MY.UAНовини
Чи справедливе зростання податків в Україні
Чи справедливе зростання податків в Україні

Чи справедливе зростання податків в Україні

Голова Комітету ВРУ з питань фінансів, податкової та митної політики Данило Гетманцев вкотре попередив про неминуче підняття податків. При цьому для українців важливо розуміти, чому ми власне повинні платити податки? Що таке взагалі податки? Сплачуючи податок кожен з нас за що саме платить і що отримує? Видання “Коментарі” з цими питаннями звернулося до експертів, пише agronews.ua.

Економічний та політичний експерт Борис Кушнірук зазначив, що податки – це плата громадян і бізнесу за те, що держава виконує певні функції, пов’язані з безпекою, соціальним захистом, медициною, освітою тощо. І безперечно само собою це не робиться, а робиться, тому що з’являються гроші.

“Податки – це форма оплати суспільством тих функцій, які виконує держава.  І, чим більш ефективно вона це може робити, тим більш охоче громадяни готові платити. В розвинених суспільствах податки сплачуються в більших сумах і більш коректно поводять себе громадяни по сплаті податків. Тому що вони впевнені, що держава буде виконувати ті функції, які на себе бере.  У слаборозвинених державах, де відсутні традиції довіри і ефективного управління, збирання більших сум податків провокує лише зловживання і намагання уникнути їх сплати. Чи потрібно платити податки? Так, потрібно. Але, я вважаю, що українська держава, ми не кажемо зараз про екстремальну ситуацію, пов’язану з війною, має виходити з того, що вона поки що не продемонструвала громадянам спроможність ефективно і якісно управляти коштами, які вона збирає. Тому тут потрібно вчитися спочатку на менших сумах, на менших зобов’язаннях, які держава бере на себе, але при цьому вона має намагатися максимально ефективно використовувати ті ресурси які є. Це підхід щодо самої філософії податків”, – зауважив експерт.

Щодо того, які податки ми сплачуємо, то Борис Кушнірук пояснив, що всі податки діляться на декілька складових. Основні з них – це прямі і непрямі податки. Прямі податки – це податки на доходи фізичних осіб (податок на прибуток, податки, пов’язані з фондом оплати праці). Той же ЄСВ – це, швидше, квазіподаток.

“До 2022 року, коли почалося повномасштабне вторгнення РФ, Мінфін опублікував дані про те, скільки було зібрано податків. Так от у звіті 2021 року про зібрані податки за 2020-й рік більше, ніж 64% від всіх податків, які збиралися до державного бюджету, склали два податки – це податок на додану вартість і акцизи. Основний акциз, який дає найбільшу суму доходів – це акциз на тютюнові вироби. Потім йде акциз на алкоголь і пальне. Саме ці два податки – ПДВ і акциз власне і формують дві третини податкових надходжень до державного бюджету. Тому питання має полягати в тому, наскільки ефективно ви влада їх збирає? Якщо ви ефективно збираєтеся ці податки, то вам навряд чи доречно підвищувати прямі податки – податок на доходи фізичних осіб, ЄСВ, військовий збір. Підвищення прямих податків, мало того, що їх сплати намагаються уникнути, породжує ще більшу несправедливість, тому що ті, хто не платить, виграють ще більше по відношенню до тих, хто платить”, – зауважив експерт.

При цьому Борис Кушнірук акцентує, якщо ми навіть говоримо про необхідність підвищення податків під час війни, то так, це абсолютно допустимо, але уряд мав би прозвітувати про те наскільки ефективно він збирає ті податки, які є. Бо виявляється, що в нас шалені зловживання з адмініструванням ПДВ. Експерт звертає увагу, що навіть, якщо брати той звіт, який був за 2020 рік, то виявляється, що бюджет щомісяця неоодтримував 5 млрд грн від ПДВ. 

“Тільки тому що чиновники разом з наближеними до держави бізнесменами мають можливість “нажухувати” всю країну на ті 60 млрд. Тобто перше питання: в якій мірі ви коректно і ефективно збираєте ПДВ? Якщо тут у вас не все добре, а при цьому ви пропонуєте ще підвищити ставку ПДВ, скажімо зробивши не 20%, а 22 чи 23%, то це означатиме тільки одне, що ті можновладці і наближені до них бізнесмени отримають більше коштів на шахраюванні, пов’язаному з ПДВ”, – прокоментував експерт.

За словами Бориса Кушнірука, другий великий податок – акцизи. Найбільші надходження від акцизу на тютюнові вироби, але й тут є проблема.

“За оцінками експертів до чверті тютюнових виробів знаходиться в тіні. Тобто з них взагалі акцизи не сплачуються. Але без участі можновладців так просто тютюновий ринок в тіні б не існував. В будь-якому місті України на вулицях можна зустріти людей, які продають сигарети без акцизних марок. Без надійного “даху” з боку правоохоронців і можновладців таких продажів без сплати податків не було б. Можна уявити собі цинізм пана Гетманцева. До того ж, нещодавно був гучний скандал. Гетманцев пролобіював, щоб акцизи для стіків, які використовують в електронних цигарках, були суттєво нижчі, ніж для звичайних сигарет. Оцінка втрат для держбюджету від цього пролобійованого рішення, яке вже ухвалили в Раді в першому читанні, 15 млрд грн. При цьому більше 80% обороту цих стіків має компанія Philip Morris. Це та компанія, яка  продовжує абсолютно спокійно працювати в росії. Тобто, ми з одного боку розповідаємо про те, що нам потрібно збільшувати податки, а, з іншого боку, депутати лобіюють інтереси окремих гравців на мільярди гривень”, – обурюється експерт.

Він продовжує, що є свою цікаві моменти і в акцизі на пальне. 

“Коли Рада ухвалила рішення про те, що в Україні буде підвищено ставки акцизів, то експерти говорили, що, враховуючи, що є можливість зловживати зі сплатою ПДВ на ринку пального, доцільно було б підвищити ставку акцизів, а натомість залишити ставку ПДВ на рівні 7 чи 10%. Таким чином зловживати на ПДВ було б неможливо, а плата за акциз знімалася б на вході, бо фактично все пальне ми завозимо в Україну з-за кордону. Тому проконтролювати сплату цього акцизу легше. Уряд відмовився пристати на таку пропозицію. Було прийнято рішення про підняття і акцизу, і ПДВ, відповідно, строюючи зловживання на адмініструванні ПДВ. Друга частина історії пов’язана теж зі зловживанням, адже є дизельне пальне, а є бензин. У нас різні ставки акцизу для дизельного пального і для бензину. І це створює можливості для тих, хто вміє махлювати документами щодо того, яке завозить пальне, уникаючи сплати мільярдів гривень податків”, – розповів Борис Кушнірук.

Він додає, якщо продовжувати думку про недонаповнення бюджету, то не менш сумна історія пов’язана з Нацбанком. За оцінками колишньої голови НБУ Валерії Гонтаревої, втрати бюджету від дій НБУ за 2022-2024 року, пов’язані з маніпулюванням зі ставкою по депсертифікатам і по курсовій політиці склали вже більше 200 млрд грн. Величезні суми, які бюджет не доотримав внаслідок дій чиновників Національного банку, говорить Борис Кушнірук.

“Резюмуючи: чи потрібно обговорювати підвищення податків? Так. Чи потрібно їх підвищувати? Скоріше за все так, тому що нам дійсно вкрай необхідні кошті для наповнення бюджету. Але, перше, що в такій ситуації повинен зробити уряд – це прозвітувати, яким чином він зараз мобілізує кошти до державного бюджету, що він робить для перекриття тих зловживань, які відомі і наскільки ефективно він використовує ті кошти, які збирає. Якщо він не робить ані першого, ані другого, ані третього, все списуючи на війну, то в результаті ми отримуємо ситуацію, коли у суспільства виникає питання, як  збільшувати ставки податків, якщо ви не можете і не хочете звітувати про те, що у вас відбувається зараз”, – підсумував експерт.

Експерт Української фабрики думки Юрій Гаврилечко вважає, що чіткого та єдиноприйнятого визначення, що таке податки не існує. 

“Одні вважають це платою за цивілізацію. Інші – рентою чи встановленою таксою для рекету з боку держави по відношенню до громадян. Ще в Стародавньому Римі існував принцип визначення оподаткування, як Dumb taxation, тобто тупе оподаткування, від якого першою страждає свобода, а другою стає економіка, третьою, відповідно, військова сила держави. Проте і без податків цивілізація також не існує. Тому, швидше за все, праві обидві сторони. І ті, хто дотримуються думки, що податки – це плата за цивілізацію, і ті, хто вважає, що податки це – пограбунок”, – зазначив Юрій Гаврилечко.

Експерт додає, залежно від того, як держава розподіляє податки, вони і сприймаються або платою за цивілізацію, або по грабунком. 

“Щодо підвищення податків в умовах війни, то хочу нагадати, що впродовж приблизно 6 тисяч років історії, починаючи від стародавніх Уру, Шумеру та Вавилону і, закінчуючи першою половиною ХХ століття, державам вистачало 10% від доходів громадян, як податків. Вистачало абсолютно на всі сфери  діяльності держави. А підвищення оподаткування були в феодальні часи, коли йшли загарбницькі війни. Ось тоді не вистачало коштів, коли йшлося не про оборону, а захоплення чогось нового. На це були потрібні гроші. Той,  хто переміг у війні абсолютно спокійно обкрадав переможених. В мирні часи податки мають йти на виконання державних функцій і, відповідно, громадяни мають отримувати зиск від них у вигляді публічних послуг від держави. Якщо цього не відбувається, відповідно, податки йдуть на утримання винятково державного апарату і більш ні на що”, – зауважив експерт.

За його словами, починаючи з першої половини XX століття і дотепер абсолютно в усіх країнах рівень оподаткування збільшився кратно, тобто в рази. 

“Сучасні українці сплачують податки приблизно в шість разів більше, ніж 100 років тому. Чи означає це, що ми почали отримувати більше і якісніші послуги від держави? Зовсім ні. Більше того, якщо подивитися на структуру бюджету воєнних років, то можна побачити, що вона взагалі не відрізняється від бюджетів мирного часу. Так, фінансування збройних сил збільшилося, але жодні видатки мирного часу не було скорочено. Тобто фактично ми зараз маємо подвійний бюджет. Перший, який залишився з мирних часів і він жодним чином не зменшений. Другий – це той, який використовується безпосередньо для подолання збройної агресії. Відповідно причин підвищувати зараз податки немає. Потрібно скорочувати видатки мирного часу і переорієнтувати економіку на воєнні рейки. Якщо цього не зробити, то, знову ж таки, повертаємося до стародавніх римлян з їх визначенням Dumb taxation,  підвищення податків призведе до того, що економіка постраждає. Разом з економікою постраждає і спроможність України опиратися збройній агресії Росії”, – підсумував Юрій Гаврилечко.



Перегляди: 0
Теги за темою
податки
Поділитися
Поділитися сюжетом
Джерело матеріала
Згадувані персони
Порі дощів настане кінець: прогноз погоди на вихідні та перший тиждень грудня
Фокус
2024-11-29T15:07:19Z
Четверо учасників НЗФ, які воювали на боці окупаційних військ, отримали по 15 років ув’язнення
Украина Криминальная
2024-11-29T15:07:12Z
У Києві завтра очікується туман, видимість на дорогах - до 500 метрів
УкраинФорм
2024-11-29T15:00:22Z
ЗСУ атакували нафтобазу в РФ та "Бук-М3", Сирський анонсував посилення військ у Донецькій області
Хвиля
2024-11-29T14:45:01Z
Оперативна інформація щодо російського вторгнення станом на 16.00 29.11.2024
Украина Криминальная
2024-11-29T14:39:17Z
США та ООН передали Харківщині котельню для проходження зими
Европейская правда
2024-11-29T14:31:55Z
Україну накриває антициклон Clemens: погодні умови різко зміняться
GlavRed
2024-11-29T14:30:13Z
На Харківському напрямку окупанти двічі штурмували позиції Сил оборони, на Куп’янському росіяни атакували шість разів — Генштаб ЗСУ
Мій Харків
2024-11-29T14:27:40Z
Миколаїв другу добу без світла: мер розповів про ситуацію в місті
УкраинФорм
2024-11-29T14:03:25Z
Парламент Британії попередньо підтримав легалізацію асистованого суїциду
Европейская правда
2024-11-29T15:11:44Z
Глава МЗС Німеччини: Кожна путінська ракета націлена і в нашу безпеку
Европейская правда
2024-11-29T15:11:28Z
Захистять кордони: британські війська мають бути в Україні в будь-якому разі, — Джонсон
Фокус
2024-11-29T15:11:23Z
Працівники Міносвіти Грузії засудили рішення влади припинити процес вступу до ЄС
Европейская правда
2024-11-29T15:11:16Z
“Чи витримаєте ви 72 години?”: як у Європі готують населення до війни
TSN
2024-11-29T15:09:14Z
Мінські угоди не помилка: Меркель заявила про дипломатичне завершення війни
GlavRed
2024-11-29T15:08:44Z
Путін догрався погрозами "Орєшніка": Польща може почати збивати ракети - політолог
GlavRed
2024-11-29T15:08:43Z
«Брязкання» ядерною зброєю Путіним корелюють з «поганими новинами» для Росії на війні, — аналіз проєкту War of Words
Детектор М
2024-11-29T15:06:19Z
Чад розірвав безпекову угоду з Францією та посилює звʼязки з Росією — Bloomberg
ZN UA
2024-11-29T15:06:05Z
7 способів почати худнути у животі всього за 10 дів: це простіше, ніж ви думали
24tv
2024-11-29T14:42:53Z
В Україні 60% ВІЛ-інфікованих виявляють на пізній стадії - Центр здоров’я
УкраинФорм
2024-11-29T14:42:43Z
У пакет «первинки» з 2025 року включать психологічну допомогу та супровід пацієнтів з туберкульозом - НСЗУ
УкраинФорм
2024-11-29T14:15:05Z
В Україні під медичним наглядом перебувають 137 тисяч людей із ВІЛ
УкраинФорм
2024-11-29T13:42:20Z
Найпопулярніший сніданок виявився шкідливим для здоров'я: з чим в жодному разі не можна пити каву
TSN
2024-11-29T13:39:33Z
Як часто потрібно мити підлогу насправді: несподівана відповідь
24tv
2024-11-29T12:09:42Z
Рак легенів: кому потрібно проходити регулярні обстеження
24tv
2024-11-29T12:06:17Z
З початку року до сімейних лікарів по психологічну допомогу звернулося 420 тисяч осіб
УкраинФорм
2024-11-29T11:12:38Z
95% людей роблять це неправильно: як розморозити м'ясо, щоб воно було безпечним для здоров'я
TSN
2024-11-29T10:39:08Z
Продюсер Ірина Горова пояснила, чому приховує нового коханого
Комсомольская правда
2024-11-29T15:00:57Z
Держмистецтв оголосило конкурс на здобуття премії імені Леся Курбаса у 2025 році
Детектор М
2024-11-29T14:57:14Z
Тяжкохворий Брюс Вілліс з'явився на рідкісному фото вдома й попозував з подарунком від доньок
TSN
2024-11-29T14:51:05Z
Підкорив українських кіноманів: який серіал став лідером переглядів на Netflix
24tv
2024-11-29T14:36:58Z
Моана 2 встановила рекорд першого дня у кінотеатрах США
1News
2024-11-29T14:30:19Z
Драні шорти і майка-"алкоголічка": Галкін показав себе на пляжі
GlavRed
2024-11-29T14:27:51Z
Звичайний одяг омолодить на декілька років: що одягнути жінці за 50 взимку
GlavRed
2024-11-29T14:27:19Z
Серіал «Прикордонники» вийде на українському телебаченні
УкраинФорм
2024-11-29T14:06:00Z
Серіал «Дивні дива» допоміг приховати «найцінніші» камео в «Дедпул і Росомаха»
ITC
2024-11-29T14:03:53Z
Чи планують в Україні підвищувати пенсійний вік: в уряді дали відповідь
GlavRed
2024-11-29T15:11:09Z
Європейські сховища до наступного опалювального сезону планують заповнити не менш як на 90%
УкраинФорм
2024-11-29T15:10:20Z
Промислова політика — ключ до перемоги і успішного членства в ЄС
ZN UA
2024-11-29T15:06:21Z
Ціни вдарять по гаманцям українців з середини грудня: названо продукти, які влетять в копієчку
Политека
2024-11-29T15:01:36Z
У Samsung перестановки в керівництві на тлі падіння акцій
InternetUA
2024-11-29T15:01:19Z
Ліцензування агроекспорту скасовується. Виняток — п’ять країн ЄС
AgroPortal
2024-11-29T15:00:36Z
Система зберегла цілісність, але ситуація складна, – Шмигаль про енергетику
24tv
2024-11-29T14:54:35Z
Катерина Кузьміна: Екологічні тренди у пакуванні — ключ до сталого розвитку пивної індустрії
VGorode
2024-11-29T14:54:09Z
Податкові зміни: Шмигаль каже, що до кінця року держава додатково отримає ₴8 мільярдів
УкраинФорм
2024-11-29T14:51:32Z
Євробарометр: 58% громадян ЄС – за постачання військового обладнання Україні
Европейская правда
2024-11-29T15:11:28Z
Зеленський призначив нового командувача Сухопутних військ та заступника Головнокомандувача ЗСУ
Хвиля
2024-11-29T15:10:25Z
Колишня зірка мотогонок шість років подорожує світом босоніж – фото
TSN
2024-11-29T15:09:05Z
У військових є час до 1 січня, щоб повернутися із СЗЧ - Держбюро розслідувань
УкраинФорм
2024-11-29T15:09:01Z
Генштаб розкрив деталі ураження нафтобази у РФ
360ua.news
2024-11-29T15:07:51Z
Чоловік рік не міг запліднити дружину з "найбезглуздішої" причини
TSN
2024-11-29T15:07:47Z
Президент призначив новим командувачем Сухопутних військ Михайла Драпатого
УкраинФорм
2024-11-29T15:01:48Z
Свято Андрія Первозванного вже завтра: що заборонено робити 30 листопада та про що можна попросити святого
Знай
2024-11-29T15:00:42Z
У Парижі відкрили для відвідувачів Нотр-Дам, відновлений після масштабної пожежі
Комсомольская правда
2024-11-29T14:52:41Z
Вбив матір сокирою: поліція повідомила чоловіку про підозру
TSN
2024-11-29T15:09:53Z
Пошкоджений підводний кабель зв’язку між Фінляндією та Німеччиною відремонтували
InternetUA
2024-11-29T15:01:42Z
В "Укргазбанку" обшуки за підозрою у виведенні коштів, але головний фігурнт справи вже не в Україні
ZN UA
2024-11-29T14:52:12Z
Викрито інженера енергопідприємства, який оформлював фальшиві броні
1News
2024-11-29T14:51:39Z
Стало відомі нові деталі стрілянини в готелі Києва в ніч на 23 листопада
Khreschatyk
2024-11-29T14:45:52Z
На львів'янку після дзвінка від "мобільного оператора" відкрили кредитку та витратили 74 235 гривень - що вирішив суд
InternetUA
2024-11-29T14:27:21Z
На Житомирщині жінку судитимуть за організацію фіктивного шлюбу ухилянта з жінкою з інвалідністю
Украина Криминальная
2024-11-29T14:24:25Z
8 років увʼязнення: Миколі Харківському, який у 16 років вчинив смертельну ДТП у Харкові, оголошено вирок
Мій Харків
2024-11-29T14:12:52Z
На Рівненщині жінка під час застілля вдарила брата ножем в груди
Украина Криминальная
2024-11-29T14:09:41Z
Голкіпер Інгульця Паламарчук встановив рекорд УПЛ
Football.ua
2024-11-29T15:11:40Z
Знущався над сином понад 10 років: батьку олімпійського чемпіона загрожує в'язниця
24tv
2024-11-29T15:07:18Z
Андрій Лунін номінований на титул найкращого голкіпера року за версією FIFA
Комсомольская правда
2024-11-29T14:54:19Z
Складно фізруком назвати, – Леоненко у жорсткій формі розніс головного тренера Полісся
24tv
2024-11-29T14:36:57Z
Родріго повернувся до тренувань у загальній групі Реала
Football.ua
2024-11-29T14:34:04Z
Збірна України з біатлону оголосила склад на змішані естафети першого етапу Кубка світу
ГЛАВКОМ NET
2024-11-29T14:30:20Z
Мілан цікавиться захисником Емполі та півзахисником Монци
Football.ua
2024-11-29T14:08:01Z
Найтитулованіша українська фехтувальниця розвіяла чутки щодо завершення кар'єри
24tv
2024-11-29T14:06:39Z
Карло Анчелотті виступив із зухвалою заявою на тлі невдач Реала в Лізі чемпіонів
24tv
2024-11-29T13:30:45Z
Інші будуть заздрити: 3 знаки зодіаку, для яких ця зима стане найщасливішою
24tv
2024-11-29T15:00:59Z
Королівський салат з морепродуктами на Новий рік: цей рецепт запам'ятають всі
24tv
2024-11-29T15:00:42Z
Календар справ до Нового року: 31 завдання, яке варто зробити у грудні
24tv
2024-11-29T15:00:06Z
Найпопулярніші товари в секонд-хендах, які можна купити за вигідною ціною
Фокус
2024-11-29T14:30:49Z
Місячний календар стрижок на грудень 2024: названі сприятливі та погані дні
Политека
2024-11-29T14:27:55Z
Як попрасувати речі, якщо немає світла: простий і бюджетний спосіб
24tv
2024-11-29T13:39:10Z
Прострочився кефір – не біда: швиденько приготуйте з нього шоколадні мафіни
24tv
2024-11-29T13:24:08Z
Як знайти артефакт "Корона" у STALKER 2: детальний гайд
24tv
2024-11-29T13:09:33Z
Це не сподобається Змії: які прикраси не варто вішати на ялинку 2025 року
TSN
2024-11-29T13:09:26Z
У Франції спробували заблокувати порносайти: один «вижив» через смішну помилку
ITC
2024-11-29T14:46:31Z
Ілон Маск створить окремий застосунок для штучного інтелекту Grok
InternetUA
2024-11-29T14:31:26Z
Для STALKER 2 вийшов перший великий післярелізний патч
24tv
2024-11-29T14:30:35Z
Наче з магазину: як власноруч зробити чарівний свічник для різдвяного столу
24tv
2024-11-29T14:27:38Z
Вчені назвали рису, що видає психопата
TSN
2024-11-29T14:21:17Z
Частка користувачів, які обирають українськомовні версії сайтів зросла до близько 50% з 2021 року, — Тарас Кремінь
Детектор М
2024-11-29T14:18:33Z
Motorola запускає нові ШІ-функції для своїх смартфонів
InternetUA
2024-11-29T14:16:43Z
Хакери викрали $ 1 млрд у криптовалюті за 2024 рік
InternetUA
2024-11-29T14:03:23Z
Найбільший у світі електричний літак вперше злетить у 2025 році
InternetUA
2024-11-29T13:46:17Z
Туринське дизайн-ательє анонсувало проєкт Camal Scoperta
AutoCentre
2024-11-29T15:10:13Z
У рамках проекту USAID поставлено нову партію автогідропідйомників на шасі JAC
AutoCentre
2024-11-29T14:10:59Z
Rivian стане технологічним партнером Volkswagen для електричного Golf та флагманського електромобіля Project Trinity
ITC
2024-11-29T14:09:13Z
Toyota Supra A90 Final Edition – лебедина пісня серії Supra нинішнього покоління, яка «дасть перцю» завдяки збільшеній до 429 к.с. потужності
ITC
2024-11-29T13:26:22Z
Honda презентувала недорогі електроскутери вартістю від 1000 доларів
Фокус
2024-11-29T13:00:54Z
Спецназ «Донеччина» отримав бронемашини «Козак-5» та Senator
AutoCentre
2024-11-29T12:10:05Z
Яку кнопку в авто не варто натискати під час снігу з дощем: представник поліції дав важливу пораду водіям
ТСН
2024-11-29T12:06:02Z
Tiguan на максималках: новітній сімейний кросовер Volkswagen надійшов у виробництво
Фокус
2024-11-29T12:00:44Z
Jetour Dashing в комплектації преміум зі знижкою 60000 грн!
AutoCentre
2024-11-29T11:46:04Z