MY.UAНовини
"Навіть у бідній школі гарний педагог може творити дива". Сергій Захарін – про сертифікацію вчителів, низькі зарплати і проблеми з туалетами
"Навіть у бідній школі гарний педагог може творити дива". Сергій Захарін – про сертифікацію вчителів, низькі зарплати і проблеми з туалетами

"Навіть у бідній школі гарний педагог може творити дива". Сергій Захарін – про сертифікацію вчителів, низькі зарплати і проблеми з туалетами

Якщо учнів навчає невмотивований і безвідповідальний вчитель, то шансів отримати якісну освіту майже нема. Така ситуація складатиметься навіть попри сучасне матеріально-технічне забезпечення в школах та обовʼязкове відпрацювання випускниками-бюджетниками педагогічних університетів. Адже примусова праця зазвичай неефективна.

Такої думки дотримується доктор економічних наук і колишній держсекретар Міністерства освіти та науки Сергій Захарін*. У другій частині інтервʼю OBOZ.UA посадовець поділився своїм баченням сертифікації вчителів в Україні, розповів, як сучасні педагоги можуть навчати дітей користуватися соціальними мережами та чому не лише МОН відповідальне за рівень зарплат освітян.

Чого, на вашу думку, бракує українським школярам у сучасній школі?

– Найбільший дефіцит – професійно підготовлений, мотивований і відповідальний вчитель. Навіть у бідній школі гарний педагог може творити дива, підготувати дуже сильних учнів, які нерідко стають переможцями олімпіад, конкурсів, отримують високі бали на НМТ/ЗНО. Таких прикладів багато.

Але якщо з учнем працює невмотивований і безвідповідальний вчитель – у такого учня майже немає шансів, незалежно від технічного оснащення школи.

З іншого боку, не слід забувати, що більшість шкіл не мають належного матеріально-технічного забезпечення. І цю проблему не можна недооцінювати. Вчені Національної академії педагогічних наук України провели аналіз освітніх систем багатьох країн світу і на основі застосування математичних моделей переконливо довели, що якість роботи сучасного закладу освіти значною мірою залежить від фінансування (зокрема фінансування оплати праці), а також рівня матеріально-технічного та інноваційного оснащення освітнього процесу.

Не у всіх українських школах є гаряча вода, надійна каналізація, нормальна система опалення, безперебійне освітлення. У нас і досі є школи, що не обладнані стаціонарними туалетами. Це не секрет.

У 2021 році на одній із нарад з керівниками обласних департаментів освіти міністр освіти і науки України Сергій Шкарлет поставив завдання протягом кількох тижнів облаштувати всі школи стаціонарними туалетами, а також оновити системи водопостачання і водовідведення. Інакше – позбавлення ліцензії. І місцеві органи справді зробили багато роботи. Жоден губернатор, жодна рада, жодний керівник департаменту не сказали, що на це немає коштів. За рік кількість шкіл без туалетів упала у 5 разів. Я щиро не розумію: чому до цього простого рішення не додумалися реформатори і реформаторки, які так багато базікають про свою виключну роль у впровадженні НУШ.

У 2022 році у зв’язку з повномасштабним вторгненням Росії в Україну довелося терміново вирішувати інші проблеми – зокрема, облаштування найпростіших укриттів, охорона, розселення біженців, виконання інших робіт у сфері створення безпечного освітнього середовища, врегулювання багатьох питань організації освітнього процесу, навчання вчителів.

У 2022 році Міністерство освіти і науки, відповідаючи на новітні виклики, розробило Концепцію безпеки закладів освіти. В цьому документі враховано позиції понад двадцяти відомств, а також рекомендації практичних педагогів, науковців, громадськості, батьківських організацій. Враховано і найкращий міжнародний досвід. Уряд України схвалив цю Концепцію 7 квітня 2023 року та видав відповідне розпорядження.

Станом на початок 2023 року приблизно 70% шкіл було обладнано найпростішими укриттями, що успішно пройшли перевірки органів Державної служби з надзвичайних ситуацій.

Що зроблено протягом останніх п’ятнадцяти місяців? Чи виконується Концепція? Чи ініційовано конкретні програми з питань безпеки закладів освіти? Чи розраховано обсяги фінансування відповідних заходів? Чи збільшується у школах кількість найпростіших укриттів і якими темпами? Про це слід запитати у чинного керівництва МОН.

Нині ми чуємо багато красивих слів, багато гасел, багато ідей. В освітній галузі працює кілька медійних центрів, які описують славетні і непересічні здобутки окремих осіб. За донорські кошти спритники регулярно влаштовують якісь форуми і фестивалі, показують кольорові презентації, зняли купу відосиків, зробили купу банерів, віп-гості можуть відвідувати фуршети. Чудово. Але вся результативність медійних потуг швидко нівелюється, коли люди бачать реальний стан речей в освіті.

– В Україні значно не вистачає вчителів, особливо серед молоді, а багато хто зі студентів іде отримувати цю спеціальність лише заради вищої освіти, проте за фахом не працює. Як ви вважаєте, нові правила, які пропонує МОН щодо навчання на бюджеті та обовʼязкового відпрацювання після отримання диплома, допоможуть збільшити кількість педагогів? Що має зробити освітнє відомство, аби ця професія все-таки стала престижною та популярною?

– Це питання дуже болюче. Україна має чудові педагогічні традиції. Григорій Сковорода, Костянтин Ушинський, Василь Сухомлинський, Антон Макаренко – ці імена знають в усьому світі.

Проблема не лише в особистості вчителя, не лише в якості педагогічної освіти. Коріння проблеми – у престижності праці педагога, у повазі суспільства до педагогічної професії. Ця престижність визначається багатьма чинниками, зокрема і рівнем оплати праці.

Питання оплати праці – це не проблема лише Міністерства освіти і науки. У вирішенні цього питання багато складових, головна із них – наявність фінансового ресурсу. На мій погляд, лідерську функцію у вирішенні проблеми справедливої оплати праці вчителя мав би взяти на себе парламентський Комітет з питань освіти, науки і інновацій. Саме комітет має реальні інструменти впливу на формування спеціального законодавства та подальше формування відповідних бюджетних показників. Але мені невідомо про успіхи комітету в цій проблематиці.

Для мене це дикість, коли депутат або депутатка звинувачує міністерство у тому, що немає грошей на підвищення заробітної плати вчителям або ще на щось. При цьому депутат або депутатка забувають, що саме вони мають право на законодавчу ініціативу, і лукаво замовчують – чому саме вони не відстояли збільшення фінансування під час обговорення проєкту бюджету.

Щодо проблеми "відпрацювання" – велика дискусія.

З одного боку, держава коштом платників податків оплатила навчання певної особи. Значить, держава має право вимагати, аби витрачені кошти принесли суспільству максимальну користь, приміром – особа має "відпрацювати" саме на тому робочому місці, де ця особа конче потрібна.

З іншого боку, примусова праця – зазвичай неефективна. Державі вигідніше, аби працівник робив свою роботу якісно, створював великий обсяг доданої вартості, отримував високу зарплату і сплачував високі податки. Невмотивований працівник не буде працювати якісно.

– У 2024 році вчителі проходять сертифікацію, повʼязану з реформою НУШ. На минулому незалежному тестуванні менше 50% педагогів математики пройшли поріг першого етапу. Чому, на вашу думку, склалася така ситуація? Як ви вважаєте, наскільки ефективна така сертифікація в межах реформи нині? Наприклад, Іванна Коберник зауважила, що варто бути обережними з вимогами до вчителів, адже вони також втомлені і перебувають у стресі.

– Нерідко буває так, що на педагогічні спеціальності вступають ті, хто не зміг отримати високі бали на ЗНО/НМТ. Раніше можна було вступити в педагогічний університет "на бюджет", отримавши лише 130-150 балів. Такі студенти посередньо вчаться, щось списують, якось "закривають сесію". Потім не можуть знайти гарну роботу і змушені йти працювати в школу – за фахом. Такі випадки непоодинокі.

Є й інший аспект проблеми. Освітні стандарти, програми і підручники постійно оновлюються. Для того, аби вчитель міг за ними працювати, необхідна ефективна система підвищення кваліфікації, а в окремих випадках – і перепідготовки. На жаль, у нас такої системи просто немає. Точніше, вона зруйнована. Є окремі інституції, є невеличке бюджетне фінансування, є окремі директивні документи, але часто-густо все зводиться до банальної профанації.

В Україні начебто є мережа інститутів підвищення кваліфікації вчителів. Ці інститути мають бути науково-освітніми хабами, де з наукових позицій глибоко і системно вивчаються різноманітні педагогічні проблеми, що мають регіональну специфіку, а також здійснюється якісна підготовка висококваліфікованих педагогічних кадрів, виходячи з конкретних потреб територіальних громад. Має бути нонсенсом, якщо такий інститут не пройшов акредитацію як наукова установа або не має ліцензії на здійснення діяльності у сфері вищої освіти. Має бути нонсенсом, якщо такий інститут не виконує жодних досліджень або не готує аспірантів і докторантів.

На щастя або на жаль, я не можу коментувати слова Іванни Коберник, оскільки не читав її виступів. Але згоден, що органи освітнього управління в своїй практичній діяльності мають враховувати, що реальне навантаження педагогічних і науково-педагогічних працівників збільшилося. У зв’язку з широкомасштабним вторгненням у шкільних педагогів значно зросли обсяги роботи. Крім того, багато додаткових обов’язків виникло через перехід шкіл у змішаний формат освітнього процесу. Зокрема, суттєво підвищилися вимоги у сфері цифрової грамотності, і це правильно. У таких умовах нерозумно видумувати нові і нові випробування для вчителів, нові "обряди ініціалізації". Потрібні "м’які" рішення.

– Як ви оцінюєте сучасних вчителів, які знімають ТікТок-відео, ведуть соцмережі, танцюють на останніх дзвониках. Складається враження, що такі педагоги – "свої люди", їм довіряють. Чи не втрачається повага до вчителя?

– Кожен конкретний випадок слід обговорювати окремо. Якщо зміст відео вчить чогось нового, дає змогу повніше сприйняти освітню інформацію, зрозуміти певне явище або процес, сприяє вирішенню проблем виховання і соціалізації, якщо учень довіряє вчителю – хіба це погано?

Взагалі, на мій погляд, школярів не слід відгороджувати від реальної дійсності. Було б непогано, аби саме в школі молоді громадяни і громадянки навчилися сучасних навичок – знімати відео, формулювати думки, вести соціальні мережі, відчувати фейки, грамотно відповідати на хамство, співати, танцювати. Причому навчилися не від вулиці, а від тих, хто має вчити – тобто від вчителів.

Зрозуміло, що ця робота має будуватися не на засадах "дешевого панібратства", а на основі певної науково обґрунтованої методики.

Мені дуже подобається теоретична концепція освітнього партнерства, яку висунув академік Національної академії педагогічних наук України Олег Топузов. Якщо казати спрощено, різні учасники – заклад освіти, освітній працівник (учитель), здобувач освіти (учень), батьки – розглядаються як партнери, у яких є певна спільна мета – опанування учнем (здобувачем освіти) певних знань, вмінь, навичок. Освітнє партнерство розглядається як різновид соціального партнерства, воно можливе винятково на добровільних засадах і лише в умовах довіри.

За такої моделі різні учасники (насамперед вчитель і учень) можуть вийти за вузькі рамки лише "передачі знань", натомість можуть обговорювати свої успіхи, свої проблеми, свої переживання. І можуть спільними зусиллями коригувати освітню траєкторію, враховуючи потреби і можливості всіх. Освітнє партнерство – перспективний напрям досліджень, який відповідає традиційним цінностям українського суспільства. На цю тему вийшла книга, у якій міститься багато корисних рекомендацій, що опрацьовані на основі аналізу багатого практичного досвіду.

*Сергій Захарін – доктор економічних наук, професор, працював в Інституті вищої освіти НАПН, автор понад 50 наукових праць з питань економіки та організації освіти (освітньої діяльності), колишній держсекретар МОН, заступник голови у Держпродспоживслужба.

Читайте також на OBOZ.UA першу частину інтервʼю із Сергієм Захаріним, де він розповів про втрати в освіті, "провисання" НУШ та проблеми з учителями в Україні.

Раніше OBOZ.UA спілкувався з Сергієм Дятленком, який висловив свою думку про відставання сільських учнів, роль майбутніх ліцеїв і те, для чого вчити таблицю множення.

Тільки перевірена інформація в нас у Telegram-каналі OBOZ.UA та Viber. Не ведіться на фейки!

Поділитися
Поділитися сюжетом
Джерело матеріала
Згадувані персони
Європейці змінюють стратегію військової допомоги Україні – WP
Факти ICTV
2025-04-20T21:57:59Z
Літає на 1600 км: армія США показала витривалий БПЛА на сонячних батареях
InternetUA
2025-04-24T13:16:12Z
Скільки насправді заробляють Папа Римський і кардинали Ватикану
Telegraf
2025-04-24T13:15:53Z
Київ атакували північнокорейськими балістичними ракетами KN-23
VGorode
2025-04-24T13:12:36Z
Перша місія в рамках НАТО: шведські Gripen перехопили літак-розвідник Іл-20М
Фокус
2025-04-24T13:12:05Z
"Що таке перемога, дізнаємося після закінчення війни"
Gazeta UA
2025-04-24T13:03:55Z
Некомпетентність чи ігнорування закону?
Gazeta UA
2025-04-24T13:03:47Z
"Мати справу з поганими книжками часто небезпечніше, ніж мати справу з поганими людьми"
Gazeta UA
2025-04-24T13:03:42Z
OSINT-агенція Molfar трансформується у Molfar Intelligence Institute та Molfar Intelligence Firm — розповідаємо про зміни
AIN
2025-04-24T13:03:39Z
Китайські науковці випробували неядерну водневу бомбу
ГЛАВКОМ NET
2025-04-20T19:57:49Z
Президент Польщі: Україні доведеться піти на поступки у перемовинах щодо "миру"
Европейская правда
2025-04-24T13:18:43Z
Україна прибрала з угоди про надра все, що було поза Конституцією – президент
ГЛАВКОМ NET
2025-04-24T13:18:36Z
Скандал у Британії: чоловіка заарештували за розсилку листів із фекаліями депутатам
24tv
2025-04-24T13:18:14Z
KN-23: що відомо про північнокорейські ракети на озброєнні Росії
Факти ICTV
2025-04-24T13:16:41Z
СБУ оголосила підозру учасникам хакерського угруповання, яке викрадало персональні дані людей
Детектор М
2025-04-24T13:16:17Z
Макрон після ракетного удару РФ: гнів США має бути спрямований лише на Путіна
Европейская правда
2025-04-24T13:16:07Z
В сьогоднішнього комбінованого удару по Києва була тільки одна мета, — екскерівник розвідки
24tv
2025-04-24T13:12:32Z
Точка неповернення для Трампа: коли і чому почав падати рейтинг президента США
Telegraf
2025-04-24T13:12:01Z
Вбиває грип і COVID: вчені створили фарбу, яка моментально знищує бактерії і віруси
ITC
2025-04-24T13:16:05Z
В «Охматдиті» відкрився сучасний відділ нефрології та діалізу
ГЛАВКОМ NET
2025-04-24T12:48:32Z
Сезон кліщів почався: як уникнути зараження хворобою Лайма
ГЛАВКОМ NET
2025-04-24T12:09:36Z
Догляд за обличчям: базові поради з підбору доглядової косметики враховуючи ваш вік – OneFace Cosmetics
Детектор М
2025-04-24T11:58:52Z
Запаморочення може бути тривожним сигналом організму: які хвороби воно може приховувати
TSN
2025-04-24T11:54:11Z
Що робити, якщо болить правий бік: тривожні сигнали та перші кроки
TSN
2025-04-24T11:53:38Z
Чи доживете ви до глибокої старості: ці 12 ознак покажуть, перевірте себе просто зараз
TSN
2025-04-24T11:53:17Z
Фахівці розповіли, в якому посуді шкідливо готувати: їжа перетвориться на справжню отруту
TSN
2025-04-24T11:51:14Z
Магнітна буря 24 квітня: яка її потужність
TSN
2025-04-24T11:49:20Z
Як поєднувати прикраси в українському стилі з сучасним одягом
Факти ICTV
2025-04-24T13:16:09Z
Жінка заспівала в караоке, не підозрюючи, що автор пісні перебуває в залі
Фокус
2025-04-24T13:12:58Z
Чоловік знайшов на горищі мрію колекціонерів і заробив на ній чималу суму
24tv
2025-04-24T13:12:19Z
Останній концерт першого складу оркестру відбувся в донецькому культурному центрі "Ізоляція"
Gazeta UA
2025-04-24T13:03:48Z
Живий театр народжується в азарті гри, партнерстві та ризику
Gazeta UA
2025-04-24T13:03:07Z
На Netflix вийшов ще один блискучий український серіал із детективним сюжетом: що це за стрічка
24tv
2025-04-24T12:48:40Z
Після чуток про вагітність від Цимбалюка: СолоХа показалася під крапельницею
Факти ICTV
2025-04-24T12:37:19Z
"Стільки горя принесла недокраїна": зірки відреагували на масований обстріл Києва
TSN
2025-04-24T12:34:43Z
Дизайнерка Катя Сільченко вдруге таємно вийшла заміж: відомо, хто став її обранцем
24tv
2025-04-24T12:33:45Z
Геолог, який передбачив землетрус у Стамбулі, дав новий прогноз
ГЛАВКОМ NET
2025-04-24T13:12:35Z
Правоохоронці України та Чехії викрили в ЄС групу хакерів: деталі
ГЛАВКОМ NET
2025-04-24T12:51:01Z
На Київщині судитмуть жінку, яка до смерті забила новонародженого онука
1News
2025-04-24T12:42:26Z
17-річний закарпатець перебуваючи на задньому сидінні таксі, раптом почав душити водія примушуючи віддати смартфон і 3 тис грн
Украина Криминальная
2025-04-24T12:40:52Z
Атака дронів: на Київщині пошкоджені шість багатоповерхівок, заклад освіти та автівки
УкраинФорм
2025-04-24T12:37:14Z
“Сталося найгірше”: тяжкопоранених людей рятують після атаки дрона РФ по автобусу в Марганці
TSN
2025-04-24T12:34:54Z
Увага! Розшукується 12-річний хлопчик Станіслав Цуркан який пішов із дому та досі не повернувся
Украина Криминальная
2025-04-24T12:27:22Z
Атака РФ на Київ: поліція показала відео порятунку людей з-під завалів
ГЛАВКОМ NET
2025-04-24T12:18:55Z
Поліція Лос-Анджелеса повернула викрадені пристрої для майнінгу вартістю $2,7 млн
InternetUA
2025-04-24T11:58:44Z
В Україні різко впали ціни на тепличні огірки
Gazeta UA
2025-04-24T13:15:47Z
Гривня тримає позиції: НБУ оприлюднив курс валют
Gazeta UA
2025-04-24T13:15:41Z
Легалізація "крипти" в Україні: кому вона вигідна і які є підводні камені
Telegraf
2025-04-24T13:15:15Z
Податок на нерухомість: скільки потрібно заплатити власникам і продавцям житла
Факти ICTV
2025-04-24T13:09:54Z
За скільки Тігіпко придбав у поляків "Ідея Банк", яким цікавилися Фіала та Ахметов
24tv
2025-04-24T13:06:28Z
Перспективи українського експорту
Gazeta UA
2025-04-24T13:03:30Z
Світовий банк пояснив причини сповільнення української економіки
24tv
2025-04-24T12:48:37Z
Очікується зниження цін на овочі: ЗМІ опублікували прогноз
GlavRed
2025-04-24T12:45:45Z
Банки змінили відсотки за депозитами
360ua.news
2025-04-24T12:33:14Z
Я завжди сплю в одязі: чи треба фотографувати загиблих під час обстрілів
Фокус
2025-04-24T13:12:49Z
Внаслідок обстрілу Херсонщині загинули дві жінки, є поранені
1News
2025-04-24T13:06:04Z
"Наші воїни тримаються попри все"
Gazeta UA
2025-04-24T13:03:13Z
Прогноз погоди у Львові на 25 квітня: синоптики розповіли, яких сюрпризів чекати
Политека
2025-04-24T13:01:50Z
Жодну область не обійдуть дощі, а в Луцьку буде найхолодніше: прогноз погоди на 25 квітня
24tv
2025-04-24T13:00:48Z
Комбат БпАК "Ахіллес" розповів, що відбувалось на фронті під час і після так званого "перемир'я"
24tv
2025-04-24T12:57:13Z
Львів змінює вартість проїзду у громадському транспорті: перевізники просили підвищення до 32 грн
ZN UA
2025-04-24T12:52:35Z
Відключення газу в Київській області 25 квітня: мешканців попросили підготуватися
Политека
2025-04-24T12:48:18Z
На "Скляному мосту" в Києві вкотре замінили розбите скло
Khreschatyk
2025-04-24T12:39:43Z
Як навести лад у передпокої: 4 ефективні поради, що допоможуть уникнути безладу
24tv
2025-04-24T13:18:11Z
Екзотика на вашому столі: рецепт свинини з грибами енокі
Фокус
2025-04-24T13:06:55Z
Східняцький хліб
Gazeta UA
2025-04-24T13:03:05Z
Найкращий смак дитинства: готуємо домашнє морозиво з молока
24tv
2025-04-24T12:57:48Z
Смачно і просто: рецепт пиріжків із капустою
Фокус
2025-04-24T12:40:12Z
Європейське вино забруднене небезпечними речовинами – дослідження Politico
iPress
2025-04-24T12:33:34Z
Як помити полуницю, малину та інші ягоди, щоб вони не пом’ялися: про це мало хто знає
TSN
2025-04-24T12:33:02Z
Швидко стануть жовтими: 4 поширені продукти, які можуть зіпсувати зуби
GlavRed
2025-04-24T12:27:59Z
​День Матері-2025: сім ідей, чим потішити найріднішу​
Gazeta UA
2025-04-24T12:21:09Z
Ребров матиме останній шанс
Gazeta UA
2025-04-24T13:03:22Z
Манчестер Юнайтед підпише талант із Гавра — Le Parisien
Football.ua
2025-04-24T13:01:26Z
Італійський гранд зробив пропозицію «Шахтарю» щодо Судакова, – ЗМІ
ГЛАВКОМ NET
2025-04-24T12:51:11Z
В Еквадорі невідомі викрали дружину та дитину футболіста, сам він ховався під ліжком
ГЛАВКОМ NET
2025-04-24T12:48:10Z
Аль-Іттіхад хоче придбати Едерсона — ЗМІ
Football.ua
2025-04-24T12:43:03Z
Діамантова ліга: де і коли дивитися трансляції етапів з легкої атлетики
ГЛАВКОМ NET
2025-04-24T12:34:08Z
УЄФА виплатила українським клубам 3,5 млн євро: хто отримав найбільше
ГЛАВКОМ NET
2025-04-24T12:33:10Z
Позиція шокує: легендарний боксер назвав місце Усика в історії боксу
24tv
2025-04-24T12:30:04Z
Роналдо продає Вальядолід – AS
Football.ua
2025-04-24T11:58:19Z
Порожня папка у Windows, яку «не можна видаляти», може назавжди заблокувати оновлення ОС
ITC
2025-04-24T13:16:50Z
Hyundai виходить на японський ринок електробусів
AutoCentre
2025-04-24T13:13:51Z
WhatsApp презентує нову функцію конфіденційності
360ua.news
2025-04-24T13:03:14Z
Відеогру у всесвіті "Того, хто біжить по лезу" скасовано
InternetUA
2025-04-24T12:46:29Z
Дика вечірка: науковці зафіксували застілля шимпанзе з алкогольними фруктами — фото
TSN
2025-04-24T12:33:20Z
Представлена ​​перша в світі операційна система для квантових комп’ютерів
24tv
2025-04-24T12:33:17Z
Google переносить виробництво своїх смартфонів із В'єтнаму до Індії
InternetUA
2025-04-24T12:31:47Z
Легкий заробіток в інтернеті обернувся для жінки втратою понад 37 тисяч гривень
InternetUA
2025-04-24T12:28:07Z
Одна давня гігантська істота вимерла, бо була домосідом: про кого йдеться
Фокус
2025-04-24T12:21:40Z
Ігровий аккумулятор LMR від Ford: зниження вартості електромобілів та підвищення продуктивності
Топ Жир
2025-04-24T13:00:52Z
Результат здивує: водіїв закликали натерти автомобіль маскою для волосся
GlavRed
2025-04-24T12:33:45Z
Від дизайнера Skoda та Bugatti: електричний кросовер MG Cyber ​​X отримав незвичні фари
AutoGeek
2025-04-24T12:33:04Z
BYD відправив у плавання найбільший у світі ролкер: може перевозити до 9200 машин за раз
AutoCentre
2025-04-24T12:09:12Z
У стилі 70-х: Porsche 911 отримав нову гібридну версію
AutoGeek
2025-04-24T11:49:27Z
Nissan відміняє плани щодо випуску електричних седанів Altima та Maxima, фокусуючись на SUV
Топ Жир
2025-04-24T11:30:21Z
Novitec зробив Ferrari SF90 XX гучнішим та потужнішим
AutoCentre
2025-04-24T11:10:33Z
Супергібрид: BYD вивів у море найбільше судно для перевезення авто
AutoGeek
2025-04-24T10:57:04Z
Нова серія від Chery показує конкурента Toyota Hilux, і ще багато пікапів буде представлено
Топ Жир
2025-04-24T10:15:42Z