MY.UAНовини
Екстрений візит Орбана до України: що задумав найбільш проросійський лідер ЄС
Екстрений візит Орбана до України: що задумав найбільш проросійський лідер ЄС

Екстрений візит Орбана до України: що задумав найбільш проросійський лідер ЄС

Прем'єр-міністр Угорщини Віктор Орбан прибув до Києва з неанонсованим візитом 2 липня, аби зустрітися з президентом України Володимиром Зеленським. Це його перший візит з початку повномасштабної війни.

Зустріч відбувається через день після того, як до Угорщини на пів року перейшло головування у Раді Євросоюзу, а також через кілька днів після емоційної розмови Орбана із Зеленським на полях саміту ЄС у Брюсселі.

Як зазначається, візит був узгоджений після переговорів щодо угорської нацменшини Закарпаття. Питання щодо дотримання їхніх прав є однією з найгучніших претензій Будапешта щодо Києва. Буцімто якщо Україна погодиться на всі пропозиції Угорщини у цьому напрямку, то Орбан обіцяє не "ставити палки в колеса" на шляху України до ЄС.

При цьому, як повідомив речник глави угорського уряду Берталан Хаваші, головна тема зустрічі – "можливість досягнення миру".

Про те, що стоїть за візитом Віктора Орбана до України, – у матеріалі OBOZ.UA.

Якщо буде продовжено мову ультиматумів, то говорити немає про що

"На мій погляд, візит Орбана пов'язаний з початком переговорів з ЄС, тому що Угорщина, по-перше, головує з 1 липня на наступні пів року, а по-друге, вона висунула фактично ультиматум, і, найімовірніше, блокуватиме наші переговори на рівні ЄС. Це й не дивно, тому що на сьогодні Орбан є союзником Путіна в Євросоюзі, і він поводиться так. Та загалом це позитивний момент, що Орбан нарешті приїхав до України. Можливо, це знак початку певного політичного примирення між країнами, можливість розпочати бодай якийсь діалог" – таку думку в ексклюзивному коментарі для OBOZ.UA висловив народний депутат України, голова парламентського Комітету з питань зовнішньої політики та міжпарламентського співробітництва Олександр Мережко.

Олександр Мережко вважає, що все-таки примиритися та розпочати повноцінний діалог буде складно після всіх блокувань з боку Орбана рішень щодо допомоги Україні від ЄС, які нам дуже дорого коштували. Після його заяв, у яких угорський лідер відмовляв Україні у суверенітеті, що є абсолютно неприпустимо. За це треба, безумовно, перепрошувати, вважає Мережко. У нинішній ситуації Орбану буде складно відновити якийсь, навіть не позитивний, а скоріше нейтральний імідж в очах українського суспільства та української держави.

На думку Мережка, багато залежатиме від того, з якими ідеями приїхав Орбан. Якщо він, наприклад, ставитиме ультиматуми або і надалі шантажуватиме питанням про права угорської національної меншості в Україні, навряд має сенс спілкуватися з ним надалі.

"Та все ж я вважаю, що йому треба надати якийсь шанс на діалог. Може, щось змінилося, може, він щось зрозумів після більше двох років війни, – говорить Олександр Мережко. – Я за те, щоб дати йому шанс, але якихось ілюзій у мене щодо нього немає, нам буде дуже складно у переговорах з Угорщиною".

"Чи може Орбан бути посередником у переговорах між Україною та РФ, то я дуже в цьому сумніваюся. Річ у тім, що, по-перше, він – союзник Кремля у Європі. Тобто він не є нейтральною стороною, яка могла б попередити про нейтральний процес. По-друге, і головне, він не має впливу на Кремль, а Кремль має вплив на нього. Наприклад, Китай має вплив на Росію, яка щодо нього є молодшим партнером. А тут ситуація протилежна, тому я виключаю повністю, що Орбан може відіграти роль медіатора, посередника", – зазначив Мережко.

Орбан хоче підправити імідж і показати: він не безнадійний

"Як відомо, Угорщина перебрала на себе головування у Європейському Союзі з 1 липня. Мені здається, що саме тому для Орбана це природний і логічний крок зробити перший візит у цій ролі саме до Києва. По-перше, він тут не був від початку війни. По-друге, позиція Угорщини в ЄС через свою специфіку, особливості та несприйняття багатьох моментів щодо України стала також подразником та для всіх членів Євросоюзу. Звичайно, Орбану треба якось виправити цей негативний імідж, бо він уже багато перебрав на себе негативу. Потрібно виправити ситуацію, і таким жестом він робить крок на зустріч європейцям і демонструє, що, мовляв, я не такий безнадійний" – таку думку в ексклюзивному коментарі OBOZ.UA висловив український дипломат Ігор Долгов, який очолював посольства України у ФРН, Туреччині, Бельгії та Грузії, місію України при НАТО, був заступником міністра закордонних справ України та заступником міністра оборони України.

На думку дипломата, нинішній візит Орбана навряд відразу принесе позитивні для України результати. Як навряд вдасться зняти всі ці проблеми, які накопичилися останніми роками у відносинах між Угорщиною та Україною. Водночас цей контакт важливий не лише як символ того, що перший візит лідера країни ЄС, яка головує, відбувається саме до Києва, але також як демонстрація нової якості України в контексті початку її переговорів з ЄС.

"Я хочу лише наголосити, що Україна завжди мала готовність йти на зустріч у розумних межах. Те, що ми робимо у напрямку надання прав нацменшинам, відповідає підходам Венеціанської комісії та основним принципам ставлення до національних меншин у середині ЄС. А вже те, що вимагають чи намагаються вимагати у Києва угорці, перевищує стандарти, які існують у Європейському Союзі та містить кілька немотивованих, необґрунтованих, неправомірних вимог чи бажань на адресу України. Потрібно йти крок за кроком, сортувати, відбирати те, що можна зробити, і те, що не можна зробити, і те, що Україна не робитиме за будь-яких умов. Ніхто не збирається і не буде, я впевнений, говорити про можливу зміну Конституції України, тільки через те, що є якісь вимоги від Угорщини, адже так можна зайти далеко", – наголошує Ігор Долгов.

Чи вдасться сторонам наблизити свої переговорні позиції – поки сказати важко, вважає Ігор Долгов. Дипломат підкреслює, що і раніше ці спроби не припинилися, але були безрезультатними. Найглибша зустріч відбулася у січні цього року, коли голова офісу президента України Єрмак та міністр закордонних справ України Кулеба зустрілися з міністром закордонних справ Угорщини в Ужгороді, але переговори теж не мали результату.

"Нацменшинський" шантаж

Головний аргумент, яким Будапешт блокує допомогу та євроінтеграційні прагнення України, – уявні утиски національної угорської меншини.

"Угорщина не буде підтримувати Київ у жодному питанні міжнародних відносин, доки Україна не відновить колишні права етнічних угорців на своїй території" – ці слова Орбан та його урядовці повторюють завжди, коли справа стосується будь-якого українського питання.

8 грудня 2023 року Верховна Рада України ухвалила закон "Про внесення змін до деяких законів України щодо врахування експертної оцінки Ради Європи та її органів щодо прав національних меншин (спільнот) в окремих сферах". Цей документ вирішив усі спірні питання стосовно угорської нацменшини в Україні, принаймні так вважають як у Раді Європи, Європейській комісії, так і самі українські угорці.

Однак на початку березня цього року країни-члени ЄС отримали від Угорщини документ із претензіями до України щодо угорської національної меншини. Будапешт усе ще вимагає відновлення прав на вільне використання угорської мови та політичне представництво на всіх рівнях, зокрема у Верховній Раді. Угорці стверджують, що захист нацменшин є одним із пріоритетів, про які йдеться в переговорах щодо вступу України до ЄС, тому вони й вимагають відновлення прав нацменшин угорської громади до рівня 2015 року.

"Усупереч попереднім обіцянкам, потреби представників угорської громади в Україні було проігноровано, наприклад, у випадку визначення предметів, які мають викладатися українською мовою у школах угорської меншини", – йдеться у документі.

Нині Угорщина домоглася внесення до документа про переговори з Україною щодо вступу до Євросоюзу вимог стосовно захисту нацменшин.

"Після жвавих дебатів у Брюсселі було досягнуто домовленостей: усі угорські умови було включено до рамкового документа переговорів з Україною", – йдеться у повідомленні глави МЗС Угорщини.

Він уточнив, що в документі "мовиться, що Україна має повернути права, відібрані у закарпатських угорців останніми роками".

Найбільш резонансні вимоги угорської сторони на сьогодні – визнання шкіл навіть з одним угорським класом – угорськими, скасування норми про те, який відсоток угорців повинен жити на певній території для визнання її угорською, внесення змін до виборчого законодавства, щоб забезпечити представництво угорців у Верховній Раді, не вимагати у таких державних діячів знати державну мову, дозволяючи їм використовувати угорську.

Угорщина головує у ЄС – це недобре

Угорщина перебрала на себе ротаційне головування у Раді ЄС 1 липня. Це означає, що Будапешт шість місяців визначатиме пріоритети політики Євросоюзу, отримавши додаткові важелі впливу на формування порядку денного.

Ось як цей факт для європейських ЗМІ прокоментував високопоставлений дипломат ЄС: "Я приймаю таблетки, щоб заспокоїтися, коли говорю про це питання, тому що воно стає справді смішним… На кожному повороті дороги ви бачите, як угорці заважають спроможності України боротися з агресором".

Хоча Віктор Орбан і оголосив завершення "військового конфлікту" в Україні одним із пріоритетів під час головування його країни в Раді ЄС, поки в угорському порядку денному на найближчі пів року немає жодного пункту на підтримку України. Про це заявив представник Угорщини при ЄС Балінт Одор. На запитання, чого варто очікувати щодо Росії, яка й надалі веде війну проти України, а також у сфері допомоги Києву, Одор відповів, що Будапешт буде "уважно стежити за розвитком подій і вносити до порядку денного всі аспекти за необхідності, але основний пріоритет Угорщини під час майбутнього головування – протидія нелегальної міграції".

Також, за словами Одора, Будапешт як голова Ради ЄС, ставить перед собою завдання "збалансувати" процеси розширення союзу на тлі прискореної процедури надання статусу кандидата Україні та Молдові. Що це означає, важко зрозуміти, але навряд щось позитивне для України. Адже, наприклад, офіційні особи ЄС очікують, що переговори, по суті, розпочнуться вже під час головування Польщі, яка заступає з 1 січня 2025 року – саме через антиукраїнську позицію Угорщини.

Поділитися
Поділитися сюжетом
Джерело матеріала
Згадувані персони
Трамп запропонує Росії "батіг і пряник": аналітик пояснив, чого чекати Україні
Хвиля
2024-11-14T22:06:20Z
"Розкажіть мені про поступки Росії": одеситка показала свою зруйновану квартиру
24tv
2024-11-14T22:00:37Z
Британія в ОБСЄ: Мир в Україні має бути справедливим та на основі Статуту ООН
УкраинФорм
2024-11-14T21:57:46Z
Просимо закінчити цю прокляту війну, – біженці з села на Курщині пожалілися Путіну
24tv
2024-11-14T21:51:48Z
РФ готова до переговорів: посол Москви виступив із неочікуваною заявою
GlavRed
2024-11-14T21:42:43Z
Чи є наявність ядерної зброї у Росії єдиною причиною, що стримує НАТО від радикальніших кроків
24tv
2024-11-14T21:42:34Z
Романа Дудіна, якого підозрюють у держзраді, можуть випустити під заставу: адвокат повідомив суму
TSN
2024-11-14T21:33:10Z
Експерт розповів, чи зможе Польща збивати ракети над Україною, коли Трамп стане президентом
Политека
2024-11-14T21:21:31Z
"Розвідник ГУР МО" та друг Лукашенка: чим відомий нардеп Шевченко, якого підозрюють у держзраді
Фокус
2024-11-14T21:21:03Z
Для релаксу й відпочинку: 3 легкі українські серіали, що допоможуть розслабитися після роботи
24tv
2024-11-14T21:36:22Z
В Алли Пугачової поставили пропагандистів на місце - що сталося
GlavRed
2024-11-14T21:27:36Z
Модний колір волосся 2024: головні тренди та тенденції у фарбуванні
TSN
2024-11-14T20:57:50Z
"Буде останнім": Христина Соловій оголосила про завершення концертної діяльності
GlavRed
2024-11-14T20:27:33Z
Зірка серіалу Пліткарка Шанель Бенкс зникла за загадкових обставин
360ua.news
2024-11-14T20:12:06Z
4 найкращі фільми з українкою Іванною Сахно, яка підкорила Голлівуд
24tv
2024-11-14T19:39:43Z
Відомий актор здивував подробицями особистого життя й чому живе з класною керівницею
TSN
2024-11-14T18:57:37Z
У Києві розпочався книжковий фестиваль «Фундамент: історії про культуру»
УкраинФорм
2024-11-14T18:36:04Z
Це було неочікувано, – волонтерка з Харкова зізналася, як наважилася піти на проєкт "Холостяк"
24tv
2024-11-14T18:30:28Z
Результат на мільйон: для чого француженки кидають пральний порошок в унітаз
GlavRed
2024-11-03T18:27:51Z
5 продуктів, які краще їсти свіжими, а не консервованими
Фокус
2024-11-14T21:42:52Z
Як довго не кінчати під час сексу
24tv
2024-11-14T20:39:39Z
Який алкогольний напій найбільше шкодить: результати дослідження вас здивують
24tv
2024-11-14T20:06:20Z
О котрій годині лягати спати, щоб не бути зранку втомленим
24tv
2024-11-14T19:54:50Z
"Придатні усі": які розпорядження отримали лікарі ВЛК щодо "білобілетників", — нардеп
Фокус
2024-11-14T19:30:13Z
ВООЗ б'є на сполох: у світі понад 800 мільйонів людей хворіють на діабет
24tv
2024-11-14T17:33:49Z
Карамельно-яблучний тірамісу: ідеальний десерт на холодну пору
TSN
2024-11-14T16:54:35Z
Вчені назвали продукт, який може стати причиною інфаркту, особливо у жінок
TSN
2024-11-14T16:54:00Z
У Британії представили новий офіційний портрет короля Чарльза ІІІ з нагоди його дня народження
ZN UA
2024-11-14T22:13:11Z
Різдвяний піст 2024: дата за новим церковним календарем
24tv
2024-11-14T22:12:57Z
В Україні чоловіки частіше стають жертвами сексуального насильства
Украина Криминальная
2024-11-14T22:09:23Z
Новий скандал на Хмельниччині: лікарка МСЕК за мільйони скуповувала майно у Хорватії
TSN
2024-11-14T22:06:55Z
15 листопада: яке сьогодні свято, традиції та заборони
ГЛАВКОМ NET
2024-11-14T22:06:02Z
Пентагон обіцяє виділяти Україні допомогу в міру поповнення власних запасів
УкраинФорм
2024-11-14T21:27:25Z
Міноборони нарахувало в ТЦК тисячі обмежено придатних
1News
2024-11-14T21:27:03Z
Відновлення бронювання через Дію: коли чекати і що відомо
24tv
2024-11-14T21:21:49Z
Через додаток "Резерв+" отримують відстрочку: кому доступна опція
InternetUA
2024-11-14T21:12:04Z
"Банки можуть померти": економіст зробив невтішний прогноз через зростання Bitcoin
Фокус
2024-11-14T21:57:42Z
Мінімальний продуктовий набір подорожчав на 40 грн: що далі
Знай
2024-11-14T21:12:56Z
ЄС наклав рекордний штраф на компанію Meta за порушення антимонопольного законодавства
24tv
2024-11-14T20:24:03Z
У США збудували джерело "зеленої" енергетики на звалищі відходів
InternetUA
2024-11-14T20:16:08Z
Ціни на газ у Європі досягли найвищого рівня за рік через загрози перебоїв із постачаннями з росії
iPress
2024-11-14T20:07:37Z
Китай купує нафту з Західної Африки, зменшуючи залежність від росії
iPress
2024-11-14T20:07:26Z
5 гектар українського бавовнику замало: для економічної доцільності треба сіяти 30 000
24tv
2024-11-14T20:06:30Z
Війна Ізраїлю та Хезболли вже завдала Лівану збитків на понад $8 мільярдів - Світовий банк
УкраинФорм
2024-11-14T19:33:10Z
Учасники «Великого будівництва» і фігурант розслідувань. Кому дісталося будівництво водогону до Миколаєва за 7,4 млрд грн?
ГЛАВКОМ NET
2024-11-14T19:27:35Z
Що не можна готувати в аерогрилі: названо топ-5 продуктів
24tv
2024-11-14T22:12:34Z
Скільки варити опеньки: секрети досвідчених господинь, перевірені поколіннями
24tv
2024-11-14T21:57:54Z
Рецепт вівсяного печива з пластівцями та горішками: Клопотенко розкрив секрети класичного десерту
Политека
2024-11-14T21:45:08Z
Як полагодити блискавку на курточці: це займе всього кілька хвилин
24tv
2024-11-14T21:12:12Z
Особистісний тест: те, що ви побачите першим, покаже вашу головну слабкість
TSN
2024-11-14T21:06:39Z
Форма великого пальця вказує на те, який у людини характер: пройдіть тест
TSN
2024-11-14T20:57:41Z
Як почистити золото в домашніх умовах, щоб воно блищало: найкращий засіб
GlavRed
2024-11-14T20:27:21Z
Авокадо тижнями не темнішатиме: ідеальний спосіб його зберігати
24tv
2024-11-14T20:24:20Z
Цей інгредієнт є в кожному холодильнику: секрет ідеального соусу для пасти від ресторанних шефів
24tv
2024-11-14T20:24:10Z
Ліга націй: перемога Норвегії та інші матчі туру
Football.ua
2024-11-14T22:12:13Z
Спорт чи реклама: Магучіх розсекретила, де більше заробляє грошей
24tv
2024-11-14T22:00:32Z
Вогняна Бех-Романчук оголила стрункі ніжки: запальні фото легкоатлетки
24tv
2024-11-14T21:51:18Z
Ліга націй. Франція не зуміла обіграти Ізраїль
Football.ua
2024-11-14T21:51:03Z
Італія мінімально обіграла Бельгію
Football.ua
2024-11-14T21:45:59Z
Англія взяла реванш у Греції та очолила групу B2
Football.ua
2024-11-14T21:42:03Z
Дзаппакоста пропустить до чотирьох тижнів через травму
Football.ua
2024-11-14T20:46:26Z
Скандальний російський тренер провалив Лігу націй: Казахстан покидає другий дивізіон турніру
24tv
2024-11-14T20:45:30Z
Боавішта може зникнути з футбольної мапи Португалії
Football.ua
2024-11-14T20:21:52Z
На фронті 138 зіткнень, Курахівський та Покровський напрямки залишаються для ворога пріоритетними
УкраинФорм
2024-11-14T22:12:00Z
Атака по Одесі: ракетний удар зруйнував квартиру відомої політологині Ганни Шелест
TSN
2024-11-14T22:06:20Z
Карта бойових дій в Україні станом на 15 листопада 2024 року
ГЛАВКОМ NET
2024-11-14T22:00:11Z
Це найбільше горе, – боєць розповів, що може викликати у нього сльози
24tv
2024-11-14T21:51:05Z
Сили безпілотних систем відбивають масований наступ росіян поблизу Рівнополя: потужне відео
24tv
2024-11-14T21:45:43Z
Військовий обурився поведінкою чоловіків у тилу: "Поки одні захищають..."
Знай
2024-11-14T21:30:56Z
В Одесі гримлять вибухи: місто масовано атакують ворожі БпЛА
GlavRed
2024-11-14T21:30:00Z
Бійці ЗСУ вийдуть з Курахового, але є один нюанс - Коваленко
GlavRed
2024-11-14T21:27:49Z
Окупанти вдарили по житловому будинку в центрі Одеси
ГЛАВКОМ NET
2024-11-14T21:21:45Z
У Росії готуються до відключення від світового Інтернету
TSN
2024-11-14T22:07:00Z
Китайці створили робота, який гасає по пересіченій місцевості, виконуючи акробатичні трюки
InternetUA
2024-11-14T21:52:56Z
До сліз: у мережі набрав популярності тренд про Різдво, зиму та дитячі спогади
24tv
2024-11-14T21:12:26Z
Науковці винайшли унікальну GPS-систему, що може шпигувати за людьми
InternetUA
2024-11-14T20:14:36Z
Відомі медіа La Vanguardia та The Guardian припиняють публікації в X через проблеми з модерацією
iPress
2024-11-14T20:07:06Z
Найтонші смартфони Android у 2024 році: який з елегантних гаджетів обрати
Фокус
2024-11-14T20:03:34Z
Цифровий музей: GOG запускає програму збереження класичних ігор для майбутніх поколінь
24tv
2024-11-14T19:54:56Z
Провідні газети Британії та Іспанії відмовилися від соцмережі Х
ГЛАВКОМ NET
2024-11-14T19:48:54Z
Мобільні процесори MediaTek, Qualcomm та Apple у Q3 2024 — хто поставив більше чипів та краще заробив на них
ITC
2024-11-14T19:43:57Z
На Харківщині схопили чоловіка, який вкрав смартфон у своєї колеги
InternetUA
2024-11-14T21:46:20Z
В Одесі після атаки росіян є загибла та поранені – ОВА
ГЛАВКОМ NET
2024-11-14T21:27:24Z
Росіяни вдарили по Одесі «Шахедами», загинула жінка
УкраинФорм
2024-11-14T21:25:01Z
Ракетний удар по Одесі: є влучення у житловий будинок
TSN
2024-11-14T21:18:16Z
Вбив людину ніжкою від стільця: у Вінниці затримано зловмисника
TSN
2024-11-14T21:06:34Z
На Хмельниччині працівницю банку підозрюють у привласненні коштів клієнтів
InternetUA
2024-11-14T20:21:07Z
В Одесі пролунав вибух
УкраинФорм
2024-11-14T20:03:19Z
Чоловік отримав 17 тисяч штрафу, бо прийшов оновити дані: справу розглянув суд
Политека
2024-11-14T20:00:58Z
«Відмивання» ₴16 млн. держкоштів: повідомлено про підозру поліцейському, який відмовився давати свідчення на допиті
Украина Криминальная
2024-11-14T19:54:27Z
Електромобіль замість генератора: lifecell тестує альтернативний спосіб живлення базових станцій в блекаути
ITC
2024-11-14T19:43:04Z
Більше не танцюйте зі скребком: як очистити лобове скло від морозу за лічені хвилини
24tv
2024-11-14T18:39:56Z
Фахівці розповіли, чи потрібно утеплювати двигун автомобіля на зиму
TSN
2024-11-14T16:54:02Z
Chery показала ефектний концепт Fulwin Hunting Wild
AutoCentre
2024-11-14T16:19:41Z
Mercedes-Benz представив один з найдорожчих у світі авто
ГЛАВКОМ NET
2024-11-14T15:15:38Z
HWA розповіла подробиці про рестомод Evo
AutoCentre
2024-11-14T15:04:53Z
Японія, зустрічай! Українці готуються до гоночного марафону «8 годин Фуджи»
AutoCentre
2024-11-14T15:04:13Z
Суперкар BYD Yangwang U9 підкорив легендарний Нюрбургрінг
AutoCentre
2024-11-14T13:04:32Z
Cadillac Vistiq 2025: розкішний електричний кросовер з автономністю 483 км, потужність 615 к.с. та ціною від $78,8 тис
ITC
2024-11-14T12:34:00Z