MY.UAНовини
«Бабель» привіз в Україну дев'ять іноземних журналістів ― більшість побували тут уперше і здивувалися, що все не так, як їм розказує російська пропаганда
«Бабель» привіз в Україну дев'ять іноземних журналістів ― більшість побували тут уперше і здивувалися, що все не так, як їм розказує російська пропаганда

«Бабель» привіз в Україну дев'ять іноземних журналістів ― більшість побували тут уперше і здивувалися, що все не так, як їм розказує російська пропаганда

Найцікавіші враження медійників.

На початку червня 2024 року команда «Бабеля» привезла в Україну девʼятьох журналістів — із Нікарагуа, Венесуели, Південної Африки, Нідерландів, Німеччини, Угорщини, Румунії та Болгарії. Вони побували там, де росіяни чинили воєнні злочини — в Мощуні та Бучі, поспілкувалися з секретарем РНБО, зафільмували Зону відчуження, стали свідками нічної ракетної атаки й численних повітряних тривог. Редактор англомовної версії «Бабеля» Антон Семиженко поспілкувався з деякими журналістами для подкасту «Вест-Сайд» — про те, що вони знали про Україну раніше і що думають тепер, про російську пропаганду у них удома і про зміни, на які їх надихали українці. Послухати подкасти повністю можете тут, а в цьому тексті читайте найцікавіші частини цих діалогів.

Оскар Шленкер, журналіст Deutsche Welle, Венесуела:

― Наші народи повʼязані. Коли у 2014 році почався Майдан, це мотивувало прихильників венесуельської опозиції вийти на вулиці. Того року ми мали найзапекліші протести. А уряд почав ув’язнювати й катувати людей. І я пам’ятаю, що на вулицях мітингувальники кричали: «Україна й Венесуела за єдність, гідність і свободу!».

— Як це звучить іспанською? 

― Venezuela, Ucrania, unidos en dignidad y en libertad. Венесуельці завжди стежили за тим, що відбувається в Україні. І коли почалося повномасштабне вторгнення, венесуельці відчули глибокий зв’язок з Україною, тому що в пам’яті людей ще свіже те, що сталося 10 років тому. [...]

— Інші журналісти, яких ми привезли, ділилися враженнями щодо відключень світла, в готелі через це на якийсь час зникла гаряча вода. Ви ж відповіли: облиште, для Венесуели в цьому немає нічого дивного.

― Так, я не шокований, коли вимикається електрика. Не шокований, коли немає води взагалі або просто гарячої. Я вдячний за все в плані комфорту чи послуг, тому що вдома ми часто стикаємося з цими проблемами. І мені ще щастить, бо живу в Каракасі, де з цим краще ― але я бував у інших регіонах Венесуели, і там справи геть кепські. Часто вимикають електрику, а деякі люди не мають водогону. Тому, коли немає гарячої води ― це не проблема для мене. Просто вода ― це вже добре. Вона зробить свою справу.

Проросійське графіті в Каракасі, Венесуела

— Як працювати журналістом у такому жорсткому політичному режимі?

― Це нелегко. Ось зараз із вами я розмовляю вільно, але в глибині душі думаю: що я можу сказати? Чого не можу, щоб мене не переслідували потім? [...] Ну й у Венесуелі журналістика ― дуже низькооплачувана професія. Непросто навіть купити собі нове взуття ― а, як у нас жартують, це важлива частина журналістського обладнання, бо у взутті краще тікати від поліцейських. Іноді доводиться це робити. [...] 

Журналістика колись починалася з людей, які розповідали історії біля вогнища. Якщо нам доведеться повернутися до цього ― так і буде. Завжди є вихід ― наприклад, двоє відомих венесуельських журналістів почали писати новини на папері й зачитувати їх в автобусах і метро. Цей проєкт називається Bus TV. До цього нам теж доводиться доходити ― щоб інформувати наших людей, сусідів, суперників. 

— TV у сенсі телебачення?

― Так, автобусне телебачення.

— А чому? Вони знімають це на відео?

― Ні. Вони вирізають щось на кшталт картонного телевізора ― і читають новини ніби з нього. І, з одного боку, це здається чимось захопливим і креативним. А з іншого це демонструє, до чого нас довели. До таких злиднів та обмежень, що ми змушені читати новини з папірця в автобусі, щоб мати хоч якусь інформацію, крім пропаганди. [...]

— Як венесуелець як ви ставитеся до міжнародних інституцій, які мають встановлювати справедливість? 

— Я думаю, що ми живемо в складний час, який впливає на міжнародні інституції. Зараз нелегко, і всі хочуть справедливості так, як вони її бачать. Я не наважуся судити суддів, але міжнародні кримінальні суди, ООН, НАТО, всі ці установи, які прагнуть зробити світ кращим, просто намагаються еволюціонувати разом із тими катастрофами, крізь які проходять люди. А це завжди проблематично. Це потребує часу, а в людей немає стільки терпіння, особливо в наші дні, коли все відбувається так стрімко. Через цифрову епоху люди очікують, що їхні проблеми розв'яжуть як не сьогодні, то завтра. А ми, журналісти, трохи цинічніші, мабуть, бо знаємо, що на це потрібно більше часу. [...] Думаю, ми вже й до пенсії доживемо, а все ще висвітлюватимемо те, що відбулося два роки тому.

Журналісти в сімʼї самоселів у Зоні відчуження.

Дора Луз Ромеро, журналістка видання La Prensa, Нікарагуа (через переслідування змушена жити в Мексиці):

― Я натрапила на чимало речей, яких раніше не розуміла. Думаю, що й нікарагуанці їх не розуміють. Наприклад ― на що схожа війна тут? Бо в Києві таке відчуття, що нічого не змінилось. І справді, минуло вже кілька років від початку повномасштабного вторгнення, люди адаптувались. Але якщо почати спілкуватися ― виявиться, що це лише поверхневе враження. І що насправді люди мають повʼязані з війною важкі історії, вони когось втратили, залишили свою домівку, істотно змінили своє життя. Все це існує за фасадом міста, в якому ви спокійно можете гуляти, вечеряти в ресторані й таке інше. 

[...]

Там, звідки я приїхала, чимало людей узагалі не знають, що тут досі війна. У мене в Мексиці є знайомі, які раніше були журналістами, а тепер займаються звʼязками з громадськістю. І вони спитали мене: «Ну, ти ж туди як туристка їдеш?» Тож це одна з причин, чому я вирішила приїхати ― просто розповісти, що і як тут відбувається. Сподіваюсь, у мене вийде бути достатньо чесною, щоб передати справжню картину подій. 

Учасники престуру на ЧАЕС.

— Тобто я правильно розумію ― ваші мексиканські знайомі думали, що війна вже закінчилася? 

 ― Так, деякі. Вони думали: якщо я туди їду ― значить, війни там уже немає.

[...]

Я помітила, що тут усе таке ― не впевнена, чи правильно вживаю це слово, але розкішне, з позолотою. Це було перше моє враження. Також ― і це те, що мені подобається в Європі, ― тут ти можеш багато гуляти містом. У Латинській Америці міста до цього не пристосовані.

Зрештою багато нового для мене було в історіях, не в місцях. У селі за Києвом, де йшли бої, я спитала місцеву жительку, чи почувається вона там у безпеці. Вона відповіла, що ні ― але це її дім, вона залишається в ньому й вірить у перемогу України. Мене дуже дивує, що люди тут настільки позитивно налаштовані. Але я розумію, що це теж частина життя у війні. Яка мене чи не найбільше вразила.

Іще з нами до Чорнобиля їздила перекладачка, і ми розговорилися. Вона розповіла мені, що її тато загинув на війні, а брат отримав поранення. І вона курила й сказала: «Я кинула курити, а тоді сталось усе це ― і я знов курю». І я навіть не знала, як реагувати на таке. Що я мала б сказати? Чи тут краще просто промовчати?

І це простий факт ― але скільки всього в ньому. Ви кидаєте курити, тому що, наприклад, турбуєтесь про своє здоровʼя. А тоді стається усе це ― і вам стає байдуже на здоровʼя, воно вже не має значення. Тому я намагаюсь відчути, як це ― бути у війні. Що тут важливо? Що було важливим під час бойових дій? Думаю, ці деталі найбільше на мене вплинули. Ця історія про куріння ввібрала стан життя у війні для мене. 

Йоана Пелехатий, редакторка видання Scena9, Румунія:

— Ви сказали, що раніше українці та румуни мало знали одне про одного, і це відчувалось. А що румуни дізналися про українців тепер?

― Якщо дуже загально ― це те, що ми дуже схожі. Я чула це з обох сторін. Наприклад, одна жінка родом з Одеси ― тепер моя подруга ― сказала: «У вас є Чорне море ― як і в нас. Більшість із вас ― православні християни. У вас є гори ― і в нас є». 

— А які емоції у румунів зараз? Деякі біженці у вас уже понад два роки. Чи є якесь напруження, як, наприклад, у польському суспільстві? 

― На початку поширеним наративом ― який, як я підозрюю, могли вкинути ззовні, ― був такий: «О боже, подивіться на цих українців з їхніми дорогими автомобілями. Чому ці багаті українці тікають? Чому вони не залишаються, щоб допомогти своїй країні? Подивіться на цих українських жінок із їхніми довгими нігтями й гладким волоссям. Вони ж тікають від війни ― чому для них так важливо мати гарний вигляд?» І це були досить поверхневі, злі речі.

А зараз усе змістилося до ще небезпечнішого наративу. Цей рік у Румунії ― рік важливих виборів. Мерів міст, до Європарламенту, тоді до нашого парламенту ― і президентські. І, звичайно, в такий час російська пропаганда активізується. Зараз наратив полягає в тому, що українці беруть гроші в румунської держави ― що неправда, бо це гроші ЄС. І ті, хто подається на допомогу, мають довести, що вони шукають роботу, що їхні діти навчаються ― в Україні онлайн чи в Румунії.

Я розмовляла з українцями, які живуть на півночі Румунії, близько до кордону. Одна з українок сказала мені: «Знаєте, я не розумію, чому ви думаєте, що я хочу тут щось у вас вкрасти. Це не так. Я готова виконувати будь-яку роботу. Я готова вчити вашу мову. Я готова залишатися тут, доки триватиме війна». 

Проукраїнське графіті в Бухаресті.

[...]

— Чи є нерозв'язані проблеми в румунській історії, які потребують правосуддя?

― Я назвала б дві з недавньої історії. Широко ігнорують і не викладають у школах те, що Румунія поступається лише нацистській Німеччині за кількістю вбитих євреїв ― зокрема в Україні, включно з Одесою та її околицями. Особисто я, на свій превеликий сором, дізналася про це протягом останніх десяти років, а мені подобається думати про себе як про людину освічену, яка цікавиться історією. Я не знала про це. По-друге, ми, якщо я не помиляюся, єдина чи одна з дуже небагатьох країн колишнього соцтабору, де після часів комунізму не було люстрації. Зрештою, той режим офіційно засудив Траян Басеску, один із наших колишніх президентів. Але він просто усно сказав: так і так, це було погано. Цього замало. 

— Ніхто не поніс відповідальності. 

― Ніхто не потрапив до в’язниці. І не тільки за те, що сталося до 1989 року, ― за людей, убитих під час революції. Але й за людей, побитих на вулицях під час шахтарських заворушень у 1990 році й після цього. Розгляд судової справи про революцію постійно відкладається ― по суті, влада чекає, доки причетні до неї люди помруть. Вони чекають, поки помре наш перший президент після 1989 року Йон Ілієску. Йому 94 роки ― тож це, мабуть, буде доволі скоро.

Журналісти на ЧАЕС говорять про полонених нацгвардійців.

Свєтослав Тодоров, журналіст видань «Капитал» та Balkan Insight, Болгарія:

— Мені пощастило бути в Болгарії у 2016 році й спілкуватися з вашими соціологами, політологами та істориками. І спостерігати за життям у Софії та обласному центрі Русе. Тоді мене вразили дві речі. Перша ― що в Болгарії, особливо серед молоді, був сильний сентимент до комуністичного минулого. Люди ніколи не відчували репресій, обмежень того життя ― і їм здається, що це щось хороше й тоді було краще жити, ніж у складних умовах свободи. А друге ― у вас під центральною площею, де стоять будівлі парламенту, уряду й канцелярії президента, у підземному переході були сувенірні крамниці. А в них ― багато футболок із Путіним, КДБ чи СРСР. А як із цим справи зараз? Чи змінило щось у болгарському суспільстві повномасштабне вторгнення Росії в Україну?

― Думаю, ці футболки цілком і досі можуть там продаватись. Але це напряму стосується того, що Болгарія не дуже добре формулює та розповідає свою історію. Немає чіткого трактування подій минулого, багато уроків не засвоєно, багато чого подається під різними викривленими кутами. Це робить болгарське суспільство вразливим і для ультралівих, і для ультраправих наративів. Бо всі ці версії, всі ці історії подобаються людям. І зокрема й через це, я думаю, люди в нас ставляться до глобальних подій як до телешоу. Путін для них ― фігура попкультури. Він у Болгарії несправжній, це просто образ. І я б не сказав, що в нас багато людей щиро схиляються до якоїсь промосковської позиції. Просто у багатьох це прийняття образу Путіна ― реакція на розчарування від хаотичної місцевої політики та власної якості життя.

Прихильник Путіна в центрі Софії.

Є багато різних поглядів на те, якою має бути Болгарія, навіть серед урядовців і громадських активістів. Громадяни часто розгублені, що виливається у євроскептицизм, у розчарування колективним Заходом ― що б це не означало сьогодні. Тому є вразливість до російської пропаганди. Тому, наприклад, у перші місяці повномасштабного вторгнення Росії в нас було багато плутанини. У великих містах країни була (і досі є) широка підтримка України. І серед болгар, і серед українців, які там живуть, і серед опозиційно налаштованих росіян. Але якщо заїхати в менші міста й села ― там можна почути різні думки.

І в суспільстві сформувався розподіл: бути за Україну ― це справа для буржуазії з центру міста. Звісно, я сильно спрощую. Але, наприклад, основні реформістські партії Болгарії ― проєвропейські, проукраїнські ― в плані електорату замикаються на столиці й кількох найбільших містах. А що далі звідти ― то нижча явка. На останніх виборах вона склала 34%.

Під час поїздки на ЧАЕС.

Болгарські вибори ― цікава й заплутана тема. У нас щойно завершилися шості парламентські вибори за три роки, і в наступному парламенті буде три проросійські партії. Є ультраправе «Відродження», найпряміший канал проросійської пропаганди. Є Болгарська соціалістична партія, правонаступниця Комуністичної партії, яка вже давно повільно занепадає. А ще в нас з’явилась абсолютно нова партія, яка називається «Велич». Жодне медіа не прогнозувало їм хороших результатів ― а вони отримали 5% при прохідних 4%. Через свою популярність у TikTok, YouTube і Telegram. Їхня риторика ― про нейтралітет, щоб Болгарія жила сама по собі, не залежала від когось ні на сході, ні на заході. Мовляв, Болгарія має тисячолітню історію й не має озиратись ані на Брюссель, ані на Москву. Хоча якраз останній така позиція й вигідна.

Виборці цих трьох сил підозріло ставляться і до НАТО, і до України. Але вони розрізнені й на спільні рішення ― принаймні зараз ― не здатні. Наші партії, що підтримують ЄС, теж розділені.

І на такому фоні всі міжнародні справи здаються такими, що відбуваються з кимось іншим. Для болгар це як реаліті-шоу, як проєкт на Netflix. Носіння футболки з Путіним ― це ознака бунтарства, а не солідарність із воєнним злочином.

Розмальований памʼятник радянським військовим у Софії. 

Флоріс Котце та Гован Віттлер, редактор і журналіст розслідувальної програми Carte Blanche, Південно-Африканська Республіка:

Гован: У ПАР аудиторія розділена у своєму сприйнятті війни між Україною та Росією, тому що в нас усе ще існує значна підтримка Москви. І є заперечення масових поховань, воєнних злочинів, провини російської держави щодо України. Багато південноафриканців не вважають, що Україна в цій війні ― жертва. 

— Вони думають, що Україна спровокувала війну? 

Гован: Ні, вони думають, що українці не хочуть її припиняти. Що вони хочуть продовжити воювати. Не тому, що вони можуть не мати іншого вибору. А ти, Флорісе, як думаєш? Вони очікують, що українці просто скажуть: «Гаразд, Росіє, поговорімо»?

Флоріс: Під час цієї поїздки я зрозумів одну річ. Ніхто з українців, з якими ми говорили на камеру чи ні, не хоче вести переговори з росіянами. І це багато що говорить про українське мислення. Ніхто не хоче здаватися. Попри те, наскільки це важко. І це неймовірно ― мати стільки мотивації, щоб не здаватися. 

Гован: Але ми також не знаємо, чи реалістична ця мотивація з огляду на стан справ. Про це судитиме наша аудиторія.

Варто не забувати, що Південна Африка з’явилася в результаті переговорів. І це важлива особливість її існування. Зіткнувшись із перспективою війни, ми вирішили вести переговори навіть із ворогом, якого ненавиділи. І ми створили нову демократію, інклюзивну та різноманітну, яка ґрунтується на принципі прощення. А зараз наші глядачі дивляться на українську ситуацію й чують: «О ні, тут немає простору для переговорів». Моя реакція на це ― типово південноафриканська.

— Але інша сторона не хоче, щоб ми взагалі існували.

Гован: І в нас так було. Так думали білі про чорних. Були підриви електростанцій, багато тероризму. [...] Ми просто хочемо підштовхнути читачів подумати, які обставини цієї війни. Де ваше майбутнє? Бо з того, що ми зрозуміли в Україні ― хтось один має померти. Або Росія має бути повністю ліквідована й розгромлена, або Україна. І, на нашу думку, це нереалістично.

[...]

— Ви сказали, що ретельно перевіряли, хто такі «Бабель», що це за поїздка, хто нас фінансує, із ким ми можемо бути повʼязані. Які у вас були побоювання? Що ми будемо просувати пропаганду? 

Флоріс: Що захочете пропагандистський матеріал, так. 

Гован: Що ви поставите під загрозу нашу редакційну незалежність. Що співпраця з вами не буде розумним рішенням для нашої програми. Ми дуже обережні. Коли зрозуміли, що матимемо в Україні достатньо свободи ― заспокоїлись. Якщо хочете дізнатися про процес, як ми вирішували, то це було так. Ми отримали повідомлення від «Бабеля», від Оксани Коваленко, у соцмережах. Я переслав його своїм редакторам зі значним скепсисом. Прокоментував його десь так: «Це з Twitter. Не думаю, що цьому можна довіряти, але гляньте». 

Тоді наш спеціальний відділ почав перевіряти дані про «Бабель» ― щоб переконатися, що маємо справу зі справжньою та якісною редакцією. Вони підготували відповідь, у якій було трохи історії «Бабеля», приклади ваших текстів, те, як «Бабель» висвітлював українську війну, інформація про керівництво «Бабеля», про головну редакторку, і список ваших грантодавців. І той факт, що «Бабель» увійшов до переліку дев’яти найнадійніших і найбільш етичних видань в Україні, додав нам упевненості. 

Тоді ми ще раз обговорили все у своїй редакції. І надіслали «Бабелю» повідомлення, що ми, раптом що, не будемо дотримуватися рекомендованої вами точки зору. Так же, Флоріс? 

Флоріс: Саме так. Наш головний редактор Джон Вебб сказав: «Ми маємо чітко заявити, що ті, хто нас запрошує, не зможуть вплинути на жоден кадр, на жодне повідомлення в сюжеті». Я підготував листа, надіслав його «Бабелю».  І одразу прийшла відповідь: «Без проблем».

Гован: Так, без проблем. 

Флоріс: Тоді ми зрозуміли, що зможемо бути обʼєктивними. І стало набагато комфортніше.

Гован: І в перший же день, коли ми сюди приїхали, то сказали: «Ми самі стукатимемо у двері, щоб поговорили з людьми, яких “Бабель” не готував». [...] Ми змогли провести інтерв’ю з генеральним прокурором наодинці, без присутності будь-кого з «Бабеля». Хоча, мабуть, ми завдали вам чимало незручностей.

— Насправді ми раділи, що до нас із Південної Африки їдуть телевізійники, бо телебачення часто означає широку аудиторію.

Гован:

― Чому ви не запросили більше телевізійників? 

— Це палиця з двома кінцями. У нас була можливість привезти лише десятьох людей ― і чимало залежало від того, звідки хто їхатиме. Телевізійники їздять парами, і що більше їх запросимо, то менше буде медіа загалом. Ми ще думали запросити знімальну групу з Сербії ― це було цікаво, оскільки в Сербії поширена проросійська позиція. Але журналістка, з якою ми спілкувалися, завагітніла й не змогла приїхати. 

Флоріс: І це навіть технічно не міг бути хтось із Росії? Ви не запрошували нікого з Росії?

— Ні, не запрошували.

Флоріс: Цікаво, чому б і ні? Жартую, звісно.

— А я відповім серйозно. Складно уявити якісну й чесну роботу російського медіа в Україні. Того медіа, яке продовжує працювати в Росії, а не у вигнанні на кшталт «Медузи» чи «Нової газети».

Гован: Звідти вигнали незалежні медіа? 

[...]

Гован: У теперішньому сценарії майбутнє ― це винищення одне одного. Але ж стільки є сімей, в яких частина людей в Україні, а частина в Росії. Мені важко уявити, щоб я не їздив до своїх родичів у Зімбабве, навіть якщо я не люблю Зімбабве.

— А що істотне для існування сімʼї? Це турбота, доброта ― і так далі. Є дуже багато прикладів, коли родичі з Росії просто перестали турбуватися про те, як там їхні рідні в Україні. Я маю родичів у Росії ― і вони навіть не дзвонили, щоб дізнатися, як ми. Чи ми взагалі живі? Чи не вбили нас ті, хто окупував наше місто? Як ми живемо? Де беремо їжу? 

Флоріс: Важко уявити таку ненависть, таку деспотичну ненависть. 

— Переконання стали важливішими за родинні зв’язки. Я знаю багато людей, які більше не спілкуються зі своїми родичами з російської сторони. Тому що йдеться про людські цінності, про різні світогляди. І пройде дуже багато часу, доки слово «примирення» стане доречним ― якщо взагалі стане.

Гован: Але таке враження, що воно стане актуальним. Зараз це важко уявити ― але якщо цього не буде, я впевнений, це буде вічна війна.

[...]

— Ви ретельно перевіряєте інформацію й загалом дуже прискіпливі при виробництві програми. І це у світі соцмереж, телеграм-каналів та інших медіа, які й близько не такі ретельні чи чесні ― але мають популярність, впливовість і гроші. Наскільки виправдовують себе зусилля, яких докладає Carte Blanche? 

Гован: Виправдовують. Ми можемо судитися з урядом ― і вигравати. Є правозахисні організації, які звертаються до суду, ґрунтуючись на наших матеріалах. Ми зробили історію про чоловіка, який крав гроші в дітей з ДЦП, ― тоді прийшли адвокати і допомогли дітям завдяки нашій програмі. Carte Blanche ― це те, що спонукає до змін. Це і в нас на логотипі є: «Правда, що приводить до змін». Ми розповіли про катівню в нашій армії ― і наступного дня керівник армії провів брифінг для медіа, щоб нам відповісти. І з нами нічого не сталося, ми не мали неприємностей ― через впливовість, яку нам дає наша репутація.

Гован Віттлер під час зустрічі з дирекцією ЧАЕС.

— У мене, мабуть, останнє запитання й воно стосується теми справедливості, зокрема міжнародних судів. У Південної Африки теж непроста історія ― чи допомогли юристи полегшити якісь болі вашого суспільства?

Гован: У нас була Комісія правди та примирення, яка почала роботу після епохи апартеїду. Люди зізнавалися, що скоювали злочини. Але в судовому порядку їх ніколи не переслідували.

— Тобто не було жодних юридичних наслідків?

Гован: Не було. 

— Чому?

Гован: Бо наша прокуратура не порушувала справ. Коли ти йдеш на компроміс і миришся ― ти, власне, йдеш на компроміс.

Нам цікава тема України та правосуддя також тому, що Південна Африка подала на Ізраїль до Міжнародного суду ООН, щоб отримати рішення щодо геноциду в Газі. Я запитав українського генпрокурора: якщо міжнародне право не може зупинити Ізраїль від бомбардування міста Рафах, то як воно зупинить Росію від бомбардування України? Чому інша ядерна держава має поважати міжнародне право, коли Ізраїль його не поважає? Яке право мають Сполучені Штати просити Росію поважати міжнародне право, якщо його не поважає Ізраїль, який є партнером США? Це велике питання, яке стоїть над усіма спробами дотриматися міжнародного права.

Взагалі це справедливо і правильно ― домагатися таких наслідків для воєнних злочинів. Але зараз ми живемо в умовах сумнівів щодо легітимності міжнародних інституцій.

Ізраїльсько-палестинська війна зараз є найважливішою справою нашого часу. Вона навіть важливіша за російсько-українську війну, тому що союзники Ізраїлю ― провідні сили на Заході. А в суспільстві у нашій частині світу панує думка, що провідні сили на Заході ― недоторканні й це несправедливо. Ну, а Україна ― союзник Заходу.

Флоріс: Уявімо, що вийде створити трибунал щодо цієї війни, буде якийсь результат щодо Путіна й інших. Акт агресії засудять. Чи допоможе цей трибунал запобігти майбутнім війнам? Мій колега щойно сказав, що ні, не допоможе.

Гован: Тому що був Нюрнберзький процес, а тоді війни в Іраку й Афганістані. І їх розвʼязали ті, хто переміг у Нюрнберзі. Розумієте, що я кажу? Глобальний Південь домінує у світі за кількістю населення. Латинська Америка, Африка, Індія, Китай. А зараз зʼявляється розкол між Північчю та Півднем. 

Війни, які тривають зараз, або змусять створити спільну основу, де всі у світі погоджуються, що правил порушувати не можна нікому, ― або вони зміцнять сприйняття того, що ці правила стосуються лише Глобального Півдня. Якою була реакція, коли прокурор МКС сказав, що вони розглядають можливість видачі ордера на арешт Біньяміна Нетаньягу? Що сказали в Америці? Вони відкинули це. Джуліан Ассанж викрив очевидні воєнні злочини, які скоїли в Іраку та Афганістані, ― і зараз він у в’язниці. Саме тому китайсько-російський альянс сприймається Південною Африкою як щось потенційно хороше. Щось, що може покращити баланс у світі.

Команда «Детектора медіа» понад 20 років виконує роль watchdog'a українських медіа. Ми аналізуємо якість контенту і спонукаємо медіагравців дотримуватися професійних та етичних стандартів. Щоб інформація, яку отримуєте ви, була правдивою та повною.

До 22-річчя з дня народження видання ми відновлюємо нашу Спільноту! Це коло активних людей, які хочуть та можуть фінансово підтримати наше видання, долучитися до генерування спільних ідей та отримувати більше ексклюзивної інформації про стан справ в українських медіа.

Мабуть, ще ніколи якісна журналістика не була такою важливою, як сьогодні.
Долучитись
Поділитися
Поділитися сюжетом
Джерело матеріала
Що буде, якщо говорити по телефону під час зарядки: наскільки безпечно так робити
InternetUA
2025-02-12T06:43:14Z
Вчені розкривають амбітний план виявлення темної матерії в космосі
Portaltele
2025-02-12T06:28:49Z
Не лише перепади напруги: що насправді шкодить смартфону під час зарядки
InternetUA
2025-02-12T06:22:28Z
У Туреччині виявлено гігантський розлом земної кори завдовжки 1500 кілометрів
ГЛАВКОМ NET
2025-02-12T06:12:06Z
У Таїланді знайшли стародавні скам'янілості тварин у печері
УкраинФорм
2025-02-12T04:09:36Z
MacBook Pro у новому дизайні з OLED-екраном вийде у 2026 році
InternetUA
2025-02-12T04:01:37Z
ЄС хоче залучити 200 млрд євро у розвиток штучного інтелекту
InternetUA
2025-02-12T03:01:07Z
Як перетворити телефон на сигналізацію: експерти розповіли про корисні налаштування
Политека
2025-02-12T02:00:36Z
Китай та NASA зупинятимуть астероїд "найвищого ризику", який невдовзі може впасти на Землю
Фокус
2025-02-12T01:30:28Z
Печиво з записками: чаруємо других половинок на День закоханих
24tv
2025-02-12T06:39:18Z
Ребус для тих, у кого чудовий зір: треба за 3 секунди знайти цифру 8
GlavRed
2025-02-12T04:27:42Z
Без йоду і прямо в магазині або вдома: як швидко перевірити якість срібла
GlavRed
2025-02-12T04:27:10Z
Гороскоп на завтра 13 лютого: Близнюкам - полегшення, Дівам - сюрприз
GlavRed
2025-02-12T04:27:07Z
Впораєтеся за 10 хвилин: як приготувати трубочки з лаваша з ситною начинкою
Telegraf
2025-02-12T04:15:56Z
Таким позаздрять навіть американці: готуємо ковбойські крильця в пікантному соусі
24tv
2025-02-12T04:09:50Z
Леви досягнуть бажаного успіху: гороскоп на 12 лютого
24tv
2025-02-12T03:00:18Z
14 лютого принесе незабутні моменти: астрологи назвали ТОП-4 знаки зодіаку
GlavRed
2025-02-12T01:27:35Z
Тільки 1% людей впорається із завданням: знайдіть власника собаки за 5 секунд
GlavRed
2025-02-12T01:27:33Z
На Дніпропетровщині 42-річний чоловік ножем завдав тяжких травм дружині
Украина Криминальная
2025-02-12T06:42:31Z
У Британії під дитячим майданчиком виявлено майже 200 бомб
ГЛАВКОМ NET
2025-02-12T06:39:14Z
Стався великий розліт уламків: влада розповіла деталі удару по Кривому Рогу
24tv
2025-02-12T06:21:22Z
У ДСНС розповіли про наслідки ворожої атаки на Київ 12 лютого
TSN
2025-02-12T06:21:14Z
На Київщині триває ліквідація наслідків масованої ракетної атаки РФ
ГЛАВКОМ NET
2025-02-12T06:21:13Z
У Кривому Розі масштабні руйнування внаслідок ракетної атаки
ГЛАВКОМ NET
2025-02-12T05:57:05Z
У Миколаївській області на об'єкті інфраструктури виникла пожежа внаслідок падіння уламків дрона
УкраинФорм
2025-02-12T05:54:57Z
Ракетна атака на Київ: в Оболонському районі одна людина загинула і четверо постраждали
УкраинФорм
2025-02-12T05:42:34Z
Росія вдарила балістикою по Києву: є загиблий та постраждалі
24tv
2025-02-12T05:27:20Z
Вінісіус прокоментував чутки про Саудівську Аравію
Football.ua
2025-02-12T06:43:06Z
Евертон — Ліверпуль. Напередодні
Football.ua
2025-02-12T06:40:49Z
Трубін знову перетнеться в Лізі чемпіонів із росіянином: чого чекати від матчу Бенфіка – Монако
24tv
2025-02-12T06:33:02Z
ЧС-2025 з біатлону розпочинає змішана естафета
УкраинФорм
2025-02-12T06:00:01Z
Cрна – про дороговартісного новачка Шахтаря: Йому потрібен час
1News
2025-02-12T05:19:14Z
Селтік — Баварія: прогноз букмекерів на матч Ліги чемпіонів
Football.ua
2025-02-12T05:16:32Z
Українська збірна за день здобула 15 медалей на Іграх Нескорених
УкраинФорм
2025-02-12T05:15:39Z
Україна виборола перші медалі на Іграх Нескорених
УкраинФорм
2025-02-12T02:30:54Z
Футболіста Девіда Бекхема викрили у зв'язках із РФ
ГЛАВКОМ NET
2025-02-11T23:39:26Z
Дві області найбільше підморозить. Хто ризикує лишитися без світла на День всіх закоханих
Telegraf
2025-02-12T06:48:18Z
На фронті за добу зафіксували 95 боєзіткнень, з них 30 - на Покровському напрямку
УкраинФорм
2025-02-12T06:39:02Z
В одному з районів Києва частково зникло світло
TSN
2025-02-12T06:36:33Z
Прийшли, побачили, знищили: штурмовики "Скали" зачистили село Піщане під Покровськом
24tv
2025-02-12T06:33:35Z
Нічна атака на Миколаївщину: ППО збила два "Shahed", уламки спричинили пожежу
24tv
2025-02-12T06:27:00Z
Росіяни минулої доби поранили трьох жителів Донеччини
УкраинФорм
2025-02-12T06:24:24Z
Аби уникнути подвійної оплати: скільки часу потрібно зберігати квитанції за комуналку
24tv
2025-02-12T06:21:43Z
Нічна атака на Київ: загиблий, поранені та зруйновані будівлі
Vlasti
2025-02-12T06:21:32Z
Полтавщина знову з газом після російської ракетної атаки 11 лютого
Лига
2025-02-12T06:18:38Z
Культовий мультфільм повернувся на Netflix: 5 цікавих фактів про "Шрека", яких ви могли не знати
24tv
2025-02-12T06:27:57Z
Молода дружина Цекало продовжує дивувати шанувальників своєю худорбою
GlavRed
2025-02-12T06:27:56Z
Перший погляд на локацію «Аватар 3» — повна протилежність попереднім фільмам
ITC
2025-02-12T05:58:44Z
Український анімаційний фільм «Я померла в Ірпені» отримав нагороду у Франції
ГЛАВКОМ NET
2025-02-12T02:15:49Z
Після семи років разом і народження двох дітей: зірка Володаря перснів одружився
GlavRed
2025-02-12T00:27:41Z
Тарас Цимбалюк різко скинув вагу і показав, який тепер вигляд має
GlavRed
2025-02-12T00:27:02Z
Євробачення-2025: конкурсну пісню для учасниці від Ірландії написала росіянка
GlavRed
2025-02-11T23:27:15Z
"Вона пропагує": зрадниці Лоліті пред'явили звинувачення в РФ
GlavRed
2025-02-11T21:27:08Z
Як виглядав перший музичний кліп в українському шоубізнесі та хто його створив
24tv
2025-02-11T20:39:37Z
«Контракт 18-24»: які бойові посади можуть обіймати молоді добровольці
ГЛАВКОМ NET
2025-02-12T06:48:12Z
Росія запустила 6 балістичних ракет і понад 120 дронів: скільки ворожих цілей знищено
24tv
2025-02-12T06:42:38Z
“Русскій мір” в Африці. Залишки ПВК “Вагнер” у ЦАР перетворилися на звичайних бандитів, вони грабують і тероризують населення
Украина Криминальная
2025-02-12T06:42:13Z
Пенсія по інвалідності у 2025 році: як змінилися виплати
Политека
2025-02-12T06:42:07Z
Стало відомо, скільки українських захисників набули статусу УБД автоматично
Хвиля
2025-02-12T06:36:13Z
Збирає кошти для армії РФ: колишня українська сумоїстка заочно отримала 12 років ув'язнення
УкраинФорм
2025-02-12T06:28:02Z
Освітяни пояснили, чому українські діти відстають у навчанні
Знай
2025-02-12T06:21:14Z
У Херсонській області минулої доби через ворожі удари були поранені троє людей
УкраинФорм
2025-02-12T06:10:28Z
Які види допомоги можуть отримати українці у Польщі
Знай
2025-02-12T06:06:23Z
Мене ніхто не бʼє: чому виникають синці навіть без травм
24tv
2025-02-12T06:06:39Z
Щоб не кристалізувалося та не гусло: як правильно зберігати відкрите згущене молоко
24tv
2025-02-12T05:24:51Z
Навесні ліки мають подешевшати: що зараз корисно знати, вирушаючи до аптеки
Комсомольская правда
2025-02-12T05:04:03Z
Експерт назвав секрет вживання кави, який допоможе жити довше
ГЛАВКОМ NET
2025-02-12T04:54:37Z
Якщо ви хочете прожити довше, подбайте про свій мозок – і ось як це слід зробити
24tv
2025-02-12T04:24:02Z
Українцям прикриють безкоштовну медицину у Польші
Знай
2025-02-12T04:06:08Z
На Одещині створять п’ять реабілітаційних центрів для постраждалих унаслідок війни
УкраинФорм
2025-02-12T01:48:28Z
Обмежено придатні можуть стати порушниками обліку: чому та як цього уникнути
Telegraf
2025-02-11T23:30:38Z
Науковці з’ясували, у який час доби люди відчувають себе найщасливішими
ГЛАВКОМ NET
2025-02-11T23:09:57Z
Чи є в України час на податкові зволікання та щоденні бюджетні втрати?
ZN UA
2025-02-12T06:34:00Z
Курс валют на 12 лютого: скільки коштує долар і євро
AIN
2025-02-12T06:33:07Z
Не всі пенсіонери отримають підвищення пенсії: хто залишиться без індексації у березні та з яких причин
Политека
2025-02-12T06:27:26Z
Україна та ЄБРР підписали договір на оновлення парку електровозів «Укрзалізниці»
Agravery
2025-02-12T06:22:13Z
Два тижні холодів і тривоги. Що буде з електрикою і газом в Україні до кінця зими
Фокус
2025-02-12T06:15:33Z
Пенсійні виплати: хто може отримати менше цього року
ZN UA
2025-02-12T06:04:45Z
В Україні зросли ціни на фуражну кукурудзу
AgroNews
2025-02-12T06:04:14Z
Мешканці яких областей можуть отримати гроші на купівлю дров
24tv
2025-02-12T06:03:09Z
Правила проведення індексації у 2025 році: про це потрібно знати пенсіонерам
24tv
2025-02-12T05:51:54Z
Чому не можна заправляти авто з увімкненим двигуном: відповідь знають одиниці
GlavRed
2025-02-12T06:42:52Z
Кросовер та сітікар: VinFast готує одразу два електромобілі
AutoGeek
2025-02-12T06:42:02Z
Названо ТОП-10 найпопулярніших в Україні вживаних авто з-за кордону
ЗаРулем
2025-02-12T06:06:09Z
Як запустити двигун авто під час морозу: поради для водіїв
ТСН
2025-02-12T04:48:50Z
Українці масово відмовляються від євроблях: як змінилися смаки водіїв
Хвиля
2025-02-12T04:24:39Z
Заощадити можна понад 8 000 грн на рік: механік назвав секретну кнопку у авто
GlavRed
2025-02-11T22:27:58Z
Як перевірити авто з Європи, США та інших країн за VIN-кодом?
ГЛАВКОМ NET
2025-02-11T20:45:52Z
Більшість не знає: чому не варто використовувати литі диски на авто взимку
GlavRed
2025-02-11T20:27:15Z
Volvo модернізував процес зарядки електромобілів та гібридів
AutoGeek
2025-02-11T19:36:48Z
Трамп допустив, що Україна колись може стати "російською"
24tv
2025-02-12T06:48:20Z
Команда Маска урізала фінансування досліджень Міністерства освіти США
InternetUA
2025-02-12T06:43:14Z
Росіяни вкотре атакували Кмївщину ракетами та дронами: фото наслідків обстрілу
ZN UA
2025-02-12T06:43:10Z
Трамп побачив в діях Росії надію на завершення війни в Україні. Про що йдеться
Telegraf
2025-02-12T06:40:28Z
США вперше після інавгурації Трампа направили ракетний есмінець через Тайванську протоку
УкраинФорм
2025-02-12T06:33:56Z
Трамп підтримав плани масштабного скорочення чисельності держслужбовців та розширив повноваження Маска
ZN UA
2025-02-12T06:30:24Z
Фон дер Ляєн заявила Венсу про прихильність ЄС до справедливого миру для України
Европейская правда
2025-02-12T06:28:50Z
Зеленський заявив про готовність до обміну територіями: в Росії відреагували
TSN
2025-02-12T06:27:58Z
Карти розкриються найближчими днями: чи може Трамп "злити" Україну
GlavRed
2025-02-12T06:27:44Z