MY.UAНовини
Де брати гроші на війну: як Україні вистояти у битві на виснаження
Де брати гроші на війну: як Україні вистояти у битві на виснаження

Де брати гроші на війну: як Україні вистояти у битві на виснаження

Чи підвищать податки в Україні, звідки брати гроші на оборону і як вистояти у війні на виснаження в умовах енергетичного колапсу і зростання держборгу? Про це Фокус поговорив з економічними експертами.

Обсяг сукупного державного боргу Україниу квітні зріс до 6,010 трлн грн. Такі дані наводить Мінфін. Додаткову потребу видатків військового характеру у держбюджеті-2024 оцінюють у 5 млрд доларів. Про це заявив міністр фінансів Сергій Марченко в ефірі "Громадського радіо". І хоча є сподівання на досягнення угоди з кредиторами до 1 серпня, видатки на війну Україна має перекривати самостійно. Чи є запас міцності?

За словами міністра фінансів, у 2023 році в умовах запланованих близько 27 млрд доларів видатків на оборону фактично Україна витратила на протистояння агресії 73 млрд доларів. Виділення бюджетної допомоги США покрило видатки соціально-гуманітарного спрямування України у 2024 році, проте, залишилася проблема із воєнними витратами. За словами Марченка, через те, що за останні пів року Україна мінімально отримувала допомогу від партнерів, бюджет зазнав додаткових видатків військового характеру.

2023 року в умовах запланованих близько 27 млрд доларів видатків на оборону фактично Україна витратила на протистояння агресії 73 млрд доларів

"Думаю, можна говорити про цифру приблизно 5 млрд доларів", — сказав Сергій Марченко.

Чи збираються в Україні підвищувати податки, однозначної відповіді поки немає, проте, як сказав Марченко, це питання вирішуватиметься найближчим часом: "Треба спочатку правильно прорахувати. Тут немає одного магічного рішення, наприклад підвищити військовий збір".

Виділення бюджетної допомоги США покрило видатки соціально-гуманітарного спрямування України у 2024 році
Фото: Скриншот

"95% всіх бюджетних надходжень йде на оборону та безпеку": скільки грошей потрібно Україні

Як розповів Фокусу фінансовий аналітик Андрій Шевчишин, у 2022 році Україна витратила 1,14 трлн грн, у 2023 році — 2,09 трлн грн, а за 4 місяці 2024-го — 0,58 трлн грн.

"При цьому, згідно із заявами урядовців із фінансування, в 2024 році вже виник бюджетний розрив у 5 млрд доларів (близько 190 млрд грн), та Міноборони потребує 370 млрд грн додаткових коштів. В середньому, 95% всіх бюджетних надходжень, без урахування допомоги партнерів, йде на оборону та безпеку. І все це в умовах інтенсивних бойових дій, мобілізації та замовлень озброєння, снарядів і іншого обладнання, якого постійно не вистачає. Наші партнери не дозволяють використовувати їхню допомогу й кредити на фінансування армії, тож ми повинні нарощувати дохідну частину. Навіть урізання соціальних видатків, за великим рахунком, нічого не дасть, бо вони й так фінансуються за рахунок зовнішньої допомоги", — зазначив Андрій Шевчишин.

Інструментів для підвищення надходжень, за словами фінансиста, не так вже й багато.

Важливо Бронювання — тільки для багатих. Чи будуть в Украіні бронювати залежно від рівня зарплати

"Покращення адміністрування (податкова, митниця, ліцензійні компанії, зниження тіньової економіки й корупційної складової), підвищення податків, внутрішні запозичення через облігації внутрішніх державних позик (ОВДП), пришвидшення інфляції та домовленості з партнерами щодо можливості фінансування оборони за рахунок зовнішніх ресурсів. А ще приватизація. Проте ми розуміємо, що в умовах війни наші активи мають далеко не ринкову ціну.", — сказав аналітик.

За останні 6 місяців Україна отримала мінімальну допомогу від партнерів
Фото: Getty

Що допоможе Україні в умовах спаду іноземної підтримки

Фахівці Центру економічної стратегії підтверджують, що від початку повномасштабного вторгнення всі власні надходження українського держбюджету спрямовано на фінансування оборони. Там підрахували, що такі видатки займають приблизно половину бюджету. За інформацією економіста ЦЕС Максима Самойлюка, всі цивільні видатки держбюджету Україна покриває за рахунок іноземної фіндопомоги, а саме, у 2024 потреба у такому зовнішньому фінансуванні становить 38 млрд доларів.

Всі цивільні видатки держбюджету Україна покриває за рахунок іноземної фіндопомоги, а саме, у 2024 потреба у такому зовнішньому фінансуванні становить 38 млрд доларів

"У травні обсяги іноземної фінансової допомоги впали до найменшого рівня від початку повномасштабного вторгнення: Україна отримала тільки 20 млн доларів кредитів від Світового Банку. У травні 2024-го іноземна допомога покрила 0,4% потреби у фінансуванні державного бюджету. У червні ситуація мусить покращитися, оскільки Україна має отримати 1,9 млрд євро від ЄС та 2,2 млрд доларів від МВФ. Втім, ритмічність допомоги втрачено, що негативно впливає на можливість українського уряду планувати видатки", — зазначає аналітик ЦЕС.

Як свідчить трекер економіки України під час війни від ЦЕС, у травні іноземна бюджетна допомога впала до 20 млн доларів.

У травні 2024-го іноземна бюджетна допомога впала до 20 млн доларів
Фото: ЦЕС

В умовах атак ворога на українську енергоінфраструктуру, відсутність комерційного експорту електроенергії, скорочення міжнародних резервів, а також в умовах імпорту великих обсягів електроенергії, скорочення експорту аграрної продукції і витрат на мобілізаційні потреби, створюються нові ризики, які ще більше ускладнюють прогнози змін в українській економіці. Так, за інформацією ЦЕС, якщо у травні 2024 року інфляція залишалася низькою на рівні 3,3% у річному вимірі, то наступними місяцями вона може пришвидшитися через вплив енергетичної кризи на зростання цін.

У квітні 2024-го оборонні видатки зменшилися
Фото: ЦЕС

"Потреби у фінансуванні трошки зросли. Цікаво, що оптимісти, які минулого грудня прогнозували потреби у фінансуванні на більш низькому рівні, зараз підтягнулися до рівня середнього і розбіжності в тому, скільки Україна потребуватиме грошей, зараз немає: це 50-60 млрд доларів для того, щоби закрити бюджетні потреби 2024 року. Нагадаю, що ці потреби включають фінансування такого широкого бюджетного дефіциту, за якого ми методологічно прибираємо гранти, адже вони теж є частиною фінансування, а також ці потреби у фінансуванні виключають погашення боргів, бо на них кошти також потрібні", — каже заступниця директора Центру економічної стратегії Марія Репко.

Гарантований державою борг на кінець 2024 року, ймовірно, не перевищить 100% ВВП і, за різними оцінками, становитиме 94-96% ВВП. Щодо курсу гривні, тут аналітикиня прогнозує помірне послаблення — до 40,1 грн за долар наприкінці 2024 року

За її прогнозом, гарантований державою борг на кінець 2024 року, ймовірно, не перевищить 100% ВВП і, за різними оцінками, становитиме 94-96% ВВП. Щодо курсу гривні, тут аналітикиня прогнозує помірне послаблення — до 40,1 грн за долар наприкінці 2024 року.

Провідна експертка Інституту економічних досліджень та політичних консультацій Олександра Бетлій зазначає погіршення зростання ВВП України. Вона додає, що реальне ВВП 2024 року становить 3,8%, а наступного слід очікувати 3,5%.

"Це — погіршення, порівняно із тим прогнозом, який ми мали до цього. І така ситуація стала наслідком того, що ми втрачаємо генерацію електроенергії. 2022-2023 рр росіяни бомбили саме передачу електроенергії, а зараз ми втрачаємо генерацію. Питання в тому, що надалі зростання залежатиме від того, наскільки Україна зможе ефективно забезпечити електрогенерацію (йдеться про модульні, поршневі, газові станції тощо). Всі ці фактори будуть дуже важливими", — зазначила експертка Олександра Бетлій.

2022-2023 роках росіяни бомбили саме передачу електроенергії, а зараз Україна втрачає генерацію
Фото: "24 Канал"

Податки: чи очікувати на підвищення?

На думку фінансового аналітика Андрій Шевчишина, болісне податкове питання не є єдиною альтернативою у стані дефіциту держбюджету, адже існує кредитування, облігації внутрішніх державних позик.

"За даними на травень 2024-го, в банківській системі міститься 1,67 трлн грн депозитів, при цьому кредитів видано лише на 0,77 трлн грн. Й це лише йдеться про гривню, й лише резидентів. Майже 0,9 трлн грн не працюють в кредитуванні. Більшою частиною вони розміщені в ОВДП та депозитних сертифікатах. Тож частку ОВДП, вважаю, можна збільшити. Я знаю, що ОВДП будуть популяризувати, й хоча попит населення на облігації зростає, все одно залишається низьким й важким для розуміння людей. Й малоймовірно, що серед громадян буде достатньо попиту, щоби задовольнити цю потребу. Отже, влада намагається йти додатковими шляхами. Напевно всі чули про ігорний бізнес, про тютюн, про аграрні схеми, й про ринок палива, де влада активно зараз працює для детінізації. Але ймовірно й цього недостатньо. Тому податки — один з них", — вважає Шевчишин.

Важливо Економічне бронювання. Чи можуть ФОПи забронювати себе та працівників – юристи відповіли

Ще одним чинником детінізації ринку й підвищення надходжень аналітик вбачає економічне бронювання.

"Населення має на руках валюту в обсязі 20-60 млрд доларів, які також можуть працювати на економіку. При дохідності валютного депозиту 0,1-0,5% річних немає сенсу нести валюту до банку. Але, якщо підняти ставки (кредити МВФ обслуговуються під 8%, американські держказначейські облігації — 4,5%), вони можуть потекти в банківський сектор й розміститися в валютні ОВДП", — пояснив фахівець.

Поділитися
Поділитися сюжетом
Джерело матеріала
Згадувані персони
"Оставлять этих людей в Украине не надо": Кошевой из "Квартал 95" сделал громкое заявление
Политека
2024-05-09T18:01:19Z
Орбан рассказал, как он планирует закончить войну в Украине
Comments UA
2024-06-11T06:45:45Z
Стало известно, кто мог предоставить Путину разрешение напасть на Украину
Comments UA
2024-05-28T17:12:28Z
Политический эксперт рассказал, кто может стать президентом Украины после Зеленского
Знай
2024-05-23T12:42:25Z
Польша и Германия договорились увеличить военную помощь Украине: о чем идет речь
Обозреватель
2024-07-04T00:38:36Z
Ведущий донор Демпартии считает, что судьба Байдена на выборах решится через 4-5 дней
Европейская правда
2024-07-04T00:20:22Z
В РФ прилетал китайский Y-20: почему этот рейс называют "подозрительным"
Comments UA
2024-06-30T19:01:06Z
Стало известно, сколько военных КНДР привлекут к войне в Украине
Comments UA
2024-06-27T15:37:18Z
Страшная катастрофа остановит войну в Украине: старец Игнатий получил пророческое видение
Апостроф
2024-05-23T19:33:23Z
Ей нет равных: самые стильные образы Кейт Миддлтон в истории Уимблдона, которые точно стоит повторить
Marie Claire
2024-07-03T16:45:20Z
В России умер популярный актер: что известно
Comments UA
2024-05-30T20:15:07Z
От Rolex до Cartier: 7 культовых моделей часов, о которых мечтает каждая женщина
Marie Claire
2024-07-03T18:01:41Z
Лечение не помогает: бывшая певица из Украины показала своего мужа-стриптизера в неадекватности
Comments UA
2024-05-26T20:45:50Z
Почувствуй себя звездой мюзикла: популярный аксессуар 1940-х годов снова вернулся в моду. Фото
Обозреватель
2024-07-04T01:08:44Z
Иван Дорн рассказал об инциденте с Андреем Хливнюком на М1: лидер "Бумбокса" выбежал из студии в прямом эфире
Обозреватель
2024-07-04T00:38:08Z
Наталья Могилевская не побоялась показать себя "без ничего" в 48 лет: "Все только начинается"
Знай
2024-06-23T14:51:01Z
Даша Астафьева после свадьбы поделилась с украинками секретами спокойной жизни: "Сними джинсы..."
Знай
2024-07-03T16:51:04Z
Сердючка кулинарной метафорой ответила Фарион, которая раскритиковала ее за суржик
Комсомольская правда
2024-06-22T12:47:55Z
Врачи сочли годным: мужчина с переломом ключицы не явился в ТЦК и получил приговор суда
Политека
2024-07-03T05:04:16Z
В Хмельнитчине мужчина во время секса убил женщину
TSN
2024-05-30T11:03:58Z
Война закончилась, но не для него: пенсионер 10 лет действовал на нервы соседям, стреляя в них из рогатки
Знай
2024-06-02T13:21:52Z
В Болгарии по подозрению в шпионаже задержали мужчину с украинскими документами
Европейская правда
2024-06-19T19:29:06Z
Десять уклонистов пытались прокрасться в Венгрию пшеничным полем
Фокус
2024-07-04T01:57:06Z
В Калифорнии бушует лесной пожар: власти эвакуировали почти 30 тысяч человек. Фото
Обозреватель
2024-07-04T01:17:44Z
В Одессе простились с 4-летней Златой, которую смертельно ранила Россия 29 апреля
TSN
2024-05-26T18:54:45Z
Возле завода в Курске произошел масштабный пожар
ZN UA
2024-07-03T22:57:47Z
В Тернопольской области группа подростков избила девушку
Корреспондент
2024-07-03T22:15:22Z
Хуже, чем "лысый черт": Притула признался, у кого принципиально отказался брать донат на ВСУ
Обозреватель
2024-07-03T07:12:12Z
Конец эпохи высокоточности: как Пентагону сохранить доминирование в оружии
Фокус
2024-07-03T09:17:00Z
"Плакать хочется": в Закарпатье школьницы одели на выпускной "советскую форму"
TSN
2024-06-03T16:28:31Z
С 1 июля могут мобилизовать три категории студентов, - СМИ
Известия Киев
2024-06-27T19:31:27Z
Бежали с детьми-сиротами: Лубинец заявил о разоблачении схемы выезда за границу киевских чиновников
Обозреватель
2024-07-04T01:50:56Z
"В Москве украинских оборотней немало". Вадим Крищенко – об освистанном в Киеве Кобзоне, жесткости Ротару и споре с Кудлай о языке
Обозреватель
2024-07-04T01:08:22Z
Настанет время великой радости: старец Анастасий увидел конец войны
Апостроф
2024-05-27T20:39:47Z
В Украине ввели дополнительные проверки для водителей: чего стоит ожидать
Фокус
2024-06-27T13:30:25Z
Самая сексуальная волейболистка мира поразила своими фото в бикини
Обозреватель
2024-06-02T19:25:55Z
Россияне нацелились на крупный украинский город: враг хочет "перерезать" ключевую трассу на востоке
Comments UA
2024-05-28T18:51:36Z
"Не были здесь по полгода": Зеленский на Донбассе разозлился на чиновников
Апостроф
2024-06-26T12:07:22Z
РФ готовится ко второму этапу наступления в Харьковской области: что узнали аналитики
TSN
2024-05-31T04:33:31Z
Убивают за отказ подписать контракт, держат в подвалах как пленных: что происходит в российской армии
Обозреватель
2024-06-10T04:08:59Z
ЦНС: Россияне на оккупированных территориях нападают на гражданских в очередях в больницы
ZN UA
2024-07-04T01:38:35Z
Экоцид: оккупанты нанесли ущерб водным объектам Луганщины на 4,2 млрд грн
Хвиля
2024-07-04T00:12:11Z
Для него война началась еще в 2014-м: на фронте погиб мужественный воин с Прикарпатья. Фото
Обозреватель
2024-06-24T03:07:12Z
Наступление россиян провалилось: ВСУ отразили самый мощный штурм в Донецкой области
Comments UA
2024-06-17T18:57:11Z
Оккупанты начали использовать химическое оружие с люизитом
Апостроф
2024-06-22T15:39:12Z
Какую функцию на смартфоне нужно немедленно отключить: действительно полезный совет
Политека
2024-06-13T11:17:06Z
На небе взойдет Большой парад планет: когда можно увидеть уникальное явление
Апостроф
2024-06-02T11:24:12Z
Искусственный интеллект предложил рецепт заправки для салата и едва не убил мужчину, — соцсети
Фокус
2024-06-21T04:27:55Z
Что будет, если зарядить телефон "чужим" зарядным устройством
Telegraf
2024-05-19T17:24:45Z
Испания введет "паспорт" для просмотра порно
Корреспондент
2024-07-03T20:21:53Z
Матч 5 на 5, и четыре игрока для "сетки": фанатов киберфутбола обрадовали новыми режимами в EA FC 25
Знай
2024-07-03T18:51:37Z
Правды никто не рассказал. Насколько действительно больно терять голову на гильотине
Фокус
2024-05-24T09:51:53Z
Выключайте камеру и микрофон: мошенники используют телефоны и ноутбуки для шпионажа
Знай
2024-07-03T17:21:24Z
Магнитные бури, прогноз на три дня: чего ожидать от солнечной активности 4-6 июля
UAToday
2024-07-03T17:03:08Z
Огурец-колибри или мини-арбуз: как выраститьтакое чудо, чтобы и поесть, и в компот добавить
Знай
2024-07-02T18:51:55Z
Как отмыть в блеске ванную комнату: понадобятся простые продукты из кухни
Обозреватель
2024-06-30T04:10:59Z
Наиболее совместимые люди по знаку Зодиака: названы лучшие пары согласно астрологии
Политека
2024-06-13T13:31:50Z
Свободная любовь: что такое полиамория, как она проявляется и почему популярна
Comments UA
2024-05-13T12:36:45Z
Обида на маму: 3 техники, чтобы простить и отпустить
Marie Claire
2024-07-03T21:31:57Z
Абрикосовый желейный десерт, который не нужно выпекать: просто тает во рту
Обозреватель
2024-07-03T20:07:11Z
Антитренды лета 2024. Какие вещи лучше не носить и чем их заменить
Обозреватель
2024-07-03T19:37:18Z
Как распознать ложь в переписке: 5 классических приемов всех манипуляторов
Marie Claire
2024-07-03T18:31:40Z
Гороскоп на июль для всех знаков Зодиака: кого ждет удачный месяц
Политека
2024-07-03T18:21:03Z
Едете на время? Не выходите из квартиры не сделав одну важную вещь
Знай
2024-06-30T04:06:30Z
Курс доллара и евро стремительно падают: гривна показала силу даже во время войны
Знай
2024-06-20T17:36:53Z
Китай заподозрили Россию в обмане: о чем идет речь
Comments UA
2024-06-13T14:28:03Z
Инвесторы готовы строить новую энергетику в Украине при одном условии – ЕУЭА
Хвиля
2024-06-03T20:07:00Z
В Украине аномально изменились цены на квартиры в одной из областей: что произошло
Обозреватель
2024-07-04T00:38:34Z
Украина планирует запретить оборот одноразовых пластиковых изделий: о чем идет речь
Обозреватель
2024-07-03T23:31:21Z
Минэнерго предупредило об усилении информационных атак РФ в энергетической сфере
Хвиля
2024-07-03T22:12:04Z
РФ продолжает получать сверхдоходы от нефти: почему не работают санкции
Comments UA
2024-07-03T21:36:44Z
В Минфине посчитали государственные инвестиции в развитие предпринимательства
Хвиля
2024-07-03T20:36:46Z
Здоровое питание: сколько нужно есть овощей и фруктов
ZN UA
2024-07-04T01:02:35Z
Как легко уснуть в летнюю жару: семь правил, которые могут помочь
Обозреватель
2024-07-03T19:02:08Z
Привычки, снижающие уровень стресса на 25%: результаты исследования
Обозреватель
2024-07-03T18:34:41Z
7 настоящих причин, почему у вас не получается отрастить длинные волосы
Marie Claire
2024-07-03T17:30:41Z
Малина с сахаром на зиму: как заготовить ягоды без варки
Фокус
2024-07-03T17:27:10Z
Жареные кабачки с чесноком: проверенный рецепт вкусного летнего блюда
Фокус
2024-07-03T16:45:16Z
Китайские ученые создали робота с человеческим мозгом: как выглядит "живая машина". Фото
Обозреватель
2024-07-03T15:55:42Z
Диетолог рассказал, нужно ли кипятить пастеризованное молоко из магазина
Фокус
2024-07-03T15:21:11Z
Цвет имеет значение: 6 черных продуктов для похудения, которые помогут растопить жир
Фокус
2024-07-03T14:42:29Z
Футболист сборной Украины объяснил, почему разрыдался после матча со Словакией на Евро-2024
Обозреватель
2024-06-21T20:28:19Z
Свитолина потеряла статус первой ракетки Украины: кто ее опередил
Comments UA
2024-06-10T12:14:03Z
Украина победила в Золотой Евролиге, одержав победу над Хорватией
Комсомольская правда
2024-06-17T08:39:51Z
Суперкомпьютер назвал победителя Евро-2024
Обозреватель
2024-07-03T20:17:06Z
Скандал дня! УЕФА завел дело после сенсационного матча на Евро-2024
Обозреватель
2024-07-03T18:34:56Z
Появилось видео последствий российского удара по Харькову
Апостроф
2024-07-03T17:45:18Z
Украина установила историческое достижение в мировом теннисе
Обозреватель
2024-07-03T16:35:08Z
Подсчитано пульс Роналду во время пенальти в игре со Словенией
Корреспондент
2024-07-03T14:27:58Z
Турецкий игрок отпраздновал гол жестом нацистов
Корреспондент
2024-07-03T13:45:21Z
Пикап Tesla Cybertruck за 1500 долларов превратили в оригинальный автодом
Фокус
2024-07-03T17:15:41Z
Nissan удивил украинской ценой недорогого соперника Toyota RAV4. Фото
Обозреватель
2024-07-03T15:58:35Z
На украинский рынок выходит новый Nissan Qashqai 2024: подробности и цены
Фокус
2024-07-03T14:42:03Z
Не ездил 40 лет: в старом гараже среди хлама обнаружили легендарный мотоцикл 50-х
Фокус
2024-07-03T12:45:13Z
Выдержит миллион километров: Geely создали "вечную" батарею для электрокаров
Фокус
2024-07-03T11:45:53Z
Цена $13 700 и запас хода более 600 км: Xpeng презентовал бюджетный аналог Tesla
Фокус
2024-07-03T10:57:51Z
Невероятный клад: мужчина нашел в заброшенном сарае целую коллекцию раритетов
Фокус
2024-07-03T10:16:05Z
Micron заявляет о 30% прибавке игровой производительности благодаря переходу на GDDR7
Overclockers
2024-07-03T09:30:49Z
Культовый суперкар Lamborghini за $2,5 миллиона 40 лет простоял в гостиной дома
Фокус
2024-07-03T09:12:02Z