MY.UAНовини
Рішення ЄСПЛ у справі «Україна проти Росії ». Який результат маємо?
Рішення ЄСПЛ у справі «Україна проти Росії ». Який результат маємо?

Рішення ЄСПЛ у справі «Україна проти Росії ». Який результат маємо?

Рішення ЄСПЛ у справі «Україна проти Росії (щодо Криму)». Який результат маємо?

У вівторок, 25 червня 2024 року, після майже десяти років судових процедур Європейський суд з прав людини (ЄСПЛ) оголосив рішення у справі «Україна проти Росії (щодо Криму)». «Уряд України довів існування систематичних порушень прав наших громадян з початку окупації Криму в лютому 2014 року».

Коротка історія розгляду справи

Розгляд справи було розпочато за двома заявами проти Російської Федерації, поданими Україною до Суду згідно зі статтею 33 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод (далі — Конвенція) 13 березня 2014 року та 10 серпня 2018 року відповідно. Обидві заяви стосувалися подій у Криму (для цілей цього рішення «Крим» стосується як Автономної Республіки Крим (АРК), так і міста Севастополя) та на сході України.

На розгляді Великої палати ЄСПЛ справа перебувала шість років, адже 7 травня 2018 року палата Першої секції відмовилася від юрисдикції на користь Великої палати.

Результати розгляду справи по суті

Члени української юридичної команди, які представляли Україну, напевно, ще ділитимуться подробицями. Очевидно, що процес комунікації з Росією під час розгляду справи був сюрреалістичним. Але вже зараз про результати розгляду справи по суті можна дізнатися з повного офіційного тексту рішення (опубліковано англійською та французькою мовами).

Уповноважена у справах ЄСПЛ Маргарита Сокоренко у своєму дописі у Фейсбуці коротко зазначила: «Уряд України довів існування систематичних порушень прав наших громадян з початку окупації Криму в лютому 2014 року!». Також, наголосила Маргарита Сокоренко, ЄСПЛ установив одноголосно, що Україна довела існування з боку Росії такої адміністративної (тобто владної) практики, як:

— зникнення людей та відсутність ефективного розслідування у зв’язку з цим усупереч статті 2 Конвенції;

— жорстоке поводження та незаконні затримання всупереч статтям 3 та 5;

— незаконне поширення російського законодавства, внаслідок чого суди в Криму не можуть вважатися встановленими відповідно до закону, всупереч статті 6;

— примусова зміна українського громадянства на російське всупереч статті 8;

— систематичні масові обшуки на порушення статті 8;

— примусове переміщення на територію РФ засуджених на порушення статті 8;

— напади й переслідування релігійних лідерів, які не належали до РПЦ, обшуки та конфіскація майна у зв’язку з цим на порушення статті 9;

— закриття неросійських медіа, зокрема українських і кримськотатарських телестанцій, постійні переслідування й напади на журналістів на порушення статті 10;

— заборона мирних зібрань і протестів та напади й переслідування їх організаторів на порушення статті 11;

— експропріація приватного майна на порушення статті 1 Першого протоколу;

— закриття українських і кримськотатарських класів усупереч статті 2 Першого протоколу;

— порушення права на свободу пересування між окупованою територією Криму та материковою частиною України;

— дискримінація кримських татар;

— порушення прав політичних в’язнів, неможливість їх повернення в Україну та жорстоке поводження з ними на території окупованого Криму та РФ.

Варто наголосити, що окремої думки не висловив жоден із 17 суддів Великої палати ЄСПЛ щодо жодного з установлених порушень.

Рішення, безперечно, є хрестоматійним, потребує осмислення та вивчення загальних принципів і підходів, попередньої практики, яку застосував Суд щодо кожного з установлених порушень, а це 1392 параграфи, дві третини з яких виклад фактів. Ця війна справді є найбільш задокументованою за всю історію людства.

Період часу, що розглядався

На стадії прийнятності дуже важливо було визначити часові межі для розгляду справи по суті. Суд обмежив розгляд тверджень уряду України щодо адміністративної практики держави-відповідача в Криму (або щодо Криму) періодом між 27 лютого 2014 року та 26 серпня 2015 року.

Це означає, що політичні затримання, пов’язані з проведенням так званих референдумів, увійшли до сукупності фактів, які розглядалися по суті й не були визнані неприйнятними на початковій стадії, що є безперечним успіхом України як заявника.

Доведення системності порушень на тлі війни

Дуже важливим для подальших міжнародних судових розглядів є акцент, зроблений, аби відмежувати юрисдикцію ЄСПЛ і визначити відносини між положеннями Конвенції та нормами міжнародного гуманітарного права в цій справі. Це одне з найважливіших правових питань, з якими стикнувся Суд, розглядаючи справи про порушення прав людини (зокрема масові) на тлі збройних конфліктів. Отже, Суд вирішив, що стосовно кожного встановленого порушення з’ясовуватиме, чи є суперечність між положеннями Конвенції та нормами міжнародного гуманітарного права, та саме в цій справі дійшов висновку, що між цими положеннями конфлікту немає, вони є взаємодоповнювальними.

Визначальною є констатація порушення відповідачем статті 18 Конвенції — «Обмеження, дозволені згідно з цією Конвенцією щодо зазначених прав і свобод, не застосовуються для інших цілей, ніж ті, для яких вони встановлені». Порушення цієї статті Конвенції довести дуже складно, проте українській юридичній команді вдалося це зробити. Суд наголосив, що елементи справи демонструють не лише регулярну схему скоєння злочинів, а й існування безперервної державної політики придушення будь-якої опозиції, курс дій, який розробили й публічно пропагували провідні представники важливих російських органів влади. Відповідно Суд дійшов висновку, що мала місце тривала адміністративна практика обмеження прав і свобод «українських політичних в’язнів» у Криму з прихованою метою, не передбаченою Конвенцією.

Якими є наслідки?

Велика палата розглянула справу по суті, проте не була готова вирішити питання справедливої сатисфакції відповідно до статті 41 Конвенції. Суд вважає, що питання застосування цієї статті не готове до вирішення.

З огляду на це Суд посилається на справи «Кіпр проти Туреччини», «Грузія проти Росії (I)» та «Грузія проти Росії (II)». У цих справах Суд раніше встановив три критерії визначення того, чи було присудження у вигляді справедливої сатисфакції виправданим у міждержавній справі: «(i) тип скарги, поданої урядом-заявником, яка мала стосуватися порушення основних прав людини її громадян (або інших жертв); (ii) чи можна ідентифікувати жертв; та (iii) головна мета порушення справи».

У рішенні «Грузія проти Росії (II)» Суд також повторив про обов’язок договірних держав співпрацювати, який окреслив так: «Цей обов’язок співпрацювати, який також застосовується в міждержавних справах... є особливо важливим для належного відправлення правосуддя, коли Суд присуджує справедливу сатисфакцію відповідно до статті 41 Конвенції у справі такого типу. Це стосується обох договірних сторін: уряду-заявника, який, відповідно до правила 60 Регламенту Суду, має обґрунтувати свої вимоги, а також уряду-відповідача, щодо якого наявність адміністративної практики, що порушує Конвенцію, було знайдено в основному рішенні». Нагадаємо, що в справі «Україна проти Росії (щодо Криму)» заявником є Україна, а відповідачемРосія.

Тож процес комунікації з Росією має тривати, а питання справедливої сатисфакції Суд розгляне згодом. Це означає, що Велика палата ухвалить окреме рішення щодо справедливої сатисфакції з окремою оцінкою шкоди, завданої правопорушеннями, які визнав Суд у основному рішенні від 25 червня 2024 року. Після цього включаться механізми його реалізації, які будуть доступні на той час. У будь-якому разі добровільного виконання Росією своїх зобов’язань очікувати не варто.

Не варто очікувати й швидкого розгляду питання сатисфакції. У справі «Грузія проти Росії (ІІ)» цей процес зайняв більш як два роки.

Замість висновків

Україна — на довгому шляху боротьби за європейські цінності, які є спільним надбанням держав — членів Ради Європи. Щоб забезпечити високу легітимність (довіру та сприйняття) таких судових рішень у всьому світі, потрібен час на ґрунтовне вивчення фактів і мотивацію, адже в такий спосіб установлюється історична правда. Відповідальність за скоєні злочини та порушення прав людини під час агресивної війни Росії проти України забере роки, якщо не десятиліття. Але треба радіти кожному успіху на цьому шляху.

Якщо порівняти з іншими міждержавними механізмами, то швидкість і ефективність правових способів реагування Ради Європи та Європейського суду з прав людини на порушення прав людини в Європі — поза конкуренцією.

Поділитися
Поділитися сюжетом
Джерело матеріала
Згадувані персони
Россия готовится к бегству с оккупированных территорий: британская разведка привела факты
Comments UA
2024-07-04T15:43:35Z
Подействовало ли давление Запада: какое решение принял Си по войне в Украине
Comments UA
2024-07-05T04:03:58Z
Путин об идее Трампа быстро закончить войну: Мы это поддерживаем
Европейская правда
2024-07-04T19:33:05Z
Стало известно, сколько военных КНДР привлекут к войне в Украине
Comments UA
2024-06-27T15:37:18Z
Фицо впервые появился на публике после покушения: похвалил Орбана за визит в Москву
Обозреватель
2024-07-06T00:10:46Z
Миланский аэропорт хотят назвать в честь Берлускони: идея нравится не всем
Обозреватель
2024-07-05T23:01:16Z
Кремль оценил перспективы отношений с Евросоюзом
Корреспондент
2024-06-28T13:06:12Z
Аллах Акбар: военный эксперт рассказал, что будет после стрельбы в Дагестане
Знай
2024-06-24T12:16:24Z
В РФ прилетал китайский Y-20: почему этот рейс называют "подозрительным"
Comments UA
2024-06-30T19:01:06Z
Хуже, чем "лысый черт": Притула признался, у кого принципиально отказался брать донат на ВСУ
Обозреватель
2024-07-03T07:12:12Z
Выплаты ВПЛ: обязаны ли переселенцы возвращать пособие, если его начислили по ошибке
Фокус
2024-06-24T14:51:59Z
Конец эпохи высокоточности: как Пентагону сохранить доминирование в оружии
Фокус
2024-07-03T09:17:00Z
С 1 июля могут мобилизовать три категории студентов, - СМИ
Известия Киев
2024-06-27T19:31:27Z
С толерантностью пора заканчивать. В ВСУ призвали усилить мобилизацию
Comments UA
2024-07-05T21:27:40Z
"Конец света не наступит": адвокат рассказал, что будет с обновлением данных после 16 июля. Видео
Обозреватель
2024-07-05T20:14:31Z
В Украине ввели дополнительные проверки для водителей: чего стоит ожидать
Фокус
2024-06-27T13:30:25Z
Украинцев могут заставить вернуть пенсию государству: когда суд встанет против вас
Знай
2024-06-25T15:39:58Z
Почему не взлетел RAH-66 Comanche: история разработки стелс-вертолета
Фокус
2024-07-04T13:31:56Z
Для него война началась еще в 2014-м: на фронте погиб мужественный воин с Прикарпатья. Фото
Обозреватель
2024-06-24T03:07:12Z
"Не были здесь по полгода": Зеленский на Донбассе разозлился на чиновников
Апостроф
2024-06-26T12:07:22Z
В Ворохте на Франковщине напали на военнослужащего ТЦК
Апостроф
2024-07-04T19:00:07Z
Оккупанты начали использовать химическое оружие с люизитом
Апостроф
2024-06-22T15:39:12Z
Взрывы в Севастополе: оккупанты перекрыли Керченский мост, — соцсети
Фокус
2024-07-05T22:57:06Z
Рывок на 2 км: ВС РФ продвинулись в трех точках под Покровском и Торецком
Фокус
2024-07-05T22:00:32Z
Миллионы долларов от Кремля: "Схемы" нашли украинских владельцев санатория в Крыму
Фокус
2024-07-05T21:36:34Z
Лунный гороскоп на 6 июля, суббота
Marie Claire
2024-07-05T21:06:07Z
Сейчас Крым – ключевой акцент будет в предложениях заморозить военный конфликт, - медиум Анна Атаманова
Политека
2024-07-05T20:57:23Z
Наталья Могилевская не побоялась показать себя "без ничего" в 48 лет: "Все только начинается"
Знай
2024-06-23T14:51:01Z
У известной актрисы из "Бриллиантовой руки" обнаружили рак
Comments UA
2024-07-04T19:27:03Z
"Даже мама меня не поняла". Ирина Федишин впервые прокомментировала слухи о беременности
Обозреватель
2024-07-04T12:16:50Z
Ей нет равных: самые стильные образы Кейт Миддлтон в истории Уимблдона, которые точно стоит повторить
Marie Claire
2024-07-03T16:45:20Z
"Копаются в родительских вещах": оккупанты конфисковали дом Джамалы в Крыму
Фокус
2024-07-05T22:27:49Z
«Орбан лучше съездил в Киев, чем Путин»: актер 95 квартала сделал пародию
Апостроф
2024-07-05T19:00:24Z
Сердючка кулинарной метафорой ответила Фарион, которая раскритиковала ее за суржик
Комсомольская правда
2024-06-22T12:47:55Z
Даша Астафьева после свадьбы поделилась с украинками секретами спокойной жизни: "Сними джинсы..."
Знай
2024-07-03T16:51:04Z
От Rolex до Cartier: 7 культовых моделей часов, о которых мечтает каждая женщина
Marie Claire
2024-07-03T18:01:41Z
В Воронеже произошло таинственное нападение на управление ФСБ: есть погибший, здание оцеплено
Новости Украины
2024-07-05T20:18:33Z
Врачи сочли годным: мужчина с переломом ключицы не явился в ТЦК и получил приговор суда
Политека
2024-07-03T05:04:16Z
Поклонник пообещал навести ракеты на дом женщины, отказавшей ему
Корреспондент
2024-07-04T22:49:14Z
Нацгвардии передали изъятые на границе российские инструменты
Хвиля
2024-07-06T00:12:38Z
В Воронеже между работниками ФСБ произошла стрельба, один из них скрылся в Украине
Обозреватель
2024-07-05T23:43:58Z
"Командир хороший, молодец", - в РФ кверху брюхом упал самолет. ВИДЕО
Новости Украины
2024-07-05T19:27:08Z
Забирали собранные деньги и ждали рф: на пункте пропуска задержали "волонтеров", у них нашли немало интересного
Политека
2024-07-05T19:01:29Z
В Воронеже неизвестный атаковал ФСБ
Апостроф
2024-07-05T18:54:22Z
В Воронеже в управлении ФСБ застрелили сотрудника спецслужб, — росСМИ
Фокус
2024-07-05T18:12:43Z
Огурец-колибри или мини-арбуз: как выраститьтакое чудо, чтобы и поесть, и в компот добавить
Знай
2024-07-02T18:51:55Z
Как отмыть в блеске ванную комнату: понадобятся простые продукты из кухни
Обозреватель
2024-06-30T04:10:59Z
Гороскоп на 6 июля 2024 года по картам Таро для всех знаков зодиака
UAToday
2024-07-05T20:06:05Z
Сладкие и пышные вареники с черникой: готовятся на пару
Обозреватель
2024-07-05T20:04:57Z
Вместо майонезов, кетчупов и других соусов: как приготовить полезную намазку из свеклы за 10 минут
Обозреватель
2024-07-05T19:02:30Z
Лучше шарлотки: рецепт запеканки с яблоком от победительницы "Зважені та щасливі"
Политека
2024-07-05T18:48:33Z
Не только отварная: с чем вкусно запечь молодую картошку в духовке
Обозреватель
2024-07-05T17:05:02Z
Идеальный летний десерт с персиками: можно приготовить, когда нет света
Обозреватель
2024-07-05T16:02:53Z
Тест: выберите цитату Федора Достоевского, а мы скажем, как вы расстаетесь с мужчинами
Marie Claire
2024-07-05T15:31:20Z
Над Турцией пролетел метеорит зеленого цвета: ученые объяснили причину. Видео
Обозреватель
2024-07-05T23:13:17Z
Случается раз в жизни: вскоре в ночном небе появится вспышка от взрыва звезды
UAToday
2024-07-05T20:06:24Z
"Рыбу-вампира" поймали в реке Вирджинии: почему ученые назвали это хорошим знаком
Обозреватель
2024-07-05T18:28:53Z
Бегемоты летают в воздухе на максимальной скорости: исследователи совершили неожиданное открытие
Обозреватель
2024-07-05T16:37:01Z
Несколько задач одним касанием: смартфоны и часы получат новые функции NFC
Фокус
2024-07-05T15:22:29Z
Крупнейший в мире термоядерный реактор построили во Франции: он заработает только через 15 лет. Фото и видео
Обозреватель
2024-07-05T14:37:37Z
Как выбрать аккумулятор для домашней солнечной электростанции: типы батарей, плюсы и минусы
Фокус
2024-07-05T14:30:02Z
NASA показало, как будет выглядеть первая в истории космическая станция возле Луны
Фокус
2024-07-05T12:30:42Z
Скрытая функция Google выявляет опасные приложения, тайно разрушающие Android-смартфоны
Фокус
2024-07-05T12:30:40Z
Едете на время? Не выходите из квартиры не сделав одну важную вещь
Знай
2024-06-30T04:06:30Z
Опубликованы графики отключения электроэнергии на 5 июля: как долго не будет света
Обозреватель
2024-07-05T10:06:04Z
Всем украинцам проверят газ в квартирах: названы причины из-за которых обязательно отключат голубое топливо
Обозреватель
2024-07-05T22:25:56Z
ЕБРР даст деньги на Чернобыльскую зону
Корреспондент
2024-07-05T22:21:33Z
Украина хочет привязать к себе Европу с помощью железной дороги, - Foreign Policy
UAToday
2024-07-05T20:06:36Z
Шмыгаль назвал приоритет правительства
Хвиля
2024-07-05T20:03:32Z
Украина станет страной "чистой энергии" раньше, чем многие в ЕС: WP о неожиданных последствиях российских обстрелов
Обозреватель
2024-07-05T19:49:18Z
Защита от блэкаутов: "Киевстар" дополнительно закупит около 850 промышленных генераторов
Хвиля
2024-07-05T19:45:30Z
Цены на первые арбузы побили рекорды прошлого сезона: сколько стоит полакомиться любимой ягодой и откуда ее привозят
Знай
2024-07-05T18:06:13Z
Прекрасная фигура в 77: пять способов похудеть от Жаклин Смит
Обозреватель
2024-07-04T16:49:19Z
Для здоровья и фигуры: 5 полезных летних десертов для стабилизации сахара в крови
Фокус
2024-07-05T20:15:35Z
Мелатонин продлевает сон на 20 минут: эксперты узнали больше об этом интересном лекарстве
Знай
2024-07-05T19:51:52Z
Вкусно, но грязно: как отмыть руки от сочных ягод шелковицы
Знай
2024-07-05T18:51:44Z
Коренные изменения, наступающие с переходом к вегетарианской диете
Обозреватель
2024-07-05T18:13:24Z
Правительство определило, когда медучреждения могут оказывать платные услуги
Обозреватель
2024-07-05T17:13:17Z
Как занятия спортом могут замедлить старение: аргументы от ученых
Обозреватель
2024-07-05T15:21:03Z
Как навсегда избавиться от жира: рекомендации врачей
Обозреватель
2024-07-05T13:55:40Z
Жир может сгореть сам по себе: для этого не понадобятся ни диеты, ни спорт
Фокус
2024-07-05T11:27:04Z
Встречалась с россиянами, но выбрала украинца: история любви звезды украинского тенниса, которая играет в свадебном платье
Обозреватель
2024-07-04T17:37:51Z
"Вторая попытка не нужна". Реванш Усик – Фьюри поставили под сомнение
Обозреватель
2024-07-04T19:35:24Z
"Шок в Штутгарте": немцы жалуются на украденную победу, Роналду и Португалия покидают Евро-2024
Фокус
2024-07-05T23:30:36Z
Трагедия Роналду в четвертьфинале Евро-2024: Франция проползает в полуфинал, вообще не забивая с игры
Обозреватель
2024-07-05T21:52:44Z
Испания и Германия устроили побоище в четвертьфинале Евро-2024, которое завершилось голом на последней минуте экстра-тайма
Обозреватель
2024-07-05T18:46:00Z
Англия – Швейцария: все подробности матча 1/4 финала Евро-2024
Обозреватель
2024-07-05T18:25:50Z
Тайсону Фьюри подсказали, как повысить шансы в реванше против Александра Усика
Известия Киев
2024-07-05T16:31:32Z
В Киеве пройдет Мировой турнир по стритболу Red Bull Half Court
Обозреватель
2024-07-05T15:34:34Z
В США объявили победителя конкурса по поеданию хот-догов
Корреспондент
2024-07-05T14:49:13Z
Новый доступный кроссовер Chevrolet столкнулся с проблемой: машины отзывают
Обозреватель
2024-07-05T22:07:09Z
Современную бюджетную модель Citroen показали на фото до премьеры
Обозреватель
2024-07-05T20:01:53Z
Очень практично и недорого: лучшие семейные автомобили 2024 года
Обозреватель
2024-07-05T19:28:15Z
VW удивил новым недорогим кроссовером: появились официальные фото
Обозреватель
2024-07-05T16:16:02Z
Нового американского соперника VW Jetta и Hyundai Elantra рассекретили до премьеры
Фокус
2024-07-05T13:36:44Z
В Украине появится новый минивэн Citroen: комплектации и цены
Фокус
2024-07-05T11:42:46Z
В США распродают за $2500 новые электрокроссоверы с запасом хода 560 км
Фокус
2024-07-05T10:45:31Z
Легкий старт: почему Citroen e-С4 - лучший способ пересесть на электрокар
Корреспондент
2024-07-05T08:58:05Z
ТОП-10 доступных негибридных авто с низким расходом топлива
Знай
2024-07-05T07:52:40Z