MY.UAНовини
Бунт на заморській території Франції: чому протести у Новій Каледонії — тривожний дзвіночок для Європи
Бунт на заморській території Франції: чому протести у Новій Каледонії — тривожний дзвіночок для Європи

Бунт на заморській території Франції: чому протести у Новій Каледонії — тривожний дзвіночок для Європи

У травні на французских островах Нова Каледонія розпочалися масові протести. Троє загиблих активістів та один жандарм, розбиті магазини та спальні машини. Несподівано французьким територіям у Тихому океані підтримав Азербайджан. Що означає це світове протистояння і чим загрожує іншим країнам, досліджував Фокус.

Навіщо Франції потрібна Нова Каледонія

Для цього є дві причини — політична та економічна.

  • Політична – бажання присутностi в Індо-Тихоокеанському регіоні. Франція не має наміру бути пасивним гравцем у протистоянні США та КНР. Після того, як англосаксонські союзники піддали Париж обструкції, створивши новий військово-політичний союз AUKUS, Нова Каледонія залишилася ледь не єдиним вікном офіційного Парижа у регіоні.
  • Економічна — наявність у Новій Каледонії значних запасів нікелю. Раніше нікель застосовувався переважно у металургії. Однак його цінність значно зросла в сучасному світі – де метал застосовується для створення всіх видів акумуляторних батарей. Вже 10% видобутку нікелю йде на виробництво різних пауербанків, батарей для телефонів або електромобілів. Нова Каледонія є третім у світі виробником нікелю, маючи на своїй території значні поклади цього нержавіючого металу, що становлять близько 10-20% світових запасів нікелевої руди.
Tesla підвищує ціни на електромобілі через зростання цін на літій і нікель, основну сировину для акумуляторів
Фото: Getty Images

Що таке Нова Каледонія, де вона розташована і чим вiдома

Нова Каледонія – колонізована у 1853 році, а її освоєння розпочалося зі спорудження на островах в’язниці. Так, французи просто скопіювали шлях своїх заклятих конкурентів британців, які у схожий спосіб освоювали Австралію. З того часу Нова Каледонія стала місцем заслання різних політично ненадійних осіб, зокрема учасників національно-визвольних рухів в інших французьких колоніях, найчисельнішими з яких стали алжирці. Зрозуміло, що такий спосіб заселення територій не сприяв надмірній лояльності їхніх поселенців до французького уряду.

Протести у Новій Каледонії в офіційному відкритому листі до Парижа вже підтримали очільники чотирьох інших заморських територій Франції
Фото: Getty Images

З 1946 року Нова Каледонія має статус "заморського володіння", а її корінні мешканці – народ канаки – французьке громадянство.

У 1970-х роках регіон пережив "нікелевий бум". На островах почали масово розробляти родовища нікелевих руд та розбудовувати переробну промисловість. Експорт цього металу і зараз формує близько 90% доходів регіону. Проте разом із бурхливим економічним розвитком завжди нога в ногу йде соціальне розшарування. Тут ця традиційна соціальна проблема наклалася на національне питання, адже основні доходи від видобутку та переробки ресурсів зосередилися серед французького білого населення, яке, власне і прибуло з материка добувати та переробляти нікелеву руду, точніше управляти цими процесами. Адже прибували саме інженери та інші висококваліфіковані та, відповідно високооплачувані працівники, натомість низькокваліфіковану роботу, яка приносила дрібний дохід, виконували місцеві.

Барикади 1980-х — "майже громадянська війна"

Стан речей, який склався на архіпелазі у 1980-х роках став просто ідеальним підґрунтям для поширення ідей антиколоніальної боротьби. Суперечності все загострювалися і врешті вилилися у кінці 1980-х років вилилися у жорстке протистояння між місцевими переважно малоосвіченими та малозабезпеченими корінними мешканцями та етнічними французами, значна частина яких теж уже жила на архіпелазі протягом кількох поколінь. Старший викладач Школи історії, філософії, політології та міжнародних відносин Університету Вікторії у Веллінгтоні доктор Адріан Макл назвав ці події "майже громадянською війною". Саме про цей період із жахом згадували французькі жителі архіпелагу, коли вони кинулися будувати барикади вже під час цьогорічних заворушень.

Тоді вдалося знайти мирне рішення, яке втілилося в угодах 1998 року. За ними Нова Каледонія отримувала широкі автономні права та представництво у французькому парламенті. А найважливішим пунктом стала фіксація електорального статусу кво. Виборчі права не могли отримати французи, які продовжували прибувати на архіпелаг. Також жителі острова отримали можливість провести три референдуми щодо самовизначення.

Президент є, незалежностi немає

Корінні жителі острова (народність канаки), які складають близько 40% населення регіону, за умови належної консолідації, могли б формувати політику регіону. На їхню руку також грав демографічний фактор – за умов збереження чинної правової системи з часом канаки б стали переважати наявне французьке населення.

У Новій Каледонії було проведено два референдуми у 2018 та 2020 роках, на яких більшість все ж висловилася проти незалежності. Проте тенденція спостерігалася на користь прихильників незалежності. Якщо у 2018 році проти висловилися майже 57% виборців, то у 2020 році, лише трохи більше ніж 53%. У 2021 році президентом території вперше було обрано представника корінних народів та прихильника незалежності Луїса Мапу, який був рішуче налаштований провести третій переможний референдум, проте на заваді його амбіціям стала пандемія Covid-19.

Серед канаків, котрі в основному, як згадувалося, є соціально незахищеним пластом громадян, спостерігалася висока смертність від хвороб, спричинених коронавірусом. Їх національні звичаї передбачають тривалі траурні обряди за померлими. За таких умов нормальні електоральні процеси із масштабною агітацією були неможливими, проте французький уряд відмовився скасувати уже запланований третій референдум щодо незалежності.

Прихильники ідеї незалежності, які в основному згуртовані у партії Канакський соціалістичний фронт національного визволення (FLNKS), яка заснована ще у 1984 році, закликали до бойкоту плебісциту. Відтак останнє волевиявлення 2021 року засвідчило переважну підтримку збереження чинного правового статусу архіпелагу, тобто залишитися у складі Франції.

Париж наважується змiнити правила гри

Офіційний Париж заявив, що було проведено усі три референдуми, відтак умови угоди 1998 року були виконані. Натомість націоналісти не визнали легітимність третього референдуму.

В умовах такого політичного напруження Нова Каледонія зустріла 2023 рік, який відзначився обвалом світових цін на нікель (падіння склало 45%), що спричинило економічну кризу в регіоні, а відтак і радикалізацію суспільних настроїв. Також економічний спад, ймовірно міг зумовити від’їзд певної кількості етнічних французів, які мали право голосу в регіоні, натомість нові прибулі, відповідно до угод 1998 року такого права не набували.

За таких умов офіційний Париж вирішив піти у наступ і весною 2024 року скасував виборче ембарго для новоприбулих мешканців регіону, що мало б надати виборче право близько 40 тисячам фактичних мешканців архіпелагу (за іншими даними, до 25 тисяч).

Плакати на підтримку канаків на 20-тисячній демонстрації в Парижі, 1 червня 2024 року
Фото: Getty Images

Логіка Єлисейського палацу цілком зрозуміла. Усі три референдуми відбулися. Жителі регіону вирішили залишитися у складі Франції, де діє універсальне виборче право. Вічно підтримувати ексклюзивну електоральну систему Нової Каледонії неможливо.

Натомість лідери народу канаки не визнали легітимність останнього референдуму 2021 року, який вони бойкотували. Відтак, з їхньої точки зору офіційний Париж порушив угоди 1998 року, дозволивши управляти архіпелагом новоприбулим до завершення процесів народного волевиявлення.

Таким чином обидві сторони протистояння опинилися у "своїй реальності", що неодмінно мусило призвести до конфлікту, який і вилився у відомі протести в середині травня цього року, що призвело до загиблих та поранених з обох сторін, а міста архіпелагу стали розділеними барикадами.

Пекiн користується ситуацiєю i робить свiй крок

Слід зазначити, що окрім внутрішніх причин, мали місце й зовнішні. Концептуально заворушення у Новій Каледонії можна розглядати у контексті світового протистояння між США й західного світу у широкому контексті — та Китаєм з його союзниками по іншу сторону геополітичних "барикад". Офіційний Пекін декларує боротьбу за свободу поневолених народів.

Аналітик Австралійського національного університету Pacific Грем Сміт відзначає, що Китай може використовувати для просування своїх інтересів колоніальну історію регіону.

Ідея антиколоніальної боротьби є однією із основних концепцій "м’якої сили" КНР і її охоче розповсюджують в регіонах стратегічних інтересів Китаю, яким безумовно є південно-західна частина Тихого океану. Боротьба народу канаки за свою свободу та право на державність прекрасно вписується у концепт антиколоніального руху, тим паче вона сприяє потенційному витуренню одного з могутніх геополітичних гравців із регіону.

Втрата Нової Каледонії суттєво послабить позиції Франції в цьому куточку земної кулі, а також може запустити ланцюжок дестабілізації в інших заморських територіях Франції і не тільки – чим маорі в Новій Зеландії гірші за канакiв у Новій Каледонії? Саме антиколоніальна риторика звучить з уст лояльних до КНР держав регіону в контексті подій на архіпелазі, які поклали відповідальність за спалах насильства у Новій Каледонії саме на уряд Франції.

Вiдлуння Карабаху: чому канакiв пiдтримує Азербайджан?

Несподіваним є інший аспект цього інциденту — міністр внутрішніх справ Франції звинуватив у прямій підтримці незалежницького руху народу канаки Азербайджан. Зокрема, урядові агенції фіксували значну активність у секторі Телеграм-спільнот, спрямовану на дискредитацію дій французьких силовиків.

Офіційний Баку заперечив технічну підтримку даних протестів, проте з Азербайджану постійно лунає критика французької політики на архіпелазі та підтримка прав народу канаки.

За таких обставин у міжнародній політиці створено суттєвий прецедент. Азербайджан, якого важко назвати навіть регіональним лідером (так вже склалося, що на Кавказі присутні РФ, Туреччина та Іран), намагається здійснити суттєвий вплив на внутрішню ситуацію у Франції – ядерній державі, яка є постійним членом Ради Безпеки ООН, колишній колоніальній імперії і загалом державі, яка останні сотні років безсумнівно входить до ТОП-держав світу.

Конфлікт між Францією та Азербайджаном розгорівся через ситуацію в Карабасі. Офіційний Париж став на бік вірмен, які мають численну діаспору у цій країні. Натомість Азербайджан, який за останні десятиліття накопичив значну кількість нафтодоларів, відповів доволі асиметрично та несподівано для всіх. У липні 2023 року у Баку була проведена конференція під промовистою назвою "На шляху до повної ліквідації колоніалізму". У ній взяли участь представники народу канаки та інших заморських територій Франції. Разом 14 рухів цих земель утворили так звану "Бакинську ініціативу", яка стала рупором прихильників незалежності заморських французьких територій. Зокрема, ця ініціатива висловлювала активну підтримку і нещодавнім протестам у Новій Каледонії.

Чи не підбурюють Алiєва Китай та РФ?

Якщо Азербайджан справді прямо залучений в організації або, принаймні фінансуванні, протестів у Новій Каледонії, то уряду Емануеля Макрона потрібно серйозно задуматися над відповіддю режиму Алієва. Адже Франція в такому випадку від геополітичного протистояння з КНР перейде до боротьби із Азербайджаном за свою власну територіальну цілісність. Рівень зовсім не той, що відповідає як амбіціям офіційного Парижа, так і особистим амбіціям молодого та енергійного французького очільника.

Президент Азербайджану Ільхам Алієв і президент Китаю Сі Цзіньпін
Фото: Getty Images

Звичайно, не варто відкидати варіанту, що Азербайджан тісно узгоджує свої дії із Китаєм, а можливо і з РФ. Проте сам факт можливості невеликої, але багатої країни створювати такого типу проблеми одному зі світових лідерів створює вагомий та небезпечний для західних держав прецедент. У світі достатньо вразливих місць та больових точок не лише у Франції, а й в США та Великої Британії. І якщо азербайджанський кейс виявиться ефективним, то Парижу потрібно готуватися до продовження, а Лондону та Вашингтону приготуватися до схожих проблем у своїх зонах політичного впливу. Так, протести у Новій Каледонії в офіційному відкритому листі до Парижа вже підтримали очільники чотирьох інших заморських територій Франції.

Наразі протестний рух вщухає і переміщується зі столиці в регіони. Емануель Макрон уже пішов на поступки та відклав рішення по спірному законопроекту.

Поділитися
Поділитися сюжетом
Джерело матеріала
Згадувані персони
Больше энергии и меньше шума: создана особая насадка на ветряные турбины
Фокус
2025-02-13T16:57:12Z
Лучше, чем панели: как уникальная плитка Pavegen генерирует энергию круглосуточно
Фокус
2025-02-13T16:57:02Z
Владельцам ПК, приготовиться: создатели GTA VI ответили, на каких платформах выйдет игра
Знай
2025-02-13T16:51:35Z
Стало известно, какая морская рыба является самой умной
TSN
2025-02-13T16:24:03Z
Bolt Food заработал в семи городах
Gazeta UA
2025-02-13T16:00:21Z
Сегодня возле Земли пролетит пролетит сразу два астероида – что о них известно
TSN
2025-02-13T15:51:51Z
Перестарались с ассортиментом: приложение Amazon будет показывать перечень товаров, которые компания «не продает»
ITC
2025-02-13T15:37:38Z
Cкорость чипа Samsung Galaxy S25 вызвала резонанс: почему смартфон считают разочарованием
Фокус
2025-02-13T15:31:16Z
Личинки в Марокко вырастили маску на заднице только для одной цели
Telegraf
2025-02-13T15:15:55Z
Гороскоп на 14 февраля 2025 года по картам Таро для всех знаков зодиака
UAToday
2025-02-13T16:33:29Z
Колбаса под запретом? Как выбрать наименее вредный вариант в супермаркете
Знай
2025-02-13T16:21:31Z
Как приучить кота пить из миски, а не из туалета
Знай
2025-02-13T15:51:09Z
Вкусные сырники: что нужно добавить в муку, чтобы они получились идеальными
TSN
2025-02-13T15:36:03Z
Народные приметы и поверья, знаки и сны, предвещающие хорошее
TSN
2025-02-13T14:51:34Z
Три слова, которые заставят замолчать того, кто вас критикует
TSN
2025-02-13T14:36:03Z
Гороскоп для всех знаков Зодиака на День Святого Валентина 2025
Фокус
2025-02-13T14:12:58Z
Зарплата до 30 тысяч и бесплатное проживание: в Буковеле появилась интересная вакансия
Telegraf
2025-02-13T12:48:20Z
Получается очень вкусным: рецепт постного пирога с маком без яиц и молока
Фокус
2025-02-13T12:36:13Z
Мощные взрывы в Одессе: РФ атаковала баллистикой - что известно
Comments UA
2025-02-13T16:39:25Z
Наезд на демонстрантов в Мюнхене: несколько человек в тяжелом состоянии, водитель задержан
TSN
2025-02-13T16:24:47Z
Россияне атаковали из дрона автомобиль в Херсоне: двое погибших
Корреспондент
2025-02-13T15:54:27Z
Женщина "помогала" мужчинам заниматься сексом с ее подругами и зарабатывала на этом
TSN
2025-02-13T15:51:02Z
Суд отпустил на свободу парня, который за 1000 грн поджег авто военных: что он рассказал
TSN
2025-02-13T15:36:46Z
ТЦК сообщил о суициде украинца
Апостроф
2025-02-13T15:15:24Z
Полицейские эвакуировали из Покровска брошенного алабая и нашли ему новый дом
Комсомольская правда
2025-02-13T14:34:14Z
Наезд в Мюнхене: полиция задержала афганца
Корреспондент
2025-02-13T13:36:11Z
Перестал дышать прямо на поле: в Днепре подросток потерял сознание во время соревнования
TSN
2025-02-13T13:36:03Z
17-миллионый новичок "Шахтера" забил пяткой в дебютном матче
Telegraf
2025-02-13T15:27:02Z
Назван самый высокооплачиваемый спортсмен мира
ZN UA
2025-02-13T14:03:20Z
"Бокс – это наркотик": Усик впервые прокомментировал решение Фьюри завершить карьеру
TSN
2025-02-13T13:36:17Z
В Днепре 16-летний спортсмен во время игры упал и перестал дышать
Comments UA
2025-02-13T13:18:23Z
Жена Зинченко показала фигуру в бикини на фоне живописных пляжей
Gazeta UA
2025-02-13T13:09:26Z
Рекордный гонорар в карьере: стало известно, сколько Беринчик заработает за бой с Дэвисом
TSN
2025-02-13T12:33:42Z
Соперник Беринчика обвинил его в расизме перед титульным боем – что ответил украинец
TSN
2025-02-13T12:19:49Z
Беринчик назвал желаемого соперника в случае победы над Кишоном Дэвисом
Корреспондент
2025-02-13T12:03:22Z
Побеждавший Усика экс-чемпион мира назвал украинца одним из лучших боксеров в истории
Известия Киев
2025-02-13T11:37:38Z
Россияне на резиновых лодках пытаются форсировать реку в Харьковской области
ZN UA
2025-02-13T17:01:19Z
Сырский рассказал о подконтрольной территории в РФ
Корреспондент
2025-02-13T16:43:11Z
На юге – угроза от баллистики, в Одессе раздались взрывы
TSN
2025-02-13T16:39:09Z
Гороскоп на пятницу 14 февраля 2025 года
UAToday
2025-02-13T16:00:18Z
В Украину придет долгожданная зима: какая будет погода на День святого Валентина
Фокус
2025-02-13T15:51:29Z
В прицел попала "жирная цель": ВСУ уничтожили самоходный миномет 2С4 "Тюльпан"
Фокус
2025-02-13T15:36:28Z
Особенности сезонного обслуживания скважин на воду: подготовка к зиме и профилактика весной
Gazeta UA
2025-02-13T14:45:35Z
В Украине изменится погода: чего ожидать
TSN
2025-02-13T14:36:27Z
Гороскоп на февраль 2025 года: месяц страсти, вдохновения и больших перемен
Marie Claire
2025-02-13T12:58:00Z
Роскошная позолоченная статуя: как выглядит могила украинки Миансаровой, которая пела песню о черном коте
Telegraf
2025-02-13T17:06:52Z
Кулеба, Кошевой, Гордон и другие: Монатик собрал весь звездный бомонд на презентации нового альбома
Gazeta UA
2025-02-13T17:06:10Z
Режиссера Ларса фон Триера госпитализировали из-за тяжелого недуга
Комсомольская правда
2025-02-13T17:04:32Z
Звезда Сумерков снимет о себе сериал
Корреспондент
2025-02-13T17:01:17Z
Джамала на редком фото показала, как выглядела с родной сестрой в юности
TSN
2025-02-13T16:39:48Z
"Ломбард, а деньги на помощь ВСУ": победительница "Холостяка" придумала, что сделать с кольцом от Терена/Инна хранит украшение, подаренное ей на проекте
Апостроф
2025-02-13T16:39:11Z
"Укрпошта" выпустит марку в честь города Волноваха
Комсомольская правда
2025-02-13T16:14:51Z
Бывшая девушка Лиама Пейна рассказала о его зависимости и отношениях
Корреспондент
2025-02-13T16:12:58Z
Похудел, осунулся и стал похож на старика: как изменился путинист Иван Будько из "Сватов" и чем занимается
Telegraf
2025-02-13T16:00:35Z
Тысячи домов "передали" частникам без ведома жильцов: как разобраться в "двойных" платежках за ЖКХ
Знай
2025-02-13T17:06:56Z
Обидное прозвище принца Гарри, которым его «наградил» королевский персонал
Marie Claire
2025-02-13T17:01:31Z
ССО или ДШУ: в МОУ рассказали, в каких войсках наиболее активно используют "Армия+"
Апостроф
2025-02-13T16:42:51Z
Принц Гарри рассказал о разговорах с детьми о войне
Корреспондент
2025-02-13T16:36:33Z
Работаешь всю жизнь, а в итоге - пенсионный сюрприз: стаж может не засчитатьс, как избежать этого
Знай
2025-02-13T16:36:06Z
Главный раввин России выдал дочь за сына раввина Одессы: где гуляли свадьбу года
Comments UA
2025-02-13T16:09:11Z
Две субсидии сразу: кто из украинцев может получить такую ​​помощь
Знай
2025-02-13T16:06:51Z
Таропрогноз на 14 февраля 2025: выберите карту и узнайте, что вас ждет в пятницу
Telegraf
2025-02-13T16:03:28Z
"Это больше, чем священник": Залужный показал украинских капелланов, обучающихся в Британии
Апостроф
2025-02-13T15:51:17Z
Какие признаки свидетельствуют о том, что цветок может погибнуть: смотрите на листья
TSN
2025-02-13T16:39:28Z
Мужчина съел 100 столовых ложек сливочного масла в течение 10 дней: результат был неожиданным
TSN
2025-02-13T15:51:07Z
Какие части тела мы пропускаем во время принятия душа
Знай
2025-02-13T14:51:52Z
С 1 марта аннулируют декларации с семейными врачами: что нужно сделать срочно
Знай
2025-02-13T12:30:02Z
ВИЧ может вернуться с новой силой: организация, борющаяся с ним, на грани коллапса
Фокус
2025-02-13T12:12:51Z
Заставил 40% людей завязать с алкоголем: ученые открыли неожиданный эффект оземпика
Фокус
2025-02-13T11:36:21Z
Киноа: в чем настоящая польза крупы
TSN
2025-02-13T10:33:25Z
Цены на лекарства с марта изменятся на 30%
Comments UA
2025-02-13T10:27:11Z
Когда нужно ужинать, чтобы долго жить — названо точное время
TSN
2025-02-13T10:21:43Z
В НБУ предупредили украинцев, выросло количество фальшивых долларов: где можно встретить подлог
Политека
2025-02-13T17:04:15Z
Курсы доллара и евро выросли четвертый день подряд
Корреспондент
2025-02-13T16:54:35Z
Украинские предприятия могут стать первыми жертвами газового дефицита – Рябцев
TSN
2025-02-13T16:09:24Z
Снова одно государство? Приднестровье объявило о неожиданном решении
Telegraf
2025-02-13T15:06:48Z
Снова за свое! Банки не принимают старые доллары? Рассказываем, как действовать
ZN UA
2025-02-13T15:04:57Z
Индия заняла жесткую позицию относительно российской нефти — Reuters
TSN
2025-02-13T14:51:51Z
Цены на автогражданку взлетели: сколько придется платить
Gazeta UA
2025-02-13T14:24:51Z
Отопление на грани: выдержит ли Украина сезон с критически низкими запасами газа
Знай
2025-02-13T14:12:08Z
С начала полномасштабного вторжения ДТЭК Энерго трудоустроил почти 4 тысячи переселенцев
TSN
2025-02-13T14:03:43Z
Черный как ночь: в Киеве заметили эксклюзивный кроссовер Maybach
Фокус
2025-02-13T16:27:13Z
Седан, кроссовер и вен: Kia презентует сразу три недорогих электромобиля
Фокус
2025-02-13T15:42:29Z
Семья попала в аварию на Tesla: ее заставили выплатить компании Маска $23 000 компенсации
TSN
2025-02-13T15:36:47Z
На рынок выходит большой американский электрофургон с запасом хода 290 км
Фокус
2025-02-13T12:06:27Z
Байкер из кровати и скотча создал мотоцикл, который ездит по воде
Фокус
2025-02-13T12:00:40Z
Новый 900-сильный суперкар от Toyota рассекретили на первых изображениях
Фокус
2025-02-13T10:42:29Z
Слияние отменяется: Honda и Nissan прекратили переговоры об объединении
Фокус
2025-02-13T09:42:08Z
Дешевле Duster: самый доступный электрокроссовер Chevrolet показали до премьеры
Фокус
2025-02-13T07:42:19Z
Tesla теряет позиции: назвали популярнейшие электромобили месяца
Gazeta UA
2025-02-13T06:54:38Z
Глава Пентагона: Трамп никому не позволит "превратить дядю Сэма в дядю Лоха"
Европейская правда
2025-02-13T17:07:13Z
Дела Майдана: установлено более 30 причастных к расстрелам
UAToday
2025-02-13T17:06:40Z
Завершение войны после громких заявлений США и Украины: эксперт назвал тревожные сценарии
TSN
2025-02-13T17:06:27Z
"Именно так нужно общаться с Россией": Лавров похвалил Трампа
TSN
2025-02-13T17:06:19Z
Три сценария окончания войны в Украине появились после разговора Трампа и Путина
Comments UA
2025-02-13T17:03:49Z
Трамп и Путин попытаются достичь прекращения огня до 20 апреля или 9 мая — FT
ZN UA
2025-02-13T17:03:38Z
Накануне Мюнхена: в Европе, встревоженной действиями Трампа, предлагают что-то делать
Комсомольская правда
2025-02-13T17:01:31Z
Глава Пентагона: Трамп не идет на уступки Путину, он в позиции силы
Лига
2025-02-13T17:00:49Z
В Минобороны Британии посоветовали послать Трампа "за российским кораблем" – The Times
Лига
2025-02-13T17:00:45Z