Верхні шари атмосфери над Великою червоною плямою Юпітера виявилися набагато цікавішими, ніж передбачалося.
Атмосфера Юпітера являє собою середовище, що постійно змінюється. На зовнішній частині планети можна побачити смуги різних кольорів, шторми, величезні хмари і багато іншого. Однак верхні шари атмосфери газового гіганта завжди вважалися нічим не примітними. Хоча тут і виникають полярні сяйва, вважалося, що там не відбувається нічого дивного. Але автори дослідження, опублікованого в журналі Nature Astronomy, перевернули це твердження з ніг на голову, адже були виявлені невідомі особливості планети, пише IFLScience.
У Фокус. Технології з'явився свій Telegram-канал. Підписуйтесь, щоб не пропускати найсвіжіші та найзахопливіші новини зі світу науки!
У верхніх шарах атмосфери Юпітера, крім яскравих полярних сяйв, немає сильного випромінювання. Тому за допомогою наземних телескопів складно детально розглянути, що ж там відбувається. Але за допомогою космічного телескопа Вебб, вчені змогли вивчити з надзвичайною деталізацією верхні шари атмосфери газового гіганта, розташовані над величезним штормом, відомим як Велика червона пляма.
Верхня частина атмосфери планети відокремлює її нижню частину від магнітного поля і саме тут, завдяки частинкам, що прибули з вулканічного супутника Іо, виникають полярні сяйва. На решту верхньої атмосфери планети впливає, формуючи її структуру, світло Сонця. Але Юпітер отримує всього лише 4% кількості сонячного світла, яке отримує наша планета. Тому вчені вирішили, що в цьому регіоні атмосфера буде однорідною.
За словами вчених, вони думали, що ділянка верхньої атмосфери Юпітера над Великою червоною плямою буде нічим не примітною. Але насправді Юпітер здивував астрономів і виявилося, що саме в цьому місці знаходяться явища, які навіть цікавіші, ніж полярні сяйва.
Спостереження за допомогою телескопа Вебб дали змогу виявити над найбільшим атмосферним штормом Сонячної системи складні структури. Вчені виявили темні дуги і яскраві плями, які видимі тільки в інфрачервоному діапазоні світла. Вчені вважають, що форму і структуру атмосферного регіону змінює не світло Сонця, а глибші шари атмосфери Юпітера.
Автори дослідження вважають, що верхня атмосфера планети змінюється під дією атмосферних хвиль, які виникають у нижніх турбулентних шарах атмосфери навколо Великої червоної плями. Ці хвилі піднімаються вгору і змінюють структуру верхньої частини атмосфери, а також її випромінювання.
Подібні атмосферні хвилі іноді можна побачити і на Землі, але вони набагато слабші, ніж на Юпітері. Вчені хочуть продовжити спостереження за Юпітером за допомогою телескопа Вебб, щоб краще зрозуміти цю частину атмосфери газового гіганта.
Як уже писав Фокус, астрономи з'ясували, скільки років насправді існує Велика червона пляма на Юпітері, про яку вперше стало відомо в 17 столітті. Виявилося, що цей величезний штор насправді не такий древній.
Також Фокус писав про те, що фізики створили пастку для того, щоб зловити темну матерію. Сміливий експеримент може, нарешті, допомогти виявити невловиму матерію, що становить 95% Всесвіту.
Ще Фокус писав про те, що до Землі летить астероїд-вбивця планет шириною 4 кілометри.