Асоціація міст України вимагає виключити із Бюджетної декларації на 2025-2027 роки кілька положень
Асоціація міст України виступила проти зменшення доходів територіальних громад, які передбачені схваленою урядом Бюджетною декларацією на 2025-2027 роки. В АМУ заявили, що позиції в декларації, спрямовані проти місцевого самоврядування.
Відповідний документ Кабінет міністрів схвалив 28 червня 2024 року. І зараз ця Бюджетна декларація перебуває на розгляді профільного комітету Верховної Ради України.
Зокрема, документ передбачає зниження частки зарахування до бюджетів місцевого самоврядування податку на доходи фізичних осіб в розмірі 4%. В АМКУ зазначили, що у разі реалізації такої норми наступного року місцеві бюджети втратять 11,4 млрд гривень. Через це більшість населених пунктів України можуть залишитися без тепло– та водопостачання. Також в АМКУ вважають, що зменшення цього показника завадить переговорам України про вступ до ЄС, адже у звіті Європейської комісії саме 64% ПДФО вказано як частину фіскальної децентралізації.
Ще одним пунктом бюджетної програми є вилучення з доходів бюджетів громад податку на доходи фізичних осіб з грошового забезпечення військових. В АМУ зауважили, що уряд пропонує зменшити громадам фінансування військових потреб на 90 млрд грн щорічно. А це, зауважили в Асоціації міст України, суперечить закону 9559-д, щодо розширення повноважень громад з підтримки сектору безпеки та оборони, створення фортифікаційних споруд.
Також бюджетна програма передбачає відновлення вилучення з бюджетів громад коштів реверсної дотації. Зокрема, наступного року громади втратять 16,6 млрд грн. Цими коштами, додали в АМУ, громади зараз допомагають військовим підрозділам, забезпечують фінансування місцевих програм в галузі освіти, медицини соцдопомоги т захисту.
Аби зберегти органам місцевого самоврядування можливості виконувати свої повноваження та надавати необхідні послуги мешканцям і допомагати Об’єднаним Силам ЗСУ, АМУ вимагає вилучити з Бюджетної декларації вищевказані норми. З такою вимогою Асоціація міст України звернулася до голови бюджетного комітету ВРУ Роксолани Підласої.
Нагадаємо, повідомлялося, що Бюджетну декларацію на 2025-2027 рік вже узгоджено з донорами, зокрема з МВФ. При цьому в документі передбачено поступове відновлення економіки, а злет запланований на 2026 рік.
Що стосується з курсом валюти, то до кінця поточного року вона ще подорожчає, а далі зростатиме в ціні більш помірно. При цьому дефіцит бюджету, згідно з програмою, поступово скорочуватиметься.