Дослідники вважають, що надія на порятунок більшої частини всього живого на планеті все ще є, але діяти необхідно вже зараз.
Історія Землі налічує понад 4,5 мільярда років, але життя на планеті з'явилося значно пізніше — утім, за весь цей час планета встигла пережити п'ять масових вимирань, і шосте вже почалося тут і зараз. Очікується, що внаслідок діяльності людини більшу частину дикої природи на планеті буде знищено внаслідок шостого масового вимирання, але в людства все ще є надія все виправити, пише Daily Mail.
Порятунок дикої природи Землі, що скорочується, може здатися складним завданням, можливо, навіть нездоланним, але вчені впевнені — надія є, але діяти необхідно вже зараз. Міжнародна група дослідників стверджує, що якщо залишити в пріоритеті всього 1,2% земель, можна врятувати до 75% видів рослин і тварин.
У Фокус. Технології з'явився свій Telegram-канал. Підписуйтесь, щоб не пропускати найсвіжіші та найзахопливіші новини зі світу науки!
Під час дослідження команда виявила 16 825 територій площею близько 164 мільйонів гектарів, які могли б запобігти всім прогнозованим вимиранням, якби ми змогли захистити їх належним чином. Водночас науковці попереджають, що людям слід діяти швидко, оскільки "вікно можливості" запобігти наступному масовому вимиранню швидко закривається.
Команда порівняла дані про біорізноманіття з площею територій, уже захищених природоохоронними зусиллями. У результаті вченим вдалося визначити важливі для захисту території, відомі як "імперативи збереження". Загалом ці території є домівкою для більш ніж 4 700 різних видів рослин, тварин і комах, що перебувають під загрозою зникнення. Причому деякі з них є одними з найбільш крихких екосистем світу.
Дослідники далекі від відкриття всіх видів на Землі, але, за оцінками, близько 25 відсотків усіх рослин зараз перебувають під загрозою. Наразі у списку вразливих перебуває трохи більше ніж 44 000 видів, причому 9 760 з них перебувають під загрозою зникнення. Важливо зазначити, що до цього списку також включено види, що мешкають в океанах, а ця частина планети, на жаль, не була включена до нинішнього дослідження.
Уже близько 17 відсотків поверхні Землі перебуває під захистом, але дослідники стверджують, що 1,2 відсотка критичних територій мають стати наступними пріоритетними регіонами. Передбачається, якщо наш потенціал із захисту земель буде спрямований на ці території, це дасть змогу врятувати 73% усіх критичних територій планети.
У результаті вчені закликали ініціативу ООН під назвою "Угода 30 на 30", згідно з якою 30% Землі мають бути захищені вже до кінця десятиліття, до 2030 року. Команда наполягає, щоб виявлені ними 1,2% земель, які потребують додаткового захисту, стали першим етапом угоди. Ба більше, вчені вважають, що ця цифра цілком досяжна і дасть змогу запобігти масовому шостому вимиранню на Землі, яке, на жаль, уже почалося.
Раніше Фокус писав про те, що вчені виявили сліди першого масового вимирання, про яке не знали.