MY.UAНовини
Бунт на заморській території Франції: чому протести у Новій Каледонії — тривожний дзвіночок для Європи
Бунт на заморській території Франції: чому протести у Новій Каледонії — тривожний дзвіночок для Європи

Бунт на заморській території Франції: чому протести у Новій Каледонії — тривожний дзвіночок для Європи

У травні на французских островах Нова Каледонія розпочалися масові протести. Троє загиблих активістів та один жандарм, розбиті магазини та спальні машини. Несподівано французьким територіям у Тихому океані підтримав Азербайджан. Що означає це світове протистояння і чим загрожує іншим країнам, досліджував Фокус.

Навіщо Франції потрібна Нова Каледонія

Для цього є дві причини — політична та економічна.

  • Політична – бажання присутностi в Індо-Тихоокеанському регіоні. Франція не має наміру бути пасивним гравцем у протистоянні США та КНР. Після того, як англосаксонські союзники піддали Париж обструкції, створивши новий військово-політичний союз AUKUS, Нова Каледонія залишилася ледь не єдиним вікном офіційного Парижа у регіоні.
  • Економічна — наявність у Новій Каледонії значних запасів нікелю. Раніше нікель застосовувався переважно у металургії. Однак його цінність значно зросла в сучасному світі – де метал застосовується для створення всіх видів акумуляторних батарей. Вже 10% видобутку нікелю йде на виробництво різних пауербанків, батарей для телефонів або електромобілів. Нова Каледонія є третім у світі виробником нікелю, маючи на своїй території значні поклади цього нержавіючого металу, що становлять близько 10-20% світових запасів нікелевої руди.
Tesla підвищує ціни на електромобілі через зростання цін на літій і нікель, основну сировину для акумуляторів
Фото: Getty Images

Що таке Нова Каледонія, де вона розташована і чим вiдома

Нова Каледонія – колонізована у 1853 році, а її освоєння розпочалося зі спорудження на островах в’язниці. Так, французи просто скопіювали шлях своїх заклятих конкурентів британців, які у схожий спосіб освоювали Австралію. З того часу Нова Каледонія стала місцем заслання різних політично ненадійних осіб, зокрема учасників національно-визвольних рухів в інших французьких колоніях, найчисельнішими з яких стали алжирці. Зрозуміло, що такий спосіб заселення територій не сприяв надмірній лояльності їхніх поселенців до французького уряду.

Протести у Новій Каледонії в офіційному відкритому листі до Парижа вже підтримали очільники чотирьох інших заморських територій Франції
Фото: Getty Images

З 1946 року Нова Каледонія має статус "заморського володіння", а її корінні мешканці – народ канаки – французьке громадянство.

У 1970-х роках регіон пережив "нікелевий бум". На островах почали масово розробляти родовища нікелевих руд та розбудовувати переробну промисловість. Експорт цього металу і зараз формує близько 90% доходів регіону. Проте разом із бурхливим економічним розвитком завжди нога в ногу йде соціальне розшарування. Тут ця традиційна соціальна проблема наклалася на національне питання, адже основні доходи від видобутку та переробки ресурсів зосередилися серед французького білого населення, яке, власне і прибуло з материка добувати та переробляти нікелеву руду, точніше управляти цими процесами. Адже прибували саме інженери та інші висококваліфіковані та, відповідно високооплачувані працівники, натомість низькокваліфіковану роботу, яка приносила дрібний дохід, виконували місцеві.

Барикади 1980-х — "майже громадянська війна"

Стан речей, який склався на архіпелазі у 1980-х роках став просто ідеальним підґрунтям для поширення ідей антиколоніальної боротьби. Суперечності все загострювалися і врешті вилилися у кінці 1980-х років вилилися у жорстке протистояння між місцевими переважно малоосвіченими та малозабезпеченими корінними мешканцями та етнічними французами, значна частина яких теж уже жила на архіпелазі протягом кількох поколінь. Старший викладач Школи історії, філософії, політології та міжнародних відносин Університету Вікторії у Веллінгтоні доктор Адріан Макл назвав ці події "майже громадянською війною". Саме про цей період із жахом згадували французькі жителі архіпелагу, коли вони кинулися будувати барикади вже під час цьогорічних заворушень.

Тоді вдалося знайти мирне рішення, яке втілилося в угодах 1998 року. За ними Нова Каледонія отримувала широкі автономні права та представництво у французькому парламенті. А найважливішим пунктом стала фіксація електорального статусу кво. Виборчі права не могли отримати французи, які продовжували прибувати на архіпелаг. Також жителі острова отримали можливість провести три референдуми щодо самовизначення.

Президент є, незалежностi немає

Корінні жителі острова (народність канаки), які складають близько 40% населення регіону, за умови належної консолідації, могли б формувати політику регіону. На їхню руку також грав демографічний фактор – за умов збереження чинної правової системи з часом канаки б стали переважати наявне французьке населення.

У Новій Каледонії було проведено два референдуми у 2018 та 2020 роках, на яких більшість все ж висловилася проти незалежності. Проте тенденція спостерігалася на користь прихильників незалежності. Якщо у 2018 році проти висловилися майже 57% виборців, то у 2020 році, лише трохи більше ніж 53%. У 2021 році президентом території вперше було обрано представника корінних народів та прихильника незалежності Луїса Мапу, який був рішуче налаштований провести третій переможний референдум, проте на заваді його амбіціям стала пандемія Covid-19.

Серед канаків, котрі в основному, як згадувалося, є соціально незахищеним пластом громадян, спостерігалася висока смертність від хвороб, спричинених коронавірусом. Їх національні звичаї передбачають тривалі траурні обряди за померлими. За таких умов нормальні електоральні процеси із масштабною агітацією були неможливими, проте французький уряд відмовився скасувати уже запланований третій референдум щодо незалежності.

Прихильники ідеї незалежності, які в основному згуртовані у партії Канакський соціалістичний фронт національного визволення (FLNKS), яка заснована ще у 1984 році, закликали до бойкоту плебісциту. Відтак останнє волевиявлення 2021 року засвідчило переважну підтримку збереження чинного правового статусу архіпелагу, тобто залишитися у складі Франції.

Париж наважується змiнити правила гри

Офіційний Париж заявив, що було проведено усі три референдуми, відтак умови угоди 1998 року були виконані. Натомість націоналісти не визнали легітимність третього референдуму.

В умовах такого політичного напруження Нова Каледонія зустріла 2023 рік, який відзначився обвалом світових цін на нікель (падіння склало 45%), що спричинило економічну кризу в регіоні, а відтак і радикалізацію суспільних настроїв. Також економічний спад, ймовірно міг зумовити від’їзд певної кількості етнічних французів, які мали право голосу в регіоні, натомість нові прибулі, відповідно до угод 1998 року такого права не набували.

За таких умов офіційний Париж вирішив піти у наступ і весною 2024 року скасував виборче ембарго для новоприбулих мешканців регіону, що мало б надати виборче право близько 40 тисячам фактичних мешканців архіпелагу (за іншими даними, до 25 тисяч).

Плакати на підтримку канаків на 20-тисячній демонстрації в Парижі, 1 червня 2024 року
Фото: Getty Images

Логіка Єлисейського палацу цілком зрозуміла. Усі три референдуми відбулися. Жителі регіону вирішили залишитися у складі Франції, де діє універсальне виборче право. Вічно підтримувати ексклюзивну електоральну систему Нової Каледонії неможливо.

Натомість лідери народу канаки не визнали легітимність останнього референдуму 2021 року, який вони бойкотували. Відтак, з їхньої точки зору офіційний Париж порушив угоди 1998 року, дозволивши управляти архіпелагом новоприбулим до завершення процесів народного волевиявлення.

Таким чином обидві сторони протистояння опинилися у "своїй реальності", що неодмінно мусило призвести до конфлікту, який і вилився у відомі протести в середині травня цього року, що призвело до загиблих та поранених з обох сторін, а міста архіпелагу стали розділеними барикадами.

Пекiн користується ситуацiєю i робить свiй крок

Слід зазначити, що окрім внутрішніх причин, мали місце й зовнішні. Концептуально заворушення у Новій Каледонії можна розглядати у контексті світового протистояння між США й західного світу у широкому контексті — та Китаєм з його союзниками по іншу сторону геополітичних "барикад". Офіційний Пекін декларує боротьбу за свободу поневолених народів.

Аналітик Австралійського національного університету Pacific Грем Сміт відзначає, що Китай може використовувати для просування своїх інтересів колоніальну історію регіону.

Ідея антиколоніальної боротьби є однією із основних концепцій "м’якої сили" КНР і її охоче розповсюджують в регіонах стратегічних інтересів Китаю, яким безумовно є південно-західна частина Тихого океану. Боротьба народу канаки за свою свободу та право на державність прекрасно вписується у концепт антиколоніального руху, тим паче вона сприяє потенційному витуренню одного з могутніх геополітичних гравців із регіону.

Втрата Нової Каледонії суттєво послабить позиції Франції в цьому куточку земної кулі, а також може запустити ланцюжок дестабілізації в інших заморських територіях Франції і не тільки – чим маорі в Новій Зеландії гірші за канакiв у Новій Каледонії? Саме антиколоніальна риторика звучить з уст лояльних до КНР держав регіону в контексті подій на архіпелазі, які поклали відповідальність за спалах насильства у Новій Каледонії саме на уряд Франції.

Вiдлуння Карабаху: чому канакiв пiдтримує Азербайджан?

Несподіваним є інший аспект цього інциденту — міністр внутрішніх справ Франції звинуватив у прямій підтримці незалежницького руху народу канаки Азербайджан. Зокрема, урядові агенції фіксували значну активність у секторі Телеграм-спільнот, спрямовану на дискредитацію дій французьких силовиків.

Офіційний Баку заперечив технічну підтримку даних протестів, проте з Азербайджану постійно лунає критика французької політики на архіпелазі та підтримка прав народу канаки.

За таких обставин у міжнародній політиці створено суттєвий прецедент. Азербайджан, якого важко назвати навіть регіональним лідером (так вже склалося, що на Кавказі присутні РФ, Туреччина та Іран), намагається здійснити суттєвий вплив на внутрішню ситуацію у Франції – ядерній державі, яка є постійним членом Ради Безпеки ООН, колишній колоніальній імперії і загалом державі, яка останні сотні років безсумнівно входить до ТОП-держав світу.

Конфлікт між Францією та Азербайджаном розгорівся через ситуацію в Карабасі. Офіційний Париж став на бік вірмен, які мають численну діаспору у цій країні. Натомість Азербайджан, який за останні десятиліття накопичив значну кількість нафтодоларів, відповів доволі асиметрично та несподівано для всіх. У липні 2023 року у Баку була проведена конференція під промовистою назвою "На шляху до повної ліквідації колоніалізму". У ній взяли участь представники народу канаки та інших заморських територій Франції. Разом 14 рухів цих земель утворили так звану "Бакинську ініціативу", яка стала рупором прихильників незалежності заморських французьких територій. Зокрема, ця ініціатива висловлювала активну підтримку і нещодавнім протестам у Новій Каледонії.

Чи не підбурюють Алiєва Китай та РФ?

Якщо Азербайджан справді прямо залучений в організації або, принаймні фінансуванні, протестів у Новій Каледонії, то уряду Емануеля Макрона потрібно серйозно задуматися над відповіддю режиму Алієва. Адже Франція в такому випадку від геополітичного протистояння з КНР перейде до боротьби із Азербайджаном за свою власну територіальну цілісність. Рівень зовсім не той, що відповідає як амбіціям офіційного Парижа, так і особистим амбіціям молодого та енергійного французького очільника.

Президент Азербайджану Ільхам Алієв і президент Китаю Сі Цзіньпін
Фото: Getty Images

Звичайно, не варто відкидати варіанту, що Азербайджан тісно узгоджує свої дії із Китаєм, а можливо і з РФ. Проте сам факт можливості невеликої, але багатої країни створювати такого типу проблеми одному зі світових лідерів створює вагомий та небезпечний для західних держав прецедент. У світі достатньо вразливих місць та больових точок не лише у Франції, а й в США та Великої Британії. І якщо азербайджанський кейс виявиться ефективним, то Парижу потрібно готуватися до продовження, а Лондону та Вашингтону приготуватися до схожих проблем у своїх зонах політичного впливу. Так, протести у Новій Каледонії в офіційному відкритому листі до Парижа вже підтримали очільники чотирьох інших заморських територій Франції.

Наразі протестний рух вщухає і переміщується зі столиці в регіони. Емануель Макрон уже пішов на поступки та відклав рішення по спірному законопроекту.

Поділитися
Поділитися сюжетом
Джерело матеріала
Згадувані персони
Россияне бешенеют от злости: Пугачева вернулась с новыми с песнями о войне
Comments UA
2025-03-31T20:48:28Z
Украинскую модель нашли искалеченной в Дубае: появились новые подробности о ее состоянии
Comments UA
2025-03-31T20:42:25Z
"Время больше не работало", - женщина, которая была мертвой 24 минуты, рассказала об ощущениях
Новости Украины
2025-03-31T21:03:37Z
Ко Дню освобождения Киевщины телеканал 2+2 покажет истории героев, изменивших ход войны
TSN
2025-04-01T08:13:54Z
Сын Коломойского сделал предложение своей девушке
Апостроф
2025-04-04T17:24:07Z
Некоторые добровольцы на контракт для 18-24-летних получают отказ: какая причина
TSN
2025-04-04T17:15:10Z
Бои в Курской области: генерал ВСУ рассказал о тактике и угрозах со стороны РФ
TSN
2025-04-01T10:13:34Z
Самый массовый призыв срочников от диктатора Путина: реакция Украины
Comments UA
2025-04-01T14:54:54Z
Церковный праздник 1 апреля: что нельзя делать, чтобы не получить проблемы
Telegraf
2025-03-31T21:21:45Z
Замучили известного композитора и поэта
Gazeta UA
2025-04-01T02:39:18Z
Оккупанты шокированы: командование РФ запретило эвакуацию раненых
Comments UA
2025-04-02T20:45:01Z
Трогать нельзя! В Запорожье заметили редкого жука, но он очень ядовитый
Telegraf
2025-04-04T15:13:16Z
ВС РФ расширяют плацдарм в Лимане: в ISW выяснили, что задумали россияне
Фокус
2025-04-02T07:36:58Z
Как в РФ транспортируют "груз 200". ВИДЕО
Новости Украины
2025-04-04T17:33:25Z
За три дня ДТЭК вернул свет 38 тыс. семей после вражеских атак
Апостроф
2025-04-04T16:51:41Z
В Чернобыльском заповеднике появился «незваный гость», вытесняющий местные виды
Комсомольская правда
2025-04-02T05:01:30Z
Украинские военные уничтожают элитные подразделения рф в Часовом Яру. ВИДЕО
Новости Украины
2025-04-02T06:39:47Z
Россияне ударили по Харькову дронами: среди пострадавших есть дети
Корреспондент
2025-04-03T19:57:48Z
Россияне нанесли ракетный удар по Кривому Рогу
Комсомольская правда
2025-04-04T17:34:48Z
"Большой прогресс": Трамп оценил готовность Зеленского и Путина к переговорам
Хвиля
2025-04-04T16:00:57Z
Рубио отрицает, что США обещали силой забрать Гренландию
Европейская правда
2025-04-04T17:06:06Z
Может остановить Россию за 24 часа: Жданов удивил, как можно закончить войну в Украине
TSN
2025-04-01T16:13:50Z
НАТО готово отреагировать на военные учения РФ и Беларуси, если будет нужно – МИД Литвы
Лига
2025-04-04T17:34:25Z
Армения уходит из зоны влияния Москвы: принято принципиальное решение
Новости Украины
2025-04-04T17:18:04Z
Карни заявил, что Канада может стать мировым лидером вместо США
Лига
2025-04-04T16:12:26Z
"Мы ее ждали": российские спецслужбы сделали заявление о Пугачевой
GlavRed
2025-04-01T15:00:54Z
Кремль оценил переговоры посланника Путина в США
Корреспондент
2025-04-04T17:03:32Z
Бывший участник команды Данилко назвал сумму, которую ему платил артист/Финалист "Х-фактора" работал у артиста на бэк-вокале
Апостроф
2025-04-03T15:33:34Z
Актер Ярошенко прокомментировал, почему не вернулся в Украину после выезда за границу с разрешения Минкульта
Комсомольская правда
2025-04-04T16:36:52Z
Жила в России 20 лет, но приезжала в Украину к дочери: как выглядит мама Поляковой и что о ней известно
Telegraf
2025-04-01T17:03:53Z
Спикер ВМС ВСУ увидел "карательную дискотеку"/ Сеть взорвалась комментариями от современного российского эстрадного "творчества"
Апостроф
2025-04-01T16:39:08Z
Сериал "Злые духи": мистика во время съемок и секреты таинственных образов в детективе
TSN
2025-04-04T16:25:10Z
Блогер Елена Мандзюк назвала виновную в появлении слухов о ее романе с Александром Тереном/И это Инна Белень
Апостроф
2025-04-04T15:18:34Z
Дважды победил в "Голосі", женился на старшей девушке из соседнего села: интересные факты из жизни Романа Сасанчина/После участия в шоу парень стал народным любимцем
Апостроф
2025-04-01T14:39:18Z
Популярный американский актер потерял штаны во время шоу
GlavRed
2025-04-01T20:30:58Z
Процедура под наркозом: Гвоздева объяснила, что делала в больнице
Факти ICTV
2025-04-01T10:13:15Z
В УЕФА почтили память российского футболиста, который добровольно пошел убивать украинцев
Telegraf
2025-04-03T15:12:02Z
Боксер по провищу "Успех" умер во время боя
Telegraf
2025-04-01T09:54:16Z
Бывший футболист "Динамо" неожиданно поддержал Россию
ZN UA
2025-03-31T22:57:52Z
Кубок Украины: где и когда смотреть четвертьфиналы "Динамо" и "Шахтера"
Telegraf
2025-04-01T14:21:18Z
От живых легенд до блогера: топ-6 самых высокооплачиваемых боксеров 2024 года
Мій Харків
2025-04-04T16:55:59Z
Джойс дал понять, чего он ожидает от боя с Хрговичем
Корреспондент
2025-04-04T16:42:34Z
Озвучена реакция УАФ на информацию о натурализации легионера Шахтера
Корреспондент
2025-04-01T11:24:20Z
Победитель ЧМ-2014 Матс Хуммельс объявил о завершении карьеры
Факти ICTV
2025-04-04T16:39:27Z
Гвардиола: Де Брюйне заслуживает установки статуи от клуба
Корреспондент
2025-04-04T14:36:30Z
ПриватБанк объявил новую волну выплаты госпомощи в 1,5 тыс. грн: какие условия
Апостроф
2025-04-01T14:45:39Z
Пенсионеры могут не дождаться пересчета: как заставить ПФУ вовремя заплатить деньги
Знай
2025-04-01T14:30:57Z
Маск потерял миллиарды долларов из-за пошлин Трампа
Апостроф
2025-04-04T10:30:26Z
Когда появятся гривны с новыми портреты на банкнотах: в НБУ сделали заявление
Comments UA
2025-04-02T10:27:20Z
В СНБО дали прогноз по будущему нефтяной отрасли в России
Gazeta UA
2025-04-04T17:36:46Z
Тарифы "на волоске": эксперт прогнозирует удорожание газа и электроэнергии
Знай
2025-04-04T17:36:29Z
В Госспецсвязи сделали заявление по поводу кибератаки на УЗ
Корреспондент
2025-04-01T14:30:33Z
С 1 апреля НБУ отменил лимит на карточные переводы между физическими лицами, но есть нюанс
VGorode
2025-04-02T00:18:10Z
«Лекарства подешевеют на 5-52%»: журналистка рассказала, что еще изменится в апреле
Знай
2025-04-02T06:21:36Z
В Днепре во время теракта погиб товарищ Филатова
Comments UA
2025-04-04T11:15:56Z
В Киеве нетрезвый мужчина стрелял в больнице
Gazeta UA
2025-03-31T19:57:45Z
Враг нанес массированный удар дронами по Харькову: последствия
Хвиля
2025-04-02T06:42:03Z
Авиаудар по общине в Запорожье: количество пострадавших возросло. ФОТО
Новости Украины
2025-04-01T02:45:10Z
Теракт в Днепре: как все произошло и говорят о погибшем депутате Юрии Федько
TSN
2025-04-04T17:15:29Z
В Кривом Роге раздался взрыв: что известно
Comments UA
2025-04-04T16:09:01Z
В Виннице учитель избил и обматерил ученика
Comments UA
2025-04-04T15:31:42Z
Выпил – за руль не садись: двое мужчин пытались скрыться из киевского травмпункта на инвалидной коляске
Знай
2025-04-04T14:51:20Z
Одесский предприниматель пообещал "решить" уголовное дело за $130 тыс
Корреспондент
2025-04-04T14:30:38Z
Этот дешевый раствор отбелит ваш тюль: от жира и пыли не останется ни следа
Telegraf
2025-04-03T19:06:34Z
Чем помыть краны, чтобы сверкали, как новые: эффективные методы, о которых мало кто знает
TSN
2025-04-01T12:13:34Z
Избегайте тем о политике и религии: аргентинка раскрыла особый секрет долголетия
Gazeta UA
2025-04-01T12:03:30Z
Как выбрать хороший растворимый кофе: украинцам дали лайфхаки
Апостроф
2025-04-01T18:27:38Z
Чем заменить дорогую красную рыбу: три самых полезных и вкусных варианта
TSN
2025-04-04T16:27:07Z
Головоломка с спичками: переставьте одну спичку, чтобы равенство стало верным
TSN
2025-04-04T16:25:32Z
Как ухаживать за седыми волосами: прически для женщин старше 40 лет
GlavRed
2025-04-01T16:30:42Z
Последний шанс спасти свою сладкую жизнь: рецепт тех самых легендарных пряников с глазурью
Знай
2025-04-01T06:51:33Z
Туриста с украинскими корнями, арестованного за незаконное посещение племени, сфотографировали
TSN
2025-04-04T16:24:54Z
Гигиена наушников: как часто нужно чистить устройство
Comments UA
2025-04-04T17:18:53Z
Попрощайтесь с сутулостью: простые упражнения для здоровой спины
Comments UA
2025-04-04T15:57:49Z
Какой хлеб лучше покупать: врачи назвали шесть самых полезных сортов
UAToday
2025-04-04T13:48:26Z
Почему не получается похудеть: самые распространенные ошибки
UAToday
2025-04-04T13:48:05Z
В каком возрасте резко ухудшается зрение: ответ ученых удивил
Comments UA
2025-04-04T12:57:19Z
Как вирусы избегают иммунной защиты — исследование
Факти ICTV
2025-04-04T12:31:33Z
Более 100 тысяч украинцев воспользовались электронной системой, заменившей МСЭК
Хвиля
2025-04-04T12:15:22Z
Неврологи назвали простые ежедневные привычки для здоровья мозга
Факти ICTV
2025-04-04T12:07:51Z
Один продукт защитит от рака горла
Comments UA
2025-04-04T11:15:33Z
Осторожно, апрель 2025: опасные дни, которые могут перевернуть вашу жизнь
Знай
2025-03-31T19:30:00Z
"Женщину трогают за грудь, мужчину хватают за пах": Metal Gear Solid Delta: Snake Eater получила взрослый возрастной рейтинг
GameMag
2025-03-31T19:46:10Z
Научный прорыв позволит долететь до Альфа Центавра: что сконструировали ученые
Фокус
2025-04-01T11:10:57Z
Neuralink шукає добровольців для вживлення чіпів у мозок
Portaltele
2025-04-04T17:25:58Z
Хидэтака Миядзаки рассказал про The Duskbloods — Nintendo издаст эксклюзив Switch 2 от создателя Dark Souls и Bloodborne
GameMag
2025-04-04T17:19:34Z
Минимум 20 часов приключений: создатели "Doom The Dark Ages" признались, что еще ждет геймеров
Знай
2025-04-04T16:51:27Z
На смартфонах появляются приложения, которые никто не загружал: кого это коснулось
Фокус
2025-04-04T16:27:56Z
Мозг начинает «есть» себя: ученые обнаружили последствия одного из самых популярных видов спорта
TSN
2025-04-04T16:25:53Z
На месте библейской битвы Давида и Голиафа трехлетний ребенок нашел странный амулет: фото
TSN
2025-04-04T16:25:12Z
Sony без лишнего шума отправляет PlayStation 4 на покой
GameMag
2025-04-02T08:27:40Z
Nissan прекращает прием заказов на мексиканские Infiniti в США из-за пошлин
Корреспондент
2025-04-04T17:24:15Z
У монстра теперь два "сердца": легендарную Honda превратили в мощный спорткар
Знай
2025-04-04T12:51:49Z
Продажи автомобилей Tesla в мире резко упали из-за одиозной политики Илона Маска
Известия Киев
2025-04-04T10:30:07Z
Формула-1: где смотреть трансляции гонок в Украине сезона-2025
Факти ICTV
2025-04-04T09:55:54Z
Семейный люкс: тест-драйв нового кроссовера Volvo XC90
Фокус
2025-04-04T09:00:41Z
Hyundai презентовала туалет на колесах: главное - успеть добежать, а еще можно смотреть в окошко
Знай
2025-04-04T02:51:05Z
Составили рейтинг самых ненадежных авто
Gazeta UA
2025-04-04T01:48:06Z
Škoda представила новый электрический внедорожник
Корреспондент
2025-04-03T19:12:44Z