MY.UAНовини
Втомилися клікати
Втомилися клікати

Втомилися клікати

Втомилися клікати

Споживачі інформації відчувають «втому» й дедалі частіше відмовляються від новин

Дедалі більше людей у світі відмовляються від споживання новин, пояснюючи це тим, що новини депресивні, безжальні й одноманітні. Таким є результат глобального дослідження Інституту Reuters Оксфордського університету: майже чотири з десяти респондентів (39%) зізналися, що іноді або часто навмисно уникають новин. Для порівняння: 2017 року таких відповідей було помітно менше — 29%.

Що ж, між 2017-м і 2024-м умістилося безліч подій, здатних спричинити депресію, — починаючи від пандемії коронавірусу й закінчуючи новими війнами в Європі та на Близькому Сході. «Як страшно жити» перестає бути просто іронічною фразою й починає серйозно впливати на поведінку людей.

Причин можна придумати багато. Зазвичай усе списують на «брак довіри» — не лише до традиційних ЗМІ, а й до інформації, отриманої із соцмереж. Нинішнє дослідження Reuters цікаве тим, що почасти спростовує цей погляд, — ступінь довіри до інформації в ЗМІ загалом мало змінився й залишається на рівні 40%. Автори дослідження схильні думати, що рівень довіри до джерел інформації стабілізувався, оскільки «ми сягнули дна».

Респонденти Reuters кажуть не стільки про недовіру (фейк ньюз), скільки про втому від новин загалом. Можна подумати, що ми перетнули якусь межу можливостей людського сприйняття.

Ось тільки насправді новин як таких не побільшало. Побільшало не новин, а інформації: після переходу в онлайн-формат її кількість не лімітується вже нічим — електрони можна не берегти, їх на серверах багато. Новинні стрічки працюють за принципом «бери більше — кидай далі», не обтяжуючи себе необхідністю відбирати й відокремлювати важливіше від менш важливого — цю роботу ЗМІ тепер покладають на самих реципієнтів. І саме ця необхідність перелопачувати гори повторів і неважливих загалом речей стомлює споживача новин і змушує його переходити від осмисленого читання-перегляду до спинального рефлексу кліка по «гарячому» заголовку.

Інтерес споживача до «жорстокої правди життя» підтверджує й дослідження Reuters: більше зацікавлюють і сильніше впливають на публіку відео з місць воєнних конфліктів, які демонструють життя без прикрас і найчастіше з усіма фізіологічними подробицями. Те, що жахливе добре продається, інфлюенсерам відомо не гірше (іноді навіть краще), ніж традиційним ЗМІ.

А все ж таки люди схильні більше довіряти цим «особистим» медіа. «Побачити — означає повірити». Тим паче, якщо «побачити» можна очима очевидця, максимально зануреного в те, про що він каже.

«Побачити — означає повірити», на жаль, ускладнює не лише роботу з фактами, а й саме розуміння того, що таке «факт». Він у дивний спосіб виявляється витиснутим із царини раціональності в царину віри. Велика кількість інформації, якою ми бомбардуємо реципієнта, дає йому право на «втому», — йому простіше відмовитися від новин і вибудовувати свої умовиводи про світ на основі міфів, чуток, фантазій і висловлювань модних спікерів, аніж перевіряти факти, яких «стало забагато». Читач і глядач не володіє фактами — він у них вірить. Або не вірить.

Та й «повірити» — це лише половина справи. Друга половина — зрозуміти. Віра та розуміння — два полюси сприйняття інформації про світ — останнім часом дедалі менше перетинаються. І перетинаються тим рідше, що менше новини апелюють до раціонального розуміння й більше — до «емоційного інтелекту».

Споживання «особистих думок» інфлюенсерів створює ілюзію диверсифікованості джерел інформації. Далеко не всі вірять у те, що інформаційний «мейнстрим», асоційований із традиційними ЗМІ, несе неупереджену інформацію. Та й неупередженість більше не є аргументом. Це стає своєрідною звичкою читачів — здобувати інформацію з упереджених джерел, що висвітлюють різні погляди, й у такий спосіб складати для себе більш-менш об’єктивну або хоча б об’ємну картину подій. Але це самообман.

Мало хто зі споживачів контенту регулярно та вдумливо споживає різні погляди — особливо ті, які йому не подобаються. Навіть якщо ви прислуховуєтеся час від часу до «ворожих голосів», то зовсім не в пошуку фактів, а зазвичай для того, щоб залишити кілька гірких істин у коментах. Ми не довіряємо цим джерелам. Просто тому, що вони викликають у нас негативні емоції.

Об’єктивна 3D-картинка не складається, навіть якщо спробувати збалансувати протилежні погляди, бо через соцмережі споживач контенту не отримує голого факту. Він його, втім, і не шукає. Робота з фактами — напружена діяльність, яка доводить споживача новин до фрустрації. Дослідники наводять слова одного з респондентів: «Новин так багато, серед них чимало фейків, треба все перевіряти… в мене виникає головний біль від цього...» Тому споживач шукає вже глибоко опрацьовані факти — розжовані, переварені та подані у вигляді готового висновку. Сприйняття цих квазіфактів залежить тільки від довіри, яку він відчуває до коментатора.

Так новини подолали той самий шлях, що й музика: перетворилися на «легкий жанр», щось на кшталт шумового тла, основна функція якого — розважати, відволікати, заповнювати паузи й не допускати тиші. І коли настає час ухвалювати соціально важливі політичні рішення, ми надаємо перевагу тим думкам і лідерам, які найкраще нас розважають. Можна було б пожуритися через те, що нині — не час титанів, немає місця для моральних авторитетів. Але за нинішньої ситуації титани просто не мають шансу бути поміченими, тим паче обраними. Вони занадто серйозні й нудні.

 Впадає в око те, що зменшується інтерес здебільшого до інформації, яка передається у форматі читання. Дослідження показує зростання інтересу до новинних каналів TikTok та Instagram Reels. Більш-менш утримує аудиторію «повнометражний» YouTube. Інтерес не лише до ЗМІ, а й до соцмереж, які оперують друкованим словом (Facebook, X), падає. Обмірковування інформації (а думаємо ми переважно словами) поступається враженню. По змозі отриманому в максимально стислому вигляді: короткі відео — фаворити споживачів новин.

Хотілося б сказати, що корінь проблеми — в тому, що творці новин «прогинаються» під споживача, завалюючи його клікбейтами. Проте, судячи з дослідження Reuters, це не зовсім правда. Навпаки, одна з причин «втоми від новин» у тому, що новини не задовольняють потреб аудиторії. Більшість опитаних задоволена (місцями навіть стомлена) кількістю новин лише у двох «номінаціях» — політика та спорт. За деякими позиціями — такими, наприклад, як зміна клімату, освіта й психічне здоров’я, — інформації, на думку опитаних, бракує.

Збалансованість тем, здатність виділяти соціально важливе й пояснювати глядачам і читачам, чому це важливо, завжди були одними з ключових завдань ЗМІ. Цей фільтр зняли соцмережі. За це їм можна бути вдячними: навіщо нам комісари, які замість нас визначають, що для нас важливо, а що — ні? Але «втома від новин» — це, зокрема, наслідок того, що більше ніхто нікому нічого не пояснює.

В нашому випадку — у випадку України — одноманітність новинних стрічок особливо помітна. Й це закономірно — у нас наразі одна найважливіша тема, й не потрібно пояснювати, чому саме вона є настільки важливою. Проте загальні тенденції «втоми від новин» працюють і тут. Наша найважливіша інформація зазвичай цілком одноманітна. Два десятки ключових гравців інформаційного поля здебільшого переспівують новини з того самого джерела. Це джерело — державні органи. Фактично в нас діє державна монополія на суспільно важливу інформацію. Це вважається правильним, щодо цього сформувався свого роду суспільний договір: лише офіційна інформація, не допускати ІПСО, не розгойдувати човна тощо. Та ось що цікаво: попри те, що над цією інформацією працюють прес-служби та інформаційні відділи держорганів, які мають чималий штат професійних журналістів, те, що вони передають до ЗМІ, здатне викликати не те що «втому», а справжню нудоту від новин. Причому річ не тільки в їх змісті (точніше, беззмістовності), а й у якості подачі, що не відрізняється від стилю радянських передовиць. Створюється враження, що офіційні спікери спеціально роблять усе, щоби сформувати в публіки відразу, даючи принципово неінформативні нудні коментарі на кшталт зведень українського Генштабу з їхньою вічно «складною, але контрольованою ситуацією», від яких публіка цілком передбачувано тікає в Телеграм.

Немає нічого дивного в тому, що дедалі менше людей у світі готові платити за інформацію. Криза надвиробництва: ніхто не цінує того, чого й так забагато. У 20 найзаможніших країнах, згідно з дослідженням Reuters, тільки 17% опитаних хоч раз платили за новини впродовж минулого року. 55% опитаних кажуть, що не збираються платити за новини. І лише 2% виявляють готовність платити повну ціну за передплату на новинні видання.

Звісно, кожен заощаджує як може. Ось тільки ціна відмови від новин у їх класичному розумінні для сучасного суспільства може бути значно вищою, ніж заробляли інформагентства та класичні ЗМІ, навіть разом узяті. Різке падіння якості державного управління, що стало наслідком зростання популізму та «суб’єктивізму» в політиці, — досить переконливий доказ цього.

Поділитися
Поділитися сюжетом
Джерело матеріала
У музеї Рівненської, Волинської та Житомирської областей передали унікальний інклюзивний продукт
УкраинФорм
2024-10-05T03:30:21Z
Президент Аргентини Мілей сплагіатив свою промову в ООН з серіалу «Західне крило»
ZN UA
2024-10-05T00:49:56Z
Прислала в Москву: Алла Пугачова попрощалася зі своїм другом
GlavRed
2024-10-04T23:27:35Z
Володимир Зеленський – фаворит букмекерів на здобуття Нобелівської премії миру-2024. Але його випереджає «хороший росіянин»
Детектор М
2024-10-04T22:03:14Z
Серіал «Володар перснів»: виконавець ролі Незнайомця розповів, чи спілкувався з попередником у трилогії Джексона
ITC
2024-10-04T20:42:12Z
EL Кравчук висловився про болісне розставання з коханою та захопив архівними кадрами з молодості
TSN
2024-10-04T20:33:13Z
Переможці Євробачення-2024 випустили новий кліп: у яскравому відео засвітилась Jerry Heil
24tv
2024-10-04T20:33:12Z
Jerry Heil стала першою українкою, що прикрасила обкладинку відомого індійського глянцю
24tv
2024-10-04T19:39:09Z
Кращі фільми 8-го Київського тижня критики
360ua.news
2024-10-04T19:15:32Z
Нічна атака БпЛА, групу офіцерів КНДР ліквідували під Донецьком: головні новини ночі 5 жовтня 2024 року
TSN
2024-10-05T04:09:12Z
Аналітик спрогнозував, як росіяни наступатимуть у напрямку Селидового
ZN UA
2024-10-05T04:04:26Z
Росія передасть владу на окупованих територіях України воєнним злочинцям
ГЛАВКОМ NET
2024-10-05T04:00:45Z
На бойовому чергуванні у Чорному морі один ворожий корабель, що є носієм «Калібрів»
УкраинФорм
2024-10-05T03:45:49Z
Гороскоп на завтра 6 жовтня: Скорпіонам - безпідставне звинувачення, Тельцям - хвиля удачі
GlavRed
2024-10-05T03:27:27Z
Під Донецьком ЗСУ ліквідували 6 офіцерів КНДР — ЗМІ
TSN
2024-10-05T03:15:56Z
На Буковині суд дав 15 років ув’язнення кур'єру, який передавав РФ дані про військові об'єкти
УкраинФорм
2024-10-05T03:03:13Z
У Львів знову приїжджає хірургиня зі США, щоб допомогти дітям із вадами обличчя та тіла
УкраинФорм
2024-10-05T02:48:42Z
Відхід з Вугледара: яке наступне місто на Донеччині може опинитися під загрозою
24tv
2024-10-05T02:39:00Z
Єврокомісар закликав країни ЄС накопичити запаси снарядів, щоби бути готовими до ймовірної війни
УкраинФорм
2024-09-23T15:00:59Z
Дрони атакували Росію: хронологія 955 дня війни
24tv
2024-10-05T04:21:08Z
Трамп закликає Ізраїль вдарити по ядерних об'єктах Ірану
ГЛАВКОМ NET
2024-10-05T04:12:54Z
У Британії скасували ще одне інтерв’ю з Джонсоном – через заборону його запису
InternetUA
2024-10-05T04:04:56Z
Ексгенсек НАТО розповів, як Альянс перетинав "червоні лінії" Путіна
24tv
2024-10-05T04:00:58Z
Демократи у США підозрюють Нетаньягу у намаганні підіграти Трампові
УкраинФорм
2024-10-05T03:51:55Z
Ізраїль відмовився гарантувати США, що не вдарить по ядерних обʼєктах Ірану - CNN
TSN
2024-10-05T03:51:00Z
Вибори у США: до кампанії Гарріс у ключових штатах приєднається експрезидент Обама
УкраинФорм
2024-10-05T03:40:03Z
Демократи звинувачують Ізраїль у втручанні в американські вибори – The Hill
ГЛАВКОМ NET
2024-10-05T03:36:50Z
Зарплати українців зменшаться: вирахують в жовтні заднім числом
Знай
2024-10-05T04:06:48Z
В Україні зросли ціни на яблука зимових сортів
AgroNews
2024-10-05T04:04:32Z
Житлова субсидія: хто може її оформити та що змінилося
ZN UA
2024-10-05T04:04:06Z
Супермаркети vs ринки: де зараз дешевше купувати картоплю, моркву та цибулю
Хвиля
2024-10-05T03:33:02Z
Що буде з курсом до кінця року та чи варто купувати долари просто зараз - прогноз
GlavRed
2024-10-05T03:27:22Z
Перевірте обов'язково: що має бути вказано на ціннику на продукт
Знай
2024-10-05T03:21:51Z
Стосується всіх власників карток "Ощадбанку": важливі зміни
Знай
2024-10-05T02:30:55Z
Тарифний нокаут напередодні зими: як зміняться ціни на водопостачання у жовтні
Знай
2024-10-05T02:12:41Z
16 мільярдів євро для бізнесу: Україна створює потужний інвестиційний фонд
Хвиля
2024-10-05T01:12:38Z
5 жовтня – яке церковне свято: чому сьогодні не можна одружуватися
24tv
2024-10-05T04:06:31Z
DELTA на навчаннях НАТО: Україна поділилась унікальним досвідом боротьби з дронами
InternetUA
2024-10-05T04:01:54Z
В Україні можуть запровадити базову соціальну допомогу: кому платитимуть 4500 гривень на місяць
Хвиля
2024-10-05T04:00:59Z
25-річна блондинка всього за тиждень переспала із сотнею студентів та їхніми батьками: рекорд побито
Знай
2024-10-05T03:51:48Z
Язик зламати можна: яке найдовше ім'я та прізвище в Україні - понад 100 букв
GlavRed
2024-10-05T03:27:53Z
В України можуть виникнути проблеми з використанням нових авіабомб від США
GlavRed
2024-10-05T03:27:08Z
У МВС пояснили, що буде, якщо особа при продажі подасть договір із заниженою вартістю авто
УкраинФорм
2024-10-05T03:18:18Z
Воєнний стан: що змінилося у мобілізації з 1 жовтня
ZN UA
2024-10-05T03:04:51Z
Пенсія у 63 роки: що потрібно знати про терміни звернення за виплатами
Хвиля
2024-10-05T03:03:53Z
Знаменитий французький футболіст домігся скорочення тривалої дискваліфікації за допінг
ZN UA
2024-10-04T21:59:03Z
Погба: Ніколи свідомо не порушував антидопінгові правила, я граю чесно
Football.ua
2024-10-04T21:42:43Z
Леганес та Валенсія обійшлися без забитих голів
Football.ua
2024-10-04T21:03:48Z
Верона вирвала перемогу над Венецією завдяки автоголу наприкінці матчу
Football.ua
2024-10-04T20:54:48Z
Боруссія Менхенгладбах поступилася Аугсбургу
Football.ua
2024-10-04T20:39:22Z
Рома продовжить контракт із конкурентом Довбика
Football.ua
2024-10-04T20:06:14Z
Ньюкасл цікавиться Сане — Фальк
Football.ua
2024-10-04T19:57:44Z
Посилення Ювентуса: скандальний чемпіон світу повернеться раніше після дискваліфікації за допінг
24tv
2024-10-04T19:45:11Z
Наполі — Комо 3:1 Відео голів та огляд матчу Серії А
Football.ua
2024-10-04T19:34:59Z
Хлопець каже, що у всіх чоловіків є родимка в одному місці: тікток кинувся масово перевіряти
24tv
2024-10-05T03:36:21Z
На Миколаївщині цьогоріч захворюваність на лептоспіроз збільшилася у 3,4 раза
УкраинФорм
2024-10-05T00:54:52Z
Як зберегти розсаду суниці до весни: експерти дали поради, як правильно підготуватися до зими
Политека
2024-10-04T22:00:54Z
Стерли відчуття страху: вчені відкрили новий спосіб боротьби з ПТСР
Фокус
2024-10-04T18:30:31Z
Епідсезон в Україні почався: у МОЗ назвали штами вірусів, які циркулюють
24tv
2024-10-04T16:33:56Z
Як доглядати за аґрусом восени, щоб сусіди заздрили врожаю: корисні лайфхаки
Политека
2024-10-04T16:21:28Z
Додайте у воду всього лише два інгредієнта — і ви більше не побачите розводів на підлозі після миття
TSN
2024-10-04T16:00:04Z
Терен це слива чи ні: що роблять із плодів і коли рвати ароматний фрукт
GlavRed
2024-10-04T15:27:44Z
Найкращі небанальні перекуси для покращення здоров'я мозку та хорошої пам'яті
24tv
2024-10-04T15:24:30Z
В Україні цьогоріч у ДТП загинули майже 2 тисяч осіб - Опендатабот
УкраинФорм
2024-10-05T04:12:47Z
Грецька поліція виявила вісім тисяч рослин канабісу на кукурудзяній фермі
УкраинФорм
2024-10-05T04:12:46Z
Дрони могли вдарити по спиртзаводу у Новохоперську: в мережі показали момент удару
24tv
2024-10-05T03:39:32Z
На Гаїті банда розстріляла щонайменше 70 людей
ГЛАВКОМ NET
2024-10-05T03:30:58Z
Неспокійна ніч у Росії: дрони атакували підприємства у Воронезькій області
24tv
2024-10-05T02:33:50Z
У Польщі затримали двох українців - допомагали нелегам перетинати кордон
УкраинФорм
2024-10-05T02:27:42Z
В Одесі пролунали вибухи — ЗМІ
TSN
2024-10-05T01:00:39Z
СБУ передала до суду справу підприємця із Запорізької області, який співпрацював з окупантами
УкраинФорм
2024-10-05T00:45:42Z
СБУ знешкодила злочинне угруповання, яке «заробило» на ухилянтах понад ₴40 мільйонів
УкраинФорм
2024-10-04T22:57:24Z
Утеплюємо будинок за допомогою аерогелів та волокон коноплі: як підвищити комфорт та знизити рахунки за комуналку
Знай
2024-10-05T04:21:33Z
Замінять магазинні десерти: "Мастер Шеф" рецепт смачних домашніх цукерок з кавою
Политека
2024-10-05T04:00:25Z
Названо найнебезпечніший пляж на Землі
ГЛАВКОМ NET
2024-10-05T03:48:32Z
Як вивести плісняву з будинку: 5 кімнатних рослин, які поглинають вологу
24tv
2024-10-05T03:45:51Z
Усі будуть в захваті: кухар розповів найсмачніший рецепт солянки
GlavRed
2024-10-05T03:27:54Z
Час садити півонії: досвідчені садівники розповіли, чому варто зробити це саме осінню
Политека
2024-10-05T03:21:44Z
Рецепт шакшуки від зірки «МастерШеф» Тетяни Литвинової: виходить просто неперевершеним
Политека
2024-10-05T03:00:55Z
Хтось може відчути внутрішню порожнечу: гороскоп на 5 жовтня для всіх знаків зодіаку
24tv
2024-10-05T02:03:10Z
Поїздка у таксі на сафарі: Uber вводить нову послугу для туристів
ГЛАВКОМ NET
2024-10-05T02:00:00Z
Знають не всі водії: яку кнопку в авто не варто натискати під час дощу
GlavRed
2024-10-05T00:27:59Z
В Україні запровадили нові правила продажу автомобілів: що потрібно знати водіям
Хвиля
2024-10-04T19:42:25Z
Renault показали стильний електричний кросовер
ГЛАВКОМ NET
2024-10-04T19:15:13Z
Як не угробити авто: копійчаний засіб вмить уб'є іржу на гальмівних дисках
GlavRed
2024-10-04T17:27:24Z
Skoda Octavia FL: нові грані чеського бестселера
AutoCentre
2024-10-04T16:37:05Z
У Кропивницький поставили нові сміттєвози на шасі Ford Trucks
AutoCentre
2024-10-04T16:07:22Z
Рейтинг найпопулярніших автівок в Україні
360ua.news
2024-10-04T15:51:18Z
Майже 800 км: новий електромобіль Volkswagen вразив запасом ходу в реальних умовах
ГЛАВКОМ NET
2024-10-04T15:48:59Z
Хто проїде третім: задача з ПДР, яка заплутає навіть досвідчених водіїв
GlavRed
2024-10-04T15:27:46Z
Смартфони Samsung зможуть відкривати двері одним дотиком
InternetUA
2024-10-05T03:04:26Z
Соцмережа Х сплатила штраф і просить розблокувати її роботу у Бразилії - ЗМІ
InternetUA
2024-10-05T01:01:48Z
Марк Цукерберг став другою найбагатшою людиною в світі
ZN UA
2024-10-05T00:04:12Z
Суд ЄС зобов'язав компанію Meta обмежити використання даних користувачів у рекламних цілях
InternetUA
2024-10-05T00:01:01Z
Google тестує нову функцію для боротьби з фейковими сайтами
InternetUA
2024-10-04T22:01:55Z
Нова ракета-носій компанії ULA здійснила другий тестовий політ
InternetUA
2024-10-04T20:37:47Z
Google тестує верифікацію надійних вебсайтів у пошуковій видачі
Детектор М
2024-10-04T20:36:33Z
Росія збільшить фінансування програм з ізоляції інтернету та створить «національний месенджер», який замінить WhatsApp
Детектор М
2024-10-04T19:51:33Z
Матиме 10-ядерний процесор: у мережу злили фото нового MacBook Pro з процесором M4
InternetUA
2024-10-04T19:49:22Z