MY.UAНовини
Підлітки мріють жити у вільній Україні чи залишитися в ЄС, а батьки везуть їх в окупацію заради дешевої комуналки: як дитині відстояти свої права
Підлітки мріють жити у вільній Україні чи залишитися в ЄС, а батьки везуть їх в окупацію заради дешевої комуналки: як дитині відстояти свої права

Підлітки мріють жити у вільній Україні чи залишитися в ЄС, а батьки везуть їх в окупацію заради дешевої комуналки: як дитині відстояти свої права

Українці повертаються на окуповані території. Причому не лише внутрішньо переміщені особи, а й ті, хто виїхав до Європи, отримують там допомогу, житло, можуть вивчити мову та знайти роботу.

Вони повертаються і тягнуть із собою дітей, які часто проти того, щоб їхати в окупацію. Але підлітки безсилі протистояти своїм батькам.

Докладніше про це читайте у матеріалі OBOZ.UA.

"Все добре, життя налагоджується"

14-річна Юлія з мамою у перші дні війни зуміли вирватися з Маріуполя. За кілька тижнів вони опинилися в Європі, у Польщі.

"Вони прожили в Польщі понад два роки. Разом із ними там мешкав двоюрідний брат матері зі своєю дружиною, а батько Юлії залишився в Україні. Юля навчалася у польській школі, паралельно – онлайн в українській. Мама вивчала польську мову, хотіла знайти роботу. Помешкання їм надали, все було у них нормально.

Але двоюрідний брат матері завжди був налаштований проти України. Й от він збирався назад до Маріуполя, де давно "русскій мір". І став Юліну маму підбивати. А в матері у Маріуполі – чоловік, він туди повернувся. Почав їй писати, що давайте, мовляв, повертайтеся, тут усе гаразд, життя налагоджується", – розповідає родичка родини.

Юля була категорично проти, у Польщі вже з'явилися друзі, і вона мріяла тут вчитися далі, вступити у виш. Але мама наполягала, що треба їхати додому, адже там чекає тато.

"Дівчинка плакала, обіцяла, що на кордоні заявить на матір, що та її насильно везе в окупацію. Можливо, це зупинило її. Але не надовго. Двоюрідний брат уже поїхав і теж через соцмережі почав тиснути на Юлю. А вона ще дитина, що вона може? Мати шантажувала, що грошей немає, їй доведеться мити підлогу, аби прогодувати Юлю", – каже родичка.

Поки матір Юлії вдалося вмовити побути в Польщі хоч до кінця навчального року. Але надалі жінка планує їхати до Маріуполя.

Приїхали отримати допомогу й українські документи

Це далеко не єдиний випадок, коли українці, які втекли з окупованих територій, вирішують туди повернутися.

Волонтер (на його прохання ім'я ми не називаємо), який працює у Словаччині з українцями, розповідає, що з початку цього року він зіткнувся вже з кількома випадками, коли батьки самі повертаються до Маріуполя, Генічеська, Бердянська та вивозять із собою дітей.

"Діти, яким уже по 15-16 років, не хочуть звідси їхати. Вони прагнуть навчатися та вступати тут до вишів. Інші, я знаю, вступають у наші українські виші на підконтрольній території, бо хочуть жити у вільній Україні. А ось із їхніми батьками – проблема", – каже волонтер.

Він наводить нещодавній випадок, коли сім'я з Маріуполя вирішила повертатись назад.

"У них уцілів приватний будинок у Маріуполі, біля моря. Батькові сімейства хтось запропонував повернутись, отримати російський паспорт, навіть влаштуватися на роботу. Аргументи такі: тут уже не стріляють, все спокійно, стабільно, життя налагоджується. І він поїхав. Дочка з матір'ю поки що залишилися тут, бо дівчинка не хоче повертатися. Вона своє подальше життя бачить у Європі, вона понад два роки вчила мову й хоче навчатися тут. А мама її буквально тягне зараз до Маріуполя, нібито на кілька тижнів, оформити російський паспорт", – каже волонтер.

Ще одна родина вирішила поїхати до Білорусі. Вважають, що там спокійно, не треба вивчати мову, але 16-річна дочка категорично проти. Однак батьки на думку дитини не зважають.

Ще одна жінка з 10-річним сином повернулася до окупованого Генічеська, а її батьки залишилися у Словаччині, бо їхати в окупацію не хочуть.

"У них така позиція: приїхали до Європи, отримали матеріальну допомогу, їм дали безплатне житло, їм допомогли з навчанням, безкоштовні мовні курси, медичне страхування. Вони все це отримали, а згодом вирішили поїхати назад на окуповану територію. Один з аргументів – там найдешевша комуналка. А діти поїдуть навчатися до Росії. На жаль, Європа приймає всіх українців, вони для них однакові. Але тут є люди з "паспортами" "ДНР", із російськими паспортами. Приїхали, щоб отримати українські документи для виїзду за кордон без візи, допомогу, пересидіти бомбардування – і знову повернуться назад. Але мені найбільш прикро за дітей, які все-таки розумніші за своїх батьків і хочуть жити нормально у вільній Україні чи в Європі, але шансу в них немає", – обурюється волонтер.

Дають російський паспорт, а потім відправлять на фронт

У Європі, на жаль, досі є можливість дивитися російські ЗМІ, які транслюють пропаганду. Там запевняють, що на захоплених територіях життя прекрасне, показують потьомкінські села в Маріуполі, кличуть на роботу.

Тільки не говорять, що по приїзду чоловіків мобілізують на війну проти України. Недарма їм разом із російськими паспортами видають повістки у військкомат.

Ще українці, які мають житло на окупованій території, бояться, що росіяни його відберуть. Нині так звана влада складає довгі списки "безхазяйного житла", власники якого виїхали (або їх убили). Й вимагають, щоб господарі з'явились та пред'явили російські документи, інакше нерухомість відберуть. І це також діє на людей.

Адвокат Віталій Титич, який зараз захищає Україну на фронті, каже, що, на жаль, українські підлітки не мають права відмовитися їхати разом із батьками.

"Вони обмежені в ухваленні подібних рішень. Наша законодавча система такого не передбачає", – каже Титич.

Шанс таки є

Адвокатка Катерина Бобровська, яка займалася справою Богдана Єрмохіна (підліток із Маріуполя, якого росіяни вивезли до РФ і передали до прийомної родини), у коментарі OBOZ.UA розповідає, що може зробити український підліток, який не бажає повертатися з батьками в окупацію:

"У Європі можна звертатися у служби, які є аналогами наших служб із прав дітей. Вони можуть взяти його під свою опіку. У Європі вся грошова допомога оформлюється на одного з батьків, і щоб дитина не залишилася без коштів, їй потрібна опіка. Якщо підлітку 14-15 років, він може вже укладати договір з адвокатом, наприклад, і той йому допомагатиме. Його батьків можна обмежити у правах на підставі того, що вони наражають життя дитини на небезпеку на окупованій території", – каже Катерина Бобровська.

Якщо дитина перебуває в Україні, варто звертатися також до служби у справах дітей та омбудсмена.

Існують випадки, коли діти проживають у будинках сімейного типу на окупованих територіях, тобто прийомні батьки взяли над ними опіку. Частина дітей погоджується жити там, а частина хоче повернутись на підконтрольну територію.

"Що стосується будинку сімейного типу, то Міністерство реінтеграції вже розробило зміни до законодавства. Можна позбавляти повноважень ті родини та передавати повноваження на дітей іншій сім'ї в Україні й забирати дітей. Це вже опрацьований кейс, у ньому брали участь і представниця омбудсмена Ірина Суслова, і я розмовляла з міністеркою Іриною Верещук. Тож теорія у нас є. Інша справа, як буде на практиці й чи РФ віддаватиме цих дітей, подивимося", – зазначає адвокатка.

На жаль, за її словами, у нас поки що у цьому питанні недостатньо добре працюють посольства й консульства. У них немає юристів, вони не знають, що робити з дитиною, яка до них звертається.

"Ми мали випадок, коли підлітка вивезли до РФ. І він повернувся до Варшави, коли йому вже виповнилося 19 років. І наше консульство у Варшаві, омбудсмени, наша влада робили йому закордонний паспорт 3,5 місяці, аби він міг на законних підставах перебувати у Європі. Я представляла його інтереси, звичайно, ми напружували владу", – каже Бобровська.

Поділитися
Поділитися сюжетом
Джерело матеріала
Згадувані персони
БЕБ повідомило про підозру у підпільному виробництві кави 6 учасникам злочинної групи
УкраинФорм
2025-07-17T01:15:20Z
Joby Aviation подвоює виробництво електричних аеротаксі
УкраинФорм
2025-07-16T23:27:41Z
На Білоруській АЕС спрацювала сигналізація: що сталося
TSN
2025-07-16T23:12:27Z
Oracle інвестує $3 мільярди у ШІ та «хмарну» інфраструктуру в Німеччині й Нідерландах
InternetUA
2025-07-16T23:01:16Z
"Антонов" завершив глибоку модернізацію "Руслана": літак вирушив до Німеччини
Gazeta UA
2025-07-16T21:27:37Z
Продажі електромобілів зростають, але одна американська країна гальмує розвиток
Топ Жир
2025-07-16T21:18:44Z
ЄС запланував 100 млрд євро для України у бюджеті 2028-2034
Европейская правда
2025-07-16T21:06:08Z
Гранти для підприємців: хто може отримати до 15 тисяч доларів
Знай
2025-07-16T20:21:46Z
Попри зростання середньої пенсії: більша частина літніх людей перебуває за межею бідності
24tv
2025-07-16T20:09:10Z
Трамп "мочить" РФ і стане її "могильником": прогноз розпаду Росії
GlavRed
2025-07-17T01:00:37Z
Дипломатія була надскладною: Трампу змогли донести найважливіше задля зміни його риторики
24tv
2025-07-17T00:30:46Z
"Прибирайте цього психа": як у Кремлі відреагували на ультиматум Трампа Путіну
GlavRed
2025-07-17T00:27:58Z
В Росії почалась масштабна хвиля арештів, Кремль почав зачистку - що сталось
GlavRed
2025-07-17T00:27:49Z
Президент Трамп є реалістом щодо Росії - Держдеп
УкраинФорм
2025-07-17T00:00:35Z
Берліну не сподобався проєкт нового бюджету ЄС
УкраинФорм
2025-07-16T23:54:37Z
Під Москвою тривожно: окупанти скаржаться на атаку БпЛА
24tv
2025-07-16T23:54:11Z
Європол повідомив про розгром російської хакерської групи, причетної до атак по всій Європі
Украина Криминальная
2025-07-16T23:33:46Z
Стала відома дата нового "Рамштайну": чого очікувати від зустрічі
TSN
2025-07-16T23:12:49Z
У спортзал йти не треба: учені розказали, чоловіків з якою зовнішністю хочуть жінки
Фокус
2025-07-03T10:12:24Z
В Україні майже 1 000 медзакладів надають розширений пакет медпослуг ветеранам
УкраинФорм
2025-07-17T00:27:15Z
Чому для зумерів 35 років – це вже "поважний" вік: результати опитування
TSN
2025-07-16T19:52:42Z
Чи можна займатись сексом під час місячних
24tv
2025-07-16T19:18:27Z
Курячий бульйон проти застуди: наскільки ефективна ця страва
24tv
2025-07-16T18:22:26Z
В Україні викрили постачання ліків до Росії
360ua.news
2025-07-16T17:46:49Z
Варто забути про цю рибу влітку: поради, які збережуть вам життя
ГЛАВКОМ NET
2025-07-16T17:00:15Z
Літо без кондиціонеру: як не "розтанути" від спеки у квартирі
GlavRed
2025-07-16T16:25:52Z
Що їсти, щоб забути про закрепи – секрети здорового кишківника
24tv
2025-07-16T16:10:55Z
Жителі Житомирщини придбали за програмою «єВідновлення» 79 квартир і будинків
УкраинФорм
2025-07-17T00:39:04Z
В Одесі посадовців комунальних підприємств викрили у фіктивному бронюванні та розкраданні бюджету
УкраинФорм
2025-07-17T00:06:04Z
Росія атакувала Куп'янськ: що відомо
Gazeta UA
2025-07-17T00:00:06Z
Як Покровський напрямок став пасткою для окупантів: у Генштабі розкрили деталі
GlavRed
2025-07-16T23:27:18Z
На Мирноградському напрямку росіяни підбираються до Родинського — оглядач
TSN
2025-07-16T23:12:09Z
У Києві провели акцію на підтримку родин зниклих безвісти та полонених військових
ZN UA
2025-07-16T22:46:53Z
СБУ викрила трьох російських агентів, які шпигували за позиціями ЗСУ на Донеччині
УкраинФорм
2025-07-16T22:33:09Z
Кримський політв'язень Лимешко зник після етапування з центру тимчасового утримання - правозахисники
УкраинФорм
2025-07-16T21:09:15Z
У Серебрянському лісі прикордонники взяли в полон росіянина - стверджує, що воював лопатою
УкраинФорм
2025-07-16T20:57:19Z
Грошова допомога у разі загибелі військового: які документи потрібні для оформлення
ZN UA
2025-07-17T01:03:39Z
Українські дрони над Москвою: росіяни скаржаться на вибухи
Telegraf
2025-07-17T00:54:50Z
У Часовому Яру Сили оборони взяли в полон еліту російської армії
ГЛАВКОМ NET
2025-07-17T00:36:07Z
Келлог назвав виробництво українських дронів «неймовірними інноваціями»
УкраинФорм
2025-07-16T23:42:29Z
Уже ефективно збивають "Шахеди": що відомо про дрони-перехоплювачі ODIN Win Hit
24tv
2025-07-16T23:13:46Z
Росія випустила серію дронів по Україні: названа траєкторія руху
TSN
2025-07-16T23:12:49Z
Литовські прикордонники збили дрон, який прилетів з Білорусі
InternetUA
2025-07-16T23:12:35Z
У Японії з'явилися бабусі напрокат: вартість послуги
ГЛАВКОМ NET
2025-07-16T22:06:11Z
Категорично не робіть це 17 липня, аби не втратити щастя
Telegraf
2025-07-16T21:24:42Z
Суд, штраф, заборона: Емма Вотсон виявилася злісною порушницею закону
GlavRed
2025-07-16T23:27:25Z
60-річна Елізабет Херлі розкрила свій головний секрет ідеальних фото
GlavRed
2025-07-16T23:27:25Z
Надя Дорофєєва показала доньку від Positiff: емоційний коментар співачки
GlavRed
2025-07-16T22:27:23Z
У Києві відбувся ексклюзивний показ «Операції Курськ»
УкраинФорм
2025-07-16T21:42:54Z
З високим рейтингом: 5 нових маловідомих серіалів, які ви могли пропустити
24tv
2025-07-16T21:36:39Z
Ексучасниця дуету "Алібі" показала дорослого сина
GlavRed
2025-07-16T20:27:25Z
Не захочеться ставити на паузу: 7 захопливих трилерів, від яких не відірватися
24tv
2025-07-16T20:10:33Z
Гурт Аviator дав "Концерт для своїх. Подія відбулася з нагоди 20-річчя колективу.
FM-TV
2025-07-16T19:52:02Z
У Києві стартували зйомки романтичного фентезі «Мавка. Справжній міф»
УкраинФорм
2025-07-16T19:37:24Z
Повідомили про підозру російському військовому, який на Херсонщині зґвалтував жінку під погрозою вбивства
УкраинФорм
2025-07-17T00:54:51Z
У Московській області чули вибухи: повідомляють про атаку дронів
ГЛАВКОМ NET
2025-07-17T00:54:24Z
10 років ув’язнення отримав мешканець Павлограда, який убив і забетонував матір
Украина Криминальная
2025-07-17T00:18:48Z
Пенсіонерка втратила 60 тис. грн через так званого "банківського" працівника
InternetUA
2025-07-16T23:18:16Z
На Запоріжжі пролунали вибухи
УкраинФорм
2025-07-16T23:15:13Z
Отруєння в ресторані Кацуріна: поліція повідомляє про 43 постраждалих
Фокус
2025-07-16T23:12:47Z
Вибухова ніч у Бєлгороді: місто атакують дрони, є загиблі та поранені
TSN
2025-07-16T23:12:32Z
У Дніпрі пролунала низка вибухів
TSN
2025-07-16T23:12:20Z
У Нікополі внаслідок влучання дрона отримали травми три рятувальники та двоє цивільних людей
УкраинФорм
2025-07-16T23:00:19Z
Проблеми стануть вашими друзями, якщо не викинете цю річ. Що може накликати біду
Telegraf
2025-07-17T00:33:10Z
Що не варто зберігати у пластикових контейнерах: 4 домашні предмети
24tv
2025-07-16T23:12:43Z
День ангела 17 липня: кого та як вітати з іменинами
TSN
2025-07-16T23:12:17Z
Що приховує поведінка кота в новій оселі: експерти дають несподівані відповіді
GlavRed
2025-07-16T20:27:51Z
Урожай можна збирати до осені: як обробляти огірки аспірином
GlavRed
2025-07-16T20:27:06Z
Ліниві чебуреки без тіста: 10 хвилин — і гора смакоти у вас на столі
Telegraf
2025-07-16T20:15:35Z
Попри зовнішність, ось 5 речей, які насправді роблять вас привабливим
24tv
2025-07-16T19:09:25Z
Відбитки пальців з техніки та дзеркал зникнуть за хвилину: найпростіший спосіб
24tv
2025-07-16T18:54:40Z
Смачно і безпечно: чи потрібно варити лисички перед смаженням
24tv
2025-07-16T18:45:13Z
Мілан вибув із перегонів за Ніколасом Джексоном
Football.ua
2025-07-16T21:43:25Z
Лукман повідомив Аталанту про готовність перейти в Інтер
Football.ua
2025-07-16T21:21:36Z
Підтримуємо чемпіона: улюблені страви Олександра Усика – легко приготувати до бою
24tv
2025-07-16T21:06:10Z
Збірна Італії стала першою півфіналісткою жіночого Євро-2025 з футболу
УкраинФорм
2025-07-16T21:00:25Z
Манчестер Юнайтед може втрутитися у боротьбу Ліверпуля та Ньюкасла за Екітіке
Football.ua
2025-07-16T20:54:44Z
Олександр Усик назвав причини, через які він хоче завершити кар'єру боксера
24tv
2025-07-16T20:30:47Z
Розкішна модель, яка народила нащадка Дюбуа: що відомо про прихований роман суперника Усика
24tv
2025-07-16T20:27:11Z
Динамо Київ — Осієк 0:1 Відео гола та огляд товариського матчу
Football.ua
2025-07-16T20:24:54Z
Усик і Дюбуа провели відкрите тренування перед реваншем
ZN UA
2025-07-16T20:09:58Z
Фірма з евакуації авто зловживала становищем, вимагаючи до 15 тисяч доларів за повернення машин
Топ Жир
2025-07-17T01:18:50Z
Subaru встановлює додаткову плату у 7000 доларів за нову гібридну версію Crosstrek
Топ Жир
2025-07-17T00:48:49Z
Штурмують ринок в Україні: експерти назвали ТОП-5 найнадійніших китайських авто
GlavRed
2025-07-17T00:27:34Z
“Екологічний” завод GM вироблятиме не лише електромобілі, а й великі бензинові авто
Топ Жир
2025-07-17T00:03:56Z
Найпопулярніша модель Mitsubishi перейде на гібридну версію до 2026 року
Топ Жир
2025-07-16T23:18:22Z
Унікальний Mazda RX-7 з фільму “Токійський дрифт” від Veilside був проданий за мільйон
Топ Жир
2025-07-16T23:03:24Z
Volvo почне виробляти позашляховики у США, щоб уникнути митних зборів Трампа
Топ Жир
2025-07-16T22:03:53Z
Порше ніколи не були дешевими, але тепер їх ціни значно зросли
Топ Жир
2025-07-16T20:33:39Z
Цей Pagani Utopia вже має заводські подряпини
Топ Жир
2025-07-16T20:18:59Z
Торік викиди вуглецю технологічного гіганта Amazon зросли вперше за три роки - Bloomberg
InternetUA
2025-07-17T01:01:17Z
Fallout 5 отримав офіційне "зелене світло"
InternetUA
2025-07-17T00:01:20Z
Вчені знайшли простий спосіб повернути радість та щастя
ГЛАВКОМ NET
2025-07-17T00:00:17Z
Популярна онлайн-платформа блокує акаунти українських підприємців: Федоров відреагував
InternetUA
2025-07-16T22:24:57Z
Світло, що краде ваш сон: як темрява впливає на його якість
Gazeta UA
2025-07-16T21:42:02Z
У ChatGPT сильно спростили створення картинок: тепер можна вибрати один із готових стилів
InternetUA
2025-07-16T21:34:22Z
Google оголосила дату презентації нових пристроїв Pixel
1News
2025-07-16T21:06:26Z
Мільярдери вірять, що ШІ здійснюватиме наукові відкриття: чому Apple не згодна
Фокус
2025-07-16T20:51:47Z
Samsung може зробити смартфони Galaxy із вбудованими магнітами: як це змінить зарядку
Фокус
2025-07-16T20:21:45Z