Аналізуючи вчорашні криваві події у Дагестані, журналіст Вадим Денисенко виділяє у них шість головних нюансів. Але, що ще важливіше — намагається зрозуміти, чи приведуть вони до якихось далекосяжних наслідків.
Про Дагестан:
- Дагестан втретє став епіцентром заворушень. Причин є кілька. По-перше, керівник регіону Меліков зламав (на користь собі) існуючі багато десятиліть корупційні системи противаг і домовленостей, які існували в регіоні, де проживає близько двадцяти різних національностей, які весь час конфліктують один з одним. Нова система Мелікова тріщить. Просто лінії розлому не такі очевидні, як це може здатися на перший погляд. По-друге, в регіоні мають величезний вплив заборонені в Росії два проповідники-салафіти, яких сміливо можна називати співавторами перших двох заворушень. Щодо останнього, то, судячи з усього, без них також не обійшлося. Третій фактор: всі місцеві силовики — місцеві. І вони не будуть воювати зі своїми.
- Попередньо, можемо говорити, що вчорашні виступи організовані даргинцями — другим за чисельністю народом, який не має свого представника в найвищому керівництві республіки. Чи зіграв цей фактор якусь роль, поки говорити складно.
- У вчорашньому виступі дуже важливий чітко окреслений національний фактор. По суті, крім нападу на синагогу (чи не перший факт в Росії), для нас важливий чітко антиросійський виступ із нападом на церкву. В Дагестані руських менше 4%, але, не можемо виключати, що останнім часом їх точечно почали ставити на важливі посади, витісняючи "нелояльних" місцевих. У привʼязці до фактора салафітських проповідей отримано гримучу суміш.
- Окремо варто звернути увагу на те, що виступ відбувся в день маршу Пригожина, а місце виступу — Дербент. Саме туди Путін поїхав після маршу Пригожина і там його дуже тепло вітали місцеві мешканці. Цей факт також наводить на думку насамперед антивладну і антиросійську спрямованість.
- Для нас важливо, що традиційна для російської влади лінія "в усьому винні українці" несподівано наткнулася на опір всередині самого істеблішменту (поводирем несподівано виступив Рогозін).
- Окремо варто подумати, кому може бути вигідна вся ця історія в РФ. І тут відразу спадає на думку Кадиров, який зараз бореться за утвердження свого клану в якості безальтернативної влади в Чечні після відходу від справ самого Кадирова. Звичайно, це не означає, що він організував історію в Дербенті, але, теоретично, він може з неї отримати певні дивіденди.
Якщо говорити про головні висновки, то маємо виділити наступне:
- Історія в Дагестані має регіональний характер і поки не виходить за межі республіки. Головне питання, на яке немає відповіді — чи спроможна ця історія перекинутися на інші регіони. Приклад "Крокуса" показав слабкість спецслужб. В той же час, відсутність будь-яких заяв від нападників як в "Крокусі", так і в Дербенті не дає можливості зрозуміти масштаби задумів організаторів.
- В той же час, можна не сумніватися, що система управління РФ передбачає появу нових маленьких "чорних лебедів" в найближчий час. При цьому, влада не буде робити ніяких висновків і якихось змін. Бо міняти треба занадто багато речей.
- Все це не призведе до масових заворушень. Росія достатньо давно увійшла в стадію "Ми розуміємо, що влада нам бреше, але в нас немає альтернативи". І ключове питання — чи зʼявиться ця сама альтернатива, бодай на рівні ідей. Без появи "Ідеї" ніякі зміни неможливі.
Автор висловлює особисту думку, яка може не збігатися із позицією редакції. Відповідальність за опубліковані дані в рубриці "Думки" несе автор.
Важливо Може бути причетне відділення ІДІЛ: нові подробиці стрілянини в Дагестані (фото)Теги за темою
РосіяПоділитися сюжетом
Джерело матеріала
Згадувані персони