MY.UAНовини
"Навіть у бідній школі гарний педагог може творити дива". Сергій Захарін – про сертифікацію вчителів, низькі зарплати і проблеми з туалетами
"Навіть у бідній школі гарний педагог може творити дива". Сергій Захарін – про сертифікацію вчителів, низькі зарплати і проблеми з туалетами

"Навіть у бідній школі гарний педагог може творити дива". Сергій Захарін – про сертифікацію вчителів, низькі зарплати і проблеми з туалетами

Якщо учнів навчає невмотивований і безвідповідальний вчитель, то шансів отримати якісну освіту майже нема. Така ситуація складатиметься навіть попри сучасне матеріально-технічне забезпечення в школах та обовʼязкове відпрацювання випускниками-бюджетниками педагогічних університетів. Адже примусова праця зазвичай неефективна.

Такої думки дотримується доктор економічних наук і колишній держсекретар Міністерства освіти та науки Сергій Захарін*. У другій частині інтервʼю OBOZ.UA посадовець поділився своїм баченням сертифікації вчителів в Україні, розповів, як сучасні педагоги можуть навчати дітей користуватися соціальними мережами та чому не лише МОН відповідальне за рівень зарплат освітян.

Чого, на вашу думку, бракує українським школярам у сучасній школі?

– Найбільший дефіцит – професійно підготовлений, мотивований і відповідальний вчитель. Навіть у бідній школі гарний педагог може творити дива, підготувати дуже сильних учнів, які нерідко стають переможцями олімпіад, конкурсів, отримують високі бали на НМТ/ЗНО. Таких прикладів багато.

Але якщо з учнем працює невмотивований і безвідповідальний вчитель – у такого учня майже немає шансів, незалежно від технічного оснащення школи.

З іншого боку, не слід забувати, що більшість шкіл не мають належного матеріально-технічного забезпечення. І цю проблему не можна недооцінювати. Вчені Національної академії педагогічних наук України провели аналіз освітніх систем багатьох країн світу і на основі застосування математичних моделей переконливо довели, що якість роботи сучасного закладу освіти значною мірою залежить від фінансування (зокрема фінансування оплати праці), а також рівня матеріально-технічного та інноваційного оснащення освітнього процесу.

Не у всіх українських школах є гаряча вода, надійна каналізація, нормальна система опалення, безперебійне освітлення. У нас і досі є школи, що не обладнані стаціонарними туалетами. Це не секрет.

У 2021 році на одній із нарад з керівниками обласних департаментів освіти міністр освіти і науки України Сергій Шкарлет поставив завдання протягом кількох тижнів облаштувати всі школи стаціонарними туалетами, а також оновити системи водопостачання і водовідведення. Інакше – позбавлення ліцензії. І місцеві органи справді зробили багато роботи. Жоден губернатор, жодна рада, жодний керівник департаменту не сказали, що на це немає коштів. За рік кількість шкіл без туалетів упала у 5 разів. Я щиро не розумію: чому до цього простого рішення не додумалися реформатори і реформаторки, які так багато базікають про свою виключну роль у впровадженні НУШ.

У 2022 році у зв’язку з повномасштабним вторгненням Росії в Україну довелося терміново вирішувати інші проблеми – зокрема, облаштування найпростіших укриттів, охорона, розселення біженців, виконання інших робіт у сфері створення безпечного освітнього середовища, врегулювання багатьох питань організації освітнього процесу, навчання вчителів.

У 2022 році Міністерство освіти і науки, відповідаючи на новітні виклики, розробило Концепцію безпеки закладів освіти. В цьому документі враховано позиції понад двадцяти відомств, а також рекомендації практичних педагогів, науковців, громадськості, батьківських організацій. Враховано і найкращий міжнародний досвід. Уряд України схвалив цю Концепцію 7 квітня 2023 року та видав відповідне розпорядження.

Станом на початок 2023 року приблизно 70% шкіл було обладнано найпростішими укриттями, що успішно пройшли перевірки органів Державної служби з надзвичайних ситуацій.

Що зроблено протягом останніх п’ятнадцяти місяців? Чи виконується Концепція? Чи ініційовано конкретні програми з питань безпеки закладів освіти? Чи розраховано обсяги фінансування відповідних заходів? Чи збільшується у школах кількість найпростіших укриттів і якими темпами? Про це слід запитати у чинного керівництва МОН.

Нині ми чуємо багато красивих слів, багато гасел, багато ідей. В освітній галузі працює кілька медійних центрів, які описують славетні і непересічні здобутки окремих осіб. За донорські кошти спритники регулярно влаштовують якісь форуми і фестивалі, показують кольорові презентації, зняли купу відосиків, зробили купу банерів, віп-гості можуть відвідувати фуршети. Чудово. Але вся результативність медійних потуг швидко нівелюється, коли люди бачать реальний стан речей в освіті.

– В Україні значно не вистачає вчителів, особливо серед молоді, а багато хто зі студентів іде отримувати цю спеціальність лише заради вищої освіти, проте за фахом не працює. Як ви вважаєте, нові правила, які пропонує МОН щодо навчання на бюджеті та обовʼязкового відпрацювання після отримання диплома, допоможуть збільшити кількість педагогів? Що має зробити освітнє відомство, аби ця професія все-таки стала престижною та популярною?

– Це питання дуже болюче. Україна має чудові педагогічні традиції. Григорій Сковорода, Костянтин Ушинський, Василь Сухомлинський, Антон Макаренко – ці імена знають в усьому світі.

Проблема не лише в особистості вчителя, не лише в якості педагогічної освіти. Коріння проблеми – у престижності праці педагога, у повазі суспільства до педагогічної професії. Ця престижність визначається багатьма чинниками, зокрема і рівнем оплати праці.

Питання оплати праці – це не проблема лише Міністерства освіти і науки. У вирішенні цього питання багато складових, головна із них – наявність фінансового ресурсу. На мій погляд, лідерську функцію у вирішенні проблеми справедливої оплати праці вчителя мав би взяти на себе парламентський Комітет з питань освіти, науки і інновацій. Саме комітет має реальні інструменти впливу на формування спеціального законодавства та подальше формування відповідних бюджетних показників. Але мені невідомо про успіхи комітету в цій проблематиці.

Для мене це дикість, коли депутат або депутатка звинувачує міністерство у тому, що немає грошей на підвищення заробітної плати вчителям або ще на щось. При цьому депутат або депутатка забувають, що саме вони мають право на законодавчу ініціативу, і лукаво замовчують – чому саме вони не відстояли збільшення фінансування під час обговорення проєкту бюджету.

Щодо проблеми "відпрацювання" – велика дискусія.

З одного боку, держава коштом платників податків оплатила навчання певної особи. Значить, держава має право вимагати, аби витрачені кошти принесли суспільству максимальну користь, приміром – особа має "відпрацювати" саме на тому робочому місці, де ця особа конче потрібна.

З іншого боку, примусова праця – зазвичай неефективна. Державі вигідніше, аби працівник робив свою роботу якісно, створював великий обсяг доданої вартості, отримував високу зарплату і сплачував високі податки. Невмотивований працівник не буде працювати якісно.

– У 2024 році вчителі проходять сертифікацію, повʼязану з реформою НУШ. На минулому незалежному тестуванні менше 50% педагогів математики пройшли поріг першого етапу. Чому, на вашу думку, склалася така ситуація? Як ви вважаєте, наскільки ефективна така сертифікація в межах реформи нині? Наприклад, Іванна Коберник зауважила, що варто бути обережними з вимогами до вчителів, адже вони також втомлені і перебувають у стресі.

– Нерідко буває так, що на педагогічні спеціальності вступають ті, хто не зміг отримати високі бали на ЗНО/НМТ. Раніше можна було вступити в педагогічний університет "на бюджет", отримавши лише 130-150 балів. Такі студенти посередньо вчаться, щось списують, якось "закривають сесію". Потім не можуть знайти гарну роботу і змушені йти працювати в школу – за фахом. Такі випадки непоодинокі.

Є й інший аспект проблеми. Освітні стандарти, програми і підручники постійно оновлюються. Для того, аби вчитель міг за ними працювати, необхідна ефективна система підвищення кваліфікації, а в окремих випадках – і перепідготовки. На жаль, у нас такої системи просто немає. Точніше, вона зруйнована. Є окремі інституції, є невеличке бюджетне фінансування, є окремі директивні документи, але часто-густо все зводиться до банальної профанації.

В Україні начебто є мережа інститутів підвищення кваліфікації вчителів. Ці інститути мають бути науково-освітніми хабами, де з наукових позицій глибоко і системно вивчаються різноманітні педагогічні проблеми, що мають регіональну специфіку, а також здійснюється якісна підготовка висококваліфікованих педагогічних кадрів, виходячи з конкретних потреб територіальних громад. Має бути нонсенсом, якщо такий інститут не пройшов акредитацію як наукова установа або не має ліцензії на здійснення діяльності у сфері вищої освіти. Має бути нонсенсом, якщо такий інститут не виконує жодних досліджень або не готує аспірантів і докторантів.

На щастя або на жаль, я не можу коментувати слова Іванни Коберник, оскільки не читав її виступів. Але згоден, що органи освітнього управління в своїй практичній діяльності мають враховувати, що реальне навантаження педагогічних і науково-педагогічних працівників збільшилося. У зв’язку з широкомасштабним вторгненням у шкільних педагогів значно зросли обсяги роботи. Крім того, багато додаткових обов’язків виникло через перехід шкіл у змішаний формат освітнього процесу. Зокрема, суттєво підвищилися вимоги у сфері цифрової грамотності, і це правильно. У таких умовах нерозумно видумувати нові і нові випробування для вчителів, нові "обряди ініціалізації". Потрібні "м’які" рішення.

– Як ви оцінюєте сучасних вчителів, які знімають ТікТок-відео, ведуть соцмережі, танцюють на останніх дзвониках. Складається враження, що такі педагоги – "свої люди", їм довіряють. Чи не втрачається повага до вчителя?

– Кожен конкретний випадок слід обговорювати окремо. Якщо зміст відео вчить чогось нового, дає змогу повніше сприйняти освітню інформацію, зрозуміти певне явище або процес, сприяє вирішенню проблем виховання і соціалізації, якщо учень довіряє вчителю – хіба це погано?

Взагалі, на мій погляд, школярів не слід відгороджувати від реальної дійсності. Було б непогано, аби саме в школі молоді громадяни і громадянки навчилися сучасних навичок – знімати відео, формулювати думки, вести соціальні мережі, відчувати фейки, грамотно відповідати на хамство, співати, танцювати. Причому навчилися не від вулиці, а від тих, хто має вчити – тобто від вчителів.

Зрозуміло, що ця робота має будуватися не на засадах "дешевого панібратства", а на основі певної науково обґрунтованої методики.

Мені дуже подобається теоретична концепція освітнього партнерства, яку висунув академік Національної академії педагогічних наук України Олег Топузов. Якщо казати спрощено, різні учасники – заклад освіти, освітній працівник (учитель), здобувач освіти (учень), батьки – розглядаються як партнери, у яких є певна спільна мета – опанування учнем (здобувачем освіти) певних знань, вмінь, навичок. Освітнє партнерство розглядається як різновид соціального партнерства, воно можливе винятково на добровільних засадах і лише в умовах довіри.

За такої моделі різні учасники (насамперед вчитель і учень) можуть вийти за вузькі рамки лише "передачі знань", натомість можуть обговорювати свої успіхи, свої проблеми, свої переживання. І можуть спільними зусиллями коригувати освітню траєкторію, враховуючи потреби і можливості всіх. Освітнє партнерство – перспективний напрям досліджень, який відповідає традиційним цінностям українського суспільства. На цю тему вийшла книга, у якій міститься багато корисних рекомендацій, що опрацьовані на основі аналізу багатого практичного досвіду.

*Сергій Захарін – доктор економічних наук, професор, працював в Інституті вищої освіти НАПН, автор понад 50 наукових праць з питань економіки та організації освіти (освітньої діяльності), колишній держсекретар МОН, заступник голови у Держпродспоживслужба.

Читайте також на OBOZ.UA першу частину інтервʼю із Сергієм Захаріним, де він розповів про втрати в освіті, "провисання" НУШ та проблеми з учителями в Україні.

Раніше OBOZ.UA спілкувався з Сергієм Дятленком, який висловив свою думку про відставання сільських учнів, роль майбутніх ліцеїв і те, для чого вчити таблицю множення.

Тільки перевірена інформація в нас у Telegram-каналі OBOZ.UA та Viber. Не ведіться на фейки!

Поділитися
Поділитися сюжетом
Джерело матеріала
Згадувані персони
Трамп выдвинул Кеннеди-младшего на должность министра здравоохранения
Корреспондент
2024-11-14T22:36:18Z
«Не дай Бог» — Лукашенка рассказал, кого нельзя избирать президентом
ZN UA
2024-11-14T22:02:11Z
Нарушит еще одну традицию: Мелания Трамп не переедет за мужем в Белый дом
Фокус
2024-11-13T14:35:03Z
Дочь Илона Маска объявила об отъезде из США после победы Трампа
Корреспондент
2024-11-08T10:42:30Z
Ядерная бомба Украины. Новый всплеск слухов
Корреспондент
2024-11-14T22:36:56Z
Республиканцы намерены "прекратить нормальную торговлю с КНР"
Корреспондент
2024-11-14T22:01:19Z
Украинка сорвала выступление Навальной на конференции в Лиссабоне
Comments UA
2024-11-12T14:09:13Z
Савченко написала на Безуглую заявление в Госбюро расследований и СБУ: в чем обвиняет
Апостроф
2024-11-13T12:36:30Z
"Люди в шоке": в Пентагоне встревожены из-за кандидата Трампа на должность главы минобороны
Известия Киев
2024-11-14T19:37:51Z
Найден самый ранний признак деменции: многие с ним сталкиваются, и не один раз
Фокус
2024-11-11T09:51:52Z
Формула "10-3-2-1-0": ученые вывели беспроигрышное уравнение для здорового сна
Фокус
2024-11-13T10:36:35Z
Госпитализации упали на 63%: ученые узнали новый метод борьбы с COVID-19
Фокус
2024-11-07T16:51:30Z
Как бросить курить и не набрать вес: пошаговая инструкция
Marie Claire
2024-11-14T13:01:50Z
Как приготовить куриную грудку, чтобы она осталась сочной: секреты вкусного ужина
Comments UA
2024-11-14T23:30:07Z
Начинается Рождественский пост: топ-5 вещей, которые нельзя делать
Comments UA
2024-11-14T15:07:30Z
В Украине заменят МСЭК новым механизмом, который позволит проходить медкомиссию заочно, - Шмыгаль
Комсомольская правда
2024-11-12T16:19:43Z
Содержат скрытый сахар: 3 продукта, которые вредят здоровью мозга
Фокус
2024-11-13T17:27:00Z
Несмотря на аргументы ра противодействие ВРУ: Кабмин пытается взять под контроль деньги больниц
ZN UA
2024-11-12T14:07:55Z
На фоне слухов о проблемах в браке одинокую Пугачеву поймали во время прогулки
Comments UA
2024-11-11T21:51:15Z
Врачи не давали сроков: любимица публики Ада Роговцева оказалась в больнице
GlavRed
2024-11-14T17:06:51Z
Помешан на костях: психологи выяснили животную страсть Леонардо Ди Каприо к юным любовницам
Знай
2024-11-03T13:51:24Z
Врачи не давали сроков: легендарная украинская актриса оказалась в больнице
Comments UA
2024-11-14T20:15:39Z
Звезда "Игры престолов" Софи Тернер получила роль Лары Крофт в сериале по Tomb Raider
GameMag
2024-11-14T23:24:19Z
Переделала себя до неузнаваемости: что произошло с экс-солисткой популярной молодежной группы
Comments UA
2024-11-14T21:51:46Z
"Думал, погибну много раз": американский стендап-комик побывал в Харькове во время обстрела
Апостроф
2024-11-14T10:15:39Z
69-летняя Вупи Голдберг пожаловалась, что не может уйти на пенсию: в чем причина
Фокус
2024-11-14T09:45:42Z
Моника Беллуччи снялась для китайского глянца
Фокус
2024-11-06T13:45:09Z
РФ готовит большое наступление на Запорожье: что на это указывает
Comments UA
2024-11-14T22:18:02Z
В Кривом Роге прощаются с погибшей семьей - Еленой Кулик и ее детьми
Апостроф
2024-11-14T13:54:53Z
Точность до 1 метра, поражает движущиеся цели: Франция произведет бомбы AASM для Украины
Фокус
2024-11-12T15:27:21Z
В Ассоциации городов заявили об оттоке украинцев на оккупированные территории
Корреспондент
2024-11-12T17:58:17Z
15 ноября 2024 года: Гурия и Самона - что сегодня нельзя делать
Фокус
2024-11-14T22:30:18Z
Умеров встретился в Норвегии с министром обороны
Корреспондент
2024-11-14T20:57:16Z
8 ноября: церковный праздник сегодня, что считается грехом в этот день
UAToday
2024-11-08T05:03:55Z
ЦПД: Солдаты КНДР попали под обстрел в Курской области
Корреспондент
2024-11-04T11:46:11Z
В Амстердаме прошли массовые еврейские погромы
Корреспондент
2024-11-08T03:30:10Z
Отключение света и графики поставки газа: что ждет украинцев этой зимой
Знай
2024-11-08T04:36:37Z
Почему в Украине стремительно растут цены: банкир Фурса ошарашил ответом
Comments UA
2024-11-12T15:18:16Z
Минимальный взнос при полученных пенсиях возрос: что ждать украинцам с ноября
Знай
2024-11-04T20:12:39Z
Присвоили 5,8 млрд грн: менеджеры нефтеперерабатывающей компании получили подозрения
Апостроф
2024-11-07T21:45:13Z
США проверяют российские счета в крупнейшем банке Швейцарии
Хвиля
2024-11-14T21:36:25Z
Отключение света в Украине: эксперт объяснил, как долго они продлятся
Политека
2024-11-14T21:00:04Z
Объединит солнце и волны: новый генератор сделает "зеленую" электроэнергию дешевле
Фокус
2024-11-08T10:12:14Z
Кабмин в очередной раз перенес повышение зарплат учителям
Апостроф
2024-11-12T14:04:44Z
ПриватБанк предупредил клиентов: все начнется 18 ноября
Хвиля
2024-11-14T20:42:25Z
Психотерапевт - о разговорах с бойцами на "нуле": Лучше молчать в трубку, чем не звонить вообще
Комсомольская правда
2024-11-08T05:03:43Z
Срочно делайте, иначе останетесь без винограда: бюджетные средства обработки лозы
Знай
2024-11-12T16:51:31Z
Гороскоп на завтра 14 ноября: Львам - сюрпризы, Весам - большая удача
GlavRed
2024-11-13T07:28:09Z
Как распознать настоящего мужчину: главные принципы и привычки
Comments UA
2024-11-08T04:12:42Z
Кимчи по-корейски: традиционный рецепт с необычным вкусом от Клопотенко
Политека
2024-11-14T23:30:49Z
Одиночество в браке: психолог раскрыл самые болезненные причины отчуждения между партнерами
Знай
2024-11-14T20:51:37Z
Идеальный хруст: здоровый способ вкусно приготовить бекон от шеф-повара
Marie Claire
2024-11-08T03:00:33Z
Диетические котлеты из индейки в духовке: получается некалорийно и очень вкусно
Фокус
2024-11-08T05:06:37Z
Если не хотите испортить, не сыпьте на них соду: 6 вещей, которые никогда не следует чистить этим кухонным средством
Знай
2024-11-14T19:51:41Z
"Боже, какой я была глупой": Ярослава Магучих изменила свои планы по рождению ребенка
Апостроф
2024-11-12T19:06:04Z
Находился в коме: стали известны подробности смерти боксера Вячеслава Узелкова
Комсомольская правда
2024-11-12T10:12:13Z
Из Украины сбежали двое хоккеистов, не вернувшись домой после игр Континентального кубка
Комсомольская правда
2024-11-02T14:33:49Z
Эннис рассказал о плане на поединок с Чухаджяном
Корреспондент
2024-11-02T10:12:37Z
"Жадное пузо, не бойся": Усик отреагировал на начало тренировочного лагеря Фьюри
ZN UA
2024-11-14T22:46:08Z
Болельщики устроили драку на матче Франция – Израиль в Париже
ZN UA
2024-11-14T22:34:31Z
Украина добыла разгромную победу в отборе на женский Евробаскет
Корреспондент
2024-11-08T10:04:17Z
Легендарная спортсменка возобновила карьеру в 40 лет после пятилетнего перерыва
ZN UA
2024-11-14T18:07:28Z
Грузия – Украина: где смотреть и ставки букмекеров на матч Лиги наций
Известия Киев
2024-11-14T18:04:15Z
Попытка войти в Купянск. Опасный прорыв россиян
Корреспондент
2024-11-14T22:06:59Z
Россияне топчутся на собственных труппах: что происходит под Купянском
Comments UA
2024-11-12T14:21:04Z
В Севастополе подорвали авто капитана первого ранга Черноморского флота РФ. Тот не выжил
ZN UA
2024-11-13T11:27:00Z
Оккупанты нанесли удар по жилому дому в Харькове: есть разрушения и пострадавшие
Хвиля
2024-11-08T06:21:31Z
"Лучше, чем "Моссад", - чем примечательна ликвидация топ-офицера в Крыму
Новости Украины
2024-11-14T22:00:55Z
Битва за Курахово: военный эксперт оценил ситуацию вокруг города
Новости Украины
2024-11-14T21:39:04Z
Последствия массированной атаки оккупантов на Одессу: множество разрушений
Comments UA
2024-11-08T07:39:47Z
В Крыму взорвался бензовоз и вспыхнул пожар
Корреспондент
2024-11-12T14:13:10Z
В Google "слили" размещение военных систем ВСУ: в СНБО возмущены
Апостроф
2024-11-03T16:57:29Z
Россияне ударили по кладбищу в Одессе - повреждено более 100 могил
Апостроф
2024-11-01T15:22:12Z
Філіппіни накрив тайфун "Усагі" - п'ятий за останні три тижні
ZN UA
2024-11-14T23:31:34Z
В Одессе известно о восьми пострадавших, и одной погибшей - Труханов
Корреспондент
2024-11-14T23:27:03Z
В Одессе в результате атаки горит жилой дом, повреждена котельная
Корреспондент
2024-11-14T23:00:26Z
В результате обстрела Запорожской области разрушен поселковый совет
Корреспондент
2024-11-14T15:55:46Z
Мошенники выдавали человека за медведя для обмана страховых компаний
Корреспондент
2024-11-14T14:56:22Z
Деньги в мусорных контейнерах: как киевский полицейский переправлял мужчин через границу
Comments UA
2024-11-14T14:55:01Z
Тайфун Усаги обрушился на Филиппины
Корреспондент
2024-11-14T13:52:38Z
Масштабные наводнения в Испании: в пострадавших районах отменили красный уровень опасности
Апостроф
2024-11-14T12:57:53Z
"Пожалуйста, умри": искусственный интеллект устал от вопросов и нахамил пользователю
Фокус
2024-11-14T15:06:56Z
Киевстар обещает безлимитный интернет за 1 гривну: как получить
Знай
2024-11-04T18:06:55Z
Что такое дипфейки и как уберечься от этого вида мошенничества: простые советы
Фокус
2024-11-14T22:57:52Z
В России начали продавать PlayStation 5 Pro
GameMag
2024-11-14T21:52:39Z
Зима близко: Дебютный трейлер и геймплей Game of Thrones: Kingsroad на Unreal Engine 5
GameMag
2024-11-14T21:06:11Z
Присоединяйтесь к восстанию: Вышел ремейк Little Big Adventure
GameMag
2024-11-14T21:01:25Z
Это всё Xbox: Microsoft официально включила в свою игровую экосистему ноутбуки, телевизоры и смартфоны
GameMag
2024-11-14T20:54:53Z
"Паника и паранойя": издание The Onion выкупило сайт Infowars конспиролога Алекса Джонса
Фокус
2024-11-14T18:30:00Z
"AI SMM DAY": в Украине проведут крупнейшую онлайн-конференцию по использованию ИИ в СММ и маркетинге
Апостроф
2024-11-14T17:48:00Z
Подробности гибели легендарного пилота F-16: что известно сейчас
Политека
2024-11-14T08:43:37Z
Skoda запускает электромобильную революцию: новые модели с нуля и классика бензиновых машин
Знай
2024-11-14T03:51:42Z
Кислоты, ржавчина и царапины: листья вредят автомобилю, больше чем могут казаться
Знай
2024-11-13T19:21:19Z
Tesla шестой раз за год отзывает партию пикапов Cybertruck
Корреспондент
2024-11-13T15:15:02Z
Можете потерять много денег: украинцев предупредили об опасности продажи авто по доверенности
Знай
2024-11-12T21:51:26Z
Mercedes-Benz 1923 выставили на продажу: за сколько продадут ретро-авто
Comments UA
2024-11-12T15:36:36Z
Неожиданный лидер: один из регионов обогнал Киев по количеству электрокаров
Comments UA
2024-11-12T14:33:28Z
Представлений мотоцикл Secoron RA600
Portaltele
2024-11-12T12:07:59Z
В чем отличие бензина 95 от 95 премиум и 92: важно знать каждому водителю
UAToday
2024-11-12T11:06:21Z