MY.UAНовини
А заводи — під землю. Чи зможе українська промисловість сховатись від ракет і дронів
А заводи — під землю. Чи зможе українська промисловість сховатись від ракет і дронів

А заводи — під землю. Чи зможе українська промисловість сховатись від ракет і дронів

Ініціативи щодо будівництва підземних підприємств вчергове вказують на те, що війна з нами надовго. Експерти не в захваті від нових ідей та кажуть: підземні виробництва будуть збитковими, тому будувати під землею, наприклад, підприємство харчопрому або хімзавод — ірраціонально.

Україні порадили будувати захищені ППО економічні кластери та ховати заводи під землю. Наскільки доречна та реалістична ідея переміщувати заводи під землю та звідки брати на це гроші, Фокус обговорив з експертами.

Змішані почуття: доречно, можливо, але є нюанси

Україна має будувати економічні кластери, захищені системами протиповітряної оборони, а ближче до Росії — взагалі ховати заводи під землю. Про це йдеться у порадах Консультативної ради з економічної політики при Міністерстві економіки.

Ба більше: ці поради презентуються як один із кроків, спрямованих на прискорення економічного зростання.

Важливо Війна в Україні може стати підземною: експерт пояснив, як цього не допустити

"Якщо засоби протиповітряної оборони занадто дорогі або недоступні з інших причин, є дещо нестандартний варіант — використання покинутих вугільних або соляних шахт (їх багато в усіх регіонах України). Багато міст також мають раніше побудовані підземні мережі. Деякі з них теж можна використовувати як виробничі майданчики", – йдеться у порадах.

Але якщо необхідність створення захищених зброєю економічних кластерів у відносно безпечних регіонах країни сумнівів не викликає, то пропозиція будувати підземні підприємства породжує у експертів змішані почуття.

Більшість підприємств не має сенсу переводити під землю — це ірраціонально

"Безумовно, така ідея доречна та можлива, але доцільна вона лише щодо виробництв, які неможливо розмістити за кордоном, — вважає економіст Владислав Банков. — Через додаткову трудомісткість, втрату часу, це доцільно для обмеженого кола виробництв, які не можна розмістити в сусідніх країнах".

Український бізнес не може існувати ізольовано від глобальних ринків, відповідно ідея будувати заводи під землею призведе до занадто високих цін на продукцію таких підприємств. Відповідно це зробить їхню продукцію неконкурентною на ринку, додає директор аналітичного департаменту інвестиційної компанії Eavex Capital Дмитро Чурін. На його думку, в умовах постійної загрози ракетних обстрілів з боку РФ насамперед має існувати надійна система ППО. І вже по-друге, фізично захищені окремі об’єкти критичної інфраструктури, як-от трансформаторні підстанції електромереж. Але, наприклад, підприємство харчопрому або хімзавод під землею — це ірраціонально. "Витрати будуть занадто високими, щоб потім їх якось окупити без дотацій чи грантової допомоги від міжнародних партнерів", — зазначив Дмитро Чурін у коментарі Фокусу.

Приклади є: які підземні виробництва відомі у світі

За словами аналітика компанії "Центр біржових технологій" Максима Орищака, в історії є окремі кейси створення приватних заводів під землею. Найбільш відомий з них — це завод з виробництва оптичних виробів Brunson Instrument Company, який був побудований у 1954 році у вапнякових породах під Канзас-Сіті. Підприємство працює досі.

Майже завжди приватні підприємства під землею — це унікальне технічне рішення, а не політична необхідність

"Сенс такого незвичайного розміщення полягав у високій вимогливості до вібрації, — пояснює експерт. — Під землею виявилось простіше створити необхідні умови. Інших таких яскравих прикладів небагато. Є чинні підприємства у Швеції. Наприклад, при шахтних роботах виявилося дешевше ремонтувати бурове обладнання на глибині, ніж піднімати його на поверхню".

Але потрібно розуміти, що майже завжди приватні підприємства під землею — це унікальне технічне рішення, а не політична необхідність, продовжує експерт. Щодо прив'язки підземної промисловості до війни, то першопрохідником тут була Німеччина у роки Другої світової війни. Потім цей досвід взяли європейські країни, США, СРСР, Японія.

Колись у підземних заводах виробляли авіатехніку
Фото: Харьковский городской совет

"Найчастіше у підземних заводах займалися виробництвом авіаційної техніки. Це давало захист від авіанальотів та артилерійських ударів. Але виготовляли й іншу військову техніку. Тобто завжди йшлося про державні підземні підприємства, де комерційна вигода була другорядною, — пояснює Орищак. — Після війни такі виробництва консервувалися чи ліквідувалися, хоча у економічних дослідженнях можна знайти обґрунтування плюсів розміщення підприємств під землею. Але для приватного бізнесу подібні історії означатимуть великі капіталовкладення та підвищену відповідальність за безпеку. Досвід показує, що це не найкраще поєднання. Бізнес звик заощаджувати на всьому".

Теорія та практика: можливо, але дуже складно

На думку аналітика Олексія Куща, для виробництв, які не пов'язані з енергоємними чи хімічними процесами, будувати заводи під землею, можливо, має сенс. Наприклад, для збирання дронів, зокрема морських: це невеликі виробництва на кілька десятків осіб, які використовують імпортні комплектуючі. Водночас, каже експерт, дуже складно уявити собі підземний пороховий завод або, наприклад, підземний завод із виробництва танків чи артилерійських гармат, де йдуть процеси лиття, зварювання чи складна хімія.

Теоретично будувати підземні виробництва можливо, але на практиці настільки складно і дорого, що практично нереально

"Звичайно, немає нічого неможливого, але я порівняв би ці ідеї з ідеями будувати підземні ТЕС. Теоретично це можливо, але на практиці настільки складно і дорого, що практично нереально, — зазначив Олексій Кущ у розмові з Фокусом. — По-перше, ціна: такі виробництва коштуватимуть десятки мільярдів доларів. По-друге, дуже складні системи вентиляції та кондиціювання повітря, які вимагатимуть величезних витрат електроенергії. І з нашими проблемами в енергопостачанні це є недоцільним".

Максим Орищак погоджується: коли йдеться про розміщення заводів оборонно-промислового комплексу під землею, це має сенс за умови, що на це є ресурс і час. Інакше це безглузда історія.

Ініціативи щодо будівництва підземних підприємств є спробою зробити війну частиною нормальності, але війна ніколи не стане складовою нормального життя

"Наразі українська держава не має коштів для чогось масштабного, — зауважив Максим Орищак у розмові з Фокусом. — Бюджет дефіцитний, держборг зашкалює. Окремі підприємства, з огляду на заяви влади, вже працюють під землею, але не більше. Приватний український бізнес не готовий до таких масштабних інвестицій власним коштом. Залишається лише іноземний бізнес. Щоб вийти на більш високий рівень, необхідно підключити великі підприємства Європи, США та інших розвинених країн. Саме їх намагаються залучити до роздумів про підземну промисловість України. Але як це не парадоксально, доки війна не закінчиться, вони навряд чи стануть щось будувати. А без війни сенс підземного розміщення зникає".

Важливо Країни G7 передадуть Україні 50 млрд доларів. Що це за гроші та чи вплине це на держборг

Щодо того, щоб розраховувати на 50 млрд доларів від Заходу, що пообіцяли під заставу прибутків від російських активів, то, кажуть експерти, десятки мільярдів доларів Україні ніхто одразу не виплатить. "Найближчим часом нам погодили 1,5 млрд євро, аналогічними будуть й інші транші. Обіцяні 50 млрд будуть розтягнуті на п'ять і більше років. Крім того, вони осідатимуть на соціальні програми, ремонт критичної інфраструктури. Дуже сумніваюся, що західні партнери готові фінансувати будівництво українських підземних підприємств", — наголосив Кущ.

Крім того, продовжує аналітик, тут є ще психологічний момент. Ініціативи щодо будівництва підземних підприємств, так само як і підземних шкіл, є спробою зробити війну частиною нормальності. Але це неприродно, війна ніколи не стане складовою нормального життя. А все, що є протиприродним, — нежиттєздатно, підсумував експерт.

Теги за темою
війна
Поділитися
Поділитися сюжетом
Джерело матеріала
Молдова пропускає Євробачення-2025
1News
2025-01-22T18:15:34Z
Директора та режисера столичного Молодого театру звинувачують у сексуальних домаганнях
Комсомольская правда
2025-01-22T18:10:24Z
Думав, що це кінець, – відомий український співак розповів, як ледь не помер від зупинки серця
24tv
2025-01-22T18:09:56Z
Наречений Лесі Нікітюк поділився романтичним фото з ведучою
GlavRed
2025-01-22T17:45:35Z
«Це спойлер? До біса»: Бенедикт Камбербетч отримає «центральне» місце у «Месники: Таємні війни», але пропустить «Судний день»
ITC
2025-01-22T17:42:23Z
Макс Барських вирішив зробити паузу в концертній діяльності
ГЛАВКОМ NET
2025-01-22T17:24:41Z
"Запрошував на чай поплакатися": викладача Карпенка-Карого і режисера звинуватили в домаганнях
24tv
2025-01-22T17:24:20Z
Одеський міжнародний кінофестиваль восени знову пройде в Києві
УкраинФорм
2025-01-22T16:48:39Z
Анастасія Приходько оскандалилася підтримкою творчості російського співака-путініста
TSN
2025-01-22T16:39:33Z
Ексчиновника Міноборони Лієва відправили під варту
1News
2025-01-22T18:18:52Z
"Щоб не було самотньо": в Японії до стін акваріума риби-місяця приклеїли фото людей
24tv
2025-01-22T18:12:55Z
Не тільки Британія: ви здивуєтесь, скільки країн використовують лівосторонній рух
24tv
2025-01-22T18:09:45Z
Хотів сховатися в лікарні? Головного психіатра ЗСУ везуть до суду
ГЛАВКОМ NET
2025-01-22T18:00:55Z
Киянка інсценувала хворобу в ТРЦ: "експеримент" обернувся штрафом
Политека
2025-01-22T18:00:15Z
Андрій Сибіга анонсував масштабні цифрові послуги для українців за кордоном через додаток е-Консул
ZN UA
2025-01-22T17:39:59Z
Представники чотирьох областей провели на мосту акцію до річниці Акту Злуки
УкраинФорм
2025-01-22T17:36:33Z
Естонія отримає від США системи залпового вогню HIMARS
УкраинФорм
2025-01-22T17:36:23Z
Суд обрав запобіжний захід екскомандиру 155-ї бригади ЗСУ Дмитру Рюмшину
ГЛАВКОМ NET
2025-01-22T17:36:09Z
Зеленський вважає, що потенційний контингент союзників в Україні неможливий без США
Европейская правда
2025-01-22T18:18:03Z
"Тільки Москва зможе захистити Європу від армії України": в РФ заявили, що Захід вже боїться ЗСУ
Фокус
2025-01-22T18:15:04Z
«Пліч-о-пліч» буде державною програмою - Кулеба анонсував постанову уряду
УкраинФорм
2025-01-22T18:13:50Z
Канада досі не конфіскувала активи Абрамовича попри обіцянку - ЗМІ
УкраинФорм
2025-01-22T18:13:45Z
СБУ провела понад 150 спецоперацій і затримань за три дні
ГЛАВКОМ NET
2025-01-22T18:13:22Z
Провал оборони Харківщини. Правоохоронці затримали генерала Галушкіна на виході з СІЗО
ГЛАВКОМ NET
2025-01-22T18:12:22Z
Трамп хоче дружити з Путіним і "душити" Китай: що принесе світу друге "пришестя" ексцентричного президента США
TSN
2025-01-22T18:09:37Z
На тлі заяв Трампа: Польща готується до масових депортацій із США
24tv
2025-01-22T18:07:48Z
Навіщо, – Зеленський знову відкинув заклики партнерів щодо зниження мобілізаційного віку
24tv
2025-01-22T18:03:30Z
Опади накриють майже всю Україну: як довго будуть і чи утвориться сніговий покрив
24tv
2025-01-22T18:03:21Z
Бої за важливий населений пункт у трьох областей: у ЗСУ розкрили деталі
GlavRed
2025-01-22T17:48:06Z
У деяких областях оголосили штормове попередження: регіони засипатиме снігом
GlavRed
2025-01-22T17:45:28Z
Ворог нещадно вдарив по мирних, є загиблий та поранені: подробиці атаки
Политека
2025-01-22T17:27:14Z
Водіям показали ціни на бензин, дизель та автогаз в Одеській та Львівській областях
Хвиля
2025-01-22T17:21:31Z
ГУР знищили вороже супутникове обладнання на території Росії
24tv
2025-01-22T17:15:30Z
Оточення ЗСУ у Великій Новосілці: ЗС РФ наближаються та б'ють з флангів, — Бутусов
Фокус
2025-01-22T17:12:25Z
Жителів Київщини попередили про сніг, дощ та ожеледь: Гідрометцнетр розповів про погоду
Хвиля
2025-01-22T17:00:59Z
Росіяни били по Нікопольському району БПЛА та артилерією
УкраинФорм
2025-01-22T16:54:10Z
Ви одразу її полюбите: крабова намазка на хліб, яка стане найкращим перекусом
24tv
2025-01-22T18:09:53Z
Найсмачніша начинка: рецепт смажених пиріжків із зеленою цибулею та яйцем
Фокус
2025-01-22T17:51:18Z
Будуть гострі як ніколи: заточіть ножі ось цим способом в домашніх умовах
24tv
2025-01-22T17:36:16Z
Знайдіть відмінності в картинках із бейсболістом: тільки геній побачить їх за 14 сек
GlavRed
2025-01-22T17:27:55Z
"На смак як сауна": чоловік показав процес приготування морозива з дерева
Фокус
2025-01-22T17:15:13Z
Який колір нігтів омолоджує руки: ідеальний манікюр для жінок після 40 років
24tv
2025-01-22T17:06:04Z
Посадіть ці рослини біля смородини: збільшите урожай ягід вдвічі
24tv
2025-01-22T16:54:34Z
Назвали "найогидніші" пляжі Європи, яких варто уникати
24tv
2025-01-22T16:18:58Z
Троянди простоять свіжими у вазі 14 днів: що для цього треба зробити
24tv
2025-01-22T15:57:44Z
Викрали однорічну дитину за вигадані борги: у Києві затримали групу зловмисників
Украина Криминальная
2025-01-22T18:18:42Z
АРМА повідомила, де зберігаються арештовані гроші Крупи
ГЛАВКОМ NET
2025-01-22T18:15:20Z
У Німеччині чоловік напав з ножем на людей: серед загиблих – дитина
ГЛАВКОМ NET
2025-01-22T18:09:28Z
Колишньому військкому Дніпропетровщини повідомили нову підозру
УкраинФорм
2025-01-22T17:45:50Z
На Сумщині повністю евакуювали жителів із 38 населених пунктів
УкраинФорм
2025-01-22T17:36:31Z
Жінка відповіла на телефонний дзвінок та втратила 400 тисяч гривень
InternetUA
2025-01-22T17:28:48Z
На Оболоні чоловік хитрощами змушував дітей торкатися його статевого органа
24tv
2025-01-22T17:24:49Z
Шольц вимагає розслідувати обставин перебування в країні біженця, який зарізав двох людей
УкраинФорм
2025-01-22T17:24:24Z
Побиття дівчинки у Білій Церкві: стало відомо, чи є серед фігурантів злочину родичі впливових осіб
TSN
2025-01-22T17:21:39Z
"Мільйони робочих місць будуть втрачені": як ШІ змінить ринок праці в найближчі роки
24tv
2025-01-22T18:12:44Z
TikTok згоден укласти угоду, щоб продовжити роботу в США
ZN UA
2025-01-22T18:00:26Z
Пенсіонери не можуть отримати пенсію у ПриватБанку: карти блокують
Хвиля
2025-01-22T18:00:21Z
Уряд сформував наглядову раду державних «Лісів України» — чим відоме підприємство?
AIN
2025-01-22T17:51:17Z
В Україні почав дорожчати ключовий овоч із борщового набору
TSN
2025-01-22T17:51:08Z
Шкодять екології та створюють проблеми на звалищах: речі, які ніколи не можна викидати у смітник
24tv
2025-01-22T17:45:05Z
Зарплати держслужбовців зросли до 80 тисяч: які відомства платять найбільше
Хвиля
2025-01-22T17:42:51Z
Від 1 гривні до 42 з "дикими" стрибками: як змінювався курс долара в Україні
GlavRed
2025-01-22T17:27:21Z
Не сплатили податки вчасно: якими будуть наслідки та як діяти
24tv
2025-01-22T17:24:23Z
Google додає українську мову в Gemini Extensions, що допомагає працювати в YouTube, Maps, Calendar та інших програмах компанії
AIN
2025-01-22T18:12:46Z
Функції Apple Intelligence з’являться не лише на iPhone
InternetUA
2025-01-22T18:01:48Z
«Втрачав розум і сон»: розробник продовження Cyberpunk 2077 розповів про найскладніший створений ним квест
ITC
2025-01-22T17:42:57Z
Brave1 протестував нові ретранслятори і інші засоби надійного зв’язку для дронів
InternetUA
2025-01-22T17:42:47Z
Три причини, чому телефон краще зарядити вдень, а не вночі
Telegraf
2025-01-22T17:39:45Z
Netflix підвищує вартість передплати після різкого збільшення кількості підписників
Детектор М
2025-01-22T17:27:46Z
ШІ може перевершити людський розум вже за два-три роки
InternetUA
2025-01-22T17:22:00Z
Журналісти випадково "розкрили" дату виходу Doom: The Dark Ages
24tv
2025-01-22T17:06:45Z
Паралізований чоловік навчився керувати віртуальним безпілотником силою думки
24tv
2025-01-22T17:06:19Z
Як зробити універсальний засіб проти вапняного нальоту: результат вражаючий
GlavRed
2025-01-22T17:27:26Z
Вчені довели, що алкоголь може бути корисним для здоров’я серця й мозку
AgroNews
2025-01-22T17:24:01Z
Народилася з "бомбою" в голові: у Львові прооперували дівчинку з рідкісною патологією
24tv
2025-01-22T17:12:38Z
Чи дійсно мед можна зберігати вічно: експерти розповіли про термін придатності популярного продукту
TSN
2025-01-22T16:39:19Z
Подарунок для дружини: тайванський хірург зробив сам собі вазектомію
24tv
2025-01-22T15:27:49Z
Як зробити картопляне пюре ще смачнішим: що додати до страви секрет запеченого часнику
TSN
2025-01-22T15:21:08Z
Як часто голити ноги, щоб не було подразнення: відповідь для всіх жінок
24tv
2025-01-22T15:15:59Z
У харківському шпиталі запроваджено унікальну методику лікування зору військових
ГЛАВКОМ NET
2025-01-22T14:42:26Z
Без оцту: як відмити ущільнювач пральної машини
GlavRed
2025-01-22T14:27:20Z
Хто братиме Брестську фортецю: склад Шахтаря на матч Ліги чемпіонів
24tv
2025-01-22T18:13:45Z
Офіційно: Сікан приєднався до Батагова в Трабзонспорі
Football.ua
2025-01-22T18:10:59Z
Конкурент Ярмолюка підписав із Брентфордом новий довгостроковий контракт
Football.ua
2025-01-22T18:01:50Z
Легенда українського футболу: відомий тренер отримав орден від УАФ
24tv
2025-01-22T17:54:51Z
Шахтар продав Келсі в Портленд Тімберс
Football.ua
2025-01-22T17:54:27Z
Визначилися учасниці стартової гонки етапу КС з біатлону в Антгольці
УкраинФорм
2025-01-22T17:45:19Z
"Прикінчив би за дві секунди": названо переможця потенційного бою легенд Тайсон – Форман
24tv
2025-01-22T17:42:14Z
Ювентус лідирує у боротьбі за підписання Вейги
Football.ua
2025-01-22T17:36:44Z
Ліга Європи: Бешикташ розібрався з Атлетіком
Football.ua
2025-01-22T17:31:44Z
Як з’явилися найпотужніші вантажівки Volvo FL
AutoCentre
2025-01-22T18:09:36Z
Спортивний фургон: Opel Vivaro отримав незвичну версію
Фокус
2025-01-22T17:57:45Z
Рятувальники Слов’янська отримали сучасний пожежний автомобіль
AutoCentre
2025-01-22T17:10:02Z
Чи можна їздити машиною, якщо блимає чек: важливе попередження для водіїв
GlavRed
2025-01-22T15:27:46Z
Національна поліція отримала нові Opel Combo та Сitroen Jumper
AutoCentre
2025-01-22T14:36:06Z
Три ряди крісел і багате оснащення: Hyundai показала недорогий сімейний кросовер
Фокус
2025-01-22T14:30:14Z
Через електронні асистенти: автовиробники оголосили судову війну Мінтрансу США
AutoGeek
2025-01-22T14:27:59Z
Різниця вас вразить. Скільки на місяць потрібно на заправку Lanos та бюджетного електрокара
Telegraf
2025-01-22T14:18:23Z
Volvo припиняє випуск популярного електричного кросовера і перейменовує кілька моделей
AutoGeek
2025-01-22T13:30:57Z