MY.UAНовини
"Дешевшою енергія вже не буде": чи варто ставити сонячно-вітрові станції у кредит — інтерв'ю
"Дешевшою енергія вже не буде": чи варто ставити сонячно-вітрові станції у кредит — інтерв'ю

"Дешевшою енергія вже не буде": чи варто ставити сонячно-вітрові станції у кредит — інтерв'ю

Системи для отримання електроенергії з альтернативних джерел коштують недешево, але зараз вони стали як ніколи актуальними, вважає представник УВЕА Микола Савчук. Він розповів про умови кредитування, необхідні дозволи та ефективність домашніх електростанцій.

Напочатку червня Кабінет міністрів оголосив, що українці зможуть отримувати фінансову допомогу або вигідні кредити для встановлення вітрових і сонячних електростанцій у себе вдома. Фокус звернувся за роз'ясненнями до заступника голови правління Української Вітроенергетичної Асоціації (УВЕА) Миколи Савчука, керівника напрямку середньої та малої генерації. У розгорнутому інтерв'ю фахівець розкрив найголовніше, що сьогодні потрібно знати про генерацію в домашніх умовах.

Кредити на сонячні та вітрові електростанції

Як ви оцінюєте рішення Кабміну видавати кредити українцям, які хочуть встановити у себе вдома сонячні або вітрові електростанції?

Ця допомога фактично стосується комбінованої системи: сонце, вітер і акумулятор загальною потужністю до 10 кВт. Це постанова Кабміну №673 "Про затвердження Порядку надання фінансової державної підтримки фізичним особам, які встановлюють у власних домогосподарствах генеруючі установки, що виробляють електричну енергію з альтернативних джерел енергії".

Така ідея літала вже давно, а зараз ситуація у енергосистемі складна. Запрацює, напевно, місяці через два. Тому що постанова Кабміну — це документ, який дає поштовх в цій ситуації, а за те, щоб система запрацювала, потрібно, щоб запрацював фонд кредитування фізичних осіб і компенсував банкам відсотки.

Заступник голови правління УВЕА Микола Савчук
Фото: Facebook

Якщо брати систему, яка в свій час діяла для "теплих кредитів", то там компенсували спочатку відсотки, а потім і частково тіло кредиту. Фактично на такі операції вповноважуються державні банки, у нас це: "ПриватБанк", "Укргазбанк" і "Ощадбанк". Можливо, це будуть просто акредитовані компанії робити пропозиції по побудові такої системи у домогосподарстві. Або більш демократично: будь-яка компанія буде робити калькуляцію, а потім з цими розрахунками і договором йдемо у банк, показуємо, банк визнає їх або не визнає, виправляється все, що потрібно. Крім того, банк може перевіряти надійність самого клієнта або компанії-інсталятора, яка є субпідрядником.

Банк вже робить проплату за клієнта, а фонд гасить відсотки замість людей. Це щодо першої частини, я дуже сподіваюся, що там включиться і друга частина, тому що це до 480 тисяч гривень фактично можна брати безвідсотково, але все одно це є кредит, і якась комісія там напевно буде, 1,5% чи інша.

Якщо буде так, як з "теплим" кредитом, то це більш цікаво, адже у схемі "теплих кредитів" компенсували майже 50% від фактичної суми, що береться. Тобто у випадку, якщо сума кредиту 480 000 грн, то можуть компенсувати до 240 000 грн, зазвичай так працюють ці механізми.

І тут уже інша ситуація, бо інший фонд має працювати. Якщо таке погашення буде, то вже другу частину, яка залишається, клієнт може сам докласти, щоб кредитне тіло у банку не висіло. Якщо людина другу частину оплачує, то обладнання стає її власністю. Поки цю другу частину не проплатили — вона фактично є заставою для банку.

Комбінована вітро-сонячна електростанція зараз буде дуже актуальною
Фото: Facebook

Чи знаєте, коли можна буде отримати кредит на генеруючі енерегичні установки?

Потрібно два місяці часу, щоб відпрацювати систему, яким чином будуть банки виконувати ці процеси. Далі людина приходить і показує документ, якщо він визнається, то банк оплачує вартість обладнання і робіт. Потім людина приносить документи, що обладнання придбане і встановлено, тобто накладні і акти прийняття робіт, а банк компенсує відсотки.

Одразу потрібно розуміти що на сонячні модулі потрібні сертифікати, на вітрогенератори, якщо це українське виробництво, то повинні бути технічні паспорти, якщо це генератори китайські чи якісь європейські — сертифікати. Інвертори, контролери заряду, акумулятори — все це теж повинно мати сертифікати.

Чому Кабмін не дозволяє продавати за "зеленим" тарифом енергію, вироблену кредитними станціями?

Відносно цього механізму, чому його зараз ввели, дивіться, математика дуже проста. Спочатку затвердили механізм "зеленого" тарифу, щоб розвивалась "зелена" генерація у домогосподарствах. Тут виникли декілька питань які практично потрібно було урегулювати, тим паче зараз. Нагадаю, дозволялося ставити за "зеленим" тарифом сонячні станції потужністю 30 кВт і вітрові або комбіновані — 50 кВт.

Що ми маємо в результаті фактичного споживання домогосподарства? Раніше закладалося 150 кВт*годин на місяць. Зараз споживання росте. Потім стало 250 кВт*годин, добробут теж росте. Тобто десь в середньому, я би так сказав, зараз споживання домогосподарства складає біля 500 кВт*годин на місяць, якщо будинок заповнений електроприладами.

Математика то дуже проста. Фактичне споживання за рік було близько 6000 кВт*год при такому максимумі, а генерація сонячної системи на 30 кВт була від 30 000 до 34 000 кВт*год на рік, тобто надлишки, які віддавалися у мережу складали майже 20-25 тисяч кВт*год на рік і оплачувалися за "зеленим" тарифом. Це фінансова складова питання.

А ще інша проблема — це фактично балансування тої електроенергії, надлишки якої велика кількість домогосподарств віддавали у мережу. Тобто вже з'явилися технічні проблеми щодо добового та сезонного розподілення сонячної генерації, воно стало трошки незручним з точки зору системи взагалі, тому що, як правило, воно збільшується у ті моменти, коли споживання трошки менше.

Потрібно було чимось це збалансовувати, а сьогодні з урахуванням того, що у нас проблеми з системою проєктування під час війни (вони й раніше були, а зараз взагалі критичні), то у нас забрали за різними оцінками 70-80% гідроелектростанції і ТЕЦ. Це те, що було залучено для балансування енергосистеми і тому проблема балансування стала ще актуальнішою.

Зараз держава більше налаштована на підтримку сонячної і вітрогенерації максимально на власне споживання. І це не тільки у нас, знаю, що у Німеччині є закони, які регламентують, щоб у кожному проєкті муніципальної чи громадської будівлі обов'язково повинна бути дахова сонячна станція для власного споживання. Причина зрозуміла — генерація максимально наближується до споживача, що дуже добре, бо відбувається споживання на місці за відсутності передачі і балансування. Це дуже хороша річ для енергосистеми.

З вітром ситуація трохи краща, адже є підтримка промислових станцій, тому що там і сезонність генерації співпадає з сезонністю споживання.

Багато українців вже встановили вітрогенератори у себе вдома
Фото: Facebook

Розберімося з 10-кіловатними станціями, що це таке і звідки така цифра. Я вже казав, про споживання домогосподарства, давайте візьмемо 500 кВт*годин на місяць, то це 6000 кВт*годин на рік. 10-кіловатна система в принципі, якщо брати сонячну генерацію, то це 11-12 тисяч кВт*годин на рік. Це перше, з чим потрібно працювати загальній енергосистемі в плані балансування, передачі, акумуляції, бо вона приймає надлишки — це вже не 25-26 тисяч кВт*годин на рік, а 5-6 тисяч кВт*год на рік. Одразу у шість разів зменшується навантаження на мережу.

Тому логіка держави зрозуміла. Війна показала, що дуже важливо мати резерв та автономність. Система потужністю 10 кВт, яка зараз підтримується, це фактично вітросонячні системи з акумуляторами, тобто те що створює і резервне живлення і автономність в разі відключень світла, збоїв, якихось проблем з частотою і так далі.

Це зовсім різні механізми. Продаж за "зеленим" тарифом — інструмент стимуляції, який вже відпрацював. Зараз же йде підтримка систем, спрямованих на власне споживання, резерв та автономність. Таким чином значно зменшиться складова, яка потребує балансування, передачі, додаткового фінансування. Водночас підтримуються домогосподарства і максимально наближається генерація до споживання.

Так само у великій генерації, сонячній або вітровій, ти або маєш державну підтримку ("зелений" тариф, квоти, аукціони), або працюєш на власне споживання чи на продаж. Механізми змінилися. По сонцю вартість "зеленого" тарифу для промислових станцій зменшився до 4,35 євроцентів, тепер вже не цікаво працювати у такому форматі.

Встановлення вітрових електростанцій

Які нюанси треба знати українцям перед встановленням вітрових або гібридних електростанцій? Які потрібні дозволи?

Є деякі речі, які повинні бути у наявності, неважливо, чи за "зеленим" тарифом будете підключатися, чи для власного споживання. В обох випадках ви маєте підключення до зовнішньої мережі. Через це мережа захищає себе з точку зору технічних параметрів, повинно бути обладнання, яке за частотами та іншими характеристиками її не "вибиває".

Саме тому потрібні технічні паспорти або сертифікати. Потрібно звикати, що все повинно бути легалізоване з точки зору документів і стосунку до зовнішніх мереж.

Хто ці параметри перевіряє?

Банк. Поки не прописано, але я беру те, що було раніше. Банк перевірить благонадійність людини та інсталятора, який будуватиме станцію. Банк може перевірити сертифікати і технічні паспорти, а може й не подивитися, а от регіональні електромережі (РЕМ) однозначно дивитимуться на них при підключенні. Це їх функціонал при видачі дозволів на приєднання до мереж.

Дивіться, механізми щодо роботи 10-кіловатних станцій для власного споживання працює у обидва боки. Не можна просто поставити до лічильника все, що хочеться, і споживати. Ви стаєте "активним агрегатором" і надлишки можете віддавати у мережу. І ці надлишки зараховуються вам за цінами РДН на момент віддачі, потім ви забираєте ці надлишки у потрібний момент.

Мережа виконує функцію великого акумулятора, який забирає надлишки, коли вони вам непотрібні, і віддає, коли потрібно. А значить, ви вводите згенеровану електроенергію у мережу, і вона має відповідати нормам — яку енергію мережа може приймати, і це має бути документально підтверджено. Так повинно бути. На практиці, якщо РЕМ або обленерго цього не робить, то їх можуть оштрафувати за невиконання своїх обов'язків.

Як встановлювати електростанцію на присадибній ділянці?

Для розміщення вітрогенератора у домогосподарстві, як і для будь-чого, наприклад, саджання дерев, існують правила, прописані у законодавстві. Ви не можете біля вікна сусідів посадити дерево, щоб воно по склу тарабанило. Потрібно враховувати відстані.

Я раджу відступати на 25 метрів чи більше від сусідніх будинків. Тому що є певний аеродинамічний шум, це нормально. Нормативи допускають до 50 дб в денний час і до 45 дб у нічний. Це адекватний шум, як в офісі. Бензинові генератори, які зараз стоять у містах, набагато гучніші. Вітрогенератори ж, як правило, створюють шум до 50 дб, як того вимагають нормативи, деякі моделі — до 30 дб. Сусіди можуть жалітися, навіть якщо щось тихіше буде знаходитися. поруч з ними. Сусідів треба поважати.

Щодо висоти, то до 50 метрів заввишки дозволяється ставити все, якщо немає ліній електропередач, а генератори, як правило, розміщуються на висоті до 30 метрів. Щодо розміщення на території домогосподарства, потрібно розуміти і враховувати, що вітрогенератор — це рухома частина, нічого особливого у ньому немає.

З якими проблемами українці частіше за все зтикаються при встановленні вітрогенераторів?

Почнемо з вибору вітрогенератора. Існують два види: вертикальний і горизонтальний. Виробники чесно кажуть, що вертикальний починає працювати від невеликого вітру, але генерація від них теж маленька. Вони, як правило, досягають номінальної потужності при швидкості вітру 15-20 метрів на секунду, що на висотах до 30 метрів (висота розміщення вітрогенератора у домогосподарстві) майже нереально. Зазвичай їх встановлюють на багатоповерхівках або у степових зонах.

Вертикальний вітрогенератор потребує сильного вітру
Фото: Скриншот

Потрібно спитати продавця чи виробника, залежно від того, з ким спілкуєтеся, яка очікувана генерація може бути від конкретного вітрогенератора у вашій місцевості. Нам не сама машина потрібна, а потрібно їхати, тобто нас цікавить, щоб вітрогенератор не просто крутився, а була генерація. У цьому випадку горизонтальні моделі більш ефективні, але від них трошки більше шуму.

Другий момент, потрібно розуміти, що номінал вітрогенератора прив'язаний до якоїсь сили вітру, згідно з певною нормативною базою. Якщо брати європейські, то там, умовно кажучи, 1 кВт досягається при 10-12 метрах на секунду залежно від держави. В Україні, як правило, номінал вказується при 8-10 метрів на секунду, у Китаї — при 15-20 метрах на секунду.

Карта швидкості вітрів в Україні
Карта швидкості вітрів в Україні
Карта швидкості вітрів в Україні

Що це значить? Виходить така математика, що 4-кіловатний український вітрогенератор — це як 10-кіловатний за номінальною потужністю китайський. Дуже важлива ситуація, що український при вітрі 4 метри на секунду (це наша середня швидкість) буде нормально генерувати, а китайський при тому ж вітрі, на жаль — ні.

Я не кажу, що виробники обманюють, потрібно просто спитати: скільки електроенергії можна отримати від генератора, який ви продаєте, у цій локації. Чесне питання — чесна відповідь, якщо продавець збрехав, а таке часто буває — то це вже його відповідальність.

Як боротися з недобросовісними продавцями?

Ці випадки не виходять за рамки загального захисту споживачів. Потрібно правильно оформлювати документи при купівлі. Характеристики вказані у технічних паспортах, там є діаграми, якщо такого немає, то розмовляйте з продавцем, щоб він якось у документах це відобразив зі своєю печаткою. Хоча якщо немає технічного паспорта — це порушення, характеристики повинні бути зазначені.

Якщо ж щось замовили на OLX або напряму з Китаю, то скаржитися нікому. Такі прецеденти дуже часті, вони стосуються не тільки вітрогенераторів, а й бензинових, які закуповують підприємства та домогосподарства.

У нас була така сама проблема з сонячними модулями свого часу: підприємці їздили у Китай, привозили сюди, а потім їх шукали. На сьогодні ж в Україні є компанії-імпортери, представники китайських заводів, вони забирають ваш модуль, який чомусь не так працює.

З вітрогенераторами ситуація така: якщо вони погано працюють, то це видно одразу. Сонячні ж модулі мають відпрацювати до 20 років без втрати ефективності більш ніж на 5%, але інколи вона знижується вже за рік-три. Це вже вибраковування, тому підприємства, які представляють китайські заводи, роблять заміну, а потім продавець і виробник розбираються між собою, чому так сталося. До вітрогенераторів більше технічних вимог, ніж до сонячних модулів.

Cкільки коштують сонячні та вітрові електростанції: як обрати правильно

Наскільки вигідно встановлювати вітрогенератори вдома і як отримати найвищу їх ефективність?

Для бізнесу було цікаво встановлювати сонячні модулі через більш високий "зелений" тариф, тому сезонність генерації не впливала на прийняття рішень. Цікавила тільки максимальна видача генерації та співвідношення вартості системи до ефекту, а точніше до грошей, отриманих за "зеленим" тарифом, і кількість енергії, які віддали мережі. У цьому сенсі сонячні електростанції однозначно виграють, бо технології дозволяють зменшити вартість сонячних систем, умовно, на 30 кВт — до 22-26 тисяч євро.

Напочатку, коли вводився "зелений" тариф, один 50-кіловатний модуль коштував 330 євро, вартість всієї системи була набагато вигіднішою в цілому. Але вартість 30-кіловатної системи могла доходити до 50 тисяч євро. Тоді цікавіше було вкладати гроші в сонячні системи, бо окупність за різними оцінками була 5-6 років.

Якщо ж питання про те, що поставити вдома, аби була електроенергія — це однозначно комбіновані системи сонце-вітер меншої потужності, ніж 30 кВт (до 10 кВт). Вони складаються з вітрогенератора, сонячних модулів, контролера заряду, акумуляторів та інвертора. Система має бути спрямована на часткову автономність домогосподарств завдяки власній генерації.

Так виглядає обладнання для комбінованої домашньої електростанції
Фото: Facebook

Ситуація кардинально змінилася під час війни. Сонячні станції домогосподарств до 30 кВт у разі відсутності мережі не працюють, не можуть генерувати і продавати надлишки. Вони мають погану ефективність для генерації на власне споживання. А системи сонце-вітер з акумуляторами дозволяють людям мати водопостачання,і опалення, заряджати телефони.

Зрозуміло, що такі системи мають іншу економіку і вирішують інші завдання. Продаж енергії за "зеленим" тарифом — це чистий бізнес, і зараз вона відійшла на другий план. Після виходу з окупації багато власників 30-кіловатних сонячних станцій переробляли їх на гібридні станції, які б працювали на власне споживання, резерв та автономність, тому що потрібно не тільки гроші заробляти, а й просто мати електроенергію.

А для чого ж вітрогенератор? У комбінованої електростанції генерація розподілена протягом року, зокрема у зимовий та весняний період, коли споживання збільшується порівняно з літом. Тому комбінована система набагато краща для власного споживання. Вартість такої системи значно більше, бо додається вітрогенератор. Його вартість може бути у чотири рази більшою, ніж сонячних модулів тієї ж потужності. Треба розуміти, що генерація від вітру більш сезонна, і продуктивність вітрогенератора з 1 кВт краща, ніж від сонячної системи.

Скільки коштують такі електростанції і якої потужності має бути для дому?

Для порівняння, 30-кіловатна сонячна система може коштувати 20-24 тисячі доларів, а комбінована система до 10 кВт з вітрогенератором, сонячними модулями, інвертором та акумуляторами коштуватиме до 20 000 євро. Але необов'язково ставити 10-кіловатну, для домогосподарства найрозповсюдженіші, напевно, на 5-7 кіловатів, вони живлять адекватно, вони коштують близько 11 тисяч євро, які передбачені програмою Кабміну. 10-кіловат потрібно брати хіба що для великого господарства.

Змінило також ситуацію підвищення електроенергії з 2,64 до 4,32 грн. Стало цікавіше менше брати з мережі. Ще цікавіше стане, на жаль, коли у нас стануть європейські ціни. В законі прописано, що у домогосподарств мають бути такі ж тарифи, як у промисловості, а вона сьогодні платить від 3,5 до 10 грн за кіловат. Ті, хто ставлять вітрогенератори, розуміють, що через рік електроенергія стане ще дорожчою.

Це те, до чого вже прийшов світ. У нас же відносно "дармова" електроенергія зламала всю економіку з точку зору співвідношення затрат на будівництво власних електростанцій і тарифів.

Порівняймо з окупністю зарядних станцій Ecoflow. Вітросонячні станції кращі, бо ми беремо енергію природи, незалежну від мереж. І вона працюватиме не тільки сьогодні-завтра, ресурс складає до 20 років. Дешевшою електроенергія все одно не буде, і вона може зникати через погодні умови або з інших причин, тому за такими системами – майбутнє.

Важливо Ecoflow і павербанки не допоможуть: айтішник порадив, що купити на випадок довгих блекаутів
Теги за темою
кредит
Поділитися
Поділитися сюжетом
Джерело матеріала
Джамала продала дом под Киевом: певица назвала причину и где сейчас живет с детьми
TSN
2025-05-26T18:18:35Z
Какие платья нельзя носить женщинам за 50: такие модели выглядят нелепо и добавляют возраст
TSN
2025-05-26T16:48:44Z
Яна Глущенко с мужем и сыном показала свой роскошный особняк за 200 тыс. долларов: вид изнутри
TSN
2025-05-16T19:19:10Z
Известный украинский певец высказался о неизлечимом сыне и раскрыл главную проблему
TSN
2025-05-21T16:18:11Z
Том Круз тайно побывал в Финляндии
Корреспондент
2025-05-28T22:51:55Z
Умер актер Эд Гейл, исполнявший роль куклы Чаки
Корреспондент
2025-05-28T21:54:04Z
Мадонна кардинально изменила стиль ради мамы
Корреспондент
2025-05-19T09:15:58Z
Ирина Билык показалась с двумя сыновьями и раскрыла подробности личной жизни
TSN
2025-05-25T07:48:32Z
Победитель Евровидения-2025 хочет исключить Израиль из конкурса
Корреспондент
2025-05-22T15:48:51Z
Этот паразит грызет клетки человека: ученые сделали жуткое открытие
TSN
2025-05-19T07:48:24Z
Какое питание поможет сохранить здоровье в старости — исследование
TSN
2025-05-17T21:18:17Z
Враги помидоров: список растений, которые нельзя сажать рядом
TSN
2025-05-21T16:33:49Z
Как определить, что авокадо точно спелое: простые уловки
TSN
2025-05-15T14:34:08Z
Почему бананы нужно есть перед сном: что произойдет
TSN
2025-05-28T18:15:58Z
Работает эффективнее зеленого чая: диетологи назвали напиток, который помогает похудеть
TSN
2025-05-28T15:22:35Z
Мыло или гель для душа: что выбрать для кожи и гигиены
UAToday
2025-05-24T12:06:20Z
Тля на смородине: методы борьбы с вредителями
TSN
2025-05-24T17:52:42Z
Чем полезен творог и стоит ли есть его каждый день: диетологи рассказали обо всех нюансах
UAToday
2025-05-24T09:03:02Z
Эти два знака зодиака могут тянуть из вас энергию: как их распознать и защититься
TSN
2025-05-19T07:18:37Z
Главная стрижка лета-2025: трендовые варианты
TSN
2025-05-26T12:18:14Z
На грядке пожелтел весь укроп — в чем причина и как спасти зелень
TSN
2025-05-15T14:34:10Z
Клубничный бум: непревзойденная галета к кофе или чаю
TSN
2025-05-26T17:06:31Z
Вкусно – как в детстве: рецепт пирожков с клубникой
TSN
2025-05-28T16:33:14Z
Без сухарей или муки: интересный рецепт сочных котлет на каждый день
TSN
2025-05-28T16:15:15Z
Гороскоп для знаков зодиака на 22 мая 2025 года
Корреспондент
2025-05-21T08:03:41Z
Гороскоп на 23 мая 2025 года по картам Таро для всех знаков зодиака
UAToday
2025-05-22T16:55:28Z
Что добавить в лунку во время высадки рассады сладкого перца для хорошего урожая
TSN
2025-05-17T20:22:26Z
Трамп озвучил Канаде цену присоединения к Золотому куполу
Корреспондент
2025-05-28T03:21:55Z
Германия не приняла решение о передаче Украине ракет Taurus - СМИ
Корреспондент
2025-05-27T19:54:33Z
В Госдепе советуют РФ серьезно отнестись к угрозам Трампа относительно санкций
Европейская правда
2025-05-28T05:55:04Z
Разведка США раскрыла планы Путина на 2025 год
Корреспондент
2025-05-24T16:33:54Z
Суд в США признал пошлины Трампа незаконными
Корреспондент
2025-05-29T02:39:20Z
Politico пишет об увольнении оставшихся сотрудников Голоса Америки
Корреспондент
2025-05-29T02:15:19Z
США представили России мощный мирный план - Рубио
Корреспондент
2025-05-17T16:57:07Z
США, Великобритания и ЕС раскрыли операцию ГРУ против Украины
Корреспондент
2025-05-21T18:18:37Z
В новом правительстве Германии вспыхнул первый скандал - СМИ
Корреспондент
2025-05-16T12:21:28Z
Почему Закарпатская область не Ужгородская: историк удивил ответом
TSN
2025-05-17T21:18:56Z
ВСУ ведут бои на девяти направлениях - Генштаб
Корреспондент
2025-05-27T13:30:44Z
Генштаб рассказал о ситуации с боями на фронте
Корреспондент
2025-05-28T05:27:22Z
В Киеве объявлена воздушная тревога: что угрожает столице
TSN
2025-05-17T21:18:45Z
Станция-призрак: почему одна из станций метро Киева до сих пор недоступна для пассажиров
VGorode
2025-05-28T21:06:16Z
В ГУР назвали количество защитников Азовстали, освобожденных из плена РФ
Корреспондент
2025-05-28T20:03:32Z
Атака шахедов: в Киеве прогремели взрывы
Корреспондент
2025-05-18T00:18:39Z
Синоптики дали прогноз погоды на сегодня 24 мая в Украине
UAToday
2025-05-24T04:27:56Z
Генштаб показал новые карты боев на фронте
Корреспондент
2025-05-24T06:03:54Z
Стало известно, каким водителям больше нельзя управлять автомобилем
UAToday
2025-05-24T13:06:02Z
Китай поставил под угрозу производство электромобилей в Европе
Корреспондент
2025-05-19T10:27:19Z
Waymo отзывает почти все свои роботакси из-за столкновений с препятствиями
Корреспондент
2025-05-15T18:30:16Z
Французская Alpine представила электрокроссовер A390 с тремя двигателями
Корреспондент
2025-05-28T19:24:38Z
Китайский автопроизводитель разозлил владельцев авто рекламой в салоне
Корреспондент
2025-05-28T16:45:16Z
Представлен обновленный Land Rover Defender
Корреспондент
2025-05-28T16:36:07Z
На китайском вторичном рынке появились автомобили с "нулевым пробегом"
Корреспондент
2025-05-27T15:42:58Z
Итальянская Zagato представила авто на базе BMW M4
Корреспондент
2025-05-27T15:30:59Z
Феррари нацелилась на нового управляющего
Корреспондент
2025-05-27T15:15:19Z
Германия вооружит Украину дополнительно на €5 млрд
Корреспондент
2025-05-28T17:39:50Z
Новое усиление мобилизации: кого ищут ТЦК
Корреспондент
2025-05-23T08:24:46Z
Максим Нелипа погиб на войне: когда будет прощание и почему его сын не сможет попасть на похороны
TSN
2025-05-20T08:54:29Z
18 мая: церковный праздник сегодня, три вещи, которые лучше не делать в этот день
UAToday
2025-05-18T04:00:15Z
Папа Римский призвал прекратить войну в Украине
Корреспондент
2025-05-29T00:45:08Z
В Литве впервые дислоцированы самолеты разведки НАТО AWACS
Европейская правда
2025-05-28T18:21:39Z
В Турции обнаружили христианскую мозаику накануне визита Папы Римского
Корреспондент
2025-05-19T17:51:03Z
25 мая — какой церковный праздник, почему нельзя резать, рубить или использовать острые лезвия
TSN
2025-05-25T03:06:24Z
Во Франции осудили хирурга, который изнасиловал почти 300 детей
Корреспондент
2025-05-28T17:18:57Z
В NASA зафиксировали в океане гигантскую форму жизни: ее видно даже из космоса
UAToday
2025-05-18T19:15:31Z
Apple готовит технологию управления iPhone с помощью мозга - СМИ
UAToday
2025-05-15T13:03:54Z
В Великобритании нашли скульптуру богини победы возрастом более 1800 лет
Корреспондент
2025-05-21T18:36:10Z
Команда с украинцем выиграла в Казахстане турнир по Counter-Strike 2
Корреспондент
2025-05-19T00:09:16Z
Opera анонсировала ИИ-браузер, который сможет самостоятельно писать код
Корреспондент
2025-05-28T19:39:22Z
В Южной Корее создали первый OLED-дисплей с встроенными динамиками
Корреспондент
2025-05-28T19:00:26Z
Украинские дроны с ИИ GOGOL-M впервые атаковали цели России — Forbes
TSN
2025-05-28T17:39:56Z
Маск инвестирует 300 миллионов долларов в Telegram
Корреспондент
2025-05-28T17:24:06Z
Несовершеннолетним запретили пользоваться соцсетями — детали
TSN
2025-05-28T15:22:38Z
Выращивание картофеля: аграрные секреты, о которых знают не все
TSN
2025-05-20T14:06:17Z
В Украине выросло энергопотребление в конце недели
Корреспондент
2025-05-23T08:06:19Z
Немецкий банк заблокировал Шредеру выплаты из России
Корреспондент
2025-05-25T14:45:13Z
Санкции уничтожают агросектор РФ - разведка
Корреспондент
2025-05-18T16:39:20Z
В МАГАТЕ обеспокоены планами России по ЗАЭС
Корреспондент
2025-05-28T18:57:42Z
В Укргидроэнерго сняли с должности гендиректора Сироту
Корреспондент
2025-05-28T18:21:51Z
Moody's снизило кредитный рейтинг США
Корреспондент
2025-05-16T23:51:08Z
Доллар подорожал: курс валют на 19 мая 2025
TSN
2025-05-19T06:06:00Z
На вес золота: в Украине рекордные цены на черешню
TSN
2025-05-28T17:39:28Z
Атака на Киев: известны уточненные данные о последствиях
Корреспондент
2025-05-24T13:03:34Z
На Франковщине чиновник торговал закрытыми данными ГПСУ
Корреспондент
2025-05-16T11:57:53Z
В Ивано-Франковске и Луцке прогремели взрывы
Корреспондент
2025-05-15T03:39:51Z
Поджог имущества Стармера: задержан второй подозреваемый
Корреспондент
2025-05-17T21:18:55Z
В РФ горит завод, производящий микросхемы и радиоэлектронику
Корреспондент
2025-05-29T01:42:10Z
В Киеве подросток забил до смерти бездомного палкой
Корреспондент
2025-05-28T20:27:47Z
В ОВА показали последствия атаки дронов на Полтавщине
Корреспондент
2025-05-15T06:21:56Z
В Польше голый украинец бегал по улице и прыгал на авто
TSN
2025-05-28T15:21:21Z
В Киеве подросток забил человека до смерти деревянной палкой: ужасные подробности
TSN
2025-05-28T15:20:14Z
Довбик назвал настоящего лидера сборной Украины
Корреспондент
2025-05-24T10:21:32Z
Совладелец МЮ лишился почти трети своего состояния
Корреспондент
2025-05-16T20:36:12Z
90 лет без титула, и вот наконец Юнион Сент-Жиллуаз в Бельгии снова чемпион
Корреспондент
2025-05-25T21:30:44Z
Прощание с Реалом: заключительный матч сезона стал последним для Модрича
Корреспондент
2025-05-24T17:33:32Z
В финале Лиги конференций Челси разгромил Бетис
Корреспондент
2025-05-28T22:33:11Z
Гарсия перед провальным боем травмировался: Была операция
Корреспондент
2025-05-28T21:30:01Z
Достойное обновление эмблемы на форме Динамо после 30-го чемпионства
Корреспондент
2025-05-24T17:00:58Z
Руслан Ротань ведет переговоры с клубом из Азербайджана
Корреспондент
2025-05-28T20:27:26Z
На турнире во Франции Ястремская проходит в третий круг соревнований
Корреспондент
2025-05-28T20:06:36Z