MY.UAНовини
Бунт на заморській території Франції: чому протести у Новій Каледонії — тривожний дзвіночок для Європи
Бунт на заморській території Франції: чому протести у Новій Каледонії — тривожний дзвіночок для Європи

Бунт на заморській території Франції: чому протести у Новій Каледонії — тривожний дзвіночок для Європи

У травні на французских островах Нова Каледонія розпочалися масові протести. Троє загиблих активістів та один жандарм, розбиті магазини та спальні машини. Несподівано французьким територіям у Тихому океані підтримав Азербайджан. Що означає це світове протистояння і чим загрожує іншим країнам, досліджував Фокус.

Навіщо Франції потрібна Нова Каледонія

Для цього є дві причини — політична та економічна.

  • Політична – бажання присутностi в Індо-Тихоокеанському регіоні. Франція не має наміру бути пасивним гравцем у протистоянні США та КНР. Після того, як англосаксонські союзники піддали Париж обструкції, створивши новий військово-політичний союз AUKUS, Нова Каледонія залишилася ледь не єдиним вікном офіційного Парижа у регіоні.
  • Економічна — наявність у Новій Каледонії значних запасів нікелю. Раніше нікель застосовувався переважно у металургії. Однак його цінність значно зросла в сучасному світі – де метал застосовується для створення всіх видів акумуляторних батарей. Вже 10% видобутку нікелю йде на виробництво різних пауербанків, батарей для телефонів або електромобілів. Нова Каледонія є третім у світі виробником нікелю, маючи на своїй території значні поклади цього нержавіючого металу, що становлять близько 10-20% світових запасів нікелевої руди.
Tesla підвищує ціни на електромобілі через зростання цін на літій і нікель, основну сировину для акумуляторів
Фото: Getty Images

Що таке Нова Каледонія, де вона розташована і чим вiдома

Нова Каледонія – колонізована у 1853 році, а її освоєння розпочалося зі спорудження на островах в’язниці. Так, французи просто скопіювали шлях своїх заклятих конкурентів британців, які у схожий спосіб освоювали Австралію. З того часу Нова Каледонія стала місцем заслання різних політично ненадійних осіб, зокрема учасників національно-визвольних рухів в інших французьких колоніях, найчисельнішими з яких стали алжирці. Зрозуміло, що такий спосіб заселення територій не сприяв надмірній лояльності їхніх поселенців до французького уряду.

Протести у Новій Каледонії в офіційному відкритому листі до Парижа вже підтримали очільники чотирьох інших заморських територій Франції
Фото: Getty Images

З 1946 року Нова Каледонія має статус "заморського володіння", а її корінні мешканці – народ канаки – французьке громадянство.

У 1970-х роках регіон пережив "нікелевий бум". На островах почали масово розробляти родовища нікелевих руд та розбудовувати переробну промисловість. Експорт цього металу і зараз формує близько 90% доходів регіону. Проте разом із бурхливим економічним розвитком завжди нога в ногу йде соціальне розшарування. Тут ця традиційна соціальна проблема наклалася на національне питання, адже основні доходи від видобутку та переробки ресурсів зосередилися серед французького білого населення, яке, власне і прибуло з материка добувати та переробляти нікелеву руду, точніше управляти цими процесами. Адже прибували саме інженери та інші висококваліфіковані та, відповідно високооплачувані працівники, натомість низькокваліфіковану роботу, яка приносила дрібний дохід, виконували місцеві.

Барикади 1980-х — "майже громадянська війна"

Стан речей, який склався на архіпелазі у 1980-х роках став просто ідеальним підґрунтям для поширення ідей антиколоніальної боротьби. Суперечності все загострювалися і врешті вилилися у кінці 1980-х років вилилися у жорстке протистояння між місцевими переважно малоосвіченими та малозабезпеченими корінними мешканцями та етнічними французами, значна частина яких теж уже жила на архіпелазі протягом кількох поколінь. Старший викладач Школи історії, філософії, політології та міжнародних відносин Університету Вікторії у Веллінгтоні доктор Адріан Макл назвав ці події "майже громадянською війною". Саме про цей період із жахом згадували французькі жителі архіпелагу, коли вони кинулися будувати барикади вже під час цьогорічних заворушень.

Тоді вдалося знайти мирне рішення, яке втілилося в угодах 1998 року. За ними Нова Каледонія отримувала широкі автономні права та представництво у французькому парламенті. А найважливішим пунктом стала фіксація електорального статусу кво. Виборчі права не могли отримати французи, які продовжували прибувати на архіпелаг. Також жителі острова отримали можливість провести три референдуми щодо самовизначення.

Президент є, незалежностi немає

Корінні жителі острова (народність канаки), які складають близько 40% населення регіону, за умови належної консолідації, могли б формувати політику регіону. На їхню руку також грав демографічний фактор – за умов збереження чинної правової системи з часом канаки б стали переважати наявне французьке населення.

У Новій Каледонії було проведено два референдуми у 2018 та 2020 роках, на яких більшість все ж висловилася проти незалежності. Проте тенденція спостерігалася на користь прихильників незалежності. Якщо у 2018 році проти висловилися майже 57% виборців, то у 2020 році, лише трохи більше ніж 53%. У 2021 році президентом території вперше було обрано представника корінних народів та прихильника незалежності Луїса Мапу, який був рішуче налаштований провести третій переможний референдум, проте на заваді його амбіціям стала пандемія Covid-19.

Серед канаків, котрі в основному, як згадувалося, є соціально незахищеним пластом громадян, спостерігалася висока смертність від хвороб, спричинених коронавірусом. Їх національні звичаї передбачають тривалі траурні обряди за померлими. За таких умов нормальні електоральні процеси із масштабною агітацією були неможливими, проте французький уряд відмовився скасувати уже запланований третій референдум щодо незалежності.

Прихильники ідеї незалежності, які в основному згуртовані у партії Канакський соціалістичний фронт національного визволення (FLNKS), яка заснована ще у 1984 році, закликали до бойкоту плебісциту. Відтак останнє волевиявлення 2021 року засвідчило переважну підтримку збереження чинного правового статусу архіпелагу, тобто залишитися у складі Франції.

Париж наважується змiнити правила гри

Офіційний Париж заявив, що було проведено усі три референдуми, відтак умови угоди 1998 року були виконані. Натомість націоналісти не визнали легітимність третього референдуму.

В умовах такого політичного напруження Нова Каледонія зустріла 2023 рік, який відзначився обвалом світових цін на нікель (падіння склало 45%), що спричинило економічну кризу в регіоні, а відтак і радикалізацію суспільних настроїв. Також економічний спад, ймовірно міг зумовити від’їзд певної кількості етнічних французів, які мали право голосу в регіоні, натомість нові прибулі, відповідно до угод 1998 року такого права не набували.

За таких умов офіційний Париж вирішив піти у наступ і весною 2024 року скасував виборче ембарго для новоприбулих мешканців регіону, що мало б надати виборче право близько 40 тисячам фактичних мешканців архіпелагу (за іншими даними, до 25 тисяч).

Плакати на підтримку канаків на 20-тисячній демонстрації в Парижі, 1 червня 2024 року
Фото: Getty Images

Логіка Єлисейського палацу цілком зрозуміла. Усі три референдуми відбулися. Жителі регіону вирішили залишитися у складі Франції, де діє універсальне виборче право. Вічно підтримувати ексклюзивну електоральну систему Нової Каледонії неможливо.

Натомість лідери народу канаки не визнали легітимність останнього референдуму 2021 року, який вони бойкотували. Відтак, з їхньої точки зору офіційний Париж порушив угоди 1998 року, дозволивши управляти архіпелагом новоприбулим до завершення процесів народного волевиявлення.

Таким чином обидві сторони протистояння опинилися у "своїй реальності", що неодмінно мусило призвести до конфлікту, який і вилився у відомі протести в середині травня цього року, що призвело до загиблих та поранених з обох сторін, а міста архіпелагу стали розділеними барикадами.

Пекiн користується ситуацiєю i робить свiй крок

Слід зазначити, що окрім внутрішніх причин, мали місце й зовнішні. Концептуально заворушення у Новій Каледонії можна розглядати у контексті світового протистояння між США й західного світу у широкому контексті — та Китаєм з його союзниками по іншу сторону геополітичних "барикад". Офіційний Пекін декларує боротьбу за свободу поневолених народів.

Аналітик Австралійського національного університету Pacific Грем Сміт відзначає, що Китай може використовувати для просування своїх інтересів колоніальну історію регіону.

Ідея антиколоніальної боротьби є однією із основних концепцій "м’якої сили" КНР і її охоче розповсюджують в регіонах стратегічних інтересів Китаю, яким безумовно є південно-західна частина Тихого океану. Боротьба народу канаки за свою свободу та право на державність прекрасно вписується у концепт антиколоніального руху, тим паче вона сприяє потенційному витуренню одного з могутніх геополітичних гравців із регіону.

Втрата Нової Каледонії суттєво послабить позиції Франції в цьому куточку земної кулі, а також може запустити ланцюжок дестабілізації в інших заморських територіях Франції і не тільки – чим маорі в Новій Зеландії гірші за канакiв у Новій Каледонії? Саме антиколоніальна риторика звучить з уст лояльних до КНР держав регіону в контексті подій на архіпелазі, які поклали відповідальність за спалах насильства у Новій Каледонії саме на уряд Франції.

Вiдлуння Карабаху: чому канакiв пiдтримує Азербайджан?

Несподіваним є інший аспект цього інциденту — міністр внутрішніх справ Франції звинуватив у прямій підтримці незалежницького руху народу канаки Азербайджан. Зокрема, урядові агенції фіксували значну активність у секторі Телеграм-спільнот, спрямовану на дискредитацію дій французьких силовиків.

Офіційний Баку заперечив технічну підтримку даних протестів, проте з Азербайджану постійно лунає критика французької політики на архіпелазі та підтримка прав народу канаки.

За таких обставин у міжнародній політиці створено суттєвий прецедент. Азербайджан, якого важко назвати навіть регіональним лідером (так вже склалося, що на Кавказі присутні РФ, Туреччина та Іран), намагається здійснити суттєвий вплив на внутрішню ситуацію у Франції – ядерній державі, яка є постійним членом Ради Безпеки ООН, колишній колоніальній імперії і загалом державі, яка останні сотні років безсумнівно входить до ТОП-держав світу.

Конфлікт між Францією та Азербайджаном розгорівся через ситуацію в Карабасі. Офіційний Париж став на бік вірмен, які мають численну діаспору у цій країні. Натомість Азербайджан, який за останні десятиліття накопичив значну кількість нафтодоларів, відповів доволі асиметрично та несподівано для всіх. У липні 2023 року у Баку була проведена конференція під промовистою назвою "На шляху до повної ліквідації колоніалізму". У ній взяли участь представники народу канаки та інших заморських територій Франції. Разом 14 рухів цих земель утворили так звану "Бакинську ініціативу", яка стала рупором прихильників незалежності заморських французьких територій. Зокрема, ця ініціатива висловлювала активну підтримку і нещодавнім протестам у Новій Каледонії.

Чи не підбурюють Алiєва Китай та РФ?

Якщо Азербайджан справді прямо залучений в організації або, принаймні фінансуванні, протестів у Новій Каледонії, то уряду Емануеля Макрона потрібно серйозно задуматися над відповіддю режиму Алієва. Адже Франція в такому випадку від геополітичного протистояння з КНР перейде до боротьби із Азербайджаном за свою власну територіальну цілісність. Рівень зовсім не той, що відповідає як амбіціям офіційного Парижа, так і особистим амбіціям молодого та енергійного французького очільника.

Президент Азербайджану Ільхам Алієв і президент Китаю Сі Цзіньпін
Фото: Getty Images

Звичайно, не варто відкидати варіанту, що Азербайджан тісно узгоджує свої дії із Китаєм, а можливо і з РФ. Проте сам факт можливості невеликої, але багатої країни створювати такого типу проблеми одному зі світових лідерів створює вагомий та небезпечний для західних держав прецедент. У світі достатньо вразливих місць та больових точок не лише у Франції, а й в США та Великої Британії. І якщо азербайджанський кейс виявиться ефективним, то Парижу потрібно готуватися до продовження, а Лондону та Вашингтону приготуватися до схожих проблем у своїх зонах політичного впливу. Так, протести у Новій Каледонії в офіційному відкритому листі до Парижа вже підтримали очільники чотирьох інших заморських територій Франції.

Наразі протестний рух вщухає і переміщується зі столиці в регіони. Емануель Макрон уже пішов на поступки та відклав рішення по спірному законопроекту.

Поділитися
Поділитися сюжетом
Джерело матеріала
Згадувані персони
Оля Цибульська скасувала концерт через мобілізацію її музикантів на Рівненщині
Комсомольская правда
2024-11-16T20:42:17Z
"Прокляте селфі на Оскарі": як склалися долі Анджеліни Джолі, Бреда Пітта, Меріл Стріп та інших після 2014 року
Фокус
2024-11-16T20:27:53Z
Дитяче Євробачення-2024: яке місце посів Артем Котенко з України
24tv
2024-11-16T20:27:52Z
Цікавий вечір гарантовано: 4 фільми та серіали про радіо й телебачення
24tv
2024-11-16T20:00:23Z
Гарячий і рельєфний Бекхем схвилював шанувальниць фото в сауні
GlavRed
2024-11-16T19:27:01Z
На «Дитячому Євробаченні 2024» перемогла Грузія. Україна — на третьому місці
Детектор М
2024-11-16T19:25:01Z
Грузія перемогла на Дитячому Євробаченні-2024
24tv
2024-11-16T19:00:01Z
Дитяче Євробачення 2024: онлайн-трансляція
ГЛАВКОМ NET
2024-11-16T18:00:13Z
Періс Гілтон з розмахом відсвяткувала перший рік життя доньки Лондон і показала, як вона підросла
TSN
2024-11-16T17:52:24Z
Хезболла розглядає варіант припинення вогню за проєктом США та Ізраїлю
ГЛАВКОМ NET
2024-11-17T01:12:49Z
Мусульманські лідери в США висловлюють невдоволення кадровими рішеннями Трампа – Reuters
ГЛАВКОМ NET
2024-11-17T01:12:18Z
Зеленський пообіцяв підписати закон про цивільні партнерства
24tv
2024-11-17T01:00:42Z
Це дорога до капітуляції до капітуляції: Портников пояснив, чого добиваються росіяни
TSN
2024-11-17T00:48:07Z
Китай співпрацюватиме з новою адміністрацією США – Сі Цзіньпін
ZN UA
2024-11-17T00:31:07Z
Росія окупувала Григорівку та просунулася біля 3 населених пунктів: карта DeepState 17 листопада
24tv
2024-11-17T00:24:24Z
Байден зустрівся із Сі на саміті АТЕС
УкраинФорм
2024-11-17T00:15:07Z
ЦАХАЛ завдав ударів по командних центрах «Хезболли» у Бейруті
ГЛАВКОМ NET
2024-11-17T00:00:51Z
Замість генконсульства РФ у Познані там могло б існувати консульство України - Сікорський
УкраинФорм
2024-11-16T23:58:27Z
Результат на мільйон: для чого француженки кидають пральний порошок в унітаз
GlavRed
2024-11-03T18:27:51Z
5 продуктів для здорового та густого волосся: що треба їсти щодня
24tv
2024-11-16T22:18:49Z
Усього 5 хвилин у морозі: як холод зміцнює сон і знижує тривожність
24tv
2024-11-16T18:06:42Z
6 переваг сирого меду, які можуть підвищити імунітет цієї зими
Фокус
2024-11-16T18:00:58Z
Ціни на ліки мають бути доступними для українців, – Юлія Тимошенко
TSN
2024-11-16T17:51:57Z
Коли краще снідати: час прийому їжі може вплинути на здоров'я
24tv
2024-11-16T16:36:21Z
Одна з важливих причин, чому зимою не несуться кури: про це часто забувають
TSN
2024-11-16T15:48:32Z
Знайдено простий спосіб збільшити тривалість життя щонайменше на 5 років: що потрібно робити
Фокус
2024-11-16T14:51:53Z
Фізичні вправи сприяють зростанню нейронів завдяки м’язовим сигналам
Portaltele
2024-11-16T13:52:54Z
Стосується кожного: легендарний Баффет назвав інвестицію, яка завжди допоможе досягти успіху
24tv
2024-11-16T23:39:20Z
Схема «азербайджанського газу» втратила сенс: російський «Газпром» позбувся одного з двох постійних клієнтів
Украина Криминальная
2024-11-16T22:57:19Z
Найдорожча валюта світу: де долар коштує абсолютний мізер
24tv
2024-11-16T20:48:04Z
Бензоколонка Путіна на межі краху: російські НПЗ масово скорочують виробництво
Хвиля
2024-11-16T20:30:36Z
На сонячні та вітрові станції чекає серйозне випробування: експерт пояснив причину
24tv
2024-11-16T20:18:05Z
Корисний фрукт помітно здорожчав: вартість хурми зросла на третину
24tv
2024-11-16T20:00:33Z
У Кабміні повідомили, хто отримає надбавки 2000 гривень: призначатимуть автоматично
Политека
2024-11-16T20:00:16Z
У 5 разів більше енергії: старі вітряні турбіни "відродять" у вигляді нового проєкту
InternetUA
2024-11-16T19:33:32Z
Суд виніс вирок українцю, який створював креслення для російських АЕС
InternetUA
2024-11-16T18:48:38Z
У Міноборони розповіли про перші результати щодо зміни місця служби через Армія+
InternetUA
2024-11-17T01:03:41Z
Франція надала близько 100 тисяч євро для облаштування класів у п’яти навчальних закладах Сумщини
УкраинФорм
2024-11-17T00:42:39Z
Британія відкриє завод із виробництва гаубиць для України: що відомо
Хвиля
2024-11-17T00:30:28Z
Сили оборони отримали від Нідерландів артилерійські установки DITA: які характеристики
TSN
2024-11-17T00:06:42Z
Нова тактика окупантів: як росіяни виснажують українську ППО дронами-приманками
TSN
2024-11-16T23:57:14Z
"Тайфун" показав кадри знищення російського РЕБ "Борисоглебськ-2" вартістю 200 мільйонів доларів
24tv
2024-11-16T23:48:17Z
Росіяни в Україні використовують дрони з термобаричним зарядом – Associated Press
ГЛАВКОМ NET
2024-11-16T23:30:50Z
Lockheed Martin збільшить виробництво ракет PAC-3 MSE для пускових установок Patriot
InternetUA
2024-11-16T22:22:40Z
Переведення через «Армія+». У Міноборони роз’яснили, які документи потрібні
Украина Криминальная
2024-11-16T22:09:24Z
Доля підготувала дещо особливе: кого зі знаків Зодіаку чекає романтична зима
GlavRed
2024-11-17T00:27:26Z
Названо найкорисніші види риби, які треба їсти частіше: чим вони особливі
24tv
2024-11-17T00:00:27Z
День ангела 17 листопада: кого та як вітати з іменинами
TSN
2024-11-16T23:57:36Z
Як почистити дерев'яні ложки: жінка у Мережі показала дієвий лайфхак
GlavRed
2024-11-16T22:27:34Z
Не повторюйте ці помилки: ютубер запитав 70-річних, про що вони найбільше шкодують
24tv
2024-11-16T20:21:27Z
Спадний Місяць з 16 листопада 2024 року: що можна і не можна робити
Фокус
2024-11-16T19:30:52Z
Цифри здивують: оприлюднено ідеальну температуру для прання постільної білизни
GlavRed
2024-11-16T19:27:49Z
Все залежить від часу: як варити буряк, щоб він не втратив колір
24tv
2024-11-16T19:27:05Z
Жага успіху, увага до деталей та гроші: правила життя засновника Zara Амансіо Ортеги
24tv
2024-11-16T18:12:35Z
За сприяння прокуратури державі за два роки повернули 1,3 тисячі гектарів лісу на Чернігівщині
УкраинФорм
2024-11-17T01:03:15Z
Гороскоп на 17 листопада для всіх знаків Зодіаку: будьте обережні сьогодні
Политека
2024-11-17T01:03:02Z
Росіяни продовжують бомбардувати Сумщину - 50 обстрілів п’яти громад протягом дня
УкраинФорм
2024-11-17T00:06:30Z
Російські загарбники атакують Україну ударними БпЛА: мапа тривог
TSN
2024-11-16T23:57:07Z
Співали російський гімн та носили каміння: військовий розповів про знущання у російському полоні
TSN
2024-11-16T21:57:59Z
Російська ППО "чомусь" періодично зникає, – речник ВМС про атаки на Кримський міст
24tv
2024-11-16T21:57:54Z
У ТЦК розповіли, коли закінчиться "бусифікація": "Ми змушені захистити себе"
Политека
2024-11-16T21:00:32Z
Сили оборони уразили командний пункт окупантів на лівому березі Дніпра: момент влучання
24tv
2024-11-16T20:00:17Z
На Донецькому напрямку "задвухсотили" адміністратора одного з найбільших Z-каналів Росії
TSN
2024-11-16T19:54:25Z
Ліга націй УЄФА: Албанія і Чехія зіграли нічийний матч у групі збірної України
УкраинФорм
2024-11-16T23:57:44Z
Ліга націй: Нідерланди розібралися з Угорщиною після зупинки матчу
Football.ua
2024-11-16T23:57:43Z
Збірна Німеччини познущалася з боснійців та достроково виграла групу Ліги націй
TSN
2024-11-16T23:57:06Z
Ліга націй: Швеція обіграла Словаччину
Football.ua
2024-11-16T22:18:57Z
Ексдружина легенди Динамо запалила соціальні мережі пляжним образом: відверті фото дівчини
24tv
2024-11-16T22:18:04Z
Майк мав чудовий вигляд, – Льюїс розхвалив Тайсона попри поразку від блогера
24tv
2024-11-16T22:03:11Z
Україну влаштує лише перемога: всі розклади для команди Реброва перед останнім туром Ліги націй
24tv
2024-11-16T21:54:05Z
Ліга націй: Албанія та Чехія голів не забивали
Football.ua
2024-11-16T21:48:33Z
Ліга націй: дублі Вірца та Кляйндінста допомогли Німеччині розгромити Боснію і Герцеговину
Football.ua
2024-11-16T21:39:25Z
На Одещині затримали 9 ухилянтів, які намагалися втекти до Молдови
Украина Криминальная
2024-11-17T00:36:47Z
Заарештували нападника, який взяв у заручники співробітників ресторану під Парижем
УкраинФорм
2024-11-17T00:33:27Z
Українця засудили до 7 років позбавлення волі за шахрайство
InternetUA
2024-11-17T00:19:26Z
На Вінниччині шахрай ошукав військового на 100 000 гривень
Украина Криминальная
2024-11-16T23:45:34Z
На Вінниччині пролунали вибухи, Україну атакують "шахеди", нова група дронів зайшла через Сумщину
ZN UA
2024-11-16T23:15:35Z
У Києві сталася пожежа на ринку, є постраждалі
УкраинФорм
2024-11-16T22:30:00Z
На київському ринку "Десна" спалахнула пожежа: є постраждалі
TSN
2024-11-16T21:57:49Z
Збили всю сім'ю на пішохідному переході: на Черкащині сталася моторошна ДТП
TSN
2024-11-16T21:57:17Z
Під час стрілянини в аеропорту США куля потрапила в літак
ГЛАВКОМ NET
2024-11-16T21:24:33Z
Кота знайдуть не всі: складна головоломка загнала у глухий кут користувачів соцмереж
GlavRed
2024-11-17T00:36:15Z
Google використовує штучний інтелект для боротьби з шахраями
InternetUA
2024-11-17T00:01:28Z
Останній звіт Пентагону розкриває сотні нових спостережень НЛО
ГЛАВКОМ NET
2024-11-16T23:21:53Z
Цей танець під трек 70-х зможуть повторити всі: що нового віруситься у тіктоці
24tv
2024-11-16T22:03:03Z
Apple оголосила про завершення підтримки двох культових моделей iPhone
InternetUA
2024-11-16T22:00:50Z
"Бермудський трикутник" на Алясці: чим цікавий штат, де бачать НЛО та зникають люди
Фокус
2024-11-16T21:36:27Z
"Київстар" припинив роботу важливої послуги: що треба знати абонентам
Политека
2024-11-16T20:42:51Z
YouTube заполонили піратські фільми у високій якості
InternetUA
2024-11-16T20:33:57Z
Розкіш, більярд, тренажери: чим цікава робота на нафтовій платформі
Фокус
2024-11-16T19:51:30Z
Механік показав, де шукати "приховану" кнопку у вашому авто, яка заощадить чимало грошей
24tv
2024-11-16T20:48:54Z
Що робити з авто взимку, щоб іржа перестала приходити уві сні: топ-4 дії
Знай
2024-11-16T19:51:51Z
В Україну привезли важливий артефакт із колиски автомобілебудування
AutoCentre
2024-11-16T14:03:49Z
Кросовери, гібриди та електрокари: названо кращі автомобілі року в Європі
Фокус
2024-11-16T12:12:36Z
Як з’явився найдорожчий автомобільний радіоприймач
AutoCentre
2024-11-16T11:48:22Z
Презентовано нового конкурента BMW X1 і Lexus NX від Honda
Фокус
2024-11-16T10:36:00Z
Трансформери йдуть у бій: британській армії запропонували нову версію легкого захищеного патрульного автомобіля
InternetUA
2024-11-16T10:33:27Z
Розкішний електричний Jaguar GT вперше показали на фото
AutoCentre
2024-11-16T09:51:03Z
Skoda Karoq: маленький кросовер для великої родини
AutoCentre
2024-11-16T07:06:21Z