MY.UAНовини
Верховна Рада розглядає три варіанти економічного бронювання, кожен зі своєю специфікою. Інтерв’ю з Наталухою
Верховна Рада розглядає три варіанти економічного бронювання, кожен зі своєю специфікою. Інтерв’ю з Наталухою

Верховна Рада розглядає три варіанти економічного бронювання, кожен зі своєю специфікою. Інтерв’ю з Наталухою

Процедура бронювання сьогодні є однаковою для всіх без винятків на безоплатній основі. Запропонований депутатамипроєкт закону №11331 пропонує бронювання працівників при сплаті роботодавцем підвищеного військового збору у 20 400 грн на місяць. Як зазначають автори законопроєкту, документ має допомогти подолати ті виклики, які виникли в українських виробників через повномасштабне вторгнення.

Законопроєкт №11331-1 передбачає бронювання найманих працівників, які мають середньомісячну зарплату не менш ніж 12 прожиткових мінімумів для працездатних осіб. На сьогодні це 36 366 грн.

Законопроєкт №11331-2 поєднує в собі як бронювання за критерієм зарплати у понад 36 тисяч гривень, так і підвищеного військового збору, які можуть сплачувати ФОПи у розмірі 20 400 грн на місяць за працівника. Також на підприємствах, де працюють військовозобовʼязані, що можуть бути заброньовані, не повинно бути заборгованості з виплати зарплати, сплати податків та інших обов’язкових платежів.

Ще одна важлива деталь – ФОП має бути зареєстрованим не пізніше ніж за шість місяців до набрання чинності закону, а його дохід бути не меншим за трикратний розмір збору за бронювання військовозобов’язаних (тобто понад 61 200 грн).

Про основні моменти процесу впровадження економічного бронювання в Україні в ексклюзивному інтерв’ю OBOZ.UA розповів народний депутат України, голова комітету з питань економічного розвитку ВР Дмитро Наталуха.

– Основні причини, які спонукали внести до Верховної ради паралельно аж три законопроєкти, які стосуються економічного бронювання?

– Їх декілька. Перша стосується стабілізації економіки і передбачуваності роботи реального сектору, тобто підприємств, компаній, організацій, які працюють в Україні і платять податки, за рахунок яких ми забезпечуємо потреби Сил оборони України.

Друга причина, акумуляція додаткових коштів для того, щоби профінансувати як подальшу мобілізацію і потенційну ротацію, так і ймовірну закупівлю зброї, техніки і так далі. Тобто це вивільнення додаткових фінансових ресурсів, власне, з реального сектора.

– Основні зміни та нововведення порівняно з діючим законодавством, які передбачають законопроєкти?

– Станом на сьогодні є можливість бронювати підприємства і співробітників на підприємстві по постановам Кабінету міністрів №45 і №76. Це так зване стратегічне бронювання. Це те, що реалізується безкоштовно. Там є сім критеріїв для того, щоб претендувати на бронь. Якщо компанія підпадає під три з цих сім критеріїв, то її можуть забронювати. На сьогоднішній день за такою моделлю стратегічного бронювання заброньовано трошки більше 800 тисяч осіб.

Ми пропонуємо ввести паралельний механізм, не скасовуючи існуючий, тобто додатково, те, що називається економічне бронювання. Є багато підприємств, які сплачують стратегічну кількість податків, але при цьому вони не підпадають під ці сім критеріїв або навіть під три з них для того, щоб претендувати на стратегічне бронювання. Але в них є ресурс, є бажання, є необхідність.

Саме головне – бути впевненими, що їхні технічні спеціалісти, критичні співробітники будуть продовжувати виконувати свою функцію на своїх робочих місцях, для того, щоб вони далі могли планувати роботу підприємства і не зупинялися. Звідси народився цей запит передусім саме від бізнесу, який і реалізувався у формі моделей економічного бронювання.

Головна різниця в тому, що на відміну від стратегічного бронювання, в економічному бронюванні, роль держави взагалі мінімальна, якщо не відсутня в принципі. Ідея полягає в тому, що в усіх трьох моделях саме підприємство визначає, які співробітники для нього критичні, і яких співробітників воно бажає залишити на своїх робочих місцях для гарантування їхньої подальшої роботи. І відповідно за цих співробітників воно готово сплачувати додатковий фінансовий ресурс.

В першій моделі це 20 тисяч гривень збільшеного військового збору за кожного заброньованого співробітника. В другій моделі це мінімальна заробітна плата такого співробітника, яка стартує від 36 тисяч гривень.

І третя модель – для найманих працівників, тобто в юридичних особах, це мінімальна заробітна плата від 36 тисяч гривень. Для фізичних осіб-підприємців - це модель збільшеного військового збору – 20 тисяч гривень за заброньовану особу на місяць.

– А з чим пов'язана поява одразу трьох законопроектів?

– Тому що досі тривають дискусії, передусім з бізнесом, який схиляється до різних моделей. Тому на розгляд винесено, скажімо так, три найпопулярніші моделі, які були найбільш сприйнятими в бізнес-середовищі. Більше того, в нас є дискусія в середині ВР і з Кабміном щодо різних моделей. Тому ми зареєстрували всі три законопроєкти, щоб не обмежувати цю дискусію. Щоби на базі комітету провести консультації, реалізувати цей діалог, проговорити всі три моделі, які їхні переваги, недоліки, і врешті-решт зупинитися на якійсь одній.

– Які норми законопроєктів викликають найбільшу дискусію поміж ВР, Кабміном і бізнесом?

– Дивіться, є перша модель, це збільшений військовий збір 20 тисяч гривень за кожну заброньовану особу. Це єдиний критерій. Є депутати ВР, є члени уряду, які кажуть, що так не може бути, мовляв, це не прив'язано до податків. І пропонують все-таки застосувати модель з мінімальною заробітною платою від 36 тисяч гривень. Тобто, умовно кажучи, той співробітник має право на бронювання, у якого встановлена така мінімальна заробітна плата.

Ми зі своєї сторони кажемо, добре, це може бути. Ця модель виправдана з точки зору так званого "вибілення" заробітних плат, переведення їх з тіні в білий сектор, але тоді ви втрачаєте певний фінансовий ресурс щодо акумулювання його саме на Збройних силах. Адже якщо ви йдете не шляхом військового збору, а шляхом встановлення мінімальної заробітної плати, то тоді у вас частина тих податків, які співробітник сплатить зі своєї заробітної плати, вона піде не до центрального бюджету, а до місцевих бюджетів. Це буде десь третина.

Більше того, якщо ми встановлюємо поріг заробітної плати, тоді, напевно, у певної категорії людей буде аргумент, що це розділення за рівнем заробітної плати. І цей аргумент, до нього важко апелювати.

Зі своєї сторони, ми говоримо, що, наприклад, 20 тисяч гривень військового збору, воно не прив'язане ні до заробітних плат, ні до посад, ні до чого, це виключно на розсуд роботодавця. Тоді нам апелюють, що чекайте, якщо це роботодавець вирішує, то це в нього надто великий обсяг повноважень, щодо того, хто залишається. Ось такі дискусії тривають, вони абсолютно конструктивні, вони адекватні, в них є аргументи, та об'єктивне зерно.

Просто в якийсь момент нам доведеться прийняти, скажімо так, певне політичне рішення, щодо того, на якій саме моделі ми зупиняємося, розуміючи всі переваги і недоліки тієї чи іншої моделі і певні ризики. Тому що, на жаль, ідеальної моделі в цих умовах бути не може.

– Тобто, на зараз жоден із внесених до Верховної ради законопроєктів не має переваги і всі вони мають одинакові рівні шанси на прийняття?

– Так. Дивіться, я безпосередньо з командою є автором першої моделі, це про 20 тисяч. І автором третьої моделі, так званої гібридної.

Друга модель розроблялася урядом, представниками Офісу Президента, а також деякими колегами по ВР. На сьогодні у нас немає задачі безумовно прийняти якусь конкретну модель. Я персонально вважаю, що якщо буде прийнята будь-яка з трьох поданих моделей, це вже буде надзвичайна перемога для економічного блоку, це буде краще на 100% ніж те, що є зараз.

Тобто, ми саме для цього всі три законопроєкти і подали, щоб провести широкі консультації. Потім ще надати можливість бізнесу ознайомитися з текстами і, можливо, висловити свою підтримку публічно. Одна справа – підтримати на словах, сказати, що ми в цілому концептуально за економічним бронюванням. А тепер в них є можливість сказати, що ми конкретно за цю модель. І це теж буде сигнал і показник щодо того, в якому напрямку слід рухатись.

– Стосовно відсотку заброньованих, який реально може бути прийнятий?

– На сьогодні в законопроєктах прописано не більше 50% від кількості військовозобов'язаних в штаті. Але це буде далі вирішувати Кабмін. Чесно вам скажу, я думаю, реалістично, що ця планка буде знижена. Судячи з наших консультацій з Генштабом та Міноборони, для того, щоби не створювати їм дискомфорт, то мені здається, в кінцевому варіанті ця цифра буде щось ближче до 30%.

– Після появи в інформаційному полі ідеї економічного бронювання, у суспільстві виникло побоювання, що такий підхід призведе до розподілу на бідних і багатих. Де перші, не маючи економічних можливостей, будуть воювати, а другі таким от чином законно зможуть відкупитися від мобілізації.

– Я не думаю, чесно кажучи, що так має ставитися це питання. Ми, на жаль, кожен день чуємо новини про те, що когось десь затримали і скільки грошей ці люди заплатили за можливість чи оформити собі якусь недієздатність, чи спробувати залишити територію України. Тобто, ці процеси, вони йдуть. Мені здається, що немає ніякого ділення з цим економічним бронюванням, на багатих і бідних.

З іншого боку є тіньовий сектор бронювання, який на сьогоднішній день, на рік, складає щонайменше 700 мільйонів доларів США. Це дуже великі гроші. Вони незаконні, тіньові та корупційні, але вони є. І саме тіньовий сектор починає закидати оці історії про розподіл на багатих і бідних. Про те, що там воюють тільки бідні і інші нісенітниці, розуміючи, що якщо система економічного бронювання буде впроваджена, то вони залишаться без роботи і шаленого прибутку.

Ми говоримо про те, щоб дати можливість самим підприємствам бронювати (норма підвищеного військового збору), незалежно від того, скільки отримує той чи інший співробітник. Ідея в тому, що не співробітник платить, а роботодавець визначає, хто у нього буде заброньований. Тобто вже немає значення, які в працівника достатки.

Ми говоримо про те, що ми дістаємо внутрішній фінансовий ресурс, тобто гроші, які є в економіці, не залізаючи при цьому в кредити, не дивлячись на те, хто виявиться наступним президентом США. Це наші внутрішні гроші, які, а це десь 200 мільярдів гривень на рік, дозволять нам купувати F-16, снаряди та іншу зброю за власні гроші. І от саме в цьому контексті, мені здається, треба дивитися на впровадження економічного бронювання.

Поділитися
Поділитися сюжетом
Джерело матеріала
Google сплатить понад €300 мільйонів, щоб владнати податковий спір в Італії
InternetUA
2025-02-20T01:04:10Z
Facebook впроваджує нову політику і видалить старі прямі трансляції користувачів
InternetUA
2025-02-20T00:04:04Z
Власники Galaxy S25 скаржаться на проблему з повільною та нестабільною зарядкою
InternetUA
2025-02-19T22:33:10Z
Дослідники виявили унікальні скам'янілості льодовикового періоду: їх вік близько 500 тисяч років
TSN
2025-02-19T22:06:19Z
У Польщі могли впасти фрагменти ракети Falcon 9 Ілона Маска
Европейская правда
2025-02-19T20:40:33Z
Як знайти свій номер телефону на iPhone — інструкція
InternetUA
2025-02-19T20:36:06Z
Microsoft готує новий інструмент Windows 11 для міграції даних між ПК
ITC
2025-02-19T19:58:37Z
Таємниця темної плями на Google Maps розкрита
InternetUA
2025-02-19T19:55:30Z
Dota 2 отримала глобальний патч 7․38 з новим ландшафтом карти та іншими змінами
24tv
2025-02-19T19:51:51Z
Тільки генії з високим IQ зможуть знайти фальшивого перевертня за 3 секунди
GlavRed
2025-02-20T01:27:53Z
Гроші самі "липнуть" до рук: 4 знаки Зодіаку, які приречені бути багатими
GlavRed
2025-02-20T01:27:16Z
Покращений рецепт салату з пекінської капусти та крабових паличок: є секретний інгредієнт
Политека
2025-02-20T00:00:26Z
Не залишиться навіть крихти: німецька піца за 10 хвилин – господині вважають її знахідкою
24tv
2025-02-19T21:57:23Z
Чи можна садити тую на ділянці: відповідь вразить
24tv
2025-02-19T21:03:47Z
Сорт тут ні до чого: чому кава гірчить та як пом'якшити її смак
24tv
2025-02-19T20:42:53Z
Чому не всі люди здатні запам'ятовувати сни і кому це вдається краще
24tv
2025-02-19T20:06:32Z
5 простих правил для того, аби волосся завжди виглядало доглянутим
24tv
2025-02-19T19:42:35Z
Найсолодші жертви для енергетичних вампірів: які знаки страждають найбільше
GlavRed
2025-02-19T19:27:23Z
Катання на ковзанах на замерзлій річці ледь не обернулось трагедією
ГЛАВКОМ NET
2025-02-20T01:24:03Z
У США зіткнулись два літаки: є загиблі
ГЛАВКОМ NET
2025-02-20T00:57:02Z
На Харківщині вночі пролунали вибухи
TSN
2025-02-20T00:36:55Z
На Львівщині затримали зловмисника, який під час конфлікту вдарив знайомого сокирою
Украина Криминальная
2025-02-20T00:33:17Z
У Херсоні російська авіабомба рознесла багатоповерхівку: постраждали близнюки
GlavRed
2025-02-20T00:27:53Z
У Херсоні російська авіабомба влучила в багатоповерхівку: під завалів витягнули двох дітей
ZN UA
2025-02-20T00:06:48Z
Удар КАБами по Херсону: з під завалів дістали двох дітей - Мрочко
TSN
2025-02-20T00:03:52Z
Поліція розслідує розстріл росіянами цивільного авто, в якому під час окупації Херсона загинув чоловік
УкраинФорм
2025-02-20T00:00:20Z
У Середземному морі за місяць вибухами були пошкоджені три танкери, пов'язані з РФ
УкраинФорм
2025-02-19T22:48:08Z
Хет-трик Мбаппе похоронив вже мертве МанСіті: Реал продовжує гонитву за трофеєм Ліги чемпіонів
24tv
2025-02-19T22:54:39Z
Виліт Юве, успіх Реала та феєрія ПСЖ: відео голів та всі результати Ліги чемпіонів за 19 лютого
24tv
2025-02-19T22:48:52Z
Астон Вілла — Ліверпуль 2:2 Відео голів та огляд матчу АПЛ
Football.ua
2025-02-19T22:48:03Z
Таловєрова номіновано на найкращого гравця матчу проти Лутона — українець лідирує в голосуванні
Football.ua
2025-02-19T22:36:45Z
Стали відомі всі учасники 1/8 фіналу Ліги чемпіонів УЄФА
УкраинФорм
2025-02-19T22:00:05Z
«Боруссія» проходить до 1/8 фіналу Ліги чемпіонів після нічиєї
ГЛАВКОМ NET
2025-02-19T21:57:27Z
Дебютний гол Таловєрова врятував для Плімута нічию з Лутоном у битві аутсайдерів Чемпіоншипу
Football.ua
2025-02-19T21:49:33Z
Луганська Зоря підбила підсумки зборів та окреслила плани на другу частину сезону УПЛ
24tv
2025-02-19T21:39:38Z
Ліверпуль зіграв у результативну нічию з Астон Віллою
Football.ua
2025-02-19T21:27:25Z
У Львові до третьої річниці повномасштабної війни створили новий мурал
УкраинФорм
2025-02-20T01:09:05Z
Карта бойових дій в Україні станом на 20 лютого 2025 року
ГЛАВКОМ NET
2025-02-19T23:54:43Z
Ворог атакував Одесу дронами - є постраждалий, майже 90 тисяч абонентів без світла
УкраинФорм
2025-02-19T23:06:32Z
Росіяни другу ніч поспіль атакують міста України: є постраждалі
ГЛАВКОМ NET
2025-02-19T22:36:03Z
Українцям пояснили алгоритм зняття показань лічильників тепла
Хвиля
2025-02-19T21:36:38Z
На фронті за добу - 106 боєзіткнень, Покровський напрямок залишається найгарячішим
УкраинФорм
2025-02-19T21:03:25Z
Погода в Україні 20 лютого: у четвер буде ще холодно, але вже з 25-го обіцяють потепління
Комсомольская правда
2025-02-19T20:33:38Z
Унікальний випадок для України: в Чорнобильській зоні зафіксовано дивне явище
GlavRed
2025-02-19T20:27:51Z
ЦНС: Росіяни планують видавати своїм військовим ділянки землі на окупованих територіях
ZN UA
2025-02-19T19:48:08Z
"Страшна, тотальна заздрість": Ольга Сумська розповіла про підклади від колег
GlavRed
2025-02-20T00:27:30Z
У Харкові відкрилася виставка світлин про історію та сучасні дослідження України в Антарктиці
УкраинФорм
2025-02-20T00:12:50Z
Лідер Бі-2 розповів, скільки щомісяця донатить на допомогу Україні
GlavRed
2025-02-19T23:27:46Z
Зрадниця Лоліта поскаржилася на жебрацьку пенсію в РФ
GlavRed
2025-02-19T22:27:53Z
Актор із "Кварталу 95" приєднався до ЗСУ - де служитиме відомий артист
GlavRed
2025-02-19T22:27:21Z
Танцюють всі: вчимо танець Леді Гаги під трек Abracadabra
24tv
2025-02-19T22:03:47Z
Що подивитися з дівчиною: 3 варіанти фільмів для ідеального побачення
24tv
2025-02-19T21:54:14Z
"Не дає повноцінно рухатися": у відомого співака проблеми зі здоров'ям
GlavRed
2025-02-19T21:51:21Z
Визначили лауреатів цьогорічної премії імені Левка Ревуцького
УкраинФорм
2025-02-19T20:57:09Z
20 лютого: яке сьогодні свято, традиції та заборони
ГЛАВКОМ NET
2025-02-20T00:36:42Z
УКФ оголосив прийом заявок на конкурс «Англомовна адаптація аудіовізуального продукту»
УкраинФорм
2025-02-20T00:33:54Z
У День рідної мови відбудеться онлайн-диктант кримськотатарською
УкраинФорм
2025-02-19T23:39:13Z
З окупації вдалося вивезти ще 15 українських дітей
Украина Криминальная
2025-02-19T22:57:38Z
У застосунку «Армія+» розпочалося опитування щодо програми «Плюси»
УкраинФорм
2025-02-19T22:42:40Z
З окупованих територій вдалося повернути ще 15 українських дітей
ZN UA
2025-02-19T22:34:19Z
Освітній грант від Google: які українські виші отримають фінансування на розвиток кібербезпеки
Хвиля
2025-02-19T21:06:52Z
Alpha Bridge: військова техніка, щоб заснути за лічені хвилини
24tv
2025-02-19T20:27:40Z
На руки 14 тисяч: в Україні запрацювала нова програма допомоги, яким категоріям дадуть гроші
Знай
2025-02-19T20:12:17Z
В Україні лютують грип та COVID-19: у більшості областей запроваджено карантин
TSN
2025-02-19T21:06:56Z
Король Чарльз III та Залужний відвідали Центр вивчення травм при Імперському коледжі
24tv
2025-02-19T20:27:19Z
Як правильно чистити матрац: поради експертів
24tv
2025-02-19T20:03:23Z
В Україні масово поширюється грип та COVID: у 16 ​​областях вводять обмеження
Хвиля
2025-02-19T18:39:22Z
Що робити, щоб не тріскались губи
24tv
2025-02-19T17:36:23Z
Нюанси проходження військово-лікарської комісії з 1 березня: на що слід звернути увагу
Фокус
2025-02-19T17:21:56Z
Що треба їсти, щоб не було депресії
AgroNews
2025-02-19T17:21:00Z
Ситуація змінюється щогодини: де в України ще не закрили школи на карантин
24tv
2025-02-19T16:33:23Z
Чотири кроки до довголіття: звички, які продовжують нам життя
Фокус
2025-02-19T16:27:47Z
«Це дуже погана інвестиція». Бізнесмен пояснив, чому не варто вкладати в нерухомість
ГЛАВКОМ NET
2025-02-19T21:00:32Z
Податки для ФОП усіх груп: українцям нагадали про терміни та суми
Политека
2025-02-19T21:00:15Z
Індексація пенсій у березні: як виростуть виплати українців та хто залишиться без підвищення
Хвиля
2025-02-19T20:45:22Z
Угода з дияволом: експерти розповіли, чи повернеться Європа до російського газу
Политека
2025-02-19T20:42:18Z
Податковій хочуть розкрити все про рахунки українців: знатимуть про кожну копійку
Знай
2025-02-19T20:30:32Z
Здорожчання газу в Україні: стало відомо, за якої умови це відбудеться
Политека
2025-02-19T20:27:38Z
Нафтогаз відповів, чи може відрізнятися якість газу в різних регіонах України
Хвиля
2025-02-19T20:27:12Z
Як в Україні знайти вільну земельну ділянку: детальна інструкція
24tv
2025-02-19T20:06:36Z
Ашан, Метро та Варус оновили ціни на соняшникову олію та яйця: скільки віддадуть українці
Хвиля
2025-02-19T19:18:31Z
Зупиніться негайно ж, якщо на вашій приладовій панелі засвітився один з цих індикаторів
24tv
2025-02-19T21:21:56Z
У Канаді авто Tesla Cybertruck загрузло у кучугурах: курйозне відео
24tv
2025-02-19T18:30:52Z
Чому досвідчені водії завжди їдять лимон перед довгою дорогою
GlavRed
2025-02-19T18:27:22Z
Ставить у глухий кут не одного водія: що означає знак із велосипедом і стрілкою
GlavRed
2025-02-19T18:27:05Z
KG Mobility готує до дебюту електричний пікап
AutoCentre
2025-02-19T17:07:46Z
Zeekr анонсувала електричний універсал для бездоріжжя 007 GT ─ пневмопідвіска, повний привід та до 825 км автономності
ITC
2025-02-19T16:48:04Z
Що повинно бути в багажнику вашого авто: 5 важливих речей
ТСН
2025-02-19T16:18:02Z
Weichai представляє високотехнологічну вантажівку Landking EH
AutoCentre
2025-02-19T16:03:11Z
Mitsubishi показала стильний сімейний кросовер для українських доріг
Фокус
2025-02-19T15:42:44Z
Загородній назвав єдиний шанс завершити війну до Великодня
GlavRed
2025-02-20T01:27:17Z
Макрон розповів Зеленському про нові домовленості у Парижі
1News
2025-02-20T01:24:59Z
Латвія витратить €22 мільйони з фондів ЄС на укриття
УкраинФорм
2025-02-20T01:09:37Z
Снайдер закликав Трампа проводити правильну політику зі встановлення миру в Україні
УкраинФорм
2025-02-20T01:03:53Z
У Росії злетіли Ту-95МС, перед цим була атака "Калібрами", – моніторингові канали
24tv
2025-02-20T01:03:51Z
"Міг приїхати до Саудівської Аравії без запрошення": Трамп знову критикує Зеленського
Фокус
2025-02-20T01:00:33Z
Трамп заявив, що Київ зірвав угоду по рідкісноземельних копалинах
ZN UA
2025-02-20T00:39:03Z
«Я люблю Україну, але... але.. але». Трамп виступав на саміті у Флориді
ГЛАВКОМ NET
2025-02-20T00:33:42Z
Через нестачу засобів ППО Кремль змушує росіян стежити за небом - правозахисники
УкраинФорм
2025-02-20T00:21:27Z