MY.UAНовини
Довічне за оборону України: як в Росії судять військовополонених та які строки дають
Довічне за оборону України: як в Росії судять військовополонених та які строки дають

Довічне за оборону України: як в Росії судять військовополонених та які строки дають

РФ почала масово виносити вироки українським військовополоненим. Чи не щотижня Слідчий комітет РФ повідомляє про засудження тих, хто обороняв Україну. Більшість з них — захисники Маріуполя. Їх карають на термін від 20 років і до довічного та відправляють для відбування покарання у колонії по всій території РФ, навіть за полярне коло. Фокус розбирався, які шанси повернути українців.

"Знаю, що чоловіка судять, не знаю — за що"

Павло — солдат 501 окремого батальйону морської піхоти. На момент повномасштабного вторгнення перебував поблизу села Широкине на березі Азовського моря, згодом підрозділ передислокували до Маріуполя, де до початку квітня бійці обороняли місто.

"Де саме був мій чоловік, я точно не знала, він мені не розповідав, — говорить Фокусу дружина Павла Ганна. — Але там становище було складне — їжі не було, боєприпасів також. 5 квітня через фейсбук я дізналася, що батальйон чоловіка потрапив у полон".

Куди саме — Ганна також не знала. Лише наприкінці 2022 року в одному з телеграм-каналів дівчина побачила, прізвище, ім'я, по батькові свого чоловіка. "Там писали, що у нього все добре, він у колонії. Як виявилось, це була колонія у РФ у Тульській області у населеному пункті Донське. А потім зі мною зв’язався один зі звільнених та повідомив, що він вже у Мордовії, і його мають судити", — додає вона.

Про так звану справу чоловіка Ганна також знає небагато, як і про місце подальшого перебування. Припускає, Павла могли вивезти з Мордовії, бо там "суди" не відбуваються. Через один з російських ресурсів федеральної служби з виконання покарань вона спробувала написати листа чоловіку, і з часом отримала відповідь. Як виявилось, ті, кому оголосили звинувачення офіційно, мають у РФ право на листування.

"З листа я дізналась, що у нього значно погіршився стан здоров’я. Посилився варикоз. Шкіра поміняла колір. Зі слів чоловіка, стала морквяно-червоного кольору. У всіх там хлопців, не тільки в мого, але і в інших теж, проблеми з зубами, у них зуби сипляться. Ще писав, що у нього постраждала права рука, не згинається два пальці — мізинець і безіменний", — розповідає Ганна, підглядаючи у лист від чоловіка.

Про що Ганна говорить не дуже охоче, так це про справу чоловіка — боїться нашкодити. "Знаю, що чоловіка судять, не знаю – за що", — пояснює вона. Але уточнює: разом з ним проходять ще семеро хлопців. Їх всіх обвинувачують у начебто нападі на об’єкт цивільної інфраструктури. Судитимуть, ймовірно, на окупованій території, оскільки цей об’єкт розташовано у Донецькій області.

Без гарантії права на справедливий суд

Після потрапляння в полон українські військові піддаються допитам. Російські слідчі у кожному з них намагаються побачити злочинця, який нібито міг зашкодити цивільному населенню на окупованій території. У більшості випадків, як свідчать колишні військовополонені, зізнання вибиваються побиттям та тортурами. Багатьох катують, аби ті придумали історію, яка могла б стати основою кримінальної справи, або б наговорили на свого побратима. Коли ж військовополонені беруть на себе провину, починаються так звані судовий розгляд та судовий процес.

Загалом, за даними Слідчого комітету Росії від початку повномасштабного вторгнення і до 1 березня 2024 року понад 200 українських військовослужбовців були вже "засуджені". І більшість таких процесів відбуваються саме на окупованих територіях, а не в РФ. Наприклад, у Донецьку справи українських військових розглядає так званий верховний суд – квазіправове утворення, яке не має жодної законної сили. Але й частина судів відбувається на території РФ — саме там судять військових підрозділу "Азов".

Адвокат та експерт з міжнародного гуманітарного права Андрій Яковлєв пояснює Фокусу, що у кожної держави, справді, є зобов’язання за Женевськими конвенціями проводити розслідування порушень законів та звичаїв війни. І Росія — не виняток. Але у випадку РФ можна стверджувати, що вона зловживає цими зобов’язаннями, адже проводить розслідування не для встановлення обставин вчинення можливого воєнного злочину, а для вирішення інших задач.

Росія, виносячи жорстокі та великі вироки, прагне впливати ще й на українське суспільство
Фото: Getty Images

"По тенденціям, по тим вирокам, які стають доступні публічно, можемо говорити, що судові процеси відбуваються в такому середовищі, де неможливо постановити репрезентативне рішення. Тобто судовий процес не відображає ту реальність. Фактично, російський суд виносить вирок, він може мати якусь гучну назву, але в процесі не було нічого встановлено, весь процес — фейк", — стверджує він. Та пояснює: судові процеси мають проводитись за певними принципами. І таких принципів всього декілька.

  • Перший — суд, який проводить розслідування, має бути законно створеним, а суддя, який слухає справу, незалежним від усіх — держави, сторін.
  • Другий — сторона обвинувачення зазвичай користується правами і можливостями, які їм надає держава, тобто це — сильна сторона. І, відповідно, цієї сильної сторони має опанувати захист, який володіє певними інструментами, захисними ресурсами для того, аби протистояти сильній державі в обличчі прокуратури.

Але чи можна сказати, що в Росії існує захист, який може протистояти обвинуваченню?

"Ні, не можемо, тому що як судді, так і російські адвокати залежні від Росії настільки, що це виключає їхнє неупереджене ставлення, — продовжує Яковлєв. — Наприклад, можна знайти в пресі інформацію, що адвокати не хочуть захищати у повну силу, тому що бояться стати і самі об'єктами переслідування".

Також не можна говорити, що та інформація, яка заявляється обвинуваченим, коли він визнає вину, або частково визнає вину, правдива. Адже навіть зі звітів ООН ми знаємо, що Росія застосовує катування, а неупереджений спостерігач може побачити, в якому стані повертаються військовополонені після обмінів — вони достатньо слабкі, адже не отримували харчування. Тож можна припустити, що поводження з ними було щонайменше нелюдське.

Таким чином судовий процес, який проводиться в РФ, не репрезентує правдиву інформацію.

З політичною доцільністю

Тож з якою метою РФ проводить подібні суди, які не визнає світ. Одна з можливих відповідей: тезу, що українські воїни порушували закони та звичаї війни, вчиняли воєнний злочин, можна в подальшому використовувати як аргумент під час перемовини з Україною, аби нівелювати злочини РФ.

"РФ прагне відповідати на ті обвинувачення, які звучать на її адресу на міжнародному рівні. А також вона грається з тими політичними силами на Заході, які мають на її погляд таку точку опори, що, мовляв, дивіться, не все так однозначно — Україна також порушниця, її солдати вбивають мирне населення, — припускає експерт з міжнародного права. — І деякі політичні сили у Європі та США у подальшому можуть використовувати цю аргументацію. Та й вже використовують. Деякі високопосадовці у Вашингтоні вже видають певну інформацію, яку раніше заявляла РФ. Тож масове переслідування, яке Росія оголошує, може бути пов'язане з тим, аби досягти політичних цілей, дискредитувати Україну".

Чи не щотижня Слідчий комітет РФ повідомляє про засудження тих, хто обороняв Україну. Більшість з них — захисники Маріуполя
Фото: Getty Images

Нещодавно аналітики американського Інституту вивчення війни (ISW) у своєму черговому огляді проаналізували мотиви дій влади Росії із заочного переслідування українських військових та посадовців за законами РФ — хоча формально ці люди перебувають поза межами російської юрисдикції. Вони заявили: "Переслідування Кремлем українських військовослужбовців і політичного керівництва, які ведуть цілком законну оборонну війну проти вторгнення іноземної держави, у спосіб, подібний до внутрішніх терористів, підкреслює постійне переконання Росії, що українська держава не існує і не повинна існувати як політичне утворення, відокремлене від Росії".

А аби у разі необхідності мати, так би мовити, можливість для маневрів, використовують для таких "судових процесів" саме окуповані території. Тобто у разі необхідності скажуть, мовляв, такі "вироки" — справа не російських суддів, а українських, які зрадили присязі.

"Окуповані території використовують не тільки тому, що полонених там утримують, або "слідчі" досліджують епізоди, які сталися там, але, очевидно, що на окупованих територіях судді більш занурені в систему конфлікту, і вони там виносили такі вироки й раніше. У таких "судах" та "прокуратурах" часто працюють колишні українські громадяни, які, порушуючи міркування совісті, як записано в Женевській конвенції, зголосилися посісти такі посади, — пояснює Андрій Яковлєв". — І це говорить про те, що вони порушили правила лояльності до своєї держави і отримавши російське громадянство, фактично стали залежними. І очевидно, що в таких ситуаціях Росії напевно більш буде прогнозоване рішення".

До того ж на окупованій території існує обмежений доступ, зокрема, навіть для слабких адвокатів. І, відповідно, такі люди не просто перебувають без захисту, а й без контакту з зовнішнім світом. РФ таким чином намагається приховати те, що відбувається в окупації.

Що стосується термінів ув'язнення, то вони достатньо великі. Відомі випадки винесення довічних.

Формально це може бути пов’язано з тим, воєнні злочини — найстрашніші, і за них може бути достатньо суворе покарання. Проте, коли проаналізувати суть обвинувачення, можна сказати, що у них не йдеться про воєнні злочини. Відомі випадки, коли застосовується обвинувачення за участь у бойових діях. Як у прикладі процесів над "Азовом". Або застосовується колективна відповідальність: коли представників підрозділу притягують до відповідальності лише за те, що він належав у минулого до нього. І на думку "обвинувачення" у певний період міг бути у певному місці, де вчинявся злочин.

Але за міжнародним правом комбатант не може притягуватися до відповідальності, оскільки він має спеціальний імунітет — військовослужбовця заборонено судити за участь у війні.

Росія ж, влаштовуючи такі процеси, ще й приховує за кваліфікацію свій намір покарати українських військових за опір. А виносячи жорстокі та великі вироки — прагне впливати ще й на українське суспільство, Збройні сили України, аби продемонструвати: продовження боротьби та полон позначатиме сурові строки покарання, аби родини полонених тиснули на українську владу, закінчувати війну. В іншому випадку тисячі українських громадян будуть "відбувати покарання" десь у колоніях для довічників з найжорстокішими умовами утримання. І для цього РФ також може використовувати ще одну маніпуляцію-зловживання: за міжнародним гуманітарним правом особа, що перебуває в полоні, може законно отримуватися до завершення бойових дій, а у разі наявності вироку за воєнний злочин — до завершення строків відбування покарання. Тобто довічно.

Теги за темою
Украина
Поділитися
Поділитися сюжетом
Джерело матеріала
Згадувані персони
"Это пример другим": Зеленский рассказал, где находятся его дети во время войны
Фокус
2025-01-11T11:51:36Z
Зеленский ответил на петицию об отмене раздачи "тысячи Зеленского"
Comments UA
2025-01-09T08:46:28Z
Россияне обогнали: Украина на последнем месте среди стран Европы по уровню IQ
Фокус
2025-01-05T17:42:16Z
Германия создаёт новую дивизию для защиты стратегических объектов
Апостроф
2025-01-11T15:12:30Z
Стюардессу уволили за вызывающее поведение в самолете: что она сделала
Фокус
2025-01-19T10:45:14Z
Слон выучил человеческий язык и стал здороваться с людьми
Знай
2025-01-19T09:51:05Z
Новое наступление ВСУ в Курской области: эксперт назвал важную цель украинских войск
TSN
2025-01-06T14:12:43Z
Женщин отпустят на пенсию досрочно: кому не нужно ждать 60 лет
Знай
2025-01-08T17:36:45Z
Киевщину атакуют вражеские БПЛА: в области работает ПВО
TSN
2025-01-05T11:18:54Z
Предала свою страну и поехала развлекать россиян: хореограф из Украины перекроила себя
Comments UA
2025-01-09T20:57:54Z
Остап Ступка рассказал подробности романа с младшей на 35 лет возлюбленной
Комсомольская правда
2025-01-11T07:51:48Z
Леся Никитюк решилась выйти замуж за военного: кто-то из звезд ее поздравил
Comments UA
2025-01-06T19:54:51Z
Василий Вирастюк впервые полностью показал младшую на 11 лет возлюбленную – маму своего четвертого сына
TSN
2025-01-06T11:39:03Z
300 мигрантов, которые "оккупировали" театр во Франции, доводят заведение до банкротства
Фокус
2025-01-19T10:15:32Z
Звезда "Ведьмака" Генри Кавилл впервые стал отцом
TSN
2025-01-19T10:06:59Z
Дожил до 30 лет: в США умер осел Перри, прототип героя мультфильма "Шрек"
Фокус
2025-01-05T12:48:31Z
Известная украинская ведущая высказалась о проблемах в браке после рождения сына: "Меньше романтики"
TSN
2025-01-11T14:54:58Z
Седокова хочет забрать деньги покойного мужа, который убил себя: семья спортсмена в шоке
Comments UA
2025-01-09T21:21:07Z
Трамп круто изменил обещание по поводу войны в Украине: на Западе узнали подробности
Comments UA
2025-01-09T20:30:37Z
Маск устроил скандальный опрос: предлагает США освободить один из европейских народов
Comments UA
2025-01-06T14:36:35Z
В МИД РФ истерически отреагировали на адские санкции Байдена: каким ответом грозят
Comments UA
2025-01-11T18:42:38Z
Украина будет без ЕС и НАТО: кандидат в президенты Польши поставил ультиматум
Comments UA
2025-01-09T23:15:05Z
Россия отстала от графика: будет искать еще 200 тысяч военных для наступления в Украине
Comments UA
2025-01-19T11:12:14Z
Снимите крестик или наденьте трусы: почему декриминализация порно поставлена ​​на паузу
Комсомольская правда
2025-01-19T11:03:04Z
Сбежавший в Румынию детектив НАБУ оказался причастен к фальсификации дела ПриватБанка
Комсомольская правда
2025-01-11T17:12:43Z
Беларусь стянула войска на границу с Украиной: в СНБО прокомментировали
Фокус
2025-01-07T19:51:32Z
«Коррупция» ни при чем: Известна настоящая причина, почему Украину не берут в НАТО
Comments UA
2025-01-08T07:39:30Z
Расстрел пленных ВСУ в Волновахском районе: начато расследование
Корреспондент
2025-01-06T18:52:38Z
Ночью Россия атаковала Никопольщину и Киевщину
Комсомольская правда
2025-01-10T06:39:46Z
ВСУ выбили солдат Кима из села в Курской области. ВИДЕО
Новости Украины
2025-01-09T17:33:30Z
Смерть и руины: как выглядит уничтоженный россиянами Бахмут
TSN
2025-01-06T13:54:10Z
Город в Донецкой области остался без света
TSN
2025-01-19T10:48:52Z
Россия бросила войска на это направление: какой город могут потерять ВСУ
Comments UA
2025-01-19T10:21:56Z
"Всегда отважные": что означают шевроны 47 ОМБр "Маґура"
Telegraf
2025-01-19T10:06:40Z
”Над селом проходит "трасса" "Шахедов" - как продолжается эвакуация на Черниговщине
Апостроф
2025-01-19T09:54:46Z
Спикер ОСГВ "Хортица" рассказал, есть ли российские войска в Покровске
ZN UA
2025-01-19T09:01:02Z
В Киеве столкнулись минивэн и автобус: есть погибшие, а среди травмированных - дети
Апостроф
2025-01-11T21:48:39Z
Удар по Запорожью: количество пострадавших возросло
TSN
2025-01-08T21:27:51Z
В Запорожье количество пострадавших возросло до 122
Корреспондент
2025-01-09T18:21:58Z
В Энгельсе масштабный пожар на нефтебазе после атаки дронов – росСМИ
ZN UA
2025-01-08T01:40:56Z
Не удержалась на подъемнике. На курорте Драгобрат погибла девушка
UAToday
2025-01-19T07:30:47Z
В Киевской области прогремели взрывы - россияне выпустили БПЛА
Комсомольская правда
2025-01-19T06:06:54Z
В Харькове разоблачили дерзкую "схему" вывоза уклонистов за границу
Корреспондент
2025-01-06T22:18:18Z
В Киеве и ряде областей прозвучали взрывы: детали ночной атаки 19 января
Telegraf
2025-01-19T05:30:12Z
В немецком городе Пассау из-за угрозы взрыва эвакуировали вокзал
Корреспондент
2025-01-19T04:42:08Z
Доллар в Украине приблизился к новой психологической отметке - курс валют
Известия Киев
2025-01-10T06:27:02Z
Михаил Шейтельман рассказал, почему Фицо никак не успокоится по поводу транзита российского газа
Знай
2025-01-06T13:51:24Z
Работает ПВО: европейским авиакомпаниям не советуют летать в РФ
Корреспондент
2025-01-09T22:48:48Z
МИД ответил на манипулятивные заявления Венгрии относительно транзита и цен на газ
Европейская правда
2025-01-08T12:48:41Z
За какие проблемы с электросчетчиком могут оштрафовать: предупреждение от облэнерго
Знай
2025-01-19T10:06:07Z
В Украине изменены условия кредитов: что это значит для клиентов
Политека
2025-01-19T10:00:30Z
Овощи дороже мяса: за огурцы, помидоры и перец придется выложить половину зарплаты
Знай
2025-01-05T18:21:06Z
Цена криптовалюты Трампа взлетает: сколько стоит и как выглядит
Telegraf
2025-01-19T08:42:45Z
У части украинцев изменились счета за отопление: почему одни платят меньше, а другие нет
Знай
2025-01-19T08:36:00Z
Почему категорически запрещено присваивать найденные вещи и при чем здесь предрассудки
Comments UA
2025-01-09T23:30:46Z
Какие продукты ни в коем случае нельзя запекать в фольге: об этом следует знать
TSN
2025-01-19T11:06:34Z
Вернуть веру в завтрашний день: как создать эмоциональную опору для ребенка
ZN UA
2025-01-19T11:03:08Z
«Шарлотта»: стрижка, которую должна попробовать каждая в 2025 году
Marie Claire
2025-01-19T11:00:53Z
Гороскоп Таро на неделю с 20 по 26 января: Водолеям нужно сделать паузу, Козерогов ждут новые возможности
Политека
2025-01-19T09:33:01Z
7 сортов картофеля, которые дают самый высокий урожай: с одного куста будете собирать ведро клубней
TSN
2025-01-19T08:51:36Z
Что значит, если попалось яйцо с двумя желтками: символ удачи или предвестие перемен
Знай
2025-01-19T08:51:26Z
Хрустящие вергуны с детства: рецепт вкусности от известного шефа
TSN
2025-01-19T08:18:27Z
«Мы влюбляемся только трижды за всю жизнь…»: что нужно знать о теории, меняющей взгляд на романтические отношения
Marie Claire
2025-01-19T08:00:10Z
В Запорожье археологи обнаружили артефакт, которому более 5000 лет
TSN
2025-01-19T11:06:32Z
Глубокое погружение в виртуальный мир: Ubisoft рассказала об исследовании в Assassinʼs Creed Shadows
GameMag
2025-01-19T11:03:06Z
Три приема цифровой детоксикации: как перестать "зависать" в социальных сетях
Фокус
2025-01-19T11:00:10Z
Больше никаких загадок и теорий: Nintendo официально подтвердила выход Switch 2
Знай
2025-01-19T10:51:49Z
WhatsApp знает о пользователях все и создает ежемесячный отчет о них: что нужно знать
Фокус
2025-01-19T10:42:19Z
Физики впервые обнаружили "жуткое" квантовое явление в фундаментальных частицах Вселенной
Фокус
2025-01-19T10:36:27Z
"Наносят вред бизнесу": Telegram передал властям данные более 10 000 людей, – Дуров
Фокус
2025-01-19T10:27:34Z
ЦРУ обнародовало секретную книгу, подробно рассказывающую о том, каким будет конец света
TSN
2025-01-19T10:24:32Z
Намек на новую физику: Вселенная расширяется быстрее, чем могут объяснить ученые
Фокус
2025-01-19T09:42:19Z
Возьмут ли в армию с туберкулезом или гепатитом: какие болезни освобождают от службы
Знай
2025-01-10T19:06:40Z
Узнали время защиты организма: создан новый способ определения иммунитета после вакцинации
Фокус
2025-01-07T18:51:38Z
Помощь для спасителей животных: ученые хотят снизить употребление алкоголя среди ветеринаров
Фокус
2025-01-18T15:36:51Z
Сухой закон: что произойдет с вашим телом, если не пить алкоголь целый месяц
Marie Claire
2025-01-18T15:01:26Z
Визит в больницу не понадобится: врачи тестируют анализ травм головы на месте происшествия
Фокус
2025-01-18T15:00:13Z
МСЭК ликвидировали: как теперь получить инвалидность в Украине
Хвиля
2025-01-18T10:30:55Z
У многих появится шанс: ученые разработали тест на успех иммунотерапии при раке
Фокус
2025-01-18T06:00:31Z
С солью не все так просто: сколько, какую и зачем добавлять в рацион
Знай
2025-01-18T05:51:28Z
Алкоголь, от которого следует отказаться зимой: какие риски возникают
Comments UA
2025-01-18T03:42:44Z
Илон Маск намерен купить "Ливерпуль"
ZN UA
2025-01-07T17:36:42Z
"Нечестно по отношению к Украине": в НОК прокомментировали смену спортивного гражданства Ковтуном
Апостроф
2025-01-19T11:12:36Z
Букмекеры сделали прогноз на матч Лиги Европы "Галатасарай" – "Динамо"
ZN UA
2025-01-19T10:03:14Z
Грузинский боец UFC победил россиянина в титульном поединке в США
ZN UA
2025-01-19T09:31:13Z
”Слава Богу, что отвело”: Харлан рассказала о предложениях от РФ изменить гражданство
Апостроф
2025-01-19T08:45:04Z
"Манчестер Сити" купил футболиста сборной Узбекистана
ZN UA
2025-01-18T23:36:50Z
Бывший лидер "Динамо" остался без клуба и хочет завершить карьеру
ZN UA
2025-01-18T22:18:03Z
Букмекеры сделали прогноз на первый еврокубковый матч "Шахтера" в 2025 году
ZN UA
2025-01-18T17:54:40Z
Один из лучших биатлонистов в истории анонсировал завершение карьеры
ZN UA
2025-01-18T17:13:05Z
Поезд-вездеход: реставраторы восстановили уникальную паровую машину начала 20 века
Фокус
2025-01-05T18:06:08Z
Стояло в гараже более 10 лет: в Украине обнаружили роскошное американское авто 80-х
Фокус
2025-01-19T08:00:48Z
General Motors вывели на рынок недорогой семейный электромобиль за $6500
Фокус
2025-01-18T10:12:57Z
Неожиданное партнёрство: «Гарри Поттер» получит кроссовер с «Детективом Конаном»
GameMag
2025-01-17T17:10:17Z
Honda CR-V получит особую версию для украинских дорог
Фокус
2025-01-17T16:15:07Z
Эксклюзив за $4,8 миллиона: на продажу выставили суперкар чемпиона "Формулы-1"
Фокус
2025-01-17T15:51:58Z
Современный Willys: представлен военный внедорожник на базе Jeep Wrangler
Фокус
2025-01-17T13:00:50Z
Цена $20800 и запас хода более 450 км: дебютировал доступный электрокроссовер Hyundai
Фокус
2025-01-17T11:45:57Z
Практичные и вместительные: лучшие семейные универсалы с пробегом
Фокус
2025-01-17T11:12:13Z