MY.UAНовини
Сонячні панелі: чи вистачить електрики для дому і чи можна на них заробити
Сонячні панелі: чи вистачить електрики для дому і чи можна на них заробити

Сонячні панелі: чи вистачить електрики для дому і чи можна на них заробити

Нещодавно столична влада пообіцяла компенсувати 75% вартості генераторів, інверторів та сонячних панелей усім охочим. Експерти поставилися до ідеї досить скептично. Так, теоретично це можливо, і поодинокі приклади вже є, але навряд чи сонячні панелі на українських багатоквартирних будинках можуть стати найближчим часом масовим явищем. По-перше, дорого. По-друге, немає жодної концепції – лише заяви. І по-третє, в умовах, коли 80% будинків мають великі проблеми з технічним станом, подібні ініціативи виглядають просто безглуздо. Проте є українці, які вклалися в сонячні панелі, не чекаючи на допомогу держави. Що це їм дало і чи окупиться взагалі – вони розповіли Коротко про.

Купив биті та встановив на даху дев'ятиповерхівки

Михайло Пшеничников свою станцію збирав сам. Фото: ФБ Михайло Пшеничников

Про встановлення сонячних панелей майстер-ремонтник із Чернігова Михайло Пшеничников почав замислюватися ще до повномасштабного вторгнення. У 2020 році вже збирав інформацію, але тоді проблема не здавалася критичною – світло було, і не так вже й дороге. Коли просидів із сусідами кілька місяців у підвалі без світла під час бойових дій, зрозумів: назріла потреба перейти на забезпечення електрикою без прив'язки до міських мереж – від сонця. І за чотири дні після того, коли війська агресора відступили з північного напрямку, побіг за сонячними панелями.

– Це було 9 травня 2022 року, – згадує у розмові з кореспондентом Коротко про Михайло Пшеничников. – Купував биті – в одного мешканця розбило осколками від снарядів станцію. Десь провід перебило, десь наскрізну дірку силіконом залатав. Все працює! А комплектуючі обійшлися значно дешевше.

Вся техніка, окрім бойлера на екорежимі, у квартирі працює від сонячної станції. У цьому є сенс, особливо з огляду на прогнози про подорожчання світла вдвічі до зими, каже майстер.

Взимку у квартирі, яку Михайло винаймає у знайомих (його будинок згорів), після трьох-чотирьох годин роботи обігрівачів від сонячних панелей повітря прогрівається до +20. Якщо встановити обігрівачі на температуру +16-17, пропрацює ще більше.

- Але трьох-чотирьох годин достатньо, - зазначає Михайло. – На даху моєї дев'ятиповерхівки встановив 18 панелей. Разом з інвертором, акумуляторами, проводами, конекторами це коштувало 150 тисяч гривень. За працю не платив, нікого не наймав, усе сам зробив.

Сьогодні непоганий інвертор коштує 50-60 тисяч гривень, але ціна може перевищувати сотню тисяч. Зазвичай це генератор напруги для перетворення постійного струму на змінний. Акумулятор від десяти тисяч. Нова сонячна панель – п'ять-сім тисяч гривень залежно від потужності. Маленькі – на 300 ват, є величезні на 600.

– Панелі дають близько п'яти кіловат на годину, акумулятори ще 10 кіловат, – ділиться Михайло. - Цього цілком вистачає взимку для стандартної двокімнатної квартири в дев'ятиповерхівці, особливо, якщо взяти енергозберігаючі обігрівачі або кондиціонер з функцією обігріву. Якщо зима сонячна, взагалі жодної різниці немає, в порівнянні з обігрівом від міської мережі. У похмурі дні ефективність менша на 60%. Але все одно працюють та виробляють енергію.

Щоб заробляти електрикою від сонячної станції, продаючи надлишок державі, не йдеться – панелі забезпечують світлом лише квартиру.

- Станція дуже маленька, та й возитися з паперами немає бажання – для цього потрібно оформлювати багато документів, - зазначає Михайло Пшеничников.

Газом топити дешевше?

Як розповіла Коротко про Ольга з Марганця, яка встановила сонячні панелі шість років тому, зараз без них довелося б зовсім погано. У прифронтових районах світло також відключають – у тому ж Марганці воно є чотири години на добу.

– У мене 55 панелей, які виробляють 15 кіловат на добу, тому надлишок я продавала державі, – зазначає Ольга. – Але якщо тоді платили по п'ять гривень за кіловат, то зараз, кажуть, платитимуть три гривні.

Минулої зими, за словами Ольги, свій будинок вона опалювала газом – так дешевше.

– Влітку я отримую гроші на карту за вироблену електрику, плачу 20% податку та збір на війну, – зазначає Ольга. – А взимку цими грішми плачу за світло. Взимку виробляється мало.

Сонячні станції рятують людей під час війни – тих, кому по кишені сплатити їх установку. Якщо брати нові панелі, ціна може сягати 300 тисяч гривень. Якщо знайти биті – дешевше. Залежить ще, де саме встановлювати – у південних та східних областях вдасться заощадити завдяки сонячній погоді. Це дозволить отримувати той же результат із меншою кількістю панелей. У північних областях їх потрібно більше.

В одній із київських багатоповерхівок сонячні батареї встановили за рішенням мешканців. Фото: КМДА

П'ять запитань про сонячні панелі у своєму будинку

Підприємець Олександр зараз живе у приватному будинку у найближчому передмісті Києва. Він встановив сонячні панелі на даху свого будинку ще до повномасштабної війни, але по-справжньому оцінив їхні переваги вже в період блекаутів. Наш співрозмовник докладно відповів на п'ять популярних питань, які допоможуть розібратися в особливостях сонячної генерації навіть новачкам.

1. Скільки коштують панелі?

- Сама панель коштує плюс-мінус 65-70 доларів залежно від виробника та знижок. Потужність однієї панелі складає 400 Вт. Але панелі, можна сказати, коштують копійки, в порівнянні з акумулятором та інвертором. На моєму будинку 18 панелей, тобто їхня загальна вартість складає близько 1200 доларів. А ось акумулятор 15 кВт, який тримає весь будинок з усім обладнанням 28 годин, та інвертор, який на додаток до своїх прямих функцій ще й контролює температуру акумулятора, коштували майже 10 тис. доларів.

2. Як це працює?

- Я свідомо вибрав неоптимальні налаштування, тому що для мене головне – щоб зарядити акумулятор. На літо у мене стоять такі налаштування: все, що генерується, йде до будинку, у другу чергу – на зарядку акумулятора, надлишки – у мережу.

На зиму налаштування змінюю: головне – щоб був заряджений акумулятор, і неважливо – від мережі чи від панелей (до речі, взимку від панелей приходить 15% генерації, порівняно з літньою). Моя система збиткова, але вона дозволяє протриматися без світла максимально довгий період і жити в комфортних умовах у той час, як у сусідів цілодобово немає світла.

3. На що вистачає сонячної енергії?

– У моєму будинку стоять окремі сонячні колектори на підігрів води. Влітку по обіді вода нагрівається до 55-60 градусів, взимку - до 45-47 градусів.

Генерації від сонячних панелей із моїм потужним акумулятором цілком вистачає на обслуговування будинку. Зараз у мене такі налаштування, що акумулятор вночі не бере енергію з мережі, і до 11-ї ранку зарядки цілком вистачає. Звичайне споживання будинку з двома холодильниками та двома телевізорами – 400-450 Вт на годину. У моменти пікового навантаження, коли вмикається пральна машина, електроплита чи насос, споживання може зрости до 1,5-2 кВт. Акумулятор виступає компенсатором: якщо сонячної енергії не вистачає, він вмикається та додає нестачу.

Коли акумулятор розряджається до 20% заряджання (наприклад, у період блекауту), він вимикається. Тоді переходимо на генератор. Звичайний генератор коштує 2-2,5 тис. доларів, який може заряджати акумулятор - 5,5-6 тис. доларів.

4. Коли окупляться сонячні панелі?

- Коли акумулятор заряджено на 100%, а панелі дають електрику, я віддаю зайву електроенергію в мережу. Безкоштовно. Минулого року я віддав безкоштовно в мережу електроенергії на 16 тис. грн. Проблема в тому, що ми підключені до обленерго через двох посередників – дачний кооператив та водоканал. Жоден з них договором займатися не хоче, тож я на це просто махнув рукою. До того ж, у мене складна покрівля, яка спочатку не була розрахована на панелі. На деяких ділянках сонце затінює панелі, а це означає як ускладнення та подорожчання системи, так і зниження її ефективності.

У той же час, на сонячних панелях можна непогано заробляти. Мій друг має три ділянки. На кожній з них він розмістив сонячні панелі на максимально 30 кВт дозволені законодавством. Інвертор у нього дешевий, споживання маленьке плюс договір з обленерго. Дохід – 140 тис. грн на місяць. У такому разі окупність панелей становитиме 6-7 років, залежно від кількості сонячних днів. Тобто навіть за наших погодних умов це вигідно.

До речі, я багато їздив Європою і звернув увагу: "приватники" в європейських країнах не ставлять багато панелей, щоб на них заробляти. Як правило, у них всього 8-10 панелей, щоб зменшити споживання з мережі та менше платити. По 100-200 панелей стоять на полях біля великих складів, але в приватних будинках я такого не бачив.

Є думка, що європейці у такий спосіб дбають про екологію, але наскільки я знаю європейців, якщо турбота про екологію буде без економії, вони і пальцем не поворушать. Нехай економія буде копійчаною, але економія має бути як обов'язкова складова, тоді і про екологію можна подумати.

5. Чи вигідно встановлювати панелі на балконі квартири?

- На балконі квартири звичайної багатоповерхівки можуть розміститися дві-три сонячні панелі, і на квартиру цього цілком вистачає. Інше питання, де в такому разі ставити акумулятор, враховуючи, що він не повинен перегріватись. У Києві нещодавно був випадок, коли акумулятор вибухнув і вигоріло пів квартири. Не виключено, що це сталося саме через перегрівання, адже недорогі інвертори, які найчастіше купують, не контролюють температуру акумулятора.

Намагалися забезпечити свою багатоповерхівку сонячною енергією і львів'яни. Фото: Суспільне. Львів

На замітку

Поради щодо встановлення сонячних панелей

  • Встановлювати слід із південного боку чи підбирати максимально освітлене місце;
  • використовувати правильний кут установки - найбільше підходить 35-45 градусів;
  • вибрати місце без тіні з мінімальною кількістю дерев або високих будівель;
  • якщо не затіненого місця на даху немає, панелі встановлюють на стіні або землі, побудувавши опори;
  • враховувати рівень сонячності регіону, підбираючи кількість панелей.
Поділитися
Поділитися сюжетом
Джерело матеріала
Россия готовится к бегству с оккупированных территорий: британская разведка привела факты
Comments UA
2024-07-04T15:43:35Z
Подействовало ли давление Запада: какое решение принял Си по войне в Украине
Comments UA
2024-07-05T04:03:58Z
Путин об идее Трампа быстро закончить войну: Мы это поддерживаем
Европейская правда
2024-07-04T19:33:05Z
Стало известно, сколько военных КНДР привлекут к войне в Украине
Comments UA
2024-06-27T15:37:18Z
Миланский аэропорт хотят назвать в честь Берлускони: идея нравится не всем
Обозреватель
2024-07-05T23:01:16Z
Фицо впервые появился на публике после покушения: похвалил Орбана за визит в Москву
Обозреватель
2024-07-05T22:51:13Z
Кремль оценил перспективы отношений с Евросоюзом
Корреспондент
2024-06-28T13:06:12Z
Аллах Акбар: военный эксперт рассказал, что будет после стрельбы в Дагестане
Знай
2024-06-24T12:16:24Z
В РФ прилетал китайский Y-20: почему этот рейс называют "подозрительным"
Comments UA
2024-06-30T19:01:06Z
Хуже, чем "лысый черт": Притула признался, у кого принципиально отказался брать донат на ВСУ
Обозреватель
2024-07-03T07:12:12Z
Выплаты ВПЛ: обязаны ли переселенцы возвращать пособие, если его начислили по ошибке
Фокус
2024-06-24T14:51:59Z
Конец эпохи высокоточности: как Пентагону сохранить доминирование в оружии
Фокус
2024-07-03T09:17:00Z
С 1 июля могут мобилизовать три категории студентов, - СМИ
Известия Киев
2024-06-27T19:31:27Z
С толерантностью пора заканчивать. В ВСУ призвали усилить мобилизацию
Comments UA
2024-07-05T21:27:40Z
"Конец света не наступит": адвокат рассказал, что будет с обновлением данных после 16 июля. Видео
Обозреватель
2024-07-05T20:14:31Z
В Украине ввели дополнительные проверки для водителей: чего стоит ожидать
Фокус
2024-06-27T13:30:25Z
Украинцев могут заставить вернуть пенсию государству: когда суд встанет против вас
Знай
2024-06-25T15:39:58Z
Почему не взлетел RAH-66 Comanche: история разработки стелс-вертолета
Фокус
2024-07-04T13:31:56Z
Для него война началась еще в 2014-м: на фронте погиб мужественный воин с Прикарпатья. Фото
Обозреватель
2024-06-24T03:07:12Z
"Не были здесь по полгода": Зеленский на Донбассе разозлился на чиновников
Апостроф
2024-06-26T12:07:22Z
В Ворохте на Франковщине напали на военнослужащего ТЦК
Апостроф
2024-07-04T19:00:07Z
Оккупанты начали использовать химическое оружие с люизитом
Апостроф
2024-06-22T15:39:12Z
Взрывы в Севастополе: оккупанты перекрыли Керченский мост, — соцсети
Фокус
2024-07-05T22:57:06Z
Рывок на 2 км: ВС РФ продвинулись в трех точках под Покровском и Торецком
Фокус
2024-07-05T22:00:32Z
Миллионы долларов от Кремля: "Схемы" нашли украинских владельцев санатория в Крыму
Фокус
2024-07-05T21:36:34Z
Лунный гороскоп на 6 июля, суббота
Marie Claire
2024-07-05T21:06:07Z
Сейчас Крым – ключевой акцент будет в предложениях заморозить военный конфликт, - медиум Анна Атаманова
Политека
2024-07-05T20:57:23Z
Наталья Могилевская не побоялась показать себя "без ничего" в 48 лет: "Все только начинается"
Знай
2024-06-23T14:51:01Z
У известной актрисы из "Бриллиантовой руки" обнаружили рак
Comments UA
2024-07-04T19:27:03Z
"Даже мама меня не поняла". Ирина Федишин впервые прокомментировала слухи о беременности
Обозреватель
2024-07-04T12:16:50Z
Ей нет равных: самые стильные образы Кейт Миддлтон в истории Уимблдона, которые точно стоит повторить
Marie Claire
2024-07-03T16:45:20Z
"Копаются в родительских вещах": оккупанты конфисковали дом Джамалы в Крыму
Фокус
2024-07-05T22:27:49Z
«Орбан лучше съездил в Киев, чем Путин»: актер 95 квартала сделал пародию
Апостроф
2024-07-05T19:00:24Z
Сердючка кулинарной метафорой ответила Фарион, которая раскритиковала ее за суржик
Комсомольская правда
2024-06-22T12:47:55Z
Даша Астафьева после свадьбы поделилась с украинками секретами спокойной жизни: "Сними джинсы..."
Знай
2024-07-03T16:51:04Z
От Rolex до Cartier: 7 культовых моделей часов, о которых мечтает каждая женщина
Marie Claire
2024-07-03T18:01:41Z
В Воронеже произошло таинственное нападение на управление ФСБ: есть погибший, здание оцеплено
Новости Украины
2024-07-05T20:18:33Z
Врачи сочли годным: мужчина с переломом ключицы не явился в ТЦК и получил приговор суда
Политека
2024-07-03T05:04:16Z
Поклонник пообещал навести ракеты на дом женщины, отказавшей ему
Корреспондент
2024-07-04T22:49:14Z
"Командир хороший, молодец", - в РФ кверху брюхом упал самолет. ВИДЕО
Новости Украины
2024-07-05T19:27:08Z
Забирали собранные деньги и ждали рф: на пункте пропуска задержали "волонтеров", у них нашли немало интересного
Политека
2024-07-05T19:01:29Z
В Воронеже неизвестный атаковал ФСБ
Апостроф
2024-07-05T18:54:22Z
В Воронеже в управлении ФСБ застрелили сотрудника спецслужб, — росСМИ
Фокус
2024-07-05T18:12:43Z
В киевской многоэтажке взорвался туристический баллон
Корреспондент
2024-07-05T17:51:13Z
В Эгейском море произошла перестрелка между береговой охраной и мужчиной, перевозившим мигрантов
Европейская правда
2024-07-05T17:40:57Z
Огурец-колибри или мини-арбуз: как выраститьтакое чудо, чтобы и поесть, и в компот добавить
Знай
2024-07-02T18:51:55Z
Как отмыть в блеске ванную комнату: понадобятся простые продукты из кухни
Обозреватель
2024-06-30T04:10:59Z
Гороскоп на 6 июля 2024 года по картам Таро для всех знаков зодиака
UAToday
2024-07-05T20:06:05Z
Сладкие и пышные вареники с черникой: готовятся на пару
Обозреватель
2024-07-05T20:04:57Z
Вместо майонезов, кетчупов и других соусов: как приготовить полезную намазку из свеклы за 10 минут
Обозреватель
2024-07-05T19:02:30Z
Лучше шарлотки: рецепт запеканки с яблоком от победительницы "Зважені та щасливі"
Политека
2024-07-05T18:48:33Z
Не только отварная: с чем вкусно запечь молодую картошку в духовке
Обозреватель
2024-07-05T17:05:02Z
Идеальный летний десерт с персиками: можно приготовить, когда нет света
Обозреватель
2024-07-05T16:02:53Z
Тест: выберите цитату Федора Достоевского, а мы скажем, как вы расстаетесь с мужчинами
Marie Claire
2024-07-05T15:31:20Z
Случается раз в жизни: вскоре в ночном небе появится вспышка от взрыва звезды
UAToday
2024-07-05T20:06:24Z
"Рыбу-вампира" поймали в реке Вирджинии: почему ученые назвали это хорошим знаком
Обозреватель
2024-07-05T18:28:53Z
Бегемоты летают в воздухе на максимальной скорости: исследователи совершили неожиданное открытие
Обозреватель
2024-07-05T16:37:01Z
Несколько задач одним касанием: смартфоны и часы получат новые функции NFC
Фокус
2024-07-05T15:22:29Z
Крупнейший в мире термоядерный реактор построили во Франции: он заработает только через 15 лет. Фото и видео
Обозреватель
2024-07-05T14:37:37Z
Как выбрать аккумулятор для домашней солнечной электростанции: типы батарей, плюсы и минусы
Фокус
2024-07-05T14:30:02Z
NASA показало, как будет выглядеть первая в истории космическая станция возле Луны
Фокус
2024-07-05T12:30:42Z
Скрытая функция Google выявляет опасные приложения, тайно разрушающие Android-смартфоны
Фокус
2024-07-05T12:30:40Z
Очаровательные создания: ученые объяснили, почему собаки пристально смотрят на людей
Фокус
2024-07-05T12:27:43Z
Едете на время? Не выходите из квартиры не сделав одну важную вещь
Знай
2024-06-30T04:06:30Z
Опубликованы графики отключения электроэнергии на 5 июля: как долго не будет света
Обозреватель
2024-07-05T10:06:04Z
Всем украинцам проверят газ в квартирах: названы причины из-за которых обязательно отключат голубое топливо
Обозреватель
2024-07-05T22:25:56Z
ЕБРР даст деньги на Чернобыльскую зону
Корреспондент
2024-07-05T22:21:33Z
Украина хочет привязать к себе Европу с помощью железной дороги, - Foreign Policy
UAToday
2024-07-05T20:06:36Z
Шмыгаль назвал приоритет правительства
Хвиля
2024-07-05T20:03:32Z
Украина станет страной "чистой энергии" раньше, чем многие в ЕС: WP о неожиданных последствиях российских обстрелов
Обозреватель
2024-07-05T19:49:18Z
Защита от блэкаутов: "Киевстар" дополнительно закупит около 850 промышленных генераторов
Хвиля
2024-07-05T19:45:30Z
Цены на первые арбузы побили рекорды прошлого сезона: сколько стоит полакомиться любимой ягодой и откуда ее привозят
Знай
2024-07-05T18:06:13Z
Прекрасная фигура в 77: пять способов похудеть от Жаклин Смит
Обозреватель
2024-07-04T16:49:19Z
Для здоровья и фигуры: 5 полезных летних десертов для стабилизации сахара в крови
Фокус
2024-07-05T20:15:35Z
Мелатонин продлевает сон на 20 минут: эксперты узнали больше об этом интересном лекарстве
Знай
2024-07-05T19:51:52Z
Вкусно, но грязно: как отмыть руки от сочных ягод шелковицы
Знай
2024-07-05T18:51:44Z
Коренные изменения, наступающие с переходом к вегетарианской диете
Обозреватель
2024-07-05T18:13:24Z
Правительство определило, когда медучреждения могут оказывать платные услуги
Обозреватель
2024-07-05T17:13:17Z
Как занятия спортом могут замедлить старение: аргументы от ученых
Обозреватель
2024-07-05T15:21:03Z
Как навсегда избавиться от жира: рекомендации врачей
Обозреватель
2024-07-05T13:55:40Z
Жир может сгореть сам по себе: для этого не понадобятся ни диеты, ни спорт
Фокус
2024-07-05T11:27:04Z
Встречалась с россиянами, но выбрала украинца: история любви звезды украинского тенниса, которая играет в свадебном платье
Обозреватель
2024-07-04T17:37:51Z
"Вторая попытка не нужна". Реванш Усик – Фьюри поставили под сомнение
Обозреватель
2024-07-04T19:35:24Z
Трагедия Роналду в четвертьфинале Евро-2024: Франция проползает в полуфинал, вообще не забивая с игры
Обозреватель
2024-07-05T21:52:44Z
Испания и Германия устроили побоище в четвертьфинале Евро-2024, которое завершилось голом на последней минуте экстра-тайма
Обозреватель
2024-07-05T18:46:00Z
Англия – Швейцария: все подробности матча 1/4 финала Евро-2024
Обозреватель
2024-07-05T18:25:50Z
Тайсону Фьюри подсказали, как повысить шансы в реванше против Александра Усика
Известия Киев
2024-07-05T16:31:32Z
В Киеве пройдет Мировой турнир по стритболу Red Bull Half Court
Обозреватель
2024-07-05T15:34:34Z
В США объявили победителя конкурса по поеданию хот-догов
Корреспондент
2024-07-05T14:49:13Z
Криштиану Роналду снова вошел в историю футбола, но теперь из-за антирекорда
Известия Киев
2024-07-05T14:29:58Z
Новый доступный кроссовер Chevrolet столкнулся с проблемой: машины отзывают
Обозреватель
2024-07-05T22:07:09Z
Современную бюджетную модель Citroen показали на фото до премьеры
Обозреватель
2024-07-05T20:01:53Z
Очень практично и недорого: лучшие семейные автомобили 2024 года
Обозреватель
2024-07-05T19:28:15Z
VW удивил новым недорогим кроссовером: появились официальные фото
Обозреватель
2024-07-05T16:16:02Z
Нового американского соперника VW Jetta и Hyundai Elantra рассекретили до премьеры
Фокус
2024-07-05T13:36:44Z
В Украине появится новый минивэн Citroen: комплектации и цены
Фокус
2024-07-05T11:42:46Z
В США распродают за $2500 новые электрокроссоверы с запасом хода 560 км
Фокус
2024-07-05T10:45:31Z
Легкий старт: почему Citroen e-С4 - лучший способ пересесть на электрокар
Корреспондент
2024-07-05T08:58:05Z
ТОП-10 доступных негибридных авто с низким расходом топлива
Знай
2024-07-05T07:52:40Z