MY.UAНовини
Ігри віртуального розуму: як український програміст створює нові «цифрові реальності»
Ігри віртуального розуму: як український програміст створює нові «цифрові реальності»

Ігри віртуального розуму: як український програміст створює нові «цифрові реальності»

Будь-який сучасний програміст — це перш за все «громадянин світу», адже цифровий код не має національності. Наприклад, більшість американців, які навчаються грати в гольф за допомогою симулятора «SkyTrak», влаштовуються на роботу в Google у віртуальному HR-метавсесвіті «RemoteBridge», або чиї діти навчаються в школі, використовуючи інтерактивну платформу «TechRow» — навіть не знають, що розробкою всіх цих продуктів займався український програміст Анатолій Ландишев. Він же розробляв і популярні у всьому світі додатки для гаджетів від Apple, і ігри, в які захоплено грають мільйони геймерів планети — такі, наприклад, як «Power Rangers: Unite» та «Time Drop». А також популяризував підхід ECS для створення ігор в Україні. Анатолій Ландишев — наш сьогоднішній співрозмовник.

- Анатолію, Ви брали участь у розробці великих проєктів, таких як гольф-симулятор «SkyTrak» та HR-метавсесвіт «RemoteBridge», які здобули велику популярність у США. Як Вам вдалося вийти на міжнародний рівень?

- Ще у 2008 році, будучи третьокурсником Національного технічного університету України «Київський політехнічний інститут імені Ігоря Сікорського» (скорочено КПІ), я вже працював у німецькій міжнародній телекомунікаційній компанії Clarity AG розробником C++. А на момент закінчення КПІ та отримання наукового ступеня «магістр комп’ютерних наук» у 2012-му, я вже кілька років розробляв програми та дитячі освітні міні-ігри для iPhone та iPad. Пізніше я брав участь у розробці відомих мобільних ігор «Power Rangers: Unite» та «Time Drop», в які грають понад 4 мільйони гравців. Проте справжнім «зоряним шансом» для мене стали технології зі світу віртуальних (VR) та доповнених (AR) реальностей.

У 2016 році, коли VR та AR тільки набирали популярність, творці великої ізраїльської IT компанії Ignite Outsourcing запросили мене, як фахівця з великим досвідом у розробці ігор та 3D, взяти участь у відкритті VR/AR напрямку компанії. Буквально за рік я створив продукти для 5 різних VR та AR пристроїв. А вже за кілька років ці знання та досвід дозволили мені стати ключовим розробником у компанії TechRow - одній з найінноваційніших компаній у сфері дитячої освіти в США.

- TechRow Fund — це ж навіть не компанія, а неприбуткова організація, яка впроваджує технології віртуальної реальності (VR) у державних школах США. З TechRow Fund співпрацюють The New York Times, AT&T, Niantic (творець всесвітньо відомої гри Pokémon Go) та багато творців навчального контенту, таких як American Film Institute та Tribeca Film Studios. Анатолію, а яка була Ваша роль?

- Так, все вірно. Ключовий продукт TechRow Fund — це однойменна платформа для «іммерсивного» навчання дітей за допомогою стереоскопічного 360-градусного відео. Видавці навчального контенту, які співпрацюють з TechRow Fund, завантажують свої відео на платформу TechRow. Організація TechRow Fund надає американським школам шоломи віртуальної реальності та доступ до платформи, де діти можуть вивчати різні теми, переглядаючи 360-градусні відео у VR-шоломах.

Саме цю платформу TechRow я і розробив. Коли я почав працювати над нею, вже існували деякі напрацювання, але навчальні відео дивитися було неможливо. Були проблеми з їхнім зависанням, поганою якістю та інші. Я переписав веб-VR-відеоплеєр платформи для мобільних браузерів Safari та Chrome з нуля, що виправило всі проблеми та дозволило дітям дивитися відео навіть вдома зі своїх мобільних телефонів, використовуючи дешеві «саморобні» шоломи віртуальної реальності Google Cardboard. Також я створив мобільний додаток для iOS та Android, і додаток для шолома віртуальної реальності Pico VR, що дозволило дивитися 360-градусні відео у ще більш високій якості. Після цього я особисто завантажував на платформу дані перших 10 шкіл - перших користувачів платформи. А сьогодні платформою користуються вже понад 400 шкіл у штаті Нью-Йорк.

- Наскільки нам відомо, наступним Вашим проєктом для Штатів стала робота у провідній технологічній та апаратній компанії на ринку моделювання спортивних ігор SportTrak LLC над гольф-симулятором «SkyTrak», який сьогодні визнаний найкращим у США. Розкажіть детальніше про цей проєкт і Вашу роль у ньому.

- Так, з кінця 2016-го по 2023 рік я консультував американську компанію SportTrak LLC. З моєю допомогою вони змогли створити гольф-симулятор SkyTrak, який дозволяє гравцям тренуватися, не виходячи з квартири. Для цього на підлогу поруч з м’ячиком для гольфу ставиться спеціальний пристрій SkyTrak Launch Monitor. Щоб не розбити вікна квартири, перед м’ячиком встановлюється спеціальна сітка, після чого гравець б'є по м'ячу справжньою ключкою для гольфу. Пристрій SkyTrak Launch Monitor зчитує параметри удару, і гравець бачить на екрані траєкторію польоту м’яча.

В процесі роботи над SkyTrak я вивчив безліч наукових статей про фізику м'яча для гольфу, і це дозволило мені досягти точності симулятора понад 95%! У поєднанні з відносно низькою ціною, це стало його головною «фішкою» і дозволило SkyTrak стати найпопулярнішим і найбільш продаваним гольф-симулятором у США, п’ять років поспіль незмінно здобуваючи титул «Вибір редакції Golf Digest - Best In Golf».

- Microsoft, Google, Amazon, Intel, Pfizer користуються HR-платформою «RemoteBridge», створеною на базі Вашого рушія метавсесвіту, з метою покращення взаємодії своїх співробітників. Ви першим у світі створили метавсесвіт у браузері, який може одночасно підтримувати 150 користувачів, що є абсолютним рекордом. Як Вам вдалося реалізувати цей проєкт?

- У 2020 році, під час пандемії Covid-19, я захотів спробувати створити віртуальний метавсесвіт для людей, які опинилися в клітці обмежень та самоізоляції. Причому я хотів зробити так, щоб він працював прямо у вкладці браузера «Google Chrome», «Firefox» або «Safari», без встановлення на комп’ютер. Тоді вже існували браузерні метавсесвіти FrameVR і Mozilla Hubs, але вони підтримували лише до 30 користувачів в одному віртуальному світі. Мені ж було цікаво дозволити 100 і більше користувачам взаємодіяти в такому метавсесвіті.

Я почав розробку з основних компонентів: 3D-аватарів користувачів, взаємодії між 3D-аватарами, голосового та текстового чатів. Забезпечити взаємодію 100 і більше користувачів у такому метавсесвіті було досить непросто, але мені вдалося! Я винайшов 2 унікальні алгоритми, які дозволили навіть 150 і більше користувачам взаємодіяти в одному віртуальному світі, у вкладці браузера! Так і з'явився на світ мій унікальний веб-рушій метавсесвіту, що перевершував конкурентів на ринку.

Згодом я продав цей рушій американській компанії Exceptional Works Inc., яка створила на його основі платформу RemoteBridge – цілий метавсесвіт, що включає будівлі, вулиці і цілі острови, де люди можуть зустрічатися, дивитися відео, грати в ігри, працювати і відпочивати у віртуальному світі.

Завдяки моєму рушію RemoteBridge став першим і єдиним HR-метавсесвітом, здатним працювати у веб-браузері, підтримуючи 150 користувачів в одному віртуальному середовищі. Сьогодні ним користуються 19 компаній зі списку Fortune 500, таких як Amazon, Google, Intel, Pfizer, PepsiCo та інші. А журнал FastCompany визнав RemoteBridge однією з найінноваційніших компаній у світі.

- Зараз Ви технічний директор сервісної IT-компанії Visartech EU, яка створює комп'ютерні програми для найбільших компаній у Європі та на Близькому Сході. Про які найцікавіші проєкти, над якими Ви там працювали і працюєте, можете розповісти нашим читачам?

- За допомогою технологій віртуальної та доповненої реальності, а також хмарних рішень, ми допомагаємо компаніям полегшити процес виконання складних завдань. Наприклад, нещодавно ми допомогли клієнту створити точну цифрову 3D-копію великого виставкового павільйону в Дубаї, площею понад 35,000 квадратних метрів. Ця цифрова копія відображає інформацію про клімат у приміщенні, споживання електроенергії, поломки обладнання, та допомагає керувати виставковим центром з комп'ютера або навіть з мобільного телефону.



Ще один цікавий проєкт - цифрові копії нафтових вишок у Норвегії, що дозволяють інженерам проєктувати нове обладнання для цих вишок з дому, без фізичної присутності. Також ми розробили віртуальну копію промислового сканера для виявлення іржі на трубах, для наочної демонстрації можливостей цього сканера потенційним покупцям, і інноваційний додаток для косметологічних центрів для роботи з мікропігментацією шкіри голови за допомогою доповненої реальності. Крім цього, ми створили віртуальні лабораторні роботи з фізики, підготовку до іспиту IELTS, унікальну соціальну мережу для мандрівників та багато інших проєктів.

Стосовно моєї ролі в цих проєктах — я, як CTO (Chief Technical Officer — технічний директор), роблю технічні комерційні пропозиції для клієнтів, готую тендерну документацію. Планую архітектуру та технічне рішення, збираю команду під проєкт — проводжу співбесіди, наймаю підрядників. А потім контролюю хід виконання проєкту та стежу за роботою проєктної команди.

- Які поради Ви можете дати програмістам-початківцям?

- Не боятися пробувати. Програмування неможливо “зазубрити”. Інформації дуже багато, і вона постійно змінюється. Багато молодих розробників хочуть вивчити всю теорію і бояться починати створювати свої додатки. Я б порадив подумати про додатки, які Вам було б цікаво створити, вибрати найпростіший з них і приступати до його створення. У процесі буде багато запитань. З чого починати? Яку технологію обрати і чому? Ставте ці запитання Google або ChatGPT, отримуйте відповіді та ставте наступні запитання. Це найефективніший спосіб навчання. Дивно, але через 15 років професійного досвіду нічого не змінюється. Сьогодні я так само постійно ставлю запитання і шукаю на них відповіді. Для програміста це найважливіша навичка. Мови програмування та інструменти змінюються, застарівають. А здатність братися за цікаві складні проєкти, ставити правильні запитання та знаходити на них відповіді — залишиться з Вами назавжди.

Поділитися
Поділитися сюжетом
Джерело матеріала
Серіал «Володар перснів»: виконавець ролі Незнайомця розповів, чи спілкувався з попередником у трилогії Джексона
ITC
2024-10-04T20:42:12Z
EL Кравчук висловився про болісне розставання з коханою та захопив архівними кадрами з молодості
TSN
2024-10-04T20:33:13Z
Переможці Євробачення-2024 випустили новий кліп: у яскравому відео засвітилась Jerry Heil
24tv
2024-10-04T20:33:12Z
Jerry Heil стала першою українкою, що прикрасила обкладинку відомого індійського глянцю
24tv
2024-10-04T19:39:09Z
Кращі фільми 8-го Київського тижня критики
360ua.news
2024-10-04T19:15:32Z
Їх варто подивитися: 5 найочікуваніших фільмів жовтня 2024
24tv
2024-10-04T18:54:26Z
Відомий український дизайнер розповів про стосунки з чоловіком
ГЛАВКОМ NET
2024-10-04T18:48:02Z
Точицький вручив нагороди артистам «Київської камерати»
УкраинФорм
2024-10-04T18:18:07Z
Відома співачка висловилася про Потапа та чи дійсно він був її таємним продюсером: "Дуже шкода"
TSN
2024-10-04T18:06:52Z
Російське командування заборонило росіянам пересуватися на техніці
ГЛАВКОМ NET
2024-10-04T21:51:34Z
Російські загарбники атакують Україну ударними БпЛА: мапа тривог
TSN
2024-10-04T21:51:20Z
У Чернігові прорвало колектор: оголошено надзвичайну ситуацію місцевого рівня
24tv
2024-10-04T21:27:42Z
Російські війська 50 разів обстріляли Сумщину, зафіксовано 84 вибухи
УкраинФорм
2024-10-04T21:27:12Z
Карта бойових дій в Україні станом на 5 жовтня 2024 року
ГЛАВКОМ NET
2024-10-04T21:03:57Z
На війні під Донецьком загинув гандболіст львівської команди Роман Заєць
24tv
2024-10-04T20:42:22Z
Комбат ТрО нібито застрелився після втечі бійців з позицій під Вугледаром: влада каже, шо загинув
Фокус
2024-10-04T20:33:59Z
Російський наступ на Донбасі: як довго протримається Покровськ — аналіз західних аналітиків
TSN
2024-10-04T20:33:48Z
ЗСУ на Донеччині ракетним ударом ліквідували офіцерів з КНДР, — Kyivpost
Фокус
2024-10-04T20:33:40Z
Єврокомісар закликав країни ЄС накопичити запаси снарядів, щоби бути готовими до ймовірної війни
УкраинФорм
2024-09-23T15:00:59Z
РФ провокує Лукашенка: в ЦПД пояснили, чому російських дрон залетів в Білорусь
GlavRed
2024-10-04T21:59:43Z
Майстра лісу з Харківщини, який влаштовував пʼянки для окупантів, посадили на 6,5 років
Украина Криминальная
2024-10-04T21:57:37Z
Заява РФ про українських інструкторів, які нібито тренують терористів у Сирії - черговий фейк
УкраинФорм
2024-10-04T21:54:45Z
Столтенберг вважає, що Україну можуть прийняти в НАТО з окупованими територіями
Европейская правда
2024-10-04T21:48:30Z
Макрон розкритикував подвійні стандарти щодо війни в Україні та на Близькому Сході
TSN
2024-10-04T21:39:37Z
У МКС розсекретили шість виданих у контексті ситуації в Лівії ордерів на арешт
УкраинФорм
2024-10-04T21:15:57Z
ЄС кидає виклик Угорщині: закон "Про захист суверенітету" під загрозою
Хвиля
2024-10-04T21:12:46Z
Арештоване турецьке судно відбуксирували до порту Рені: відео
TSN
2024-10-04T20:33:16Z
Україна здійснила перший автоматичний обмін інформацією про фінансові рахунки з зарубіжними партнерами
ZN UA
2024-10-04T21:25:55Z
Нафтовий ринок у напрузі: ціни різко зросли через загрозу атаки Ізраїлю на іранські НПЗ
Хвиля
2024-10-04T20:06:09Z
Зростання світових цін на продовольство у вересні було найшвидшим за 1,5 року - FAO
УкраинФорм
2024-10-04T19:57:34Z
Обіцяний удар Ізраїлю по Ірану може викликати різноспрямовані зміни на ринку нафти - експерт
УкраинФорм
2024-10-04T19:27:05Z
Хапаються за все, крім змін системи: які можуть бути наслідки оподаткування посилок до 150 євро
24tv
2024-10-04T19:21:19Z
Дрова для опалення: актуальні ціни і які обрати, щоб заощадити
Знай
2024-10-04T19:12:51Z
«Укрзалізниця» змінила розклад руху низки поїздів
ГЛАВКОМ NET
2024-10-04T18:54:37Z
У ремонті залишається один енергоблок АЕС
УкраинФорм
2024-10-04T18:36:29Z
Україна розробляє план використання $50 млрд від заморожених активів РФ
Хвиля
2024-10-04T18:15:13Z
Кейт Міддлтон «врятувала» принца Вільяма та зробила його щасливим
ГЛАВКОМ NET
2024-10-04T21:39:08Z
Чи можна забронювати працівників, які не оновили даних — роз’яснення
TSN
2024-10-04T21:27:37Z
"Їх всього біля десятка": що втратили росіяни разом з РЛС "Небо-М"
24tv
2024-10-04T21:21:47Z
Новий смертельний флешмоб шириться серед дітей у соцмережах
Украина Криминальная
2024-10-04T21:09:08Z
5 жовтня: яке сьогодні свято, традиції та заборони
ГЛАВКОМ NET
2024-10-04T21:06:11Z
Місяць після кривавого ракетного удару по Львову: який вигляд мають вулиці, куди "прилетіли" ракети
TSN
2024-10-04T20:51:56Z
Для хлопців у вишах введуть нове правило: доведеться пройти кожному
Знай
2024-10-04T20:51:36Z
«Спецтехноекспорт» передали у пряме управління Міноборони
УкраинФорм
2024-10-04T20:34:06Z
Росіяни знищують велике місто України: ТСН побувала у районі, куди рідко хтось навідується
TSN
2024-10-04T20:33:55Z
Знаменитий французький футболіст домігся скорочення тривалої дискваліфікації за допінг
ZN UA
2024-10-04T21:59:03Z
Погба: Ніколи свідомо не порушував антидопінгові правила, я граю чесно
Football.ua
2024-10-04T21:42:43Z
Леганес та Валенсія обійшлися без забитих голів
Football.ua
2024-10-04T21:03:48Z
Верона вирвала перемогу над Венецією завдяки автоголу наприкінці матчу
Football.ua
2024-10-04T20:54:48Z
Боруссія Менхенгладбах поступилася Аугсбургу
Football.ua
2024-10-04T20:39:22Z
Рома продовжить контракт із конкурентом Довбика
Football.ua
2024-10-04T20:06:14Z
Ньюкасл цікавиться Сане — Фальк
Football.ua
2024-10-04T19:57:44Z
Посилення Ювентуса: скандальний чемпіон світу повернеться раніше після дискваліфікації за допінг
24tv
2024-10-04T19:45:11Z
Наполі — Комо 3:1 Відео голів та огляд матчу Серії А
Football.ua
2024-10-04T19:34:59Z
Стерли відчуття страху: вчені відкрили новий спосіб боротьби з ПТСР
Фокус
2024-10-04T18:30:31Z
Епідсезон в Україні почався: у МОЗ назвали штами вірусів, які циркулюють
24tv
2024-10-04T16:33:56Z
Як доглядати за аґрусом восени, щоб сусіди заздрили врожаю: корисні лайфхаки
Политека
2024-10-04T16:21:28Z
Додайте у воду всього лише два інгредієнта — і ви більше не побачите розводів на підлозі після миття
TSN
2024-10-04T16:00:04Z
Терен це слива чи ні: що роблять із плодів і коли рвати ароматний фрукт
GlavRed
2024-10-04T15:27:44Z
Найкращі небанальні перекуси для покращення здоров'я мозку та хорошої пам'яті
24tv
2024-10-04T15:24:30Z
Чи потрібно робити МРТ усього тіла: всі за та проти такого дослідження
24tv
2024-10-04T14:21:03Z
Hydrafacial: 5 фактів, які варто знати перед процедурою
Вива
2024-10-04T14:06:38Z
Побачив в TikTok і запхав у себе: хірурги вилучили з 8-річного хлопчика конструктор і дріт
24tv
2024-10-04T13:54:56Z
Нідерланди евакуювали з Лівану понад 100 своїх громадян
УкраинФорм
2024-10-04T21:45:19Z
Очільниця Хмельницького МСЕК Тетяна Крупа та її чоловік мають інвалідність, – ЗМІ
24tv
2024-10-04T21:21:45Z
У Боснії вже 19 загиблих унаслідок повеней, ЄС, Сербія та Хорватія пропонують допомогу
Европейская правда
2024-10-04T21:21:26Z
В Іспанії розбився винищувач, пілот загинув
Европейская правда
2024-10-04T21:03:10Z
Чоловік продав в інтернеті підроблені кросівки відомих брендів на понад 15 млн грн
InternetUA
2024-10-04T20:54:46Z
У Запоріжжі та Миколаєві пролунали вибухи
ГЛАВКОМ NET
2024-10-04T20:51:41Z
З прикордоння Сумщини рятувальники евакуювали мирних жителів
УкраинФорм
2024-10-04T20:48:24Z
В Україні оголошена масштабна повітряна тривога: де лунають вибухи
TSN
2024-10-04T20:33:06Z
Бо плавали у його басейні: в Австралії чоловік зв'язав тросом трьох дітей і викликав поліцію
24tv
2024-10-04T20:30:48Z
Усе геніальне – просте: навіщо до смаженої картоплі додають борошно
24tv
2024-10-04T21:57:09Z
Можете посадити їх у жовтні: 5 багаторічних трав, які ростуть увесь рік
24tv
2024-10-04T21:51:41Z
День ангела 5 жовтня: кого та як вітати з іменинами
TSN
2024-10-04T21:18:05Z
Як відростити густе волосся: у шампунь треба додати один пахучий інгредієнт
24tv
2024-10-04T20:30:57Z
Як виростити петрушку та кріп у квартирі: головні правила та секрети
Политека
2024-10-04T20:30:06Z
На застіллях його з'їдають першим: особливий салат з шинки та ананасу
24tv
2024-10-04T20:27:27Z
Що буде, якщо залити шкірку апельсинів оцтом: жінка поділилась геніальним методом прибирання
GlavRed
2024-10-04T20:27:25Z
Простий хліб на заквасці без замісу: "Мастер Шеф" дав легкий та смачний рецепт
Политека
2024-10-04T20:03:27Z
Як обрізати абрикос восени, щоб гарно плодоносив: правила щедрого врожаю
Политека
2024-10-04T19:42:32Z
В Україні запровадили нові правила продажу автомобілів: що потрібно знати водіям
Хвиля
2024-10-04T19:42:25Z
Renault показали стильний електричний кросовер
ГЛАВКОМ NET
2024-10-04T19:15:13Z
Як не угробити авто: копійчаний засіб вмить уб'є іржу на гальмівних дисках
GlavRed
2024-10-04T17:27:24Z
Skoda Octavia FL: нові грані чеського бестселера
AutoCentre
2024-10-04T16:37:05Z
У Кропивницький поставили нові сміттєвози на шасі Ford Trucks
AutoCentre
2024-10-04T16:07:22Z
Рейтинг найпопулярніших автівок в Україні
360ua.news
2024-10-04T15:51:18Z
Майже 800 км: новий електромобіль Volkswagen вразив запасом ходу в реальних умовах
ГЛАВКОМ NET
2024-10-04T15:48:59Z
Хто проїде третім: задача з ПДР, яка заплутає навіть досвідчених водіїв
GlavRed
2024-10-04T15:27:46Z
Майкл Джордан показав свій унікальний електросуперкар ціною понад 2 мільйони євро
Фокус
2024-10-04T15:00:13Z
Нова ракета-носій компанії ULA здійснила другий тестовий політ
InternetUA
2024-10-04T20:37:47Z
Google тестує верифікацію надійних вебсайтів у пошуковій видачі
Детектор М
2024-10-04T20:36:33Z
Росія збільшить фінансування програм з ізоляції інтернету та створить «національний месенджер», який замінить WhatsApp
Детектор М
2024-10-04T19:51:33Z
Матиме 10-ядерний процесор: у мережу злили фото нового MacBook Pro з процесором M4
InternetUA
2024-10-04T19:49:22Z
Збої в роботі Telegram: названо неочікувану причину
ГЛАВКОМ NET
2024-10-04T19:01:07Z
World Wide Web Foundation засновника інтернету Тіма Бернерса-Лі припинила роботу
ITC
2024-10-04T18:54:40Z
Як заблокувати у Вайбері: феноменально швидкий і легкий трюк
GlavRed
2024-10-04T18:27:47Z
Червоний рівень активності: Україну атакує потужна магнітна буря
GlavRed
2024-10-04T18:27:26Z
Соцмережа Х сплатила штраф і просить розблокувати її роботу у Бразилії - ЗМІ
УкраинФорм
2024-10-04T18:24:48Z