Існує прямий взаємозв'язок між загарбницькою війною Росії проти України та низьким рівнем життя російських регіонів. Коли за участь у війні обіцяють понад 200 тисяч рублів (близько 90 тисяч гривень), а пропаганда підливає олії у вогонь, розповідаючи про "війну з Америкою", охочих поповнити путінську армію достатньо. Де-факто російський диктатор Володимир Путін вміло користується злиднями власного народу.
Найбільш дієвий спосіб зупинити його – позбавити можливості утримувати армію. Найкращий спосіб зробити це – запровадити ембарго на російські вуглеводні, ліс та руди. При цьому на сьогодні небезпека відокремлення від РФ національних околиць – Дагестану чи Чечні – мінімальна. Головною умовою початку процесу дезінтеграції є критичне ослаблення силових структур Росії.
Таку думку в ексклюзивному інтерв'ю OBOZ.UA висловив антиросійський активіст, голова фонду "Стоп Російський Терор" (США) Герман Обухов.
– Цікава реакція Кремля на теракти у Дагестані. Путін відмовився від спеціального звернення, Пєсков заявив, що російське суспільство "абсолютно консолідоване" і подібні дії "не підтримуються суспільством ні в Росії, ні в Дагестані". Сам голова Дагестану Меліков заявив, що теракт – спроба розколоти цю республіку. На вашу думку, чому реакція була саме такою? Можливо, Путін недооцінює небезпеку, яка походить від цієї національної околиці? Як ви оцінюєте цю небезпеку?
– Поки що я оцінюю цю небезпеку дуже скромно. Сьогодні регіони Росії не готові відколюватись. Ще не настав час, коли вони будуть по-справжньому готові до таких дій. Я не знаю, чи цей теракт був роботою спецслужб, але безперечно він ніяк не вплине ні на війну в Україні, ні на внутрішню політику і стан справ у Росії.
– Але зверніть увагу, це вже не перший випадок. Пам'ятаєте, як у жовтні 2023 року в Дагестані зустрічали літак із Тель-Авіва? У цьому регіоні справді сильні антисемітські, ксенофобські настрої? Така його особливість?
– Так само, як і весь південь РФ, як Чечня та Інгушетія, де переважає мусульманське населення. Нічого дивного у цьому немає. Багато людей там не мають достатньої освіти, щоб нормально думати. Тож чекати, що сьогодні там щось станеться, надто оптимістично. Росія чекає на інші зміни – на фронті, а вони залежать від низки обставин.
– Дагестан межує з Чечнею. Чи вважаєте ви, що в якійсь перспективі обидві республіки разом могли б вийти зі складу РФ? Чи можливі спільні дії?
– Це ті регіони, де все тримається на Москві. Як тільки Москва втратить сили для впливу на ці регіони, там почнуться незворотні процеси. Що Кадиров, що Меліков – усі вони живуть лише за рахунок Москви. Якщо не буде грошей, їх знесуть дуже швидко.
– Ви говорите про залежність від Москви, але йдеться лише про призначених Кремлем керівників цих структур…
– Не тільки. Ще й силові структури.
– Ви не припускаєте, що люди можуть піднятися і заявити: ми не хочемо більше цього терпіти! Чи такий сценарій виключено?
– Нічого виключати не можна. Але так само, як і в іншому регіоні, тут все тримається на багнетах. Коли нацгвардія, поліція, здебільшого набрана з місцевих жителів, перестане отримувати належну зарплату і скаже, мовляв, навіщо це нам треба, коли з цих служб почнуть звільнятися, все це дуже швидко закінчиться. І тоді все почне змінюватись.
Так само на Далекому Сході, у Якутії, чи Татарстані. Поки що є російські силові структури, які живляться з Москви, поки що є гроші. Але їх дедалі менше.
– Тобто ви вважаєте, що на сьогодні є лише одна можливість розвалу РФ – критичне ослаблення силових структур?
– Тут прямий взаємозв'язок. Як тільки Москва ослабне і не зможе показувати околицям та іншим регіонам, що вона всім керує, там скажуть: а навіщо ми вас годуємо? Той самий Далекий Схід – досить багатий регіон, як і Якутія зі своїми алмазами. Але як там живуть люди?
– Є ще аспект, пов'язаний із війною в Україні. Ви знаєте, скільки платять контрактнику російської окупаційної армії, який воює в Україні? Понад 200 тисяч рублів на місяць. У перерахунку на гривні це понад 90 тисяч. Національні околиці РФ, звідки переважно мобілізують, ніколи не бачили таких грошей.
– Українським військовим також платять доволі високу зарплату, не лише тим, хто на передовій, а й тим, хто служить у тилу.
– Так, але чи припускаєте ви, що, розв'язавши війну проти України та встановивши таку оплату для "гарматного м'яса", Путін по суті відтерміновує крах свого режиму та розвалу РФ?
– Звісно, тут є прямий взаємозв'язок. На це було розраховано. У багатій країні такої війни не може бути, бо охочих воювати не знайдеш. Люди будуть воювати лише якщо треба захищати свою країну. Але в Росії, якщо тобі дають великі гроші, а пропаганда каже, що Америка на нас напала, а українців треба вбивати – люди йдуть. Ви думаєте, у російській армії розумні люди? Ви подивіться їхні інтерв'ю, послухайте, що вони кажуть. Часто це повна нісенітниця.
Головне завдання Заходу – запровадити ембарго на всі вуглеводні з Росії, нафту, газ. Можливо, ще й ліс, руди тощо. Тоді війна закінчиться через пів року або рік, бо гроші закінчаться. Але мені здається, що Київ має виявляти у цьому питанні велику ініціативу.