MY.UAНовини
Якщо завтра дефолт: яку частину боргів України можуть списати та чи вплине це на валютний курс
Якщо завтра дефолт: яку частину боргів України можуть списати та чи вплине це на валютний курс

Якщо завтра дефолт: яку частину боргів України можуть списати та чи вплине це на валютний курс

Україна наближається до дати закінчення відстрочки платежів за єврооблігаціями — це станеться вже в серпні. Український уряд очікує, що борг буде реструктуризовано, що означатиме зменшення боргового тягаря принаймні на найближчі роки.

Досягнення домовленості з інвесторами щодо умов реструктуризації очікується до 1 серпня цього року. Але чи вдасться встигнути домовитись до цього строку, на списання якої частини боргу ми можемо розраховувати та що чекає на Україну та українців, якщо домовитися не вийде? Ці та інші питання Фокус докладно обговорив з експертами.

Не домовилися: що пропонує Мінфін

Нещодавно міністр фінансів України Сергій Марченко прокоментував оприлюднену на Лондонській фондовій біржі заяву уряду України. За його словами, українська економіка витримала всі випробування та перевершила всі очікування. "Але це крихка рівновага, яка залежить від продовження послідовної та значної підтримки партнерів. Вчасна реструктуризація боргу є важливою частиною цієї підтримки", — зазначив Марченко.

Україна розраховує на списання значної частини боргу

Під час першого раунду діалогу із комітетом кредиторів уряд озвучив два можливі варіанти реструктуризації. Як пише Forbes.ua, згідно з першим, передбачається миттєве списання чверті боргу та випуск нових єврооблігацій над 40% суми, відтермінування термінів погашення з 2024–2035 рр. до 2034–2040 рр. Також передбачається додатковий випуск облігацій на 35% від суми заборгованості.

Український уряд запропонував два варіанти реструктурізації, але поки що компромісу з власниками єврооблігацій дійти не вдалося

Другий варіант передбачає списання 52,5% чинних єврооблігацій та, відповідно, випуск нових цінних паперів на 47,5%. Терміни погашення переносяться на 2034–2040 рр.

Поки що компромісу з власниками єврооблігацій дійти не вдалося. За інформацією агенції Reuters, така ситуація викликає занепокоєння, що Україні загрожує дефолт. Втім Мінфіні впевнені, що переговори триватимуть.

Борг для реструктуризації: про яку суму йдеться

Зараз триває обговорення по всіх суверенних євробондах України, більша частина з яких — це ще випуски, реструктуризовані в 2015-му році, а також нові запозичення, пояснив у розмові з Фокусом фінансовий аналітик Іван Угляниця. "Загалом номінальна вартість випусків, які зараз обговорюються, складає майже 20 млрд доларів без урахування відсотків, — розповів експерт. — Також слід зазначити, що в периметр реструктуризації наразі не входять єврооблігації, випущені Укренерго та Укравтодором, по яких є державні гарантії, які ще складають понад 1,5 млрд доларів".

Важливо Час віддавати борги: як і коли Україна буде виплачувати мільярдні валютні позики

У переговорах, про які так багато говорили у червні, брав участь Спецкомітет кредиторів, каже засновник компанії SpiceProp Наталія Бойко. Він представляє приватні фонди BlackRock та Pimco, які тримають близько 20% єврооблігацій України ($21-22 млрд). Pimco на зустрічах із кредиторами консультували White & Case LLP та Rothschild & Co. Все це відомі та шановані у світі фінансів організації, які представляють Захід. Тож принципових протиріч між сторонами немає — усі розуміють, що до 1 серпня доведеться домовитись. Але кожна зі сторін хоче "продавити" для себе найкращі умови.

Відповідаючи на питання, чи встигне Мінфін остаточно домовитись з кредиторами до серпня, Іван Угляниця зазначив, що наразі сторони досить далекі одна від одної в своїх пропозиціях та очікуваннях. На думку експерта, зараз в реструктуризації взагалі мало сенсу, бо не можна навіть приблизно спрогнозувати основні параметри майбутньої економіки України та боргового навантаження. Яким буде курс, бюджет, витрати на відновлення, скільки триватиме активна фаза війни — все це питання без відповідей.

Яким буде курс долара після війни — це питання без відповіді
Фото: Getty Images

"Тобто, якщо робити реструктуризацію зараз, потім її треба буде практично одразу робити і після війни з урахуванням всіх боргів, після різних етапів девальвацій тощо", — зазначив експерт.

Водночас аналітик Олексій Кущ, який два роки тому казав, що треба домовлятися про реструктуризацію на початку війни, і зараз дотримується тієї ж думки. "На жаль, тоді Україна втратила своє історичне вікно можливостей, — каже експерт. — Два роки швидко минули, ситуація на фронті більш-менш стабілізувалася, Україна отримує фінансову допомогу, золотовалютні резерви становлять 40 млрд доларів, тож кредитори впевнені, що країна може й заплатити. Проте впевнений, що домовитися все ж таки можна — наприклад, залишити ставку за боргами на рівні 7% за умови списання половини боргу. На мою думку, досягненню домовленостей може перешкодити лише злий намір, і тоді потрібно буде проводити розслідування".

Принципових протиріч між сторонами немає — усі розуміють, що до 1 серпня доведеться домовитись. Але кожна зі сторін хоче "продавити" для себе найкращі умови

На думку Тараса Котовича, старшого фінансового аналітика групи ICU, шанси домовитися — досить високі. "Початкові пропозиції були далеко одна від одної, і навряд чи могли одразу суттєво зблизитися. Оприлюднення цих умов інвестори сприйняли спочатку насторожено, але згодом настрій змінився на позитивний і дає надію, що компроміс буде знайдено. Сама процедура може завершитися і пізніше, головне — узгодити умови не пізніше перших днів серпня", — наголосив експерт.

Скільки спишуть боргів: можливі варіанти

На думку Наталії Бойко, підсумковий номінальний дисконт або списання боргу за українськими єврооблігаціями перебуватиме в діапазоні від 25% до 60%. Середина — це 42,5%. Але, уточнює експертка, через те, що Україна зараз знаходиться у вразливішому становищі, фінальний варіант номінального дисконту радше за все виявиться не на нашу користь та може бути в діапазоні 35-42,5%.

Фінальний варіант номінального дисконту швидше за все виявиться не на користь України та може бути в діапазоні 35-42,5%

Олексій Кущ вважає, що сьогодні Україна може добитися будь-яких прийнятних для себе умов, поставивши кредиторів перед вибором: або ви отримуєте 50%, або нічого, а ми йдемо до Лондонського суду, де розповідаємо про зовнішню агресію, невиконання Будапештського меморандуму, падіння економіки та геополітичний форс-мажор. Такий суд затягнеться на роки, упродовж яких кредитори нічого не отримають", — вважає Кущ.

За його словами, кредитори хочуть отримати гроші, бодай щось. Мінфін вже заявив про бажання списати 60%, і, впевнений експерт, це правильна тактика: свої позиції треба заявляти "із запасом".

А якщо завтра — дефолт?

Іван Угляниця не бачить у можливому дефолті жодних проблем. "Фактично дефолт настав ще в момент великого вторгнення, навіть попри те, що після нього одну порцію купонів Україна заплатила по певних випусках. До речі, не дуже зрозуміло, навіщо. Як і довго заявляла (до літа 2022-го), що випуск буде погашений у вересні 2022 року. Те саме намагався робити Нафтогаз – погасити свій випуск до останнього, аж доки йому це не заборонив Кабмін", — нагадав експерт.

Навіть якщо дефолт станеться, технічно це ніяк не вплине на країну та споживачів найближчим часом
Фото: Pexels

Щодо заяв, що недосягнення реструктуризації найближчим часом може якось негативно вплинути на програму МФВ, то експерт вважає їх більше спекулятивними, спрямованими, зокрема, на досягнення якогось компромісу та формальної реструктуризації.

На думку Олексія Куща, дефолт все ж таки ще не настав. "У разі оголошення дефолту кредитори можуть подати до суду, після чого може бути арешт активів країни по всьому світу — наприклад, заблоковані рахунки держкомпаній у закордонних банках, — каже експерт. — До кореспондентських рахунків НБУ справа навряд чи дійде, хоча теоретично можливо і це".

Важливо Україні загрожує дефолт через півтора місяця: Київ поки не зміг домовитися з кредиторами, — ЗМІ

"Суто технічно реструктуризація — це форма дефолту, де сторони намагаються вийти з ситуації, — каже аналітик Андрій Шевчишин. — Але в умовах війни така реструктуризація не сприйматиметься класичним дефолтом. До того ж, наразі золотовалютні резерви знаходяться на високих рівнях, щоб покрити поточні вимоги кредиторів й продовжити перемовини. З цього ж боку на ситуацію дивляться кредитори — мовляв, у вас є резерви".

Поки основне фінансування України здійснюється із іноземних державних джерел, дефолт за приватними зовнішніми зобов'язаннями не буде руйнівним, вважає Наталія Бойко. Тож пересічні українці навряд чи його помітять, хоча деякий сплеск попиту на іноземну валюту цілком можливий.

Пересічні українці навряд чи помітять дефолт, хоча деякий сплеск попиту на іноземну валюту цілком можливий

"Проте зіпсовані відносини з приватними іноземними інвесторами почнуть позначатися на Україні пізніше, — зазначила експертка у розмові з Фокусом. — Коли закінчиться війна і країна потребуватиме інвестиції на відновлення, кредитори просто задеруть вартість запозичень ще вище, що обмежить наші довгострокові можливості економічного розвитку".

"Технічно це ніяк не вплине на країну найближчим часом, — погоджується Тарас Котович. — Проте в майбутньому інвестори бажатимуть більших премій при нових суверенних випусках. Щодо курсу долара, то досягнення чи недосягнення компромісу навряд чи матиме прямий вплив на валютний ринок".

Теги за темою
Деньги
Поділитися
Поділитися сюжетом
Джерело матеріала
Згадувані персони
Россия готовится к бегству с оккупированных территорий: британская разведка привела факты
Comments UA
2024-07-04T15:43:35Z
Скандальный советник Трампa раскрыл стратегию победы республиканцев
Политека
2024-07-01T20:30:56Z
Аллах Акбар: военный эксперт рассказал, что будет после стрельбы в Дагестане
Знай
2024-06-24T12:16:24Z
В РФ прилетал китайский Y-20: почему этот рейс называют "подозрительным"
Comments UA
2024-06-30T19:01:06Z
Смогут ли Украина и Запад вынудить Путина завершить войну до конца года: что нужно
Comments UA
2024-07-04T17:39:10Z
Руслан Стрелец отметил, без чего невозможна Украина будущего: "Реформированной, восстановленной и развитой сети природоохранных территорий"
Знай
2024-07-04T17:28:02Z
Стало известно, сколько военных КНДР привлекут к войне в Украине
Comments UA
2024-06-27T15:37:18Z
Запад и Украина могут по-разному понимать слово "победа", - Зеленский
Новости Украины
2024-06-30T20:27:03Z
Костин уволил с должности заместителя генпрокурора Дмитрия Вербицкого
ZN UA
2024-07-01T11:21:33Z
Наталья Могилевская не побоялась показать себя "без ничего" в 48 лет: "Все только начинается"
Знай
2024-06-23T14:51:01Z
Даша Астафьева после свадьбы поделилась с украинками секретами спокойной жизни: "Сними джинсы..."
Знай
2024-07-03T16:51:04Z
"Даже мама меня не поняла". Ирина Федишин впервые прокомментировала слухи о беременности
Обозреватель
2024-07-04T12:16:50Z
Сердючка кулинарной метафорой ответила Фарион, которая раскритиковала ее за суржик
Комсомольская правда
2024-06-22T12:47:55Z
Фигурки Bearbrick: история, коллекции и популярные модели
For-UA
2024-07-04T17:46:24Z
"Пусть я буду в глазах многих изменником": актер "95 квартала" убежал в США
Апостроф
2024-07-04T17:24:52Z
Ей нет равных: самые стильные образы Кейт Миддлтон в истории Уимблдона, которые точно стоит повторить
Marie Claire
2024-07-03T16:45:20Z
От Rolex до Cartier: 7 культовых моделей часов, о которых мечтает каждая женщина
Marie Claire
2024-07-03T18:01:41Z
Копия звезды "Дьявол носит Прада". Известный визажист превратился в Мерил Стрип и поразил сеть
Обозреватель
2024-06-28T15:31:31Z
Врачи сочли годным: мужчина с переломом ключицы не явился в ТЦК и получил приговор суда
Политека
2024-07-03T05:04:16Z
ВАКС арестовал начальника одного из управлений Ровенской таможни: детали дела
Обозреватель
2024-07-04T17:37:10Z
Подросток нашел обломок "Шахеда" и пытался разобрать: подробности трагедии в Одесской области
Новости Украины
2024-07-04T16:18:26Z
Часть Украины охватила воздушная тревога: где есть опасность
TSN
2024-07-04T15:25:13Z
В Киеве на Подоле вспыхнул масштабный пожар: первые детали, фото и видео
Обозреватель
2024-07-04T15:24:55Z
Фанатки русских песен напали на ребенка, девушки не впервые влипают в скандал: что говорят местные и полиция
Политека
2024-07-04T15:10:53Z
В Киеве на Подоле горят склады
Корреспондент
2024-07-04T14:54:16Z
В Киеве на Подоле произошел большой пожар
Апостроф
2024-07-04T14:36:05Z
Россияне убили жительницу Русской Лозовой в Харьковской области
Корреспондент
2024-07-04T14:15:12Z
Хуже, чем "лысый черт": Притула признался, у кого принципиально отказался брать донат на ВСУ
Обозреватель
2024-07-03T07:12:12Z
Почему не взлетел RAH-66 Comanche: история разработки стелс-вертолета
Фокус
2024-07-04T13:31:56Z
Конец эпохи высокоточности: как Пентагону сохранить доминирование в оружии
Фокус
2024-07-03T09:17:00Z
С 1 июля могут мобилизовать три категории студентов, - СМИ
Известия Киев
2024-06-27T19:31:27Z
ISW: Украина формирует несколько новых бригад, но не может их вооружить
Известия Киев
2024-07-04T17:49:20Z
Отмена контрактной аспирантуры: в Минобразования не ищут поступающих ради отсрочки
Фокус
2024-07-04T17:45:21Z
В Украине ввели дополнительные проверки для водителей: чего стоит ожидать
Фокус
2024-06-27T13:30:25Z
В развитых странах значительно упала рождаемость
UAToday
2024-06-21T04:30:18Z
Украинцев могут заставить вернуть пенсию государству: когда суд встанет против вас
Знай
2024-06-25T15:39:58Z
"Не были здесь по полгода": Зеленский на Донбассе разозлился на чиновников
Апостроф
2024-06-26T12:07:22Z
Для него война началась еще в 2014-м: на фронте погиб мужественный воин с Прикарпатья. Фото
Обозреватель
2024-06-24T03:07:12Z
Оккупанты начали использовать химическое оружие с люизитом
Апостроф
2024-06-22T15:39:12Z
Россияне атаковали Новогродовку на Донетчине: пострадали дети
Апостроф
2024-07-04T17:33:56Z
В Ворохте на Франковщине напали на военнослужащего ТЦК
Апостроф
2024-07-04T17:27:53Z
Новый союзник Украины массово косит россиян на фронте: Z-военкоры бьют тревогу
Новости Украины
2024-07-04T17:15:08Z
"Выдают позиции": оператор БПЛА рассказала о сертифицированных дронах, которые получают ВСУ
Фокус
2024-07-04T17:12:52Z
Вражеская техника должна гореть: украинцев призвали присоединиться к сбору на дроны. Видео
Обозреватель
2024-07-04T16:37:16Z
Штурм провалился: ВСУ уничтожили сразу три танка-"сарая" на Харьковщине
Фокус
2024-07-04T16:06:09Z
Огурец-колибри или мини-арбуз: как выраститьтакое чудо, чтобы и поесть, и в компот добавить
Знай
2024-07-02T18:51:55Z
Как отмыть в блеске ванную комнату: понадобятся простые продукты из кухни
Обозреватель
2024-06-30T04:10:59Z
Печенье с шоколадной крошкой: блестящий рецепт Найджелы Лоусон — он станет вашим секретным оружием
Marie Claire
2024-07-04T17:31:45Z
«Кошачий боб»: как выглядит самая модная стрижка лета 2024
Marie Claire
2024-07-04T16:31:50Z
От такого кекса все будут в восторге: победительница "Мастер Шеф" дала быстрый рецепт к чаю
Политека
2024-07-04T15:34:50Z
Смертельная угроза: лихорадка Западного Нила атакует туристов в Европе
Comments UA
2024-07-04T15:33:47Z
Любовный гороскоп для всех знаков Зодиака на июль 2024 года
Фокус
2024-07-04T15:30:55Z
Отбеливатель не понадобится: чем можно продезинфицировать раковину
Обозреватель
2024-07-04T15:26:51Z
Вкусное печенье с малиной: обязательно приготовьте десерт этим летом
Обозреватель
2024-07-04T15:06:27Z
Искусственный интеллект предложил рецепт заправки для салата и едва не убил мужчину, — соцсети
Фокус
2024-06-21T04:27:55Z
В Европе появятся "порнопаспорта": что это такое
Comments UA
2024-07-04T16:00:37Z
Самая мощная магнитная буря месяца: что нельзя делать 5 июля 2024 года
Фокус
2024-07-04T15:00:16Z
Японская головоломка, над которой бьется весь мир — а вы сможете ее решить?
Marie Claire
2024-07-04T14:31:28Z
Чернокожий король Новой Англии: ученые нашли затерянный дом исторической фигуры
Фокус
2024-07-04T14:12:33Z
Теории игр и их применение в повседневной жизни
VGorode
2024-07-04T13:54:52Z
Недорогие, но мощные: названы лучшие смартфоны-"среднячки" июня 2024 года
Фокус
2024-07-04T13:42:38Z
К Земле летят сразу два опасных астероида
UAToday
2024-07-04T13:31:28Z
Извивающийся шрам на Марсе: на планете сфотографировали структуру длиной 600 км
Фокус
2024-07-04T13:30:21Z
Едете на время? Не выходите из квартиры не сделав одну важную вещь
Знай
2024-06-30T04:06:30Z
Зимой могут замерзнуть все трубы: свет, отопление, снабжение водой уже под угрозой, — нардеп
Фокус
2024-07-04T17:45:19Z
В Украине возникла критическая ситуация с обеспечением пенсий: что будет с выплатами
Хвиля
2024-07-04T17:42:44Z
Анти-Brexit: эксперты оценили вероятность восстановления совместной экономики Великобритании и ЕС
ZN UA
2024-07-04T17:37:47Z
Лимит для переводов: НБУ ведет работу с волонтерами
Корреспондент
2024-07-04T17:33:27Z
Главные новости за 4 июля: доллар по 54 грн, почему лучше не "замораживать" войну и европейская пенсия для украинцев
Знай
2024-07-04T17:33:11Z
Применят серьезные ограничения: график отключений света на 5 июня показали энергетики
Обозреватель
2024-07-04T17:27:37Z
Украинцев ждёт повышение тарифов на свет даже после войны: "Чтоб окончательно добить"
Знай
2024-07-04T17:06:48Z
АЗС придется переписать цены на все виды топлива: Рада поднимает акцизы
Новости Украины
2024-07-04T16:33:36Z
Прекрасная фигура в 77: пять способов похудеть от Жаклин Смит
Обозреватель
2024-07-04T16:49:19Z
Мир на пороге новой пандемии: Bild и эксперты предупреждают об угрозе
Новости Украины
2024-07-04T15:43:27Z
Витамин, продлевающий продолжительность жизни: что есть, чтобы улучшить свое здоровье
Обозреватель
2024-07-04T14:35:19Z
Как уберечь себя от жары на улице: советы для солнечных дней
Знай
2024-07-04T13:30:45Z
Правда о жирах: какие из них действительно полезны для вашего здоровья
Обозреватель
2024-07-04T13:19:03Z
Как повысить уровень энергии в летнюю жару и избавиться от усталости: пять действенных советов
Обозреватель
2024-07-04T12:32:25Z
Еда вместо кондиционера: ТОП-5 продуктов, которые снизят температуру тела и помогут почувствовать прохладу
Знай
2024-07-04T11:51:17Z
БФ молодежной инициативы "Надежда" передало оборудование больницам на передовой
Политека
2024-07-04T10:07:10Z
11 продуктов для оптимальной гидрации: что есть, чтобы кожа была увлажненной
Обозреватель
2024-07-04T09:39:46Z
Футболист сборной Украины объяснил, почему разрыдался после матча со Словакией на Евро-2024
Обозреватель
2024-06-21T20:28:19Z
Встречалась с россиянами, но выбрала украинца: история любви звезды украинского тенниса, которая играет в свадебном платье
Обозреватель
2024-07-04T17:37:51Z
Испания – Германия: все подробности матча 1/4 финала Евро-2024
Обозреватель
2024-07-04T17:37:37Z
В УАФ впервые прокомментировали провал сборной Украины на Евро-2204
ZN UA
2024-07-04T16:40:51Z
Украинская теннисистка сотворила фантастику на Wimbledon, отыгравшись с 4:6, 2:5. Видео
Обозреватель
2024-07-04T15:46:56Z
"Друг Орбана": Сергей Ребров внезапно ворвался в международную политику
Апостроф
2024-07-04T15:12:48Z
Легенда бокса проведет бой с российским рэпером
Корреспондент
2024-07-04T14:51:49Z
Фьюри лишился половины гонорара за бой с Усиком: в чем причина
Обозреватель
2024-07-04T14:25:36Z
Кроос жестко ответил экс-одноклубнику, пожелавшему отправить немца на пенсию
Корреспондент
2024-07-04T14:24:56Z
BYD показал недорогой электрифицированный кроссовер с запасом хода более 2000 км
Фокус
2024-07-04T15:57:24Z
Новый соперник Duster от Opel получил низкую цену. Фото
Обозреватель
2024-07-04T14:25:58Z
Легенда 90-х: обнаружен культовый 33-летний суперкар от Honda в новом состоянии
Фокус
2024-07-04T09:25:29Z
Приобрели только 13 авто: продажи популярной модели Toyota обвалились на 99,5%
Фокус
2024-07-04T08:41:05Z
Новую доступную модель Kia показали с огромным багажником. Фото
Обозреватель
2024-07-04T05:16:18Z
Недорогие модели Kia и Hyundai нового поколения вызвали ажиотаж
Обозреватель
2024-07-04T04:08:28Z
Пикап Tesla Cybertruck за 1500 долларов превратили в оригинальный автодом
Фокус
2024-07-03T17:15:41Z
Nissan удивил украинской ценой недорогого соперника Toyota RAV4. Фото
Обозреватель
2024-07-03T15:58:35Z
На украинский рынок выходит новый Nissan Qashqai 2024: подробности и цены
Фокус
2024-07-03T14:42:03Z