MY.UAНовини
«Мені не соромно сказати, що я попсовик». Продюсерка «Мавки» та «Конотопської відьми» Ірина Костюк пояснює, як попкультура перетравлює класику
«Мені не соромно сказати, що я попсовик». Продюсерка «Мавки» та «Конотопської відьми» Ірина Костюк пояснює, як попкультура перетравлює класику

«Мені не соромно сказати, що я попсовик». Продюсерка «Мавки» та «Конотопської відьми» Ірина Костюк пояснює, як попкультура перетравлює класику

Мультфільм «Мавка» після успіху в Україні і міжнародному прокаті матиме продовження – компанія FILM.UA працює не лише над створенням мультсеріалу для дітей, а також і над містичним трилером для підлітків.

Оригінал публікації на сайті «УП. Життя» за посиланням

Фільм-жахів «Конотопська відьма», що у серпні вийде в прокат, стане першим фільмом з трилогії. Головних героїнь усіх трьох горорів створять на основі персонажок української міфології.

Драматургиня Наталка Ворожбит написала сценарій для фільмів за твором Ольги Кобилянської «В неділю рано зілля копала», а також працює над «Панночкою» за твором Миколи Гоголя. У FILM.UA сподіваються, що Наталка візьме участь в роботі над цими проєктами як режисерка.

Придивляються у компанії і до сучасних творів – до «Доці» Тамари Горіха-Зерня та до «Драбини» Євгенії Кузнецової.

Всі ці новини розповіла продюсерка FILM.UA Ірина Костюк в інтерв'ю редакторці «УП.Культура» Тетяні Пушновій.

Ірина починала кар'єру медіаменеджерки на телеканалі «Інтер», потім очолювала як генпродюсерка телеканал ТЕТ. З 2014 року є продюсеркою кінохолдингу FILM.UA. У її портфоліо всі три фільми «Скажене весілля» та телесеріал «Скажені сусіди», мультфільм «Мавка», фільм жахів «Конотопська відьма» і комедія «Велика прогулянка».

У фокусі цієї розмови такі питання: Як головна героїня «Лісової пісні» Лесі Українки стала фігурою попкультури? Що залишиться від «Конотопської відьми» Григорія Квітки-Основ'яненка у фільмі? Як українська класика адаптується до фільмів, розрахованих на масову аудиторію? І як популярність цих фільмів впливає на розуміння українцями своєї культурної спадщини?

«"Мавка" експортує нашу культуру за кордон...»

— Почнемо з найбільш очевидних результатів «Мавки» — які у неї комерційні показники через рік після виходу? Адже відбувся і національний прокат, і міжнародний, і реліз на стрімінгових платформах, і показ на телебаченні.

— «Мавка» як анімаційний фільм проживає свій абсолютно природний життєвий цикл будь-якого «економічно здорового» фільму міжнародного рівня. Міжнародний кінопрокат був безпрецедентним для українського фільму — не просто покази за кордоном, а повноцінний прокат у 148 країнах і з дубляжем 32 мовами.

Далі ми говоримо вже в масштабах не просто фільму анімаційного. Ми називаємо це  «Всесвіт Мавки» — він живе як бренд. У нас біля 40 ліцензіатів. Що я маю на увазі? Це всі компанії, які купили ліцензію на торгову марку «Мавки».

Зараз вона перебуває на піку любові української дитячої аудиторії і увійшла в життя сімей: компанії випускають одяг, канцелярію, продукти, напої. Брендуються розважальні простори: супермаркет «Сільпо», дитячі кімнати, уся мережа ресторанів «Львівські круасани», резиденція Мавки на ВДНГ і навіть Аквапарк, що скоро відкриється в Буковелі.

Кадр із мультфільму «Мавка».
FILM.UA

Фільм — це була стартова форма цього нашого Всесвіту. І тепер ми досягли того, чого, власне, і прагнули — українські сім’ї із дітьми отримали свого анімаційного українського героя.

Таких локальних персонажів для українських дітей не було. Була «Маша і Медведь», «Фіксіки» і вся інша фігня з-за поребрика. І, власне, тому ми «Мавку» тоді і задумали в 15-му році.

Ми не боїмося казати, що в нас багато місій — не тільки комерційна. Ми «Мавку» називаємо культурною дипломаткою, що експортує нашу культуру за кордон.

Бюджет повнометражного мультфільму «Мавка» — 187,2 млн грн. Частка державного фінансування — 49,5 млн грн, або 26,45 %. Касовий збір «Мавки» в національному прокаті — 155,6 млн грн. Касовий збір в міжнародному прокаті — понад 21 млн доларів. Доходи від ліцензування становлять 13% від загальної суми доходів по проєкту.
Інформація надана компанією Film.Ua

— Чи продовжите ви життя Мавці?

— Так, ми розвиваємо цей проєкт в інших форматах — готуємо серіал-пріквел анімаційний. У нас уже законтрактовані копродакшен-партнери — французька компанія TeamTo. Ми вже робимо анімаційні тести — в серіалі Мавка буде трошки молодшою. І, відповідно, ми розраховуємо на молодшу, ніж у повнометражного мультфільму, аудиторію.

Плануємо зайти у виробництво наступного року. Коли саме вийде серіал — я боюсь сказати. Бо ми свого часу мали необережність проанонсувати мультфільм «Мавка» занадто рано. Цикл виробництва 26 серій — тобто плюс ще 3 роки мінімум, мабуть.

Також ми плануємо ігровий фільм — вже на аудиторію підліткову. Там ми віддамо дань більше міфології оригінальній, і сама «Мавка» буде дуальним персонажем.

Міфологія українська і всі персонажі звідти, вони такі двошарові — там немає однозначного добра і зла. Звичайно, це не буде щось прямо фізіологічне і непривабливе — ми не будемо бачити органи через спину, як мавок зображують в міфах. Все буде дуже красиво та містично, загадково та місцями навіть еротично.

Якщо говорити про міжнародні референси, це, мабуть, «Сутінки», сага про вампірів.

Згенерована ШІ візуалізація майбутнього ігрового фільму «Мавка»
НАДАНО FILM.UA
«Я певна, що ми розширили аудиторію Лесі Українки...»

— Ок, з комерційним успіхом розібралися. Тепер поговоримо про культурний вплив. «Лісова пісня» — це визначний твір для української літератури. Ідеї, закладені в ньому Лесею Українкою, випереджали свій час. Ви ж взяли Лесиних персонажів і запропонували зовсім інший твірзовсім іншу ідею і Мавку — героїню, яка не вибивається з шаблону анімаційних персонажек ХХІ століття. В чому тоді культурна дипломатія?

— Нам багато задавали таких питань... «Лісова пісня» Лесі Українки — мій улюблений твір ще зі шкільної програми. А ще «В неділю рано зілля копала» Ольги Кобилянської, власне, над яким ми також працюємо. Тож, сама ідея зародилася частково і через це.

Але ми ніколи не ставили за мету зробити екранізацію, ніколи такого не заявляли. Бо з того часу, як ми започаткували «Анімаград», ми мали ідею випустити лінійку фільмів для якомога ширшої аудиторії.

Я не люблю цього порівняння, коли кажуть, що Мавка це український Дісней. Ні, це українська Мавка, це український фільм, це український «Анімаград». Ми не гналися ні за шаблонами, ні за чим.

Але «Дісней» і справді так робить — він бере казки, «темнуваті» в оригіналі, та адаптує для сімейної аудиторії. Згадайте хоча б Русалоньку Андерсена, яка в кінці помирає. А для дітей це не підходить.

І так само із «Мавкою». Нам потрібно було переосмислити, як і оригінальну міфологію, так і твір Лесі. Ми запозичили кілька персонажів із «Лісової пісні». І зосередилися на міфології українській, на традиціях, ритуалах, піснях — дуже багато деталей у тому фільмі.

Плідно ми працювали і з експертами — з Фондом Дикої природи їздили у експедицію на Полісся, і зі спеціалістами кафедри фольклористики університету Шевченка, ми працювали з музеєм Гончара, щоб все було автентично.

Кадр із мультфільму «Мавка»
FILM.UA

— Що ви маєте на увазі під словом «автентично»? Адже стилістика самого мультфільму повторює діснеєвську стилістику.

— Технологія скоріше. А всі ті деталі, які у фільмі, ні — там наші руни, одяг, традиції, міфічні персонажі, музика (та ж веснянка Дахи Брахи), візуальні відсилки до літератури — на сільській площі стоїть пам’ятник Катерині Шевченка, а в хаті дядька Лева висить триптих з портретів Франка, Лесі та Тараса, стилізовані під ікони.

Єдиний персонаж, який не має стосунку до міфології або чогось автентичного, — це Котожаб. А всі інші персонажі мають якісь коріння та є у фільмі не просто так. Кожна деталь — результат досліджень та консультацій з експертами, а потім — нашого креативу, переосмислення.

— Що ви вкладаєте у слово «переосмислення»?

— Якби ми брали канву сюжету Лесі і її смисли, то це був би фільм не для сімейної масової аудиторії. Це був би гарний красивий фільм — екранізація власне «Лісової пісні», але він і зібрав би набагато менше і не був би, мабуть, настільки популярним, яким він є у світі. Тому нам потрібно було переосмислити і лінію кохання, переосмислити і перекласти…

— Вийняти концепцію Лесі з нього? Чи це хочете сказати?

— Не зовсім. Дивіться, комерційно — дорівнює широка аудиторія, комерційно — дорівнює та аудиторія, яка взнала про українську культуру і побачила її в перший раз. У нас дійсно були такі відгуки — вау, ми навіть не знали, що в тому куточку світу є така візуальна мова, є такі персонажі з легенд. Тому що ми знаємо всіх цих діснеївських принцес з усіх частин світу...

— Тобто задача була створити діснеївську принцесу з України?

— Ми так спочатку казали, але мені тепер це не подобається. Ми світу показали унікальну персонажку з наших легенд, з нашої культури, з нашої міфології. По-іншому вони б про неї не взнали. Підтвердили свою ідентичність світу, адже саме це і намагається заперечити Путін.

— А що це дало українській культурі? Всі дізналися, що в Україні є мультфільми, заробили гроші — прекрасно. А що це дає, наприклад, Лесі Українці? Чи став інтерес до української культури більший?

— Це заміряти неможливо, але я певна, що ми розширили і аудиторію Лесі Українки.

— Я чому так прискіпливо питаю — цей проєкт мав державне фінансування. І я зараз трошки пофантазую: якби я була на місці Держкіно й інвестувала в мульт, створений по твору Лесі Українки, то заклала б в цей проєкт, як ви в бізнесі називаєте це, КРІ: «чого я досягаю цією інвестицією»? Ми запускаємо такий проєкт для того, щоб підвищити кількість перекладів Лесі Українки за кордоном? Збільшити закордонні дослідження нашого фольклору?

— Я зрозуміла питання. Ми підняли інтерес до української культури і спадщини як серед нашої аудиторії, так і за кордоном. І цьому є немало свідчень.

Якщо брати територію України, то продажі книги після виходу фільму в 300 разів збільшилися. Це була оригінальна «Лісова пісня» Лесі Українки від видавництва «Ранок» в кінообкладинці і з ілюстраціями з мультфільму. Тобто можна казати, що цікавість аудиторії, особливо молодої, до класики української літератури, зросла.

Це зараз і в театрі видно — молодь, яка пішла на (театральні вистави. — Ред.) «Русалчин Великдень»«Конотопську відьму», на інші постановки української класики — це просто неймовірно такий відгук бачити! Ми також внесли в це свій внесок.

Чи перевипустив хтось із видань оригінал за кордоном, я не знаю, можливо, так, але це не наша сфера. Було б цікаво відслідкувати. В Італії, наприклад, була випущена книга за сценарієм нашого мультфільму.

Цікавість до «Мавки» була на всіх територіях. Відгук був — вау, ми цього персонажа не знали б з українських легенд, ми б не знали цю музику, якби не подивились це кіно. Ми ж не всі пісні дублювали. Два саундтреки, які співають Артем Пивоваров і Христина Соловій – «Мова вітру» та «Лісова пісня» — переспівувалися іншими мовами.

А от композиція «Гарна я», яку співає Марічка Квітка в сцені на ярмарку всюди залишилась українською. Веснянка, яку співає Даха Браха, теж лишилася в оригіналі. Танець, який танцюють селяни на ярмарці, ставив музей Гончара.

«У нас 5 інвесторів, які включилися у фільм завдяки логлайну "Конотопська відьма мочить русню!"»

— Скоро ви нам представите ще один свій твір, який відштовхується від української класики — «Конотопська відьма». Ви, до речі, дивилися виставу?

— Три рази. Іду зараз на «Русалчин Великдень» також. Він, до речі з нашим майбутнім фільмом «Мавка» перегукується.

Ми почали працювати над «Конотопською відьмою» якраз тоді, коли завершувалися підготовки до постановки. Воно якось в повітрі витає — ці ідеї.

Ірина Костюк та акторка Тетяна Малкова на зйомках промотизеру «Конотопської відьми»
FILM.UA

— Так цікаво, як попкультура перетравлює класичні твори. Наразі — «Конотопську відьму». Мені здається, я розумію природу «ідеї, яка ширяє в повітрі». Ви — досвідчена медіаменеджерка, яка добре розуміє аудиторію глядацьку. І безперечно розумієте ось цей запит на містицизм — наше виснажене суспільство потребує чуда. Жінки, яка прийде і переможе зло...

— Я в такому розрізі навіть не думала, але це дуже цікава думка...

— Ви знову берете важливий твір «Конотопська відьма» важливого для української літератури автора Квітки-Основ’яненка. Тут залишаєте від нього тільки назву, навіть не кістяк твору і не персонажів. Мені цікаво — як медіаменеджер створює свій твір? Враховує лише запит аудиторії, дає їй лише те, що вона може там побачити? Чи все ж закладає ідею, яку вона там не очікує знайти, щось, що зробить цю аудиторію кращою?

— «Коли є запит» тут трошки звучить як «цинічний алчний продюсер» (усміхається). Ні. Будь-який проєкт, за який я беруся, я їх сама не придумую… Ну, хіба «Мавку» я принесла в якійсь мірі зі школи.

«Коли є запит»... Він же і в мене також є. Адже я теж живу в тому ж інфополі, що потенційна аудиторія моїх проєктів.

В фільмах, над якими я працюю, має завжди бути щось особисте для мене. Має мене включити. Були випадки, коли колеги приносили якусь ідею, і я розумію, що вона комерційна і спрацює. Але в мене не лежить до цього ніяк. Тоді я передаю ці проєкти колегам.

Ірина Костюк на першому знімальному дні «Конотопської відьмі», ритуал «голка в орка»
FILM.UA

До класики Квітки-Основ’яненка ідея фільму «Конотопська відьма» не має ніякого відношення навіть в задумці. Але коли прийшов Ярослав Войцешек зі своєю ідеєю, вона мене включила одразу. Не тому, що я зрозуміла, що буде комерційний потенціал. А тому, що тоді мій стан був такий (та й зараз є) — агресія в бік росіян. Так і хочеться їх дерти хоча б у своєму фільмі, хоча б так їм «помститися».

Зараз, звичайно, трошки холодний розум до цього всього, я вже виключила матюки (не до кінця, звичайно)… А перші дні повномасштабки — то була жесть. Єдине, що я могла робити, поки ми сиділи в підвалі будинку на півночі від Києва, звідки «заходили», так це крити матом і люттю нападників в соцмережах. Ніхто не вибирав ніякі слова. І в мене там мат-перемат. Мені навіть папа писав — Іринка, сказали люди (а він у мене в селі живе), що ти матюкаєшся десь в інтернеті...

Власне, про вибір ідеї. Яким боком я відчуваю масову аудиторію — не знаю. Чимось відчуваю.

Я виросла у Вінниці, в село часто їздила, цікавилася і міфологією, і містикою. Не картами Таро чи щось таким, а саме автентичним... не знаю, чому я так часто говорю це слово... тим, що лежить від землі, від коріння...

Тому у нас буде лінійка фільмів жахів — зараз «Конотопська відьма». Далі «Каховський об'єкт», де буде також немало запозичень із нашої міфології, з легенд. На стадії концепту і третій фільм.

Всі три героїні в цій лінійці боряться з різним злом. Конотопська відьма — з путінською Росією в першому фільмі. У другому фільмі військовослужбовиця з позивним Мара (богиня потойбічного світу) буде боротися з совєцькими, комуністичними пережитками у формі зомбі, яких знайшли під Каховським водосховищем у бункері часів холодної війни. В третьому фільмі нова героїня боротиметься з фашизмом. А потім і Відьма, Мара і ще недопридумана третя героїня зійдуться і будуть скасовувати Третю світову.

Злата Огневич запропонувала свою пісню «Пташка» для фільму «Конотопська відьма»

— Епічно.

— Ми стараємося.

По «Конотопській відьмі» багато отримуємо такого фідбеку: «Я фільми жахів не люблю, але на це піду». Власне, до цього бажання аудиторії ми й апелюємо, даємо те, що вони хочуть побачити і пережити хоча б на екрані.

Ми давно придивлялися до жанру фільмів жахів. Ринок давно потребує таких фільмів, які можна зняти за невеликі гроші, а продати світом. І це специфіка фільмів жахів.

Да, був челендж, що це має коштувати мало грошей — фільм має окупитися на локальному ринку, тож має коштувати не більш ніж пів мільйона доларів.

Коли ми побачили, наскільки велика увага прикута до концепту саме «Конотопської відьми» і від місцевого, і від міжнародного ринку, ми зрозуміли, що треба робити лінійку фільмів «Glocal» — Global і Local.

Тож «Відьма» — фільм, зроблений за приватні інвестиції. У нас 5 інвесторів, які включилися у фільм завдяки чіткому і зрозумілому логлайну — «Конотопська відьма мочить русню!»

Половину фільму ми фінансуємо самі, щоб права залишалися у нас. Іншу половину — ці 5 інвесторів.

І так само вже є фінмодель на «Каховський об'єкт». Там вже законтрактовано кілька інвесторів. На третій фільм ми знайшли копродакшн партнерів у Німеччині — вони захотіли саме горор в копродакшені з Україною. І ми сказали — тоді давайте наша героїня буде боротися з фашизмом. Вони сказали — клас! Ярік пообіцяв, що впише це в сценарій. Тому третій фільм ми поки в жарт називаємо «Кіно і німці».

— Як ви співпрацюєте з командою? У вас є творчі суперечки?

— Є. Наприклад, не вдалося мені Ярослава переконати підрізати початок у сценарії. Його прийшлося підрізати уже потім, коли фільм був знятий — просто вирізали хвилин 20. На ці граблі я буду старатися не наступати в майбутньому, тому що це гроші на вітер. Але є і такі моменти в сценарії, на яких Ярослав наполіг, і виявився правим, а я визнала свою неправоту.

Ірина Костюк на зйомках «Конотопської відьми»
FILM.UA

— Як ви підбирали команду?

— Андрій Колесник, режисер давно хотів попрацювати з повним метром, у нього є смак і гарний підхід. Тому він з нами. Він Костю Пономарьова привів з собою як оператора. Саша Лозинська, яка давно співпрацює як виконавчий продюсер. Іван Пелих, її син, на фронті воює. Він також допомагав — робив нам коптером обльоти над Конотопом.

Наша художниця з костюмів Іра iSky (вона солдат ЗСУ) привезла трофейні форми російських солдат.

І це був окремий челендж — актори грають в реальних російських формах. Ті форми неможливо було в хімчистки здати, кажуть — що ви нам принесли? Ми своїми силами їх прали. Більше того, на деяких формах були написи, умовно кажучи, Вася зачеркнуто, Петя зачеркнуто… Тобто наш актор був четвертою людиною, яка їх вдягала...

Ірина Костюк з акторами фільму «Конотопська відьма»: Даніель Салем, Назар Грабар, Володимир Ращук, Олександр Печериця

— Ми зараз з вами так сміючись говоримо. Але це ж жах який...

— Спочатку, коли все почалося, в перші дні війни повномасштабки, у мене реально було відчуття, що я живу в якомусь гидотному сценарії. Тепер після двох років, бачте, ми вже про це говоримо отак. Але живемо в таких реаліях, що, мабуть, жодна інша країна, індустрія в таких умовах не живе.

Останній знімальний день «Відьми» у нас попав на 29 грудня 2023 року. Пам’ятаєте, коли летіло все, що тільки можна було. Все довелось знімати вдвічі скоріше — бо півдня всі просиділи у сховищах.

У нас взагалі було дуже мало зйомочних днів — 23. Андрій, режисер, звичайно, бідкався — це все репортажна зйомка, я так не можу. Я кажу: «Андрєй, дєнєг нєт». Отакі челенджі. Тепер у нас челендж зробити спецефекти в рамках нашого бюджету.

О! Ще знаєте, яка фішка буде у «Відьмі»? Мова наших ворогів. Зараз у стрічках, які мають свідоцтво національного фільму для прокату, не можна використовувати більше 10% іноземної мови. Тобто якщо у нас у фільмі герої росіяни і говорять російською мовою, їх треба дублювати українською.

І от ми перший фільм, де російські солдати ненавидять Україну літературною українською мовою. І це дубляж, не озвучка, де чути оригінал. І мені дуже цікаво буде, як це сприймуть. Ми таким творчим шляхом підійшли, у нас на початку фільму дисклеймер про цю вимогу законодавства. І на спочатку фільму російські солдати говорять російською, але з 23-ї хвилини переходять на нашу літературну. Вже після прокату на платформах буде оригінальна версія, але в кінопрокаті буде фільм, дубльований українською.

У нас з експертами Держкіно цікава була дискусія, бо ці перші 23 хвилини вони все одно мають затвердити. Але я погоджуюся з ними, що у совєцьких фільмах про війну німці говорили ж російською, не німецькою. Глядач має звикати, що у фільмах про сучасну війну окупанти говоритимуть українською.

— Ви в у пресрелізі говорили про те, що цей фільм є терапевтичним. Також ви самі підкреслили, що у фільмі наші вороги епічно вмирають і нам буде приємно на це дивитися. Зараз це велике етичне питання — що робити з ненавистю. З одного боку, вона мотивує боротися, є джерелом енергії. З іншого, ця ненависть зжирає нас зсередини, ми перестали контролювати її. Як це лікує ваш фільм?

— Дуже влучне питання. Про це було багато наших розмов внутрішніх. У нас все показано — те, що інші боялись показувати. Наприклад, знаю, що колеги з «Бучі» прибрали якісь звідти сцени просто тому, що їх складно дивитися.

Через те, що наша «Відьма» — це умовність, це фентезі, ми собі дозволили багато доволі жорстких сцен. І потім довго сперечались, бо ця лють у мені палає і досі і я безкомпромісна. Але колеги — і Ярослав це сказав, і Таня Малкова, акторка головної ролі, за це переживала — що ми тоді несемо? Ми дійсно маємо в кінці фільму всіх замочити?

Моя ідея була в тому, щоб дійсно всіх–всіх вбити. Але я зрозуміла, що ми у всій цій люті не маємо перейти на бік зла, не стати тими нелюдами, які до нас прийшли. Фільм про це — чи переможе у «Відьмі» темрява чи світло, чи вона втілить всю лють до самого кінця?

Ми всі пройшли свої досвіди цієї війни і цієї ненависті, всі їх досі проходимо. І вийшли на те, що це фільм–помста, отакий новий жанр. Ми навіть перестали називати його фільмом жахів. Там і військова драма, там і жахи, там і кохання, там все.

— Ви сказали про внутрішні дискусії в команді. Коли ви працюєте з режисером, як відбувається цей компроміс між митцем, його баченням і тим, що бажаєте ви і аудиторія?

— Режисер — це митець, а я, продюсер — це хто?

Дивіться, режисери є з авторського кіно, там, де вони доносять якийсь свій меседж чи свою думку. А є режисери–ремесленники, в них така сама ціль, як і в тебе, продюсера.

Все кіно, яким я займаюся, — це продюсерське кіно. Я ніколи не беруся за авторське, тому що я не знаю, як. Не тому, що я «цинічний продюсер». Я не вмію, я не знаю.

Я працюю на іншу аудиторію. У мене розліт проєктів від сімейного мультфільму до адського мочилова русні.

Але все одно я лишаюся в масовій аудиторії, тому що я «попсовик». Мені абсолютно не стидно сказати, мені подобається попмузика, подобається популярне кіно. Хоча і артхаусне кіно теж подобається.

Мабуть, в майбутньому це мене чекає. Бо я хочу попрацювати над екранізацією деяких сучасних творів, наприклад «Доця», «Спитайте Мієчку», «Драбина». І це авторки абсолютно визначні, які захочуть взяти участь у написанні сценаріїв. Я цього побоююся, звичайно. Це якраз буде і те, про що ви питаєте — цей компроміс з митцем.

— У вас такий митець уже є — це Наталка Ворожбит, яка написала для вас сценарій «Рано вранці зілля копала». Наталка розповідала мені, що розширила цей твір Ольги Кобилянської. І вона — саме той митець, який потребує свободи...

— Там у мене повна довіра до Наталки. Вибачте, може, випередила ваше питання.

— Як ви будете з нею працювати як продюсер? Це буде продюсерське кіно чи все ж таки це буде кіно митця?

— Добре, що ви це згадали. Планую, що це буде ідеальна гармонія. Сценарій написаний уже, фіналізований. І це найкращий сценарій, який мені колись траплявся. Так, це не мейнстрім. І тому нам важко на це зараз зібрати гроші.

Згенерована ШІ візуалізація майбутнього ігрового фільму «Зілля»
НАДАНО FILM.UA

Я років 5 тому кажу — Наталка, є така тема. Вона каже — мені це дуже цікаво, але це щось зовсім інше, ніж я робила до цього. Але так, як вона його написала, — питань нема!

Воно написане вже з режисерським підходом — ти це читаєш і чуєш звуки в тому лісі, ти відчуваєш всю ту пристрасть Гриця і Тетяни. Вона і нових персонажів туди ввела — ти читаєш, в тебе мурашки по шкірі…

Ми з колегою Анею Єлісєєвою (є і креативною продюсеркою «Мавки», і тут теж) єдиний момент попросили Наталку виправити. Всі діалоги в неї були занадто поетичні. Воно настільки природно в тих героях говорило так гарно, просто неймовірно! Але якщо б ми там лишили ще поезію, це взагалі тоді був би такий арт-арт. Ми попросили її пошукати компроміс. І вона зрозуміла і виправила це. І сценарій ідеальний.

Ірина Костюк та Анна Єлісєєва
FILM.UA

За пів року до війни ми склали фінансову модель, виграли пітчинг, у нас були продані і телевізійні права — ми назбирали весь бюджет для того, щоб у 22-му році запустити виробництво. Але сталося те, що сталося.

Сценарій лежить. Ми включили його у наш лайнап преміум фільмів, який називаємо Ukraine Originals: там у нас вже згадана «Мавка», «Зілля». І ще «Панночка». Зараз вам секретик відкриваю. Чому ця панночка літала в гробу і лякала студента — про це теж напише сценарій Наталка Ворожбит.

Ми розуміємо, що бюджети цих фільмів більше мільйона, а то і півтора, але їх треба зробити гарно і «по-богатому» і тому це займає стільки часу. Тож зараз ми в пошуках інвестицій. Але ми то маємо реалізувати. І Наталка має бути режисеркою.

Згенерована ШІ візуалізація майбутнього фільму «Панночка»
НАДАНО FILM.UA

— Наостанок, повернусь до кіноринку. Як він змінився з війною? На що ви почали звертати увагу більше, а що вже взагалі стало другорядним і неважливим? Як змінилися смаки аудиторії і ваше бачення як продюсера?

— Як змінилося? От у моїй творчості я зараз не берусь за фільми про сучасну війну, які відображають сучасні події.

Наприклад, зараз колега принесла дуже крутий концепт фільму. Порівнянь не люблю, але щоб пояснити, аналогія — «Леон кілер», але в умовах нашої війни. Де колишній військовий капелан рятує 13-річну дівчинку від зґвалтування і вони «ідуть на світло», на Київ. Але я не можу за нього зараз взятися. Я читаю той поепізодник — серце розривається. Тому поки він лежить.

Але от я, мабуть, якось на підсвідомості знайшла той шлях, як поки до цієї теми підступитися — через фентезі, умовність. Якою і є «Відьма...», яким буде «Каховський об’єкт».

І паралельно працюю над серіалом «Мавка», над багатьма серіалами «1+1» — у нас з ними великий контракт на 200 годин у рік і я куратор цього контракту — і «Скажені сусіди» для ТЕТ, і «Жіночий лікар. Нове життя» для телеканалу «1+1», другий, третій сезон. Шпагат із дуже великим радіусом.

Смаки аудиторії, звісно, міняються, але ми ще не знаємо, як. Тому що ще не так багато фільмів вийшло у цей період змінених смаків.

Наприклад, для мене дуже великим сюрпризом став успіх «Будинку "Слово"» в прокаті. Це прямо шок. Наче і нішеве кіно. І без реклами, лише на сарафанному радіо і соцмережах. Але ця «ніша» вся пішла на це кіно. Це феномен, який треба вивчати, щоб зрозуміти оновлення смаків аудиторії.

— Бачте, і герої Розстріляного відродження стають попкультурою. А ви не збираєтеся щось про них знімати?

— Ми пильно спостерігаємо за тими, хто вже цим займається, хто успішно популяризує цих поетів і письменників для широкого загалу. І міркуємо, що можна зробити разом. Але залишимо місце для інтриги.

Команда «Детектора медіа» понад 20 років виконує роль watchdog'a українських медіа. Ми аналізуємо якість контенту і спонукаємо медіагравців дотримуватися професійних та етичних стандартів. Щоб інформація, яку отримуєте ви, була правдивою та повною.

До 22-річчя з дня народження видання ми відновлюємо нашу Спільноту! Це коло активних людей, які хочуть та можуть фінансово підтримати наше видання, долучитися до генерування спільних ідей та отримувати більше ексклюзивної інформації про стан справ в українських медіа.

Мабуть, ще ніколи якісна журналістика не була такою важливою, як сьогодні.
Долучитись
Теги за темою
украинское кино
Поділитися
Поділитися сюжетом
Джерело матеріала
Згадувані персони
Куди сходити у Києві 12-18 травня: дайджест культурних подій
ГЛАВКОМ NET
2025-05-10T16:03:54Z
Марія Мельниченко показала приголомшливу сукню, у якій представить Україну на «Міс Світу 2025»
ГЛАВКОМ NET
2025-05-10T15:57:18Z
Морська війна та дрони: розвідники розкрили нові факти протистояння на Чорному морі
Детектор М
2025-05-10T15:37:05Z
29 років разом: Ольга Сумська показала архівне відео з весілля з Борисюком
24tv
2025-05-10T14:51:26Z
У Німеччині знайшли мертвим репера Xatar
Подробности
2025-05-10T14:19:11Z
Зірка "МастерШеф" Ліза Глінська похрестила доньок-двійнят
24tv
2025-05-10T14:09:53Z
Не лише "Титанік": 3 культові фільми про кохання
24tv
2025-05-10T13:45:33Z
Пішов з життя режисер Джеймс Фоулі який працював з Мадонною та створював сиквели 50 відтінків сірого
360ua.news
2025-05-10T13:30:43Z
Стиліст Зендаї розкрив подробиці її весілля з Томом Голландом
Фокус
2025-05-10T13:06:30Z
Макрон, Мерц, Туск та Стармер їдуть до Києва: 10 травня вже будуть у столиці
Telegraf
2025-05-10T17:06:46Z
Кого Путін забув запросити на парад
ГЛАВКОМ NET
2025-05-10T17:00:21Z
Зеленський виступив проти ідеї Келлога щодо демілітаризованої зони у війні з РФ
Европейская правда
2025-05-10T16:45:08Z
Чи побачимо новий Європейський Союз
Gazeta UA
2025-05-10T16:42:29Z
Україна пересуває межі Європи від Карпат до своїх східних кордонів
Gazeta UA
2025-05-10T16:39:24Z
"Китай знає, на що тиснути": експерт розкрив залежність Путіна від Сі Цзіньпіна
GlavRed
2025-05-10T16:33:33Z
Підозрюють у шпигунстві: в Угорщині затримали колишнього дипломата з України
Фокус
2025-05-10T16:33:27Z
"Усе залежить від того, коли, на яких умовах і в якій точці завершаться бойові дії"
Gazeta UA
2025-05-10T16:27:59Z
Макрон: Найпершою гарантією безпеки для України є сильні ЗСУ
УкраинФорм
2025-05-10T16:27:09Z
Її Величність на коні? У Британії хочуть незвичайно увічнити покійну Єлизавету II
Telegraf
2025-05-10T17:09:49Z
Британія надсилає Україні муляжі танків і ППО для обману росії – The Times
iPress
2025-05-10T17:03:41Z
Безкоштовне житло для ВПО в Одесі: де гарантовано нададуть прихисток
Политека
2025-05-10T17:01:25Z
У Міноборони Британії показали секретну систему ППО, яку передали Україні у 2022 році
УкраинФорм
2025-05-10T16:55:34Z
Американський генерал назвав якісну перевагу української армії над російською
ГЛАВКОМ NET
2025-05-10T16:54:48Z
У Черкасах школярі підуть на літні канікули вже у травні
24tv
2025-05-10T16:48:36Z
Збиває дрони та бойові літаки: Британія поставить Україні ще 5 систем Raven
Факти ICTV
2025-05-10T16:46:49Z
Китайський винищувач J-10 пройшов "бойове хрещення" в Індії: він міг збити французький Rafаle, — FT
Фокус
2025-05-10T16:30:46Z
Коли у Росії закінчаться танки?
GlavRed
2025-05-10T16:27:46Z
Сіра гниль буде не страшна: чим потрібно обприскати полуницю у травні
GlavRed
2025-05-10T15:27:45Z
Коли тренуватись краще – зранку чи ввечері: ось що кажуть експерти
24tv
2025-05-10T15:12:40Z
Проблеми з нирками і психікою: популярний напій виявився небезпечним для підлітків, заявили вчені
Фокус
2025-05-10T14:43:21Z
Американські вчені розбили сотні яєць і тепер знають, як їх краще варити
ZN UA
2025-05-10T11:52:07Z
Що їсти, щоб старіти повільніше і здоровіше – три продукти, що доступні кожному
24tv
2025-05-10T11:12:08Z
Шафран для шкіри обличчя: ефект ботоксу без уколів
ТСН
2025-05-10T09:18:48Z
Не кава і не какао: названо напій, який захищає мозок від старіння та хвороби Альцгеймера
ТСН
2025-05-10T08:39:18Z
Який продукт знижує цукор у крові за 15 хвилин — є у кожному магазині
ТСН
2025-05-10T08:38:13Z
Як можна вберегтися від укусу кліща: важливі правила, про які не варто забувати
TSN
2025-05-10T08:37:28Z
Після кількох годин перемир'я: в Індії знову чути вибухи на кордоні з Пакистаном
24tv
2025-05-10T16:57:56Z
В Україні судитимуть злочинну групу за крадіжки та кібершахрайство, - поліція
InternetUA
2025-05-10T16:28:46Z
На Харківщині поліція відкрила кримінальне провадження через конфлікт у ТЦК
УкраинФорм
2025-05-10T16:28:26Z
Відвідувачка Шевченківського гаю у Львові звинуватила працівника музею в домаганнях
ГЛАВКОМ NET
2025-05-10T16:12:33Z
Злодія у законі "Умку" затримала СБУ - ЗМІ
Подробности
2025-05-10T15:57:21Z
У Житомирі викрили «соцпрацівницю», яка обікрала 81-річного пенсіонера
Украина Криминальная
2025-05-10T15:16:43Z
Біля підніжжя гори Піп Іван виявили тіло людини
УкраинФорм
2025-05-10T15:06:30Z
У Харкові працівники ТЦК нанесли тілесні ушкодження 49-річному чоловіку — поліція
Мій Харків
2025-05-10T14:43:54Z
У Києві масштабна пожежа – горять Совські ставки
ГЛАВКОМ NET
2025-05-10T14:43:33Z
Трамп хоче прискорити будівництво АЕС у США: Bloomberg дізналося, навіщо
InternetUA
2025-05-10T16:49:40Z
У Женеві розпочалися торговельні переговори між США й Китаєм - ЗМІ
УкраинФорм
2025-05-10T16:45:52Z
Лідер – абсолютний: які країни виробляють найбільше електрики на вітряних електростанціях
24tv
2025-05-10T16:27:13Z
Який найдорожчий метал у світі: відповідь здивує всіх
24tv
2025-05-10T15:30:30Z
Долар по 55 грн: в НБУ повідомили про несприятливий сценарій
Фокус
2025-05-10T15:06:08Z
Де найвища мінімальна зарплата та які країни в топі за розміром "мінімалки"
24tv
2025-05-10T15:00:38Z
Вугілля буде не потрібне. У Швеції побудують завод із виробництва зеленої сталі
InternetUA
2025-05-10T14:46:31Z
Які податки сплачує ФОП 2 групи: повний перелік обовʼязкових платежів
24tv
2025-05-10T14:09:38Z
Запаси нафти в Росії: де видобувають найбільше чорного золота
24tv
2025-05-10T13:24:30Z
Витрати на працю в німецькому автопромі роблять американські заводи вигіднішими
Топ Жир
2025-05-10T17:00:42Z
Ми протестували останню Hyundai i20 N — гарячий хетчбек, який ви шкодуватимете, що не придбали
Топ Жир
2025-05-10T15:49:41Z
Mitsubishi представила концепт 7-місного кросовера DST для нових ринків
360ua.news
2025-05-10T14:31:30Z
Hyundai виправили ICCU, але злодії встигли знищити авто ще до того, як власник його побачив
Топ Жир
2025-05-10T13:45:40Z
Цей електромобільний монстр легший за Mazda MX-5 та заряджається швидше, ніж готується кава
Топ Жир
2025-05-10T12:00:59Z
В Україні з’явився Mercedes-Benz Actros L з незвичайною кабіною
AutoCentre
2025-05-10T09:43:06Z
Тюнери схрестили раритетний VW Beetle з Porsche Boxster, гібрид виставили на продаж
AutoCentre
2025-05-10T07:04:35Z
Словацька компанія анонсувала продаж літаючих авто
ГЛАВКОМ NET
2025-05-10T06:21:57Z
Українці активно купують нові авто: на які марки зріс попит у квітні
24tv
2025-05-10T05:09:46Z
Хоч і забиті всі полігони, – Андрющенко вказав на кризу росіян у підготовці до літнього наступу
24tv
2025-05-10T17:03:51Z
Мокрий сніг та мороз -5 градусів: Україну накрила потужна непогода
GlavRed
2025-05-10T16:51:09Z
Полонений окупант засмутився через можливе перемир’я: що стало причиною
ГЛАВКОМ NET
2025-05-10T16:15:26Z
Прогноз погоди в Харкові та області на 11 травня: знову заморозки, дощі та сильний вітер
Политека
2025-05-10T15:49:29Z
Росіяни атакували дронами та артилерією Нікопольський район - є поранена, зруйновані будинки
УкраинФорм
2025-05-10T15:49:07Z
Чоловік, який зазнав тілесних ушкоджень в ТЦК Харкова, — колишній військовий — ОТЦК та СП
Мій Харків
2025-05-10T15:46:50Z
Російські диверсанти під час «перемирʼя» намагалися підійти до позицій ЗСУ, маскуючись під «своїх»
УкраинФорм
2025-05-10T15:31:25Z
Відключення світла в Одеській області 11 травня: кому варто підготуватися
Политека
2025-05-10T15:17:35Z
Китайський гороскоп на завтра 11 травня: Бикам - труднощі, Драконам - дурниці
GlavRed
2025-05-10T14:27:27Z
Ви розчулите маму до сліз: підбірка страв до Дня матері, які точно сподобються найріднішим
24tv
2025-05-10T17:03:16Z
Повний місяць у травні принесе 3 знакам зодіаку грандіозний успіх: гороскоп для кожного
GlavRed
2025-05-10T16:51:30Z
Для чого наречену садять на подушку під час весілля
24tv
2025-05-10T16:48:40Z
Сильно небезпечні: 3 кущі, які не можна садити біля дому
24tv
2025-05-10T16:48:28Z
Мʼясо буде м'яким та соковитим: знайдено рецепт ідеального маринаду для шашлику
GlavRed
2025-05-10T16:27:30Z
Цемент і бетон: відмінності, властивості та правильне використання
GlavRed
2025-05-10T16:27:12Z
Найсмачніша їжа та кава: яка країна Африки стає популярною серед туристів
24tv
2025-05-10T16:12:16Z
Нізащо не садіть ці рослини біля часнику: урожаю не дочекаєтеся
24tv
2025-05-10T15:57:12Z
Як позбутися мурах у будинку раз і назавжди
24tv
2025-05-10T15:42:17Z
Новий iPhone отримає унікальний дисплей Samsung
InternetUA
2025-05-10T16:31:50Z
Космічний апарат СРСР упав в Індійський океан після 53 років на орбіті
360ua.news
2025-05-10T16:30:17Z
Негайно видаліть: українцям розповіли, які повідомлення небезпечно зберігати в телефоні
InternetUA
2025-05-10T15:46:21Z
Популярний фрукт перебуває на межі вимирання: вчені розповіли про загрозу бананам
Фокус
2025-05-10T15:31:56Z
SpaceX за шість годин відправила у космос дві партії супутників Starlink
УкраинФорм
2025-05-10T15:10:24Z
У Японії створили перший у світі дрон, здатний викликати та направляти удари блискавки
InternetUA
2025-05-10T15:01:16Z
Чому варто почекати з оновленням до One UI 7: основні помилки та баги
InternetUA
2025-05-10T14:31:33Z
53-річний космічний корабель СРСР звалився на Землю, але ніхто не знає де він упав
Фокус
2025-05-10T14:27:27Z
Еволюційний поворот назавжди розділив приматів на дві групи: вчені розповіли про цей момент
Фокус
2025-05-10T14:15:53Z
Авторитетний тренер назвав суперника Ф'юрі, якщо британець повернеться у бокс
24tv
2025-05-10T17:09:44Z
Оболонь — ЛНЗ 0:0 Огляд матчу УПЛ
Football.ua
2025-05-10T16:55:41Z
Гол Миколенка допоміг Евертону переломити гру та здобути перемогу в матчі АПЛ
24tv
2025-05-10T16:42:33Z
Драма до останньої хвилини: Сельта вирвала перемогу в Севільї
Football.ua
2025-05-10T16:34:40Z
Ліверпуль — Арсенал: цікаві варіанти ставок на поєдинок АПЛ
Football.ua
2025-05-10T16:31:45Z
Миколенко відзначився голом у ворота Фулгема
Football.ua
2025-05-10T16:30:53Z
Світоліна на характері вийшла в 1/8 фіналу турніру в Римі
24tv
2025-05-10T16:25:35Z
Перша ліга: Епіцентр обіграв Полтаву і став чемпіоном, перемоги Металурга, Агробізнеса та Металіста 1925
Football.ua
2025-05-10T16:10:58Z
АПЛ. Гол Миколенка допоміг Евертону обіграти Фулгем, Сіті втратив очки із Саутгемптоном та інші матчі
Football.ua
2025-05-10T16:04:36Z