MY.UAНовини
Таємниці Теракотової армії, квантовий двигун і бранці МКС: ТОП-15 наукових новин за червень
Таємниці Теракотової армії, квантовий двигун і бранці МКС: ТОП-15 наукових новин за червень

Таємниці Теракотової армії, квантовий двигун і бранці МКС: ТОП-15 наукових новин за червень

Фокус зібрав 15 найцікавіших і найзахопливіших новин за минулий місяць.

Фокус зібрав найбільш вражаючі новини зі світу науки за минулий місяць. Серед них такі відкриття, як виявлення нових артефактів поруч із гробницею першого імператора Китаю, а також найдивніша галактика, яка, схоже, повністю складається з темної матерії.

Біля Теракотової армії розкопали 16-тонну могилу: вона може належати синові імператора Китаю

Знахідка поруч із Теракотовою армією
Фото: Unsplash

Археологи розкопали імператорську гробницю поруч із відомою в усьому світі китайською Теракотовою армією — місцем, де був похований перший імператор Китаю.

Пам'ятник продовжує відкривати все нові й нові подробиці про епоху імператора Цинь Шихуанді, який об'єднав Китай і поклав кінець "Періоду царств, що воюють" у 221 р. до н. е.

Створено новий квантовий двигун, що працює на основі явища, яке висміював Ейнштейн

Створено новий квантовий двигун
Фото: IFLS

Фізики продовжують пошуки незвичайних властивостей квантових частинок, сподіваючись, що це стане кроком до створення потужніших і ефективніших двигунів, ніж ті, що є на сьогодні.

Автори нового дослідження створили експериментальний квантовий двигун, в основі якого лежить квантова заплутаність. Дослідження показало, що вона може допомогти збільшити корисну енергію, яку виробляє двигун, але не підвищує ефективність перетворення енергії.

Природа все робить сама. На гігантському звалищі в Тихому океані з'явилося те, що пожирає пластик

Сміттєва пляма в Тихому океані
Фото: Forbes

Грибок під назвою Parengyodontium album був знайдений вченими серед тонких шарів інших мікробів, які живуть усередині і навколо "острова" з пластику в північній частині Тихого океану.

За підрахунками дослідників, це вже четвертий виявлений морський гриб, який може розщеплювати пластикові відходи.

Як виявилося, грибок здатний руйнувати поліетилен на основі вуглецю, який піддається впливу ультрафіолету. Саме цей вид пластику є найпоширенішим і використовується для споживчих товарів.

Скарби планети. Учені виявили, де на Землі заховані рідкоземельні елементи

Рідкоземельні метали
Фото: Getty

Рідкоземельні елементи використовуються в сучасних технологіях, зокрема зеленій енергетиці. Проблеми полягає в тому, що всі рідкоземельні елементи видобувають у кількох місцях на планеті.

На щастя, вчені вважають, що виявили ще одне місце, де можуть ховатися ці рідкісні, але такі необхідні елементи. Експерти вважають, що цінні рідкоземельні елементи можуть бути сусідами з викопним паливом.

Спалах на Сонці спричинив найсильнішу сонячну бурю за останні 7 років

У суботу, 8 червня, в регіоні сонячних плям AR3697 виник спалах класу M9.7. Це другий за силою клас сонячних спалахів.

За словами вчених, цей спалах був настільки потужним, що спричинив найпотужнішу сонячну радіаційну бурю за останні 7 років. Під час таких руйнівних подій можуть постраждати супутники, космічні апарати і навіть робота короткохвильового радіозв'язку на Землі.

Буря, що сталася в червні, мала рівень S3 і спричинила велике відключення радіозв'язку в північному полярному регіоні на Землі.

Червона планета продовжує дивувати: звук на Марсі поводиться дивним чином

Звук на Марсі поводиться інакше
Фото: NASA

Новий аналіз звуків на Марсі, який провів марсохід Perseverance, показав щось дивовижне.

Звук на Червоній планеті поводиться дивним чином. Наприклад, звук частотою нижче 240 Гц поширюється приблизно на 10 метрів на секунду повільніше, ніж звук із вищою частотою.

Вчені вважають, що такий ефект пов'язаний з молекулами вуглекислого газу, які поглинають частину енергії звуку на низьких частотах. Як відомо, вуглекислий газ становить 95% атмосфери Марса.

У корабля Boeing Starliner сталася нова аварія на орбіті: чи зможуть повернутися астронавти

Космічний корабель Starliner компанії Boeing
Фото: Boeing

Космічний корабель Starliner компанії Boeing вирушив на МКС на тиждень ще в червні, але поки так і не повернувся на Землю. Під час стикування з МКС у корабля виявилося близько п'яти витоків гелію.

Представники NASA продовжують стверджувати, що астронавти не застрягли на МКС через поломку Starliner, але все ж таки не зможуть повернутися додому найближчими тижнями.

Екіпаж несправного космічного корабля Boeing Starliner може провести на орбіті 7 місяців, хоча спочатку тривалість місії становила лише тиждень. Досі не зрозуміло, коли пара астронавтів може повернутися додому з орбіти.

У Південному океані знайдено те, що регулює кліматичну систему Землі: вчені помітили це вперше

Цинк у Південному океані відіграє важливу роль
Фото: Stellenbosch University

Нове дослідження підтверджує важливу роль Південного океану в біологічних процесах і вуглецевому циклі Землі.

Команда вперше показала недооцінену роль неорганічних частинок цинку (Zn) у цих циклах — результати засновані на польових даних.

Відомо, що саме Південний океан відіграє найбільшу роль у глобальній продуктивності фітопланктону, який відповідає за поглинання вуглекислого газу з атмосфери планети. У цих процесах цинк, присутній у морській воді, є важливим мікроелементом, що має вирішальне значення для багатьох біохімічних процесів у морських організмах, а особливо для цвітіння полярного фітопланктону.

Знайдено літопис Землі за 120 мільйонів років: весь цей час зберігався на дні океану

Пласт породи "записав" розвиток життя на планеті протягом неймовірного періоду в 120 мільйонів років
Фото: Getty Images

Команда вчених виявила пласт породи, який "записав" розвиток життя на планеті протягом неймовірного періоду в 120 мільйонів років.

Йдеться про дивовижні камені, що записують життя на дні океану в період з 490 по 370 мільйонів років тому на берегах річки Піл, яка далі на північ впадає в дельту Макензі в Арктичному морі.

В Антарктиді під льодом знайшли систему, віком 40 млн років: її довжина тисячі кілометрів

В Антарктиді знайшли русло стародавньої річки
Фото: British Antarctic Survey

Під крижаним щитом Західної Антарктиди виявлено залишки давньої річкової системи, яка колись простягалася на тисячі кілометрів.

Учені пробурили морське дно майже на 30 метрів, де взяли керни з відкладеннями з двох різних періодів. Нижня частина осаду утворилася в середині крейдяного періоду, близько 85 млн років тому. У ньому були скам'янілості, спори та пилок, що характерно для тропічних лісів помірного поясу. У верхній же частині керна був пісок епохи середнього і пізнього еоцену, приблизно 30-40 млн років тому.

У шарі еоценового піску вчені виявили незвичайний малюнок, який нагадував ті, що знаходять у дельтах річок.

Знайдено перший у світі вівтар божеству найзагадковішого народу Європи

Альтар божеству, якому поклонялися баски
Фото: Aranzadi Science Society

У Північній Іспанії археологи знайшли вівтар римської епохи, який був присвячений стародавньому баскському божеству Ларрахе. Знахідку датували I століттям н. е., вона має важливе значення для вивчення релігійних практик басків, одного з найзагадковіших народів Європи.

По суті, вівтар є одним із чотирьох знайдених археологами місць поклоніння Ларрахі.

Належала римському легіонеру: німецькі археологи знайшли 2000-літню сандаллю

Так могли виглядати військові сандалі стародавніх римлян
Фото: Bavarian State Office for the Conservation of Monuments

У Німеччині було знайдено римську військову сандалію, якій 2 тис. років. Артефакт вдалося виявити недалеко від римського військового форту поблизу Оберштімма, заселеному між 60 і 130 роками нашої ери.

Стародавню сандалію, яку спочатку прийняли за проржавілі шматки металу, ідентифікували за допомогою рентгенівського аналізу, що виявив цвяхи.

Створено новий алюмінієвий сплав: він може назавжди змінити двигуни

Новий сплав для двигунів
Фото: popularmechanics.com

Щоб двигуни автомобілів могли використовувати на 100% водень як паливо, потрібен матеріал, який може витримувати дуже високу температуру і буде дуже міцним.

Вчені створили складний концентрований сплав з алюмінію і нікелю, який відповідає поставленому завданню.

Цього не може бути: у сусідній із Чумацьким Шляхом галактиці виявлено неможливу матерію

Поруч із Чумацьким Шляхом може перебувати галактика з темної матерії
Фото: SciTechDaily

Автори нового дослідження вважають, що сусідня з Чумацьким Шляхом галактика складається з гіпотетичної форми темної матерії, частинки якої можуть взаємодіяти між собою. Але це суперечить основній космологічній моделі, яка пояснює природу Всесвіту.

На відстані приблизно 380 тисяч світлових років від нас навколо Чумацького Шляху обертається його четверта за величиною галактика-супутник під назвою Crater 2. Вона має діаметр приблизно 6500 світлових років і складається з кількох мільярдів старих зірок.

Наймогутніший фараон Стародавнього Єгипту: відтворено обличчя Рамзеса II перед смертю

Фото: Daily Mail

Фараон Рамзес II правив Стародавнім Єгиптом у період між 1279 і 1213 роками до нашої ери. Він вважається найбільшим правителем в історії цієї країни, адже він був знаменитий своїми завоюваннями. Цей фараон значно збільшив територію Стародавнього Єгипту і в період його правління країна процвітала.

Вчені використовували 3D-модель черепа фараона, щоб відтворити його зовнішній вигляд на момент смерті, коли Рамзесу II було близько 90 років.

Теги за темою
Космоснаука
Поділитися
Поділитися сюжетом
Джерело матеріала
Китайські науковці випробували неядерну водневу бомбу
ГЛАВКОМ NET
2025-04-20T19:57:49Z
За який жест у Німеччині можна отримати штраф
24tv
2025-04-25T17:04:53Z
Підрив генерала в РФ та заяви Трампа про Крим: головні новини України
GlavRed
2025-04-25T17:04:31Z
Зеленський розповів про відповідь України на "мирні пропозиції" Трампа
Европейская правда
2025-04-25T16:57:40Z
Зеленський: Україна очікує від США сильних гарантій безпеки, як у Ізраїлю
Европейская правда
2025-04-25T16:57:19Z
Україна не отримувала від США офіційних сигналів про вихід з переговорів, — МЗС
Комсомольская правда
2025-04-25T16:54:20Z
Розвідка Британії проаналізувала останній масований удар РФ по Україні
Европейская правда
2025-04-25T16:52:44Z
У Румунії місцевий суд поставив під сумнів скасування президентських виборів 2024 року
Европейская правда
2025-04-25T16:51:36Z
Журнал The Economist присвятив обкладинку першим 100 дням президентства Дональда Трампа
InternetUA
2025-04-25T16:49:43Z
Європейці змінюють стратегію військової допомоги Україні – WP
Факти ICTV
2025-04-20T21:57:59Z
Вступ на магістратуру у 2025 році: умови та дати подання заяв
Факти ICTV
2025-04-25T17:07:13Z
"Черговий бзик за наші гроші": lifecell розлютив українців новою послугою
Telegraf
2025-04-25T17:04:04Z
«Картина не з приємних»: військовий симулятор змоделював удар РФ по Британії
ГЛАВКОМ NET
2025-04-25T17:00:16Z
Вивчав авіаційну та ракетно-космічну техніку в КАФК - ким був загиблий 17-річний Данило
Khreschatyk
2025-04-25T16:48:22Z
Для України важливо бути присутньою на прощанні з Папою Франциском - Зеленський
УкраинФорм
2025-04-25T16:48:19Z
РФ втратила 1000 танків з початку року – Сирський
1News
2025-04-25T16:36:43Z
74-річна жінка втратила 60 тис. грн, повіривши "нейрохірургу ООН" у Facebook
InternetUA
2025-04-25T16:31:07Z
Свято закінчилося розставанням: жінка пішла від хлопця після "жарту" з тортом
Фокус
2025-04-25T16:30:43Z
7 найрейтинговіших фільмів у світі, які має побачити кожен фанат якісного кіно
24tv
2025-04-25T17:04:39Z
Скандал із домаганнями у КНУТКіТ: народний артист України Богдан Бенюк став на захист викладачів
24tv
2025-04-25T17:04:17Z
Прем'єри тижня: LIDA LEE заспівала про незручну дівчину, Quest Pistols переклали українською хіт "Разные"
Комсомольская правда
2025-04-25T16:34:25Z
Що відомо про зустріч Потапа і Каменських на тлі чуток про розлучення - деталі
GlavRed
2025-04-25T16:30:26Z
У Познані відбудеться дитячий польсько-український концерт солідарності
УкраинФорм
2025-04-25T16:25:02Z
Можна подивитися за день: серіал, який став найпопулярнішим на Нетфлікс
24tv
2025-04-25T16:18:49Z
На Волині стартував фестиваль тюльпанів
AgroPortal
2025-04-25T16:00:11Z
Несподіваний погляд на класика: у Харкові презентують оперу-кабаре про Шевченка
24tv
2025-04-25T15:54:30Z
Були майже в кожному серванті. За скільки можна продати статуетки з СРСР
Telegraf
2025-04-25T15:51:15Z
Нацгвардієць врятував з-під завалів сім'ю із 3-річною дитиною та собакою
Khreschatyk
2025-04-25T16:30:13Z
Удар РФ по Павлограду: дрон росіян влучив у квартиру і вбив батька і доньку
Фокус
2025-04-25T16:15:58Z
Перед судом постане 15-річна дівчина, яка заклала вибухівку біля відділу поліції у Харкові
24tv
2025-04-25T16:00:34Z
В "Аврорі" повідомили, що загинула їх співробітниця, її чоловік та син, донька перебуває в лікарні
Khreschatyk
2025-04-25T15:57:51Z
У Павлограді російський дрон убив шахтаря Олексія Хлібця і його 15-річну доньку Валерію
24tv
2025-04-25T15:54:54Z
У Києві спалахнула пожежа в торговельному центрі «Лавина»
ГЛАВКОМ NET
2025-04-25T15:45:27Z
Поліцейські Дніпра повідомили про підозру чоловіку, який викрав гроші з картки військового
Украина Криминальная
2025-04-25T15:31:25Z
У Стамбулі досі фіксують серію підземних поштовхів після сильного землетрусу
Европейская правда
2025-04-25T15:10:59Z
Поліція завершила розслідування у справі щодо вбивства жителя селища Королево: обвинуваченому загрожує до 15 років увʼязнення
Украина Криминальная
2025-04-25T15:09:45Z
Війна в Україні завершиться у 2025 році - прогноз МВФ
GlavRed
2025-04-25T16:57:54Z
Нафта у США буде дешевою недовго: Bloomberg пояснило, що відбуватиметься із цінами
ГЛАВКОМ NET
2025-04-25T16:57:10Z
ARK Invest: навіть за найгіршого сценарія біткоїн коштуватиме $300 тис. до 2030 року
ITC
2025-04-25T16:37:54Z
Загальний дохід VEON зріс до понад $4 млрд у 2024 році. В Україні він склав $925 млн — річний звіт
AIN
2025-04-25T16:36:18Z
ОККО Group планує запустити біоетанольний завод у 2026 році — деталі
AIN
2025-04-25T16:09:35Z
Росія планує постачати газ союзнику з 2025 року – очікують погодження ціни
24tv
2025-04-25T15:54:01Z
Китайського виробника Wi-Fi-роутерів звинувачують у штучному заниженні ціни в США
InternetUA
2025-04-25T15:46:08Z
Росія нарощує буріння нафти до рекордного рівня за п'ять років – Bloomberg
ГЛАВКОМ NET
2025-04-25T15:27:03Z
Apple через рішення Трампа хоче перенести виробництво iPhone до Індії
Gazeta UA
2025-04-25T15:03:38Z
Ці 5 фруктів допоможуть краще спати: варто почати їсти їх вже зараз
24tv
2025-04-25T17:04:42Z
Батьки поїхали на дачу, а діти лишились вдома і загинули від удару балістикою. Вони виявилися дітьми лікаря клініки КНУ
Khreschatyk
2025-04-25T16:57:04Z
Алгоритми надії: чи здатний штучний інтелект допомогти українськім військовим з ПТСР?
ITC
2025-04-25T15:58:23Z
Як працює підземний шпиталь ЗСУ від «Метінвесту» на лінії фронту
ГЛАВКОМ NET
2025-04-25T15:18:56Z
Як оформити інвалідність в Україні 2025: куди звертатися та які документи необхідні
Факти ICTV
2025-04-25T15:07:48Z
Скільки насправді потрібно стояти у планці задля досягнення бажаного результату
24tv
2025-04-25T14:45:35Z
Вдовиний горб: що це, чому виникає та як побороти
24tv
2025-04-25T14:16:34Z
Як перестати прокидатись вночі: жінка поділилась давньоєгипетським методом
GlavRed
2025-04-25T13:27:58Z
Овочі та зелень, якими варто збагатити раціон у розпал весни
Gazeta UA
2025-04-25T13:00:43Z
Заморозки в Україні: чи буде знову різке похолодання, як на початку квітня
24tv
2025-04-25T17:04:49Z
Дощі з грозами та заморозки: які регіони атакує штормова погода
GlavRed
2025-04-25T16:57:52Z
Робота для пенсіонерів в Одесі: хто може отримувати 16 тисяч без досвіду
Политека
2025-04-25T16:31:59Z
Кремль ліквідовує дев’ять шахт на окупованому Донбасі під приводом «нерентабельності»
УкраинФорм
2025-04-25T16:25:55Z
Графіки відключення світла у Дніпрі та області 26 квітня: хто надовго залишиться без електрики
Политека
2025-04-25T16:15:55Z
Прогноз погоди в Харкові та області на 26 квітня: грозові дощі, град і шквальний вітер
Политека
2025-04-25T15:48:29Z
Якою буде погода в Україні у травні: прогноз синоптиків
ГЛАВКОМ NET
2025-04-25T15:36:49Z
Масове смаження шашликів просто у дворі багатоповерхівок у Києві шокувало українців: "Не знають, що таке ліс"
Telegraf
2025-04-25T15:21:43Z
Москалик став десятим російським генералом, який загинув після початку війни, – ЗМІ
24tv
2025-04-25T15:09:03Z
Фіброцемент чи вініл: який сайдинг обрати для будинку
24tv
2025-04-25T16:48:48Z
Кущі потонуть у квітах: як обрізати 4 види троянд, щоб вони цвіли інтенсивно
GlavRed
2025-04-25T16:40:31Z
Щоб не накликати біди: що не можна робити, коли помирає людина
24tv
2025-04-25T16:39:32Z
Як позбутися від молі в шафах: лише одна рослина допоможе забути про шкідників
GlavRed
2025-04-25T16:27:32Z
Що не можна брати із собою у літак: список речей, з якими вас можуть не пустити на борт
24tv
2025-04-25T16:03:40Z
Як комбінувати золоті сережки з іншими прикрасами
Факти ICTV
2025-04-25T15:46:11Z
Справжня перлина грузинської кухні: як вдома приготувати чкмерулі
Gazeta UA
2025-04-25T15:45:41Z
В ці дні пересаджувати рослини не можна: тільки нашкодите їм
24tv
2025-04-25T15:24:49Z
Для найсмачнішої яєчні: 4 ресторанні секрети, про які мало хто знає
24tv
2025-04-25T14:36:59Z
Зоря з голом-красенем Антюха втримала перемогу над Лівим Берегом
Football.ua
2025-04-25T16:54:44Z
Анрі не очолить РБ Лейпциг – Bild
Football.ua
2025-04-25T16:52:02Z
Легендарний тренер розповів, чи є Усик найвидатнішим боксером в історії
24tv
2025-04-25T16:51:26Z
Монфіс не зіграє проти росіянина на турнірі в Мадриді: тенісист повідомив причину
24tv
2025-04-25T16:42:00Z
"Барселона" зустрінеться з "Реалом": де і коли дивитися
Gazeta UA
2025-04-25T16:33:56Z
Світоліна виграла восьмий матч поспіль на турнірі WTA і встановила особисте досягнення
Комсомольская правда
2025-04-25T16:25:38Z
Шевченко запросив керівництво ФІФА та УЄФА до України
Football.ua
2025-04-25T16:25:30Z
Гарантовано призер УПЛ: Олександрія недосяжна для Полісся
1News
2025-04-25T16:13:56Z
"Шахтар" - "Динамо": анонс, де і коли дивитися національне дербі
ZN UA
2025-04-25T16:12:54Z
DAF Trucks виготовив 125 000 вантажівок New Generation
AutoCentre
2025-04-25T17:01:38Z
Падіння вартості Porsche Cayenne Turbo GT на $63K за один рік робить його вигідною покупкою
Топ Жир
2025-04-25T16:45:50Z
Ексклюзивний Hellcat Charger від Шака виглядає яскравіше, ніж його гра, і він на продаж
Топ Жир
2025-04-25T16:15:07Z
Ультрабюджетний електропікап Slate Truck представили в США
24tv
2025-04-25T15:33:14Z
Водіям на замітку: як зміняться штрафи за перевищення швидкості в травні
GlavRed
2025-04-25T15:27:26Z
Сoca-Cola починає випробування водневих вантажівок
AutoCentre
2025-04-25T15:07:10Z
Trumpchi S9 від GAC: висококласний китайський позашляховик з до 501 к.с. гібридною потужністю PHEV
Топ Жир
2025-04-25T14:45:32Z
Салон нового Chevrolet Corvette розсекретили до прем’єри
AutoCentre
2025-04-25T14:43:24Z
Новий Ferrari 296 VS видає стильні спалахи родзинки
Топ Жир
2025-04-25T14:00:02Z
Демонструє плавний перехід: археологи виявили унікальний артефакт часів мезоліту
Фокус
2025-04-25T17:00:57Z
ChatGPT відповідає на звинувачення у плагіаті
InternetUA
2025-04-25T16:57:21Z
Вчені вперше зняли на відео рідкісну глибоководну котячу акулу: подивіться, як вона виглядає
Telegraf
2025-04-25T16:48:10Z
У Перу знайшли мумію жінки з вищого світу віком 5 тисяч років
Подробности
2025-04-25T16:36:05Z
Новий чип Ілона Маска дасть сліпим зір, який "перевершить людський"
InternetUA
2025-04-25T16:27:30Z
Напрочуд добре зберіглася: в Перу виявили древнє поховання високопоставленої жінки
Фокус
2025-04-25T16:27:10Z
"Ростуть як яблука": ретривер зворушив соцмережі, бо щодня шукає м'ячик між гілками
Фокус
2025-04-25T16:15:37Z
Xiaomi представила один із найдорожчих моніторів у своїй історії — Redmi Monitor G Pro 27U
ITC
2025-04-25T16:01:45Z
Соцмережа Threads стала відкритою для всіх рекламодавців
Детектор М
2025-04-25T16:01:29Z