MY.UAНовини
Сусідський спротив: хто і чому може завадити Україні вступити до ЄС і чим небезпечні компроміси для України
Сусідський спротив: хто і чому може завадити Україні вступити до ЄС і чим небезпечні компроміси для України

Сусідський спротив: хто і чому може завадити Україні вступити до ЄС і чим небезпечні компроміси для України

За оцінкою Європейської комісії, Україна виконала всі умови, необхідні для початку переговорів про вступ до Європейського Союзу. Під час дискусії, що слідувала за усною доповіддю ЄК, майже всі країни погодилися з її оцінкою, засумнівалася тільки Угорщина. Її представник зразу ж висловив низку "побажань" стосовно переговорних рамок, хоча це й не було темою обговорення.

Переговорний процес, який розпочався 25 червня, триватиме довго та складно. У процесі, напевно, виникатимуть різні додаткові питання у багатьох країн-членів. Та здається, що з однією країною ЄС знайти спільну мову та домовитися буде вкрай важко. Одразу ж після закінчення історичного для України саміту, коли було отримано запрошення до переговорів щодо вступу до ЄС, прем'єр-міністр Угорщини Орбан заявив, що цей крок був "поганим рішенням", та у нього буде час і багато можливостей заблокувати цей процес.

До слова, саме через фактор Угорщини, яка перебирає на себе головування в Раді ЄС 1 липня, що надасть їй додаткові важелі впливу на формування порядку денного союзу, Бельгія, яка головує зараз, наполегливо намагалася досягти одностайності й провести перший раунд переговорів до кінця червня.

Водночас проблеми можуть виникнути не лише з Угорщиною, адже відразу ж після позитивних для України оцінок ЄК Польща також виказала низку претензій, які можуть реально ускладнити переговорний процес.

Про те, які перепони на шляху до вступу в ЄС Україна вже має на сьогодні, – у матеріалі OBOZ.UA.

Угорщина проти

Угорський прем'єр-міністр у минулому затримував й інші рішення, пов'язані з Україною, зокрема щодо надання країні статусу кандидата на вступ до ЄС і гальмування допомоги на 50 мільярдів євро. Хоча під тиском інших держав він врешті-решт поступився, цього року Угорщина відмовилась зняти вето на виділення коштів ЄС для надання військової допомоги Україні.

Під час саміту ЄС у грудні 2023 року, коли Україна отримала запрошення до переговорів щодо вступу до Євросоюзу, Орбан хоча й погодився не гальмувати український інтеграційний процес, але анонсував черговий етап протидії у майбутньому. Мовляв, крок лідерів Євросоюзу щодо початку переговорів був "поганим рішенням", та в Угорщини буде час і багато можливостей заблокувати цей процес. "У разі потреби угорський парламент застосує ручне гальмування і може проголосувати проти. Буде ще 75 випадків, коли наша країна зможе зупинити членство України", – зазначив Орбан.

Щоб ні в кого не викликало жодних питань стосовно позиції Угорщини щодо українського руху в ЄС, уже міністр закордонних справ цієї країни Петер Сіярто заявив, що Україна "не підходить для членства в Євросоюзі". Мовляв, поки в нашій державі не настане мир, будь-які перемовини на цю тему буцімто недоцільні.

Сіярто також, як і Орбан, звинуватив Україну в тому, що в нашій країні "порушують принципи Євросоюзу щодо національних меншин". Мовляв, Україна не виконала умов, висунутих для кандидата на членство, тому її подальші кроки про вступ до ЄС Угорщина поки не вважає доцільними.

Нацменшинський шантаж

Головний аргумент, яким Будапешт блокує допомогу та євроінтеграційні прагнення України, – уявні утиски національної угорської меншини.

"Угорщина не буде підтримувати Київ у жодному питанні міжнародних відносин, доки Україна не відновить колишні права етнічних угорців на своїй території", – ці слова Орбан та його урядовці повторюють завжди, коли справа стосується будь-якого українського питання.

8 грудня 2023 року Верховна Рада України ухвалила закон "Про внесення змін до деяких законів України щодо врахування експертної оцінки Ради Європи та її органів щодо прав національних меншин (спільнот) в окремих сферах". Цей документ вирішив усі спірні питання стосовно угорської нацменшини в Україні, принаймні так вважають як у Раді Європи, Європейській комісії, так і самі українські угорці.

Однак на початку березня цього року країни-члени ЄС отримали від Угорщини документ із претензіями до України щодо угорської національної меншини. Будапешт усе ще вимагає відновлення прав на вільне використання угорської мови та політичне представництво на всіх рівнях, зокрема у Верховній Раді. Угорці стверджують, що захист нацменшин є одним із пріоритетів, про які йдеться в переговорах щодо вступу України до ЄС, тому вони й вимагають відновлення прав нацменшин угорської громади до рівня 2015 року.

"Усупереч попереднім обіцянкам, потреби представників угорської громади в Україні було проігноровано, наприклад, у випадку визначення предметів, які мають викладатися українською мовою у школах угорської меншини", – йдеться у документі.

На теперішній час Угорщина домоглася внесення до документа про переговори з Україною щодо вступу до Євросоюзу вимог стосовно захисту нацменшин.

"Після жвавих дебатів у Брюсселі було досягнуто домовленостей: усі угорські умови було включено до рамкового документа переговорів з Україною", – йдеться у повідомленні глави МЗС Угорщини.

Він уточнив, що в документі "мовиться, що Україна має повернути права, відібрані у закарпатських угорців останніми роками".

Польща: економіка й історичні рани

Розширення ЄС буде одним із пріоритетів головування Польщі в ЄС у 2025 році. Тож рекомендація Єврокомісії почати переговори з Україною про членство в ЄС є позитивною звісткою, про це повідомив президент Польщі Анджей Дуда. Однак від наших сусідів пролунали й інші заяви: якщо не вирішиться питання експорту українського зерна та поки Україна не вирішить питання ексгумації останків жертв Волинської трагедії, доти Києву "немає сенсу мріяти про вступ до ЄС".

Польський Сейм минулого року ухвалив резолюцію про вшанування пам'яті жертв Волинської трагедії у її 80-ті роковини. Згідно з текстом резолюції, зазначено, що з 2016 року 11 липня відзначається як Національний день пам'яті жертв геноциду. Також у документі вказується про необхідність провести ексгумацію, гідне поховання та вшанування пам'яті всіх жертв геноциду.

Однак не тільки історичні рани турбують нинішню Польщу у взаємовідносинах з Україною. Ейфорія різносторонньої допомоги на початку вторгнення з часом перейшла у більш прагматичне русло. Це вилилося в обмеження для української сільгосппродукції, яке ініціювала низка сусідніх із нами країн, зокрема й Польща.

"Наша країна виступить проти вступу України до ЄС, якщо не вирішиться питання експорту українського зерна", – так відповів на запитання щодо членства України в ЄС у 2023 році міністр сільського господарства Польщі Роберт Телус, у час коли країною правила партія "Право і справедливість", а прем’єром був Матеуш Моравецький. Телус тоді зазначив, що Польща, приєднуючись до ЄС, мала виконати жорсткі умови, які висував Союз. Відповідно, на його думку, Україна також має виконати подібні жорсткі умови, а саме обмежити імпорт свого зерна, зокрема через Польщу.

На жаль, не змінилася позиція наших сусідів навіть за нового прем’єр-міністра Дональда Туска. Переговори про вступ України до ЄС будуть складними, зокрема у питаннях, які стосуються аграрної сфери. Про це заявив міністр Польщі у справах ЄС Адам Шлапка. За словами польського урядовця, процес переговорів буде складним.

"Ми розуміємо, що, наприклад, із погляду аграрної сфери це будуть складні переговори. Деякі рішення можуть бути, наприклад, перенесені", – зазначив польський урядовець.

Треба бути готовими до поступок

"Переговорний процес щодо вступу до ЄС досить тривалий та складний. Наприклад, Греція блокувала 10 років Македонію, поки ця країна не змінила назву на Північну Македонію. Зараз Болгарія блокує ту ж таки Македонію через свою меншину. Тому Україну чекає непростий шлях. Як бачимо, спочатку серед основних опонентів нашої кандидатури начебто була Угорщина, тепер з'явилася Польща. Якщо угорська сторона вже який рік виказує ворожість до України, то з польським напрямом, як на мене, щось не зовсім у порядку. Це країна, з якою у нас мали б бути дуже хороші й тісні відносини. Але вони якось змінилися, почалися навіть антиукраїнські акції. Ми можемо звинувачувати тільки ту сторону, але, мабуть, треба дивитися і на себе", – таку думку в ексклюзивному коментарі OBOZ.UA висловив український дипломат, посол України в Хорватії та Боснії і Герцеговині у 2010-2017 роках Олександр Левченко.

Угорщина завжди заявляла, що буде боротися за права своєї нацменшини. Хоча ми ці права начебто підвищили на максимально можливий рівень, як ми вважаємо і вважає Венеціанська комісія. Проте Орбан продовжує цей трек, що він турбується про нацменшини, і вносить його в переговорну позицію всього Євросоюзу, коментує дипломат.

За словами Олександра Левченка, угорський прем’єр виходить із того, що угорці мають отримати ті права, що мали на початку 90-х, які ми самі їм дали. Однак такі широкі права призвели до початку майже відкритого сепаратизму на Закарпатті. Через це вся складність цього питання для України. Але це не значить, що треба безапеляційно все прийняти. Будуть дискусії, не тільки між українцями та угорцями, але й між українцями та європейцями.

Олександр Левченко вважає: якщо європейці побачать, що все зроблено максимально правильно та відповідає європейському законодавству, то питання закриють на якомусь моменті. Якщо ж європейці побачать, що все-таки тут ще якісь речі не допрацьовані, то доведеться нам ще йти на поступки.

Щодо Польщі, де проблемний трек сільського господарства існує вже який місяць, але питання досі не владнали: тепер Варшава офіційно вирішила внести це питання до переговорів. Очевидно, у той спосіб, який запропонує саме Польща, що може реально вплинути вже на сільське господарство України.

"Головне, що ми маємо розуміти, – саме Україні ставлять питання під час переговорів, а не ми комусь, бо українці прагнуть приєднатися до ЄС. Саме ми маємо задовольняти чиїсь потреби та забаганки, а не хтось наші. Ми можемо дискутувати, парирувати і так далі. Тому щонайменше нам бажано, щоб у Польщі отримали сигнал, що українці працюють над проблемним треком. Враховуючи, що сільське господарство – дуже чутлива тема для ЄС, це питання буде висунуто на переговорах не тільки з боку Польщі. Тобто фактично нам треба бути готовими до того, що ми повинні будемо погодитися на певні поступки. Треба викласти й свою аргументацію щодо чутливих питань та намагатися мінімізувати власні втрати. Якщо ми знайдемо потрібні аргументи, то це буде сприйнято ЄС", – зазначив Олександр Левченко.

Поділитися
Поділитися сюжетом
Джерело матеріала
Згадувані персони
Трамп запропонує Росії "батіг і пряник": аналітик пояснив, чого чекати Україні
Хвиля
2024-11-14T22:06:20Z
"Розкажіть мені про поступки Росії": одеситка показала свою зруйновану квартиру
24tv
2024-11-14T22:00:37Z
Британія в ОБСЄ: Мир в Україні має бути справедливим та на основі Статуту ООН
УкраинФорм
2024-11-14T21:57:46Z
Просимо закінчити цю прокляту війну, – біженці з села на Курщині пожалілися Путіну
24tv
2024-11-14T21:51:48Z
РФ готова до переговорів: посол Москви виступив із неочікуваною заявою
GlavRed
2024-11-14T21:42:43Z
Чи є наявність ядерної зброї у Росії єдиною причиною, що стримує НАТО від радикальніших кроків
24tv
2024-11-14T21:42:34Z
Романа Дудіна, якого підозрюють у держзраді, можуть випустити під заставу: адвокат повідомив суму
TSN
2024-11-14T21:33:10Z
Експерт розповів, чи зможе Польща збивати ракети над Україною, коли Трамп стане президентом
Политека
2024-11-14T21:21:31Z
"Розвідник ГУР МО" та друг Лукашенка: чим відомий нардеп Шевченко, якого підозрюють у держзраді
Фокус
2024-11-14T21:21:03Z
Результат на мільйон: для чого француженки кидають пральний порошок в унітаз
GlavRed
2024-11-03T18:27:51Z
5 продуктів, які краще їсти свіжими, а не консервованими
Фокус
2024-11-14T21:42:52Z
Як довго не кінчати під час сексу
24tv
2024-11-14T20:39:39Z
Який алкогольний напій найбільше шкодить: результати дослідження вас здивують
24tv
2024-11-14T20:06:20Z
О котрій годині лягати спати, щоб не бути зранку втомленим
24tv
2024-11-14T19:54:50Z
"Придатні усі": які розпорядження отримали лікарі ВЛК щодо "білобілетників", — нардеп
Фокус
2024-11-14T19:30:13Z
ВООЗ б'є на сполох: у світі понад 800 мільйонів людей хворіють на діабет
24tv
2024-11-14T17:33:49Z
Карамельно-яблучний тірамісу: ідеальний десерт на холодну пору
TSN
2024-11-14T16:54:35Z
Вчені назвали продукт, який може стати причиною інфаркту, особливо у жінок
TSN
2024-11-14T16:54:00Z
Для релаксу й відпочинку: 3 легкі українські серіали, що допоможуть розслабитися після роботи
24tv
2024-11-14T21:36:22Z
В Алли Пугачової поставили пропагандистів на місце - що сталося
GlavRed
2024-11-14T21:27:36Z
Модний колір волосся 2024: головні тренди та тенденції у фарбуванні
TSN
2024-11-14T20:57:50Z
"Буде останнім": Христина Соловій оголосила про завершення концертної діяльності
GlavRed
2024-11-14T20:27:33Z
Зірка серіалу Пліткарка Шанель Бенкс зникла за загадкових обставин
360ua.news
2024-11-14T20:12:06Z
4 найкращі фільми з українкою Іванною Сахно, яка підкорила Голлівуд
24tv
2024-11-14T19:39:43Z
Відомий актор здивував подробицями особистого життя й чому живе з класною керівницею
TSN
2024-11-14T18:57:37Z
У Києві розпочався книжковий фестиваль «Фундамент: історії про культуру»
УкраинФорм
2024-11-14T18:36:04Z
Це було неочікувано, – волонтерка з Харкова зізналася, як наважилася піти на проєкт "Холостяк"
24tv
2024-11-14T18:30:28Z
У Києві стартувала конференція Премії імені Георгія Ґонґадзе «Медіадні»-2024
Детектор М
2024-11-14T22:15:21Z
У Британії представили новий офіційний портрет короля Чарльза ІІІ з нагоди його дня народження
ZN UA
2024-11-14T22:13:11Z
Різдвяний піст 2024: дата за новим церковним календарем
24tv
2024-11-14T22:12:57Z
В Україні чоловіки частіше стають жертвами сексуального насильства
Украина Криминальная
2024-11-14T22:09:23Z
Новий скандал на Хмельниччині: лікарка МСЕК за мільйони скуповувала майно у Хорватії
TSN
2024-11-14T22:06:55Z
15 листопада: яке сьогодні свято, традиції та заборони
ГЛАВКОМ NET
2024-11-14T22:06:02Z
Пентагон обіцяє виділяти Україні допомогу в міру поповнення власних запасів
УкраинФорм
2024-11-14T21:27:25Z
Міноборони нарахувало в ТЦК тисячі обмежено придатних
1News
2024-11-14T21:27:03Z
Відновлення бронювання через Дію: коли чекати і що відомо
24tv
2024-11-14T21:21:49Z
"Банки можуть померти": економіст зробив невтішний прогноз через зростання Bitcoin
Фокус
2024-11-14T21:57:42Z
Мінімальний продуктовий набір подорожчав на 40 грн: що далі
Знай
2024-11-14T21:12:56Z
ЄС наклав рекордний штраф на компанію Meta за порушення антимонопольного законодавства
24tv
2024-11-14T20:24:03Z
У США збудували джерело "зеленої" енергетики на звалищі відходів
InternetUA
2024-11-14T20:16:08Z
Ціни на газ у Європі досягли найвищого рівня за рік через загрози перебоїв із постачаннями з росії
iPress
2024-11-14T20:07:37Z
Китай купує нафту з Західної Африки, зменшуючи залежність від росії
iPress
2024-11-14T20:07:26Z
5 гектар українського бавовнику замало: для економічної доцільності треба сіяти 30 000
24tv
2024-11-14T20:06:30Z
Війна Ізраїлю та Хезболли вже завдала Лівану збитків на понад $8 мільярдів - Світовий банк
УкраинФорм
2024-11-14T19:33:10Z
Учасники «Великого будівництва» і фігурант розслідувань. Кому дісталося будівництво водогону до Миколаєва за 7,4 млрд грн?
ГЛАВКОМ NET
2024-11-14T19:27:35Z
Що не можна готувати в аерогрилі: названо топ-5 продуктів
24tv
2024-11-14T22:12:34Z
Скільки варити опеньки: секрети досвідчених господинь, перевірені поколіннями
24tv
2024-11-14T21:57:54Z
Рецепт вівсяного печива з пластівцями та горішками: Клопотенко розкрив секрети класичного десерту
Политека
2024-11-14T21:45:08Z
Як полагодити блискавку на курточці: це займе всього кілька хвилин
24tv
2024-11-14T21:12:12Z
Особистісний тест: те, що ви побачите першим, покаже вашу головну слабкість
TSN
2024-11-14T21:06:39Z
Форма великого пальця вказує на те, який у людини характер: пройдіть тест
TSN
2024-11-14T20:57:41Z
Як почистити золото в домашніх умовах, щоб воно блищало: найкращий засіб
GlavRed
2024-11-14T20:27:21Z
Авокадо тижнями не темнішатиме: ідеальний спосіб його зберігати
24tv
2024-11-14T20:24:20Z
Цей інгредієнт є в кожному холодильнику: секрет ідеального соусу для пасти від ресторанних шефів
24tv
2024-11-14T20:24:10Z
Ліга націй: перемога Норвегії та інші матчі туру
Football.ua
2024-11-14T22:12:13Z
Спорт чи реклама: Магучіх розсекретила, де більше заробляє грошей
24tv
2024-11-14T22:00:32Z
Вогняна Бех-Романчук оголила стрункі ніжки: запальні фото легкоатлетки
24tv
2024-11-14T21:51:18Z
Ліга націй. Франція не зуміла обіграти Ізраїль
Football.ua
2024-11-14T21:51:03Z
Італія мінімально обіграла Бельгію
Football.ua
2024-11-14T21:45:59Z
Англія взяла реванш у Греції та очолила групу B2
Football.ua
2024-11-14T21:42:03Z
Дзаппакоста пропустить до чотирьох тижнів через травму
Football.ua
2024-11-14T20:46:26Z
Скандальний російський тренер провалив Лігу націй: Казахстан покидає другий дивізіон турніру
24tv
2024-11-14T20:45:30Z
Боавішта може зникнути з футбольної мапи Португалії
Football.ua
2024-11-14T20:21:52Z
На фронті 138 зіткнень, Курахівський та Покровський напрямки залишаються для ворога пріоритетними
УкраинФорм
2024-11-14T22:12:00Z
Атака по Одесі: ракетний удар зруйнував квартиру відомої політологині Ганни Шелест
TSN
2024-11-14T22:06:20Z
Карта бойових дій в Україні станом на 15 листопада 2024 року
ГЛАВКОМ NET
2024-11-14T22:00:11Z
Це найбільше горе, – боєць розповів, що може викликати у нього сльози
24tv
2024-11-14T21:51:05Z
Сили безпілотних систем відбивають масований наступ росіян поблизу Рівнополя: потужне відео
24tv
2024-11-14T21:45:43Z
Військовий обурився поведінкою чоловіків у тилу: "Поки одні захищають..."
Знай
2024-11-14T21:30:56Z
В Одесі гримлять вибухи: місто масовано атакують ворожі БпЛА
GlavRed
2024-11-14T21:30:00Z
Бійці ЗСУ вийдуть з Курахового, але є один нюанс - Коваленко
GlavRed
2024-11-14T21:27:49Z
Окупанти вдарили по житловому будинку в центрі Одеси
ГЛАВКОМ NET
2024-11-14T21:21:45Z
У Росії готуються до відключення від світового Інтернету
TSN
2024-11-14T22:07:00Z
Китайці створили робота, який гасає по пересіченій місцевості, виконуючи акробатичні трюки
InternetUA
2024-11-14T21:52:56Z
До сліз: у мережі набрав популярності тренд про Різдво, зиму та дитячі спогади
24tv
2024-11-14T21:12:26Z
Науковці винайшли унікальну GPS-систему, що може шпигувати за людьми
InternetUA
2024-11-14T20:14:36Z
Відомі медіа La Vanguardia та The Guardian припиняють публікації в X через проблеми з модерацією
iPress
2024-11-14T20:07:06Z
Найтонші смартфони Android у 2024 році: який з елегантних гаджетів обрати
Фокус
2024-11-14T20:03:34Z
Цифровий музей: GOG запускає програму збереження класичних ігор для майбутніх поколінь
24tv
2024-11-14T19:54:56Z
Провідні газети Британії та Іспанії відмовилися від соцмережі Х
ГЛАВКОМ NET
2024-11-14T19:48:54Z
Мобільні процесори MediaTek, Qualcomm та Apple у Q3 2024 — хто поставив більше чипів та краще заробив на них
ITC
2024-11-14T19:43:57Z
На Харківщині схопили чоловіка, який вкрав смартфон у своєї колеги
InternetUA
2024-11-14T21:46:20Z
В Одесі після атаки росіян є загибла та поранені – ОВА
ГЛАВКОМ NET
2024-11-14T21:27:24Z
Росіяни вдарили по Одесі «Шахедами», загинула жінка
УкраинФорм
2024-11-14T21:25:01Z
Ракетний удар по Одесі: є влучення у житловий будинок
TSN
2024-11-14T21:18:16Z
Вбив людину ніжкою від стільця: у Вінниці затримано зловмисника
TSN
2024-11-14T21:06:34Z
На Хмельниччині працівницю банку підозрюють у привласненні коштів клієнтів
InternetUA
2024-11-14T20:21:07Z
В Одесі пролунав вибух
УкраинФорм
2024-11-14T20:03:19Z
Чоловік отримав 17 тисяч штрафу, бо прийшов оновити дані: справу розглянув суд
Политека
2024-11-14T20:00:58Z
«Відмивання» ₴16 млн. держкоштів: повідомлено про підозру поліцейському, який відмовився давати свідчення на допиті
Украина Криминальная
2024-11-14T19:54:27Z
Електромобіль замість генератора: lifecell тестує альтернативний спосіб живлення базових станцій в блекаути
ITC
2024-11-14T19:43:04Z
Більше не танцюйте зі скребком: як очистити лобове скло від морозу за лічені хвилини
24tv
2024-11-14T18:39:56Z
Фахівці розповіли, чи потрібно утеплювати двигун автомобіля на зиму
TSN
2024-11-14T16:54:02Z
Chery показала ефектний концепт Fulwin Hunting Wild
AutoCentre
2024-11-14T16:19:41Z
Mercedes-Benz представив один з найдорожчих у світі авто
ГЛАВКОМ NET
2024-11-14T15:15:38Z
HWA розповіла подробиці про рестомод Evo
AutoCentre
2024-11-14T15:04:53Z
Японія, зустрічай! Українці готуються до гоночного марафону «8 годин Фуджи»
AutoCentre
2024-11-14T15:04:13Z
Суперкар BYD Yangwang U9 підкорив легендарний Нюрбургрінг
AutoCentre
2024-11-14T13:04:32Z
Cadillac Vistiq 2025: розкішний електричний кросовер з автономністю 483 км, потужність 615 к.с. та ціною від $78,8 тис
ITC
2024-11-14T12:34:00Z