MY.UAНовини
Китайський фокус, або «Нейтралітет» на користь Росії
Китайський фокус, або «Нейтралітет» на користь Росії

Китайський фокус, або «Нейтралітет» на користь Росії

Китай залишається «рятівним колом» для російської економіки, яке поки не дозволяє їй «піти на дно» від санкційного тиску. З боку російського політичного істеблішменту лунають оптимістичні заяви про стратегічний союз двох держав, що фіксує розворот росії на Схід.

Представники низки провідних американських аналітичних центрів вбачають загрози у розвитку російсько-китайського торгово-економічного і військово-політичного партнерства і перспектив його переходу на безпрецедентний рівень. Системні зустрічі лідерів обох країн доповнюють уявний портрет потужного альянсу Пекіна і Москви, який нібито може трансформувати міжнародний порядок.

Проте реальна ситуація підтверджує класичну формулу: в політиці немає білих і чорних кольорів, і насправді відносини КНР і Росії видаються недостатніми для глибокого стратегічного союзу, проте є занадто далекими від криз, які б дозволили Пекіну долучитись до санкцій Заходу.

Ми часто критикуємо західних партнерів за підхід дати Україні стільки допомоги, щоб не допустити її поразки. Подібний підхід, схоже, застосовує і Китай у відносинах з Росією. Пекін допомагає Росії винятково там, де це відповідає китайським інтересам, і рівно в тих обсягах, який для цих інтересів не створюватиме міжнародних проблем.

На щастя, цього недостатньо для перемоги РФ, але, на жаль, поки вистачає, щоб не допустити її поразки.

Дипломатичний нейтралітет на користь Москви 

У політичній площині дипломатія Китаю значно ближча до російської позиції, ніж до української. Пасивність китайської сторони до ініційованого Україною саміту миру у Швейцарії підкреслює негативну для нас тенденцію: «китайський нейтралітет» більше влаштовує Москву, ніж Київ.

Спроби США натиснути на Пекін задля обмеження двосторонніх зв’язків з Росією дають стриманий результат (про що поговоримо далі), але не створюють умов для досягнення стратегічної цілі – готовності КНР відвернутись від РФ.

Товарооборот між країнами зберігає позитивну динаміку, російська сировина успішно реалізується на ринку Піднебесної, китайські технології знаходять маршрути, щоб оминаючи санкції, дістатися російського ВПК, а побутова продукція китайців широко представлена в Росії.

Пояснити це можна кількома обставинами:

По-перше, у Пекіні не зацікавлені у поразці чи демонтажі режиму Путіна. Якщо до сценарію розпаду Росії з обережністю ставляться у країнах Європи та Америки, то в столиці Китаю його сприймають особливо скептично.

По-друге, КНР виявляє значний інтерес до утримання Росії в орбіті свого стратегічного впливу. Для китайської сторони ідеальний сценарій – «заморозка» бойових дій в Україні за прикладом 2014-2015 років, що зберігатиме дрейф Росії в напрямку китайських впливів, не створюватиме підстав для швидкого перезавантаження відносин між РФ і колективним Заходом, а також відволікатиме Європу від війни, натомість актуалізуватиме тему економіки та бізнесу, що матиме особливе значення для Пекіну.

По-третє, в КНР надалі розраховують застосувати Росію як своєрідний геополітичний таран і буфер.

З одного боку, Пекін успішно користується ситуацією для посилення власних позицій в країнах глобального Півдня, і російські наративи боротьби за новий світопорядок імпонують китайцям. З іншого, не виключають прихід до влади у США Дональда Трампа, який може розпочати новий етап американсько-китайської економічної війни. Тому китайська влада готується до подібного сценарію: поки колективний захід використовує увесь санкційний потенціал проти Росії, коли черга дійде до Китаю, американських ресурсів може й не вистачити, а Європа ухилятиметься від конфронтаційного підходу Трампа, оскільки буде виснажена протидією російській економіці. Крім того, дешеві російські ресурси додатково дозволять підготуватись до теоретичного протистояння із США.

По-четверте, сформована за час війни умовна вісь Україна-Тайвань-Ізраїль, яка користується підтримкою США і більшості країн Європи, викликає незадоволення Пекіна, який наполягає, що Тайвань є тимчасово непідконтрольною частиною Китаю. Порівняння України з Тайванем, включення їх до спільних пакетів допомоги тощо створює суттєві проблеми для досягнення цілей офіційного Києва у спілкуванні з КНР.

Для Китаю ідеальний сценарій – «заморозка» бойових дій в Україні за прикладом 2014-2015 років, що зберігатиме дрейф Росії в напрямку китайських впливів

У сукупності перераховані фактори впливають на позицію Китаю, яка суперечить українським очікуванням і матеріалізується у підтримці Путіна. Пекін виступає за «нейтралітет», за якого Росія не має програти.

На жаль, для Сі Дзінпіна лінія інтересу проходить не по міжнародно визнаному державному кордону України 1991 року, а по широкому полю глобальної мапи світу, де відбувається розподіл сфер впливу у його конкуренції із США.

Хоча це і неприємно, але Росія все-таки перебуває в умовному прокитайському таборі і поки на «переговорному столі» в Пекіні не має кращого варіанту, він підтримуватиме обраний курс.

Проте наскільки модель російсько-китайського співробітництва відповідає принципу глобального союзу? Практика показує, що Китай вміло намалював «червоні лінії» у, як його називає Путін та його пропагандисти, «партнерстві без меж».

Нафта в обмін на технології

Звичайно, динаміка товарообігу між країнами позитивна, і за результатами 2023 року збільшилася на понад 26%.

Однак важливий нюанс: експорт китайської продукції до РФ зріс на майже 47%, а у зворотному напрямку – лише на 13%. І якщо у структурі російського експорту до КНР домінує сировина – енергоресурси, деревина тощо, то китайські товари мають додану вартість і технологічне походження. Це означає, що Піднебесна освоїла новий великий ринок збуту власної продукції й джерело отримання дешевої сировини.

Проте навіть у купівлі російських енергоносіїв КНР чітко розставляє пріоритети:

  1. Спроби Росії переорієнтувати газ з Європи на Китай не реалізовані в очікуваних масштабах. Більше того, китайського сторона ставить свої умови в будівництві газогону «Сили Сибіру–2», і особисті візити Путіна не зрушили ситуацію з місця.
  2. Китай зберігає мито на імпорт російського вугілля, на відміну від австралійського. Хоча в Кремлі намагаються розв'язати це питання, китайська влада не відходить від принципу «диверсифікації імпорту». У розумінні Пекіна, Росія має бути залежна від Китаю.
  3. В умовах жорстких санкцій щодо СПГ-проєктів (проєкти з транспортування скрапленого газу), наприклад, «Арктик СПГ–2», Китай не поспішає надавати технології для утримання їх від провалу. І також не демонструє особливої активності в питанні виробництва і постачання до Росії спеціалізованих танкерів, які б дозволили здійснювати перевезення сировини. Особливо коли російські компанії відчувають особливий дефіцит у зв’язку з розірванням контрактів з Південною Кореєю.

Звичайно, усі стратегічні мінуси, перекривають одним великим плюсом, який поки що дозволяє Путіну продовжувати війну. Так само, як Індія, Китай взяв на себе роль головного покупця російської нафти, що дотепер дозволяє не затягувати ще тугіше «пасок» для російського бюджету. Варто констатувати, що рішення, як міжнародній спільноті протистояти цьому, не вироблене дотепер.

Китай, як і Індія, взяв на себе роль головного покупця російської нафти, що дозволяє не затягувати ще тугіше «пасок» російського бюджету

Банківські розрахунки тривалістю в місяць

Попри зростання товарообороту між країнами, банківська система працює не найкращим чином. Китайські банки побоюються потрапляння під санкції, що створює значні проблеми для російських контрагентів.

У війні на виснаження Росії ще не раз доведеться звертатись до Китаю, але далеко не з усіх прохань вона отримає позитивні відповіді
фото з відкритих джерел

Доводиться шукати різноманітні альтернативні маршрути направлення коштів у Піднебесну. У нагоді стають маленькі банки-посередники, які роблять транзакцію набагато дорожчою і тривалішою (від трьох тижнів до декількох місяців). Крім того, результат не гарантовано.

«ВТБ» як єдиний російський банк, який представлений у КНР, перезавантажений замовленнями на кілька місяців наперед. Спроби «Сбербанку» також отримати представництво в китайській банківській системі не дали жодних результатів.

Ризики перевищують зиск, а значить Китай не гратиме у ці ігри.

На додачу, після застережень заступника держсекретаря США Ентоні Блінкена і міністра фінансів Джанет Єлен Китай рекомендував банківським установам Киргизстану, Туреччини та інших країн-посередників «бути обережними» з російськими контрагентами, адже Китайський національний банк перевірятиме подібні платежі. Це погані новини для російського бізнесу.

Швидше за все, найбільш неприємний сюрприз для Москви ще попереду. При збереженні такого китайського підходу навряд російська економіка зуміє відкрити для себе кредитні лінії в КНР. При цьому, доступні китайські гроші стануть особливо важливими через 2-3 роки, коли російські резерви будуть вичерпані, а доходи нафто-газового сектору не перекриватимуть витрати на війну.

У війні на виснаження Росії ще не раз доведеться звертатись до Китаю, але далеко не з усіх прохань вона отримає позитивні відповіді.

Нова геополітична вісь

Російське керівництво сподівається виступити ініціатором створення геополітичного союзу з Китаєм, куди також увійдуть інші партнери, такі як Іран, Сирія, Північна Корея, а в стратегічній перспективі – і ширше коло учасників з кола країн глобального Півдня. Для Кремля важливо не залишатись в ізоляції й втягнути якомога більше країн у свою військову аферу.

Китай проявлятиме обережність і слідкуватиме за тим, що російський «поворот на схід» не перетасував карти у грі офіційного Пекіна та не створював небезпечний дисбаланс в регіоні.

Лідер Північної Кореї Кім Чен Ин, найперший созник Путіна у гіпотетичниій «вісі зла»
фото: Reuters

Безперечно, у Китаї активно слідкували за поїздкою Путіна до Північної Кореї та В’єтнаму, щоб вона не створювала китайські дипломатії критичних проблем. Можна припустити, що росіяни спробують «задобрити» Китай та спільно з Північною Кореєю розпочати перемовини про питання дозволу китайським суднам ходити прикордонною річкою Туманна в Японське море.

З огляду на географічні обставини, китайські судна, щоб пройти у море, потребують дозволу росіян і корейців для проходження фінальної ділянки річки, відтинку в 15 км. Якщо раніше російська сторона блокувала подібну ініціативу, вважаючи себе здатною стримувати китайські регіональні амбіції, то зараз ситуація змінилась.

Не можна виключати, що в обмін на подібні поступки, які посилюватимуть регіональний вплив Китаю та відкриють йому прямий доступ до Японського моря, в Пекіні надалі закриватимуть очі на безперебійне постачання північнокорейського озброєння на російські потреби.

В обставинах, що склалися, Росія більше потребує геополітичного союзу, ніж КНР: китайський підхід і далі засновуватиметься на отриманні точкових преференцій, а Росії й надалі доведеться виступати зі слабших позицій.

Антон Найчук, кандидат політичних наук, для «Главкома» 

Поділитися
Поділитися сюжетом
Джерело матеріала
Згадувані персони
Україна готується до мирних переговорів із РФ: майор ЗСУ розкрив деталі
GlavRed
2024-05-21T00:27:17Z
Росія відправляє на Кубу військові кораблі та атомний підводний човен: чи існує загроза для США
TSN
2024-06-06T19:52:49Z
Росія істерить, Китай опинився в пастці: Загородній – про те, чого чекати від саміту миру
GlavRed
2024-06-14T11:25:10Z
Екстрасенс Дарина Фрейн розповіла, як Буданов хоче трансформувати Україну
Политека
2024-06-05T20:18:16Z
Україна отримає «конкретні шляхи» для вступу в НАТО – Держдеп США
ГЛАВКОМ NET
2024-07-04T05:06:29Z
Чи буде Ердоган посередником? Кремль висловився про переговори з Україною
ГЛАВКОМ NET
2024-07-04T05:03:51Z
Заволодіння чужим майном – це злочин? Тищенку пригадали вкрадений у прямому ефірі мобільний телефон. Відео
Обозреватель
2024-06-23T13:02:37Z
Генсек ООН не поїде на Саміт миру
1News
2024-06-08T22:45:32Z
Вибори у США: розпочалися перші теледебати між Байденом і Трампом
УкраинФорм
2024-06-28T10:43:46Z
"Остаточне рішення": з'явилася брудна правда про Ані Лорак
GlavRed
2024-05-27T19:27:39Z
Який вигляд мала Заворотнюк перед смертю - останнє фото актриси
GlavRed
2024-05-30T09:28:25Z
У Меладзе і Джанабаєвої все добре: інтимне фото потрапило в мережу
GlavRed
2024-06-12T13:27:02Z
Валерій Меладзе став дідусем - перші подробиці
GlavRed
2024-06-10T17:54:21Z
Взяла прізвище чоловіка-росіянина та мовчить про війну: куди зникла Надія Мейхер
24tv
2024-07-04T04:03:53Z
Виставка сучасного українського мистецтва в Парижі збирає гроші на відбудову лікарні
УкраинФорм
2024-07-04T00:15:00Z
"Я помру на своєму городі": Світлана Лобода зізналася, де зараз її сім'я
GlavRed
2024-06-13T14:27:23Z
Відомий продюсер підтвердив стосунки з новим бойфрендом - ніжні фото
GlavRed
2024-06-12T17:27:54Z
Тіна Кароль знайшла чоловіка, на чиїй кухні може бути господинею - нещодавно розлучився: "Жінка повинна..."
Знай
2024-05-11T05:51:17Z
Прихисток більше не дадуть: більше не раді українцям
Знай
2024-06-04T04:06:22Z
Понад тисячу українських біженців виселяють з орендованих будинків у Німеччині: у чому причина
Фокус
2024-05-29T23:06:06Z
У родині Заворотнюк сталося ще одне горе
GlavRed
2024-06-14T11:25:23Z
"Життя закінчилось, я померла": брат "Чеки" опублікував передсмертного листа Ірини Цибух
GlavRed
2024-05-30T21:27:01Z
Експерт підказав, як багатоквартирним будинкам підготуватися до зими без світла
Хвиля
2024-07-04T05:06:32Z
5 липня — яке церковне свято, чому потрібно обов'язково обговорити плани на майбутнє
TSN
2024-07-04T05:03:52Z
ТЦК змінюють методи пошуку: що треба знати
Знай
2024-05-29T06:36:46Z
Літали областями всю ніч: Росія атакувала Україну дронами-камікадзе
Фокус
2024-06-29T05:18:18Z
Власник "Ельдорадо" та "Гулівера" Поліщук "відрізав" українцям воду з електроенергією та замурував будинок – BIHUS Info
Взгляд
2024-06-07T00:01:01Z
Під час страшної пожежі загинула відома українська ведуча
GlavRed
2024-06-02T13:26:37Z
Розкрито таємницю «НЛО» на дні Балтійського моря
Portaltele
2024-05-27T10:13:48Z
Цьогоріч кожне 11 ДТП з мототранспортом було смертельним – інфографіка
ГЛАВКОМ NET
2024-07-03T08:57:18Z
Моторошний вибух прогримів у Києві: пролилася кров
Политека
2024-06-10T03:16:32Z
Атака на Дніпро 28 червня: кількість загиблих зросла до трьох
УкраинФорм
2024-07-04T05:04:42Z
На Миколаївщині пожежа сухої трави підпалила житлові будинки
FaceNews
2024-07-04T05:04:26Z
У Дніпрі день жалоби: збільшилося число загиблих внаслідок ударів 28 червня та 3 липня
ZN UA
2024-07-04T05:02:40Z
Учасники ОЗГ збували сировину для наркотиків під виглядом очищувача мінеральних поверхонь – вилучено майже 7 тонн прекурсору
Украина Криминальная
2024-07-04T04:57:07Z
Кружляння безпілотників та вибухи в Україні: головні новини ночі 4 липня 2024 року
TSN
2024-07-04T04:24:09Z
За кілька тижнів ворог буде в Дніпрі і Харкові - полковник про жахливий сценарій
GlavRed
2024-05-09T18:27:31Z
Під Торецьком росіяни атакували евакуаційне авто, поранені двоє парамедиків
УкраинФорм
2024-07-03T18:13:22Z
На Кіровоградщині чоловік написав заяву про те, що не буде воювати: яке рішення суду
Политека
2024-05-28T19:01:51Z
Для трамваїв і тролейбусів встановили нові тарифи: скільки коштуватиме поїздка
Знай
2024-05-27T05:36:56Z
На підступах до Києва ППО збила всі ворожі безпілотники - КМВА
УкраинФорм
2024-07-04T05:03:50Z
Сильна спека надовго не затримається: коли по всій Україні знову похолодає
24tv
2024-07-04T05:03:04Z
ЗСУ підуть у наступ: що чекає на Україну в червні 2024 року - шокувальний прогноз астрологів
TSN
2024-06-02T14:33:22Z
На Хрещатику сталася масова бійка: що відомо про інцидент у Києві
24tv
2024-05-26T20:03:44Z
Керченський міст знищувати вже "неактуально"
GlavRed
2024-05-07T16:27:27Z
Куди діваються видалені фото з телефону: про цю таємницю ґаджета знають одиниці
GlavRed
2024-06-12T03:27:26Z
Його використовують одиниці: для чого насправді потрібна маленька кишеня на джинсах
GlavRed
2024-06-17T12:26:22Z
Холодильник працюватиме навіть без світла: українець винайшов акумулятори холоду, які може зробити кожен
Знай
2024-07-04T04:51:09Z
Бінокль з функціями доповненої реальності розкаже, на що ви дивитесь у цей момент
InternetUA
2024-07-04T04:32:02Z
Почне діяти обмеження: в "Київстар" вказали абонентам на важливий нюанс
Политека
2024-07-04T04:31:05Z
Ретроградний Нептун 2 липня – 7 грудня 2024 року: що категорично не варто робити
TSN
2024-07-04T04:24:14Z
Інсайдери: Apple не знижуватиме продуктивність базового iPhone 16
InternetUA
2024-07-04T04:01:31Z
У Чехії виявили один із найдавніших курганів у Європі
УкраинФорм
2024-07-04T03:45:17Z
До Землі наближається ще один «потенційно небезпечний» астероїд
УкраинФорм
2024-07-04T03:34:09Z
Ребус для тих, у кого зір орла: треба за 11 секунд знайти пружину
GlavRed
2024-05-30T03:27:21Z
Як прибрати наліт усередині бачка унітазу: швидкий спосіб, який добре допоможе
GlavRed
2024-06-12T16:27:34Z
Що б не сталося: яку фразу нізащо не можна говорити дітям
24tv
2024-05-29T08:51:11Z
Що робити, якщо в холодильнику смердить: корисні поради, які треба знати
24tv
2024-06-20T05:09:36Z
Знайдіть усі піщані замки: весела літня головоломка
Обозреватель
2024-07-04T04:08:41Z
Найсмачніший салат з куркою без майонезу: чим краще заправити страву
Обозреватель
2024-07-04T04:08:38Z
Як приготувати молоду картоплю: простий і неймовірно смачний рецепт, як у ресторані
Политека
2024-05-12T17:46:55Z
Як очистити решітки для шашлику від іржі: найпростіший спосіб
Политека
2024-06-14T20:31:51Z
Приготуйте особливий сніданок у розпал сезону: рецепт шакшуки з лисичками
24tv
2024-07-04T03:33:03Z
Забудьте про цей податок: які пільги мають пенсіонери
24tv
2024-05-20T14:42:34Z
Великий український банк змінив термін дії карток: українців попередили, коли останній день
Политека
2024-06-15T05:01:00Z
Пенсіонери можуть отримати додаткову виплату у червні: кому розраховувати на 1500 грн
Политека
2024-05-16T03:43:49Z
Як українці "помстились" полякам за блокування кордону: фермери пояснили
TSN
2024-05-29T15:18:18Z
Стало відомо, як в Україні змінилися ціни на молочні продукти
AgroNews
2024-07-04T05:04:34Z
Курс валют на 4 липня: скільки коштують долар, євро і злотий
TSN
2024-07-04T05:03:32Z
Пенсіонери отримають доплати до пенсій у червні: кому це доступно
Политека
2024-06-16T18:02:54Z
Соціальні виплати: чи буде підвищення пенсій до кінця 2024 року
ZN UA
2024-07-04T05:02:31Z
У Росії почали застосовувати новий механізм конфіскації бізнесу в неугодних
InternetUA
2024-07-04T04:47:51Z
Знайшли простий спосіб зменшити тягу до куріння
24tv
2024-07-03T08:33:52Z
Одяг знову стане чистим: як вивести з тканини плями від літніх ягід
GlavRed
2024-06-13T03:27:24Z
Ви будете в шоці: як прибрати черв'яків із черешні - швидкий та дієвий метод
GlavRed
2024-05-30T12:25:05Z
Як уберегти помідори від фітофтори: поради, які захистять врожай
Политека
2024-06-13T10:04:49Z
Як можна зберегти вишню на зиму: унікальний грузинський рецепт
GlavRed
2024-07-04T03:27:36Z
Мають алергію на найпоширеніші продукти: що не варто давати собакам
GlavRed
2024-07-04T00:27:46Z
Як не погладшати під час відпустки: 7 ефективних порад від дієтологів
Фокус
2024-07-03T19:36:15Z
Китайські вчені створили робота з людським мозком: який вигляд має "жива машина"
InternetUA
2024-07-03T19:02:44Z
Обирайте білий рис: у чому його особливість
Обозреватель
2024-07-03T17:01:31Z
Усик потрапив у лікарню після перемоги над Ф'юрі: що сталось із абсолютним чемпіоном
24tv
2024-05-19T01:18:21Z
Комо хоче орендувати воротаря Марселя
Football.ua
2024-07-04T05:02:43Z
Криськів: Дуже щасливий, що зможу представляти Україну на Олімпійських іграх
Football.ua
2024-07-03T22:03:47Z
Бенфіка підписала Баррейру
Football.ua
2024-07-03T21:37:58Z
Ястремська вийшла до третього кола Вімблдонського турніру
УкраинФорм
2024-07-03T21:24:29Z
Зелінські став гравцем Інтера — Романо
Football.ua
2024-07-03T21:16:40Z
Аталанта погодила трансфер Дзаніоло – Романо
Football.ua
2024-07-03T20:21:17Z
"Динамо" оголосило про підписання футболіста олімпійської збірної України
TSN
2024-07-03T20:03:53Z
Фінал ЧС-2030 пройде на Сантьяго Бернабеу
Football.ua
2024-07-03T19:43:51Z
В Україні починають виробництво броневика на базі Toyota Land Cruiser
ЗаРулем
2024-07-04T04:15:38Z
Які автомобілі безпечніші – старі чи нові: що насправді показують відео з краш-тестами
24tv
2024-07-04T04:03:16Z
Як поводитися на дорозі: поради водіям-початківцям
Обозреватель
2024-07-04T03:05:08Z
Недорогі моделі Suzuki тепер будуть зовсім іншими: що зміниться
Обозреватель
2024-07-03T20:17:22Z
Як пройшов публічний показ найпершого автомобіля
AutoCentre
2024-07-03T20:16:05Z
Власники електромобілів "вмотують руки": водії масово повертаються до бензинових автомобілів
Знай
2024-07-03T19:51:44Z
Mercedes-Benz готує розкішний родстер на базі SL
AutoCentre
2024-07-03T19:12:53Z
Chery представила недорогий позашляховик із запасом ходу 1400 км
ГЛАВКОМ NET
2024-07-03T19:09:23Z
У Європі вимагають відміни заборону на автомобілі з ДВС
AutoCentre
2024-07-03T18:04:56Z