MY.UAНовини
Рішення ЄСПЛ у справі «Україна проти Росії ». Який результат маємо?
Рішення ЄСПЛ у справі «Україна проти Росії ». Який результат маємо?

Рішення ЄСПЛ у справі «Україна проти Росії ». Який результат маємо?

Рішення ЄСПЛ у справі «Україна проти Росії (щодо Криму)». Який результат маємо?

У вівторок, 25 червня 2024 року, після майже десяти років судових процедур Європейський суд з прав людини (ЄСПЛ) оголосив рішення у справі «Україна проти Росії (щодо Криму)». «Уряд України довів існування систематичних порушень прав наших громадян з початку окупації Криму в лютому 2014 року».

Коротка історія розгляду справи

Розгляд справи було розпочато за двома заявами проти Російської Федерації, поданими Україною до Суду згідно зі статтею 33 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод (далі — Конвенція) 13 березня 2014 року та 10 серпня 2018 року відповідно. Обидві заяви стосувалися подій у Криму (для цілей цього рішення «Крим» стосується як Автономної Республіки Крим (АРК), так і міста Севастополя) та на сході України.

На розгляді Великої палати ЄСПЛ справа перебувала шість років, адже 7 травня 2018 року палата Першої секції відмовилася від юрисдикції на користь Великої палати.

Результати розгляду справи по суті

Члени української юридичної команди, які представляли Україну, напевно, ще ділитимуться подробицями. Очевидно, що процес комунікації з Росією під час розгляду справи був сюрреалістичним. Але вже зараз про результати розгляду справи по суті можна дізнатися з повного офіційного тексту рішення (опубліковано англійською та французькою мовами).

Уповноважена у справах ЄСПЛ Маргарита Сокоренко у своєму дописі у Фейсбуці коротко зазначила: «Уряд України довів існування систематичних порушень прав наших громадян з початку окупації Криму в лютому 2014 року!». Також, наголосила Маргарита Сокоренко, ЄСПЛ установив одноголосно, що Україна довела існування з боку Росії такої адміністративної (тобто владної) практики, як:

— зникнення людей та відсутність ефективного розслідування у зв’язку з цим усупереч статті 2 Конвенції;

— жорстоке поводження та незаконні затримання всупереч статтям 3 та 5;

— незаконне поширення російського законодавства, внаслідок чого суди в Криму не можуть вважатися встановленими відповідно до закону, всупереч статті 6;

— примусова зміна українського громадянства на російське всупереч статті 8;

— систематичні масові обшуки на порушення статті 8;

— примусове переміщення на територію РФ засуджених на порушення статті 8;

— напади й переслідування релігійних лідерів, які не належали до РПЦ, обшуки та конфіскація майна у зв’язку з цим на порушення статті 9;

— закриття неросійських медіа, зокрема українських і кримськотатарських телестанцій, постійні переслідування й напади на журналістів на порушення статті 10;

— заборона мирних зібрань і протестів та напади й переслідування їх організаторів на порушення статті 11;

— експропріація приватного майна на порушення статті 1 Першого протоколу;

— закриття українських і кримськотатарських класів усупереч статті 2 Першого протоколу;

— порушення права на свободу пересування між окупованою територією Криму та материковою частиною України;

— дискримінація кримських татар;

— порушення прав політичних в’язнів, неможливість їх повернення в Україну та жорстоке поводження з ними на території окупованого Криму та РФ.

Варто наголосити, що окремої думки не висловив жоден із 17 суддів Великої палати ЄСПЛ щодо жодного з установлених порушень.

Рішення, безперечно, є хрестоматійним, потребує осмислення та вивчення загальних принципів і підходів, попередньої практики, яку застосував Суд щодо кожного з установлених порушень, а це 1392 параграфи, дві третини з яких виклад фактів. Ця війна справді є найбільш задокументованою за всю історію людства.

Період часу, що розглядався

На стадії прийнятності дуже важливо було визначити часові межі для розгляду справи по суті. Суд обмежив розгляд тверджень уряду України щодо адміністративної практики держави-відповідача в Криму (або щодо Криму) періодом між 27 лютого 2014 року та 26 серпня 2015 року.

Це означає, що політичні затримання, пов’язані з проведенням так званих референдумів, увійшли до сукупності фактів, які розглядалися по суті й не були визнані неприйнятними на початковій стадії, що є безперечним успіхом України як заявника.

Доведення системності порушень на тлі війни

Дуже важливим для подальших міжнародних судових розглядів є акцент, зроблений, аби відмежувати юрисдикцію ЄСПЛ і визначити відносини між положеннями Конвенції та нормами міжнародного гуманітарного права в цій справі. Це одне з найважливіших правових питань, з якими стикнувся Суд, розглядаючи справи про порушення прав людини (зокрема масові) на тлі збройних конфліктів. Отже, Суд вирішив, що стосовно кожного встановленого порушення з’ясовуватиме, чи є суперечність між положеннями Конвенції та нормами міжнародного гуманітарного права, та саме в цій справі дійшов висновку, що між цими положеннями конфлікту немає, вони є взаємодоповнювальними.

Визначальною є констатація порушення відповідачем статті 18 Конвенції — «Обмеження, дозволені згідно з цією Конвенцією щодо зазначених прав і свобод, не застосовуються для інших цілей, ніж ті, для яких вони встановлені». Порушення цієї статті Конвенції довести дуже складно, проте українській юридичній команді вдалося це зробити. Суд наголосив, що елементи справи демонструють не лише регулярну схему скоєння злочинів, а й існування безперервної державної політики придушення будь-якої опозиції, курс дій, який розробили й публічно пропагували провідні представники важливих російських органів влади. Відповідно Суд дійшов висновку, що мала місце тривала адміністративна практика обмеження прав і свобод «українських політичних в’язнів» у Криму з прихованою метою, не передбаченою Конвенцією.

Якими є наслідки?

Велика палата розглянула справу по суті, проте не була готова вирішити питання справедливої сатисфакції відповідно до статті 41 Конвенції. Суд вважає, що питання застосування цієї статті не готове до вирішення.

З огляду на це Суд посилається на справи «Кіпр проти Туреччини», «Грузія проти Росії (I)» та «Грузія проти Росії (II)». У цих справах Суд раніше встановив три критерії визначення того, чи було присудження у вигляді справедливої сатисфакції виправданим у міждержавній справі: «(i) тип скарги, поданої урядом-заявником, яка мала стосуватися порушення основних прав людини її громадян (або інших жертв); (ii) чи можна ідентифікувати жертв; та (iii) головна мета порушення справи».

У рішенні «Грузія проти Росії (II)» Суд також повторив про обов’язок договірних держав співпрацювати, який окреслив так: «Цей обов’язок співпрацювати, який також застосовується в міждержавних справах... є особливо важливим для належного відправлення правосуддя, коли Суд присуджує справедливу сатисфакцію відповідно до статті 41 Конвенції у справі такого типу. Це стосується обох договірних сторін: уряду-заявника, який, відповідно до правила 60 Регламенту Суду, має обґрунтувати свої вимоги, а також уряду-відповідача, щодо якого наявність адміністративної практики, що порушує Конвенцію, було знайдено в основному рішенні». Нагадаємо, що в справі «Україна проти Росії (щодо Криму)» заявником є Україна, а відповідачемРосія.

Тож процес комунікації з Росією має тривати, а питання справедливої сатисфакції Суд розгляне згодом. Це означає, що Велика палата ухвалить окреме рішення щодо справедливої сатисфакції з окремою оцінкою шкоди, завданої правопорушеннями, які визнав Суд у основному рішенні від 25 червня 2024 року. Після цього включаться механізми його реалізації, які будуть доступні на той час. У будь-якому разі добровільного виконання Росією своїх зобов’язань очікувати не варто.

Не варто очікувати й швидкого розгляду питання сатисфакції. У справі «Грузія проти Росії (ІІ)» цей процес зайняв більш як два роки.

Замість висновків

Україна — на довгому шляху боротьби за європейські цінності, які є спільним надбанням держав — членів Ради Європи. Щоб забезпечити високу легітимність (довіру та сприйняття) таких судових рішень у всьому світі, потрібен час на ґрунтовне вивчення фактів і мотивацію, адже в такий спосіб установлюється історична правда. Відповідальність за скоєні злочини та порушення прав людини під час агресивної війни Росії проти України забере роки, якщо не десятиліття. Але треба радіти кожному успіху на цьому шляху.

Якщо порівняти з іншими міждержавними механізмами, то швидкість і ефективність правових способів реагування Ради Європи та Європейського суду з прав людини на порушення прав людини в Європі — поза конкуренцією.

Поділитися
Поділитися сюжетом
Джерело матеріала
Згадувані персони
У яких областях найбільше зріс попит на вторинну нерухомість в Україні
24tv
2025-07-16T09:10:31Z
Тринадцята пенсія: хто зможе отримати виплату у серпні
24tv
2025-07-16T09:10:09Z
"Інтерпайп" інвестує 120 млн доларів у модернізацію виробництва залізничної продукції до 2032 року
Telegraf
2025-07-16T09:07:19Z
Цінник продовжує падати: скільки коштує кілограм огірків у супермаркеті
24tv
2025-07-16T09:06:40Z
Цукерберг бідніє: хто обігнав власника Facebook і став другою найбагатшою людиною у світі
24tv
2025-07-16T09:06:37Z
Подорожчання продуктів у Вінниці: українцям розповіли про нові ціни
Политека
2025-07-16T09:01:52Z
Люксембург перерахував €10 мільйонів до Фонду підтримки енергетики України
УкраинФорм
2025-07-16T09:00:06Z
Зміни у бронюванні працівників та підприємств: кого торкнуться нові правила
24tv
2025-07-16T08:54:54Z
Шашлик вже не по кишені: ціни на м'ясо в Україні зростають з космічною швидкістю
GlavRed
2025-07-16T08:40:08Z
Масові звільнення в Держдепі США вдарили по аналітиках з питань України та Росії — NYT
ZN UA
2025-07-16T09:10:45Z
Верховний суд відмовив нардепу Ігорю Фрісу у відкритті касаційного провадження за скаргою проти видання «Галка»
Детектор М
2025-07-16T09:10:30Z
США і європейські союзники дали Ірану час до кінця серпня для укладення ядерної угоди - Axios
УкраинФорм
2025-07-16T09:07:26Z
Громадськість закликає зберегти Міндовкілля та не приєднувати його до інших відомств
ZN UA
2025-07-16T09:04:59Z
Справа про депортацію українських дітей із Херсона пішла до суду, серед фігурантів - депутат Держдуми
УкраинФорм
2025-07-16T09:04:48Z
Початок масштабної житлової реформи. Рада підтримала законопроєкт
ГЛАВКОМ NET
2025-07-16T09:04:39Z
Не всі "за": ЗМІ розкрили, хто відмовився купувати зброю Україні за схемою Трампа
GlavRed
2025-07-16T09:04:25Z
У Раді зареєстрували проєкт постанови про відставку Шмигаля
УкраинФорм
2025-07-16T09:04:23Z
ЄС розширив санкції проти Росії за дестабілізацію України та Європи
УкраинФорм
2025-07-16T09:01:02Z
У спортзал йти не треба: учені розказали, чоловіків з якою зовнішністю хочуть жінки
Фокус
2025-07-03T10:12:24Z
Зловживання зі збитками на суму понад ₴7 млн – повідомлено про підозру п’ятьом посадовцям медичного закладу на Київщині
Украина Криминальная
2025-07-16T09:07:07Z
Іноземець за $9 000 допомагав майбутнім лікарям успішно скласти єдиний державний кваліфікаційний іспит КРОК
Украина Криминальная
2025-07-16T08:19:07Z
Коліно кіборга: створено біонічний колінний суглоб для людей з ампутацією
Фокус
2025-07-16T08:16:24Z
Тривала щоденна ходьба допомагає зберегти здоров’я спини
360ua.news
2025-07-16T08:13:40Z
Які продукти змінюють запах тіла
24tv
2025-07-16T08:04:14Z
Чим підживлювати огірки у липні для рясного врожаю: найефективніші варіанти
TSN
2025-07-16T07:46:36Z
"Гнила гарячка" повертається з минулого: у нас майже не залишилося антибіотиків від черевного тифу
Фокус
2025-07-16T07:36:20Z
Мама мала рацію: є справді вагома причина їсти суп під час застуди та грипу
Фокус
2025-07-16T07:31:38Z
Вінниця під прицілом ворожих дронів: чому росіяни б’ють по цьому місту
Telegraf
2025-07-16T09:07:36Z
Синоптики попереджають про спеку, грози та високий ризик пожеж на Київщині
ГЛАВКОМ NET
2025-07-16T08:58:51Z
Втрати серед цивільних в Україні за пів року зросли на понад 50% через обстріли Росії - ОБСЄ
УкраинФорм
2025-07-16T08:52:56Z
Росіяни вдарили по Вінниці. Там є постраждалі та влучання в цивільну інфраструктуру
ZN UA
2025-07-16T08:43:49Z
Обстріли КАБами, дронами і снарядами: як виживає селище, яке росіяни стирають з лиця землі
TSN
2025-07-16T08:36:34Z
Війська РФ ударили з артилерії по Нікополю, є загибла та поранені
УкраинФорм
2025-07-16T08:34:51Z
Мішенню стала енергетика. Зеленський розповів деталі нічної атаки
ГЛАВКОМ NET
2025-07-16T08:25:52Z
Гороскоп на завтра 17 липня: Терезам - захоплива ситуація, Рибам - витрати
GlavRed
2025-07-16T08:25:07Z
Ворог взяв два міста в напівоточення: генерал оцінив шанси ЗСУ стримати РФ
GlavRed
2025-07-16T08:25:03Z
Аді Роговцевій – 88: особисте життя, найцікавіші цитати, підтримка армії
ГЛАВКОМ NET
2025-07-16T09:10:46Z
Була у шлюбі із нинішнім чоловіком Сумської: якою була у молодості зірка українських серіалів Кондратовська
Telegraf
2025-07-16T08:55:18Z
Оголоcили претендентів на премію «Еммі-2025»
Детектор М
2025-07-16T08:49:12Z
Козловський після примирення з Кондратюком знову згадав їхній конфлікт: "Послання до старого очкарика"
TSN
2025-07-16T08:36:16Z
"Винесли все цінне": будинок Софії Ротару пограбували
GlavRed
2025-07-16T08:34:06Z
"У нього своє життя": Ксенія Мішина розповіла про зміни у спілкуванні із сином
GlavRed
2025-07-16T08:25:39Z
Ніхто не знав: біологічний син Джолі та Пітта шокував своїми досягненнями
GlavRed
2025-07-16T08:25:31Z
Суспільне отримало понад 500 заявок на участь у нацвідборі на «Дитяче Євробачення-2025»
Детектор М
2025-07-16T08:25:10Z
Віталій Козловський презентував нову пісню, реліз якої відкладав рік
24tv
2025-07-16T08:21:43Z
У Британії вандали отримали реальний термін за "вбивство" дерева: скільки років їм дали
Фокус
2025-07-16T09:10:17Z
Келлогу показали дрони українського виробництва
1News
2025-07-16T09:07:20Z
Пенсіонери мають обирати між пенсією та зарплатою: кого це стосується
24tv
2025-07-16T08:52:32Z
Чим найкраще збивати російські дрони? Командир полку дав детальне пояснення
Telegraf
2025-07-16T08:52:14Z
Розробники Airbus представили новітній військовий гелікоптер H160
InternetUA
2025-07-16T08:46:31Z
5 рідкісних імен польського походження, які ви почуєте вперше
24tv
2025-07-16T08:42:32Z
Будинки порожніють: сусідня з Україною держава стала лідером з міграції до ЄС
ГЛАВКОМ NET
2025-07-16T08:40:04Z
"Складно фізично і морально": жорстко мобілізований Ломакін розказав про свою службу в ЗСУ
Фокус
2025-07-16T08:40:01Z
Рашисти хочуть скоротити терміни навчання у школах та вишах. Щоб скоріше народжувалось «гарматне м’ясо»
Украина Криминальная
2025-07-16T08:34:07Z
Грабунок замість виплат: у поліції попереджають про нову шахрайську схему навколо "Пакунка школяра"
InternetUA
2025-07-16T09:07:58Z
На Вінничині показали наслідки обстрілу РФ: пошкоджені два підприємства і 18 домогосподарств
УкраинФорм
2025-07-16T08:46:41Z
СБУ затримала агента рашистів, який готував дані для нових ударів по Харкову
Украина Криминальная
2025-07-16T08:46:04Z
У штаті Юта вирує масштабний вогняний торнадо: свідки показали кадри
24tv
2025-07-16T08:42:17Z
На Херсонщині росіяни скинули вибухівку з дрона на пшеничне поле
УкраинФорм
2025-07-16T08:31:17Z
Під Одесою через атаку пошкоджено інфраструктуру, в Краматорську – дитсадок, фото
Лига
2025-07-16T08:28:45Z
Голова райсуду на Волині отримав підозру в хабарництві
Украина Криминальная
2025-07-16T08:28:25Z
Ймовірного "мінера" чеських і словацьких шкіл знайшли у Дніпрі
Европейская правда
2025-07-16T08:23:58Z
$10000 прикордоннику в обмін на нелегальну втечу з країни: на Закарпатті затримали переправника
Украина Криминальная
2025-07-16T08:13:44Z
Які рослини не можна поливати холодною водою: такого «купання» вони не переживуть
TSN
2025-07-16T08:36:34Z
Як прибрати піну під час прання в машинці: чому вона утворюється
TSN
2025-07-16T08:36:29Z
Гороскоп Таро на завтра 17 липня: Близнюкам - зупинитися, Скорпіонам - відпустити
GlavRed
2025-07-16T08:34:43Z
Китайський гороскоп на завтра 17 липня: Козлам - образи, Коням - страх
GlavRed
2025-07-16T08:25:16Z
Забудьте про молочний манікюр: в тренди вриваються нігті кольору води
24tv
2025-07-16T08:22:52Z
Як американські гірки у Карпатах: що відомо про родельбан у Буковелі
24tv
2025-07-16T08:04:11Z
Три знаки Зодіаку, яким варто бути обережнішими у другій половині літа 2025 року
Фокус
2025-07-16T08:01:25Z
Не беріть на пляж "полотенце", бо це зовсім не те, про що ви подумали
24tv
2025-07-16T07:42:07Z
15 хвилин, і ваша шафа буде ідеально організована: простий лайфхак
24tv
2025-07-16T07:36:25Z
Усик розповів, як має закінчитися війна в Україні
24tv
2025-07-16T09:04:11Z
Терраччано стане гравцем Мілана, Спортьєлло — на пів шляху до Аталанти
Football.ua
2025-07-16T09:01:37Z
Наполі близький до продовження контракту з Політано
Football.ua
2025-07-16T08:52:59Z
Миколенко та Забарний зіграли у перших підготовчих матчах своїх клубів
УкраинФорм
2025-07-16T08:46:51Z
ПСВ посилився олімпійським віцечемпіоном
Football.ua
2025-07-16T08:37:42Z
Сербія – Україна: де дивитися трансляція 1/8 фіналу чемпіонату Європи з баскетболу U20
ГЛАВКОМ NET
2025-07-16T08:36:34Z
Надія Кіченок вийшла до чвертьфіналу турніру WTA 250 у Гамбургу
УкраинФорм
2025-07-16T08:34:11Z
Онлайн-трансляція відкритого тренування Усика та Дюбуа в Лондоні
24tv
2025-07-16T08:18:55Z
"Треба мати трохи поїхавший дах": Усик шокував Чісору своєю реакцією на російський обстріл
24tv
2025-07-16T08:04:44Z
840-сильний снаряд: в Україні з'явився найпотужніший Mercedes на "бляхах"
Фокус
2025-07-16T08:46:39Z
Кларксон придбав цю потерту Alfa Romeo за копійки. Тепер вона коштує цілий статок
Топ Жир
2025-07-16T08:34:04Z
Електрокари — в тренді: визначено найпопулярніші авто з Китаю в Україні за 2025 рік
Фокус
2025-07-16T08:25:52Z
Популярний кросовер Kia отримав оновлення: оголошено ціни
ЗаРулем
2025-07-16T08:19:25Z
Названо найпопулярніші автомобілі з Китаю на ринку України: рейтинг
AutoCentre
2025-07-16T08:16:15Z
Революційний JETOUR T1 незабаром на дорогах України!
AutoGeek
2025-07-16T07:58:28Z
Ціна $21 000 і запас ходу майже 500 км: Kia показала доступний сімейний електрокар
Фокус
2025-07-16T07:52:31Z
Renault випустив електрокар у стилі раритетного Clio Williams
AutoCentre
2025-07-16T07:13:53Z
З двома багажниками: електричний універсал Mercedes-Benz CLA Shooting Brake показали офіційно
AutoGeek
2025-07-16T06:52:21Z
Samsung розглядає смартфони без зарядного порту та з вбудованими магнітами
InternetUA
2025-07-16T09:01:22Z
Розробників Candy Crush замінили штучним інтелектом, який вони допомагали створювати
24tv
2025-07-16T08:58:56Z
Гра гравітації та тіні: у зоряній системі з трьома великими Землями знайшли ще одну планету
Фокус
2025-07-16T08:52:43Z
Популярний месенджер нарешті виправив помилку, яка всіх дратувала
Фокус
2025-07-16T08:52:33Z
14 зірваних джекпотів без жодного порушення: ефективний метод допомагає виграти в лотерею
Фокус
2025-07-16T08:37:31Z
Космічний зонд New Horizons, що надіслав нам неймовірні знімки Плутона, на межі закриття
24tv
2025-07-16T08:36:30Z
З колись популярними смартфонами Xiaomi доведеться прощатися: вони не дочекаються Android 16
Фокус
2025-07-16T08:31:41Z
Незвичайна батарея зробить гаджети безпечнішими: у чому секрет
Фокус
2025-07-16T08:22:29Z
Cyberpunk 2077 стане доступною на Mac 17 липня: у ній буде те, чого немає на інших платформах
Фокус
2025-07-16T08:07:48Z