Хоча огірки – в цілому нескладні для вирощування овочі, все ж вони досить чутливі до умов утримання. Одним з головних сигналів, що щось пішло не так і ваш врожай під загрозою, є пожовтіння листя огіркової лози.
Досвідчені городники знають, як розпізнати причину такого пожовтіння і виправити помилки догляду за огірками. OBOZ.UA поцікавився їхніми секретами.
Холод і перепади температури
Огіркова лоза чутлива до занадто низької температури і різких її перепадів. Особливо серйозною ця проблема може бути навесні – одразу після перенесення розсади у відкритий ґрунт. Якщо температура опускається до +10, листя на рослині починає жовтіти, якщо стає ще нижчою – вся рослина гине. Так само погано овоч переносить перегрів.
Оптимальна температура для вирощування огірків становить 23-25°C. Щоби дотримуватись цього режиму, при низьких та різких перепадах температур накривайте огірки агроволокном. Також безпечно вирощувати овоч у теплиці. Проте у спеку її доведеться добре провітрювати.
Перегрів
Якщо повітря стає занадто сухим і гарячим, огірки теж жовтіють. Листя починає засихати та скручуватись, опадає зав’язь. Щоби вберегти грядку від спеки, її потрібно прикрити сіткою, яка створить напівзатінок. І подбайте про те, щоби у сонячні дня вода під час поливу не потрапляла на листя рослини – це призводить до опіків.
Брак світла
Огіркова лоза – рослина дуже світлолюбна, і за умов браку освітлення почувається погано, що позначається на стані листя. Ось чому непросто вирощувати овоч на підвіконні – там занадто темно.
Якщо від браку світла почали жовтіти нижні листки, в цьому проблеми нема – біля землі затіненості не уникнути. Якщо ж страждають верхні шари листків, забезпечте рослині додаткове освітлення. Наприклад, облаштуйте фітолампи у теплиці. Також добре спрацьовує прорідження куща, видалення пожовклого листя. Ну і вирощувати овоч краще вертикально, даючи змогу лозі витись по шпалері.
Помилки поливу
Як посуха, так і перелив можуть спричинити пожовтіння листя огірка. Через суху землю воно проявляється на верхівці, при переливі страждає вся рослина, зокрема через кореневу гниль, яка може розвиватись у таких умовах. Також лоза не любить надто холодної води. Через такий полив вона зупиняє свій ріст.
Щоби привести до ладу перелитий ґрунт на огірковій грядці, зніміть мульчу, дайте землі просохнути, якщо вирощуєте овочі у теплиці, добре її провітріть. Воду для поливу огірків попередньо нагрівайте на сонці до 23-24 градусів. Вносьте рідину відповідно до погодних умов та фази розвитку рослини.
До початку цвітіння огіркам потрібна помірна вологість ґрунту, поливати їх потрібно приблизно кожні 4 дні. У період активного цвітіння та плодоношення частоту поливів збільшують до разу на 2-3 дні, а у спеки роблять їх щоденними. Землю під огірками потрібно промочувати глибоко, а для збереження вологи мульчувати грядку.
Хиби підживленння
Нестача поживи у землі – теж одна з ключових причин пожовтіння та скручування листя огіркової лози. Дефіцит мікроелементів проявляється через появи жовтизни на прожилках листя, воно сохне з країв. Брак азоту демонструє себе ще й скручуванням листових пластин.
Вирощуючи огірки, потрібно орієнтуватись на те, що рослина дуже інтенсивно плодоносить, тому потребує регулярного внесення добрив. Найкраще обирати суміші для огірків та кабачків – вони містять оптимальний баланс поживних речовин. Також добре вносити компост, перегній, деревну золу під час підготовки грядок до посадки огірків.
Хвороби
Грибкові збудники, такі як борошниста роса, теж негативно відображаються на стані листя огіркової лози. Щоби уберегти овоч від таких захворювань, його потрібно профілактично обробляти фунгіцидами. А також дотримуватись всіх умов вирощування рослини. Саме ослаблена лоза найбільше схильна до захворювань.
Раніше OBOZ.UA розповідав, як врятувати помідори від чорних плям та гнилі.
Підписуйтесь на канали OBOZ.UA в Telegram і Viber, щоб бути в курсі останніх подій.