MY.UAНовини
Сусідський спротив: хто і чому може завадити Україні вступити до ЄС і чим небезпечні компроміси для України
Сусідський спротив: хто і чому може завадити Україні вступити до ЄС і чим небезпечні компроміси для України

Сусідський спротив: хто і чому може завадити Україні вступити до ЄС і чим небезпечні компроміси для України

За оцінкою Європейської комісії, Україна виконала всі умови, необхідні для початку переговорів про вступ до Європейського Союзу. Під час дискусії, що слідувала за усною доповіддю ЄК, майже всі країни погодилися з її оцінкою, засумнівалася тільки Угорщина. Її представник зразу ж висловив низку "побажань" стосовно переговорних рамок, хоча це й не було темою обговорення.

Переговорний процес, який розпочався 25 червня, триватиме довго та складно. У процесі, напевно, виникатимуть різні додаткові питання у багатьох країн-членів. Та здається, що з однією країною ЄС знайти спільну мову та домовитися буде вкрай важко. Одразу ж після закінчення історичного для України саміту, коли було отримано запрошення до переговорів щодо вступу до ЄС, прем'єр-міністр Угорщини Орбан заявив, що цей крок був "поганим рішенням", та у нього буде час і багато можливостей заблокувати цей процес.

До слова, саме через фактор Угорщини, яка перебирає на себе головування в Раді ЄС 1 липня, що надасть їй додаткові важелі впливу на формування порядку денного союзу, Бельгія, яка головує зараз, наполегливо намагалася досягти одностайності й провести перший раунд переговорів до кінця червня.

Водночас проблеми можуть виникнути не лише з Угорщиною, адже відразу ж після позитивних для України оцінок ЄК Польща також виказала низку претензій, які можуть реально ускладнити переговорний процес.

Про те, які перепони на шляху до вступу в ЄС Україна вже має на сьогодні, – у матеріалі OBOZ.UA.

Угорщина проти

Угорський прем'єр-міністр у минулому затримував й інші рішення, пов'язані з Україною, зокрема щодо надання країні статусу кандидата на вступ до ЄС і гальмування допомоги на 50 мільярдів євро. Хоча під тиском інших держав він врешті-решт поступився, цього року Угорщина відмовилась зняти вето на виділення коштів ЄС для надання військової допомоги Україні.

Під час саміту ЄС у грудні 2023 року, коли Україна отримала запрошення до переговорів щодо вступу до Євросоюзу, Орбан хоча й погодився не гальмувати український інтеграційний процес, але анонсував черговий етап протидії у майбутньому. Мовляв, крок лідерів Євросоюзу щодо початку переговорів був "поганим рішенням", та в Угорщини буде час і багато можливостей заблокувати цей процес. "У разі потреби угорський парламент застосує ручне гальмування і може проголосувати проти. Буде ще 75 випадків, коли наша країна зможе зупинити членство України", – зазначив Орбан.

Щоб ні в кого не викликало жодних питань стосовно позиції Угорщини щодо українського руху в ЄС, уже міністр закордонних справ цієї країни Петер Сіярто заявив, що Україна "не підходить для членства в Євросоюзі". Мовляв, поки в нашій державі не настане мир, будь-які перемовини на цю тему буцімто недоцільні.

Сіярто також, як і Орбан, звинуватив Україну в тому, що в нашій країні "порушують принципи Євросоюзу щодо національних меншин". Мовляв, Україна не виконала умов, висунутих для кандидата на членство, тому її подальші кроки про вступ до ЄС Угорщина поки не вважає доцільними.

Нацменшинський шантаж

Головний аргумент, яким Будапешт блокує допомогу та євроінтеграційні прагнення України, – уявні утиски національної угорської меншини.

"Угорщина не буде підтримувати Київ у жодному питанні міжнародних відносин, доки Україна не відновить колишні права етнічних угорців на своїй території", – ці слова Орбан та його урядовці повторюють завжди, коли справа стосується будь-якого українського питання.

8 грудня 2023 року Верховна Рада України ухвалила закон "Про внесення змін до деяких законів України щодо врахування експертної оцінки Ради Європи та її органів щодо прав національних меншин (спільнот) в окремих сферах". Цей документ вирішив усі спірні питання стосовно угорської нацменшини в Україні, принаймні так вважають як у Раді Європи, Європейській комісії, так і самі українські угорці.

Однак на початку березня цього року країни-члени ЄС отримали від Угорщини документ із претензіями до України щодо угорської національної меншини. Будапешт усе ще вимагає відновлення прав на вільне використання угорської мови та політичне представництво на всіх рівнях, зокрема у Верховній Раді. Угорці стверджують, що захист нацменшин є одним із пріоритетів, про які йдеться в переговорах щодо вступу України до ЄС, тому вони й вимагають відновлення прав нацменшин угорської громади до рівня 2015 року.

"Усупереч попереднім обіцянкам, потреби представників угорської громади в Україні було проігноровано, наприклад, у випадку визначення предметів, які мають викладатися українською мовою у школах угорської меншини", – йдеться у документі.

На теперішній час Угорщина домоглася внесення до документа про переговори з Україною щодо вступу до Євросоюзу вимог стосовно захисту нацменшин.

"Після жвавих дебатів у Брюсселі було досягнуто домовленостей: усі угорські умови було включено до рамкового документа переговорів з Україною", – йдеться у повідомленні глави МЗС Угорщини.

Він уточнив, що в документі "мовиться, що Україна має повернути права, відібрані у закарпатських угорців останніми роками".

Польща: економіка й історичні рани

Розширення ЄС буде одним із пріоритетів головування Польщі в ЄС у 2025 році. Тож рекомендація Єврокомісії почати переговори з Україною про членство в ЄС є позитивною звісткою, про це повідомив президент Польщі Анджей Дуда. Однак від наших сусідів пролунали й інші заяви: якщо не вирішиться питання експорту українського зерна та поки Україна не вирішить питання ексгумації останків жертв Волинської трагедії, доти Києву "немає сенсу мріяти про вступ до ЄС".

Польський Сейм минулого року ухвалив резолюцію про вшанування пам'яті жертв Волинської трагедії у її 80-ті роковини. Згідно з текстом резолюції, зазначено, що з 2016 року 11 липня відзначається як Національний день пам'яті жертв геноциду. Також у документі вказується про необхідність провести ексгумацію, гідне поховання та вшанування пам'яті всіх жертв геноциду.

Однак не тільки історичні рани турбують нинішню Польщу у взаємовідносинах з Україною. Ейфорія різносторонньої допомоги на початку вторгнення з часом перейшла у більш прагматичне русло. Це вилилося в обмеження для української сільгосппродукції, яке ініціювала низка сусідніх із нами країн, зокрема й Польща.

"Наша країна виступить проти вступу України до ЄС, якщо не вирішиться питання експорту українського зерна", – так відповів на запитання щодо членства України в ЄС у 2023 році міністр сільського господарства Польщі Роберт Телус, у час коли країною правила партія "Право і справедливість", а прем’єром був Матеуш Моравецький. Телус тоді зазначив, що Польща, приєднуючись до ЄС, мала виконати жорсткі умови, які висував Союз. Відповідно, на його думку, Україна також має виконати подібні жорсткі умови, а саме обмежити імпорт свого зерна, зокрема через Польщу.

На жаль, не змінилася позиція наших сусідів навіть за нового прем’єр-міністра Дональда Туска. Переговори про вступ України до ЄС будуть складними, зокрема у питаннях, які стосуються аграрної сфери. Про це заявив міністр Польщі у справах ЄС Адам Шлапка. За словами польського урядовця, процес переговорів буде складним.

"Ми розуміємо, що, наприклад, із погляду аграрної сфери це будуть складні переговори. Деякі рішення можуть бути, наприклад, перенесені", – зазначив польський урядовець.

Треба бути готовими до поступок

"Переговорний процес щодо вступу до ЄС досить тривалий та складний. Наприклад, Греція блокувала 10 років Македонію, поки ця країна не змінила назву на Північну Македонію. Зараз Болгарія блокує ту ж таки Македонію через свою меншину. Тому Україну чекає непростий шлях. Як бачимо, спочатку серед основних опонентів нашої кандидатури начебто була Угорщина, тепер з'явилася Польща. Якщо угорська сторона вже який рік виказує ворожість до України, то з польським напрямом, як на мене, щось не зовсім у порядку. Це країна, з якою у нас мали б бути дуже хороші й тісні відносини. Але вони якось змінилися, почалися навіть антиукраїнські акції. Ми можемо звинувачувати тільки ту сторону, але, мабуть, треба дивитися і на себе", – таку думку в ексклюзивному коментарі OBOZ.UA висловив український дипломат, посол України в Хорватії та Боснії і Герцеговині у 2010-2017 роках Олександр Левченко.

Угорщина завжди заявляла, що буде боротися за права своєї нацменшини. Хоча ми ці права начебто підвищили на максимально можливий рівень, як ми вважаємо і вважає Венеціанська комісія. Проте Орбан продовжує цей трек, що він турбується про нацменшини, і вносить його в переговорну позицію всього Євросоюзу, коментує дипломат.

За словами Олександра Левченка, угорський прем’єр виходить із того, що угорці мають отримати ті права, що мали на початку 90-х, які ми самі їм дали. Однак такі широкі права призвели до початку майже відкритого сепаратизму на Закарпатті. Через це вся складність цього питання для України. Але це не значить, що треба безапеляційно все прийняти. Будуть дискусії, не тільки між українцями та угорцями, але й між українцями та європейцями.

Олександр Левченко вважає: якщо європейці побачать, що все зроблено максимально правильно та відповідає європейському законодавству, то питання закриють на якомусь моменті. Якщо ж європейці побачать, що все-таки тут ще якісь речі не допрацьовані, то доведеться нам ще йти на поступки.

Щодо Польщі, де проблемний трек сільського господарства існує вже який місяць, але питання досі не владнали: тепер Варшава офіційно вирішила внести це питання до переговорів. Очевидно, у той спосіб, який запропонує саме Польща, що може реально вплинути вже на сільське господарство України.

"Головне, що ми маємо розуміти, – саме Україні ставлять питання під час переговорів, а не ми комусь, бо українці прагнуть приєднатися до ЄС. Саме ми маємо задовольняти чиїсь потреби та забаганки, а не хтось наші. Ми можемо дискутувати, парирувати і так далі. Тому щонайменше нам бажано, щоб у Польщі отримали сигнал, що українці працюють над проблемним треком. Враховуючи, що сільське господарство – дуже чутлива тема для ЄС, це питання буде висунуто на переговорах не тільки з боку Польщі. Тобто фактично нам треба бути готовими до того, що ми повинні будемо погодитися на певні поступки. Треба викласти й свою аргументацію щодо чутливих питань та намагатися мінімізувати власні втрати. Якщо ми знайдемо потрібні аргументи, то це буде сприйнято ЄС", – зазначив Олександр Левченко.

Поділитися
Поділитися сюжетом
Джерело матеріала
Згадувані персони
Дитяче Євробачення 2024: онлайн-трансляція
ГЛАВКОМ NET
2024-11-16T18:00:13Z
Періс Гілтон з розмахом відсвяткувала перший рік життя доньки Лондон і показала, як вона підросла
TSN
2024-11-16T17:52:24Z
Як підібрати шапку за формою обличчя, як вибрати модну шапку
TSN
2024-11-16T17:51:31Z
Відома українська співачка натякнула на одруження промовистими кадрами: "Нічого не помічаєте?"
TSN
2024-11-16T17:51:18Z
Пішла з життя зірка фільму "Діамантова рука" Світлана Світлична
ZN UA
2024-11-16T17:30:35Z
59-річна Елізабет Герлі продемонструвала фігуру в білосніжному купальнику
Фокус
2024-11-16T17:06:54Z
Святослав Вакарчук і Стася Ровінська разом у Нью-Йорку
360ua.news
2024-11-16T17:03:44Z
Команду відомої української співачки мобілізували просто перед концертом
TSN
2024-11-16T16:42:11Z
Утік і заробляє на російськомовних піснях. Музичний оглядач викрив Сергія Бабкіна
ГЛАВКОМ NET
2024-11-16T16:33:45Z
Джонсон попередив про ризики після розмови Шольца з Путіним
ZN UA
2024-11-16T18:07:48Z
1000 днів війни: лідери G7 зробили заяву на підтримку України
TSN
2024-11-16T18:06:40Z
Зеленський подякував Японії за виділення $3 мільярдів у межах ініціативи від G7
УкраинФорм
2024-11-16T18:03:06Z
Україна та Японія посилять взаємодію у сфері безпеки інформації
УкраинФорм
2024-11-16T17:57:38Z
Становище російського війська гірше, ніж здається – CNN
TSN
2024-11-16T17:51:44Z
Північна Корея постачає Росії, крім живої сили, далекобійні ракети та артилерійські системи - Financial Times
ZN UA
2024-11-16T17:51:30Z
Чи домовляться Путін і Трамп: експерти говорять про взаємну недооцінку — The Independent
TSN
2024-11-16T17:51:28Z
Уже наступного тижня, – розвідка Естонії зробила заяву щодо наступу Росії на Курщині
24tv
2024-11-16T17:39:21Z
"Ухилянти — це росіяни": Масі Найєм про українців, які не мобілізуються
Фокус
2024-11-16T17:30:40Z
Результат на мільйон: для чого француженки кидають пральний порошок в унітаз
GlavRed
2024-11-03T18:27:51Z
Усього 5 хвилин у морозі: як холод зміцнює сон і знижує тривожність
24tv
2024-11-16T18:06:42Z
6 переваг сирого меду, які можуть підвищити імунітет цієї зими
Фокус
2024-11-16T18:00:58Z
Ціни на ліки мають бути доступними для українців, – Юлія Тимошенко
TSN
2024-11-16T17:51:57Z
Коли краще снідати: час прийому їжі може вплинути на здоров'я
24tv
2024-11-16T16:36:21Z
Одна з важливих причин, чому зимою не несуться кури: про це часто забувають
TSN
2024-11-16T15:48:32Z
Знайдено простий спосіб збільшити тривалість життя щонайменше на 5 років: що потрібно робити
Фокус
2024-11-16T14:51:53Z
Фізичні вправи сприяють зростанню нейронів завдяки м’язовим сигналам
Portaltele
2024-11-16T13:52:54Z
Сусіди підказали, як вивести гризунів з дому та погребу за допомогою домашнього засобу
TSN
2024-11-16T13:49:19Z
Пенсії в Україні: у якому місті отримують найбільші виплати
Фокус
2024-11-16T18:06:09Z
Пенсії українців підвищаться у грудні: нараховуватимуть додаткові 600 грн
Политека
2024-11-16T18:00:04Z
Росія протримається лише до осені 2025 року за однієї умови
24tv
2024-11-16T17:51:35Z
Що буде з цінами на нафту 2025 року: прогнози західних аналітиків
Политека
2024-11-16T17:42:38Z
Україна і США оголосили три нових проєкти у сфері малих модульних реакторів
УкраинФорм
2024-11-16T17:30:21Z
Від цін поколює в серці: за скільки можна купити кіло яблук, бананів та винограду
Знай
2024-11-16T17:21:29Z
З 1 грудня платитимуть за пільговим тарифом: у кого зменшаться рахунки за світло
Знай
2024-11-16T17:06:54Z
Громадяни та бізнес збільшили цьогоріч інвестиції в ОВДП на більш як ₴45 мільярдів
УкраинФорм
2024-11-16T17:00:17Z
Штраф від ТЦК: чи можуть заблокувати банківські рахунки у випадку несплати
Фокус
2024-11-16T16:36:54Z
Міноборони вдосконалило забезпечення оборонців під час реабілітації
1News
2024-11-16T18:03:15Z
Чоловіку ампутували не ту ногу: як він відреагував
Фокус
2024-11-16T18:00:29Z
Як знятися з військового обліку у 60 років: деталі процедури
24tv
2024-11-16T18:00:16Z
Як сказати українською "Сочєльнік": правильну відповідь знають не всі
GlavRed
2024-11-16T17:57:39Z
"Буде прорив": Україна терміново наростила випуск дешевих дронів з ШІ, які не глушаться РЕБ
Фокус
2024-11-16T17:51:55Z
Україна, крім "Нептуна" та балістики, має ще два види ракет: що відомо
TSN
2024-11-16T17:51:19Z
Чехія передасть Україні протитанкові гранатомети на 765 000 євро
iPress
2024-11-16T17:43:00Z
WSJ: Україна починає масове виробництво дронів, на які не можуть впливати російські РЕБи
УкраинФорм
2024-11-16T17:27:57Z
Що має бути на столі на Різдво 25 грудня: як смачно здивувати рідних
GlavRed
2024-11-16T17:27:00Z
Яке ваше улюблене число: тест, який розповість всю правду про вас
TSN
2024-11-16T17:51:59Z
Що додати до фаршу замість хліба та яєць, щоб приготувати смачні, соковиті котлети
TSN
2024-11-16T17:51:39Z
Опануйте ці три прості навички – і впевненість залишиться з вами назавжди
TSN
2024-11-16T17:51:36Z
Млинці не рватимуться, будуть тоненькими та еластичними: ось що треба зробити
TSN
2024-11-16T17:51:18Z
Як приготувати класичний медовик із ніжним сметанним кремом: рецепт від зірки "Мастер Шеф"
Политека
2024-11-16T16:42:35Z
Два українських села потрапили до списку найкращих туристичних сіл 2024 року за версією ООН
360ua.news
2024-11-16T16:33:37Z
Оригінальна підставка під ялинку своїми руками: як швидко зробити елемент новорічного декору
24tv
2024-11-16T16:15:05Z
Гороскоп Таро на 17 листопада для всіх знаків Зодіаку: що приготував для вас цей день
Политека
2024-11-16T15:42:45Z
Оточення їх уникає – 3 знаки зодіаку, які постійно мають поганий настрій
24tv
2024-11-16T15:33:14Z
Роналду розповів, коли завершить кар'єру: що сказав легендарний Кріштіану
24tv
2024-11-16T18:06:38Z
Україна з одним ударом у площину перемагає Грузію: статистика першого тайму матчу Ліги націй
Football.ua
2024-11-16T17:57:41Z
Піке: Роналду — це найкращий гравець серед людей, але Мессі — інопланетянин, він не з цієї планети
Football.ua
2024-11-16T17:54:42Z
Пінейру обслужить матч між Україною та Албанією у Лізі націй
Football.ua
2024-11-16T17:30:45Z
Швидкий гол на старті матчу: грузини завдяки Мудрику забили гол у власні ворота
24tv
2024-11-16T17:30:07Z
Легендарний Леннокс Льюїс відреагував на поразку Майка Тайсона від Джейка Пола
TSN
2024-11-16T17:24:43Z
Ребров: Матч проти Грузії дуже важливий для обох команд
Football.ua
2024-11-16T17:01:44Z
Кунде: Збрехав би, якщо б сказав, що люблю футбол так само, як і раніше
Football.ua
2024-11-16T16:57:17Z
Ще один поєдинок кваліфікації на Євро-2025: онлайн-трансляція матчу Україна U-19 – Словенія U-19
24tv
2024-11-16T16:30:44Z
На Курщині ЗСУ рознесли колону окупантів: військове зведення від Світана
24tv
2024-11-16T18:06:32Z
Коли в Україні знову йтиме сніг
24tv
2024-11-16T18:06:32Z
Зірвали джекпот: "Птахи Мадяра" мінуснули дорожезний російський РЕБ "Борисоглебськ-2"
24tv
2024-11-16T17:54:35Z
У Києві та низці областей оголошена повітряна тривога: що відомо
TSN
2024-11-16T17:51:46Z
У Києві горить ринок «Десна»
ГЛАВКОМ NET
2024-11-16T17:48:01Z
Сильний мороз, опади та потужний вітер: в Україну йде похолодання
GlavRed
2024-11-16T17:39:12Z
Чи можуть окупанти захопити Куп'янськ: експерт озвучив цинічні плани ворога
GlavRed
2024-11-16T17:39:11Z
Унаслідок удару військ РФ на Запоріжжі поранений чоловік
УкраинФорм
2024-11-16T17:36:03Z
Погода в Одесі на 17 листопада: синоптики дали свіжий прогноз
Политека
2024-11-16T17:27:42Z
Група чоловіків намагалася незаконно потрапити до Молдови: одного втікача затримав пес
TSN
2024-11-16T17:51:49Z
Моторошна трагедія у Кривому Розі: горів дах, речі, у хаті були мачелі
TSN
2024-11-16T17:51:46Z
Потрапили в пастку: на Київщині врятували рибалок, які ледь не втопилися
TSN
2024-11-16T17:51:03Z
У Кривому Розі горів приватний будинок: троє дітей віком від 2 до 4 років – у реанімації
24tv
2024-11-16T17:12:53Z
Жінка провчила нахабного сусіда, який постійно паркувався біля її будинку
24tv
2024-11-16T16:54:53Z
Масова різанина сталася в училищі Китаю: 8 загиблих і 17 поранених
24tv
2024-11-16T16:51:10Z
У Кривому Розі чоловік обікрав військового на майже пів мільйона грн: як йому це вдалося
TSN
2024-11-16T16:30:13Z
Українця судитимуть за нелегальний збут зброї та боєприпасів через спеціалізований сайт
InternetUA
2024-11-16T16:28:49Z
Причетні депутати, працівники ТЦК і не тільки: викрито низку корупційних схем, подробиці від СБУ
Политека
2024-11-16T16:03:18Z
Один із найбільших зорепадів року наближається до свого піку: коли та як дивитися
24tv
2024-11-16T18:06:42Z
Учені дають відповідь, звідки взялися магнітні поля Всесвіту
Portaltele
2024-11-16T17:52:26Z
Може розлетітись на шматки: NASA і "Роскосмос" сперечаються через витік повітря на МКС
Фокус
2024-11-16T17:51:54Z
Зламали всі закони фізики: вчені змусили світло відкинути справжню тінь
Фокус
2024-11-16T17:36:46Z
Топ-6 функцій, які важливо враховувати під час купівлі дешевого Android-смартфона
InternetUA
2024-11-16T17:33:49Z
Пентагон розгорне у США першу у світі систему полювання за НЛО
InternetUA
2024-11-16T16:49:51Z
"Єдина у своєму роді": рештки маленької пташки закрили прогалину віком в 70 млн років
Фокус
2024-11-16T16:45:14Z
Є 6 причин, чому смартфон не вмикається, і деякі з них легко виправити
InternetUA
2024-11-16T16:31:09Z
Вчені знайшли доказ існування води на Марсі завдяки загубленому камінчику
TSN
2024-11-16T15:48:47Z
В Україну привезли важливий артефакт із колиски автомобілебудування
AutoCentre
2024-11-16T14:03:49Z
Кросовери, гібриди та електрокари: названо кращі автомобілі року в Європі
Фокус
2024-11-16T12:12:36Z
Як з’явився найдорожчий автомобільний радіоприймач
AutoCentre
2024-11-16T11:48:22Z
Презентовано нового конкурента BMW X1 і Lexus NX від Honda
Фокус
2024-11-16T10:36:00Z
Трансформери йдуть у бій: британській армії запропонували нову версію легкого захищеного патрульного автомобіля
InternetUA
2024-11-16T10:33:27Z
Розкішний електричний Jaguar GT вперше показали на фото
AutoCentre
2024-11-16T09:51:03Z
Skoda Karoq: маленький кросовер для великої родини
AutoCentre
2024-11-16T07:06:21Z
Навіть у Монако такого не бачили: українець одягнув "Запорожець" у золото
Знай
2024-11-16T04:51:06Z
В Україні Renault Master оснастили «розумним» гідробортом
AutoCentre
2024-11-15T20:36:43Z