Після настання тепла люди все більше часу проводять на вулиці, що підвищує ризик зараження правцем. Це небезпечне захворювання викликається бактерією Clostridium tetani, яка мешкає у ґрунті та кишечнику тварин.
Вона може потрапити в організм через бруд у рану, укуси тварин або травми гострими предметами, попереджає МОЗ.
Симптоми правця можуть проявитися через 3-21 день після інфікування і включають:
- порушення сну,
- дратівливість,
- лихоманку,
- надмірне
- потовиділення,
- підвищення м'язового тонусу,
- болі в голові та м'язах,
- спазми та ригідність м'язів, особливо в області обличчя та шиї,
- труднощі з ковтанням,
- підвищену чутливість до світла та звуків,
- а також тривалі спазми м'язів, при яких тіло згинається дугою.
Злякалися? Не варто. Вакцину проти правця вже винайдено людством, і вона безкоштовна в Україні. Вона ефективно знижує ризик захворювання і завдяки масовій вакцинації з 1988 року захворюваність скоротилася на 97%.
В Україні вакцинація входить до календаря профілактичних щеплень, починаючи з дитинства та продовжуючи кожні 10 років протягом життя.
- Згідно з цим календарем, дитина отримує шість щеплень: у два, чотири та шість місяців, а також у півтора роки, шість та шістнадцять років.
- Після цього регулярна вакцинація рекомендується кожні десять років: 26, 36, 46 і далі.
Якщо у вас чи когось із ваших близьких є підозра на симптоми правця, необхідно терміново звернутися до лікаря. Перед отриманням медичної допомоги важливо ретельно очистити рану чистою водою з милом, обробити антисептиком і накласти стерильну пов'язку для захисту від зараження.
Вакцинація є основним засобом захисту від правця. Поговоріть зі своїм сімейним лікарем про важливість вакцинації для вас та ваших близьких, щоб забезпечити надійний захист та спокій щодо вашого здоров'я.
Крім того, Знай.ua повідомляв, з ласуном привід захвилюватися? Про що попереджає непереборна потяг до солодощів