MY.UAНовини
Довічне за оборону України: як в Росії судять військовополонених та які строки дають
Довічне за оборону України: як в Росії судять військовополонених та які строки дають

Довічне за оборону України: як в Росії судять військовополонених та які строки дають

РФ почала масово виносити вироки українським військовополоненим. Чи не щотижня Слідчий комітет РФ повідомляє про засудження тих, хто обороняв Україну. Більшість з них — захисники Маріуполя. Їх карають на термін від 20 років і до довічного та відправляють для відбування покарання у колонії по всій території РФ, навіть за полярне коло. Фокус розбирався, які шанси повернути українців.

"Знаю, що чоловіка судять, не знаю — за що"

Павло — солдат 501 окремого батальйону морської піхоти. На момент повномасштабного вторгнення перебував поблизу села Широкине на березі Азовського моря, згодом підрозділ передислокували до Маріуполя, де до початку квітня бійці обороняли місто.

"Де саме був мій чоловік, я точно не знала, він мені не розповідав, — говорить Фокусу дружина Павла Ганна. — Але там становище було складне — їжі не було, боєприпасів також. 5 квітня через фейсбук я дізналася, що батальйон чоловіка потрапив у полон".

Куди саме — Ганна також не знала. Лише наприкінці 2022 року в одному з телеграм-каналів дівчина побачила, прізвище, ім'я, по батькові свого чоловіка. "Там писали, що у нього все добре, він у колонії. Як виявилось, це була колонія у РФ у Тульській області у населеному пункті Донське. А потім зі мною зв’язався один зі звільнених та повідомив, що він вже у Мордовії, і його мають судити", — додає вона.

Про так звану справу чоловіка Ганна також знає небагато, як і про місце подальшого перебування. Припускає, Павла могли вивезти з Мордовії, бо там "суди" не відбуваються. Через один з російських ресурсів федеральної служби з виконання покарань вона спробувала написати листа чоловіку, і з часом отримала відповідь. Як виявилось, ті, кому оголосили звинувачення офіційно, мають у РФ право на листування.

"З листа я дізналась, що у нього значно погіршився стан здоров’я. Посилився варикоз. Шкіра поміняла колір. Зі слів чоловіка, стала морквяно-червоного кольору. У всіх там хлопців, не тільки в мого, але і в інших теж, проблеми з зубами, у них зуби сипляться. Ще писав, що у нього постраждала права рука, не згинається два пальці — мізинець і безіменний", — розповідає Ганна, підглядаючи у лист від чоловіка.

Про що Ганна говорить не дуже охоче, так це про справу чоловіка — боїться нашкодити. "Знаю, що чоловіка судять, не знаю – за що", — пояснює вона. Але уточнює: разом з ним проходять ще семеро хлопців. Їх всіх обвинувачують у начебто нападі на об’єкт цивільної інфраструктури. Судитимуть, ймовірно, на окупованій території, оскільки цей об’єкт розташовано у Донецькій області.

Без гарантії права на справедливий суд

Після потрапляння в полон українські військові піддаються допитам. Російські слідчі у кожному з них намагаються побачити злочинця, який нібито міг зашкодити цивільному населенню на окупованій території. У більшості випадків, як свідчать колишні військовополонені, зізнання вибиваються побиттям та тортурами. Багатьох катують, аби ті придумали історію, яка могла б стати основою кримінальної справи, або б наговорили на свого побратима. Коли ж військовополонені беруть на себе провину, починаються так звані судовий розгляд та судовий процес.

Загалом, за даними Слідчого комітету Росії від початку повномасштабного вторгнення і до 1 березня 2024 року понад 200 українських військовослужбовців були вже "засуджені". І більшість таких процесів відбуваються саме на окупованих територіях, а не в РФ. Наприклад, у Донецьку справи українських військових розглядає так званий верховний суд – квазіправове утворення, яке не має жодної законної сили. Але й частина судів відбувається на території РФ — саме там судять військових підрозділу "Азов".

Адвокат та експерт з міжнародного гуманітарного права Андрій Яковлєв пояснює Фокусу, що у кожної держави, справді, є зобов’язання за Женевськими конвенціями проводити розслідування порушень законів та звичаїв війни. І Росія — не виняток. Але у випадку РФ можна стверджувати, що вона зловживає цими зобов’язаннями, адже проводить розслідування не для встановлення обставин вчинення можливого воєнного злочину, а для вирішення інших задач.

Росія, виносячи жорстокі та великі вироки, прагне впливати ще й на українське суспільство
Фото: Getty Images

"По тенденціям, по тим вирокам, які стають доступні публічно, можемо говорити, що судові процеси відбуваються в такому середовищі, де неможливо постановити репрезентативне рішення. Тобто судовий процес не відображає ту реальність. Фактично, російський суд виносить вирок, він може мати якусь гучну назву, але в процесі не було нічого встановлено, весь процес — фейк", — стверджує він. Та пояснює: судові процеси мають проводитись за певними принципами. І таких принципів всього декілька.

  • Перший — суд, який проводить розслідування, має бути законно створеним, а суддя, який слухає справу, незалежним від усіх — держави, сторін.
  • Другий — сторона обвинувачення зазвичай користується правами і можливостями, які їм надає держава, тобто це — сильна сторона. І, відповідно, цієї сильної сторони має опанувати захист, який володіє певними інструментами, захисними ресурсами для того, аби протистояти сильній державі в обличчі прокуратури.

Але чи можна сказати, що в Росії існує захист, який може протистояти обвинуваченню?

"Ні, не можемо, тому що як судді, так і російські адвокати залежні від Росії настільки, що це виключає їхнє неупереджене ставлення, — продовжує Яковлєв. — Наприклад, можна знайти в пресі інформацію, що адвокати не хочуть захищати у повну силу, тому що бояться стати і самі об'єктами переслідування".

Також не можна говорити, що та інформація, яка заявляється обвинуваченим, коли він визнає вину, або частково визнає вину, правдива. Адже навіть зі звітів ООН ми знаємо, що Росія застосовує катування, а неупереджений спостерігач може побачити, в якому стані повертаються військовополонені після обмінів — вони достатньо слабкі, адже не отримували харчування. Тож можна припустити, що поводження з ними було щонайменше нелюдське.

Таким чином судовий процес, який проводиться в РФ, не репрезентує правдиву інформацію.

З політичною доцільністю

Тож з якою метою РФ проводить подібні суди, які не визнає світ. Одна з можливих відповідей: тезу, що українські воїни порушували закони та звичаї війни, вчиняли воєнний злочин, можна в подальшому використовувати як аргумент під час перемовини з Україною, аби нівелювати злочини РФ.

"РФ прагне відповідати на ті обвинувачення, які звучать на її адресу на міжнародному рівні. А також вона грається з тими політичними силами на Заході, які мають на її погляд таку точку опори, що, мовляв, дивіться, не все так однозначно — Україна також порушниця, її солдати вбивають мирне населення, — припускає експерт з міжнародного права. — І деякі політичні сили у Європі та США у подальшому можуть використовувати цю аргументацію. Та й вже використовують. Деякі високопосадовці у Вашингтоні вже видають певну інформацію, яку раніше заявляла РФ. Тож масове переслідування, яке Росія оголошує, може бути пов'язане з тим, аби досягти політичних цілей, дискредитувати Україну".

Чи не щотижня Слідчий комітет РФ повідомляє про засудження тих, хто обороняв Україну. Більшість з них — захисники Маріуполя
Фото: Getty Images

Нещодавно аналітики американського Інституту вивчення війни (ISW) у своєму черговому огляді проаналізували мотиви дій влади Росії із заочного переслідування українських військових та посадовців за законами РФ — хоча формально ці люди перебувають поза межами російської юрисдикції. Вони заявили: "Переслідування Кремлем українських військовослужбовців і політичного керівництва, які ведуть цілком законну оборонну війну проти вторгнення іноземної держави, у спосіб, подібний до внутрішніх терористів, підкреслює постійне переконання Росії, що українська держава не існує і не повинна існувати як політичне утворення, відокремлене від Росії".

А аби у разі необхідності мати, так би мовити, можливість для маневрів, використовують для таких "судових процесів" саме окуповані території. Тобто у разі необхідності скажуть, мовляв, такі "вироки" — справа не російських суддів, а українських, які зрадили присязі.

"Окуповані території використовують не тільки тому, що полонених там утримують, або "слідчі" досліджують епізоди, які сталися там, але, очевидно, що на окупованих територіях судді більш занурені в систему конфлікту, і вони там виносили такі вироки й раніше. У таких "судах" та "прокуратурах" часто працюють колишні українські громадяни, які, порушуючи міркування совісті, як записано в Женевській конвенції, зголосилися посісти такі посади, — пояснює Андрій Яковлєв". — І це говорить про те, що вони порушили правила лояльності до своєї держави і отримавши російське громадянство, фактично стали залежними. І очевидно, що в таких ситуаціях Росії напевно більш буде прогнозоване рішення".

До того ж на окупованій території існує обмежений доступ, зокрема, навіть для слабких адвокатів. І, відповідно, такі люди не просто перебувають без захисту, а й без контакту з зовнішнім світом. РФ таким чином намагається приховати те, що відбувається в окупації.

Що стосується термінів ув'язнення, то вони достатньо великі. Відомі випадки винесення довічних.

Формально це може бути пов’язано з тим, воєнні злочини — найстрашніші, і за них може бути достатньо суворе покарання. Проте, коли проаналізувати суть обвинувачення, можна сказати, що у них не йдеться про воєнні злочини. Відомі випадки, коли застосовується обвинувачення за участь у бойових діях. Як у прикладі процесів над "Азовом". Або застосовується колективна відповідальність: коли представників підрозділу притягують до відповідальності лише за те, що він належав у минулого до нього. І на думку "обвинувачення" у певний період міг бути у певному місці, де вчинявся злочин.

Але за міжнародним правом комбатант не може притягуватися до відповідальності, оскільки він має спеціальний імунітет — військовослужбовця заборонено судити за участь у війні.

Росія ж, влаштовуючи такі процеси, ще й приховує за кваліфікацію свій намір покарати українських військових за опір. А виносячи жорстокі та великі вироки — прагне впливати ще й на українське суспільство, Збройні сили України, аби продемонструвати: продовження боротьби та полон позначатиме сурові строки покарання, аби родини полонених тиснули на українську владу, закінчувати війну. В іншому випадку тисячі українських громадян будуть "відбувати покарання" десь у колоніях для довічників з найжорстокішими умовами утримання. І для цього РФ також може використовувати ще одну маніпуляцію-зловживання: за міжнародним гуманітарним правом особа, що перебуває в полоні, може законно отримуватися до завершення бойових дій, а у разі наявності вироку за воєнний злочин — до завершення строків відбування покарання. Тобто довічно.

Теги за темою
Україна
Поділитися
Поділитися сюжетом
Джерело матеріала
Згадувані персони
Больше не дом: одна из стран ЕС оставит украинцев без помощи на жилье и денег
Знай
2025-04-24T19:12:14Z
Молодая девушка постоянно жаловалась на усталость: через семь месяцев она умерла
Comments UA
2025-04-23T14:54:38Z
”Дима Комаров – г*вноед”: продюсер-военный ВСУ нашел у телеведущего русскоязычный контент
Апостроф
2025-04-15T18:33:12Z
Опоздание не простят: украинцам дали три месяца, иначе пенсии не ждите
Знай
2025-04-21T04:30:57Z
Отказал на русском в бесплатном проезде: в Украине разразился очередной скандал вокруг УБД
Апостроф
2025-04-28T14:39:53Z
Ведет огонь из укрытия на расстоянии до 2,5 км: у ВСУ появились автоматизированные турели
Фокус
2025-04-28T14:36:23Z
Тайна с деньгами Папы Франциска для ВСУ: историк анонсировал новые интересные подробности
Апостроф
2025-04-21T14:27:08Z
Спасти жизнь только через минуту: украинцев предостерегли от смертельной опасности
Знай
2025-04-16T18:30:54Z
Аналог американских Tomahawk: рассказали, какими ракетами обстреляли Харьков
Gazeta UA
2025-04-18T15:01:13Z
Путин получил «подарок судьбы» и теперь хочет полностью уничтожить Украину
Comments UA
2025-04-23T08:39:37Z
Путин ответил на предложение Зеленского не бить по гражданским объектам и вспомнил удар по Сумам
Comments UA
2025-04-21T17:31:01Z
В Кремле заявили, при каких условиях могут прекратить огонь в Украине
Comments UA
2025-04-27T18:27:28Z
Тело журналистки Виктории Рощиной вернули в Украину
ZN UA
2025-04-24T12:09:43Z
Захарова унизила Соединенные Штаты и набросилась с оскорблениями на Украину
Comments UA
2025-04-28T14:54:03Z
Экс-нардепа будут судить по делу о фальшивых справках
Комсомольская правда
2025-04-28T14:52:28Z
Трамп обратился к Путину после удара по Киеву: Стоп
Comments UA
2025-04-24T19:51:18Z
Шойгу заявил о готовности России применить ядерное оружие
ZN UA
2025-04-24T10:12:30Z
Крым никто не отдаст, а членство в НАТО можно заменить. Официальная позиция Украины на переговорах по войне
Telegraf
2025-04-23T13:16:18Z
Минсоцполитики назвало самую большую пенсию в Украине
Корреспондент
2025-04-22T14:27:08Z
Ціна на газ з 1 травня 2025: чого очікувати споживачам
AgroNews
2025-04-21T07:13:32Z
Бычки, сардины и шпроты переходят в категорию деликатесов: как изменились цены
Знай
2025-04-28T03:52:35Z
Будьте готовы вернуть "лишнее": Пенсионный фонд может потребовать деньги
Знай
2025-04-22T09:30:00Z
Украина предлагает Европе помощь в восстановлении энергосетей
Корреспондент
2025-04-28T14:45:59Z
Стаж для пенсии: что делать, когда его не хватает
Знай
2025-04-28T14:12:55Z
Ситуация изменилась: какой теперь дают прогноз роста экономики Украины
Comments UA
2025-04-17T13:57:33Z
Внешняя разведка назвала "маловероятным" укрепление рубля
Корреспондент
2025-04-27T16:01:15Z
МАГАТЭ бьет тревогу: украинские АЭС работают в условиях постоянной опасности
Gazeta UA
2025-04-25T13:27:20Z
Вячеслав Соломка после публичной ссоры с Камалией раскрыл правду об их отношениях
TSN
2025-04-26T20:46:39Z
”Обменять на наших подонков”: смелая речь россиянки Дарьи Козыревой натолкнула украинскую актрису на идею
Апостроф
2025-04-20T09:30:34Z
80-летний Майкл Дуглас разводится с Кэтрин Зетой-Джонс: что разрушило 25-летний брак — СМИ
TSN
2025-04-21T04:25:04Z
Екатерина Кузнецова сказала, что произошло с ее квартирой в Москве
Gazeta UA
2025-04-17T16:36:17Z
MELOVIN сделал откровенное заявление о романе с коллегой SWOIIA: "Это не буквальная любовь"
TSN
2025-04-28T14:51:43Z
Злата Огневич назвала трех известных холостяков, с которыми сходила бы на свидание/Один из них недавно влип в скандал с насилием
Апостроф
2025-04-28T14:42:56Z
Тизер сериала «Чужой: Земля» показал беременную «ксеноморфиню» и 4-х новых монстров
ITC
2025-04-28T08:25:18Z
Нет желания: Злата Огневич заговорила о рождении ребенка
Факти ICTV
2025-04-28T12:55:23Z
"Просто не верю! Вы сдурели?": жена "Холостяка" Черкасова похвасталась концертом Меладзе и нарвалась на хейт/Блогерша попыталась оправдаться, но стало еще хуже
Апостроф
2025-04-28T08:39:20Z
Врачи были удивлены, когда на рентгене увидели, что проглотил 11-летний мальчик
Comments UA
2025-04-20T10:45:09Z
Россиянину, который изнасиловал жительницу Киевской области, и сообщнику дали по 12 лет
Лига
2025-04-21T08:03:33Z
В Польше загорелся дом: есть жертвы, среди эвакуированных - украинцы
Корреспондент
2025-04-14T19:25:45Z
Месть за Сумы продолжается: какая область РФ содрогалась от взрывов
Comments UA
2025-04-17T06:15:22Z
Задержаны двое парней за поездку между вагонами метро в Киеве
Корреспондент
2025-04-28T14:54:29Z
На Буковине глава ВВК подделывал справки для уклонистов
Корреспондент
2025-04-28T14:28:13Z
Ночная атака россиян на Днепр унесла жизни трех человек
Gazeta UA
2025-04-17T04:36:05Z
Удар по Киеву 24 апреля: количество жертв возросло
UAToday
2025-04-24T06:46:13Z
Полиция задержала экс-главу Броварской РГА, который устроил пьяное ДТП с погибшими: в чем еще его подозревают
Telegraf
2025-04-17T16:57:23Z
Когда лучше пить магний — утром или вечером
TSN
2025-04-21T04:25:33Z
Ночные перекусы: почему возникает голод после позднего ужина
Gazeta UA
2025-04-27T17:51:43Z
Можно ли засыпать с включенным телевизором: эксперты шокировали ответом
Gazeta UA
2025-04-20T16:15:00Z
Уменьшает холестерин, улучшает сон и лечит кишечник: невероятные свойства обычного хумуса
Знай
2025-04-24T07:51:58Z
Как сохранить подвижность суставов: 5 простых упражнений и всего 10 минут вашего времени
Знай
2025-04-28T14:51:56Z
Не волнуйтесь, если выпал зуб: скоро можно будет вырастить новый
TSN
2025-04-28T14:51:16Z
Украинцам приходится экономить на еде, чтоб хватило на лекарства: в селах ситуация критическая
Знай
2025-04-20T17:30:52Z
Почему с возрастом портятся зубы: главные факторы
Comments UA
2025-04-19T15:45:54Z
Результат будет ужасным: когда не стоит заниматься спортом
Comments UA
2025-04-28T13:45:11Z
Владелец украинских издательств "Кредо" и "Беби Бук" торгует детскими книгами в рф: теперь еще и бизнесмен в "ДНР"
Знай
2025-04-28T07:00:08Z
В Николаеве СБУ задержала российского информатора
Корреспондент
2025-04-22T13:06:50Z
Бойцы Азова захватили троих россиян на самокатах
Корреспондент
2025-04-27T18:06:09Z
Враг массированно атаковал Харьков ракетами
Хвиля
2025-04-24T03:57:06Z
Где в Украине снова будут сильные заморозки: детали от синоптиков
TSN
2025-04-28T14:51:11Z
"Сливал" огневые позиции ВСУ: в Краматорске разоблачили таксиста-агента РФ
Корреспондент
2025-04-28T14:51:08Z
РФ обстреляла КАБами регионы Украины сразу после "Пасхального перемирия"
Корреспондент
2025-04-21T05:42:14Z
"Пасхальное перемирие": Зеленский рассказал, держит ли слово Путин
Telegraf
2025-04-20T13:18:19Z
Одесса раньше была защищена лучше - Зеленский
Корреспондент
2025-04-16T00:03:09Z
Восемь пород собак, которых считают самыми спокойными
Gazeta UA
2025-04-20T14:46:29Z
Пасхальный гороскоп: какая вы паска по знаку зодиака
Comments UA
2025-04-21T05:51:26Z
Обязательно пересадите в новый горшок: какие комнатные растения любят весеннее "обновление"
Апостроф
2025-04-21T15:06:19Z
Редиска, которая не потеряет хруст: как правильно хранить популярный овощ
Знай
2025-04-27T13:51:25Z
Будут мягкими, как мамины объятья: с чем постирать полотенца, чтобы вернуть им уют
Telegraf
2025-04-28T13:51:58Z
Самоуверенность по знаку Зодиака: кто с короной, а кто в поиске опоры
Знай
2025-04-28T13:12:44Z
Те самые ириски из детства: рецепт конфет, вкус которых мы потеряли, но можем вернуть
Знай
2025-04-16T04:51:06Z
Задайте эти два вопроса, чтобы проверить, как человек относится к вам
TSN
2025-04-28T12:57:57Z
4 ложки на три литра воды — и даже самые старые носки станут белее снега
TSN
2025-04-28T12:56:13Z
В Кривом Роге задержали известного украинского боксера: подробности
Telegraf
2025-04-26T15:27:45Z
Буяльский прокомментировал яркий гол Ярмоленко
Корреспондент
2025-04-19T05:46:00Z
В Руане Свитолина обыграла всех, не проиграв ни единого сета
Корреспондент
2025-04-20T20:36:04Z
Костюк пошутила о графиках отключений света из-за блэкаута в Европе
Комсомольская правда
2025-04-28T14:43:01Z
Удар, ой-ли: Фрэнк Уоррен снова настаивает на чистоте удара Дюбуа
Корреспондент
2025-04-28T14:39:06Z
Украинец Чепурный стал серебряным призером Кубка мира в Каире
Комсомольская правда
2025-04-28T14:31:17Z
"Начнется хаос": Усик высказался про территориальные уступки ради мира в Украине
ZN UA
2025-04-28T14:28:48Z
Рядом в критический момент: тренеры осваивают навыки оказания помощи детям
Политека
2025-04-28T14:28:10Z
Бразильский вратарь Ман Сити в фокусе внимания клубов Саудовской Аравии
Корреспондент
2025-04-28T13:45:06Z
Самый маленький и дешевый кроссовер Mazda показали до презентации
Фокус
2025-04-19T09:42:29Z
Назвали самые надежные китайские автомобили
Gazeta UA
2025-04-28T13:16:28Z
Настоящие комментаторы Формулы-1 примут участие в фильме Хэмилтона
Корреспондент
2025-04-28T10:48:58Z
Мощность — 1000 сил: конкурента Porsche Taycan от Mercedes показали до премьеры
Фокус
2025-04-28T07:45:03Z
Почему в жару не стоит заправлять полный бак: основные причины
Gazeta UA
2025-04-28T00:33:45Z
Специалисты объяснили, почему опасно ездить с пустым баком
Gazeta UA
2025-04-27T19:09:03Z
Забудьте про C9: концепт Chevrolet Corvette повертає ретро славу
Топ Жир
2025-04-27T17:45:29Z
В Киеве заметили очень редкий спорткар BMW 2000-х с интересным тюнингом
Фокус
2025-04-27T08:27:18Z
Как открыть стиральную машину, если дверца заклинила: простая и понятная инструкция
TSN
2025-04-26T20:42:48Z
От внешности зависело все: ученые выяснили, какие бороды вызывают больше доверия
Фокус
2025-04-19T15:45:55Z
ИИ посоветовал готовиться к концу света
Корреспондент
2025-04-21T02:12:41Z
Ученые нашли жидкость на крупнейшем спутнике Сатурна Титане, но кое-что их смущает
TSN
2025-04-28T14:51:31Z
Май начнется с новой магнитной бури: эксперты опубликовали график
Апостроф
2025-04-28T14:27:55Z
Топ-5 скрытых, но полезных функций смартфонов, которые вы, вероятно, пропустили
Фокус
2025-04-28T14:21:10Z
Нидерландская Team Liquid защитила титул на турнире по Dota 2 в Бухаресте
Корреспондент
2025-04-28T14:09:09Z
Сохранились кожа и волосы: в Перу нашли могилу элитной женщины каралов
Апостроф
2025-04-28T14:06:52Z
Розширення переліку органічної продукції: парламент розглядає новий законопроєкт
AgroNews
2025-04-28T14:03:53Z
Французская Team Vitality выиграла на старейшем турнире по Counter-Strike
Корреспондент
2025-04-28T14:00:27Z