MY.UAНовини
"Навіть у бідній школі гарний педагог може творити дива". Сергій Захарін – про сертифікацію вчителів, низькі зарплати і проблеми з туалетами
"Навіть у бідній школі гарний педагог може творити дива". Сергій Захарін – про сертифікацію вчителів, низькі зарплати і проблеми з туалетами

"Навіть у бідній школі гарний педагог може творити дива". Сергій Захарін – про сертифікацію вчителів, низькі зарплати і проблеми з туалетами

Якщо учнів навчає невмотивований і безвідповідальний вчитель, то шансів отримати якісну освіту майже нема. Така ситуація складатиметься навіть попри сучасне матеріально-технічне забезпечення в школах та обовʼязкове відпрацювання випускниками-бюджетниками педагогічних університетів. Адже примусова праця зазвичай неефективна.

Такої думки дотримується доктор економічних наук і колишній держсекретар Міністерства освіти та науки Сергій Захарін*. У другій частині інтервʼю OBOZ.UA посадовець поділився своїм баченням сертифікації вчителів в Україні, розповів, як сучасні педагоги можуть навчати дітей користуватися соціальними мережами та чому не лише МОН відповідальне за рівень зарплат освітян.

Чого, на вашу думку, бракує українським школярам у сучасній школі?

– Найбільший дефіцит – професійно підготовлений, мотивований і відповідальний вчитель. Навіть у бідній школі гарний педагог може творити дива, підготувати дуже сильних учнів, які нерідко стають переможцями олімпіад, конкурсів, отримують високі бали на НМТ/ЗНО. Таких прикладів багато.

Але якщо з учнем працює невмотивований і безвідповідальний вчитель – у такого учня майже немає шансів, незалежно від технічного оснащення школи.

З іншого боку, не слід забувати, що більшість шкіл не мають належного матеріально-технічного забезпечення. І цю проблему не можна недооцінювати. Вчені Національної академії педагогічних наук України провели аналіз освітніх систем багатьох країн світу і на основі застосування математичних моделей переконливо довели, що якість роботи сучасного закладу освіти значною мірою залежить від фінансування (зокрема фінансування оплати праці), а також рівня матеріально-технічного та інноваційного оснащення освітнього процесу.

Не у всіх українських школах є гаряча вода, надійна каналізація, нормальна система опалення, безперебійне освітлення. У нас і досі є школи, що не обладнані стаціонарними туалетами. Це не секрет.

У 2021 році на одній із нарад з керівниками обласних департаментів освіти міністр освіти і науки України Сергій Шкарлет поставив завдання протягом кількох тижнів облаштувати всі школи стаціонарними туалетами, а також оновити системи водопостачання і водовідведення. Інакше – позбавлення ліцензії. І місцеві органи справді зробили багато роботи. Жоден губернатор, жодна рада, жодний керівник департаменту не сказали, що на це немає коштів. За рік кількість шкіл без туалетів упала у 5 разів. Я щиро не розумію: чому до цього простого рішення не додумалися реформатори і реформаторки, які так багато базікають про свою виключну роль у впровадженні НУШ.

У 2022 році у зв’язку з повномасштабним вторгненням Росії в Україну довелося терміново вирішувати інші проблеми – зокрема, облаштування найпростіших укриттів, охорона, розселення біженців, виконання інших робіт у сфері створення безпечного освітнього середовища, врегулювання багатьох питань організації освітнього процесу, навчання вчителів.

У 2022 році Міністерство освіти і науки, відповідаючи на новітні виклики, розробило Концепцію безпеки закладів освіти. В цьому документі враховано позиції понад двадцяти відомств, а також рекомендації практичних педагогів, науковців, громадськості, батьківських організацій. Враховано і найкращий міжнародний досвід. Уряд України схвалив цю Концепцію 7 квітня 2023 року та видав відповідне розпорядження.

Станом на початок 2023 року приблизно 70% шкіл було обладнано найпростішими укриттями, що успішно пройшли перевірки органів Державної служби з надзвичайних ситуацій.

Що зроблено протягом останніх п’ятнадцяти місяців? Чи виконується Концепція? Чи ініційовано конкретні програми з питань безпеки закладів освіти? Чи розраховано обсяги фінансування відповідних заходів? Чи збільшується у школах кількість найпростіших укриттів і якими темпами? Про це слід запитати у чинного керівництва МОН.

Нині ми чуємо багато красивих слів, багато гасел, багато ідей. В освітній галузі працює кілька медійних центрів, які описують славетні і непересічні здобутки окремих осіб. За донорські кошти спритники регулярно влаштовують якісь форуми і фестивалі, показують кольорові презентації, зняли купу відосиків, зробили купу банерів, віп-гості можуть відвідувати фуршети. Чудово. Але вся результативність медійних потуг швидко нівелюється, коли люди бачать реальний стан речей в освіті.

– В Україні значно не вистачає вчителів, особливо серед молоді, а багато хто зі студентів іде отримувати цю спеціальність лише заради вищої освіти, проте за фахом не працює. Як ви вважаєте, нові правила, які пропонує МОН щодо навчання на бюджеті та обовʼязкового відпрацювання після отримання диплома, допоможуть збільшити кількість педагогів? Що має зробити освітнє відомство, аби ця професія все-таки стала престижною та популярною?

– Це питання дуже болюче. Україна має чудові педагогічні традиції. Григорій Сковорода, Костянтин Ушинський, Василь Сухомлинський, Антон Макаренко – ці імена знають в усьому світі.

Проблема не лише в особистості вчителя, не лише в якості педагогічної освіти. Коріння проблеми – у престижності праці педагога, у повазі суспільства до педагогічної професії. Ця престижність визначається багатьма чинниками, зокрема і рівнем оплати праці.

Питання оплати праці – це не проблема лише Міністерства освіти і науки. У вирішенні цього питання багато складових, головна із них – наявність фінансового ресурсу. На мій погляд, лідерську функцію у вирішенні проблеми справедливої оплати праці вчителя мав би взяти на себе парламентський Комітет з питань освіти, науки і інновацій. Саме комітет має реальні інструменти впливу на формування спеціального законодавства та подальше формування відповідних бюджетних показників. Але мені невідомо про успіхи комітету в цій проблематиці.

Для мене це дикість, коли депутат або депутатка звинувачує міністерство у тому, що немає грошей на підвищення заробітної плати вчителям або ще на щось. При цьому депутат або депутатка забувають, що саме вони мають право на законодавчу ініціативу, і лукаво замовчують – чому саме вони не відстояли збільшення фінансування під час обговорення проєкту бюджету.

Щодо проблеми "відпрацювання" – велика дискусія.

З одного боку, держава коштом платників податків оплатила навчання певної особи. Значить, держава має право вимагати, аби витрачені кошти принесли суспільству максимальну користь, приміром – особа має "відпрацювати" саме на тому робочому місці, де ця особа конче потрібна.

З іншого боку, примусова праця – зазвичай неефективна. Державі вигідніше, аби працівник робив свою роботу якісно, створював великий обсяг доданої вартості, отримував високу зарплату і сплачував високі податки. Невмотивований працівник не буде працювати якісно.

– У 2024 році вчителі проходять сертифікацію, повʼязану з реформою НУШ. На минулому незалежному тестуванні менше 50% педагогів математики пройшли поріг першого етапу. Чому, на вашу думку, склалася така ситуація? Як ви вважаєте, наскільки ефективна така сертифікація в межах реформи нині? Наприклад, Іванна Коберник зауважила, що варто бути обережними з вимогами до вчителів, адже вони також втомлені і перебувають у стресі.

– Нерідко буває так, що на педагогічні спеціальності вступають ті, хто не зміг отримати високі бали на ЗНО/НМТ. Раніше можна було вступити в педагогічний університет "на бюджет", отримавши лише 130-150 балів. Такі студенти посередньо вчаться, щось списують, якось "закривають сесію". Потім не можуть знайти гарну роботу і змушені йти працювати в школу – за фахом. Такі випадки непоодинокі.

Є й інший аспект проблеми. Освітні стандарти, програми і підручники постійно оновлюються. Для того, аби вчитель міг за ними працювати, необхідна ефективна система підвищення кваліфікації, а в окремих випадках – і перепідготовки. На жаль, у нас такої системи просто немає. Точніше, вона зруйнована. Є окремі інституції, є невеличке бюджетне фінансування, є окремі директивні документи, але часто-густо все зводиться до банальної профанації.

В Україні начебто є мережа інститутів підвищення кваліфікації вчителів. Ці інститути мають бути науково-освітніми хабами, де з наукових позицій глибоко і системно вивчаються різноманітні педагогічні проблеми, що мають регіональну специфіку, а також здійснюється якісна підготовка висококваліфікованих педагогічних кадрів, виходячи з конкретних потреб територіальних громад. Має бути нонсенсом, якщо такий інститут не пройшов акредитацію як наукова установа або не має ліцензії на здійснення діяльності у сфері вищої освіти. Має бути нонсенсом, якщо такий інститут не виконує жодних досліджень або не готує аспірантів і докторантів.

На щастя або на жаль, я не можу коментувати слова Іванни Коберник, оскільки не читав її виступів. Але згоден, що органи освітнього управління в своїй практичній діяльності мають враховувати, що реальне навантаження педагогічних і науково-педагогічних працівників збільшилося. У зв’язку з широкомасштабним вторгненням у шкільних педагогів значно зросли обсяги роботи. Крім того, багато додаткових обов’язків виникло через перехід шкіл у змішаний формат освітнього процесу. Зокрема, суттєво підвищилися вимоги у сфері цифрової грамотності, і це правильно. У таких умовах нерозумно видумувати нові і нові випробування для вчителів, нові "обряди ініціалізації". Потрібні "м’які" рішення.

– Як ви оцінюєте сучасних вчителів, які знімають ТікТок-відео, ведуть соцмережі, танцюють на останніх дзвониках. Складається враження, що такі педагоги – "свої люди", їм довіряють. Чи не втрачається повага до вчителя?

– Кожен конкретний випадок слід обговорювати окремо. Якщо зміст відео вчить чогось нового, дає змогу повніше сприйняти освітню інформацію, зрозуміти певне явище або процес, сприяє вирішенню проблем виховання і соціалізації, якщо учень довіряє вчителю – хіба це погано?

Взагалі, на мій погляд, школярів не слід відгороджувати від реальної дійсності. Було б непогано, аби саме в школі молоді громадяни і громадянки навчилися сучасних навичок – знімати відео, формулювати думки, вести соціальні мережі, відчувати фейки, грамотно відповідати на хамство, співати, танцювати. Причому навчилися не від вулиці, а від тих, хто має вчити – тобто від вчителів.

Зрозуміло, що ця робота має будуватися не на засадах "дешевого панібратства", а на основі певної науково обґрунтованої методики.

Мені дуже подобається теоретична концепція освітнього партнерства, яку висунув академік Національної академії педагогічних наук України Олег Топузов. Якщо казати спрощено, різні учасники – заклад освіти, освітній працівник (учитель), здобувач освіти (учень), батьки – розглядаються як партнери, у яких є певна спільна мета – опанування учнем (здобувачем освіти) певних знань, вмінь, навичок. Освітнє партнерство розглядається як різновид соціального партнерства, воно можливе винятково на добровільних засадах і лише в умовах довіри.

За такої моделі різні учасники (насамперед вчитель і учень) можуть вийти за вузькі рамки лише "передачі знань", натомість можуть обговорювати свої успіхи, свої проблеми, свої переживання. І можуть спільними зусиллями коригувати освітню траєкторію, враховуючи потреби і можливості всіх. Освітнє партнерство – перспективний напрям досліджень, який відповідає традиційним цінностям українського суспільства. На цю тему вийшла книга, у якій міститься багато корисних рекомендацій, що опрацьовані на основі аналізу багатого практичного досвіду.

*Сергій Захарін – доктор економічних наук, професор, працював в Інституті вищої освіти НАПН, автор понад 50 наукових праць з питань економіки та організації освіти (освітньої діяльності), колишній держсекретар МОН, заступник голови у Держпродспоживслужба.

Читайте також на OBOZ.UA першу частину інтервʼю із Сергієм Захаріним, де він розповів про втрати в освіті, "провисання" НУШ та проблеми з учителями в Україні.

Раніше OBOZ.UA спілкувався з Сергієм Дятленком, який висловив свою думку про відставання сільських учнів, роль майбутніх ліцеїв і те, для чого вчити таблицю множення.

Тільки перевірена інформація в нас у Telegram-каналі OBOZ.UA та Viber. Не ведіться на фейки!

Поділитися
Поділитися сюжетом
Джерело матеріала
Згадувані персони
На фронті загинув український поет Мирослав Герасимович
Комсомольская правда
2024-11-29T22:00:03Z
В окупованому Криму оштрафували чоловіка, який 5 років тому вилаявся на адресу Путіна у соцмережі
Детектор М
2024-11-29T21:57:01Z
На фронті - 172 зіткнення, ворог втратив майже 500 осіб на Покровському напрямку
УкраинФорм
2024-11-29T21:30:35Z
Наступ Росії на Дніпропетровську область: військовий експерт розповів про вирішальні чинники
Политека
2024-11-29T21:27:50Z
Якщо є поважна причина: у 3-й ОШБр розповіли, як приймають назад бійців із СЗЧ
Фокус
2024-11-29T21:01:48Z
ЗСУ відбили понад 170 штурмів з початку доби
1News
2024-11-29T21:00:21Z
Генерал молодого покоління та реальний авторитет: що кажуть військові про призначення Драпатого
24tv
2024-11-29T20:48:56Z
У багатьох областях оголосили штормове попередження: якою буде погода
GlavRed
2024-11-29T20:27:32Z
Харків'янка з "Холостяка-13" розповіла, як перейшла на українську після обстрілу рідного міста
24tv
2024-11-29T20:15:07Z
Зеленський оновив склад Ставки верховного головнокомандувача
ГЛАВКОМ NET
2024-11-29T22:18:50Z
Мріяв жити в Москві: у Польщі затримали скандального тіктокера з України
TSN
2024-11-29T22:06:06Z
Макрон різко розкритикував агресивну політику Росії під час розмови з Зеленським
Хвиля
2024-11-29T22:03:31Z
РФ "атакує немислимо": німецький генерал прогнозує втрату Покровська до 2025 року
GlavRed
2024-11-29T22:03:02Z
У Грузії спалахнули протести, які розганяють силовики: усі подробиці
TSN
2024-11-29T22:00:54Z
Репутаційний скандал у Британії: уряд Стармера прийняв першу відставку міністра
TSN
2024-11-29T21:57:04Z
СБУ затримала проросійських агітаторів у різних регіонах України
InternetUA
2024-11-29T21:46:35Z
Комісія ЄС розслідує вплив TikTok на результати виборів у Румунії
ZN UA
2024-11-29T21:30:49Z
"Ракети полетять в ці міста": астролог попередив про масштабні атаки росіян – де буде найнебезпечніше
Знай
2024-11-29T21:30:40Z
Ферменти від переїдання: чи допомагають і які препарати не варто приймати
24tv
2024-11-29T20:03:47Z
Міцелярна вода замість сухого шампуню: перукар попередила про небезпеку
GlavRed
2024-11-29T19:27:46Z
Довго не міг номально їсти та дихати: в Києві військовому провели унікальну операцію
Фокус
2024-11-29T18:15:25Z
Вчені знайшли просту добавку, яка змушує клітини раку самознищуватися
Portaltele
2024-11-29T17:16:45Z
Новий біомаркер мозку дає надію на раннє виявлення психозу
Portaltele
2024-11-29T17:16:08Z
Які кімнатні квіти не лише очищають повітря, а й захищають від вірусів
TSN
2024-11-29T16:09:08Z
Лікарі розповіли, чому варто відмовитися від ковбаси та сосисок
TSN
2024-11-29T15:39:28Z
Це допоможе вам не заразитись: 8 найпоширеніших міфів про герпес
24tv
2024-11-29T15:30:59Z
7 способів почати худнути у животі всього за 10 дів: це простіше, ніж ви думали
24tv
2024-11-29T14:42:53Z
Вірусний тренд у TikTok: пісня Бруно Марса та виконавиці Розе опинилась у топі
24tv
2024-11-29T22:00:59Z
"Холостяк" 13 сезон 5 випуск: хто з дівчат покинув проєкт
24tv
2024-11-29T22:00:09Z
Шоуранер «Хлопців» / The Boys: «Ми не відтворювали реальність — світ змінився, щоб відобразити шоу»
ITC
2024-11-29T21:35:58Z
Рідкісне фото Брюса Вілліса: доньки поділилися зворушливим кадром
GlavRed
2024-11-29T21:27:44Z
Що дивитися взимку: 3 різдвяні серіали, які подарують святкову атмосферу
24tv
2024-11-29T21:09:49Z
"Завжди обирає себе": Оля Цибульська заговорила про проблеми у шлюбі
GlavRed
2024-11-29T20:27:23Z
Неприємно і боляче, – учасниця "Холостяка" зізналася, як реагувала на поцілунки Терена з іншими
24tv
2024-11-29T19:48:36Z
"Прямо нерозуміння": Женя Кот і його дружина чесно зізналися про труднощі
GlavRed
2024-11-29T19:27:38Z
Відомий український актор утретє став батьком і показав новонародженого
GlavRed
2024-11-29T19:27:18Z
Побили 7-річний рекорд: в Україні рвонули вгору ціни на популярний овоч
GlavRed
2024-11-29T21:36:57Z
У Фінляндії почнуть виробляти дрони для України
Хвиля
2024-11-29T21:36:02Z
Кабмін пояснив, які податки підвищаться з грудня, а які з січня
ZN UA
2024-11-29T21:27:25Z
Автолюбителям спрогнозували вдалий грудень: на пальне очікуються знижки
Знай
2024-11-29T21:12:33Z
У США вилучають з продажу сире молоко через спалах пташиного грипу
iPress
2024-11-29T21:06:35Z
"Укрзалізниця" незабаром представить концепцію зміни тарифу
Хвиля
2024-11-29T21:06:14Z
Для росіян погана перспектива: куди котиться рубль
24tv
2024-11-29T20:45:16Z
Українці платитимуть більше за цигарки: нардеп заявила, що в грудні ціни "злетять"
GlavRed
2024-11-29T20:27:02Z
Росія "Шахедом" атакувала вітряки, які виробляють електрику: подробиці
TSN
2024-11-29T20:06:11Z
Може летіти 24 години: у Повітряних силах здивували заявою про Шахеди
GlavRed
2024-11-29T22:18:26Z
Росіяни запустили ударні дрони з півдня та півночі
УкраинФорм
2024-11-29T22:12:59Z
30 листопада: яке сьогодні свято, традиції та заборони
ГЛАВКОМ NET
2024-11-29T22:06:55Z
Неіснуючі слова починають і виграють
ГЛАВКОМ NET
2024-11-29T21:57:32Z
Суд залишив під вартою до 15 січня військового Гнезділова, підозрюваного в дезертирстві
УкраинФорм
2024-11-29T21:57:31Z
Німецький генерал прогнозує втрату Україною Покровська до початку 2025-го
Европейская правда
2024-11-29T21:43:19Z
Призначений в ОП полковник Паліса був першим героєм проєкту Укрінформу «Командири перемоги»
УкраинФорм
2024-11-29T21:36:39Z
Чому двері громадських туалетів мають щілини зверху та знизу: неочікувані причини
GlavRed
2024-11-29T21:27:10Z
Як часто чоловіків визнають придатними до служби після повторного медогляду: дані Генштабу
ГЛАВКОМ NET
2024-11-29T21:00:15Z
На Львівщині сержанта засудили до 14,5 років позбавлення волі: деталі злочину
Политека
2024-11-29T21:01:46Z
Росіяни обстріляли Ківшарівку на Харківщині, загинув чоловік
УкраинФорм
2024-11-29T20:39:55Z
Одружився із троюрідною сестрою, щоб виїхати за кордон: прикордонники викрили псевдоподружжя
TSN
2024-11-29T20:36:13Z
22-річний чоловік втратив 10 000 гривень через телефонних шахраїв
InternetUA
2024-11-29T20:27:29Z
Чоловік купив старовинну пляшку із запискою: що було всередині
GlavRed
2024-11-29T20:27:15Z
Пожежа на нафтобазі в Ростовській області: військовий експерт розповів про втрати ворога
Политека
2024-11-29T19:42:52Z
Тримали в секреті 5 років: вперше показали паризький Нотр-Дам всередині після пожежі
24tv
2024-11-29T19:39:03Z
На Вінниччині затримали виробників порно з дітьми
InternetUA
2024-11-29T19:27:15Z
Українські дрони намагались перекинути наркотики через Гібралтар: подробиці неочікуваного затримання
TSN
2024-11-29T19:09:10Z
Валенсія поступилась Мальорці
Football.ua
2024-11-29T22:16:35Z
Українські гандболістки стартували на Євро-2024
УкраинФорм
2024-11-29T22:12:15Z
Гол Пікколі допоміг Кальярі виграти у Верони
Football.ua
2024-11-29T22:01:18Z
Санкт-Паулі впевнено переграв Гольштайн
Football.ua
2024-11-29T21:46:01Z
Шахтар вивісив новий цінник на Судакова: українцем зацікавився топ-клуб з Іспанії
24tv
2024-11-29T21:30:28Z
Визначився склад українських змішаних естафет стартового етапу Кубка світу з біатлону
УкраинФорм
2024-11-29T21:18:43Z
Максимов – після поразки Інгульцю: Сьогодні був не наш день
Football.ua
2024-11-29T21:15:09Z
Ван Ністелрой: Всі, з ким я розмовляю про футбольний клуб Лестер Сіті, сповнені ентузіазму
Football.ua
2024-11-29T20:33:24Z
Виявився непотрібний Манчестер Юнайтед: легенда Реала став головним тренером новачка АПЛ
24tv
2024-11-29T20:09:03Z
Що приготувати на Андрія: старовинний рецепт калити
24tv
2024-11-29T21:15:42Z
Місячний календар стрижок на грудень 2024: ідеальні дні для візиту до перукаря
ГЛАВКОМ NET
2024-11-29T20:06:43Z
Ніколи не викидайте лушпиння картоплі: ось способи його використання
24tv
2024-11-29T20:03:10Z
Як круто одягнутись на свята за 60 секунд: гайд для кожного чоловіка
24tv
2024-11-29T20:00:56Z
Ці речі приносять у ваш дім лихо: краще позбутися їх негайно
24tv
2024-11-29T18:54:52Z
В які країни можна в'їхати просто так – без візи
24tv
2024-11-29T17:27:34Z
Формула різдвяного дива: вчителька знайшла спосіб зробити свято ідеальним
Фокус
2024-11-29T17:21:25Z
Ярмарки, бари та ресторани: яке з європейських міст особливо приваблює туристів взимку
Фокус
2024-11-29T17:21:11Z
Чи можна дивитися в розбите дзеркало: запам'ятайте це
24tv
2024-11-29T17:12:57Z
Як неандертальці стали майстрами виготовлення клею та стрічок
Portaltele
2024-11-29T22:18:10Z
Чому здувається акумулятор смартфона: 6 головних факторів
InternetUA
2024-11-29T22:07:28Z
S.T.A.L.K.E.R. 2 отримала перший патч — містить понад 650 виправлень
ITC
2024-11-29T21:01:39Z
Анонсовані MSI Claw 8 AI+ та 7 AI+ — перші портативні консолі з Intel Lunar Lake
ITC
2024-11-29T20:49:48Z
Що робити, якщо мікрофон не працює на смартфоні Android: 6 простих кроків
InternetUA
2024-11-29T20:13:55Z
Створено першу у світі пральну машину для людей: який вона має вигляд і як працює
InternetUA
2024-11-29T19:31:57Z
X працює над лейблами для пародійних акаунтів
Portaltele
2024-11-29T19:18:33Z
Арктичний пил відіграє приховану роль у прискоренні потепління
Portaltele
2024-11-29T19:18:03Z
Як залишатися на зв'язку під час відключень світла: поради Мінцифри
InternetUA
2024-11-29T19:01:22Z
Топ-5 найлегших авто у світі: гараж для них можна облаштувати і на балконі
Знай
2024-11-29T21:51:54Z
Покладіть це під килимок, щоб більше ніколи не мерзнути за кермом
24tv
2024-11-29T21:24:38Z
Як перевірити якість роботи після заміни стартера на СТО?
AutoCentre
2024-11-29T19:04:55Z
Постачання шкільних автобусів ЗАЗ продовжується
AutoCentre
2024-11-29T18:03:01Z
Denza показала інтер’єр свого флагманського кросовера
AutoCentre
2024-11-29T18:01:55Z
Точність збиття "Шахедів" підвищиться завдяки спеціальному причепу для пікапів
InternetUA
2024-11-29T18:01:15Z
Chevrolet Equinox в реальних тестах випереджає Tesla Model Y за дальністю ходу, а коштує менше
ITC
2024-11-29T17:47:24Z
Mercedes-Benz відзначає 40-річчя кемпера Marco Polo
AutoCentre
2024-11-29T16:10:17Z
Як правильно розморозити автомобіль взимку: звичайний метод може завдати шкоди
GlavRed
2024-11-29T15:27:13Z