У Франції діти наших військових із Миколаєва, яких на запрошення почесного консула України у Домінікані привезли на екскурсію до Парижа, залишились уночі на вулиці. Ініціаторка поїздки не подбала про те, щоби школярів після екскурсії у Діснейленді відвезли на нічліг. Голодні діти змушені були спати просто на тротуарі, вкрившись українськими прапорами.
Але, як з'ясувалося, це не єдина скандальна історія, пов'язана з почесним консулом. Докладніше про це читайте у матеріалі OBOZ.UA.
Діти військових опинилися в Парижі посеред ночі на вулиці
На початку травня група з дев'яти дітей наших військових із Миколаївської області вирушила у Францію. Про це на своїй сторінці у Facebook повідомив навіть голова Миколаївської облради Антон Табунщик. При цьому він згадав організаторку благодійної поїздки – почесного консула України у Домініканській Республіці Ілону Солонину.
Діти мали жити в сім'ях українців у Франції по 2-3 особи. Для них організовувалися різноманітні екскурсії, зокрема до Діснейленду.
Однак у Франції сталася скандальна історія, про яку стало відомо завдяки Христині Гомес – українці, яка мешкає у Парижі.
Вона розповіла, що вже не вперше приймає у себе дітей з України за програмою Ілони Солониної "Діти війни" БФ "Культурна дипломатія".
"Вчора наші діти з Миколаєва поїхали з Парижа за кошти компанії "Бурака Тревел" – у стані психічного шоку та жахливої втоми. На фото, яке ви бачите, вони сидять на площі Конкорд о третій годині ночі після поїздки до Діснейленду, замерзлі й у сльозах. Маючи нагоду викликати таксі, їхня супровідниця попросила мене забрати дітей і відвезти додому", – описує ситуацію Христина.
Як з'ясувалося, Ілона Солонина близько 11-ї години ранку завела дітей до Діснейленду та залишила там. Без грошей, без їжі, з двома супровідниками з Миколаєва, які не знали ані французької, ані англійської.
Жінки самі сплатили дітям екскурсію до парку розваг (приблизно по 100 євро за людину). А після того, як увечері вони вийшли з парку, по них ніхто не приїхав, аби розвести по будинках.
Діти майже всю ніч сиділи на цій площі, укрившись прапорами, бо було холодно. Христині довелося серед ночі терміново їхати по своїх підопічних.
"Діти привезли із собою підписаний український прапор, але не захотіли віддавати його Ілоні. Мені соромно перед цими дітьми, і я попросила вибачення у них. Прощення не просить лише Ілона, так званий почесний консул Домініканської Республіки. Вона спокійно розгулює у бальній сукні благодійними вечорами. А потім їде додому на своєму авто, у власну квартиру (де вона не приймає нікого) спати, поки я розвожу дітей по домівках о 4-й годині ночі", – написала Христина.
Також вона зазначила, що цей консул отримує кошти від різних асоціацій, адміністрацій, збирає їх біля церкви, "а потім дзвонить уночі й терміново просить гроші на Діснейленд". За словами Христини, "вона вимагала у супровідників дітей із Миколаєва відправити на свій рахунок гроші, близько 50 тис. грн, просить чеки за покупки, які робила не вона".
Забрала гроші, які зібрали на іншу групу дітей
Проте, як виявилось, історія з відправкою дітей українських військових до Франції – не єдина. У коментарях під постом Христини почали писати про інші випадки.
"Я теж приймала дітей уперше і востаннє ще взимку з Мелітополя. Щоб діти доїхали до Діснейленду, Ілона Олександрівна сказала, щоб я їх посадила в таксі самих (дівчат 9 і 13 років) і звеліла таксисту їхати 50 км до Діснейленду, а там їх хтось зустріне. Звичайно, я такого не зробила. Були й інші моменти", – написала Надія Ніколова.
Цю ж "неорганізованість" Ілони відзначали й інші.
Уляна Флішко, керівниця БФ "Здійснити мрію" та проєкту "Мій тато захищає Україну", розповіла OBOZ.UA ще одну історію, яка також пов'язана з поїздкою миколаївських дітей до Парижа.
Флішко каже, що давно звернула увагу на сторінку Ілони Солониної у Facebook. Там вона постійно постила фото з українськими дітьми у Парижі на тлі Ейфелевої вежі чи Діснейленду, розповідала про екскурсії.
"Я спочатку долучилася до неї в друзі, а потім вирішила з нею познайомитися, оскільки ми також організовуємо поїздки для дітей, чиї батьки загинули або захищають нас на фронті. Вона дуже швидко відгукнулася, і ми приблизно годину з нею проговорили телефоном. Під час розмови я ще сказала таку фразу: "От нічого собі!". Тоді Ілона відповіла, мовляв, не кажіть так "нічого собі", ви повинні сказати "все собі", тому що думки матеріалізуються". Тоді я ще не звернула увагу на це", – згадує Уляна.
Солонина розповіла, як вона організовує поїздки, та сказала, що на групу з дев'яти дітей і двох супровідників потрібно зібрати 3500 євро. За її словами, переїздом опікуватиметься спонсор-перевізник, а житимуть в українців, які забезпечують сніданок і вечерю. Потрібні лише кошти на квитки на екскурсії, пересування у громадському транспорті й обіди.
Уляна швидко домовилася зі своїми партнерами, за збори взялися благодійники з Латвії. Вони зібрали 3000 євро, Уляна, вже через кураторів, організувала дев'ятьох дітей із Херсона, Харкова, Сум, Маріуполя.
"Я тоді познайомила Ілону Солонину з латвійським керівником фонду. Жодних підозр у мене не виникало. Потім Ілона зателефонувала мені й запропонувала зібрати ще одну групу дітей. Навіть назвала дати: одна група поїде з 15 червня по 1 липня, а друга з 2 по 15 липня. Я зраділа, думала, вона знайшла теж гроші. Незабаром вона дзвонить і каже, що, мовляв, така біда, адже в Парижі будуть Олімпійські ігри – і місто буде закрите для туристів. Я здивувалася і попросила свою знайому в Парижі дізнатися. Причому моя знайома ім'я та прізвище Ілони чула, сказала, що вона така активна тут, мовляв, ми давно за нею спостерігаємо. І ще вона скинула мені посилання, де йшлося про те, що Париж ніхто закривати не буде", – розповідає Флішко OBOZ.UA.
Уляна відправила це посилання Ілоні, і тут почалися неприємності. Як виявилося, за цей час домініканський консул встигла зв'язатися з латвійськими благодійниками та попросити переказати їй гроші на дітей. Тільки не уточнила, на яких дітей.
"Нам вона не сказала, що ці гроші потрібні їй на миколаївську групу. Вона попросила 2000 євро переказати на рахунок її "Культурної дипломатії", а ще одну тисячу євро їй треба було готівкою на дрібні витрати. Ми їй переслали, а тисячу відправили на її фізичний рахунок. Ми були впевнені, що йдеться про дітей Уляни, як ми й домовлялися", – розповідає OBOZ.UA латвійський партнер (імені поки не називаємо на його прохання).
Це стало несподіванкою і для Уляни Флішко. Жінка була розгублена, коли Солонина повідомила їй, що вже використала 3000 євро на групу дітей із Миколаєва.
"Я їй сказала: "Ілоно, як ви могли? Наші діти вже сидять на валізах, я не відмовлятиму їм". Тоді вона мені каже, що "нехай їдуть, але ви знову повинні шукати спонсорів". Я їй відповіла, що "ні, ми їх уже знайшли, а гроші ви вже навіть отримали". Ну, вона пише, "добре, гроші ми знайдемо". А через два дні мені з Парижа скидають посилання на пост Христини Гомес, де вона розповідає, як Ілона вчинила з дітьми з Миколаєва", – каже Флішко.
Фотографується та роздає нагороди
Звичайно, коли Уляна запитала Солонину, що все це означає, та заявила, що її просто хочуть очорнити, бо їй усі заздрять.
Вона продовжила стверджувати, що гроші витратила на дітей з Миколаєва, і от-от надішле звіт. Потім пообіцяла повернути 2000 євро. У результаті ж вона заблокувала Уляну в соцмережі. А латвійському партнерові надійшло повідомлення нібито від чоловіка Ілони, що та захворіла й навіть не може говорити.
Але цього ж дня у соцмережах з'явилися фотографії Солониної з чергового заходу разом із президентом України й іншими відомими особами.
У результаті фонд Уляни Флішко та латвійські спонсори своїх грошей так і не побачили, а Солонина продовжує у статусі почесного консула України в Домініканській Республіці відвідувати різноманітні заходи, а також збирає гроші на поїздки українських дітей до Франції.
Ілона побувала навіть у Києві на регіональному економічному форумі, там також зробила серію фото з українськими ТОПами, зокрема з міністром економіки. Також вона має фото з Берлінської конференції з відновлення України.
Загалом почесний консул веде активну громадську та світську діяльність. Наприклад, від імені свого фонду "Культурна дипломатія" роздає нагороди. Так, минулого року вона нагородила "всесвітнім орденом золотої зірки "Культурна дипломатія" телеведучого Тимура Мірошниченка. Такої ж нагороди удостоїлися співак Олег Скрипка та Вадим Костюк – генеральний консул України у Франкфурті-на-Майні.
Сім'я Ілони й Олексія починала з туристичного бізнесу в Домінікані
А нещодавно Ілона Солонина у себе на сторінці у Facebook продемонструвала новий документ – тепер вона ще й представниця Торгової палати України у Домінікані.
Також Ілона в інтерв'ю виданню Business woman (клуб ділових жінок) у 2022 році називається почесним консулом Домініканської республіки, власницею туристичної агенції та агентства нерухомості Dominikana life. Вона каже, що дев'ять років живе у Домінікані.
Це видання організувало нагородження преміями Woman 2022, серед номінанток у сфері міжнародної політики разом із віцепрем'єр-міністеркою з європейської та євроатлантичної інтеграції Ольгою Стефанішиною опинилася і мало кому відома Солонина.
До речі, на різних сторінках у соцмережах Ілона підписана різними прізвищами. Так, наприклад, у російській мережі VK є акаунт з фото Ілони під прізвищем Ілона Довгоноженко. Тут вона вказує, що її батько Олександр Довгоноженко з Дніпра, а вона сама народилася у 1984 році та навчалася у школі №2 у Калінінграді (Росія).
До 2012 року Ілона далі за Крим і Карпати не їздила. А от після 2012 року, судячи з її сторінок у соцмережах, вона поїхала до Домінікани. І тут уже разом із чоловіком Олексієм Скрипкою вони зайнялися невеликим бізнесом.
Вчили туристів серфінгу, також Ілона проводила для них екскурсії – показувала водоспади, місцеві пам'ятки, влаштовувала катання на квадроциклах, проводила фотосесії, здавала в оренду апартаменти, намети, ліжка.
Ілона та Олексій уже почистили свої сторінки у соцмережах. Але не все. Тому ще можна побачити, що їхніми частими клієнтами були російські туристи, яких вони розважали ще до початку епідемії коронавірусу. Росіяни залишали свої відгуки про чудовий відпочинок з Ілоною та Олексієм, відзначаючи їхні номери телефонів, які пізніше Ілона використовуватиме як почесний консул.
Є фото, на якому Ілона з туристами у 2015 році влаштувала марш у Домінікані, присвячений 9 травня, під прапорами Росії та України.
Також збереглися фото, де Ілона з чоловіком цілуються на тлі російського й українського прапорів восени 2014 року, коли в Україні вже триває війна.
В Instagram Ілона під фотографіями часто використовувала тег president_vladimir putin. Також Ілона фотографувалася на тлі літака з написом Росія, ймовірно, вона літала в цю країну.
Солонина стала дипломаткою
Через епідемію коронавірусу туристів у Домінікані не стало, але Ілона з'явилася на дипломатичній сцені. Нам вдалося поговорити з українцями, які мешкають у Домінікані. Вони розповіли, що тоді на відпочинку у цій країні застрягли сотні українців, і їх треба було вивозити.
Ілона Солонина на своїх сторінках у соцмережах стала вказувати, що є почесним консулом України в Домініканській Республіці. Хоча єдиним почесним консулом у цій країні до липня 2020 року був італієць Андреа Біамоті (на жаль, він помер від ковіду в липні 2020 року).
Плуталася у датах. Так, 19 березня 2020 року вона пропонує, щоб зверталися до почесного консула України Ілони Олександрівни Солониної. А пізніше, вже 30 квітня 2020 року, називає себе лише "претендентом на почесного консула України в Домініканській Республіці".
Ілона пропонує купити квитки на літак, щоб залишити Домінікану. Для цього туристи мають зв'язатися з нею. Іноді вона називає себе представником компанії Anex tour. Іноді пише від імені Посольства України на Кубі. Так, наприклад, 23 травня 2020 року Ілона повідомляє, що "Посольством України на Кубі опрацьовуються різні варіанти повернення наших громадян на батьківщину. Зокрема, опрацьовувалася організація прямого рейсу з ДР до Києва".
За її словами, не було достатньо туристів, тож вартість квитків була високою – 900-1000 доларів. Аби потрапити на рейс, потрібно звернутися до Ілони Олександрівни. Вказано номер телефону, яким Ілона користувалася, ще коли була організаторкою екскурсій.
За словами українців, тоді вивезенням наших громадян займалися Куба та Azur air. Чи були рейси платними та скільки коштували квитки – даних немає.
Наступного разу, вже у 2022 році, коли розпочалася повномасштабна війна, за словами українців, місцеві туристичні компанії та міністерство туризму в Домінікані організовували безкоштовні рейси для громадян України. А також запропонували всім українцям до евакуації переселитися в один готель, там їх забезпечували харчуванням.
Але чомусь усю цю кампанію дезорганізовувала Ілона Солонина. Тоді вона представлялася Ілоною Олександрівною, і багато іноземців думали, що "Олександрівна" – це її прізвище.
Представники Домініканської асоціації туристичних перевезень Adotratur, які намагалися допомогти українцям, навіть звернулися до місцевої преси із заявою. Там вони написали, що "почесний консул України Ілона Олександрівна поширює хибні чутки серед застряглих туристів, що викликає дезінформацію, яка не дозволяє туристам розміститися в готелях, які Домінікана призначила для їхнього перебування, поки вони чекають на свій гуманітарний рейс".
У результаті із 700 туристів перемістити в інші готелі вдалося лише 300.
Поки що не зрозуміло, коли ж Ілона Солонина була призначена почесним консулом України у Домініканській Республіці. Ми надіслали запит до МЗС України з проханням дати відповідь на це запитання. А також уточнити, чи є Солонина консулом зараз.
Перебралася до Франції та зайнялася дітьми
З початком повномасштабного вторгнення РФ до України Солонина перебралася до Франції. На своїй сторінці у Facebook вона розповідає, як збирала гуманітарну допомогу для українців.
А невдовзі вона почала збирати кошти від імені БФ "Культурна дипломатія" на "проєкт дозвілля у Франції для дітей України, які постраждали від російської агресії".
На сторінці почали з'являтись фотографії Ілони з дітьми українських військових, які приїхали до Франції. Вона звертається до різних українських місцевих органів влади, і ті відправляють до неї дітей.
До Франції вже приїжджали діти з Мелітополя (зараз це місто окуповане), зі Стрия, Херсона. Незважаючи на проблеми з організацією поїздок, Солонина продовжує збирати гроші від небайдужих людей. На сторінці вона публікує деякі банківські виписки – 980 євро, 1000 євро, 2200 грн, 20000 грн, банку майже на 78 000 грн. До неї на вулиці, біля церкви підходять люди та передають хтось 50 євро, хтось 20 євро.
При цьому гроші латвійським спонсорам, за їхніми словами, вона так і не повернула.
Різні українські громадські організації вже звернулися до українського МЗС. Вони виклали все, що знають про діяльність почесного консула України у Домініканській республіці.
З МЗС їм надійшла відповідь, в якій ідеться, що діяльність Солониної як консула із 17 червня 2024 року достроково припинено.
Однак ми чекаємо на відповідь на наш запит від МЗС України, де, крім статусу Ілони Солониної, хотіли б таки знати, з якої дати вона призначена почесним консулом України в Домініканській республіці та за які заслуги?
Також ми написали повідомлення у Facebook і самій Ілоні, поставили їй запитання, які поки залишилися без відповіді.