MY.UAНовини
Чому переселенці повертаються: їдуть в окупацію та під бомби
Чому переселенці повертаються: їдуть в окупацію та під бомби

Чому переселенці повертаються: їдуть в окупацію та під бомби

Внутрішні переселенці в Україні повертаються додому – хтось на якийсь час, а хтось і назавжди. Не прижилися, не вдалося влаштуватися - основні проблеми тих, хто залишив свої будинки і змушений був починати життя з нуля через війну. Цій проблемі вже десять років, але зізнаємося чесно: держава не вирішила її тоді, не вирішує і зараз.

"Переселенцям дають безкоштовні квартири"

Олександрі Коваленко (ім'я змінено) – 48 років. Разом із дочкою вона дивом виїхала з Маріуполя у 2022 році – ушістьох із сусідами вони залишили місто на одному нещасному автомобілі з вибитими від обстрілів вікнами, тримаючи в руках по маленькому рюкзаку з документами. Їхній шлях лежав у нікуди: на підконтрольній Україні території на них ніхто не чекав. Всі їхні родичі живуть у Росії і прихистити хоча б на якийсь час маріупольців, які пережили пекло, влаштоване росіянами, чомусь не хотіли.

– Нам спочатку допомогли волонтери у Бердянську, потім вони нам запропонували їхати на захід України, у село під Івано-Франківськом. Не скажу нічого поганого – нас зустріли дуже добре, поселили у велику хату, де вже жила родина таких же переселенців, тільки з Херсона. Ми оформили документи, переселенську допомогу – по 2000 грн на мене та дочку. Постало питання – що далі? Почали шукати роботу у Івано-Франківську – продавцями, прибиральницями, касирами. Понад 7000-8000 грн зарплати нам не пропонували. В одному з місць, куди я намагалася влаштуватись на роботу продавцем, мені прямо сказали: «Навіщо вам велика зарплата? У вас переселенські виплати хороші, і ви отримуєте гуманітарну допомогу».

- Я була в шоці, - розповідає Олександра, ледве стримуючи сльози. – Але це був не кінець. Коли я почула, що переселенці забирають роботу у місцевих, і тим, хто приїхав, дають безкоштовні квартири, зі мною трапилася істерика. Тобто ми, тікаючи в одних штанях від війни з розбитого будинку, в їхніх очах виглядаємо як вільні мандрівники, які живуть на повному пансіоні держави?

Олександра каже, що образа накопичувалася поступово, і одного разу чаша переповнилася. Донька, яка працювала продавцем на ринку, прийшла додому засмучена: «колеги» запропонували їй «повертатися в рашку», оскільки її «державна мова» погана.

- Ми не могли повірити, але в черзі за гуманітаркою розмовляла з такими ж переселенцями – і вони підтвердили, що у кожному місті України є такі «чорнороті люди», які чи то заздрять переселенцям, чи то не зрозуміло що. Вони можуть образити, причепитися до мови, єхидно запитати на кшталт «Це ж ви злодія Януковича обрали?». Доводили до сліз та істерик. Коли пояснюєш, що літак скинув бомбу на твій будинок і ти взимку жила на сходовому майданчику, махають рукою – мовляв, я вигадую. Це дуже пригнічувало, і одного разу ми зважилися.

Насилу зібравши 300 євро, Олександра через Європу поїхала до Росії. В аеропорту "Шереметьєво" пройшла 12-годинну фільтрацію, під час якої їй ставили неприємні питання та схиляли до співпраці з ФСБ. Але пропустили – жінка вважає це дивом. Діставшись до Маріуполя, Олександра побачила своїх знайомих, які допомогли їй облаштуватись, оформити російські документи і знайти роботу.

- Звичайно, це не наш Маріуполь, не наше місто та не наша країна. Моя країна припинила мені переселенські виплати буквально через тиждень після приїзду. Хоча раніше за законом був період два місяці, коли переселенець міг залишити своє місце перебування і з'їздити на батьківщину.

Наразі образи на державу немає – Олександра запевняє, що не перейнялася ідеями «руського міра», але й повертатися на підконтрольну територію України не хоче. Там залишилася дочка: вона познайомилася з молодим чоловіком, вони разом винаймають квартиру, але хлопець, швидше за все, скоро піде воювати по мобілізації. Він переселенець і має аналогічну ситуацію: батьки передпенсійного віку вирішили не бути тягарем синові – повернулися додому до Донецька. Майже рік вони намагалися знайти роботу тут – не вдалось. У Донецьку у них бодай є своє житло.

Багато хто виїжджав із зруйнованих міст навіть без необхідного одягу. Фото: donbasssos.org

Їх більше, набагато більше

Станом на травень цього року, статус внутрішньо переміщених осіб (ВПО) мають 4,6 млн українців. Виплати з них одержують лише 1,5 млн. Ці дані наводить віцепрем'єр–міністр з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій України Ірина Верещук. А голова парламентської робочої групи з питань житла Максим Ткаченко навів ще цікавіші цифри: на конференції «Грошова допомога внутрішньо переміщеним особам» він заявив, що майже 130 тисяч ВПО були змушені повернутися додому, в зону бойових дій або на тимчасово окуповані Росією території України.

- Насамперед – через життєві проблеми та відсутність грошей, через проблеми з працевлаштуванням та державною підтримкою, - зазначив Ткаченко. Щоправда, звідки з'явилася цифра у 130 тисяч – не сказав. Але є підозри, що ВПО, що повернулися, – набагато більше.

Далеко не всі молоді та здорові можуть почати нове життя з нуля – що вже говорити про літніх та хворих. Уроки 2014 року, на жаль, в Україні залишилися невивченими: за десять років переселенцям держава не надала жодної можливості отримати хоча б тимчасове, але більш-менш комфортне житло, не турбувало роботодавців сприяти працевлаштуванню ВПО, не подбало про гідні виплати тим, хто втратив відразу все.

Важко назвати державною допомогою виплату 400-800 грн «на оренду житла», яка пропонувалася ВПО з 2014 року. Чи участь у лотереї за пільговими кредитами на житло для ВПО, де у разі виграшу треба було внести значний перший внесок – звідки він у тих, кого вивозили «бусики» рятувальників з-під уламків зруйнованого будинку? Та й сама лотерея вже наказала довго жити.

Прекрасні ініціативи сільських жителів, які пропонували переселенцям безкоштовно жити в пустуючих будинках їхніх сіл та селищ, не спрацювали: не всі міські ВПО змогли освоїти життя в селі, ремонтувати розвалені старі будиночки та займатися городами.

«Як це буде окупантською мовою?»

– Ми з чоловіком повернулися до Донецька. Так, він окупований, але ми живемо у своїй квартирі і маємо роботу – нехай не за фахом, але нам платять і ми не вмираємо від голоду, - розповідає донеччанка Юлія Гіреєва, яка жила з 2019 року у Львові. – Ми чесно чекали у Донецьку, що Україна нас звільнить. Потім наш район опинився під сильним обстрілом – і ми виїхали до друзів до Львова. Вивезли сина та доньку. Вони закінчили школу – і не змогли вступити до вишу! Не склали іспит з української мови, не вистачило балів. У Донецьку її з 2014 року не вивчають у школі, діти трохи забули…

Юлія дивується, що у навчальних закладах немає умов для дітей-переселенців, яким доводиться згадувати українську мову. Немає перехідних етапів, жодної допомоги від викладачів.

- Пам'ятаю, як у школі дочка підійшла до вчительки уточнити переклад якогось слова з української. Дама закотила очі: «Ой, ну я пам'ятаю, як польською це буде, а як окупантською – не пам'ятаю!». Донька розплакалася, відмовлялася ходити до школи кілька днів. Ну що за ставлення? – обурюється Юлія.

Повернутися до Донецька вирішили після чергового бажання господині підняти плату за оренду скромної однокімнатної квартири – цифра зрівнялася із сумою двох зарплат – Юлії та її чоловіка. На життя залишалося нуль гривень. Переселенські виплати сім'я не оформляла, сподіваючись на зарплати.

- Ми почали думати про повернення у рідні стіни, до того ж у нас обох із чоловіком в окупованому Донецьку залишились літні батьки. Зваживши все за і проти, ми сіли у автобус. На щастя, ми встигли виїхати до початку цієї страшної фільтрації до Росії. Нині ми вдома, у своїй квартирі. Вже не так страшно жити, менше обстрілів. Є віддалена робота, щоправда, без оформлення. Ми не знаємо, чи правильно ми вчинили чи ні, але ми вдома, і нам спокійно, – каже донеччанка.

Доводити, що ти такий самий громадянин, як і інші, у людей не вистачало сил. Фото: zn.ua

«Поневірятися по орендованих «убитих» квартирах не хочу»

Повертаються в окупацію до Запорізької та Херсонської областей, під обстріли – до Сумської, до захоплених Маріуполя та Бердянська. Повернулися б і в Мар'їнку, і в Авдіївку, та нікуди… І цим українцям, які зазнали такої біди, хочеться не думати хоча б про дах над головою.

- Я ненавиджу окупантів усім серцем, але з Бердянська не поїду. Чекатиму звільнення, але поневірятись по орендованих «убитих» квартирах за всі гроші світу і перебиватися з копійки на копійку не хочу. Заради чого я мушу їхати, що і кому я маю доводити? Можна жити в Києві та зрадити свою країну, а можна бути в окупованому Бердянську та залишатися патріотом України, – міркує 25-річна Євгенія, мешканка цього приморського міста. Каже, що надивилася і наслухалася про тягар переселенців стільки, що кров холоне. Тому – нікуди.

- Моя робота не передбачає взаємодії з владою чи якимись військовими структурами, я майстер манікюру. Так, переоформила ІП за російськими документами, але як ще жити? Тут були місцеві патріоти – вирішили не брати російський паспорт, а оформити посвідку на проживання як громадяни України. За ними справжній нагляд встановлено, до них постійно приїжджають вояки з претензіями, погрозами. Тож краще спокійно жити і не «відсвічувати». Як буде – так буде, – переконує Євгенія.

Звісно, ​​далеко не всі переселенці повертаються. Значна їх частина змогла врости в нове життя і навіть не думають про повернення в окупацію чи зону бойових дій. Відбулася  б деокупація завтра - навряд чи мільйони ВПО помчать на схід. Проте тисячі тих, хто вже це зробив, - це німий докір тим, хто не вважав проблему переселенців серйозною. А все виявилося набагато серйозніше.

Поділитися
Поділитися сюжетом
Джерело матеріала
Згадувані персони
Запасайтесь уже сейчас: Украине грозит резкое удорожание важного продукта
Знай
2025-06-29T16:00:44Z
Станут роскошью: цены на ряд продуктов взлетят минимум вполовину – что подорожает
Знай
2025-07-07T02:12:32Z
Коснется всех, кто имеет свою квартиру или дом: украинцев начали вызывать в налоговую – с чем это связано
Знай
2025-07-07T10:36:17Z
В Украине хотят изменить порядок индексации пенсии: что будет отменено
Comments UA
2025-07-07T14:09:20Z
Что будет с долларом и евро в середине июля — прогноз банкира
TSN
2025-07-12T06:48:51Z
Подорожание продуктов в Сумской области: что происходит с ценами в местных магазинах
Политека
2025-07-12T06:30:52Z
Не только вывезти, но и потратить: какие ограничения на наличные ждут украинцев в ЕС
Хвиля
2025-07-07T03:45:44Z
В РФ заявили о нейтрализации 120 дронов, в аэропортах возник коллапс
Корреспондент
2025-07-06T08:30:14Z
Курс валют на 3 июля: сколько стоят доллар, евро и злотый
TSN
2025-07-03T07:09:36Z
Этим людям может навредить черника: кому ее следует избегать
Comments UA
2025-07-07T14:21:28Z
Как поливать огурцы в жару и чем подкормить: советы опытных садовников
TSN
2025-07-07T09:48:17Z
Кровотечение во время секса: когда это норма, а когда следует бежать к врачу
Знай
2025-07-04T20:51:38Z
В Британии циркулирует новый штамм COVID-19 с необычным симптомом
ZN UA
2025-07-07T06:46:55Z
Есть их может быть опасно: какие овощи любят слизни
Telegraf
2025-07-12T04:51:44Z
Сжигает жир лучше любой диеты: ягода, которая поможет быстро похудеть
Знай
2025-07-12T04:51:28Z
Пенсионеры могут получить тысячу гривен на лекарства: кому и на каких условиях выплатят пособие
Знай
2025-07-04T03:36:30Z
Лайфгак, как хранить укроп свежим в холодильнике без замораживания
TSN
2025-06-28T17:03:08Z
Сколько минут нужно ходить на неделю, чтобы продлить жизнь на 7 лет
TSN
2025-07-07T14:33:01Z
Война тут же прекратится: Москва выдвинула абсурдные условия "мира"
Comments UA
2025-07-07T11:57:54Z
Грязная политика на крови: в Киеве разворачивается внутренний фронт
Comments UA
2025-07-07T10:18:52Z
"Украину сдали путину": политолог сделал важное заявление о "предательстве" Запада
Знай
2025-07-03T20:30:09Z
На выборах Украину ждут три варианта, а настоящая война начнется через пять лет – интервью с Аркадием Бабченко
Telegraf
2025-07-08T05:03:41Z
Китае боятся поражения России в войне против Украины: в ISW объяснили причину
TSN
2025-07-12T07:00:41Z
Сибига отреагировал на удар РФ по западу Украины
Корреспондент
2025-07-12T06:57:29Z
Драка между Мединским и Умеровым на переговорах в Стамбуле: спикер МИД объяснил ситуацию
Comments UA
2025-07-06T09:51:18Z
Ей разбили голову в Верховной Раде: как сейчас выглядит "фанатка" Януковича Александра Кужель
Telegraf
2025-07-04T08:39:42Z
Удары по ТЦК координировались изменниками, которые отправляли сообщения в российские чат-боты — ЦПД
TSN
2025-07-08T19:09:49Z
Россияне нацелились на ключевой город: он уже полностью простреливается беспилотниками
Telegraf
2025-07-07T20:15:59Z
Будет ад: синоптикиня назвала самые жаркие дни в июле
TSN
2025-07-04T09:09:00Z
Россия пытается взять большой город в полукольцо: есть ли успехи у солдат Путина
GlavRed
2025-06-28T07:27:54Z
Оккупанты атаковали Харьков дронами: есть попадания
Хвиля
2025-07-07T06:27:17Z
Ограничение движения транспорта в Черновцах: появилось предупреждение, на каких улицах введены изменения
Политека
2025-07-12T07:00:12Z
В Полтаве умерла еще одна женщина, пострадавшая во время атаки на ТЦК
Комсомольская правда
2025-07-12T06:58:24Z
Лікарі назвали найнебезпечніше морозиво
AgroNews
2025-07-07T16:21:45Z
На линии фронта появились редкие хищники, занесенные в Красную книгу
Gazeta UA
2025-07-07T07:33:40Z
Приказ Порошенко, разрешивший боевикам Гиркина избежать уничтожения, является госизменой – эксперт
TSN
2025-07-07T17:54:27Z
Какой церковный праздник 7 июля: что обязательно нужно сделать в этот день
Comments UA
2025-07-07T04:06:35Z
Дополнительные выплаты от ООН: успейте оформить до конца июля
Знай
2025-06-28T08:21:47Z
Возможно, вы еврей - проверьте себя: украинские фамилии еврейского происхождения
Telegraf
2025-07-07T07:45:19Z
Стало известно, сколько россиян поддерживают войну и сколько хотят ударить ядеркой по Украине
Comments UA
2025-07-04T06:54:18Z
Первые дальнобойные ракеты, профинансированные Германией, поступят в ВСУ в конце июля
Апостроф
2025-07-12T07:00:16Z
Девятиклассники тоже будут сдавать тесты: в Украине изменят правила аттестации учащихся
Знай
2025-07-12T06:51:16Z
Производит истребители МиГ-29 и МиГ-31: Силы обороны атаковали завод в Подмосковье
Фокус
2025-07-11T11:43:06Z
Движение через украинскую границу значительно возросло: какими пунктами пропуска пограничники советуют не пользоваться
TSN
2025-06-29T08:06:56Z
6 июля: какой сегодня церковный праздник и что можно и нельзя делать в этот день
Comments UA
2025-07-06T04:03:59Z
Ведущая Витвицкая объяснила, почему ее муж судья-воин вместо фронта отдыхает в Карпатах
Фокус
2025-07-07T13:15:28Z
Хайди Клум очаровала редким кадром со взрослыми сыновьями
Апостроф
2025-07-10T08:15:43Z
Ведущая Анна Свиридова жестко высказалась об изменнице Оксане Байрак: "Мне совершенно не больно"
Знай
2025-07-01T18:51:11Z
Похудевший Филипп Киркоров прокомментировал некроз, который ему приписывают
Фокус
2025-07-04T10:57:54Z
Лапша на наших ушах: как ИИ штампует музыкальные хиты, отнимая деньги у живых музыкантов
Фокус
2025-07-12T07:00:32Z
Гай Ричи отказался от съемок фильма "Дом у дороги 2"
GameMag
2025-07-12T06:28:13Z
Умер известный голливудский актер Майкл Мэдсен
Фокус
2025-07-03T20:51:36Z
Adios, Потап: Тина Кароль разнесла рэпера за искусственное "творчество" и попрощалась, муж Каменских отреагировал
Знай
2025-07-09T19:51:50Z
Тимур Мирошниченко сменил имя приемному сыну: жена ведущего объяснила почему
TSN
2025-07-08T16:24:03Z
Жесткая двойная атака РФ по Харькову: власти заявили о страшных разрушениях, есть пострадавшие
Comments UA
2025-07-07T08:48:21Z
Автобус с детьми слетел в кювет и перевернулся во Львовской области: что с пострадавшими
Telegraf
2025-07-09T20:18:18Z
Ушла из дома и не вернулась: в Днепре обнаружили мертвой девочку
TSN
2025-07-06T11:42:57Z
На Харьковщине ночью раздались взрывы
TSN
2025-07-11T05:06:53Z
В Луцке горел дом после российской атаки. ФОТО
Новости Украины
2025-07-12T06:48:49Z
Атака РФ на Черновцы: показали последствия
Gazeta UA
2025-07-12T06:42:50Z
Шесть "Гераней" по Харькову: количество пострадавших постоянно растет
Gazeta UA
2025-07-07T10:36:30Z
Россия ударила по зданию ТЦК в Полтаве: есть погибшие и раненые
Telegraf
2025-07-03T12:54:38Z
Взрыв под Житомиром, "разнесший" пол-села: полиция назвала причину и указала на виновников
TSN
2025-07-07T13:48:55Z
Как распознать китайскую гречку: три простых признака
Gazeta UA
2025-07-06T09:57:33Z
Пять дел, которые нужно сделать на выходных, чтобы лишить дома беспорядок на всю неделю
Знай
2025-07-07T15:51:07Z
Чому не варто залишати брудний посуд на ніч. Це варто знати
Gazeta UA
2025-06-28T15:51:36Z
Что рассыпать в междурядье, чтобы морковь выросла сладкой: результат вас непременно удивит
TSN
2025-06-29T15:06:26Z
Суккуленты: что это такое и почему это отличный подарок
Comments UA
2025-07-12T07:03:46Z
Как приготовить быструю и вкусную закуску из кабачков: поразите гостей и родных
Gazeta UA
2025-07-12T06:36:34Z
Какие деревья притягивают успех и деньги, как магнитом: их нужно обязательно посадить возле дома
TSN
2025-06-29T13:51:56Z
Сливочное масло – где можно использовать, кроме кухни
Gazeta UA
2025-07-06T08:30:27Z
Как убрать неприятный запах из обуви в домашних условиях: понадобится одно копеечное средство
TSN
2025-07-07T12:36:12Z
Ужас Илона Маска сбывается: Tesla сброшена с трона
Comments UA
2025-07-06T14:27:06Z
Stellantis возрождает спортивное подразделение SRT
Корреспондент
2025-07-04T18:54:45Z
Toyota RAV4 стала самым популярным автомобилем в мире
Корреспондент
2025-07-01T17:09:59Z
"Невозможно" отремонтировать в подержанных автомобилях: эксперт назвал вещь
Gazeta UA
2025-07-12T02:21:21Z
"До полного" - не стоит: работник АЗС предостерёг водителей, которые заливают бак до предела
UAToday
2025-07-12T00:39:25Z
Chevrolet удивил ценой нового кроссовера на базе китайской модели
Gazeta UA
2025-07-11T19:33:12Z
Volkswagen начал производство спецверсии электрокара ID.3 GTX FIRE+ICE
Корреспондент
2025-07-11T19:24:47Z
Электромобиль Rimac Nevera R установил 24 новых мировых рекорда
Корреспондент
2025-07-11T18:24:19Z
Hyundai представила электрический седан Ioniq 6 N
Корреспондент
2025-07-11T17:54:34Z
Случаи, в которых никогда не следует использовать удлинители: советы электриков
Знай
2025-07-02T03:51:41Z
Звук умирающего в Альпах ледника может заставить плакать кого угодно
Фокус
2025-07-09T12:09:04Z
Илон Маск оскандалился из-за размышлений своего чат-бота
Апостроф
2025-07-09T07:52:36Z
Кернес, Терехов и Чикатило: украинка стала звездой сети благодаря необычным тату
Telegraf
2025-07-07T08:57:18Z
Banishers: Ghosts of New Eden от создателей Vampyr получила обновление для PS5 Pro перед добавлением в PS Plus
GameMag
2025-07-12T06:40:27Z
Capcom удалила защиту Denuvo из Kunitsu-Gami: Path of the Goddess для ПК
GameMag
2025-07-12T06:33:35Z
Секретные коды ChatGPT: как легко управлять ИИ, чтобы добиваться успеха
Фокус
2025-07-08T16:21:46Z
4 приема, которые помогут улучшить чтение на любом смартфоне Android
Фокус
2025-07-07T16:15:38Z
На Google Maps нашли гигантский череп: он смотрит из воды у берегов канадского острова
Фокус
2025-07-07T07:51:42Z
Горы, любовь и роскошь: Милевский поделился фото с отдыха с Тамилой
Gazeta UA
2025-07-07T19:24:50Z
Свитолина рассказала, как поддержка мужа помогает ей на корте
Корреспондент
2025-07-04T10:57:17Z
Лидер "Шахтера" Судаков не перейдет в "Наполи" – СМИ
ZN UA
2025-06-29T07:55:38Z
Звездный футболист Погба нашел себе новый клуб после дисквалификации за допинг
ZN UA
2025-06-28T19:27:30Z
Усик озвучил имя спортсмена, которого считает лидером мирового бокса
Корреспондент
2025-07-12T06:48:26Z
Короткая стрижка и с "хвостиками": такой олимпийскую чемпионку Стеллу Захарову мало кто помнит
Telegraf
2025-07-12T05:57:04Z
Бывший тренер сборной Украины по боксу сравнил Усика с Мухаммедом Али
Корреспондент
2025-07-12T05:48:21Z
Забарному подбирают нового напарника в команду
Корреспондент
2025-07-12T04:24:41Z
Защитник Реала Асенсио: С игрой на КЧМ не сложилось, недостаточно был хорош
Корреспондент
2025-07-11T23:12:50Z