MY.UAНовини
Де брати гроші на війну: як Україні вистояти у битві на виснаження
Де брати гроші на війну: як Україні вистояти у битві на виснаження

Де брати гроші на війну: як Україні вистояти у битві на виснаження

Чи підвищать податки в Україні, звідки брати гроші на оборону і як вистояти у війні на виснаження в умовах енергетичного колапсу і зростання держборгу? Про це Фокус поговорив з економічними експертами.

Обсяг сукупного державного боргу Україниу квітні зріс до 6,010 трлн грн. Такі дані наводить Мінфін. Додаткову потребу видатків військового характеру у держбюджеті-2024 оцінюють у 5 млрд доларів. Про це заявив міністр фінансів Сергій Марченко в ефірі "Громадського радіо". І хоча є сподівання на досягнення угоди з кредиторами до 1 серпня, видатки на війну Україна має перекривати самостійно. Чи є запас міцності?

За словами міністра фінансів, у 2023 році в умовах запланованих близько 27 млрд доларів видатків на оборону фактично Україна витратила на протистояння агресії 73 млрд доларів. Виділення бюджетної допомоги США покрило видатки соціально-гуманітарного спрямування України у 2024 році, проте, залишилася проблема із воєнними витратами. За словами Марченка, через те, що за останні пів року Україна мінімально отримувала допомогу від партнерів, бюджет зазнав додаткових видатків військового характеру.

2023 року в умовах запланованих близько 27 млрд доларів видатків на оборону фактично Україна витратила на протистояння агресії 73 млрд доларів

"Думаю, можна говорити про цифру приблизно 5 млрд доларів", — сказав Сергій Марченко.

Чи збираються в Україні підвищувати податки, однозначної відповіді поки немає, проте, як сказав Марченко, це питання вирішуватиметься найближчим часом: "Треба спочатку правильно прорахувати. Тут немає одного магічного рішення, наприклад підвищити військовий збір".

Виділення бюджетної допомоги США покрило видатки соціально-гуманітарного спрямування України у 2024 році
Фото: Скриншот

"95% всіх бюджетних надходжень йде на оборону та безпеку": скільки грошей потрібно Україні

Як розповів Фокусу фінансовий аналітик Андрій Шевчишин, у 2022 році Україна витратила 1,14 трлн грн, у 2023 році — 2,09 трлн грн, а за 4 місяці 2024-го — 0,58 трлн грн.

"При цьому, згідно із заявами урядовців із фінансування, в 2024 році вже виник бюджетний розрив у 5 млрд доларів (близько 190 млрд грн), та Міноборони потребує 370 млрд грн додаткових коштів. В середньому, 95% всіх бюджетних надходжень, без урахування допомоги партнерів, йде на оборону та безпеку. І все це в умовах інтенсивних бойових дій, мобілізації та замовлень озброєння, снарядів і іншого обладнання, якого постійно не вистачає. Наші партнери не дозволяють використовувати їхню допомогу й кредити на фінансування армії, тож ми повинні нарощувати дохідну частину. Навіть урізання соціальних видатків, за великим рахунком, нічого не дасть, бо вони й так фінансуються за рахунок зовнішньої допомоги", — зазначив Андрій Шевчишин.

Інструментів для підвищення надходжень, за словами фінансиста, не так вже й багато.

Важливо Бронювання — тільки для багатих. Чи будуть в Украіні бронювати залежно від рівня зарплати

"Покращення адміністрування (податкова, митниця, ліцензійні компанії, зниження тіньової економіки й корупційної складової), підвищення податків, внутрішні запозичення через облігації внутрішніх державних позик (ОВДП), пришвидшення інфляції та домовленості з партнерами щодо можливості фінансування оборони за рахунок зовнішніх ресурсів. А ще приватизація. Проте ми розуміємо, що в умовах війни наші активи мають далеко не ринкову ціну.", — сказав аналітик.

За останні 6 місяців Україна отримала мінімальну допомогу від партнерів
Фото: Getty

Що допоможе Україні в умовах спаду іноземної підтримки

Фахівці Центру економічної стратегії підтверджують, що від початку повномасштабного вторгнення всі власні надходження українського держбюджету спрямовано на фінансування оборони. Там підрахували, що такі видатки займають приблизно половину бюджету. За інформацією економіста ЦЕС Максима Самойлюка, всі цивільні видатки держбюджету Україна покриває за рахунок іноземної фіндопомоги, а саме, у 2024 потреба у такому зовнішньому фінансуванні становить 38 млрд доларів.

Всі цивільні видатки держбюджету Україна покриває за рахунок іноземної фіндопомоги, а саме, у 2024 потреба у такому зовнішньому фінансуванні становить 38 млрд доларів

"У травні обсяги іноземної фінансової допомоги впали до найменшого рівня від початку повномасштабного вторгнення: Україна отримала тільки 20 млн доларів кредитів від Світового Банку. У травні 2024-го іноземна допомога покрила 0,4% потреби у фінансуванні державного бюджету. У червні ситуація мусить покращитися, оскільки Україна має отримати 1,9 млрд євро від ЄС та 2,2 млрд доларів від МВФ. Втім, ритмічність допомоги втрачено, що негативно впливає на можливість українського уряду планувати видатки", — зазначає аналітик ЦЕС.

Як свідчить трекер економіки України під час війни від ЦЕС, у травні іноземна бюджетна допомога впала до 20 млн доларів.

У травні 2024-го іноземна бюджетна допомога впала до 20 млн доларів
Фото: ЦЕС

В умовах атак ворога на українську енергоінфраструктуру, відсутність комерційного експорту електроенергії, скорочення міжнародних резервів, а також в умовах імпорту великих обсягів електроенергії, скорочення експорту аграрної продукції і витрат на мобілізаційні потреби, створюються нові ризики, які ще більше ускладнюють прогнози змін в українській економіці. Так, за інформацією ЦЕС, якщо у травні 2024 року інфляція залишалася низькою на рівні 3,3% у річному вимірі, то наступними місяцями вона може пришвидшитися через вплив енергетичної кризи на зростання цін.

У квітні 2024-го оборонні видатки зменшилися
Фото: ЦЕС

"Потреби у фінансуванні трошки зросли. Цікаво, що оптимісти, які минулого грудня прогнозували потреби у фінансуванні на більш низькому рівні, зараз підтягнулися до рівня середнього і розбіжності в тому, скільки Україна потребуватиме грошей, зараз немає: це 50-60 млрд доларів для того, щоби закрити бюджетні потреби 2024 року. Нагадаю, що ці потреби включають фінансування такого широкого бюджетного дефіциту, за якого ми методологічно прибираємо гранти, адже вони теж є частиною фінансування, а також ці потреби у фінансуванні виключають погашення боргів, бо на них кошти також потрібні", — каже заступниця директора Центру економічної стратегії Марія Репко.

Гарантований державою борг на кінець 2024 року, ймовірно, не перевищить 100% ВВП і, за різними оцінками, становитиме 94-96% ВВП. Щодо курсу гривні, тут аналітикиня прогнозує помірне послаблення — до 40,1 грн за долар наприкінці 2024 року

За її прогнозом, гарантований державою борг на кінець 2024 року, ймовірно, не перевищить 100% ВВП і, за різними оцінками, становитиме 94-96% ВВП. Щодо курсу гривні, тут аналітикиня прогнозує помірне послаблення — до 40,1 грн за долар наприкінці 2024 року.

Провідна експертка Інституту економічних досліджень та політичних консультацій Олександра Бетлій зазначає погіршення зростання ВВП України. Вона додає, що реальне ВВП 2024 року становить 3,8%, а наступного слід очікувати 3,5%.

"Це — погіршення, порівняно із тим прогнозом, який ми мали до цього. І така ситуація стала наслідком того, що ми втрачаємо генерацію електроенергії. 2022-2023 рр росіяни бомбили саме передачу електроенергії, а зараз ми втрачаємо генерацію. Питання в тому, що надалі зростання залежатиме від того, наскільки Україна зможе ефективно забезпечити електрогенерацію (йдеться про модульні, поршневі, газові станції тощо). Всі ці фактори будуть дуже важливими", — зазначила експертка Олександра Бетлій.

2022-2023 роках росіяни бомбили саме передачу електроенергії, а зараз Україна втрачає генерацію
Фото: "24 Канал"

Податки: чи очікувати на підвищення?

На думку фінансового аналітика Андрій Шевчишина, болісне податкове питання не є єдиною альтернативою у стані дефіциту держбюджету, адже існує кредитування, облігації внутрішніх державних позик.

"За даними на травень 2024-го, в банківській системі міститься 1,67 трлн грн депозитів, при цьому кредитів видано лише на 0,77 трлн грн. Й це лише йдеться про гривню, й лише резидентів. Майже 0,9 трлн грн не працюють в кредитуванні. Більшою частиною вони розміщені в ОВДП та депозитних сертифікатах. Тож частку ОВДП, вважаю, можна збільшити. Я знаю, що ОВДП будуть популяризувати, й хоча попит населення на облігації зростає, все одно залишається низьким й важким для розуміння людей. Й малоймовірно, що серед громадян буде достатньо попиту, щоби задовольнити цю потребу. Отже, влада намагається йти додатковими шляхами. Напевно всі чули про ігорний бізнес, про тютюн, про аграрні схеми, й про ринок палива, де влада активно зараз працює для детінізації. Але ймовірно й цього недостатньо. Тому податки — один з них", — вважає Шевчишин.

Важливо Економічне бронювання. Чи можуть ФОПи забронювати себе та працівників – юристи відповіли

Ще одним чинником детінізації ринку й підвищення надходжень аналітик вбачає економічне бронювання.

"Населення має на руках валюту в обсязі 20-60 млрд доларів, які також можуть працювати на економіку. При дохідності валютного депозиту 0,1-0,5% річних немає сенсу нести валюту до банку. Але, якщо підняти ставки (кредити МВФ обслуговуються під 8%, американські держказначейські облігації — 4,5%), вони можуть потекти в банківський сектор й розміститися в валютні ОВДП", — пояснив фахівець.

Поділитися
Поділитися сюжетом
Джерело матеріала
Згадувані персони
НУБіП у трійці лідерів за зарплатами ректорів
AgroPortal
2025-04-03T17:37:12Z
Варто поспішити: 3 важливі справи, що потрібно зробити до Великодня
24tv
2025-04-03T17:30:04Z
"Привчають до крові": росіяни привезли дітей на екскурсію на війну
24tv
2025-04-03T17:24:03Z
Росія використає строковиків з весняного призову для війни проти України – розвідка Британії
Факти ICTV
2025-04-03T17:18:18Z
Лиш кілька десятків майстринь вміють їх писати: що таке бойківська писанка і чому вона унікальна
24tv
2025-04-03T17:12:53Z
Жінка пішла на експеримент, проносивши одну і ту ж сукню 100 днів: навіщо вона це зробила
24tv
2025-04-03T17:09:50Z
Українці обурені несправедливістю lifecell: на що скаржаться
Знай
2025-04-03T17:06:40Z
"Ми близькі до цього": Дикий назвав умову, за якої 2025 рік стане переломним на користь ЗСУ
FaceNews
2025-04-03T17:06:06Z
Можна бачити все, що всередині: чому в Нідерландах жителі не завішують вікна
24tv
2025-04-03T17:03:39Z
Вибивають плацдарм: Росія може активізуватися на новій ділянці на Донеччині
24tv
2025-04-03T17:30:51Z
Графіки відключення світла в Одесі 4 квітня: кому готуватися до знеструмлень
Политека
2025-04-03T17:30:10Z
Перша полуниця з'явилася на вуличних розкладках у Києві: яка вартість ягід
ГЛАВКОМ NET
2025-04-03T17:27:52Z
Україну засипатиме снігом: коли регіони накриє морозне похолодання
GlavRed
2025-04-03T17:27:27Z
Росія готує ще 150 тисяч солдатів: у Зеленського попередили про новий наступ
GlavRed
2025-04-03T17:27:00Z
Битва за столицю: Київрада обмежила повноваження голови КМВА
ГЛАВКОМ NET
2025-04-03T17:12:45Z
Україну накриє негода: коли будуть сильні дощі, мокрий сніг і похолодання
24tv
2025-04-03T17:03:59Z
Прогноз погоди у Львові на 4 квітня: синоптики розповіли, до яких несподіванок готуватися
Политека
2025-04-03T17:01:11Z
У миколаївському зоопарку розцвіли сакури
Комсомольская правда
2025-04-03T16:46:34Z
СБУ викрила зрадників, які просувають позицію про «зовнішнє управління» Україною
ГЛАВКОМ NET
2025-04-03T17:36:49Z
Член Ради Аудиторської палати України Дмитро Сушко подав недостовірну декларацію на суму майже 2 мільйони гривень
Antikor
2025-04-03T17:36:20Z
У Трампа оголосили про умову зниження нових тарифів
GlavRed
2025-04-03T17:33:25Z
У Норвегії кажуть, що тарифи Трампа можуть порушувати статут НАТО
Европейская правда
2025-04-03T17:33:16Z
Хто переможе на виборах – залежатиме від Буданова, - політичний експерт
Политека
2025-04-03T17:33:07Z
"Захоплюємося Путіним": батько Маска розкрив ставлення своєї сім'ї до диктатора РФ
GlavRed
2025-04-03T17:27:52Z
АРМА знайшла управителя для 10 арештованих російських суден
ГЛАВКОМ NET
2025-04-03T17:27:49Z
"НАТО вже не існує": експерт розповів про новий Альянс на чолі з Україною
GlavRed
2025-04-03T17:27:16Z
Данія оголосила про новий пакет допомоги Україні вартістю майже $1 млрд
Европейская правда
2025-04-03T17:25:13Z
Щасливі, молоді і в крутих вбраннях. Як Зеленські виглядали в день свого весілля
Telegraf
2025-04-03T17:27:58Z
Дмитро Кулеба та його кохана розповіли, яких українських виконавців слухають
24tv
2025-04-03T17:12:11Z
Спеціальний показ фільму «Підйомна сила» з презентацією вінілу, фотовиставкою й обговоренням у Києві
Вива
2025-04-03T16:06:34Z
"З нормальних людей нах*й нікому не потрібна": Алла Пугачова несподівано випустила пісню про війну
Знай
2025-04-03T15:51:42Z
"Сімпсони" повернуться: телеканал Fox продовжив культовий серіал на чотири сезони
Фокус
2025-04-03T15:30:51Z
Фатальна "Скарлетт": яка актриса розбила серце серцеїду Велу Кілмеру
Фокус
2025-04-03T15:15:22Z
Як мамі з донькою одягнутися в однаковому стилі: вражаючі образи, які можна повторити
24tv
2025-04-03T15:06:53Z
«Гомер пишався б»: Universal назвала «Одіссею» Нолана «шедевром нашого покоління» і не показала жодного кадру на CinemaCon
ITC
2025-04-03T14:52:54Z
Якщо ви хочете мати молодший вигляд, зверніть увагу на ці стрижки
TSN
2025-04-03T14:49:12Z
В УЄФА не розглядали питання повернення РФ на міжнародні турніри – AS
ZN UA
2025-04-03T17:13:16Z
Шевченко програв вибори до виконкому УЄФА
Football.ua
2025-04-03T17:12:54Z
Збільшення кількості команд на чемпіонаті світу: з'явився коментар президента УЄФА
ГЛАВКОМ NET
2025-04-03T17:06:43Z
Пономарьов міг очолити Заглембє
Football.ua
2025-04-03T17:04:48Z
"Бронзовий бомбардувальник" розповів, скільки боїв хоче провести у 2025 році
24tv
2025-04-03T16:57:18Z
Після Усика: відомий боксер назвав наступного Короля хевівейту
24tv
2025-04-03T16:48:39Z
Ісак повторив унікальне досягнення Коула та Ширера
Football.ua
2025-04-03T16:46:21Z
ЗСУ ліквідували титулованого російського легкоатлета – він мав порушення інтелекту
ГЛАВКОМ NET
2025-04-03T16:36:14Z
Бондар: Принципово було перемогти Олександрію
Football.ua
2025-04-03T16:34:58Z
Укрзалізниця поверне користувачам втрачені після кібератаки квитки
УкраинФорм
2025-04-03T17:36:37Z
Технічний стан ЗАЕС не дозволяє перезапустити об'єкт в умовах окупації - Енергоатом
УкраинФорм
2025-04-03T17:30:46Z
Підрив Каховської ГЕС поставив українських фермерів на коліна, - NYT
FaceNews
2025-04-03T17:27:04Z
Єврокомісія перерахувала Україні 3,5 млрд євро: у Раді пояснили, на що їх спрямують
Подробности
2025-04-03T17:21:27Z
Україна отримала від Польщі ще п'ять тисяч терміналів Starlink
УкраинФорм
2025-04-03T17:15:34Z
Аналітики попереджають про економічні наслідки нових мит Трампа
iPress
2025-04-03T17:13:53Z
Нові мита США можуть підвищити ціни на продукцію Apple
iPress
2025-04-03T17:13:41Z
Stellantis тимчасово скорочує 5 400 робочих місць та припиняє роботу заводів через суворі тарифи Трампа
Топ Жир
2025-04-03T16:30:24Z
Обвал цін на нафту прискорюється
360ua.news
2025-04-03T16:30:16Z
Хитрість кулінара: як засолити лосось і не зіпсувати смак
Gazeta UA
2025-04-03T17:18:14Z
Зберігайте і насолоджуйтесь: 3 найпростіші салати з пекінської капусти, які зроблять свято
24tv
2025-04-03T17:09:20Z
Як визначити характер людини за її улюбленим видом кави: психологи розповіли
GlavRed
2025-04-03T16:27:23Z
Не пропустіть момент: що посадити на початку квітня для швидкого врожаю
Telegraf
2025-04-03T15:24:23Z
Яка картопля найкраща для посадки: велика чи дрібна
24tv
2025-04-03T15:09:20Z
Це полегшить життя: що варто додати в оселю на етапі планування
24tv
2025-04-03T15:09:00Z
Коли треба білити дерева перед Великоднем: названо найкращий час
24tv
2025-04-03T14:39:04Z
Знають одиниці: посуд, який категорично не можна ставити в мікрохвильову піч
24tv
2025-04-03T14:36:51Z
Як полагодити пробку у ванній: поради для самостійного ремонту
24tv
2025-04-03T14:30:48Z
Шахраї видурили у жінок понад 95 000 гривень через фальшиві виплати
InternetUA
2025-04-03T17:37:49Z
"Заробив" майже 40 000 гривень: у Чернігівській області ділок обманював покупців дров
InternetUA
2025-04-03T16:37:01Z
Трагедія в Кривому Розі: через російську атаку загинув автомеханік, якого не дочекалась дружина
24tv
2025-04-03T16:36:19Z
У Харкові внаслідок ДТП загинув чоловік та постраждав неповнолітній
Мій Харків
2025-04-03T16:13:30Z
ДТП у Соболівці: У лікарні померла 15-річна дівчина
Antikor
2025-04-03T15:54:45Z
На Київщині викрито PR-агентство, яке активно працювало на користь ворога
InternetUA
2025-04-03T15:37:08Z
Заплив на острів до жителів племені і намагався отруїти їх кока-колою: в Індії затримали туриста
Фокус
2025-04-03T15:30:18Z
В Іркутській області РФ розбився надзвуковий Ту-22М3, який ракетами атакував Україну
Фокус
2025-04-03T15:27:19Z
Жителя Краматорська, який вчинив розбійний напад у Черкасах, засуджено до 8 років ув’язнення
Украина Криминальная
2025-04-03T15:12:12Z
Чи допоможуть 10 тис кроків на день скинути вагу: експерти дали відповідь
GlavRed
2025-04-03T17:36:33Z
Цвіль, вологість або шум з вулиці: на якому поверсі найкраще купувати квартиру
24tv
2025-04-03T17:09:48Z
Як батьківство впливає на ризик депресії
24tv
2025-04-03T17:03:28Z
Як доглядати за малиною навесні: кущі будуть родити десятки років
24tv
2025-04-03T16:27:35Z
Гайморит, пієлонефрит, алергія: Мірошниченко розповіла про проблеми зі здоровʼям
Факти ICTV
2025-04-03T15:18:22Z
Названо несподіваний фрукт, який виявився утричі кориснішим, ніж банани та цитрусові
TSN
2025-04-03T14:48:44Z
Як прискорити метаболізм та покращити настрій — лише кілька розумних змін у графіку
TSN
2025-04-03T14:48:11Z
6 найкорисніших вправ, які допоможуть вам покращити поставу
24tv
2025-04-03T14:24:41Z
Сім ознак які можуть вказувати на психічне нездоров’я людини
360ua.news
2025-04-03T14:06:43Z
Intel не визнала наявність вразливостей у старих процесорах
InternetUA
2025-04-03T17:27:56Z
Galaxy A отримує розумні функції Samsung: що таке Awesome Intelligence?
ITC
2025-04-03T17:21:21Z
Датчик LiDAR: Що це, де застосовується і для чого використовується
iPress
2025-04-03T17:13:14Z
Учені збудують новий адронний колайдер, який перевершить знамениту установку в ЦЕРНі
24tv
2025-04-03T17:03:43Z
iPhone 17 Pro отримає унікальні функції камери, яких немає у конкурентів
InternetUA
2025-04-03T16:58:41Z
Nothing готується запустити новий смартфон CMF Phone 2
InternetUA
2025-04-03T16:28:20Z
Steam у березні 2025: Windows 11 та англійська мова знову лідери, українська обійшла італійську, AMD нарощує частку
ITC
2025-04-03T16:10:00Z
Rakuten Viber запускає Viber Dating в Україні
Детектор М
2025-04-03T16:03:15Z
Цей неймовірно стійкий людиноподібний робот навчився виконувати сальто вбік
InternetUA
2025-04-03T15:58:32Z
Kia готується до боротьби на Тазманії і не виключає конкуренцію Ford Ranger Raptor
Топ Жир
2025-04-03T17:15:39Z
Шлях одного поршня через шість кордонів, перш ніж він працює у вашому американському вантажівці
Топ Жир
2025-04-03T15:45:41Z
Новий футуристичний електрокросовер Honda 0 вперше показали на публіці
Фокус
2025-04-03T15:36:30Z
Електрифікований Ford Bronco Restomod від Icon 4×4 embrace забирає електромобільну енергію
Топ Жир
2025-04-03T15:15:56Z
Новий Renault Austral: впевнений дизайн, вищий рівень комфорту та гібридна ефективність
AutoCentre
2025-04-03T14:59:52Z
Трирічний рекорд падіння Tesla: Cybertruck провалився, BYD стала лідером ринку
ITC
2025-04-03T14:52:22Z
На продаж виставили раритетний і незвичний електробайк Айртона Сенни
Фокус
2025-04-03T14:51:37Z
Дилер відмовив у $45 тис. за цей позашляховик Hertz Mustang Shelby для оренди “Гонщика”
Топ Жир
2025-04-03T14:30:40Z
Skoda поповнила сімейство RS електрокросом Elroq
AutoCentre
2025-04-03T14:25:35Z