MY.UAНовини
Рішення ЄСПЛ у справі «Україна проти Росії ». Який результат маємо?
Рішення ЄСПЛ у справі «Україна проти Росії ». Який результат маємо?

Рішення ЄСПЛ у справі «Україна проти Росії ». Який результат маємо?

Рішення ЄСПЛ у справі «Україна проти Росії (щодо Криму)». Який результат маємо?

У вівторок, 25 червня 2024 року, після майже десяти років судових процедур Європейський суд з прав людини (ЄСПЛ) оголосив рішення у справі «Україна проти Росії (щодо Криму)». «Уряд України довів існування систематичних порушень прав наших громадян з початку окупації Криму в лютому 2014 року».

Коротка історія розгляду справи

Розгляд справи було розпочато за двома заявами проти Російської Федерації, поданими Україною до Суду згідно зі статтею 33 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод (далі — Конвенція) 13 березня 2014 року та 10 серпня 2018 року відповідно. Обидві заяви стосувалися подій у Криму (для цілей цього рішення «Крим» стосується як Автономної Республіки Крим (АРК), так і міста Севастополя) та на сході України.

На розгляді Великої палати ЄСПЛ справа перебувала шість років, адже 7 травня 2018 року палата Першої секції відмовилася від юрисдикції на користь Великої палати.

Результати розгляду справи по суті

Члени української юридичної команди, які представляли Україну, напевно, ще ділитимуться подробицями. Очевидно, що процес комунікації з Росією під час розгляду справи був сюрреалістичним. Але вже зараз про результати розгляду справи по суті можна дізнатися з повного офіційного тексту рішення (опубліковано англійською та французькою мовами).

Уповноважена у справах ЄСПЛ Маргарита Сокоренко у своєму дописі у Фейсбуці коротко зазначила: «Уряд України довів існування систематичних порушень прав наших громадян з початку окупації Криму в лютому 2014 року!». Також, наголосила Маргарита Сокоренко, ЄСПЛ установив одноголосно, що Україна довела існування з боку Росії такої адміністративної (тобто владної) практики, як:

— зникнення людей та відсутність ефективного розслідування у зв’язку з цим усупереч статті 2 Конвенції;

— жорстоке поводження та незаконні затримання всупереч статтям 3 та 5;

— незаконне поширення російського законодавства, внаслідок чого суди в Криму не можуть вважатися встановленими відповідно до закону, всупереч статті 6;

— примусова зміна українського громадянства на російське всупереч статті 8;

— систематичні масові обшуки на порушення статті 8;

— примусове переміщення на територію РФ засуджених на порушення статті 8;

— напади й переслідування релігійних лідерів, які не належали до РПЦ, обшуки та конфіскація майна у зв’язку з цим на порушення статті 9;

— закриття неросійських медіа, зокрема українських і кримськотатарських телестанцій, постійні переслідування й напади на журналістів на порушення статті 10;

— заборона мирних зібрань і протестів та напади й переслідування їх організаторів на порушення статті 11;

— експропріація приватного майна на порушення статті 1 Першого протоколу;

— закриття українських і кримськотатарських класів усупереч статті 2 Першого протоколу;

— порушення права на свободу пересування між окупованою територією Криму та материковою частиною України;

— дискримінація кримських татар;

— порушення прав політичних в’язнів, неможливість їх повернення в Україну та жорстоке поводження з ними на території окупованого Криму та РФ.

Варто наголосити, що окремої думки не висловив жоден із 17 суддів Великої палати ЄСПЛ щодо жодного з установлених порушень.

Рішення, безперечно, є хрестоматійним, потребує осмислення та вивчення загальних принципів і підходів, попередньої практики, яку застосував Суд щодо кожного з установлених порушень, а це 1392 параграфи, дві третини з яких виклад фактів. Ця війна справді є найбільш задокументованою за всю історію людства.

Період часу, що розглядався

На стадії прийнятності дуже важливо було визначити часові межі для розгляду справи по суті. Суд обмежив розгляд тверджень уряду України щодо адміністративної практики держави-відповідача в Криму (або щодо Криму) періодом між 27 лютого 2014 року та 26 серпня 2015 року.

Це означає, що політичні затримання, пов’язані з проведенням так званих референдумів, увійшли до сукупності фактів, які розглядалися по суті й не були визнані неприйнятними на початковій стадії, що є безперечним успіхом України як заявника.

Доведення системності порушень на тлі війни

Дуже важливим для подальших міжнародних судових розглядів є акцент, зроблений, аби відмежувати юрисдикцію ЄСПЛ і визначити відносини між положеннями Конвенції та нормами міжнародного гуманітарного права в цій справі. Це одне з найважливіших правових питань, з якими стикнувся Суд, розглядаючи справи про порушення прав людини (зокрема масові) на тлі збройних конфліктів. Отже, Суд вирішив, що стосовно кожного встановленого порушення з’ясовуватиме, чи є суперечність між положеннями Конвенції та нормами міжнародного гуманітарного права, та саме в цій справі дійшов висновку, що між цими положеннями конфлікту немає, вони є взаємодоповнювальними.

Визначальною є констатація порушення відповідачем статті 18 Конвенції — «Обмеження, дозволені згідно з цією Конвенцією щодо зазначених прав і свобод, не застосовуються для інших цілей, ніж ті, для яких вони встановлені». Порушення цієї статті Конвенції довести дуже складно, проте українській юридичній команді вдалося це зробити. Суд наголосив, що елементи справи демонструють не лише регулярну схему скоєння злочинів, а й існування безперервної державної політики придушення будь-якої опозиції, курс дій, який розробили й публічно пропагували провідні представники важливих російських органів влади. Відповідно Суд дійшов висновку, що мала місце тривала адміністративна практика обмеження прав і свобод «українських політичних в’язнів» у Криму з прихованою метою, не передбаченою Конвенцією.

Якими є наслідки?

Велика палата розглянула справу по суті, проте не була готова вирішити питання справедливої сатисфакції відповідно до статті 41 Конвенції. Суд вважає, що питання застосування цієї статті не готове до вирішення.

З огляду на це Суд посилається на справи «Кіпр проти Туреччини», «Грузія проти Росії (I)» та «Грузія проти Росії (II)». У цих справах Суд раніше встановив три критерії визначення того, чи було присудження у вигляді справедливої сатисфакції виправданим у міждержавній справі: «(i) тип скарги, поданої урядом-заявником, яка мала стосуватися порушення основних прав людини її громадян (або інших жертв); (ii) чи можна ідентифікувати жертв; та (iii) головна мета порушення справи».

У рішенні «Грузія проти Росії (II)» Суд також повторив про обов’язок договірних держав співпрацювати, який окреслив так: «Цей обов’язок співпрацювати, який також застосовується в міждержавних справах... є особливо важливим для належного відправлення правосуддя, коли Суд присуджує справедливу сатисфакцію відповідно до статті 41 Конвенції у справі такого типу. Це стосується обох договірних сторін: уряду-заявника, який, відповідно до правила 60 Регламенту Суду, має обґрунтувати свої вимоги, а також уряду-відповідача, щодо якого наявність адміністративної практики, що порушує Конвенцію, було знайдено в основному рішенні». Нагадаємо, що в справі «Україна проти Росії (щодо Криму)» заявником є Україна, а відповідачемРосія.

Тож процес комунікації з Росією має тривати, а питання справедливої сатисфакції Суд розгляне згодом. Це означає, що Велика палата ухвалить окреме рішення щодо справедливої сатисфакції з окремою оцінкою шкоди, завданої правопорушеннями, які визнав Суд у основному рішенні від 25 червня 2024 року. Після цього включаться механізми його реалізації, які будуть доступні на той час. У будь-якому разі добровільного виконання Росією своїх зобов’язань очікувати не варто.

Не варто очікувати й швидкого розгляду питання сатисфакції. У справі «Грузія проти Росії (ІІ)» цей процес зайняв більш як два роки.

Замість висновків

Україна — на довгому шляху боротьби за європейські цінності, які є спільним надбанням держав — членів Ради Європи. Щоб забезпечити високу легітимність (довіру та сприйняття) таких судових рішень у всьому світі, потрібен час на ґрунтовне вивчення фактів і мотивацію, адже в такий спосіб установлюється історична правда. Відповідальність за скоєні злочини та порушення прав людини під час агресивної війни Росії проти України забере роки, якщо не десятиліття. Але треба радіти кожному успіху на цьому шляху.

Якщо порівняти з іншими міждержавними механізмами, то швидкість і ефективність правових способів реагування Ради Європи та Європейського суду з прав людини на порушення прав людини в Європі — поза конкуренцією.

Поділитися
Поділитися сюжетом
Джерело матеріала
Згадувані персони
30 хвилин геймплея Gothic 1 Remake — безплатна демоверсія вже завтра
ITC
2025-02-23T21:48:10Z
Де помилка на малюнку: лише люди з "орлиним зором" побачать розгадку за 3 секунди
GlavRed
2025-02-23T21:27:19Z
NVIDIA RTX 5090 знов згоріла — цього разу не через кабель
ITC
2025-02-23T20:58:45Z
Миші уміють реанімувати непритомних "родичів": науковці показали дії гризунів
Фокус
2025-02-23T20:27:57Z
Причини зникнення неандертальців
360ua.news
2025-02-23T20:15:31Z
Дубай та Ілон Маск запускають підземний транспортний проєкт
InternetUA
2025-02-23T20:07:40Z
Як поліпшити швидкість зарядки будь-якого ноутбука: топ-5 порад від експертів
InternetUA
2025-02-23T19:46:29Z
Фішинг від імені PayPal — хакери використовують справжні e-mail компанії
ITC
2025-02-23T19:37:10Z
Деталі The Elder Scrolls VI: повернення драконів, морські битви та вплив Starfield
24tv
2025-02-23T19:30:10Z
Wi-Fi завжди поруч: топ-8 ідеальних міст для цифрових кочівників
InternetUA
2025-02-23T21:28:07Z
Чекайте на ранній врожай: коли сіяти моркву на розсаду та у відкритий ґрунт
24tv
2025-02-23T21:12:00Z
6 речей, які потрібно прибирати щодня перед сном: в домі буде ідеальний порядок
24tv
2025-02-23T19:36:39Z
Гороскоп Таро на тиждень з 24 лютого по 2 березня: Рибам - проблеми з грошима, Дівам - проблеми
GlavRed
2025-02-23T19:27:42Z
Цей рецепт вартує нагороди: картопляні млинці з начинкою – ідеальна вечеря на всю сім'ю
24tv
2025-02-23T19:09:11Z
Грошові ритуали предків: як залучити багатство без зайвих зусиль
Знай
2025-02-23T18:51:13Z
Як приготувати форшмак: рецепт популярної одеської страви
Фокус
2025-02-23T18:30:10Z
Мох на деревах: як нейтралізувати - дієві лайфхаки
GlavRed
2025-02-23T17:27:04Z
Не викидайте плитку, що залишилася після ремонту: що з нею можна зробити
24tv
2025-02-23T16:48:07Z
У Деснянському районі столиці впали уламки ворожого безпілотника
ГЛАВКОМ NET
2025-02-23T21:15:03Z
Диво на кордоні. «Німий» чоловік, який прикинувся жінкою, заговорив
ГЛАВКОМ NET
2025-02-23T20:21:32Z
Жінка повірила шахраю і втратила 95 тисяч гривень
InternetUA
2025-02-23T20:07:16Z
Вибухи на Київщині: ОВА попередила про небезпеку
TSN
2025-02-23T20:06:27Z
Масовий викид косаток на пляжі Австралії
360ua.news
2025-02-23T19:39:57Z
На Київщині і у низці областей оголосили повітряну тривогу через загрозу дронів
УкраинФорм
2025-02-23T19:33:19Z
Літак American Airlines з пасажирами екстрено сів у Римі через загрозу вибуху - Reuters
УкраинФорм
2025-02-23T18:36:00Z
Атака російського дрона на ЧАЕС: рятувальники виявили нові осередки тління
УкраинФорм
2025-02-23T18:27:00Z
На Франківщині засуджено матір, у якої померла донька
ГЛАВКОМ NET
2025-02-23T18:15:13Z
Ювентус мінімально здолав Кальярі
Football.ua
2025-02-23T21:42:39Z
Легендарний форвард Карпат перейшов у клуб, який виступає у Лізі чемпіонів
24tv
2025-02-23T21:37:41Z
Українські дзюдоїсти здобули «золото», «срібло» та 3 «бронзи» на Warsaw European Open
УкраинФорм
2025-02-23T21:27:02Z
Лупашко: Сподобалось, що Карпати діяли сміливо
Football.ua
2025-02-23T21:16:20Z
Слот пояснив, як обіграти Манчестер Сіті на Етіхаді
Football.ua
2025-02-23T21:00:30Z
Шовковський: Ми чудово розуміли, що весняний футбол – особливий
Football.ua
2025-02-23T20:58:21Z
Неймовірна Марта Костюк зачарувала публіку стильним образом на вечірці у Мексиці
24tv
2025-02-23T20:51:21Z
Гоффенгайм і Штутгарт не виявили сильнішого
Football.ua
2025-02-23T20:30:02Z
"Ліверпуль" розібрався з "Манчестер Сіті" та збільшив лідерський відрив у АПЛ
TSN
2025-02-23T20:10:10Z
На фронті 81 боєзіткнення, на Покровському напрямку ворог зазнав відчутних втрат
УкраинФорм
2025-02-23T21:06:28Z
У Києві ППО збиває ворожі дрони
ГЛАВКОМ NET
2025-02-23T21:03:21Z
Росіяни, ймовірно, розстріляли українських полонених на Курському напрямку - Лубінець
УкраинФорм
2025-02-23T20:57:30Z
У Києві пролунали вибухи, по «Шахедах» працює ППО
УкраинФорм
2025-02-23T20:51:13Z
У Києві та низці областей оголосили тривогу через ракетну небезпеку
TSN
2025-02-23T20:48:53Z
Сили оборони знищили чотири БМП і чотири танки росіян на Харківщині
УкраинФорм
2025-02-23T20:27:18Z
Захисниця Маріуполя повернулась з полону та майже дісталась Антарктиди: що її зупинило
Фокус
2025-02-23T19:36:21Z
У Львові на полях військових поховань засвітили промені пам’яті
УкраинФорм
2025-02-23T19:00:50Z
В Анкарі відзначили 140 років від дня народження першого голови Кримської Народної Республіки
УкраинФорм
2025-02-23T18:48:57Z
3 короткі серіали до 10 епізодів, з якими ви впораєтесь за кілька вечорів
24tv
2025-02-23T21:57:39Z
Євробачення-2025: конкурсант з Італії відмовився від участі
GlavRed
2025-02-23T21:57:01Z
Sunday news з Софією Єгоровою! До Перемоги!
FM-TV
2025-02-23T21:48:52Z
Пригоди Котигорошка та його друзів: дивитись онлайн
CutInsight
2025-02-23T21:36:39Z
"Про твої вуста": Налчаджиоглу публічно пофліртував з Іриною Білик
GlavRed
2025-02-23T21:27:05Z
Дженніфер Лопес публічно звернулася до своїх дітей
Фокус
2025-02-23T18:45:48Z
Володимир Дантес розповів про плани на новий шлюб: "Війна навчила мене"
GlavRed
2025-02-23T18:27:25Z
Джинси 2025: модні варіанти на кожен день
GlavRed
2025-02-23T18:27:00Z
Представник Італії на "Євробаченні-2025" неочікувано відмовився від участі в конкурсі
TSN
2025-02-23T18:06:20Z
Стан Папи Римського залишається критичним, але він при свідомості - Ватикан
УкраинФорм
2025-02-23T21:57:20Z
У логотипі Ford є маленька деталь, яку люди не помічали роками, і її історія вражає
24tv
2025-02-23T21:27:03Z
Зеленський: Україна виробила рекордну кількість артсистем та готує нову балістичну зброю
Хвиля
2025-02-23T21:18:57Z
Розробники з Південної Кореї представили новітній кулемет XR-17 стандарту НАТО
InternetUA
2025-02-23T20:36:57Z
Потрапили у свою пастку: США "проґавили" військові навчання Китаю біля Австралії
24tv
2025-02-23T20:27:25Z
"Люблю тварин, але це занадто": жінка виїхала зі своєї квартини через собаку сусідки, деталі
Фокус
2025-02-23T20:21:18Z
Штрафи до 1700 гривень: водіям нагадали про "найдорожчі" місця для паркування
ТСН
2025-02-23T19:51:17Z
Андрющенко розповів, що відбувається з російським судном, яке почало тонути в Азовському морі
24tv
2025-02-23T19:51:07Z
На Київщині ППО працює по ворожих безпілотниках
УкраинФорм
2025-02-23T19:45:08Z
Цю помилку в спортзалі роблять майже всі, а вона дуже впливає на результати
24tv
2025-02-23T19:36:21Z
Дієвий метод очищення уггі після зими: вони виглядатимуть як нові
24tv
2025-02-23T19:15:03Z
Синдром хронічної втоми: чому ви завжди виснажені та як з цим боротися
24tv
2025-02-23T19:03:38Z
Чому Кабмін заблокував благодійну програму для пацієнтів?
360ua.news
2025-02-23T18:30:13Z
4 причини, чому не тримається гель-лак: про це потрібно знати
24tv
2025-02-23T16:39:38Z
Секретні прийоми: стало відомо, що потрібно робити, щоб прокидатися менш млявими
Фокус
2025-02-23T15:06:26Z
Чоловіки в групі особливого ризику: лікарка назвала несподівану причину ранньої смерті
Хвиля
2025-02-23T14:30:00Z
Замінять каву: 5 напоїв, що швидко наповнять енергією
24tv
2025-02-23T13:51:19Z
І лікують, і смакують: спеції, які мають бути на вашій кухні
TSN
2025-02-23T10:18:35Z
Нацбанк попереджає про зростання фальшивих банкнот в Україні: які купюри підробляють найчастіше
Политека
2025-02-23T21:00:17Z
Від хліба до інтернету: які послуги та продукти найбільше подорожчають у 2025 році
Хвиля
2025-02-23T20:30:59Z
Ціни на кілограм коропа: де можна купити найдешевше
Политека
2025-02-23T20:30:02Z
Чи можливе перевищення вартості суборенди землі над вартістю оренди
24tv
2025-02-23T20:06:17Z
Sony знову судять через завищені ціни в PS Store
24tv
2025-02-23T20:06:09Z
Ощадбанк попередив українців про зміни: чого чекати клієнтам
Политека
2025-02-23T20:00:47Z
Базовий продукт раціону "впаде" в ціні на 9%: експерт потішив прогнозом
GlavRed
2025-02-23T19:27:49Z
Рекордне подорожчання вершкового масла: чи зростатиме ціна та коли чекати покращення
Знай
2025-02-23T19:12:19Z
Зовнішній борг України виросте вдвічі: що заховано в угоді із США про рідкоземельні метали
24tv
2025-02-23T19:00:50Z
Не вмикайте фари до запуску двигуна: механік розвіяв популярний міф
ТСН
2025-02-23T21:51:46Z
Ford відкликає кросовери Explorer та Aviator
360ua.news
2025-02-23T16:42:40Z
Як перевірити машину на штрафи в Україні: найпростіші способи
Политека
2025-02-23T14:33:41Z
Знайдено мотоцикл «Дніпро Соло» з нульовим пробігом
AutoCentre
2025-02-23T13:07:23Z
Як привітання на дорозі може стати причиною штрафу
360ua.news
2025-02-23T08:45:45Z
Honda оновила найпопулярніший сімейний седан
AutoCentre
2025-02-23T08:06:07Z
Водії можуть втратити права через відсутність одного предмета в авто
GlavRed
2025-02-23T04:27:49Z
Принци Вільям і Гаррі володіють секретною технікою водіння, яка рятує життя
24tv
2025-02-22T21:12:28Z
Штраф у 16 000 гривень: водіїв України почали наказувати за дивне порушення
GlavRed
2025-02-22T20:27:35Z
Напередодні поїздки до США Макрон говорив з лідерами Європи, зокрема, з Орбаном
Лига
2025-02-23T21:57:26Z
Чекав півтори години заради 10 хвилин зустрічі: поляки обурені розмовою Трампа та Дуди
24tv
2025-02-23T21:57:07Z
Кандидат на посаду канцлера Німеччини Мерц заявив, що прагне зробити Європу незалежною від США
ZN UA
2025-02-23T21:57:01Z
Голова МЗС Польщі заявив, що Україна може самотужки воювати до кінця року
24tv
2025-02-23T21:51:51Z
Переможець виборів у Німеччині Фрідріх Мерц критикує США через ставлення до України
TSN
2025-02-23T21:48:04Z
На виборах у Німеччині лідирують консерватори, проросійська "Альтернатива" на другому місці
Лига
2025-02-23T21:45:41Z
Йдуть тектонічні зміни: екзорцистка пророкує кінець війни для України і "потрясіння" для РФ
Знай
2025-02-23T21:30:58Z
На основі Стамбульської угоди: в США кажуть про близькість мирної угоди між РФ і Україною
Фокус
2025-02-23T21:27:54Z
Як гроші на підтримку України працюють на американський бізнес
GlavRed
2025-02-23T21:27:26Z