала, що грошей немає, їй доведеться мити підлогу, аби прогодувати Юлю", – каже родичка.

Поки матір Юлії вдалося вмовити побути в Польщі хоч до кінця навчального року. Але надалі жінка планує їхати до Маріуполя.

Приїхали отримати допомогу й українські документи

Це далеко не єдиний випадок, коли українці, які втекли з окупованих територій, вирішують туди повернутися.

Волонтер (на його прохання ім'я ми не називаємо), який працює у Словаччині з українцями, розповідає, що з початку цього року він зіткнувся вже з кількома випадками, коли батьки самі повертаються до Маріуполя, Генічеська, Бердянська та вивозять із собою дітей.

"Діти, яким уже по 15-16 років, не хочуть звідси їхати. Вони прагнуть навчатися та вступати тут до вишів. Інші, я знаю, вступають у наші українські виші на підконтрольній території, бо хочуть жити у вільній Україні. А ось із їхніми батьками – проблема", – каже волонтер.

Він наводить нещодавній випадок, коли сім'я з Маріуполя вирішила повертатись назад.

"У них уцілів приватний будинок у Маріуполі, біля моря. Батькові сімейства хтось запропонував повернутись, отримати російський паспорт, навіть влаштуватися на роботу. Аргументи такі: тут уже не стріляють, все спокійно, стабільно, життя налагоджується. І він поїхав. Дочка з матір'ю поки що залишилися тут, бо дівчинка не хоче повертатися. Вона своє подальше життя бачить у Європі, вона понад два роки вчила мову й хоче навчатися тут. А мама її буквально тягне зараз до Маріуполя, нібито на кілька тижнів, оформити російський паспорт", – каже волонтер.

Ще одна родина вирішила поїхати до Білорусі. Вважають, що там спокійно, не треба вивчати мову, але 16-річна дочка категорично проти. Однак батьки на думку дитини не зважають.

Ще одна жінка з 10-річним сином повернулася до окупованого Генічеська, а її батьки залишилися у Словаччині, бо їхати в окупацію не хочуть.

"У них така позиція: приїхали до Європи, отримали матеріальну допомогу, їм дали безплатне житло, їм допомогли з навчанням, безкоштовні мовні курси, медичне страхування. Вони все це отримали, а згодом вирішили поїхати назад на окуповану територію. Один з аргументів – там найдешевша комуналка. А діти поїдуть навчатися до Росії. На жаль, Європа приймає всіх українців, вони для них однакові. Але тут є люди з "паспортами" "ДНР", із російськими паспортами. Приїхали, щоб отримати українські документи для виїзду за кордон без візи, допомогу, пересидіти бомбардування – і знову повернуться назад. Але мені найбільш прикро за дітей, які все-таки розумніші за своїх батьків і хочуть жити нормально у вільній Україні чи в Європі, але шансу в них немає", – обурюється волонтер.

Дають російський паспорт, а потім відправлять на фронт

У Європі, на жаль, досі є можливість дивитися російські ЗМІ, які транслюють пропаганду. Там запевняють, що на захоплених територіях життя прекрасне, показують потьомкінські села в Маріуполі, кличуть на роботу.

Тільки не говорять, що по приїзду чоловіків мобілізують на війну проти України. Недарма їм разом із російськими паспортами видають повістки у військкомат.

Ще українці, які мають житло на окупованій території, бояться, що росіяни його відберуть. Нині так звана влада складає довгі списки "безхазяйного житла", власники якого виїхали (або їх убили). Й вимагають, щоб господарі з'явились та пред'явили російські документи, інакше нерухомість відберуть. І це також діє на людей.

Адвокат Віталій Титич, який зараз захищає Україну на фронті, каже, що, на жаль, українські підлітки не мають права відмовитися їхати разом із батьками.

"Вони обмежені в ухваленні подібних рішень. Наша законодавча система такого не передбачає", – каже Титич.

Шанс таки є

Адвокатка Катерина Бобровська, яка займалася справою Богдана Єрмохіна (підліток із Маріуполя, якого росіяни вивезли до РФ і передали до прийомної родини), у коментарі OBOZ.UA розповідає, що може зробити український підліток, який не бажає повертатися з батьками в окупацію:

"У Європі можна звертатися у служби, які є аналогами наших служб із прав дітей. Вони можуть взяти його під свою опіку. У Європі вся грошова допомога оформлюється на одного з батьків, і щоб дитина не залишилася без коштів, їй потрібна опіка. Якщо підлітку 14-15 років, він може вже укладати договір з адвокатом, наприклад, і той йому допомагатиме. Його батьків можна обмежити у правах на підставі того, що вони наражають життя дитини на небезпеку на окупованій території", – каже Катерина Бобровська.

Якщо дитина перебуває в Україні, варто звертатися також до служби у справах дітей та омбудсмена.

Існують випадки, коли діти проживають у будинках сімейного типу на окупованих територіях, тобто прийомні батьки взяли над ними опіку. Частина дітей погоджується жити там, а частина хоче повернутись на підконтрольну територію.

"Що стосується будинку сімейного типу, то Міністерство реінтеграції вже розробило зміни до законодавства. Можна позбавляти повноважень ті родини та передавати повноваження на дітей іншій сім'ї в Україні й забирати дітей. Це вже опрацьований кейс, у ньому брали участь і представниця омбудсмена Ірина Суслова, і я розмовляла з міністеркою Іриною Верещук. Тож теорія у нас є. Інша справа, як буде на практиці й чи РФ віддаватиме цих дітей, подивимося", – зазначає адвокатка.

На жаль, за її словами, у нас поки що у цьому питанні недостатньо добре працюють посольства й консульства. У них немає юристів, вони не знають, що робити з дитиною, яка до них звертається.

"Ми мали випадок, коли підлітка вивезли до РФ. І він повернувся до Варшави, коли йому вже виповнилося 19 років. І наше консульство у Варшаві, омбудсмени, наша влада робили йому закордонний паспорт 3,5 місяці, аби він міг на законних підставах перебувати у Європі. Я представляла його інтереси, звичайно, ми напружували владу", – каже Бобровська.

Джерело матеріала
Згадувані персони
Знають далеко не всі: які функції виконують незрозумілі кнопки на пульті
GlavRed
Meta розробляє роботів-гуманоїдів, що складуть конкуренцію культовим Optimus
InternetUA
Маск спростував інформацію про можливе відключення Starlink
УкраинФорм
Потужність як у 30 тис. комп’ютерів. У Китаї представили підводний обчислювальний центр
InternetUA
Інтернет-шахраї видурюють гроші під приводом виплат від міжнародних організацій
InternetUA
Велике танення льодовиків розкрито – щорічно втрачається 273 мільярди тонн льоду
Portaltele
Як у WhatsApp відправити повідомлення без додавання номера: 7 простих способів
InternetUA
Маск відповів, чи відключить Україні Starlink
24tv
Найбільша структура, коли-небудь знайдена у Всесвіті, має довжину 1,4 мільярда світлових років
Portaltele
Це не смаколик, це – шедевр: готуємо десерт як знаменитий "Кіндер Пінгві"
24tv
Ідеальне завершення вихідного: як приготувати бургер на вечерю – корисний рецепт
24tv
Лобіо: рецепт смачної страви з червоної квасолі
Фокус
Шедевр з 4 інгредієнтів: бюджетний салат на швидку руку до будь-якого гарніру
24tv
Перший у світі ресторан використовує ШІ для обслуговування: як і де він працює
24tv
Цей елемент виразний і "змінює все": в чому особливість кухні Дуа Ліпи
24tv
Кому зі знаків зодіаку терміново треба у відпустку
24tv
Викиньте це з холодильника просто зараз: перелік продуктів вас здивує
TSN
Викиньте зараз же: ці 3 речі в жіночій сумці притягують самотність і бідність
24tv
Уламки у ботсаду, пожежа та пошкоджені будинки: усе про нічну атаку БпЛА на Київ
24tv
Через атаку російських дронів у Запоріжжі спалахнула пожежа, пошкоджено багатоповерхівки, поранено жінку
ZN UA
Російські дрони спричинили пожежі у Києві, інформація про потерпілих уточнюється
ZN UA
У Києві трамвай збив на смерть людину
УкраинФорм
Ворог атакував Одещину, троє людей отримали поранення
УкраинФорм
У Печерському районі столиці впали уламки ворожого безпілотника
ГЛАВКОМ NET
Через ракетний удар у Кривому Розі двоє постраждалих, є влучання в об'єкти інфраструктури
УкраинФорм
Авіатроща Іл-76: експертизи підтвердили майже 50 збігів ДНК останків українських військовополонених
УкраинФорм
В Україні засуджено 22-річну дівчину, яка ошукала військовослужбовця ЗСУ
InternetUA
Паркер прокоментував перемогу над "грізним" Баколе, порівнявши його з танцюристом
24tv
Усик проігнорував бій росіян на вечорі боксу в Ер-Ріяді
24tv
Паркер нокаутував жалюгідного Баколе та поповнив список потенційних суперників Усика
24tv
У Реалі визначилися з головною трансферною метою
Football.ua
Німецький боксер нокаутував китайського супертяжа і отримав пояс від Усика
ZN UA
Три нокдауни та білий рушник: Стівенсон яскраво переміг Педлі технічним нокаутом
24tv
Барселона розібралася з Лас-Пальмасом
Football.ua
Гол Лаутаро приніс Інтеру перемогу над Дженоа
Football.ua
Гвардіола планує велику перебудову: МанСіті виставить за двері лідерів команди
24tv
На Новопавлівському напрямку піхотинці відбили механізований штурм росіян та знищили 10 одиниць техніки
УкраинФорм
Ворог атакує Київ ударними БпЛА: у столиці лунають вибухи
TSN
Війна, день 1095. США тиснуть на Україну щодо угоди про корисні копалини
Football.ua
Карта бойових дій в Україні станом на 23 лютого 2025 року
ГЛАВКОМ NET
Ракетний удар по Кривому Рогу: внаслідок ворожої атаки є загиблий
24tv
Вибухи пролунали на Запоріжжі
24tv
На фронті 107 бойових зіткнень, майже третина - на Покровському напрямку
УкраинФорм
У Києві чутно вибухи: в чому причина
TSN
Київ атакують ворожі безпілотники, працює ППО
ГЛАВКОМ NET
Ірма Вітовська-Ванца: кращі фільми
CutInsight
Стрічка Катерини Горностай показала Берліну, як українці борються за Незалежність і Перемогу - посол
УкраинФорм
Гра в імітацію: дивитися онлайн
CutInsight
У гостях у Еліс: дивитися онлайн
CutInsight
3 найцікавіші нові мультфільми, які варто подивитися з дітьми на вихідних
24tv
Дарма що має понад 100 мільярдів: Білл Гейтс носить дешеві годинники Casio, і ось які
24tv
Перевізник 3: дивитись онлайн
CutInsight
75 Berlinale назвав переможців
УкраинФорм
Худюща Катерина Варнава назвала свій діагноз
GlavRed
Британські волонтери привезли до Львова 35 позашляховиків для ЗСУ
УкраинФорм
"Я не розмовляю російською": в "ПрватБанку" працівниця відмовила в обслуговуванні клієнту
Фокус
На Покровському напрямку Сили оборони знищили дронами замаскований російський «Град»
УкраинФорм
Папа Франциск у критичному стані через респіраторний напад
Хвиля
ЗС РФ атакують Україну безпілотниками та балістикою: вибухи лунають в різних областях України
Фокус
Маска знову тягнуть до суду: мати 13-го нащадка мільярдера вимагає одноосібну опіку
InternetUA
Найменше заробляють в Україні: топ професій з найнижчою оплатою праці
Политека
Чехія скасує тимчасовий захист для українців
360ua.news
На Львівщині не платитимуть допомогу учасникам Революції Гідності: що відомо
Фокус
Медична допомога українцям у Польщі: витрати перевищили 500 млн євро
ZN UA
Китай жахає новим коронавірусом: вже передається людям від кажанів
Знай
Останній сигнал організму: таємничий нескінченний кашель жінки врятував їй життя
Фокус
Отруюють нас і все навколо: вчені закликали відмовитися від пластикових контейнерів для їжі
Фокус
Чи збивати високу температуру: коли, як і чим
24tv
Тривалість людського життя стоїть перед потрійною загрозою
Portaltele
Скільки можна зберігати яйця в холодильнику: експертка дала однозначну відповідь
24tv
Гнійник біля нігтя: як лікувати та уникнути ускладнень
TSN
Сповільнити появу сивини допоможе конкретний перелік овочів
24tv
Головне за 22 лютого: 45 грн за долар, скасування повісток, штраф через ТЦК та зниження пенсій від ПФУ
Знай
Одну виплату піднімуть, іншу – уріжуть: як індексація пенсій вплине на субсидії
Знай
Термінали не приймають деякі купюри: українцям пояснили причину та що з цим робити
Политека
Ціни рвонуть вгору вже у березні: в Україні подорожчає дуже популярний продукт
GlavRed
Українців можуть штрафувати за гроші: заощадження готівкою стануть "пилом"
Хвиля
Скільки гектар землі містить у середньому пай в Україні
24tv
Подорожчання хліба: експерти розповіли, як змінюватися ціни у 2025 році
Политека
Індекс українських акцій: ринок реагує майже на кожну політичну заяву
ZN UA
москва готується до повернення західних компаній до росії – FT
iPress
Принци Вільям і Гаррі володіють секретною технікою водіння, яка рятує життя
24tv
Штраф у 16 000 гривень: водіїв України почали наказувати за дивне порушення
GlavRed
Як дізнатися реальний пробіг авто: головна ознака, яку не приховаєш
ТСН
Особливості запчастин для BMW XM G09: що потрібно знати власникам
Топ Жир
На дорогах з’явився новий знак із двома камерами D-51a: що він означає
ТСН
Як було відновлено унікальний міні-тягач DAF Pony
AutoCentre
В Україні почали виробляти бронекапсули для HMMWV
InternetUA
Mercedes планує випустити мініатюрну версію Гелендвагена
AutoCentre
Більшість не знає: чому не можна вмикати фари перед запуском двигуна авто
GlavRed
Рубіо заявив, що США готують в ООН «знакову» резолюцію
ГЛАВКОМ NET
Трамп на конференції консерваторів пожалівся, що США почуваються дурнями
ZN UA
Трамп вимагає справедливості за "подаровані" Україні 350 мільярдів
TSN
Чотири сценарії забезпечення миру в Україні: аналіз Voice of America
ГЛАВКОМ NET
Маск поширив фейк про "корупцію в Міноборони Зеленського", Медведєв прокоментував
Лига
Акції оборонних компаній США впали через політику Трампа, тим часом Європа вибилася в лідери
24tv
"Долю України вирішуватиме Угорщина": Орбан сказав, яка роль призначена нашій країні
TSN
Берлін попередив про російську кампанію дезінформації у ФРН
InternetUA
Bloomberg: ЄС знову перевіряє, чи вийде конфіскувати частину заморожених активів РФ
Европейская правда