Різдво Івана Хрестителя: традиції свята
24 червня християни східного обряду відзначать Різдво Івана Хрестителя. Раніше його святкували у липні, але через перехід ПЦУ на новоюліанський календар, дата свята змінилась.
Це одне зі свят, коли відзначають Різдво відомої особистості. Всього таких свят три: Різдво Христове, Різдво Богородиці і Різдво Івана Предтечі.
Традиції святкування
Напередодні свята в храмах служать всеношну. На божественній літургії зачитуються канони, в яких прославляється Іван Хреститель і подія його народження.
В цей день, після ранкової служби прийнято освячувати трави, квіти і воду. Віруючі також здійснюють паломництва до святинь, названим на честь пророка.
Свято також збігається зі святом Івана Купала, деякі традиції якого збереглися і до наших днів. На Івана Купала традиційно влаштовували ворожіння. Вважалися, що в ніч на свято можна перевірити свої стосунки на міцність і дізнатися про свою долю.
Багаття на Івана Купала запалювали тому, що вважалося, що вогонь може відлякати нечисть, яка прокидається в цей час. Також вважали, що трави в цю ніч набувають цілющої сили, тому їх необхідно збирати.
Молитва до Івана Хрестителя
Хреститель Іоанн, проповідник покаяння, почуй молитви мої та передай прохання Владиці Небесному. Я, як негідний, сумний, немічний і мучиться сумом, закликаю до твоєї участі й заступництва. Благаю Очистити Думи та душу мою, позбавити від злих помислів і наставити на нехай істинний. Святий Іоанн, ти бачив гріхи земні та дарував спокуту людям. О, проповідник земний, який зумів торкнутися Самого Ісуса та охрестити його, даруй мені спасіння перед Господом. Помолися за грішного раба Божого (ім'я) і не залишай мене напризволяще диявольських сил. Я благаю про благо, яке пронесу з собою все життя. Проповідник і мученик пустельний, не відрікайся від мене, обнови душу мою покаянням і наповни серце непідробною вірою. Вічно Царство Небесне. Амінь.