MY.UAНовини
"Мені не соромно сказати, що я попсовик". Продюсерка "Мавки" та "Конотопської відьми" Ірина Костюк пояснює, як поп-культура перетравлює класику
"Мені не соромно сказати, що я попсовик". Продюсерка "Мавки" та "Конотопської відьми" Ірина Костюк пояснює, як поп-культура перетравлює класику

"Мені не соромно сказати, що я попсовик". Продюсерка "Мавки" та "Конотопської відьми" Ірина Костюк пояснює, як поп-культура перетравлює класику

Мультфільм "Мавка" після успіху в Україні і міжнародному прокаті матиме продовження – компанія FILM.UA працює не лише над створенням мульсеріалу для дітей, а також і над містичним трилером для підлітків.

Оригінал публікації на сайті «УП. Життя» за посиланням

Фільм-жахів "Конотопська відьма", що у серпні вийде в прокат, стане першим фільмом з трилогії. Головних героїнь усіх трьох горорів створять на основі персонажок української міфології.

Драматургиня Наталка Ворожбит написала сценарій для фільмів за твором Ольги Кобилянської "В неділю рано зілля копала", а також працює над "Панночкою" за твором Миколи Гоголя. У FILM.UA сподіваються, що Наталка візьме участь в роботі над цими проєктами як режисерка.

Придивляються у компанії і до сучасних творів – до "Доці" Тамари Горіха-Зерня та до "Драбини" Євгенії Кузнецової.

Всі ці новини розповіла продюсерка FILM.UA Ірина Костюк в інтерв'ю редакторці УП.Культура Тетяні Пушновій.

Ірина починала кар'єру медіа-менеджерки на телеканалі Інтер, потім очолювала як генпродюсерка телеканал ТЕТ. З 2014 року є продюсеркою кінохолдингу FILM.UA. У її портфоліо всі три фільми "Скажене весілля" та телесеріал "Скажені сусіди", мультфільм "Мавка", фільм жахів "Конотопська відьма" і комедія "Велика прогулянка".

У фокусі цієї розмови такі питання: Як головна героїня "Лісової пісні" Лесі Українки стала фігурою поп-культури? Що залишиться від "Конотопської відьми" Григорія Квітки-Основ'яненка у фільмі? Як українська класика адаптується до фільмів, розрахованих на масову аудиторію? І як популярність цих фільмів впливає на розуміння українцями своєї культурної спадщини?

"Мавка" експортує нашу культуру за кордон..."

Почнемо з найбільш очевидних результатів "Мавки" – які у неї комерційні показники через рік після виходу? Адже відбувся і національний прокат, і міжнародний, і реліз на стрімінгових платформах, і показ на телебаченні.

"Мавка" як анімаційний фільм проживає свій абсолютно природний життєвий цикл будь-якого "економічно здорового" фільму міжнародного рівня. Міжнародний кінопрокат був безпрецедентним для українського фільму – не просто покази за кордоном, а повноцінний прокат у 148 країнах і з дубляжем 32 мовами.

Далі ми говоримо вже в масштабах не просто фільму анімаційного. Ми називаємо це "Всесвіт Мавки" – він живе як бренд. У нас біля 40 ліцензіатів. Що я маю на увазі? Це всі компанії, які купили ліцензію на торгову марку "Мавки".

Зараз вона перебуває на піку любові української дитячої аудиторії і увійшла в життя сімей: компанії випускають одяг, канцелярію, продукти, напої. Брендуються розважальні простори: супермаркет "Сільпо", дитячі кімнати, уся мережа ресторанів "Львівські круасани", резиденція Мавки на ВДНГ і навіть Аквапарк, що скоро відкриється в Буковелі.

Кадр з мультфільму "Мавка".
FILM.UA

Фільм – це була стартова форма цього нашого Всесвіту. І тепер ми досягли того, чого, власне, і прагнули – українські сім’ї із дітьми отримали свого анімаційного українського героя.

Таких локальних персонажів для українських дітей не було. Була "Маша і Медведь", "Фіксікі" і вся інша фігня з-за поребрика. І, власне, тому ми "Мавку" тоді і задумали в 15-му році.

Ми не боїмося казати, що в нас багато місій – не тільки комерційна. Ми "Мавку" називаємо культурною дипломаткою, що експортує нашу культуру за кордон.

Бюджет повнометражного мультфільму "Мавка"– 187,2 млн грн. Частка державного фінансування – 49,5 млн грн, або 26,45 %. Касовий збір "Мавки" в національному прокаті – 155,6 млн грн. Касовий збір в міжнародному прокаті – понад 21 млн доларів. Доходи від ліцензування становлять 13% від загальної суми доходів по проєкту.
Інформація надана компанією Film.Ua

Чи продовжите ви життя Мавці?

Так, ми розвиваємо цей проєкт в інших форматах – готуємо серіал-пріквел анімаційний. У нас уже законтрактовані копродакшн-партнери – французька компанія TeamTo. Ми вже робимо анімаційні тести – в серіалі Мавка буде трошки молодшою. І, відповідно, ми розраховуємо на молодшу, ніж у повнометражного мультфільму, аудиторію.

Плануємо зайти у виробництво наступного року. Коли саме вийде серіал – я боюсь сказати. Бо ми свого часу мали необережність проанонсувати мультфільм "Мавка" занадто рано. Цикл виробництва 26 серій – тобто плюс ще 3 роки мінімум, мабуть.

Також ми плануємо ігровий фільм – вже на аудиторію підліткову. Там ми віддамо дань більше міфології оригінальній, і сама "Мавка" буде дуальним персонажем.

Міфологія українська і всі персонажі звідти, вони такі двошарові – там немає однозначного добра і зла. Звичайно, це не буде щось прямо фізіологічне і непривабливе – ми не будемо бачити органи через спину, як мавок зображують в міфах. Все буде дуже красиво та містично, загадково та місцями навіть еротично.

Якщо говорити про міжнародні референси, це, мабуть, "Сутінки", сага про вампірів.

Згенерована ШІ візуалізація майбутнього ігрового фільму "Мавка"
НАДАНО FILM.UA

"Я певна, що ми розширили аудиторію Лесі Українки..."

Ок, з комерційним успіхом розібралися. Тепер поговоримо про культурний вплив. "Лісова пісня" – це визначний твір для української літератури. Ідеї, закладені в ньому Лесею Українкою, випереджали свій час. Ви ж взяли Лесиних персонажів і запропонували зовсім інший твірзовсім іншу ідею і Мавку – героїню, яка не вибивається з шаблону анімаційних персонажек ХХІ століття. В чому тоді культурна дипломатія?

Нам багато задавали таких питань... "Лісова пісня" Лесі Українки – мій улюблений твір ще зі шкільної програми. А ще "В неділю рано зілля копала" Ольги Кобилянської, власне, над яким ми також працюємо. Тож, сама ідея зародилася частково і через це.

Але ми ніколи не ставили за мету зробити екранізацію, ніколи такого не заявляли. Бо з того часу, як ми започаткували "Анімаград", ми мали ідею випустити лінійку фільмів для якомога ширшої аудиторії.

Я не люблю цього порівняння, коли кажуть, що Мавка це український Дісней. Ні, це українська Мавка, це український фільм, це український "Анімаград". Ми не гналися ні за шаблонами, ні за чим.

Але Дісней і справді так робить – він бере казки, "темнуваті" в оригіналі та адаптує для сімейної аудиторії. Згадайте хоча б Русалоньку Андерсена, яка в кінці помирає. А для дітей це не підходить.

І так само із "Мавкою". Нам потрібно було переосмислити, як і оригінальну міфологію, так і твір Лесі. Ми запозичили кілька персонажів з "Лісової пісні". І зосередилися на міфології українській, на традиціях, ритуалах, піснях – дуже багато деталей у тому фільмі.

Плідно ми працювали і з експертами – з Фондом Дикої природи їздили у експедицію на Полісся, і зі спеціалістами кафедри фольклористики університету Шевченка, ми працювали з музеєм Гончара, щоб все було автентично.

Кадр з мультфільму "Мавка"
FILM.UA

Що ви маєте на увазі під словом "автентично"? Адже стилістика самого мультфільму повторює діснеєвську стилістику.

Технологія скоріше. А всі ті деталі, які у фільмі, ні – там наші руни, одяг, традиції, міфічні персонажі, музика (та ж веснянка Дахи Брахи), візуальні відсилки до літератури – на сільській площі стоїть пам’ятник Катерині Шевченка, а в хаті дядька Лева висить триптих з портретів Франка, Лесі та Тараса, стилізовані під ікони.

Єдиний персонаж, який не має стосунку до міфології або чогось автентичного, – це Котожаб. А всі інші персонажі мають якісь коріння та є у фільмі не просто так. Кожна деталь – результат досліджень та консультацій з експертами, а потім – нашого креативу, переосмислення.

Що ви вкладаєте у слово "переосмислення"?

Якби ми брали канву сюжету Лесі і її смисли, то це був би фільм не для сімейної масової аудиторії. Це був би гарний красивий фільм – екранізація власне "Лісової пісні", але він і зібрав би набагато менше і не був би, мабуть, настільки популярним, яким він є у світі. Тому нам потрібно було переосмислити і лінію кохання, переосмислити і перекласти…

Вийняти концепцію Лесі з нього? Чи це хочете сказати?

Не зовсім. Дивіться, комерційно – дорівнює широка аудиторія, комерційно – дорівнює та аудиторія, яка взнала про українську культуру і побачила її в перший раз. У нас дійсно були такі відгуки – вау, ми навіть не знали, що в тому куточку світу є така візуальна мова, є такі персонажі з легенд. Тому що ми знаємо всіх цих діснеївських принцес з усіх частин світу...

Тобто задача була створити діснеївську принцесу з України?

Ми так спочатку казали, але мені тепер це не подобається. Ми світу показали унікальну персонажку з наших легенд, з нашої культури, з нашої міфології. По-іншому вони б про неї не взнали. Підтвердили свою ідентичність світу, адже саме це і намагається заперечити Путін.

А що це дало українській культурі? Всі дізналися, що в Україні є мультфільми, заробили гроші – прекрасно. А що це дає, наприклад, Лесі Українці? Чи став інтерес до української культури більший?

Це заміряти неможливо, але я певна, що ми розширили і аудиторію Лесі Українки.

Я чому так прискіпливо питаю – цей проєкт мав державне фінансування. І я зараз трошки пофантазую: якби я була на місці Держкіно й інвестувала в мульт, створений по твору Лесі Українки, то заклала б в цей проєкт, як ви в бізнесі називаєте це, КРІ: "чого я досягаю цією інвестицією"? Ми запускаємо такий проєкт для того, щоб підвищити кількість перекладів Лесі Українки за кордоном? Збільшити закордонні дослідження нашого фольклору?

Я зрозуміла питання. Ми підняли інтерес до української культури і спадщини як серед нашої аудиторії, так і за кордоном. І цьому є немало свідчень.

Якщо брати територію України, то продажі книги після виходу фільму в 300 разів збільшилися. Це була оригінальна "Лісова пісня" Лесі Українки від видавництва "Ранок" в кінообкладинці і з ілюстраціями з мультфільму. Тобто можна казати, що цікавість аудиторії, особливо молодої, до класики української літератури, зросла.

Це зараз і в театрі видно – молодь, яка пішла на (театральні вистави - ред.) "Русалчин Великдень""Конотопську відьму", на інші постановки української класики – це просто неймовірно такий відгук бачити! Ми також внесли в це свій внесок.

Чи перевипустив хтось із видань оригінал за кордоном, я не знаю, можливо, так, але це не наша сфера. Було б цікаво відслідкувати. В Італії, наприклад, була випущена книга за сценарієм нашого мультфільму.

Цікавість до "Мавки" була на всіх територіях. Відгук був – вау, ми цього персонажа не знали б з українських легенд, ми б не знали цю музику, якби не подивились це кіно. Ми ж не всі пісні дублювали. Два саундтреки, які співають Артем Пивоваров і Христина Соловій – "Мова вітру" та "Лісова пісня" – переспівувалися іншими мовами.

А от композиція "Гарна я", яку співає Марічка Квітка в сцені на ярмарку всюди залишилась українською. Веснянка, яку співає Даха Браха, теж лишилася в оригіналі. Танець, який танцюють селяни на ярмарці, ставив музей Гончара.

"У нас 5 інвесторів, які включилися у фільм завдяки логлайну "Конотопська відьма мочить русню!"

Скоро ви нам представите ще один свій твір, який відштовхується від української класики – "Конотопська відьма". Ви, до речі, дивилися виставу?

Три рази. Іду зараз на "Русалчин Великдень" також. Він, до речі з нашим майбутнім фільмом "Мавка" перегукується.

Ми почали працювати над "Конотопською відьмою" якраз тоді, коли завершувалися підготовки до постановки. Воно якось в повітрі витає – ці ідеї.

Ірина Костюк та акторка Тетяна Малкова на зйомках промо-тизеру "Конотопської Відьми"
FILM.UA

Так цікаво, як поп-культура перетравлює класичні твори. Наразі – "Конотопську відьму". Мені здається, я розумію природу "ідеї, яка ширяє в повітрі". Ви – досвідчена медіаменеджерка, яка добре розуміє аудиторію глядацьку. І безперечно розумієте ось цей запит на містицизм – наше виснажене суспільство потребує чуда. Жінки, яка прийде і переможе зло...

Я в такому розрізі навіть не думала, але це дуже цікава думка...

Ви знову берете важливий твір "Конотопська відьма" важливого для української літератури автора Квітки-Основ’яненка. Тут залишаєте від нього тільки назву, навіть не кістяк твору і не персонажів. Мені цікаво – як медіаменеджер створює свій твір? Враховує лише запит аудиторії, дає їй лише те, що вона може там побачити? Чи все ж закладає ідею, яку вона там не очікує знайти, щось, що зробить цю аудиторію кращою?

"Коли є запит" тут трошки звучить як "цинічний алчний продюсер" (посміхається). Ні. Будь-який проект, за який я беруся, я їх сама не придумую… Ну, хіба "Мавку" я принесла в якійсь мірі зі школи.

"Коли є запит"... Він же і в мене також є. Адже я теж живу в тому ж інфополі, що потенційна аудиторія моїх проєктів.

В фільмах, над якими я працюю, має завжди бути щось особисте для мене. Має мене включити. Були випадки, коли колеги приносили якусь ідею, і я розумію, що вона комерційна і спрацює. Але в мене не лежить до цього ніяк. Тоді я передаю ці проєкти колегам.

Ірина Костюк на першому знімальному дні "Конотопської Відьмі", ритуал - "голка в орка"
FILM.UA

До класики Квітки-Основ’яненка ідея фільму "Конотопська відьма" не має ніякого відношення навіть в задумці. Але коли прийшов Ярослав Войцешек зі своєю ідеєю, вона мене включила одразу. Не тому, що я зрозуміла, що буде комерційний потенціал. А тому, що тоді мій стан був такий (та й зараз є) – агресія в бік росіян. Так і хочеться їх дерти хоча б у своєму фільмі, хоча б так їм "помститися".

Зараз, звичайно, трошки холодний розум до цього всього, я вже виключила матюки (не до кінця, звичайно)… А перші дні повномасштабки – то була жесть. Єдине, що я могла робити, поки ми сиділи в підвалі будинку на півночі від Києва, звідки "заходили", так це крити матом і люттю нападників в соцмережах. Ніхто не вибирав ніякі слова. І в мене там мат-перемат. Мені навіть папа писав – Іринка, сказали люди (а він у мене в селі живе), що ти матюкаєшся десь в інтернеті...

Власне, про вибір ідеї. Яким боком я відчуваю масову аудиторію – не знаю. Чимось відчуваю.

Я виросла у Вінниці, в село часто їздила, цікавилася і міфологією, і містикою. Не картами Таро чи щось таким, а саме автентичним... не знаю, чому я так часто говорю це слово... тим, що лежить від землі, від коріння...

Тому у нас буде лінійка фільмів жахів – зараз "Конотопська відьма". Далі "Каховський об'єкт", де буде також немало запозичень із нашої міфології, з легенд. На стадії концепту і третій фільм.

Всі три героїні в цій лінійці боряться з різним злом. Конотопська відьма – з путінською Росією в першому фільмі. У другому фільмі військовослужбовиця з позивним Мара (богиня потойбічного світу) буде боротися з совєцькими, комуністичними пережитками у формі зомбі, яких знайшли під Каховським водосховищем у бункері часів холодної війни. В третьому фільмі нова героїня боротиметься з фашизмом. А потім і Відьма, Мара і ще недопридумана третя героїня зійдуться і будуть скасовувати Третю світову.

Злата Огневич запропонувала свою пісню "Пташка" для фільму "Конотопська відьма"

Епічно.

Ми стараємося.

По "Конотопській відьмі" багато отримуємо такого фідбеку: "я фільми жахів не люблю, але на це піду". Власне, до цього бажання аудиторії ми й апелюємо, даємо те, що вони хочуть побачити і пережити хоча б на екрані.

Ми давно придивлялися до жанру фільмів жахів. Ринок давно потребує таких фільмів, які можна зняти за невеликі гроші, а продати світом. І це специфіка фільмів жахів.

Да, був челендж, що це має коштувати мало грошей – фільм має окупитися на локальному ринку, тож має коштувати не більш ніж пів мільйона доларів.

Коли ми побачили, наскільки велика увага прикута до концепту саме "Конотопської відьми" і від місцевого, і від міжнародного ринку, ми зрозуміли, що треба робити лінійку фільмів "Glocal" – Global і Local.

Тож, "Відьма" – фільм, зроблений за приватні інвестиції. У нас 5 інвесторів, які включилися у фільм завдяки чіткому і зрозумілому логлайну – "Конотопська відьма мочить русню!"

Половину фільму ми фінансуємо самі, щоб права залишалися у нас. Іншу половину – ці 5 інвесторів.

І так само вже є фінмодель на "Каховський об'єкт". Там вже законтрактовано кілька інвесторів. На третій фільм ми знайшли копродакшн партнерів у Німеччині – вони захотіли саме горор в копродакшені з Україною. І ми сказали – тоді давайте наша героїня буде боротися з фашизмом. Вони сказали – клас! Ярік пообіцяв, що впише це в сценарій. Тому третій фільм ми поки в жарт називаємо "Кіно і німці".

Як ви співпрацюєте з командою? У вас є творчі суперечки?

Є. Наприклад, не вдалося мені Ярослава переконати підрізати початок у сценарії. Його прийшлося підрізати уже потім, коли фільм був знятий – просто вирізали хвилин 20. На ці граблі я буду старатися не наступати в майбутньому, тому що це гроші на вітер. Але є і такі моменти в сценарії, на яких Ярослав наполіг, і виявився правим, а я визнала свою неправоту.

Ірина Костюк на зйомках "Конотопської відьми"
FILM.UA

Як ви підбирали команду?

Андрій Колесник, режисер давно хотів попрацювати з повним метром, у нього є смак і гарний підхід. Тому він з нами. Він Костю Пономарьова привів з собою як оператора. Саша Лозинська, яка давно співпрацює як виконавчий продюсер. Іван Пелих, її син, на фронті воює. Він також допомагав – робив нам коптером обльоти над Конотопом.

Наша художниця з костюмів Іра iSky (вона солдат ЗСУ) привезла трофейні форми російських солдат.

І це був окремий челендж – актори грають в реальних російських формах. Ті форми неможливо було в хімчистки здати, кажуть – що ви нам принесли? Ми своїми силами їх прали. Більше того, на деяких формах були написи, умовно кажучи, Вася зачеркнуто, Петя зачеркнуто… Тобто наш актор був четвертою людиною, яка їх вдягала...

Ірина Костюк з акторами фільму "Конотопська Відьма": Даніель Салем, Назар Грабар, Володимир Ращук, Олександр Печериця

Ми зараз з вами так сміючись говоримо. Але це ж жах який...

Спочатку, коли все почалося, в перші дні війни повномасштабки, у мене реально було відчуття, що я живу в якомусь гидотному сценарії. Тепер після двох років, бачте, ми вже про це говоримо отак. Але живемо в таких реаліях, що, мабуть, жодна інша країна, індустрія в таких умовах не живе.

Останній знімальний день "Відьми" у нас попав на 29 грудня 2023 року. Пам’ятаєте, коли летіло все, що тільки можна було. Все довелось знімати вдвічі скоріше – бо півдня всі просиділи у сховищах.

У нас взагалі було дуже мало зйомочних днів – 23. Андрій, режисер, звичайно, бідкався – це все репортажна зйомка, я так не можу. Я кажу – Андрєй, дєнєг нєт. Отакі челенджі. Тепер у нас челендж зробити спецефекти в рамках нашого бюджету.

О! Ще знаєте, яка фішка буде у "Відьмі"? Мова наших ворогів. Зараз у стрічках, які мають свідоцтво національного фільму для прокату, не можна використовувати більше 10% іноземної мови. Тобто якщо у нас у фільмі герої росіяни і говорять російською мовою, їх треба дублювати українською.

І от ми перший фільм, де російські солдати ненавидять Україну літературною українською мовою. І це дубляж, не озвучка, де чути оригінал. І мені дуже цікаво буде, як це сприймуть. Ми таким творчим шляхом підійшли, у нас на початку фільму дисклеймер про цю вимогу законодавства. І на спочатку фільму російські солдати говорять російською, але з 23 хвилини переходять на нашу літературну. Вже після прокату на платформах буде оригінальна версія, але в кінопрокаті буде фільм, дубльований українською.

У нас з експертами Держкіно цікава була дискусія, бо ці перші 23 хвилини вони все одно мають затвердити. Але я погоджуюся з ними, що у совєцьких фільмах про війну німці говорили ж російською, не німецькою. Глядач має звикати, що у фільмах про сучасну війну окупанти говоритимуть українською.

Ви в у прес-релізі говорили про те, що цей фільм є терапевтичним. Також ви самі підкреслили, що у фільмі наші вороги епічно вмирають і нам буде приємно на це дивитися. Зараз це велике етичне питання – що робити з ненавистю. З одного боку, вона мотивує боротися, є джерелом енергії. З іншого, ця ненависть зжирає нас зсередини, ми перестали контролювати її. Як це лікує ваш фільм?

Дуже влучне питання. Про це було багато наших розмов внутрішніх. У нас все показано – те, що інші боялись показувати. Наприклад, знаю, що колеги з "Бучі" прибрали якісь звідти сцени просто тому, що їх складно дивитися.

Через те, що наша "Відьма" – це умовність, це фентезі, ми собі дозволили багато доволі жорстких сцен. І потім довго сперечались, бо ця лють у мені палає і досі і я безкомпромісна. Але колеги – і Ярослав це сказав, і Таня Малкова, акторка головної ролі, за це переживала – що ми тоді несемо? Ми дійсно маємо в кінці фільму всіх замочити?

Моя ідея була в тому, щоб дійсно всіх–всіх вбити. Але я зрозуміла, що ми у всій цій люті не маємо перейти на бік зла, не стати тими нелюдами, які до нас прийшли. Фільм про це – чи переможе у "Відьмі" темрява чи світло, чи вона втілить всю лють до самого кінця?

Ми всі пройшли свої досвіди цієї війни і цієї ненависті, всі їх досі проходимо. І вийшли на те, що це фільм–помста, отакий новий жанр. Ми навіть перестали називати його фільмом жахів. Там і військова драма, там і жахи, там і кохання, там все.

Ви сказали про внутрішні дискусії в команді. Коли ви працюєте з режисером, як відбувається цей компроміс між митцем, його баченням і тим, що бажаєте ви і аудиторія?

Режисер це митець, а я, продюсер – це хто?

Дивіться, режисери є з авторського кіно, там, де вони доносять якийсь свій меседж чи свою думку. А є режисери–ремесленники, в них така сама ціль, як і в тебе, продюсера.

Все кіно, яким я займаюся, – це продюсерське кіно. Я ніколи не беруся за авторське, тому що я не знаю, як. Не тому, що я "цинічний продюсер". Я не вмію, я не знаю.

Я працюю на іншу аудиторію. У мене розліт проєктів від сімейного мультфільму до адського мочилова русні.

Але все одно я лишаюся в масовій аудиторії, тому що я "попсовик". Мені абсолютно не стидно сказати, мені подобається поп-музика, подобається популярне кіно. Хоча і артхаусне кіно теж подобається.

Мабуть, в майбутньому це мене чекає. Бо я хочу попрацювати над екранізацією деяких сучасних творів, наприклад "Доця", "Спитайте Мієчку", "Драбина". І це авторки абсолютно визначні, які захочуть взяти участь у написанні сценаріїв. Я цього побоююся, звичайно. Це якраз буде і те, про що ви питаєте – цей компроміс з митцем.

У вас такий митець уже є – це Наталка Ворожбит, яка написала для вас сценарій "Рано вранці зілля копала". Наталка розповідала мені, що розширила цей твір Ольги Кобилянської. І вона – саме той митець, який потребує свободи...

Там у мене повна довіра до Наталки. Вибачте, може, випередила ваше питання.

Як ви будете з нею працювати як продюсер? Це буде продюсерське кіно чи все ж таки це буде кіно митця?

Добре, що ви це згадали. Планую, що це буде ідеальна гармонія. Сценарій написаний уже, фіналізований. І це найкращий сценарій, який мені колись траплявся. Так, це не мейнстрім. І тому нам важко на це зараз зібрати гроші.

Згенерована ШІ візуалізація майбутнього ігрового фільму "Зілля"
НАДАНО FILM.UA

Я років 5 тому кажу – Наталка, є така тема. Вона каже – мені це дуже цікаво, але це щось зовсім інше, ніж я робила до цього. Але так, як вона його написала, – питань нема!

Воно написане вже з режисерським підходом – ти це читаєш і чуєш звуки в тому лісі, ти відчуваєш всю ту пристрасть Гриця і Тетяни. Вона і нових персонажів туди ввела – ти читаєш, в тебе мурашки по шкірі…

Ми з колегою Анею Єлісєєвою (є і креативною продюсеркою "Мавки", і тут теж) єдиний момент попросили Наталку виправити. Всі діалоги в неї були занадто поетичні. Воно настільки природно в тих героях говорило так гарно, просто неймовірно! Але якщо б ми там лишили ще поезію, це взагалі тоді був би такий арт-арт. Ми попросили її пошукати компроміс. І вона зрозуміла і виправила це. І сценарій ідеальний.

Ірина Костюк та Анна Єлісєєва
FILM.UA

За пів року до війни ми склали фінансову модель, виграли пітчинг, у нас були продані і телевізійні права – ми назбирали весь бюджет для того, щоб у 22-му році запустити виробництво. Але сталося те, що сталося.

Сценарій лежить. Ми включили його у наш лайнап преміум фільмів, який називаємо Ukraine Originals: там у нас вже згадана "Мавка", "Зілля". І ще "Панночка". Зараз вам секретик відкриваю. Чому ця панночка літала в гробу і лякала студента – про це теж напише сценарій Наталка Ворожбит.

Ми розуміємо, що бюджети цих фільмів більше мільйона, а то і півтора, але їх треба зробити гарно і "по-богатому" і тому це займає стільки часу. Тож зараз ми в пошуках інвестицій. Але ми то маємо реалізувати. І Наталка має бути режисеркою.

Згенерована ШІ візуалізація майбутнього фільму "Панночка"
НАДАНО FILM.UA

На останок, повернусь до кіноринку. Як він змінився з війною? На що ви почали звертати увагу більше, а що вже взагалі стало другорядним і неважливим? Як змінилися смаки аудиторії і ваше бачення як продюсера?

Як змінилося? От у моїй творчості я зараз не берусь за фільми про сучасну війну, які відображають сучасні події.

Наприклад, зараз колега принесла дуже крутий концепт фільму. Порівнянь не люблю, але щоб пояснити, аналогія – "Леон кіллер", але в умовах нашої війни. Де колишній військовий капелан рятує 13-річну дівчинку від зґвалтування і вони "ідуть на світло", на Київ. Але я не можу за нього зараз взятися. Я читаю той поепізодник – серце розривається. Тому поки він лежить.

Але от я, мабуть, якось на підсвідомості знайшла той шлях, як поки до цієї теми підступитися – через фентезі, умовність. Якою і є "Відьма...", яким буде "Каховський об’єкт".

І паралельно працюю над серіалом "Мавка", над багатьма серіалами "1+1" – у нас з ними великий контракт на 200 годин у рік і я куратор цього контракту – і "Скажені сусіди" для ТЕТ, і "Жіночий лікар. Нове життя" для телеканалу "1+1", другий, третій сезон. Шпагат з дуже великим радіусом.

Смаки аудиторії, звісно, міняються, але ми ще не знаємо, як. Тому що ще не так багато фільмів вийшло у цей період змінених смаків.

Наприклад, для мене дуже великим сюрпризом став успіх "Будинку "Слово" в прокаті. Це прямо шок. Наче і нішеве кіно. І без реклами, лише на сарафанному радіо і соцмережах. Але ця "ніша" вся пішла на це кіно. Це феномен, який треба вивчати, щоб зрозуміти оновлення смаків аудиторії.

Бачте, і герої Розстріляного відродження стають поп-культурою. А ви не збираєтеся щось про них знімати?

Ми пильно спостерігаємо за тими, хто вже цим займається, хто успішно популяризує цих поетів і письменників для широкого загалу. І міркуємо, що можна зробити разом. Але залишимо місце для інтриги.

Команда «Детектора медіа» понад 20 років виконує роль watchdog'a українських медіа. Ми аналізуємо якість контенту і спонукаємо медіагравців дотримуватися професійних та етичних стандартів. Щоб інформація, яку отримуєте ви, була правдивою та повною.

До 22-річчя з дня народження видання ми відновлюємо нашу Спільноту! Це коло активних людей, які хочуть та можуть фінансово підтримати наше видання, долучитися до генерування спільних ідей та отримувати більше ексклюзивної інформації про стан справ в українських медіа.

Мабуть, ще ніколи якісна журналістика не була такою важливою, як сьогодні.
Долучитись
Теги за темою
украинское кино
Поділитися
Поділитися сюжетом
Джерело матеріала
Згадувані персони
"Оставлять этих людей в Украине не надо": Кошевой из "Квартал 95" сделал громкое заявление
Политека
2024-05-09T18:01:19Z
Стало известно, кто мог предоставить Путину разрешение напасть на Украину
Comments UA
2024-05-28T17:12:28Z
Орбан рассказал, как он планирует закончить войну в Украине
Comments UA
2024-06-11T06:45:45Z
Политический эксперт рассказал, кто может стать президентом Украины после Зеленского
Знай
2024-05-23T12:42:25Z
Причастен к резне в Буче: ФСБ задержала российского полковника
Фокус
2024-07-04T08:01:09Z
Запад принял ультиматум Путина: The Telegraph узнал, что теперь ждет Украину
Comments UA
2024-07-04T07:57:01Z
Страшная катастрофа остановит войну в Украине: старец Игнатий получил пророческое видение
Апостроф
2024-05-23T19:33:23Z
С первого раза не получилось: Стало известно, кого Безуглая продвигает на должность главкома
Comments UA
2024-05-28T13:09:06Z
В РФ прилетал китайский Y-20: почему этот рейс называют "подозрительным"
Comments UA
2024-06-30T19:01:06Z
В России умер популярный актер: что известно
Comments UA
2024-05-30T20:15:07Z
Наталья Могилевская не побоялась показать себя "без ничего" в 48 лет: "Все только начинается"
Знай
2024-06-23T14:51:01Z
Лечение не помогает: бывшая певица из Украины показала своего мужа-стриптизера в неадекватности
Comments UA
2024-05-26T20:45:50Z
Ей нет равных: самые стильные образы Кейт Миддлтон в истории Уимблдона, которые точно стоит повторить
Marie Claire
2024-07-03T16:45:20Z
Не просто интрижка: что происходит между Джиджи Хадид и Брэдли Купером
Фокус
2024-07-04T07:51:35Z
Практически не изменились. Дэвид и Виктория Бекхэмы воспроизвели культовое свадебное фото спустя 25 лет
Обозреватель
2024-07-04T07:48:42Z
От Rolex до Cartier: 7 культовых моделей часов, о которых мечтает каждая женщина
Marie Claire
2024-07-03T18:01:41Z
Сердючка кулинарной метафорой ответила Фарион, которая раскритиковала ее за суржик
Комсомольская правда
2024-06-22T12:47:55Z
Даша Астафьева после свадьбы поделилась с украинками секретами спокойной жизни: "Сними джинсы..."
Знай
2024-07-03T16:51:04Z
Хуже, чем "лысый черт": Притула признался, у кого принципиально отказался брать донат на ВСУ
Обозреватель
2024-07-03T07:12:12Z
Конец эпохи высокоточности: как Пентагону сохранить доминирование в оружии
Фокус
2024-07-03T09:17:00Z
"Плакать хочется": в Закарпатье школьницы одели на выпускной "советскую форму"
TSN
2024-06-03T16:28:31Z
С 1 июля могут мобилизовать три категории студентов, - СМИ
Известия Киев
2024-06-27T19:31:27Z
В России священника уволили за отказ молиться о победе над Украиной
Обозреватель
2024-07-04T07:48:01Z
Омбудсмен устроил скандал из-за уклонистов-беглецов
Апостроф
2024-07-04T07:47:31Z
Самая сексуальная волейболистка мира поразила своими фото в бикини
Обозреватель
2024-06-02T19:25:55Z
В Украине ввели дополнительные проверки для водителей: чего стоит ожидать
Фокус
2024-06-27T13:30:25Z
Выплаты ВПЛ: обязаны ли переселенцы возвращать пособие, если его начислили по ошибке
Фокус
2024-06-24T14:51:59Z
Врачи сочли годным: мужчина с переломом ключицы не явился в ТЦК и получил приговор суда
Политека
2024-07-03T05:04:16Z
В Хмельнитчине мужчина во время секса убил женщину
TSN
2024-05-30T11:03:58Z
Война закончилась, но не для него: пенсионер 10 лет действовал на нервы соседям, стреляя в них из рогатки
Знай
2024-06-02T13:21:52Z
В Болгарии по подозрению в шпионаже задержали мужчину с украинскими документами
Европейская правда
2024-06-19T19:29:06Z
В США произошел взрыв на оборонном предприятии: есть раненые
UAToday
2024-07-04T06:51:13Z
"Ушел нах*й...": одесский мажор набросился на ветерана ВСУ, у которого нет ног
Знай
2024-07-04T05:51:02Z
В Одессе простились с 4-летней Златой, которую смертельно ранила Россия 29 апреля
TSN
2024-05-26T18:54:45Z
В Калифорнии из-за сильного пожара эвакуировали почти 30 тыс. человек
Корреспондент
2024-07-04T05:27:24Z
Накопали песка на 105 миллионов: Госэкоинспекция предъявила обвиняемому исковое заявление
Знай
2024-07-04T05:24:26Z
Россияне нацелились на крупный украинский город: враг хочет "перерезать" ключевую трассу на востоке
Comments UA
2024-05-28T18:51:36Z
"Не были здесь по полгода": Зеленский на Донбассе разозлился на чиновников
Апостроф
2024-06-26T12:07:22Z
Убивают за отказ подписать контракт, держат в подвалах как пленных: что происходит в российской армии
Обозреватель
2024-06-10T04:08:59Z
РФ готовится ко второму этапу наступления в Харьковской области: что узнали аналитики
TSN
2024-05-31T04:33:31Z
Звезда "Супермамы" показала свою поврежденную ракетной атакой квартиру в Днепре и обломки, убивающие людей
Обозреватель
2024-07-04T08:00:19Z
Карта боевых действий в Украине 4 июля
VGorode
2024-07-04T07:58:51Z
Для него война началась еще в 2014-м: на фронте погиб мужественный воин с Прикарпатья. Фото
Обозреватель
2024-06-24T03:07:12Z
Наступление россиян провалилось: ВСУ отразили самый мощный штурм в Донецкой области
Comments UA
2024-06-17T18:57:11Z
Много пленных: банзай-атаки под Волчанском закончились для россиян разгромом
Новости Украины
2024-06-10T15:36:06Z
Какую функцию на смартфоне нужно немедленно отключить: действительно полезный совет
Политека
2024-06-13T11:17:06Z
На небе взойдет Большой парад планет: когда можно увидеть уникальное явление
Апостроф
2024-06-02T11:24:12Z
Искусственный интеллект предложил рецепт заправки для салата и едва не убил мужчину, — соцсети
Фокус
2024-06-21T04:27:55Z
Что будет, если зарядить телефон "чужим" зарядным устройством
Telegraf
2024-05-19T17:24:45Z
Intel предложит альтернативный вариант рамки процессора для сокета LGA1851
Overclockers
2024-07-04T07:48:33Z
На стенах 12-тысячелетних храмов находят один и тот же аксессуар из будущего: что это
Фокус
2024-07-04T07:00:38Z
Правды никто не рассказал. Насколько действительно больно терять голову на гильотине
Фокус
2024-05-24T09:51:53Z
Разработчики опубликовали три музыкальные композиции из S.T.A.L.K.E.R. 2: Heart of Chornobyl
Overclockers
2024-07-04T06:51:29Z
Звезды океана. Ученые заметили редкую стаю косаток, возглавляемую самкой с раздвоенным плавником
Фокус
2024-07-04T05:57:44Z
Огурец-колибри или мини-арбуз: как выраститьтакое чудо, чтобы и поесть, и в компот добавить
Знай
2024-07-02T18:51:55Z
Как отмыть в блеске ванную комнату: понадобятся простые продукты из кухни
Обозреватель
2024-06-30T04:10:59Z
Наиболее совместимые люди по знаку Зодиака: названы лучшие пары согласно астрологии
Политека
2024-06-13T13:31:50Z
Свободная любовь: что такое полиамория, как она проявляется и почему популярна
Comments UA
2024-05-13T12:36:45Z
Зеркальная дата 07.07: что нужно сделать в этот день, чтобы привлечь счастье и богатство/Вселенная будет способствовать осуществлению наших желаний
Апостроф
2024-07-04T07:30:57Z
Кабачковый рулет с вкусной начинкой: рецепт бюджетного блюда для праздничного стола
Обозреватель
2024-07-04T07:03:47Z
Полная катастрофа: 3 знака Зодиака, которые всегда притягивают к себе проблемы
Marie Claire
2024-07-04T07:02:54Z
На листьях огурцов появились желтые пятна: как спасти урожай от пероноспороза/Огурцы от пероноспороза нужно обрабатывать как сверху по листьям, так и снизу
Апостроф
2024-07-04T06:21:25Z
Филе никогда не будет сухим! Как вкусно приготовить мясо на обед
Обозреватель
2024-07-04T06:10:12Z
Едете на время? Не выходите из квартиры не сделав одну важную вещь
Знай
2024-06-30T04:06:30Z
Курс доллара и евро стремительно падают: гривна показала силу даже во время войны
Знай
2024-06-20T17:36:53Z
Китай заподозрили Россию в обмане: о чем идет речь
Comments UA
2024-06-13T14:28:03Z
Инвесторы готовы строить новую энергетику в Украине при одном условии – ЕУЭА
Хвиля
2024-06-03T20:07:00Z
Зеленский рассказал о новых решениях для решения проблемы дефицита электроэнергии
Comments UA
2024-07-04T07:49:21Z
Прежнего курса больше нет: в банках переписали стоимость доллара
Обозреватель
2024-07-04T07:28:50Z
Украине нужно сразу 1,5 миллиона специалистов: какая профессия станет востребована после окончания боевых действий
Политека
2024-07-04T07:20:41Z
Украина обсуждает транзит азербайджанского газа в ЕС
Хвиля
2024-07-04T07:16:40Z
Можно попробовать разбогатеть: чего ожидать от гривневых депозитов этим летом
Знай
2024-07-04T07:07:20Z
Как приготовить картофельную запеканку с сосисками: просто рецепт
Comments UA
2024-07-04T08:00:58Z
Гонка по врачам отменяется: для украинских детей утвердили новые правила медосмотра
Знай
2024-07-04T07:21:04Z
Как часто нужно менять постельное белье, чтобы иметь хорошее самочувствие и крепкий сон
Знай
2024-07-04T06:21:07Z
Оборудование от БФ молодежной инициативы "Надежда" получили больницы на передовой
Знай
2024-07-04T05:18:02Z
Гормоны и лишний вес: что нужно знать?
Обозреватель
2024-07-04T05:13:51Z
Анита Луценко назвала оптимальное время для тренировки и сказала, что полезнее для здоровья – кардио или силовые
Обозреватель
2024-07-04T04:08:52Z
Здоровое питание: сколько нужно есть овощей и фруктов
ZN UA
2024-07-04T01:02:35Z
Как легко уснуть в летнюю жару: семь правил, которые могут помочь
Обозреватель
2024-07-03T19:02:08Z
Привычки, снижающие уровень стресса на 25%: результаты исследования
Обозреватель
2024-07-03T18:34:41Z
Футболист сборной Украины объяснил, почему разрыдался после матча со Словакией на Евро-2024
Обозреватель
2024-06-21T20:28:19Z
Свитолина потеряла статус первой ракетки Украины: кто ее опередил
Comments UA
2024-06-10T12:14:03Z
Украина победила в Золотой Евролиге, одержав победу над Хорватией
Комсомольская правда
2024-06-17T08:39:51Z
"Вишенка на торте": Джошуа впервые отреагировал на отказ Усика от пояса IBF
Обозреватель
2024-07-04T07:56:56Z
Ястремская не пожала руку француженке после игры
Корреспондент
2024-07-04T07:48:39Z
Джошуа обрадовался, что у Усика забрали титул IBF
Корреспондент
2024-07-04T07:21:32Z
Свитолина и Ястремская победили на Уимблдоне
Корреспондент
2024-07-04T06:57:58Z
"Могут уйти и не вернуться": почему звезда украинской гимнастики попала в больницу и как отец-военный отреагировал на съемки в фильме
Обозреватель
2024-07-04T05:13:47Z
Суперкомпьютер назвал победителя Евро-2024
Обозреватель
2024-07-03T20:17:06Z
Новую доступную модель Kia показали с огромным багажником. Фото
Обозреватель
2024-07-04T05:16:18Z
Недорогие модели Kia и Hyundai нового поколения вызвали ажиотаж
Обозреватель
2024-07-04T04:08:28Z
Пикап Tesla Cybertruck за 1500 долларов превратили в оригинальный автодом
Фокус
2024-07-03T17:15:41Z
Nissan удивил украинской ценой недорогого соперника Toyota RAV4. Фото
Обозреватель
2024-07-03T15:58:35Z
На украинский рынок выходит новый Nissan Qashqai 2024: подробности и цены
Фокус
2024-07-03T14:42:03Z
Не ездил 40 лет: в старом гараже среди хлама обнаружили легендарный мотоцикл 50-х
Фокус
2024-07-03T12:45:13Z
Выдержит миллион километров: Geely создали "вечную" батарею для электрокаров
Фокус
2024-07-03T11:45:53Z
Цена $13 700 и запас хода более 600 км: Xpeng презентовал бюджетный аналог Tesla
Фокус
2024-07-03T10:57:51Z
Невероятный клад: мужчина нашел в заброшенном сарае целую коллекцию раритетов
Фокус
2024-07-03T10:16:05Z