MY.UAНовини
Публічні консультації: як Рада виконала вимогу Єврокомісії для галочки і що тепер робити громадянам?
Публічні консультації: як Рада виконала вимогу Єврокомісії для галочки і що тепер робити громадянам?

Публічні консультації: як Рада виконала вимогу Єврокомісії для галочки і що тепер робити громадянам?

Публічні консультації: як Рада виконала вимогу Єврокомісії для галочки і що тепер робити громадянам?

Громадськість не отримає реальної можливості впливати на рішення влади, зокрема й ті, що стосуються відбудови. Вимоги партнерів, прийнявши Закон «Про публічні консультації» (4254), народні депутати виконали суто формально (!). Відбулася підміна понять, аби встигнути до початку переговорів про вступ до ЄС, і закон ухвалили без обговорення.

Нардепи не передбачили обов’язкових громадських консультацій перед розглядом своїх і президентських ініціатив. Тому уряд може спокійно передати свою ініціативу парламентаріям, і консультуватися з громадою суб’єктам законодавчої ініціативи, якщо є така політична необхідність, не треба взагалі.

А якщо говорити про місцеве самоврядування, то навряд чи більш як 1% рішень потрапить під дію цього закону і вимагатиме консультацій із громадськістю. Занадто вже багато винятків. Ба більше, закон почне діяти лише через рік після перемоги. Тож навіть якби він був ідеальним, статус-кво зараз не змінився б.

З урегулюванням питання зволікали чотири роки. Комітет з питань організації держвлади та місцевого самоврядування мав достатньо часу, аби підготувати належним чином проєкт. Коли ж Єврокомісія поставила вимогу підтримати документ невідкладно, ініціативу одразу ж включили до урядового Плану заходів з виконання рекомендацій ЄС і до програми реформ Ukraine Facility.

Громадська ініціатива «Голка» проаналізувала прийнятий, але ще не підписаний президентом закон і виявила низку ризиків.

Коли держава звернула не туди?

Спроби прийняти таку ініціативу були й раніше. 2020 року уряд Дениса Шмигаля не став вигадувати велосипед, а взяв проєкт часів уряду Володимира Гройсмана (7453). Його осучаснили, додавши цифрову онлайн-платформу для взаємодії з громадянами та інститутами громадянського суспільства, і направили у парламент, аби створити видимість прогресу. У Кабміні не переймалися навіть урахуванням зауважень Бюро з демократичних інститутів і прав людини ОБСЄ, унаслідок яких ініціативу заблокували депутати попереднього скликання. Про це відразу і нагадало у своєму висновку Головне науково-експертне управління парламенту.

Закон після першого читання три роки тому спустили на гальмах. Але Єврокомісія жорстко нагадала про нього торік у Звіті. У цьому звіті, до речі, йшлося і про неприпустимість прийняття містобудівної «реформи» №5655, і про вимогу реформувати адвокатуру.

скриншот

Як наслідок, проєкт про публічні консультації швидко опинився в урядовому Плані заходів з виконання рекомендацій Єврокомісії в кластері «Основи процесу вступу до ЄС» за напрямом функціонування демократичних інституцій і реформи державного управління.

Однак потім цей документ раптово перемістили в розділ децентралізації і спрямували виключно на посилення інструментів залучення громадян до процесів прийняття рішень на місцевому рівні (!).

Що саме встановлює новий закон?

Почнемо з позитиву. До прийняття закону громадські обговорення уже проводили для великої кількості випадків, але здебільшого процедури було врегульовано на рівні підзаконних актів і рішень місцевої влади. Тому відстежувати діяльність багатьох органів одночасно вкрай проблематично.

Зараз уже передбачено стандартизацію процедур дуже широким колом суб’єктів і визначено випадки, коли проведення публічних консультацій є обов’язковим. І перелік випадків, коли консультації стають обов’язковими, дійсно відчутно розширили.

Уніфікація, включно із майбутнім створенням єдиної онлайн-платформи, значно спрощує для громадськості процес моніторингу нормотворчості влади на всіх рівнях.

Проте диявол криється у деталях. Для яких органів передбачено обов’язковість консультацій?

Перелік суб’єктів, на яких поширюються вимоги закону, досить серйозний — нардепи, комітети ВР, Кабмін, міністерства, інші центральні органи виконавчої влади, місцеві державні адміністрації, Нацбанк, органи місцевого самоврядування та інші (стаття 5). Навіть самоврядні організації при здійсненні делегованих їм повноважень мають проводити публічні консультації. Але є неприємні нюанси.

У першому читанні йшлося про те, що обов’язкові публічні консультації має проводити ще і президент. Але депутати вирішили звільнити його від такого обов’язку, як і самих себе. Нардепи будуть проводити консультації, тільки якщо самі цього забажають.

Тобто, якщо уряду треба уникнути консультацій, то можна просто передати законодавчу ініціативу народним депутатам.

Коли передбачені консультації?

Закон регулює лише питання підготовки нормативно-правових актів і програмних документів (концепцій, стратегій, програм, планів заходів тощо). Та й то не всіх. Повний перелік винятків досить довгий (стаття 2).

Тому на рівні місцевого самоврядування навряд чи більш як 1% проєктів рішень міської ради та її виконавчих органів підпадає під дію нового закону.

Для законопроєктів обов’язкові публічні консультації не передбачені, окрім тих, що готує Кабмін. Але їх можуть добровільно провести нардепи — автори проєкту перед реєстрацією. Також профільний комітет може за власним бажанням прийняти рішення про проведення консультацій для будь-якого законопроєкту, але тільки щодо редакції, прийнятої в першому читанні. У другому читанні проєкти змінюються до невпізнаваності. Відтак, новий закон тут узагалі нічого не змінює.

Майже весь позитив від змін пов'язаний із новим рівнем відкритості проєктів нормативно-правових постанов уряду та наказів міністерств. Варто нагадати, що зараз тут ситуація гірша порівняно з підготовкою законопроєктів у парламенті до другого читання. Щоб передчасно не засвітити своїх намірів, уряд порушував навіть вимоги антикорупційного законодавства та не надсилав частини проєктів до Національного агентства з питань запобігання корупції для здійснення експертизи.

Серед великих недоліків вибірковий підхід до формування самого переліку винятків. Наприклад, регуляторні акти прямо вказані, адже спеціальним законодавством для них процедуру консультацій врегульовано набагато якісніше, ніж пропонує новий закон.

Проте серед винятків немає рішень, що підлягають стратегічній екологічній оцінці (на чому акцентує увагу Міністерство захисту довкілля в своїх не врахованих парламентом пропозиціях). Хоча громадські обговорення стратегічної екологічної оцінки детально врегульовано окремим законом, прийнятим на виконання міжнародних зобов’язань.

Також немає винятків щодо проєктів містобудівної документації на місцевому рівні та програм комплексного відновлення, громадські слухання при прийнятті яких набагато краще вже врегульовані нормами Закону «Про регулювання містобудівної діяльності».

Це створює правову невизначеність і може призвести до свідомого застосування органами влади значно гірших нових процедур з метою послабити рівень залучення громадськості при вирішенні дуже важливих питань як екологічної безпеки, так і планування розвитку території громад.

Окремий сумнівний виняток — прямо встановлено, що публічні консультації не проводяться місцевою владою менш як за 15 днів до початку будь-яких виборів.

По-перше, існує правова невизначеність у разі позачергових виборів — незрозуміло, для яких саме органів цей виняток має застосовуватися, адже на одній території одночасно діють міські (або сільські чи селищні), районні та обласні ради. На цьому наголошувало Головне юридичне управління в своїх зауваженнях, але депутати його не почули.

По-друге, це створює вікно можливостей і може призвести як до критичного для громади популізму в цілях самореклами чинних депутатів, так і до прийняття низки завідомо незаконних рішень за принципом «поки є остання можливість легко заробити».

Хто має право подавати пропозиції та зауваження?

Хто завгодно, навіть діти, іноземці, громадяни країни-агресора, та хоч сам російський диктатор Владімір Путін.

Це не жарт. Жодних обмежень щодо особи, якщо в неї є бажання. Пропозицію мають право подавати «заінтересовані сторони», до яких, за визначенням у статті 1 закону, належать й «інші особи, які виявили бажання брати участь у публічних консультаціях».

Додайте до цього, що основна форма консультацій — це електронні консультації. Пропозиції фізичні особи можуть надсилати на електронну пошту, вказавши лише прізвище, ім’я, по батькові, електронну адресу, засоби телефонного зв’язку. Жодної ідентифікації справжності особи законом не передбачено.

А от по батькові мати обов’язково. Якщо немає, то пропозиції від такої людини не мають права розглядати, бо це обов’язкова інформація, і винятків тут не буде.

У майбутньому всі публічні консультації мають здійснюватися на онлайн-платформі для взаємодії з громадянами та інститутами громадянського суспільства, держателем якої визначено Мінцифри.

Однак і тут є нюанс. Закон узагалі не визначає строків її створення і джерел фінансування, тож коли вона буде, невідомо. А доти в перехідних положеннях визначено, що до створення технічних можливостей для проведення електронних консультацій на цій онлайн-платформі консультації проводяться суб’єктами проведення консультацій на їхніх веб-сайтах і/або веб-сторінках у соціальних мережах.

Безумовно, в електронній демократії Україна стає беззаперечним лідером. Бо навряд ще хтось наважиться на проведення консультацій щодо державної та місцевої політики на веб-сторінці у соціальній мережі за участі всіх охочих, включно із ботофермами.

Як урегульовано процедуру врахування пропозицій і зауважень від громадськості?

Як повідомила прес-служба Апарату Верховної Ради з посиланням на голову профільного комітету Олену Шуляк, «усі пропозиції і недоліки, які будуть озвучуватися в ході консультацій, повинні бути враховані».

скриншот

Проте ці твердження не відповідають дійсності — прийнятий закон не передбачає обов’язковості врахування пропозицій і недоліків, озвучених громадськістю. Він навіть не регулює процедури розгляду пропозицій, а лише встановлює, що пропозиції мають фіксуватися, оприлюднюватися, аналізуватися та вивчатися, а потім у звіті надається узагальнена інформація про врахування або відхилення пропозицій з обґрунтуванням прийнятого рішення.

Яку роль можуть відігравати консультації з громадськістю, якщо органи влади мають законне право ігнорувати на власний розсуд будь-які пропозиції?

І мова не просто про фіктивність установлених новим законом механізмів участі громадськості в державному управлінні, а про значні ризики побудови безпечних корупційних схем під виглядом врахування поданих пропозицій.

Такі схеми вже існують у сферах, де спеціальними законами передбачені громадські обговорення, але їхній порядок невдало врегульовано. Найнаочніше це можна продемонструвати на ситуації з розробкою містобудівної документації.

Нижче наведено скріншот звіту про розгляд пропозицій громадськості до проєкту детального плану території в Києві. Пересічний громадянин звертається з проханням внести зміни і передбачити будівництво житлової багатоповерхівки неподалік берега Дніпра, бо він, буцімто, давно мріяв купити собі нову квартиру в такому місці. Пропозицію враховано. А численні пропозиції про створення зелених зон, яких у тому районі катастрофічно мало, чи про виправлення явних махінацій із показниками забезпечення соціальною інфраструктурою було проігноровано.

скриншот

Подібні історії трапляються регулярно і з містобудівною документацією, і з регуляторними актами, і зі звичайними нормативно-правовими актами уряду чи міністерств, які вже за чинним законодавством проходять процедуру консультацій із громадськістю.

Відсутність установлених на рівні закону ефективних процедур щодо врахування чи відхилення пропозицій і механізмів урегулювання спірних питань, якщо надходять взаємовиключні пропозиції, — окремий корупційний ризик.

Для посадовців і влади це ідеальні умови для прийняття актів в інтересах третіх осіб усупереч інтересам держави чи громади. Порушення відбуваються як «урахування пропозицій громадськості».

А описані вище недоліки закону з необмеженістю кола «заінтересованих сторін» і відсутністю ідентифікації осіб, що подають пропозиції, значно спрощує масове подання потрібних для корупційних цілей пропозицій. І у реальної громадськості перемогти в такій грі в «демократію» не буде жодного шансу.

Єдиний відомий механізм зменшення цих ризиків — створити погоджувальну комісію для вирішення спірних питань, до складу якої входять представники громадськості.

В усіх випадках це неможливо, і тут громадяни вже мають розуміти свою відповідальність за те, що вони обрали владу і делегували їй право представляти їх. Але є питання, де прямий вплив громади можливий. Це гарантує стаття 12 закону. Вона визначає перелік найважливіших питань, для яких додатково мають проводитися громадські обговорення, а не лише публічні консультації. Формат громадських обговорень створює можливість обрати представників громадськості до відповідної погоджувальної комісії.

Коли новий закон почне діяти?

Закон запрацює через 12 місяців після перемоги, хоча відкладати його дію немає потреби. І це окрема величезна проблема. Навіть якби решта положень у ньому були ідеальними, позиція громадськості однаково залишиться за бортом при прийнятті ключових правил майбутньої відбудови як на законодавчому рівні, так і на рівні територіальних громад. Бо це регулювання необхідно приймати ще до нашої перемоги чи якнайшвидше після, а не починати розробляти із затримкою у рік.

А уряд і місцева влада приступлять до розробки відповідних підзаконних актів не відразу, а лише через шість місяців після перемоги. Це якраз строк проведення позачергових виборів, тож новообраній владі банально може не вистачити часу увійти в стан справ і підготувати все як слід.

Поділитися
Поділитися сюжетом
Джерело матеріала
Згадувані персони
Морози, сніг, ожеледиця та вітер: синоптики попередили про "складну" погоду в Україні
Хвиля
2024-11-25T02:30:32Z
Росіяни можуть зсунути лінію фронту на захід відразу на двох оперативних напрямках
ZN UA
2024-11-25T02:27:58Z
ЗСУ посилюють угруповання військ: генерал оцінив загрозу штурму Куп'янська
GlavRed
2024-11-25T01:27:56Z
Росіяни окупували Катеринівку та Юріївку на Донеччині: оновлення карти від DeepState
24tv
2024-11-25T00:30:49Z
Росіяни масовано атакували Запоріжжя дронами - що вже відомо про постраждалих та руйнування
ZN UA
2024-11-24T23:25:41Z
Неочікуваний маневр: росіяни на човнах висадилися неподалік Куп'янська
ZN UA
2024-11-24T23:13:59Z
Засуджено бойовика, якого через 8 років впізнали на відео з терористом «Моторолою»
Украина Криминальная
2024-11-24T23:12:26Z
У Києві під час атаки дронів спалахнув балкон у дев’ятиповерхівці
УкраинФорм
2024-11-24T22:54:34Z
Прикордонники на Краматорському напрямку знищили два російські «Гіацинти» та «Град»
УкраинФорм
2024-11-24T22:51:24Z
«Хезболла» випустила по Ізраїлю 250 ракет, є поранені
УкраинФорм
2024-11-25T02:48:55Z
«Хезболла» вдарила ракетами по Тель-Авіву, є постраждалі
ГЛАВКОМ NET
2024-11-25T02:48:01Z
КНДР може отримати від Росії технології для ракет і підводних човнів - адмірал США
УкраинФорм
2024-11-25T02:39:46Z
У Південній Кореї суд покарав чоловіка, який набрав вагу, аби ухилитися від призову
ГЛАВКОМ NET
2024-11-25T02:06:22Z
Запах крадіжки чітко відчувається: чому Кремль по-різному реагує на удари західною зброєю
24tv
2024-11-25T01:36:20Z
Росія і КНДР почали "відкриту Третю світову": США бояться діяти - Загородній
GlavRed
2024-11-25T01:33:52Z
Мобілізація жінок в Україні: експерт вказав на важливий нюанс
GlavRed
2024-11-25T00:27:02Z
Війна, день 1005. Перехідна адміністрація Дональда Трампа співпрацює пліч-о-пліч з Білим домом щодо України
Football.ua
2024-11-24T23:00:30Z
Партія Качинського назвала свого кандидата у президенти Польщі
УкраинФорм
2024-11-24T22:48:54Z
Компанія Microsoft стала видавцем книг
InternetUA
2024-11-25T02:01:00Z
3 цікаві українські фільми для вечірнього перегляду
24tv
2024-11-24T20:57:34Z
Серіал «Ззовні», який вподобав Стівен Кінг, продовжений — третій сезон має 100% на Rotten Tomatoes
ITC
2024-11-24T20:57:20Z
Україна на Дитячому Євробаченні й "Міс Всесвіт" та інше: головні події тижня в шоубізі
24tv
2024-11-24T19:33:17Z
Sunday news з Софією Єгоровою! До Перемоги!
FM-TV
2024-11-24T19:13:44Z
«Попай убивця» — трейлер горору з персонажем мультфільмів
ITC
2024-11-24T19:05:55Z
Дизайнери бренду Andreas Moskin запустили подкаст про факапи відомих людей: чим він особливий
24tv
2024-11-24T18:36:53Z
Російський бізнесмен Чичваркін вперше розповів про дружбу з Поляковою та як з нею час проводить
TSN
2024-11-24T18:33:52Z
"Оскар-2025": одразу п'ять українських фільмів потрапили до лонглиста кінопремії
TSN
2024-11-24T17:18:42Z
Захистіть своє здоров’я під час магнітної бурі 25–27 листопада
360ua.news
2024-11-24T17:30:57Z
Названо зелень, яка може спричинити тромбоз, хоча вона вважається дуже корисною
TSN
2024-11-24T16:06:26Z
Війна і сифіліс. Делікатна розмова про інтимне здоров’я українців
ГЛАВКОМ NET
2024-11-24T12:00:11Z
Це лакмусовий папірець: що означає, якщо ви не можете зробити бодай одне підтягування
24tv
2024-11-24T11:48:04Z
Природні джерела кальцію
360ua.news
2024-11-24T10:06:49Z
Вчені виявили молекулу, яка лікує кишківник і бореться з розвитком раку
Portaltele
2024-11-24T07:45:49Z
У США виявили перший випадок зараження дитини на пташиний грип H5N1, – CDC
24tv
2024-11-24T07:15:16Z
Швидка допомога по-новому: куди везтимуть українців із серйозними діагнозами
Знай
2024-11-24T05:06:35Z
Балансування на одній нозі протягом 10 секунд – чудова вправа для довголіття
24tv
2024-11-24T04:54:35Z
Анчелотті прокоментував зміну позицій Мбаппе та Вінісіуса
Football.ua
2024-11-24T22:45:20Z
Ван Ністелрой претендує на посаду головного тренера Гамбурга
Football.ua
2024-11-24T22:39:48Z
Лаціо розгромив Болонью
Football.ua
2024-11-24T22:18:47Z
Верес — Олександрія 1:1 Відео голів та огляд матчу УПЛ
Football.ua
2024-11-24T21:51:27Z
Барселона хоче влітку підписати захисників на обидва фланги
Football.ua
2024-11-24T21:37:18Z
Лестер може призначити Поттера
Football.ua
2024-11-24T19:57:09Z
"Реал" без Луніна здобув розгромну перемогу та наблизився до "Барселони" в Ла Лізі
TSN
2024-11-24T19:54:37Z
Євробаскет-2025. Матч Ізраїль - Україна відбудеться за закритими дверима
УкраинФорм
2024-11-24T19:48:50Z
Мбаппе прорвало: Реал без Луніна впевнено перемагає Леганес
24tv
2024-11-24T19:33:35Z
Три українські університети отримали від партнерів потужні генератори
УкраинФорм
2024-11-25T02:21:27Z
Українці щодня демонструють свій незламний дух - Трюдо
УкраинФорм
2024-11-25T02:21:24Z
Папа Римський закликав молитися за Україну та Ізраїль
УкраинФорм
2024-11-25T01:48:07Z
WSJ розкрив нові цілі України: Ростовська область під загрозою Storm Shadow та ATACMS
Хвиля
2024-11-25T01:45:45Z
Без суржику: як називати українською коштовне каміння
ZN UA
2024-11-25T01:04:48Z
Військові Північної Кореї вже брали участь у боях проти ЗСУ - начальник Генштабу
УкраинФорм
2024-11-25T00:34:54Z
Буде посилення мобілізації? У США натякнули, чого не вистачає на фронті
Знай
2024-11-25T00:30:12Z
Україна й Німеччина обговорили співпрацю у виробництві ППО та бронетехніки
УкраинФорм
2024-11-25T00:21:35Z
Пісторіус розкрив вражаючі дані про темпи виробництва зброї у Росії
Хвиля
2024-11-25T00:15:54Z
В Україні цьогоріч приватизували майже 350 обʼєктів - Немчінов
УкраинФорм
2024-11-25T01:34:32Z
Виплати на зимовий період: українцям видають по 21 000 грн на руки
Знай
2024-11-25T01:30:12Z
Золото та срібло відчутно подорожчали: як змінилися ціни за тиждень
24tv
2024-11-24T22:18:33Z
Коли Воррен Баффет, який має майже 150 мільярдів доларів, купив свої перші акції
24tv
2024-11-24T21:30:16Z
У Фінляндії знайшли несподіваний спосіб утилізації старих вітряних турбін
24tv
2024-11-24T20:27:17Z
Польські фермери припинили блокування пункту пропуску у Шегинях
ZN UA
2024-11-24T20:24:42Z
Укренерго оприлюднило графік відключень світла на 25 листопада
Хвиля
2024-11-24T19:42:38Z
Польські фермери припинили блокаду кордону з Україною
ГЛАВКОМ NET
2024-11-24T19:27:46Z
Бронювання працівників через “Дію”: нові правила з грудня
360ua.news
2024-11-24T19:09:10Z
У Ковелі стався конфлікт зі стріляниною за участі поліції
Украина Криминальная
2024-11-25T01:42:48Z
Гаряча ніч у Росії: вибухи пролунали у Курську та Калузі
TSN
2024-11-25T01:21:43Z
У Запоріжжі «Шахеди» пошкодили інфраструктурний об'єкт, поранена дитина
УкраинФорм
2024-11-25T00:43:26Z
Палає нафтобаза: росіяни скаржаться на атаку безпілотників у Калузі
24tv
2024-11-24T23:51:05Z
Суд у Львові конфіскував Iphone 13 у військовополоненого
InternetUA
2024-11-24T22:37:41Z
У турецькій Анталії загорівся пасажирський літак з Росії
УкраинФорм
2024-11-24T20:48:13Z
Палає літак із понад 90 росіянами на борту: подробиці та відео
FaceNews
2024-11-24T20:12:14Z
На Львівщині чоловік видурив у жінки майже 200 тис грн: сказав, що це на лікування її онука
Политека
2024-11-24T20:00:55Z
Стало відомо, хто влаштував стрілянину в столичному клубі в ніч на 23 листопада
Khreschatyk
2024-11-24T18:48:00Z
Гороскоп на тиждень 25 листопада – 1 грудня для всіх знаків Зодіаку: Львів обдурять, Овни витратить сили, а Водолії мають слухати себе
Знай
2024-11-25T02:30:32Z
Ідеальний гарбузовий крем-суп за 30 хвилин: кулінар поділилася простим рецептом
Политека
2024-11-25T02:01:35Z
Грілки із гарячою водою можуть бути небезпечними: як перевірити їх
GlavRed
2024-11-24T22:27:38Z
Це знають не всі: навіщо додавати оцет під час варіння картоплі
24tv
2024-11-24T22:18:26Z
Він бюджетний та смачний: відеорецепт нового яблучного пляцка від Лілії Цвіт
24tv
2024-11-24T22:00:32Z
P Diddy бідкається на тюремну їжу: журналіст вирішив перевірити, наскільки вона жахлива
24tv
2024-11-24T21:12:12Z
Чому "санчата" – головний червоний прапорець у знайомствах сьогодні
24tv
2024-11-24T19:42:06Z
Напрочуд ефективне рішення: чому столові прибори треба встромляти в цибулю
24tv
2024-11-24T19:36:04Z
Замість шуби та олів'є: приготуйте салатний торт з куркою
24tv
2024-11-24T19:12:51Z
Головоломка для справжніх геніїв: потрібно за 13 секунд знайти 6 захованих букв
GlavRed
2024-11-25T02:06:29Z
OpenAI готується до запуску власного браузера з інтегрованим ChatGPT
InternetUA
2024-11-25T01:01:15Z
Австралія відмовилася від плану штрафувати соцмережі-гіганти за небажання боротися з дезінформацією
ZN UA
2024-11-25T00:16:48Z
Google судиться з колишнім інженером через витік інформації про чипи Pixel
InternetUA
2024-11-25T00:01:23Z
В Японії вперше заарештували творців сайту зі спойлерами до аніме та фільмів
InternetUA
2024-11-24T21:55:56Z
GTA 6 стала найочікуванішою грою 2025 року
InternetUA
2024-11-24T21:31:08Z
Земля втратить супутник-"мінімісяць": науковці прогнозують його повернення через 30 років
TSN
2024-11-24T21:06:32Z
Bihus.Info випустили блог про Андрія Єрмака
Детектор М
2024-11-24T20:57:57Z
Amazon заполонили підробні AMD Ryzen 9800X3D — за $200 під час дефіциту
ITC
2024-11-24T20:57:31Z
Тиск у шинах заощадить до 2000 гривень: що треба знати водіям
Знай
2024-11-24T22:30:20Z
Найнадійніші та найгірші авто року за версією TÜV
360ua.news
2024-11-24T20:12:33Z
Який найменший у світі мотоцикл
AutoCentre
2024-11-24T18:13:54Z
Дебют Mercedes-AMG E53 у Києві
360ua.news
2024-11-24T14:07:53Z
На продаж виставили "найстрашніше" американське авто
Фокус
2024-11-24T10:00:09Z
Понад 600 сил і 3,8 с до сотні: в Україну привезли новий спортивний седан Mercedes
Фокус
2024-11-24T08:51:23Z
Jaguar E-Type знаменитого шпигуна виставили на аукціон
AutoCentre
2024-11-24T08:03:54Z
KIA K5 та Porsche Cayenne майже задарма: співробітник ТЦК Дмитро Некраш на одну зарплату організував собі автопарк
Знай
2024-11-24T05:21:51Z
Механік назвав моделі авто, які б він ніколи не купив: деякі з них популярні в Україні
24tv
2024-11-23T21:24:32Z