MY.UAНовини
Публічні консультації: як Рада виконала вимогу Єврокомісії для галочки і що тепер робити громадянам?
Публічні консультації: як Рада виконала вимогу Єврокомісії для галочки і що тепер робити громадянам?

Публічні консультації: як Рада виконала вимогу Єврокомісії для галочки і що тепер робити громадянам?

Публічні консультації: як Рада виконала вимогу Єврокомісії для галочки і що тепер робити громадянам?

Громадськість не отримає реальної можливості впливати на рішення влади, зокрема й ті, що стосуються відбудови. Вимоги партнерів, прийнявши Закон «Про публічні консультації» (4254), народні депутати виконали суто формально (!). Відбулася підміна понять, аби встигнути до початку переговорів про вступ до ЄС, і закон ухвалили без обговорення.

Нардепи не передбачили обов’язкових громадських консультацій перед розглядом своїх і президентських ініціатив. Тому уряд може спокійно передати свою ініціативу парламентаріям, і консультуватися з громадою суб’єктам законодавчої ініціативи, якщо є така політична необхідність, не треба взагалі.

А якщо говорити про місцеве самоврядування, то навряд чи більш як 1% рішень потрапить під дію цього закону і вимагатиме консультацій із громадськістю. Занадто вже багато винятків. Ба більше, закон почне діяти лише через рік після перемоги. Тож навіть якби він був ідеальним, статус-кво зараз не змінився б.

З урегулюванням питання зволікали чотири роки. Комітет з питань організації держвлади та місцевого самоврядування мав достатньо часу, аби підготувати належним чином проєкт. Коли ж Єврокомісія поставила вимогу підтримати документ невідкладно, ініціативу одразу ж включили до урядового Плану заходів з виконання рекомендацій ЄС і до програми реформ Ukraine Facility.

Громадська ініціатива «Голка» проаналізувала прийнятий, але ще не підписаний президентом закон і виявила низку ризиків.

Коли держава звернула не туди?

Спроби прийняти таку ініціативу були й раніше. 2020 року уряд Дениса Шмигаля не став вигадувати велосипед, а взяв проєкт часів уряду Володимира Гройсмана (7453). Його осучаснили, додавши цифрову онлайн-платформу для взаємодії з громадянами та інститутами громадянського суспільства, і направили у парламент, аби створити видимість прогресу. У Кабміні не переймалися навіть урахуванням зауважень Бюро з демократичних інститутів і прав людини ОБСЄ, унаслідок яких ініціативу заблокували депутати попереднього скликання. Про це відразу і нагадало у своєму висновку Головне науково-експертне управління парламенту.

Закон після першого читання три роки тому спустили на гальмах. Але Єврокомісія жорстко нагадала про нього торік у Звіті. У цьому звіті, до речі, йшлося і про неприпустимість прийняття містобудівної «реформи» №5655, і про вимогу реформувати адвокатуру.

скриншот

Як наслідок, проєкт про публічні консультації швидко опинився в урядовому Плані заходів з виконання рекомендацій Єврокомісії в кластері «Основи процесу вступу до ЄС» за напрямом функціонування демократичних інституцій і реформи державного управління.

Однак потім цей документ раптово перемістили в розділ децентралізації і спрямували виключно на посилення інструментів залучення громадян до процесів прийняття рішень на місцевому рівні (!).

Що саме встановлює новий закон?

Почнемо з позитиву. До прийняття закону громадські обговорення уже проводили для великої кількості випадків, але здебільшого процедури було врегульовано на рівні підзаконних актів і рішень місцевої влади. Тому відстежувати діяльність багатьох органів одночасно вкрай проблематично.

Зараз уже передбачено стандартизацію процедур дуже широким колом суб’єктів і визначено випадки, коли проведення публічних консультацій є обов’язковим. І перелік випадків, коли консультації стають обов’язковими, дійсно відчутно розширили.

Уніфікація, включно із майбутнім створенням єдиної онлайн-платформи, значно спрощує для громадськості процес моніторингу нормотворчості влади на всіх рівнях.

Проте диявол криється у деталях. Для яких органів передбачено обов’язковість консультацій?

Перелік суб’єктів, на яких поширюються вимоги закону, досить серйозний — нардепи, комітети ВР, Кабмін, міністерства, інші центральні органи виконавчої влади, місцеві державні адміністрації, Нацбанк, органи місцевого самоврядування та інші (стаття 5). Навіть самоврядні організації при здійсненні делегованих їм повноважень мають проводити публічні консультації. Але є неприємні нюанси.

У першому читанні йшлося про те, що обов’язкові публічні консультації має проводити ще і президент. Але депутати вирішили звільнити його від такого обов’язку, як і самих себе. Нардепи будуть проводити консультації, тільки якщо самі цього забажають.

Тобто, якщо уряду треба уникнути консультацій, то можна просто передати законодавчу ініціативу народним депутатам.

Коли передбачені консультації?

Закон регулює лише питання підготовки нормативно-правових актів і програмних документів (концепцій, стратегій, програм, планів заходів тощо). Та й то не всіх. Повний перелік винятків досить довгий (стаття 2).

Тому на рівні місцевого самоврядування навряд чи більш як 1% проєктів рішень міської ради та її виконавчих органів підпадає під дію нового закону.

Для законопроєктів обов’язкові публічні консультації не передбачені, окрім тих, що готує Кабмін. Але їх можуть добровільно провести нардепи — автори проєкту перед реєстрацією. Також профільний комітет може за власним бажанням прийняти рішення про проведення консультацій для будь-якого законопроєкту, але тільки щодо редакції, прийнятої в першому читанні. У другому читанні проєкти змінюються до невпізнаваності. Відтак, новий закон тут узагалі нічого не змінює.

Майже весь позитив від змін пов'язаний із новим рівнем відкритості проєктів нормативно-правових постанов уряду та наказів міністерств. Варто нагадати, що зараз тут ситуація гірша порівняно з підготовкою законопроєктів у парламенті до другого читання. Щоб передчасно не засвітити своїх намірів, уряд порушував навіть вимоги антикорупційного законодавства та не надсилав частини проєктів до Національного агентства з питань запобігання корупції для здійснення експертизи.

Серед великих недоліків вибірковий підхід до формування самого переліку винятків. Наприклад, регуляторні акти прямо вказані, адже спеціальним законодавством для них процедуру консультацій врегульовано набагато якісніше, ніж пропонує новий закон.

Проте серед винятків немає рішень, що підлягають стратегічній екологічній оцінці (на чому акцентує увагу Міністерство захисту довкілля в своїх не врахованих парламентом пропозиціях). Хоча громадські обговорення стратегічної екологічної оцінки детально врегульовано окремим законом, прийнятим на виконання міжнародних зобов’язань.

Також немає винятків щодо проєктів містобудівної документації на місцевому рівні та програм комплексного відновлення, громадські слухання при прийнятті яких набагато краще вже врегульовані нормами Закону «Про регулювання містобудівної діяльності».

Це створює правову невизначеність і може призвести до свідомого застосування органами влади значно гірших нових процедур з метою послабити рівень залучення громадськості при вирішенні дуже важливих питань як екологічної безпеки, так і планування розвитку території громад.

Окремий сумнівний виняток — прямо встановлено, що публічні консультації не проводяться місцевою владою менш як за 15 днів до початку будь-яких виборів.

По-перше, існує правова невизначеність у разі позачергових виборів — незрозуміло, для яких саме органів цей виняток має застосовуватися, адже на одній території одночасно діють міські (або сільські чи селищні), районні та обласні ради. На цьому наголошувало Головне юридичне управління в своїх зауваженнях, але депутати його не почули.

По-друге, це створює вікно можливостей і може призвести як до критичного для громади популізму в цілях самореклами чинних депутатів, так і до прийняття низки завідомо незаконних рішень за принципом «поки є остання можливість легко заробити».

Хто має право подавати пропозиції та зауваження?

Хто завгодно, навіть діти, іноземці, громадяни країни-агресора, та хоч сам російський диктатор Владімір Путін.

Це не жарт. Жодних обмежень щодо особи, якщо в неї є бажання. Пропозицію мають право подавати «заінтересовані сторони», до яких, за визначенням у статті 1 закону, належать й «інші особи, які виявили бажання брати участь у публічних консультаціях».

Додайте до цього, що основна форма консультацій — це електронні консультації. Пропозиції фізичні особи можуть надсилати на електронну пошту, вказавши лише прізвище, ім’я, по батькові, електронну адресу, засоби телефонного зв’язку. Жодної ідентифікації справжності особи законом не передбачено.

А от по батькові мати обов’язково. Якщо немає, то пропозиції від такої людини не мають права розглядати, бо це обов’язкова інформація, і винятків тут не буде.

У майбутньому всі публічні консультації мають здійснюватися на онлайн-платформі для взаємодії з громадянами та інститутами громадянського суспільства, держателем якої визначено Мінцифри.

Однак і тут є нюанс. Закон узагалі не визначає строків її створення і джерел фінансування, тож коли вона буде, невідомо. А доти в перехідних положеннях визначено, що до створення технічних можливостей для проведення електронних консультацій на цій онлайн-платформі консультації проводяться суб’єктами проведення консультацій на їхніх веб-сайтах і/або веб-сторінках у соціальних мережах.

Безумовно, в електронній демократії Україна стає беззаперечним лідером. Бо навряд ще хтось наважиться на проведення консультацій щодо державної та місцевої політики на веб-сторінці у соціальній мережі за участі всіх охочих, включно із ботофермами.

Як урегульовано процедуру врахування пропозицій і зауважень від громадськості?

Як повідомила прес-служба Апарату Верховної Ради з посиланням на голову профільного комітету Олену Шуляк, «усі пропозиції і недоліки, які будуть озвучуватися в ході консультацій, повинні бути враховані».

скриншот

Проте ці твердження не відповідають дійсності — прийнятий закон не передбачає обов’язковості врахування пропозицій і недоліків, озвучених громадськістю. Він навіть не регулює процедури розгляду пропозицій, а лише встановлює, що пропозиції мають фіксуватися, оприлюднюватися, аналізуватися та вивчатися, а потім у звіті надається узагальнена інформація про врахування або відхилення пропозицій з обґрунтуванням прийнятого рішення.

Яку роль можуть відігравати консультації з громадськістю, якщо органи влади мають законне право ігнорувати на власний розсуд будь-які пропозиції?

І мова не просто про фіктивність установлених новим законом механізмів участі громадськості в державному управлінні, а про значні ризики побудови безпечних корупційних схем під виглядом врахування поданих пропозицій.

Такі схеми вже існують у сферах, де спеціальними законами передбачені громадські обговорення, але їхній порядок невдало врегульовано. Найнаочніше це можна продемонструвати на ситуації з розробкою містобудівної документації.

Нижче наведено скріншот звіту про розгляд пропозицій громадськості до проєкту детального плану території в Києві. Пересічний громадянин звертається з проханням внести зміни і передбачити будівництво житлової багатоповерхівки неподалік берега Дніпра, бо він, буцімто, давно мріяв купити собі нову квартиру в такому місці. Пропозицію враховано. А численні пропозиції про створення зелених зон, яких у тому районі катастрофічно мало, чи про виправлення явних махінацій із показниками забезпечення соціальною інфраструктурою було проігноровано.

скриншот

Подібні історії трапляються регулярно і з містобудівною документацією, і з регуляторними актами, і зі звичайними нормативно-правовими актами уряду чи міністерств, які вже за чинним законодавством проходять процедуру консультацій із громадськістю.

Відсутність установлених на рівні закону ефективних процедур щодо врахування чи відхилення пропозицій і механізмів урегулювання спірних питань, якщо надходять взаємовиключні пропозиції, — окремий корупційний ризик.

Для посадовців і влади це ідеальні умови для прийняття актів в інтересах третіх осіб усупереч інтересам держави чи громади. Порушення відбуваються як «урахування пропозицій громадськості».

А описані вище недоліки закону з необмеженістю кола «заінтересованих сторін» і відсутністю ідентифікації осіб, що подають пропозиції, значно спрощує масове подання потрібних для корупційних цілей пропозицій. І у реальної громадськості перемогти в такій грі в «демократію» не буде жодного шансу.

Єдиний відомий механізм зменшення цих ризиків — створити погоджувальну комісію для вирішення спірних питань, до складу якої входять представники громадськості.

В усіх випадках це неможливо, і тут громадяни вже мають розуміти свою відповідальність за те, що вони обрали владу і делегували їй право представляти їх. Але є питання, де прямий вплив громади можливий. Це гарантує стаття 12 закону. Вона визначає перелік найважливіших питань, для яких додатково мають проводитися громадські обговорення, а не лише публічні консультації. Формат громадських обговорень створює можливість обрати представників громадськості до відповідної погоджувальної комісії.

Коли новий закон почне діяти?

Закон запрацює через 12 місяців після перемоги, хоча відкладати його дію немає потреби. І це окрема величезна проблема. Навіть якби решта положень у ньому були ідеальними, позиція громадськості однаково залишиться за бортом при прийнятті ключових правил майбутньої відбудови як на законодавчому рівні, так і на рівні територіальних громад. Бо це регулювання необхідно приймати ще до нашої перемоги чи якнайшвидше після, а не починати розробляти із затримкою у рік.

А уряд і місцева влада приступлять до розробки відповідних підзаконних актів не відразу, а лише через шість місяців після перемоги. Це якраз строк проведення позачергових виборів, тож новообраній владі банально може не вистачити часу увійти в стан справ і підготувати все як слід.

Поділитися
Поділитися сюжетом
Джерело матеріала
Згадувані персони
Россия готовится к бегству с оккупированных территорий: британская разведка привела факты
Comments UA
2024-07-04T15:43:35Z
Во Франции начались досрочные парламентские выборы
Корреспондент
2024-06-30T09:30:44Z
Стало известно, сколько военных КНДР привлекут к войне в Украине
Comments UA
2024-06-27T15:37:18Z
В РФ прилетал китайский Y-20: почему этот рейс называют "подозрительным"
Comments UA
2024-06-30T19:01:06Z
Германия после удара по "Охматдету" готова принять украинских детей на лечение
Европейская правда
2024-07-08T22:21:47Z
США не планируют снимать ограничения для Украины на удары вглубь России – Белый дом
ZN UA
2024-07-08T22:18:09Z
Подействовало ли давление Запада: какое решение принял Си по войне в Украине
Comments UA
2024-07-05T04:03:58Z
Путин об идее Трампа быстро закончить войну: Мы это поддерживаем
Европейская правда
2024-07-04T19:33:05Z
"Скабеева кусает локти": Игнат резко высказался о Безуглу, уничтоженных самолетах ВСУ и Patriot
Фокус
2024-07-07T13:28:56Z
Создатель голливудского film noir Эдвард Дмитрик: украинец, поплатившийся за членство в коммунистической партии США
Обозреватель
2024-07-07T09:04:39Z
Поработали на болотах и вернулись домой: украинские актрисы, которые не промолчали против агрессии
Знай
2024-07-06T15:51:29Z
"Даже мама меня не поняла". Ирина Федишин впервые прокомментировала слухи о беременности
Обозреватель
2024-07-04T12:16:50Z
У известной актрисы из "Бриллиантовой руки" обнаружили рак
Comments UA
2024-07-04T19:27:03Z
Признавался в любви Украине: белорусский рэпер "переобулся" и стал на сторону террористов РФ
Comments UA
2024-07-08T20:12:28Z
Дочь известной актрисы, которая умерла от рака, впервые показала, как болезнь изменила ее мать
Comments UA
2024-07-08T19:51:43Z
Ей нет равных: самые стильные образы Кейт Миддлтон в истории Уимблдона, которые точно стоит повторить
Marie Claire
2024-07-03T16:45:20Z
Даша Астафьева после свадьбы поделилась с украинками секретами спокойной жизни: "Сними джинсы..."
Знай
2024-07-03T16:51:04Z
Копия звезды "Дьявол носит Прада". Известный визажист превратился в Мерил Стрип и поразил сеть
Обозреватель
2024-06-28T15:31:31Z
В Минздраве рассказали о последствиях обстрела "Охматдета": пострадали врачи и дети
Comments UA
2024-07-08T22:18:54Z
На примере Авдеевки: чем грозит захват оккупантами Торецка
Политека
2024-07-07T14:16:32Z
"Не были здесь по полгода": Зеленский на Донбассе разозлился на чиновников
Апостроф
2024-06-26T12:07:22Z
Графики отключения электроэнергии в Киеве 6 июля: когда не будет света
Обозреватель
2024-07-06T11:49:44Z
Небольшая облачность и жара до +38: синоптики дали прогноз погоды на вторник, 9 июля
Обозреватель
2024-07-08T21:36:40Z
СБУ задержала агента, готовившего российские удары по нефтебазам и аэродромам
ZN UA
2024-07-08T21:33:18Z
Российской армии в Торецке нет - ВСУ
Корреспондент
2024-07-07T18:00:27Z
В оккупированном Мелитополе слышны взрывы на военном аэродроме, — соцсети
Фокус
2024-07-07T14:27:32Z
Раненых и "200-х" повезли в Бердянск: ВСУ разнесли полигон и лагерь оккупантов в Мариупольском районе
Новости Украины
2024-07-07T14:18:15Z
Хуже, чем "лысый черт": Притула признался, у кого принципиально отказался брать донат на ВСУ
Обозреватель
2024-07-03T07:12:12Z
Журналисты узнали подробности о Залужном в Британии
Апостроф
2024-07-06T07:24:54Z
Спикер ВМС ВСУ рассказал, кто и как стрелял "Калибрамы" по Украине 8 июля
Апостроф
2024-07-08T13:06:56Z
Почему не взлетел RAH-66 Comanche: история разработки стелс-вертолета
Фокус
2024-07-04T13:31:56Z
9 июля 2024 года: мученика Панкратия — что сегодня нельзя делать
Фокус
2024-07-08T21:00:31Z
Не всем можно: когда работодатель может законно отказать в отпуске
Знай
2024-07-08T20:12:59Z
В Украине ввели дополнительные проверки для водителей: чего стоит ожидать
Фокус
2024-06-27T13:30:25Z
С 1 июля могут мобилизовать три категории студентов, - СМИ
Известия Киев
2024-06-27T19:31:27Z
Украинцев могут заставить вернуть пенсию государству: когда суд встанет против вас
Знай
2024-06-25T15:39:58Z
"Имеет влиятельных родителей и связи": родные убитых женщины и девочки из Славянска боятся, что злоумышленник избежит наказания. Фото
Обозреватель
2024-07-06T13:40:39Z
В Ривненской области автоцистерна столкнулась с микроавтобусом: погибли 14 человек, среди них ребенок. Фото
Обозреватель
2024-07-06T15:51:44Z
Врачи сочли годным: мужчина с переломом ключицы не явился в ТЦК и получил приговор суда
Политека
2024-07-03T05:04:16Z
Поклонник пообещал навести ракеты на дом женщины, отказавшей ему
Корреспондент
2024-07-04T22:49:14Z
Эвакуировали более 600 пациентов: Ляшко рассказал о повреждениях в "Охматдете"
Обозреватель
2024-07-08T21:49:29Z
В Днепре прогремел взрыв
Корреспондент
2024-07-08T21:30:55Z
В Воронеже произошло таинственное нападение на управление ФСБ: есть погибший, здание оцеплено
Новости Украины
2024-07-05T20:18:33Z
В Белгороде раздались взрывы во время воздушной тревоги: над городом поднялся густой дым. Фото и видео
Обозреватель
2024-07-08T21:23:23Z
В Киеве после кровавого ракетного удара снова тревога – сирены звучат еще в ряде областей
TSN
2024-07-08T20:15:43Z
Огурец-колибри или мини-арбуз: как выраститьтакое чудо, чтобы и поесть, и в компот добавить
Знай
2024-07-02T18:51:55Z
Как отмыть в блеске ванную комнату: понадобятся простые продукты из кухни
Обозреватель
2024-06-30T04:10:59Z
Почему кабачки быстро портятся: названы ошибки в хранении овощей
Обозреватель
2024-07-06T05:05:57Z
Для особенного ужина: "Мастер Шеф" Литвинова дала рецепт сочного мяса с соусом в духовке
Политека
2024-07-08T20:00:21Z
Как выбрать натуральную колбасу и безопасно давать её детям: ценные подсказки от эксперта
Знай
2024-07-08T19:51:38Z
Котлеты с секретом, которые готовятся в духовке: начинка меняет все
Обозреватель
2024-07-08T19:11:02Z
Рецепт вкуснейшего пирога с ягодами и творогом: готовится очень просто
Политека
2024-07-08T18:48:27Z
Летний суп из помидоров: рецепт ресторанного блюда за копейки
Обозреватель
2024-07-08T18:07:59Z
Как избавиться от устаревшей грязи на дверце духовки: лайфхак
Обозреватель
2024-07-08T16:08:51Z
Едете на время? Не выходите из квартиры не сделав одну важную вещь
Знай
2024-06-30T04:06:30Z
В РФ прогнозируют "тихий экономический кризис" к концу 2024 года
Корреспондент
2024-07-08T13:07:05Z
Опубликованы графики отключения электроэнергии на 5 июля: как долго не будет света
Обозреватель
2024-07-05T10:06:04Z
Бензин на 2 грн, а солярка - 1 грн: в Украине готовятся к скачку цен на топливо, когда начнется
Знай
2024-07-08T19:12:27Z
Эксперты UNCTAD назвали три новых тренда в глобальной торговле, которые повлияют и на Украину – Bloomberg
ZN UA
2024-07-08T19:03:53Z
Пенсионеров могут лишить части выплат: в ПФУ назвали причину
Новости Украины
2024-07-08T18:54:48Z
Рыночная стоимость TSMC достигла триллиона долларов
Корреспондент
2024-07-08T18:42:09Z
Монету хотят продать в 10 млн раз дороже номинала: коалиционеры готовы грызть землю
Знай
2024-07-08T18:06:29Z
В Украине появились новые индустриальные парки
Корреспондент
2024-07-08T17:57:14Z
Полярный дождь: впервые с Земли в небе наблюдали уникальное северное сияние
Фокус
2024-07-07T09:57:47Z
Монстр из прошлого: в Намибии найдены окаменелости гигантской саламандры
Знай
2024-07-07T09:51:24Z
Смогут добывать электроэнергию даже ночью: ученые изобрели необычные солнечные панели
Фокус
2024-07-08T17:21:38Z
Embracer Group закрыла студию Piranha Bytes — разработчиков Gothic, Risen и Elex
Overclockers
2024-07-08T17:11:50Z
Интернет и связь станет лучше: "Киевстар" внедрил новую полезную функцию
Знай
2024-07-08T16:36:16Z
"Безупречное чувство стиля!" В сеть выложили видео 1997 года с принцессой Дианой в шортах и свитшоте
Обозреватель
2024-07-08T16:31:36Z
Вызвала изменения на Земле: почти 13 тысяч лет назад на планету упала комета
ZN UA
2024-07-08T16:19:45Z
Неожиданный путь археологии: ученые использовали нестандартный способ для изучения древних сооружений
Фокус
2024-07-08T15:36:09Z
ASUS выпустила мини-ПК NUC 14 Pro+ на платформе Intel Meteor Lake
Overclockers
2024-07-08T15:06:12Z
Прекрасная фигура в 77: пять способов похудеть от Жаклин Смит
Обозреватель
2024-07-04T16:49:19Z
Для больницы "Охматдет" через платформу United24 собрали 100 млн гривен: дополнительно правительство планирует выделение средств
Обозреватель
2024-07-08T21:36:49Z
Нездоровая жизнь после 50 лет: каких ошибок следует избегать
Обозреватель
2024-07-08T18:35:43Z
Нафаршируйте кабачки помидорами, орехами и морковью: рецепт, который захочется повторить снова
Знай
2024-07-08T17:51:07Z
Вызывает обезвоживание: 8 симптомов, которые нужно знать тем, кто часто пьет кофе
Фокус
2024-07-08T16:57:31Z
Здоровье будет, как у космонавта: стало известно, от каких напастей может защитить виноград
Знай
2024-07-08T16:51:40Z
7 причин начать заниматься йогой: откройте новые горизонты здоровья и гармонии
Обозреватель
2024-07-08T16:08:28Z
Эти продукты борются с симптомами мигрени: что добавить в рацион
Обозреватель
2024-07-08T14:49:56Z
Как привести руки в порядок после огородных работ: простая инструкция
Обозреватель
2024-07-08T14:15:07Z
Встречалась с россиянами, но выбрала украинца: история любви звезды украинского тенниса, которая играет в свадебном платье
Обозреватель
2024-07-04T17:37:51Z
"Вторая попытка не нужна". Реванш Усик – Фьюри поставили под сомнение
Обозреватель
2024-07-04T19:35:24Z
"Очень сложный день для жителей Украины": Свитолина расплакалась после выхода в 1/4 Уимблдона
Фокус
2024-07-08T20:15:02Z
В МИД РФ снова сходят с ума из-за Олимпийских игр в Париже: что говорят
Comments UA
2024-07-08T17:45:47Z
"Трудно находиться": звезда украинского тенниса расплакалась после матча, выйдя на корт с черной повязкой
Обозреватель
2024-07-08T17:30:55Z
Новый главный тренер "Милана" поддержал Украину на презентации в клубе
ZN UA
2024-07-08T17:16:47Z
Испания – Франция: онлайн-трансляция матча 1/2 финала Евро-2024
TSN
2024-07-08T16:53:52Z
Летнее правило королевского протокола, которое грубо нарушили и Кейт Миддлтон, и Меган Маркл
Marie Claire
2024-07-08T15:30:04Z
"Пытается выпрыгнуть из Украины": россияне шокированы мировым рекордом Магучих и даже простили ей "плохое поведение"
Обозреватель
2024-07-08T15:02:36Z
Daewoo Lanos, за который не стыдно: украинцев поразила "Next Gen" версия легендарного авто
Знай
2024-07-08T20:30:52Z
Новая недорогая модель Honda порадует экономичностью. Фото
Обозреватель
2024-07-08T18:43:07Z
Новый недорогой Hyundai для Украины: известны все детали. Фото
Обозреватель
2024-07-08T16:31:24Z
Звезда 2000-х: обнаружен раритетный 23-летний спорткар из США в новом состоянии
Фокус
2024-07-08T16:27:56Z
Авто должны отдать: в каком случае вашу машину не имеют права эвакуировать
Знай
2024-07-08T15:21:12Z
Эти автомобили в Украине стали лучшими для тех, кто не хочет тратиться на бензин
Обозреватель
2024-07-08T14:04:14Z
Популярный кроссовер Nissan получил яркую модификацию для украинских дорог
Фокус
2024-07-08T13:55:31Z
Кэтрин Зета-Джонс и Майкл Дуглас отправились на необычное свидание
Фокус
2024-07-08T13:15:05Z
В Украине растет спрос на электрокары
Корреспондент
2024-07-08T11:51:39Z