MY.UAНовини
Ігри віртуального розуму: як український програміст створює нові «цифрові реальності»
Ігри віртуального розуму: як український програміст створює нові «цифрові реальності»

Ігри віртуального розуму: як український програміст створює нові «цифрові реальності»

Будь-який сучасний програміст — це перш за все «громадянин світу», адже цифровий код не має національності. Наприклад, більшість американців, які навчаються грати в гольф за допомогою симулятора «SkyTrak», влаштовуються на роботу в Google у віртуальному HR-метавсесвіті «RemoteBridge», або чиї діти навчаються в школі, використовуючи інтерактивну платформу «TechRow» — навіть не знають, що розробкою всіх цих продуктів займався український програміст Анатолій Ландишев. Він же розробляв і популярні у всьому світі додатки для гаджетів від Apple, і ігри, в які захоплено грають мільйони геймерів планети — такі, наприклад, як «Power Rangers: Unite» та «Time Drop». А також популяризував підхід ECS для створення ігор в Україні. Анатолій Ландишев — наш сьогоднішній співрозмовник.

- Анатолію, Ви брали участь у розробці великих проєктів, таких як гольф-симулятор «SkyTrak» та HR-метавсесвіт «RemoteBridge», які здобули велику популярність у США. Як Вам вдалося вийти на міжнародний рівень?

- Ще у 2008 році, будучи третьокурсником Національного технічного університету України «Київський політехнічний інститут імені Ігоря Сікорського» (скорочено КПІ), я вже працював у німецькій міжнародній телекомунікаційній компанії Clarity AG розробником C++. А на момент закінчення КПІ та отримання наукового ступеня «магістр комп’ютерних наук» у 2012-му, я вже кілька років розробляв програми та дитячі освітні міні-ігри для iPhone та iPad. Пізніше я брав участь у розробці відомих мобільних ігор «Power Rangers: Unite» та «Time Drop», в які грають понад 4 мільйони гравців. Проте справжнім «зоряним шансом» для мене стали технології зі світу віртуальних (VR) та доповнених (AR) реальностей.

У 2016 році, коли VR та AR тільки набирали популярність, творці великої ізраїльської IT компанії Ignite Outsourcing запросили мене, як фахівця з великим досвідом у розробці ігор та 3D, взяти участь у відкритті VR/AR напрямку компанії. Буквально за рік я створив продукти для 5 різних VR та AR пристроїв. А вже за кілька років ці знання та досвід дозволили мені стати ключовим розробником у компанії TechRow - одній з найінноваційніших компаній у сфері дитячої освіти в США.

- TechRow Fund — це ж навіть не компанія, а неприбуткова організація, яка впроваджує технології віртуальної реальності (VR) у державних школах США. З TechRow Fund співпрацюють The New York Times, AT&T, Niantic (творець всесвітньо відомої гри Pokémon Go) та багато творців навчального контенту, таких як American Film Institute та Tribeca Film Studios. Анатолію, а яка була Ваша роль?

- Так, все вірно. Ключовий продукт TechRow Fund — це однойменна платформа для «іммерсивного» навчання дітей за допомогою стереоскопічного 360-градусного відео. Видавці навчального контенту, які співпрацюють з TechRow Fund, завантажують свої відео на платформу TechRow. Організація TechRow Fund надає американським школам шоломи віртуальної реальності та доступ до платформи, де діти можуть вивчати різні теми, переглядаючи 360-градусні відео у VR-шоломах.

Саме цю платформу TechRow я і розробив. Коли я почав працювати над нею, вже існували деякі напрацювання, але навчальні відео дивитися було неможливо. Були проблеми з їхнім зависанням, поганою якістю та інші. Я переписав веб-VR-відеоплеєр платформи для мобільних браузерів Safari та Chrome з нуля, що виправило всі проблеми та дозволило дітям дивитися відео навіть вдома зі своїх мобільних телефонів, використовуючи дешеві «саморобні» шоломи віртуальної реальності Google Cardboard. Також я створив мобільний додаток для iOS та Android, і додаток для шолома віртуальної реальності Pico VR, що дозволило дивитися 360-градусні відео у ще більш високій якості. Після цього я особисто завантажував на платформу дані перших 10 шкіл - перших користувачів платформи. А сьогодні платформою користуються вже понад 400 шкіл у штаті Нью-Йорк.

- Наскільки нам відомо, наступним Вашим проєктом для Штатів стала робота у провідній технологічній та апаратній компанії на ринку моделювання спортивних ігор SportTrak LLC над гольф-симулятором «SkyTrak», який сьогодні визнаний найкращим у США. Розкажіть детальніше про цей проєкт і Вашу роль у ньому.

- Так, з кінця 2016-го по 2023 рік я консультував американську компанію SportTrak LLC. З моєю допомогою вони змогли створити гольф-симулятор SkyTrak, який дозволяє гравцям тренуватися, не виходячи з квартири. Для цього на підлогу поруч з м’ячиком для гольфу ставиться спеціальний пристрій SkyTrak Launch Monitor. Щоб не розбити вікна квартири, перед м’ячиком встановлюється спеціальна сітка, після чого гравець б'є по м'ячу справжньою ключкою для гольфу. Пристрій SkyTrak Launch Monitor зчитує параметри удару, і гравець бачить на екрані траєкторію польоту м’яча.

В процесі роботи над SkyTrak я вивчив безліч наукових статей про фізику м'яча для гольфу, і це дозволило мені досягти точності симулятора понад 95%! У поєднанні з відносно низькою ціною, це стало його головною «фішкою» і дозволило SkyTrak стати найпопулярнішим і найбільш продаваним гольф-симулятором у США, п’ять років поспіль незмінно здобуваючи титул «Вибір редакції Golf Digest - Best In Golf».

- Microsoft, Google, Amazon, Intel, Pfizer користуються HR-платформою «RemoteBridge», створеною на базі Вашого рушія метавсесвіту, з метою покращення взаємодії своїх співробітників. Ви першим у світі створили метавсесвіт у браузері, який може одночасно підтримувати 150 користувачів, що є абсолютним рекордом. Як Вам вдалося реалізувати цей проєкт?

- У 2020 році, під час пандемії Covid-19, я захотів спробувати створити віртуальний метавсесвіт для людей, які опинилися в клітці обмежень та самоізоляції. Причому я хотів зробити так, щоб він працював прямо у вкладці браузера «Google Chrome», «Firefox» або «Safari», без встановлення на комп’ютер. Тоді вже існували браузерні метавсесвіти FrameVR і Mozilla Hubs, але вони підтримували лише до 30 користувачів в одному віртуальному світі. Мені ж було цікаво дозволити 100 і більше користувачам взаємодіяти в такому метавсесвіті.

Я почав розробку з основних компонентів: 3D-аватарів користувачів, взаємодії між 3D-аватарами, голосового та текстового чатів. Забезпечити взаємодію 100 і більше користувачів у такому метавсесвіті було досить непросто, але мені вдалося! Я винайшов 2 унікальні алгоритми, які дозволили навіть 150 і більше користувачам взаємодіяти в одному віртуальному світі, у вкладці браузера! Так і з'явився на світ мій унікальний веб-рушій метавсесвіту, що перевершував конкурентів на ринку.

Згодом я продав цей рушій американській компанії Exceptional Works Inc., яка створила на його основі платформу RemoteBridge – цілий метавсесвіт, що включає будівлі, вулиці і цілі острови, де люди можуть зустрічатися, дивитися відео, грати в ігри, працювати і відпочивати у віртуальному світі.

Завдяки моєму рушію RemoteBridge став першим і єдиним HR-метавсесвітом, здатним працювати у веб-браузері, підтримуючи 150 користувачів в одному віртуальному середовищі. Сьогодні ним користуються 19 компаній зі списку Fortune 500, таких як Amazon, Google, Intel, Pfizer, PepsiCo та інші. А журнал FastCompany визнав RemoteBridge однією з найінноваційніших компаній у світі.

- Зараз Ви технічний директор сервісної IT-компанії Visartech EU, яка створює комп'ютерні програми для найбільших компаній у Європі та на Близькому Сході. Про які найцікавіші проєкти, над якими Ви там працювали і працюєте, можете розповісти нашим читачам?

- За допомогою технологій віртуальної та доповненої реальності, а також хмарних рішень, ми допомагаємо компаніям полегшити процес виконання складних завдань. Наприклад, нещодавно ми допомогли клієнту створити точну цифрову 3D-копію великого виставкового павільйону в Дубаї, площею понад 35,000 квадратних метрів. Ця цифрова копія відображає інформацію про клімат у приміщенні, споживання електроенергії, поломки обладнання, та допомагає керувати виставковим центром з комп'ютера або навіть з мобільного телефону.



Ще один цікавий проєкт - цифрові копії нафтових вишок у Норвегії, що дозволяють інженерам проєктувати нове обладнання для цих вишок з дому, без фізичної присутності. Також ми розробили віртуальну копію промислового сканера для виявлення іржі на трубах, для наочної демонстрації можливостей цього сканера потенційним покупцям, і інноваційний додаток для косметологічних центрів для роботи з мікропігментацією шкіри голови за допомогою доповненої реальності. Крім цього, ми створили віртуальні лабораторні роботи з фізики, підготовку до іспиту IELTS, унікальну соціальну мережу для мандрівників та багато інших проєктів.

Стосовно моєї ролі в цих проєктах — я, як CTO (Chief Technical Officer — технічний директор), роблю технічні комерційні пропозиції для клієнтів, готую тендерну документацію. Планую архітектуру та технічне рішення, збираю команду під проєкт — проводжу співбесіди, наймаю підрядників. А потім контролюю хід виконання проєкту та стежу за роботою проєктної команди.

- Які поради Ви можете дати програмістам-початківцям?

- Не боятися пробувати. Програмування неможливо “зазубрити”. Інформації дуже багато, і вона постійно змінюється. Багато молодих розробників хочуть вивчити всю теорію і бояться починати створювати свої додатки. Я б порадив подумати про додатки, які Вам було б цікаво створити, вибрати найпростіший з них і приступати до його створення. У процесі буде багато запитань. З чого починати? Яку технологію обрати і чому? Ставте ці запитання Google або ChatGPT, отримуйте відповіді та ставте наступні запитання. Це найефективніший спосіб навчання. Дивно, але через 15 років професійного досвіду нічого не змінюється. Сьогодні я так само постійно ставлю запитання і шукаю на них відповіді. Для програміста це найважливіша навичка. Мови програмування та інструменти змінюються, застарівають. А здатність братися за цікаві складні проєкти, ставити правильні запитання та знаходити на них відповіді — залишиться з Вами назавжди.

Поділитися
Поділитися сюжетом
Джерело матеріала
Дуда говорив з генсеком НАТО про можливу передачу МіГів Україні
Европейская правда
2024-11-14T05:54:53Z
Трамп розповів, про що він говорив з Байденом у Білому домі: Україна і не тільки
Комсомольская правда
2024-11-14T05:48:18Z
Зеленський доручив робочій групі підготувати проєкт послання до Ради
УкраинФорм
2024-11-14T05:48:00Z
У Байдена планують подати до Конгресу запит щодо допомоги Україні на наступний рік
Европейская правда
2024-11-14T05:40:18Z
ТЦК збираються розформувати: у Раді розповіли, коли їх відправлять на фронт
Политека
2024-11-14T05:31:39Z
Пріоритетом на переговорах будуть не території: NYT- про припинення війни
GlavRed
2024-11-14T05:27:40Z
Боррель: Після обрання Трампа у США Євросоюз має взяти власну долю у свої руки
Европейская правда
2024-11-14T05:22:01Z
У ТЦК відповіли на ідею відправлення на фронт їхніх працівників
Хвиля
2024-11-14T05:21:23Z
Суд переніс розгляд справи митрополита Павла, бо адвокат не підготував промову
ГЛАВКОМ NET
2024-11-14T05:21:00Z
Результат на мільйон: для чого француженки кидають пральний порошок в унітаз
GlavRed
2024-11-03T18:27:51Z
«Медзакупівлі» передадуть у регіони майже 2 мільйони вакцин проти дифтерії та правця
УкраинФорм
2024-11-14T04:39:28Z
Лікарі «Охматдиту» прооперували дівчинку з рідкісними синдромами: один із них є лише у 102 дітей у світі
ГЛАВКОМ NET
2024-11-14T02:12:43Z
Нацслужба здоров'я уточнила порядок відпуску морфіну в аптеках і медзакладах
УкраинФорм
2024-11-14T00:51:39Z
Три продукти з "прихованим цукром": лікарі закликають негайно виключити їх з меню
TSN
2024-11-13T22:39:30Z
Допоможе не тільки спорт: 6 простих порад для плоского живота
Фокус
2024-11-13T21:42:00Z
Довше сплять та більше займаються спортом: скільки часу економлять "віддалені" працівники
Фокус
2024-11-13T21:36:41Z
Від кави болить голова: 5 причин, чому так відбувається, і як це виправити
Фокус
2024-11-13T20:45:55Z
Стало відомо, у якому віці пити пиво найбільш шкідливо для здоров’я
AgroNews
2024-11-13T17:22:54Z
Набрав вагу та виглядає як безхатько: як зімнилася зовнішність Метта Леблана після смерті Метью Перрі
Фокус
2024-11-14T05:12:01Z
Двічі виходила заміж за Юрія Нікітіна: куди зникла співачка та ведуча Ольга Горбачова
24tv
2024-11-14T05:06:25Z
"Швидко ростуть": Максим Галкін захопив фотографією своїх дітей
GlavRed
2024-11-14T04:27:29Z
Підробляли картини Пікассо і Уорхола: у Італії викрито мережу шахраїв
ГЛАВКОМ NET
2024-11-14T01:33:39Z
Виростила конкурентку: Клаудія Шиффер показала яскраву доньку-свою копію
GlavRed
2024-11-14T00:27:46Z
Ідеальний варіант на вечір: 4 затишні фільми, які слід переглянути
24tv
2024-11-13T21:54:07Z
У фільмі «Носферату» знялися 5000 справжніх щурів, які дуже смерділи
ITC
2024-11-13T21:41:48Z
"Що ти з собою зробила": що сталося з екс-солісткою гурту "Тату"
GlavRed
2024-11-13T21:27:36Z
Акторку серіалу "Пліткарка" знайшли через два тижні після зникнення безвісти
24tv
2024-11-13T21:24:56Z
Російська армія втратила за добу в Україні 1690 загарбників та засіб ППО
УкраинФорм
2024-11-14T05:57:42Z
Закон про СЗЧ спрацював не у той бік ‒ військовий експерт
ZN UA
2024-11-14T05:48:22Z
Армія РФ просувається в Курській області: деталі від ISW
TSN
2024-11-14T05:39:22Z
Екоактивісти закликають Папу Римського відмовитись від усталеної різдвяної традиції
ГЛАВКОМ NET
2024-11-14T05:39:08Z
Запусти перед Різдвяним постом 2024: суворі заборони цього дня
24tv
2024-11-14T05:36:37Z
Чи можуть дитині "перевірити кишені" у школі: батькам розповіли, хто має на це право
Знай
2024-11-14T05:36:31Z
Оновлення у застосунку Армія+: у Міноборони розповіли про нові функції
24tv
2024-11-14T05:30:14Z
Новий тривожний ранок: Шахеди" знову залітають до України – де є загроза
TSN
2024-11-14T05:24:44Z
На яку роботу українцям легше влаштуватись у Польщі: аналітика
ГЛАВКОМ NET
2024-11-14T05:24:20Z
Чорнобильську пенсію отримають не всі: в Україні посилили перевірку виплат
Хвиля
2024-11-14T05:39:42Z
Імпорт свинини на мінімумі: Україна близька до статусу нетто-експортера
Agravery
2024-11-14T05:28:59Z
Виробник чипів AMD скорочує штат на 4%
УкраинФорм
2024-11-14T05:28:10Z
Соя втрачає позиції: ціни падають другий тиждень поспіль
Agravery
2024-11-14T05:03:39Z
Вартість Bitcoin перетнула позначку у $90 тис
ГЛАВКОМ NET
2024-11-14T04:39:00Z
Світло може подорожчати до 6,5 гривень за кіловат: названо терміни
Политека
2024-11-14T04:31:34Z
Мандрівникам варто звикати до постійних скасувань авіарейсів – The Independent
ГЛАВКОМ NET
2024-11-14T04:30:00Z
Кліматична криза в Греції: популярна страва зникає з меню ресторанів
ГЛАВКОМ NET
2024-11-14T02:12:56Z
Укрзалізниця тимчасово змінює маршрут поїзда на одному з напрямків: у чому причина
24tv
2024-11-14T00:27:35Z
"Мінус" майже 1700 окупантів і 320 одиниць техніки: шалені втрати ворога на 14 листопада
24tv
2024-11-14T05:57:46Z
Просування ворога на сході, нічні вибухи у Харкові: головні новини ночі 14 листопада 2024 року
TSN
2024-11-14T05:54:06Z
Росіяни покладаються на бронетехніку зі сховищ, проте надовго її не вистачить, – ISW
24tv
2024-11-14T05:51:50Z
Чи можуть мобілізувати на фронт всіх чоловіків із однієї родини: яки є винятки
Фокус
2024-11-14T05:42:45Z
Штурм на Курщині закінчився для окупантів втратами: бійці 36 бригади показали, як нищили ворога
24tv
2024-11-14T05:39:52Z
На окупованих територіях України росіяни примусово мобілізовують мігрантів з Азії – Центр нацспротиву
ГЛАВКОМ NET
2024-11-14T05:30:41Z
У Харкові вибухи та авіаудари по місту та передмістях
360ua.news
2024-11-14T05:27:01Z
Росіянам вдалось прорватись у Куп'янськ, – DeepState
24tv
2024-11-14T05:21:37Z
На Київщину насувається сніг: прогноз погоди на 14 листопада
ГЛАВКОМ NET
2024-11-14T05:15:20Z
Як готували котлети в 1935 році: старовинний рецепт приготування
Фокус
2024-11-14T05:12:50Z
Ідеально підкреслює особистість: найкраща зачіска для чоловіка за знаком Зодіаку
24tv
2024-11-14T04:39:18Z
Ванга би позаздрила: які знаки зодіаку можуть бачити майбутнє у снах
GlavRed
2024-11-14T04:27:48Z
Не всі сумують за господарями: чим займаються коти, коли залишаються на самоті
GlavRed
2024-11-14T04:27:32Z
Ніжна випічка за 20 хвилин – це реально: яскравий торт до свят, який всі намагаються скопіювати
24tv
2024-11-14T04:09:51Z
Як приготувати борщ за 10 хвилин: експрес-рецепт від Тетяни Литвинової
Политека
2024-11-14T04:01:20Z
Як приготувати холодець: зірка "Мастер Шеф" розкрила секрет застиглої та прозорої страви
Политека
2024-11-14T02:01:20Z
Які кольори не варто вдягати на Новий рік 2025: можуть розлютити Зелену Змію
GlavRed
2024-11-14T01:27:45Z
Швидкий тест: подивіться на малюнок і дізнайтеся, що люди думають про вас
TSN
2024-11-14T00:42:00Z
Тоттенгем розпочав процес продовження контракту Сона
Football.ua
2024-11-13T22:43:56Z
Вайт переніс операцію на коліні
Football.ua
2024-11-13T21:49:46Z
"Вона зайшла до нього в палату - і він помер": мама Узєлкова звинуватила колишню невістку
GlavRed
2024-11-13T21:27:57Z
Відбір Євро-2025 . Україна стартувала з поразки після сухого листа від Казахстану
Football.ua
2024-11-13T21:24:51Z
Майк Тайсон назвав найкращого супертяжа світу та фаворита реваншу Усик – Ф'юрі
24tv
2024-11-13T20:42:54Z
ФІФА хоче впровадити альтернативу системи ВАР
Football.ua
2024-11-13T20:28:38Z
Футболісти юнацької збірної України поступилися Казахстану у відборі на Євро-2025
УкраинФорм
2024-11-13T20:22:42Z
Син Григорія Суркіса пропустив гол з кутового удару
ГЛАВКОМ NET
2024-11-13T20:00:02Z
Скандальна олімпійська чемпіонка судитиметься з журналістом, який довів, що вона чоловік
24tv
2024-11-13T19:54:19Z
Понад 40 000 гривень переказала жінка за «спасіння» доньки
InternetUA
2024-11-14T05:09:45Z
На Прикарпатті затримали прикордонників, які «прикривали» канал втечі для ухилянтів
УкраинФорм
2024-11-14T04:54:04Z
У Бразилії напередодні саміту G20 стався теракт
24tv
2024-11-14T04:39:17Z
Керівницю будкомпанії підозрюють у заволодінні грошима при монтажі укриттів у Херсоні
УкраинФорм
2024-11-14T03:18:25Z
Начальник колонії на Черкащині допоміг зійтися «кримінальним авторитетам» - ОГП
УкраинФорм
2024-11-14T02:03:10Z
20-річна жителька Тернопільщини видурила у військового понад 54 000 гривень
Украина Криминальная
2024-11-14T00:33:48Z
Шахрай видурив у дружини військовополоненого понад 160 тисяч гривень
Украина Криминальная
2024-11-13T22:09:36Z
В Україні затримали двох грабіжників, які відібрали у жінки телефон
InternetUA
2024-11-13T22:07:05Z
Шахраї знову видурили круглу суму: без коштів залишилося троє українців
InternetUA
2024-11-13T21:22:50Z
Apple випускає Final Cut Pro 11 для Mac
Portaltele
2024-11-14T05:18:57Z
Стародавні камені свідчать про те, що колись Земля була «сніговою кулею»
Portaltele
2024-11-14T05:18:20Z
Sony випадково розкрила свої плани знизити ціну на Playstation 5
InternetUA
2024-11-14T04:02:01Z
Геймери подали до суду на Ubisoft, бо компанія закрила їх улюблений проєкт
InternetUA
2024-11-14T03:04:19Z
Один з головних акторів GTA 5 каже, що вони не знали, над якою грою працюють
InternetUA
2024-11-14T02:01:00Z
The Guardian вирішила припинити публікацію новин у соцмережі Х і дорікнула Маску
InternetUA
2024-11-14T01:02:39Z
В Україні протягом листопада можна спостерігати один з найбільших зорепадів
TSN
2024-11-14T00:42:07Z
Український розробник створив сервіс знайомств для людей з інвалідністю
InternetUA
2024-11-13T21:01:19Z
YouTube тестує функцію реміксування ліцензійних пісень за допомогою ШІ
Детектор М
2024-11-13T20:33:08Z
На аукціон виставлять останню Ferrari Міхаеля Шумахера
УкраинФорм
2024-11-14T05:27:06Z
Битва за екологію: лось атакував автомобілі у салоні BMW
ЗаРулем
2024-11-14T05:09:29Z
Що не варто вмикати в автомобілі під час туману: важливе правило для водіїв
GlavRed
2024-11-14T01:27:50Z
Головоломку розв'яжуть лише найзоркіші: потрібно знайти жовте авто за 7 секунд
GlavRed
2024-11-14T00:27:21Z
Не поспішайте в сервіс, краще завітайте у ванну: як швидко позбутися подряпин на машині
Знай
2024-11-13T21:51:22Z
Як киянин створив автомобіль для індійського махараджі
AutoCentre
2024-11-13T20:28:23Z
Автопарк ДСНС поповнили броньовані всюдиходи з українськими надбудовами
AutoCentre
2024-11-13T19:52:48Z
Як в Україні із сідлових тягачів роблять самоскиди
AutoCentre
2024-11-13T18:33:58Z
Чи їздили вони взагалі? Як в Україні "омолоджують" пробіги старих авто
Знай
2024-11-13T17:21:42Z