MY.UAНовини
Чи справедливе зростання податків в Україні
Чи справедливе зростання податків в Україні

Чи справедливе зростання податків в Україні

Голова Комітету ВРУ з питань фінансів, податкової та митної політики Данило Гетманцев вкотре попередив про неминуче підняття податків. При цьому для українців важливо розуміти, чому ми власне повинні платити податки? Що таке взагалі податки? Сплачуючи податок кожен з нас за що саме платить і що отримує? Видання “Коментарі” з цими питаннями звернулося до експертів, пише agronews.ua.

Економічний та політичний експерт Борис Кушнірук зазначив, що податки – це плата громадян і бізнесу за те, що держава виконує певні функції, пов’язані з безпекою, соціальним захистом, медициною, освітою тощо. І безперечно само собою це не робиться, а робиться, тому що з’являються гроші.

“Податки – це форма оплати суспільством тих функцій, які виконує держава.  І, чим більш ефективно вона це може робити, тим більш охоче громадяни готові платити. В розвинених суспільствах податки сплачуються в більших сумах і більш коректно поводять себе громадяни по сплаті податків. Тому що вони впевнені, що держава буде виконувати ті функції, які на себе бере.  У слаборозвинених державах, де відсутні традиції довіри і ефективного управління, збирання більших сум податків провокує лише зловживання і намагання уникнути їх сплати. Чи потрібно платити податки? Так, потрібно. Але, я вважаю, що українська держава, ми не кажемо зараз про екстремальну ситуацію, пов’язану з війною, має виходити з того, що вона поки що не продемонструвала громадянам спроможність ефективно і якісно управляти коштами, які вона збирає. Тому тут потрібно вчитися спочатку на менших сумах, на менших зобов’язаннях, які держава бере на себе, але при цьому вона має намагатися максимально ефективно використовувати ті ресурси які є. Це підхід щодо самої філософії податків”, – зауважив експерт.

Щодо того, які податки ми сплачуємо, то Борис Кушнірук пояснив, що всі податки діляться на декілька складових. Основні з них – це прямі і непрямі податки. Прямі податки – це податки на доходи фізичних осіб (податок на прибуток, податки, пов’язані з фондом оплати праці). Той же ЄСВ – це, швидше, квазіподаток.

“До 2022 року, коли почалося повномасштабне вторгнення РФ, Мінфін опублікував дані про те, скільки було зібрано податків. Так от у звіті 2021 року про зібрані податки за 2020-й рік більше, ніж 64% від всіх податків, які збиралися до державного бюджету, склали два податки – це податок на додану вартість і акцизи. Основний акциз, який дає найбільшу суму доходів – це акциз на тютюнові вироби. Потім йде акциз на алкоголь і пальне. Саме ці два податки – ПДВ і акциз власне і формують дві третини податкових надходжень до державного бюджету. Тому питання має полягати в тому, наскільки ефективно ви влада їх збирає? Якщо ви ефективно збираєтеся ці податки, то вам навряд чи доречно підвищувати прямі податки – податок на доходи фізичних осіб, ЄСВ, військовий збір. Підвищення прямих податків, мало того, що їх сплати намагаються уникнути, породжує ще більшу несправедливість, тому що ті, хто не платить, виграють ще більше по відношенню до тих, хто платить”, – зауважив експерт.

При цьому Борис Кушнірук акцентує, якщо ми навіть говоримо про необхідність підвищення податків під час війни, то так, це абсолютно допустимо, але уряд мав би прозвітувати про те наскільки ефективно він збирає ті податки, які є. Бо виявляється, що в нас шалені зловживання з адмініструванням ПДВ. Експерт звертає увагу, що навіть, якщо брати той звіт, який був за 2020 рік, то виявляється, що бюджет щомісяця неоодтримував 5 млрд грн від ПДВ. 

“Тільки тому що чиновники разом з наближеними до держави бізнесменами мають можливість “нажухувати” всю країну на ті 60 млрд. Тобто перше питання: в якій мірі ви коректно і ефективно збираєте ПДВ? Якщо тут у вас не все добре, а при цьому ви пропонуєте ще підвищити ставку ПДВ, скажімо зробивши не 20%, а 22 чи 23%, то це означатиме тільки одне, що ті можновладці і наближені до них бізнесмени отримають більше коштів на шахраюванні, пов’язаному з ПДВ”, – прокоментував експерт.

За словами Бориса Кушнірука, другий великий податок – акцизи. Найбільші надходження від акцизу на тютюнові вироби, але й тут є проблема.

“За оцінками експертів до чверті тютюнових виробів знаходиться в тіні. Тобто з них взагалі акцизи не сплачуються. Але без участі можновладців так просто тютюновий ринок в тіні б не існував. В будь-якому місті України на вулицях можна зустріти людей, які продають сигарети без акцизних марок. Без надійного “даху” з боку правоохоронців і можновладців таких продажів без сплати податків не було б. Можна уявити собі цинізм пана Гетманцева. До того ж, нещодавно був гучний скандал. Гетманцев пролобіював, щоб акцизи для стіків, які використовують в електронних цигарках, були суттєво нижчі, ніж для звичайних сигарет. Оцінка втрат для держбюджету від цього пролобійованого рішення, яке вже ухвалили в Раді в першому читанні, 15 млрд грн. При цьому більше 80% обороту цих стіків має компанія Philip Morris. Це та компанія, яка  продовжує абсолютно спокійно працювати в росії. Тобто, ми з одного боку розповідаємо про те, що нам потрібно збільшувати податки, а, з іншого боку, депутати лобіюють інтереси окремих гравців на мільярди гривень”, – обурюється експерт.

Він продовжує, що є свою цікаві моменти і в акцизі на пальне. 

“Коли Рада ухвалила рішення про те, що в Україні буде підвищено ставки акцизів, то експерти говорили, що, враховуючи, що є можливість зловживати зі сплатою ПДВ на ринку пального, доцільно було б підвищити ставку акцизів, а натомість залишити ставку ПДВ на рівні 7 чи 10%. Таким чином зловживати на ПДВ було б неможливо, а плата за акциз знімалася б на вході, бо фактично все пальне ми завозимо в Україну з-за кордону. Тому проконтролювати сплату цього акцизу легше. Уряд відмовився пристати на таку пропозицію. Було прийнято рішення про підняття і акцизу, і ПДВ, відповідно, строюючи зловживання на адмініструванні ПДВ. Друга частина історії пов’язана теж зі зловживанням, адже є дизельне пальне, а є бензин. У нас різні ставки акцизу для дизельного пального і для бензину. І це створює можливості для тих, хто вміє махлювати документами щодо того, яке завозить пальне, уникаючи сплати мільярдів гривень податків”, – розповів Борис Кушнірук.

Він додає, якщо продовжувати думку про недонаповнення бюджету, то не менш сумна історія пов’язана з Нацбанком. За оцінками колишньої голови НБУ Валерії Гонтаревої, втрати бюджету від дій НБУ за 2022-2024 року, пов’язані з маніпулюванням зі ставкою по депсертифікатам і по курсовій політиці склали вже більше 200 млрд грн. Величезні суми, які бюджет не доотримав внаслідок дій чиновників Національного банку, говорить Борис Кушнірук.

“Резюмуючи: чи потрібно обговорювати підвищення податків? Так. Чи потрібно їх підвищувати? Скоріше за все так, тому що нам дійсно вкрай необхідні кошті для наповнення бюджету. Але, перше, що в такій ситуації повинен зробити уряд – це прозвітувати, яким чином він зараз мобілізує кошти до державного бюджету, що він робить для перекриття тих зловживань, які відомі і наскільки ефективно він використовує ті кошти, які збирає. Якщо він не робить ані першого, ані другого, ані третього, все списуючи на війну, то в результаті ми отримуємо ситуацію, коли у суспільства виникає питання, як  збільшувати ставки податків, якщо ви не можете і не хочете звітувати про те, що у вас відбувається зараз”, – підсумував експерт.

Експерт Української фабрики думки Юрій Гаврилечко вважає, що чіткого та єдиноприйнятого визначення, що таке податки не існує. 

“Одні вважають це платою за цивілізацію. Інші – рентою чи встановленою таксою для рекету з боку держави по відношенню до громадян. Ще в Стародавньому Римі існував принцип визначення оподаткування, як Dumb taxation, тобто тупе оподаткування, від якого першою страждає свобода, а другою стає економіка, третьою, відповідно, військова сила держави. Проте і без податків цивілізація також не існує. Тому, швидше за все, праві обидві сторони. І ті, хто дотримуються думки, що податки – це плата за цивілізацію, і ті, хто вважає, що податки це – пограбунок”, – зазначив Юрій Гаврилечко.

Експерт додає, залежно від того, як держава розподіляє податки, вони і сприймаються або платою за цивілізацію, або по грабунком. 

“Щодо підвищення податків в умовах війни, то хочу нагадати, що впродовж приблизно 6 тисяч років історії, починаючи від стародавніх Уру, Шумеру та Вавилону і, закінчуючи першою половиною ХХ століття, державам вистачало 10% від доходів громадян, як податків. Вистачало абсолютно на всі сфери  діяльності держави. А підвищення оподаткування були в феодальні часи, коли йшли загарбницькі війни. Ось тоді не вистачало коштів, коли йшлося не про оборону, а захоплення чогось нового. На це були потрібні гроші. Той,  хто переміг у війні абсолютно спокійно обкрадав переможених. В мирні часи податки мають йти на виконання державних функцій і, відповідно, громадяни мають отримувати зиск від них у вигляді публічних послуг від держави. Якщо цього не відбувається, відповідно, податки йдуть на утримання винятково державного апарату і більш ні на що”, – зауважив експерт.

За його словами, починаючи з першої половини XX століття і дотепер абсолютно в усіх країнах рівень оподаткування збільшився кратно, тобто в рази. 

“Сучасні українці сплачують податки приблизно в шість разів більше, ніж 100 років тому. Чи означає це, що ми почали отримувати більше і якісніші послуги від держави? Зовсім ні. Більше того, якщо подивитися на структуру бюджету воєнних років, то можна побачити, що вона взагалі не відрізняється від бюджетів мирного часу. Так, фінансування збройних сил збільшилося, але жодні видатки мирного часу не було скорочено. Тобто фактично ми зараз маємо подвійний бюджет. Перший, який залишився з мирних часів і він жодним чином не зменшений. Другий – це той, який використовується безпосередньо для подолання збройної агресії. Відповідно причин підвищувати зараз податки немає. Потрібно скорочувати видатки мирного часу і переорієнтувати економіку на воєнні рейки. Якщо цього не зробити, то, знову ж таки, повертаємося до стародавніх римлян з їх визначенням Dumb taxation,  підвищення податків призведе до того, що економіка постраждає. Разом з економікою постраждає і спроможність України опиратися збройній агресії Росії”, – підсумував Юрій Гаврилечко.



Перегляди: 0
Теги за темою
податки
Поділитися
Поділитися сюжетом
Джерело матеріала
Згадувані персони
OpenAI запускає резидентство даних у Європі
InternetUA
2025-02-07T07:16:25Z
Mistral випускає свого AI-помічника для iOS та Android
InternetUA
2025-02-07T07:01:14Z
Канал в Аргентині забарвився в криваво-червоний: яскравий колір води стривожив учених
Фокус
2025-02-07T06:57:37Z
Найбільший апарат NASA на шляху до Юпітера вперше зробив знімок зірок
Фокус
2025-02-07T06:51:26Z
Хто був на вулиці: треба розгадати загадку всього за 5 секунд
GlavRed
2025-02-07T06:27:53Z
Як не зіпсувати екран смартфона під час чищення
InternetUA
2025-02-07T06:22:10Z
ТОП-3 телефони з потужною батареєю до 9 тисяч гривень. Можна не заряджати днями
Telegraf
2025-02-07T06:12:39Z
Американська компанія створить «армію» із 100 тис. людиноподібних роботів
ГЛАВКОМ NET
2025-02-07T06:03:27Z
Прогноз магнітних бур на 7-9 лютого: якою буде сонячна активність
ГЛАВКОМ NET
2025-02-07T05:03:02Z
На сніданок або перекус: ця закуска з лаваша сподобається близьким
Telegraf
2025-02-07T07:12:44Z
Віддають перевагу стресу – про які знаки зодіаку йдеться
24tv
2025-02-07T07:03:12Z
Збережіть на Валентина: як потішити коханих круасаном з лососем
24tv
2025-02-07T06:36:54Z
Французький сніданок: переможниця "Мастер Шеф" поділилася рецептом ніжного омлету
Политека
2025-02-07T06:00:17Z
Даруємо емоції на День святого Валентина: від власної пісні до побачення в аеротрубі
Комсомольская правда
2025-02-07T05:01:26Z
Гороскоп на завтра 8 лютого: Овнам - успіх, Ракам - неймовірний прибуток
GlavRed
2025-02-07T04:27:46Z
Ребус для тих, у кого чудовий зір: треба за 5 секунд знайти овечку
GlavRed
2025-02-07T04:27:11Z
І до ворожки не ходи: 5 жіночих імен, яким не щастить у коханні
Telegraf
2025-02-07T02:24:03Z
Як готувати курячий бульйон: зірка "Мастер Шеф" дала рецепт легкого супу з локшиною
Политека
2025-02-07T01:01:20Z
На подвір'ї зайнялася пожежа: наслідки атаки ворожих дронів на Київщині
24tv
2025-02-07T07:12:02Z
Величезний військовий літак прилетів до України здалеку? Що відомо про секретний рейс
Telegraf
2025-02-07T07:06:35Z
На Київщині після атаки дронів виникла пожежа у Броварському районі
УкраинФорм
2025-02-07T07:06:25Z
Систематично знущався над співмешканкою: у Києві отримав підозру 34-річний іноземець
ГЛАВКОМ NET
2025-02-07T06:45:37Z
СБУ встановила обставини вербування терориста, якого спецслужби рф підірвали у будівлі ТЦК у Рівному
InternetUA
2025-02-07T06:27:45Z
На Херсонщині за добу через удари РФ одна людина загинула, ще п'ятеро дістали поранення
УкраинФорм
2025-02-07T06:00:08Z
В Ізраїлі готуються до цунамі через землетруси на Санторіні
Фокус
2025-02-07T05:57:53Z
На Алясці зник літак з пасажирами
24tv
2025-02-07T05:39:45Z
Вже ловили на вандалізмі з могилами військових: СБУ затримали українця «на гарячому», йому загрожує довічне
Политека
2025-02-07T05:30:38Z
Фіорентина — Інтер 3:0 Відео голів та огляд матчу Серії А
Football.ua
2025-02-07T07:21:51Z
Індзагі: Інтер заслужив поразку, і потрібно привітати Фіорентину
Football.ua
2025-02-07T07:13:00Z
Ліверпуль зацікавлений у трансферах де Йонга та Штіллера
Football.ua
2025-02-07T07:07:41Z
«Бачу в ньому сучасну версію дідуся». Внук Мохаммеда Алі висловився про Усика
ГЛАВКОМ NET
2025-02-07T07:03:20Z
Ліверпуль – Тоттенгем 4:0 Відео голів та огляд матчу Кубка англійської ліги
Football.ua
2025-02-07T06:57:45Z
Тепер в Україні без Джихада: Кривбас продав свого лідера в чемпіонат Лівії
24tv
2025-02-07T06:48:43Z
НБА. Олексій Лень змінив команду
УкраинФорм
2025-02-07T06:48:41Z
Манчестер Юнайтед — Лестер. Напередодні
Football.ua
2025-02-07T06:39:47Z
Антоні — про перехід у Бетіс: Я хочу повернутися до своєї найкращої форми, це перший крок
Football.ua
2025-02-07T06:24:45Z
У Криму окупанти масово будують укріплення вздовж доріг та обладнують вогневі точки
УкраинФорм
2025-02-07T07:21:43Z
Обдерті стіни і підлога без покриття: під Києвом здають треш-квартиру, фото
Политека
2025-02-07T07:04:34Z
Втрати ворога станом на 6 лютого 2025 – Генштаб ЗСУ
ГЛАВКОМ NET
2025-02-07T07:03:53Z
Від +16 до снігового колапсу: окупований Крим сильно засніжило
Telegraf
2025-02-07T07:00:34Z
Поліг, виконуючи бойове завдання на Донеччині. Згадаймо Андрія Ішкова
ГЛАВКОМ NET
2025-02-07T07:00:18Z
Ворог просунувся в Дачному та Успенівці, – Deep State
24tv
2025-02-07T06:57:53Z
Аварійні відключення світла ввели у 8 областях: де вимикатимуть електроенергію
GlavRed
2025-02-07T06:54:27Z
Сили оборони відбили наступ росіян на Часів Яр із південного напрямку
УкраинФорм
2025-02-07T06:48:46Z
Росіяни обстрілюють позиції та тиснуть біля Покровська і Лимана: карта бойових дій 7 лютого
24tv
2025-02-07T06:48:30Z
"Бачимося щодня": Олександру Терену приписують новий роман
GlavRed
2025-02-07T07:00:17Z
Не вперше фіналіст Нацвідбору: чим відомий KHAYAT, який написав пісню після обстрілу Охматдиту
24tv
2025-02-07T06:09:35Z
Фіналісти Нацвідбору Євробачення. Маша Кондратенко: балерина, яка має дуети з Білик та Klavdia Petrivna
ГЛАВКОМ NET
2025-02-07T06:03:49Z
5 виступів України на Євробаченні, про які говорили всі: якими вони були
24tv
2025-02-07T05:06:17Z
Мої картини допомагають Збройним силам України, вони за 3 роки принесли 11 млн грн, - Ірина Третьяк
Знай
2025-02-07T03:21:58Z
Актори "Маски шоу": як зараз виглядають і чим займаються зірки легендарної передачі
Политека
2025-02-07T02:01:12Z
Джамала назвала свої улюблені фільми
CutInsight
2025-02-07T01:00:24Z
7 кращих акторів, які зайнялися мистецтвом
CutInsight
2025-02-07T00:54:10Z
Українські політики в кіно
CutInsight
2025-02-07T00:51:26Z
Батьки могли не знати: чому в СРСР дітям змінювали дату народження
GlavRed
2025-02-07T07:21:31Z
У Відні українці вшанують пам`ять Василя Вишиваного
УкраинФорм
2025-02-07T07:21:02Z
І заробити, і допомогти війську: в Україні пропонують вигідну вакансію, візьмуть й пенсіонера
Telegraf
2025-02-07T07:18:39Z
Як воюють за Україну колишні засуджені: є воїни, від яких командири в захваті
Украина Криминальная
2025-02-07T07:18:06Z
Скільки дронів збила ППО
24tv
2025-02-07T07:15:23Z
Патрульні нагадали, яке покарання загрожує за паркування на місцях для людей з інвалідністю
ГЛАВКОМ NET
2025-02-07T07:12:26Z
Польські розробники створять дешевий літак Draco для знищення бойових дронів
InternetUA
2025-02-07T07:09:23Z
Яке завтра, 8 лютого, свято – все про цей день, яке церковне свято, що не можна робити
TSN
2025-02-07T07:06:54Z
Депортовані із США провели 40-годинний переліт до Індії в кайданах
Gazeta UA
2025-02-07T06:57:34Z
Як харчуватись при гастриті, щоб уникнути загострень
24tv
2025-02-07T06:03:03Z
Здоровий сніданок, в який ви закохаєтеся: тости з авокадо та яйцем пашот
24tv
2025-02-07T04:12:15Z
Що таке зимове безсоння і як з ним боротись
Gazeta UA
2025-02-06T22:39:55Z
Одна з категорій громадян може втратити бронювання: кого це стосується
GlavRed
2025-02-06T21:27:26Z
У МОЗ планують “розбронювати” медиків
1News
2025-02-06T20:37:57Z
"Відмовитись від абортів навіть у приватних клініках": у рф готують росіянок до вічних пологів
FaceNews
2025-02-06T20:27:55Z
Аналіз калу на приховану кров: кому призначають та як зрозуміти результати
24tv
2025-02-06T20:27:37Z
Ось чому це слід робити частіше: 6 позитивних ефектів від тримання за руки з коханою людиною
24tv
2025-02-06T20:18:52Z
Деяких медиків позбавлятимуть бронювання. Міністерство охорони здоров'я назвало умову
ГЛАВКОМ NET
2025-02-06T19:45:45Z
Ціни на продукти в Україні: що подорожчало найбільше
AgroNews
2025-02-07T07:07:42Z
ДАР зупинив прийом заявок від українських аграріїв на дотацію для утримання поголів'я кіз та овець
Agravery
2025-02-07T07:07:37Z
Зниження цін: в Україні подешевшав один з овочів борщового набору
ZN UA
2025-02-07T07:04:24Z
Український ринок азотних добрив зросте до 3,5 млн т
AgroPortal
2025-02-07T07:00:03Z
Курс валют на 7 лютого: скільки коштує долар і євро
AIN
2025-02-07T06:40:52Z
Чи вистачить Україні газу до кінця зими? Прогнози та рішення
ZN UA
2025-02-07T06:34:57Z
В Україні переглянули зарплати: стрімке зростання зафіксували у багатьох галузях
Политека
2025-02-07T06:27:59Z
«Агропросперіс» розвиває прямий імпорт добрив від Grupa Azoty
Agravery
2025-02-07T06:22:21Z
Помічники Маска намагалися блокувати платежі USAID через платіжну систему Мінфіну США — CNN
InternetUA
2025-02-07T06:07:00Z
Українці втрачають інтерес до автомобілів із США: статистика січня
AutoCentre
2025-02-07T07:03:45Z
В Україні зʼявиться роумінг зарядних станцій для електромобілів: як це працюватиме
AutoGeek
2025-02-07T06:57:23Z
Через дії Маска продажі Tesla обвалюються по всій Європі: які країни бойкотують компанію
ГЛАВКОМ NET
2025-02-07T06:39:56Z
Українцям пропонують схему з безплатним розмитненням авто для військових. Чому це так не працює
Telegraf
2025-02-07T06:00:30Z
KIA готує до виробництва свій найдешевший електрокар: подробиці
ЗаРулем
2025-02-07T05:09:51Z
Більшість водіїв не здогадується: що означає напис ODO на панелі авто
GlavRed
2025-02-07T04:27:14Z
Volkswagen показав унікальні повнопривідні Transporter
AutoCentre
2025-02-06T20:06:37Z
Італійське ательє Zagato випустило перший серійний AGTZ Twin Tail
AutoCentre
2025-02-06T19:10:32Z
У Дубаї за $1 мільйон продають Гелендваген з жовто-блакитним салоном
Топ Жир
2025-02-06T18:33:29Z
Єрмак провів розмову зі спецпредставником Трампа: про що говорили
TSN
2025-02-07T07:18:16Z
В USAID залишиться менше 300 основних співробітників – CNN
ГЛАВКОМ NET
2025-02-07T07:18:08Z
Це не буде прийнятно для всіх, – Келлог про поступки, які необхідні для закінчення війни
24tv
2025-02-07T07:15:11Z
Трамп запровадив санкції проти МКС через переслідування Нетаньягу
УкраинФорм
2025-02-07T07:15:07Z
Коаліційні переговори в Австрії продовжаться попри суперечку щодо портфелів
Европейская правда
2025-02-07T07:04:59Z
РосЗМІ: Підліток, що перейшов кордон з Фінляндії до Росії - нібито 13-річний українець
Европейская правда
2025-02-07T07:04:46Z
Ціна миру. Варіанти компромісів: наслідки можуть бути катастрофічні
ГЛАВКОМ NET
2025-02-07T07:03:14Z
Українців закликали повідомляти у чатбот про спроби вербування спецслужбами Росії
Детектор М
2025-02-07T07:01:30Z
Кіт Келлог обговорив питання України на першій зустрічі з Маркаровою
ZN UA
2025-02-07T06:54:36Z