MY.UAНовини
Екстрений візит Орбана до України: що задумав найбільш проросійський лідер ЄС
Екстрений візит Орбана до України: що задумав найбільш проросійський лідер ЄС

Екстрений візит Орбана до України: що задумав найбільш проросійський лідер ЄС

Прем'єр-міністр Угорщини Віктор Орбан прибув до Києва з неанонсованим візитом 2 липня, аби зустрітися з президентом України Володимиром Зеленським. Це його перший візит з початку повномасштабної війни.

Зустріч відбувається через день після того, як до Угорщини на пів року перейшло головування у Раді Євросоюзу, а також через кілька днів після емоційної розмови Орбана із Зеленським на полях саміту ЄС у Брюсселі.

Як зазначається, візит був узгоджений після переговорів щодо угорської нацменшини Закарпаття. Питання щодо дотримання їхніх прав є однією з найгучніших претензій Будапешта щодо Києва. Буцімто якщо Україна погодиться на всі пропозиції Угорщини у цьому напрямку, то Орбан обіцяє не "ставити палки в колеса" на шляху України до ЄС.

При цьому, як повідомив речник глави угорського уряду Берталан Хаваші, головна тема зустрічі – "можливість досягнення миру".

Про те, що стоїть за візитом Віктора Орбана до України, – у матеріалі OBOZ.UA.

Якщо буде продовжено мову ультиматумів, то говорити немає про що

"На мій погляд, візит Орбана пов'язаний з початком переговорів з ЄС, тому що Угорщина, по-перше, головує з 1 липня на наступні пів року, а по-друге, вона висунула фактично ультиматум, і, найімовірніше, блокуватиме наші переговори на рівні ЄС. Це й не дивно, тому що на сьогодні Орбан є союзником Путіна в Євросоюзі, і він поводиться так. Та загалом це позитивний момент, що Орбан нарешті приїхав до України. Можливо, це знак початку певного політичного примирення між країнами, можливість розпочати бодай якийсь діалог" – таку думку в ексклюзивному коментарі для OBOZ.UA висловив народний депутат України, голова парламентського Комітету з питань зовнішньої політики та міжпарламентського співробітництва Олександр Мережко.

Олександр Мережко вважає, що все-таки примиритися та розпочати повноцінний діалог буде складно після всіх блокувань з боку Орбана рішень щодо допомоги Україні від ЄС, які нам дуже дорого коштували. Після його заяв, у яких угорський лідер відмовляв Україні у суверенітеті, що є абсолютно неприпустимо. За це треба, безумовно, перепрошувати, вважає Мережко. У нинішній ситуації Орбану буде складно відновити якийсь, навіть не позитивний, а скоріше нейтральний імідж в очах українського суспільства та української держави.

На думку Мережка, багато залежатиме від того, з якими ідеями приїхав Орбан. Якщо він, наприклад, ставитиме ультиматуми або і надалі шантажуватиме питанням про права угорської національної меншості в Україні, навряд має сенс спілкуватися з ним надалі.

"Та все ж я вважаю, що йому треба надати якийсь шанс на діалог. Може, щось змінилося, може, він щось зрозумів після більше двох років війни, – говорить Олександр Мережко. – Я за те, щоб дати йому шанс, але якихось ілюзій у мене щодо нього немає, нам буде дуже складно у переговорах з Угорщиною".

"Чи може Орбан бути посередником у переговорах між Україною та РФ, то я дуже в цьому сумніваюся. Річ у тім, що, по-перше, він – союзник Кремля у Європі. Тобто він не є нейтральною стороною, яка могла б попередити про нейтральний процес. По-друге, і головне, він не має впливу на Кремль, а Кремль має вплив на нього. Наприклад, Китай має вплив на Росію, яка щодо нього є молодшим партнером. А тут ситуація протилежна, тому я виключаю повністю, що Орбан може відіграти роль медіатора, посередника", – зазначив Мережко.

Орбан хоче підправити імідж і показати: він не безнадійний

"Як відомо, Угорщина перебрала на себе головування у Європейському Союзі з 1 липня. Мені здається, що саме тому для Орбана це природний і логічний крок зробити перший візит у цій ролі саме до Києва. По-перше, він тут не був від початку війни. По-друге, позиція Угорщини в ЄС через свою специфіку, особливості та несприйняття багатьох моментів щодо України стала також подразником та для всіх членів Євросоюзу. Звичайно, Орбану треба якось виправити цей негативний імідж, бо він уже багато перебрав на себе негативу. Потрібно виправити ситуацію, і таким жестом він робить крок на зустріч європейцям і демонструє, що, мовляв, я не такий безнадійний" – таку думку в ексклюзивному коментарі OBOZ.UA висловив український дипломат Ігор Долгов, який очолював посольства України у ФРН, Туреччині, Бельгії та Грузії, місію України при НАТО, був заступником міністра закордонних справ України та заступником міністра оборони України.

На думку дипломата, нинішній візит Орбана навряд відразу принесе позитивні для України результати. Як навряд вдасться зняти всі ці проблеми, які накопичилися останніми роками у відносинах між Угорщиною та Україною. Водночас цей контакт важливий не лише як символ того, що перший візит лідера країни ЄС, яка головує, відбувається саме до Києва, але також як демонстрація нової якості України в контексті початку її переговорів з ЄС.

"Я хочу лише наголосити, що Україна завжди мала готовність йти на зустріч у розумних межах. Те, що ми робимо у напрямку надання прав нацменшинам, відповідає підходам Венеціанської комісії та основним принципам ставлення до національних меншин у середині ЄС. А вже те, що вимагають чи намагаються вимагати у Києва угорці, перевищує стандарти, які існують у Європейському Союзі та містить кілька немотивованих, необґрунтованих, неправомірних вимог чи бажань на адресу України. Потрібно йти крок за кроком, сортувати, відбирати те, що можна зробити, і те, що не можна зробити, і те, що Україна не робитиме за будь-яких умов. Ніхто не збирається і не буде, я впевнений, говорити про можливу зміну Конституції України, тільки через те, що є якісь вимоги від Угорщини, адже так можна зайти далеко", – наголошує Ігор Долгов.

Чи вдасться сторонам наблизити свої переговорні позиції – поки сказати важко, вважає Ігор Долгов. Дипломат підкреслює, що і раніше ці спроби не припинилися, але були безрезультатними. Найглибша зустріч відбулася у січні цього року, коли голова офісу президента України Єрмак та міністр закордонних справ України Кулеба зустрілися з міністром закордонних справ Угорщини в Ужгороді, але переговори теж не мали результату.

"Нацменшинський" шантаж

Головний аргумент, яким Будапешт блокує допомогу та євроінтеграційні прагнення України, – уявні утиски національної угорської меншини.

"Угорщина не буде підтримувати Київ у жодному питанні міжнародних відносин, доки Україна не відновить колишні права етнічних угорців на своїй території" – ці слова Орбан та його урядовці повторюють завжди, коли справа стосується будь-якого українського питання.

8 грудня 2023 року Верховна Рада України ухвалила закон "Про внесення змін до деяких законів України щодо врахування експертної оцінки Ради Європи та її органів щодо прав національних меншин (спільнот) в окремих сферах". Цей документ вирішив усі спірні питання стосовно угорської нацменшини в Україні, принаймні так вважають як у Раді Європи, Європейській комісії, так і самі українські угорці.

Однак на початку березня цього року країни-члени ЄС отримали від Угорщини документ із претензіями до України щодо угорської національної меншини. Будапешт усе ще вимагає відновлення прав на вільне використання угорської мови та політичне представництво на всіх рівнях, зокрема у Верховній Раді. Угорці стверджують, що захист нацменшин є одним із пріоритетів, про які йдеться в переговорах щодо вступу України до ЄС, тому вони й вимагають відновлення прав нацменшин угорської громади до рівня 2015 року.

"Усупереч попереднім обіцянкам, потреби представників угорської громади в Україні було проігноровано, наприклад, у випадку визначення предметів, які мають викладатися українською мовою у школах угорської меншини", – йдеться у документі.

Нині Угорщина домоглася внесення до документа про переговори з Україною щодо вступу до Євросоюзу вимог стосовно захисту нацменшин.

"Після жвавих дебатів у Брюсселі було досягнуто домовленостей: усі угорські умови було включено до рамкового документа переговорів з Україною", – йдеться у повідомленні глави МЗС Угорщини.

Він уточнив, що в документі "мовиться, що Україна має повернути права, відібрані у закарпатських угорців останніми роками".

Найбільш резонансні вимоги угорської сторони на сьогодні – визнання шкіл навіть з одним угорським класом – угорськими, скасування норми про те, який відсоток угорців повинен жити на певній території для визнання її угорською, внесення змін до виборчого законодавства, щоб забезпечити представництво угорців у Верховній Раді, не вимагати у таких державних діячів знати державну мову, дозволяючи їм використовувати угорську.

Угорщина головує у ЄС – це недобре

Угорщина перебрала на себе ротаційне головування у Раді ЄС 1 липня. Це означає, що Будапешт шість місяців визначатиме пріоритети політики Євросоюзу, отримавши додаткові важелі впливу на формування порядку денного.

Ось як цей факт для європейських ЗМІ прокоментував високопоставлений дипломат ЄС: "Я приймаю таблетки, щоб заспокоїтися, коли говорю про це питання, тому що воно стає справді смішним… На кожному повороті дороги ви бачите, як угорці заважають спроможності України боротися з агресором".

Хоча Віктор Орбан і оголосив завершення "військового конфлікту" в Україні одним із пріоритетів під час головування його країни в Раді ЄС, поки в угорському порядку денному на найближчі пів року немає жодного пункту на підтримку України. Про це заявив представник Угорщини при ЄС Балінт Одор. На запитання, чого варто очікувати щодо Росії, яка й надалі веде війну проти України, а також у сфері допомоги Києву, Одор відповів, що Будапешт буде "уважно стежити за розвитком подій і вносити до порядку денного всі аспекти за необхідності, але основний пріоритет Угорщини під час майбутнього головування – протидія нелегальної міграції".

Також, за словами Одора, Будапешт як голова Ради ЄС, ставить перед собою завдання "збалансувати" процеси розширення союзу на тлі прискореної процедури надання статусу кандидата Україні та Молдові. Що це означає, важко зрозуміти, але навряд щось позитивне для України. Адже, наприклад, офіційні особи ЄС очікують, що переговори, по суті, розпочнуться вже під час головування Польщі, яка заступає з 1 січня 2025 року – саме через антиукраїнську позицію Угорщини.

Поділитися
Поділитися сюжетом
Джерело матеріала
Згадувані персони
Музична колаборація поколінь: Святослав Вакарчук і YAKTAK — «На нічному небі»
Storyboom
2024-10-05T18:13:58Z
Кіану Рівз дебютував у професійних трекових гонках
УкраинФорм
2024-10-05T17:57:06Z
Рок-музикант INTUI презентує альбом «Емпатія»
Storyboom
2024-10-05T17:55:21Z
Олена Кравець замилувала фото з молодшими 8-річними дітьми вдома: "Рідкісні хвилини"
TSN
2024-10-05T17:51:34Z
Відпрацював багато в Харківській області, – Злата Огнєвіч розповіла про батька-добровольця
24tv
2024-10-05T16:03:46Z
На Lviv BookForum презентували книгу про журналістику незалежної України «Від майданів до війни»
УкраинФорм
2024-10-05T15:45:39Z
Дружина Решетніка виловилася про ставлення до свекрухи та як уникає з нею непорозумінь
TSN
2024-10-05T15:42:48Z
Ахтем Сеітаблаєв зізнався, як пережив розрив з нареченою та якою має бути його майбутня кохана
TSN
2024-10-05T15:42:40Z
Які прикраси купити восени: найцікавіша добірка з модних подіумів
24tv
2024-10-05T15:30:07Z
Через Сумщину почалася атака ударних БПЛА
УкраинФорм
2024-10-05T18:12:07Z
Росіяни готують нові штурми на двох напрямках – Волошин
ZN UA
2024-10-05T18:03:43Z
На Волині поліція перевірить рішення МСЕК і ВЛК на тлі корупційного скандалу на Хмельниччині
24tv
2024-10-05T18:03:33Z
Війська РФ готують нові штурми на Оріхівському і Роботинському напрямках - військові
УкраинФорм
2024-10-05T17:51:59Z
У Житомирі виявили масовий мор риби: загинули тисячі одиниць
TSN
2024-10-05T17:51:30Z
Відключення світла 6 жовтня: чи будуть застосовуватися обмеження
TSN
2024-10-05T17:51:30Z
«Економічне бронювання». Ми ризикуємо нанести удар по бойовому духу тих, хто на фронті
ГЛАВКОМ NET
2024-10-05T17:42:34Z
Унаслідок обстрілів Донеччини двоє людей загинули, шестеро поранені
УкраинФорм
2024-10-05T17:39:16Z
У СБУ показали знищення російської техніки та окупантів за тиждень
Хвиля
2024-10-05T17:33:36Z
Єврокомісар закликав країни ЄС накопичити запаси снарядів, щоби бути готовими до ймовірної війни
УкраинФорм
2024-09-23T15:00:59Z
Ізраїль ліквідував нового лідера "Хезболли"
iPress
2024-10-05T18:13:08Z
У "Слузі народу" відхрестились від керівниці МСЕК, у якої знайшли мільйони готівкою
24tv
2024-10-05T18:09:16Z
Росія атакує "Шахедами": де є загроза ворожого удару дронами-камікадзе
24tv
2024-10-05T17:54:25Z
Захід почав тиснути на Київ, змушуючи до переговорів з РФ – El Pais
ГЛАВКОМ NET
2024-10-05T17:51:29Z
Не наші методи: нардеп від “Слуги народу” висловився про великі гроші для добровольців ЗСУ
TSN
2024-10-05T17:51:23Z
У Брюсселі затримали Грету Тунберг через блокування дороги під час екопротесту
УкраинФорм
2024-10-05T17:51:13Z
У Росії вирішили заборонити квадробінг
TSN
2024-10-05T17:51:11Z
На «Рамштайні» переконуватимемо партнерів, що недостатньо тільки українських дронів - Президент
УкраинФорм
2024-10-05T17:45:08Z
Газ подорожчає для всіх: як новий тариф вдарить по гаманцю
Знай
2024-10-05T17:36:21Z
Укренерго не планує відключень світла у неділю
1News
2024-10-05T17:21:15Z
"Будемо взагалі виходити з шоку": українцям описали найгірший сценарій відключень на зиму
Политека
2024-10-05T16:01:14Z
Найбільший банк Кіпру закрив 20 тисяч рахунків росіян після початку війни
InternetUA
2024-10-05T15:30:16Z
В Україні м’ясо дорожчає другий місяць поспіль
AgroNews
2024-10-05T15:11:58Z
ЄС фінансує скорочення виноградників у Франції через кризу у виноробній галузі
iPress
2024-10-05T14:52:49Z
79% гендиректорів в США вважають, що «віддаленка» дійде кінця за три роки
InternetUA
2024-10-05T14:28:01Z
"Мінфін пропонує просто забрати ці гроші": зарплати українців різко зменшаться вже у жовтні
Политека
2024-10-05T14:04:55Z
Найменша українська АЕС вирішила встановити рекорд за сумою витрат на будівництво захисних споруд
ZN UA
2024-10-05T13:52:02Z
НАТО розширює сили та посилює наземну протиповітряну оборону
iPress
2024-10-05T18:13:06Z
Безмежного натхнення і мирного неба: гарні привітання з Днем вчителя у картинках, прозі й віршах
24tv
2024-10-05T18:03:52Z
"Рік пройшов, а ніби тільки місяць": у селі Гроза вшанували жертв російського удару по кав'ярні
24tv
2024-10-05T18:03:51Z
Росіяни стратили 4 українських військових на агрегатному заводі у Вовчанську
24tv
2024-10-05T17:57:39Z
Потужний феєрверк: ЗСУ показали детонацію російської БМД після влучання дрона
TSN
2024-10-05T17:51:34Z
"Підготовка до нацспротиву має стати масовою": по всій Україні відкриють сотні центрів
24tv
2024-10-05T17:48:49Z
"Чарівник, запалює серця учнів": київський учитель вразив відео про роль педагога
24tv
2024-10-05T17:42:58Z
З початку року адмінсервісом «Ветеран» скористалися майже 6 тисяч осіб
Мій Харків
2024-10-05T17:39:34Z
Порушення створює небезпеку: українцям загрожує штраф у розмірі 680 гривень
Политека
2024-10-05T17:35:01Z
Хет-трик Ретегі допоміг Аталанті розгромити Дженоа
Football.ua
2024-10-05T17:58:45Z
Біссек, Фраттезі та Дарміан гратимуть із перших хвилин проти Торіно
Football.ua
2024-10-05T17:55:24Z
Ребров залишився без двох ключових півзахисників: хто замінить лідерів
24tv
2024-10-05T17:54:22Z
«Колос» та «Лівий Берег» поділили очки у матчі футбольної Прем'єр-ліги України
УкраинФорм
2024-10-05T17:27:28Z
Збірна України з пляжного футболу розгромила Норвегію на старті відбору ЧС-2025
УкраинФорм
2024-10-05T17:25:29Z
Україна – Франція: де та коли дивитися матч за "бронзу" ЧС-2024 з футзалу
24tv
2024-10-05T16:57:11Z
Колос та Лівий Берег сильнішого не виявили
Football.ua
2024-10-05T16:56:35Z
Шандрук: Приємно, що зуміли перервати безпереможну серію матчів проти Зорі
Football.ua
2024-10-05T16:49:17Z
Миколенко через травму опинився поза заявкою Евертона на матч із Ньюкаслом
Football.ua
2024-10-05T16:25:36Z
«Майбутнє є!»: Danone спільно з МОЗ запускає масштабну соціальну ініціативу, що посилить систему медичної реабілітації
VGorode
2024-10-05T17:12:46Z
Вчені розкрили причини слухових галюцинацій
360ua.news
2024-10-05T15:00:54Z
Низка популярних трав'яних добавок погіршують здоров'я печінки – це може бути смертельно
24tv
2024-10-05T14:15:04Z
Вчені знайшли можливе просте рішення від болю в спині
Portaltele
2024-10-05T13:55:18Z
Це перетворює їжу на отруту: в жодному разі не розігрівайте страву в такий спосіб
24tv
2024-10-05T13:24:33Z
Лікар розповів кому і чому не можна пити каву
360ua.news
2024-10-05T12:57:23Z
У тампонах виявили токсичні метали: чи варто непокоїтися
24tv
2024-10-05T11:03:21Z
Що робити з жоржинами восени: 10 правил вирощування шикарної квітки
GlavRed
2024-10-05T09:25:01Z
9 продуктів, щоб їсти достатньо клітковини і забути про проблеми із травленням
24tv
2024-10-05T09:18:40Z
Повінь у Боснії забрала життя 21 людини: пошуки зниклих тривають
iPress
2024-10-05T18:13:35Z
Тонни вибухового вантажу з Росії: небезпечне судно зайшло у Ла-Манш
24tv
2024-10-05T18:13:12Z
"ПриватБанк" вимагає сплатити борг після крадіжки з картки: чоловік звернувся до кіберполіції
Политека
2024-10-05T18:03:27Z
ДБР затримало голову Хмельницької МСЕК Тетяну Крупу за незаконне збагачення
ГЛАВКОМ NET
2024-10-05T17:57:57Z
На Херсонщині внаслідок ударів безпілотниками тяжко поранені жінка та водій «швидкої»
УкраинФорм
2024-10-05T17:55:28Z
На Харківщині внаслідок удару з дрона по авто загинув чоловік
УкраинФорм
2024-10-05T17:05:27Z
Житель Київщини намагався перевезти групу чоловіків до Словаччини
ZN UA
2024-10-05T16:46:11Z
За зґвалтування дітей та виготовлення дитячої порнографії засудили двох мешканців Запоріжжя
InternetUA
2024-10-05T16:37:19Z
Війська РФ атакували з дрона автомобіль на Херсонщині, поранений чоловік
УкраинФорм
2024-10-05T16:01:16Z
Від потреби у виживанні до високої моди: відколи й навіщо ми носимо одяг
24tv
2024-10-05T18:09:29Z
Кури знову почнуть активно нестися, якщо додати до зерна кілька продуктів: простий рецепт для осені
TSN
2024-10-05T17:51:51Z
Як зробити зиму смачнішою: рецепт фаршированих помідорів із гостринкою
Политека
2024-10-05T17:45:26Z
Привітання для першої вчительки: теплі слова у віршах, прозі й картинках
24tv
2024-10-05T17:03:54Z
Закарпатські смаки: паштет із квасолі та сушених грибів, який легко зробити вдома
Политека
2024-10-05T17:01:35Z
Як обрати насіння і ґрунт для розсади на підвіконні: фермери розкрили всі нюанси
Политека
2024-10-05T16:20:21Z
Деякі ароматичні свічки виділяють небезпечні сполуки: як обрати безпечну
24tv
2024-10-05T16:12:24Z
Яблучний пиріг французькою: бюджетний десерт, який варто спробувати
Политека
2024-10-05T15:31:59Z
Неймовірний смак не залишить нікого байдужим: як приготувати бешбармак з куркою та свининою
GlavRed
2024-10-05T15:27:20Z
В Одесі помічено лімузин Cadillac від улюбленого кузовного ательє Дональда Трампа
AutoCentre
2024-10-05T16:46:03Z
Молодший брат Juke: представлено найдешевший кросовер Nissan за $7100
Фокус
2024-10-05T16:00:35Z
Більше ця проблема не потурбує: як впоратися із запріванням скла в авто
Знай
2024-10-05T14:51:01Z
У Києві помічено рідкісний електрокрос Fisker Ocean
AutoCentre
2024-10-05T14:17:25Z
На аукціон виставили вінтажний суперкар Ferrari Анджеліни Джолі
Фокус
2024-10-05T14:15:37Z
В Одесі помічено лімузин Cadillac від улюбленого ательє Дональда Трампа
AutoCentre
2024-10-05T12:37:05Z
Пітеру Фальку довелося обирати машину для Коломбо, і ось чому він зупинився на Peugeot 403
24tv
2024-10-05T11:54:07Z
Представлено революційний кемпер із гібридною силовою установкою
AutoCentre
2024-10-05T09:49:19Z
Українська компанія представила двовісний причіп для 120-мм міномета
InternetUA
2024-10-05T08:31:40Z
"Нова пошта" презентувала поштомат, який роздає Wi-Fi та заряджає телефони: як працює це рішення
InternetUA
2024-10-05T18:01:44Z
Корейський стартап розробив картонні дрони Papidrone-800: деталі
InternetUA
2024-10-05T16:32:34Z
Який вплив мають магнітні бурі на здоровʼя людей
24tv
2024-10-05T15:27:21Z
Чи буде тепліше у домі, якщо пофарбувати батареї у чорний колір: що говорять експерти
24tv
2024-10-05T15:21:50Z
Жорсткі диски об’ємом 60 Тбайт з’являться через чотири роки
InternetUA
2024-10-05T15:01:07Z
Дослід на атомному рівні: вчені створили молекулу води у контрольованому середовищі
Фокус
2024-10-05T14:45:54Z
Антарктида стрімко зеленіє
ГЛАВКОМ NET
2024-10-05T14:36:56Z
У 2024 році більше половини смартфонів оснащено камерами вище 50 Мп
InternetUA
2024-10-05T14:31:52Z
Притулок останніх неандертальців: чи вийде у вчених розкрити таємницю
Фокус
2024-10-05T14:15:51Z