MY.UAНовини
До зими – 1 гігават: чи реальний прогноз Зеленського щодо маневреної генерації
До зими – 1 гігават: чи реальний прогноз Зеленського щодо маневреної генерації

До зими – 1 гігават: чи реальний прогноз Зеленського щодо маневреної генерації

На церемонії відкриття Ukraine Recovery Conference 2024 в Берліні президент Володимир Зеленський заявив, що Україна має намір побудувати до 1 гігавата газової маневреної генерації до кінця цього року.

Багато хто критично поставився до цього, підкреслюючи, що 1 гігават Зеленського – нереальні плани, адже на це потрібно суттєво більше часу ніж один рік. Разом з тим деякі зауважують, що побудувати гігават газової маневреної генерації до кінця 2024 року цілком реально, хоч і з певними нюансами.

Тож 24 Канал вирішив зʼясувати, як працюють газові мініелектростанції, чому думки щодо побудови 1 гігавата маневреної генерації до кінця 2024 року розділяються та чого чекати від цьогорічної зими.

Чи реально побудувати 1 гігават генерації

Експерт з ринку енергетики Володимир Омельченко під час розмови з 24 Каналом зауважив, що Україні варто рухатися в напрямку газової маневреної генерації, адже присутній чималий дефіцит електроенергії.

Однак він додає, що з погляду часу, технічних можливостей та кадрового забезпечення, побудувати 1 гігават генерації за пів року – майже неможливо.

Володимир Омельченко

Директор енергетичних програм Центру Разумкова

Побудова оцього 1 гігавата генерації залежить від багатьох чинників. Це і черга на замовлення, постачання відповідного обладнання, встановлення тощо.

Омельченко пояснює, що на такі замовлення в Європі є черга, яку потрібно ще відбути. Крім того, чимало часу потрібно потратити на розробку та підключення проєкту.

Потрібно витратити десь понад рік, а якщо більш точно – десь 16 – 18 місяців для реалізації,
– додає експерт.

Тобто за таких умов Україна зможе забезпечити 1 гігават генерації лише до наступної зими.

Водночас експерт Юрій Корольчук у розмові з 24 Каналом заявив, що період такої реалізації складає аж понад 5 років.

Юрій Корольчук

Експерт Інституту енергетичних стратегій

Технічно таке побудувати до кінця цього року неможливо. Наприклад від 2 до 4 блоків газової електростанції по 250 мегаватів будуються десь від 5 років мінімум. Хто б що не казав, навіть для країн, які мають власне виробництво турбін для таких електростанцій, або ж мають налагоджені відносини з виробниками турбін, знадобиться чимало часу для побудови такого виду генерації.

Корольчук зауважує, що є деякі моменти, на які варто наголосити. Йдеться про те, що у заяві Зеленського йшлося саме про генерацію до 1 гігавата, тобто 1 000 мегаватів. А це може бути як 200, так і 300 мегаватів. Крім того, йшлося саме про приватні компанії та потреби для бізнесу.

Це не йшлося про побудову електростанції, яка буде забезпечувати виробництво електроенергії в енергосистемі, яка згодом буде продаватися для населення та промисловості,
– додає співрозмовник.

Думки експертів розділилися

Не погоджується із думкою щодо неможливості побудови 1 гігавата генерації до кінця цього року експерт з енергетичних питань Геннадій Рябцев. У коментарі 24 Каналу він підкреслив, що зробити це реально, але для цього потрібно, щоб не держава зводила об'єкти генерації, а приватні компанії.

Геннадій Рябцев

Головний науковий співробітник Національного інституту стратегічних досліджень

На кожну область достатньо буде по декілька газових електростанцій, для того щоб побудувати 1 гігават маневрової генерації загалом.

Що таке альтернативна мобільна генерація

В уряді планують використовувати більше газотурбінних, газопоршневих електростанцій та інших видів альтернативної генерації для того, щоб допомогти українській енергосистемі подолати наслідки російських атак.

Ще раніше прем'єр-міністр Денис Шмигаль розповів, що газотурбінні та газопоршневі мініелектростанції можна використовувати у великих містах для забезпечення водою і теплом. Водночас друга їхня сфера застосування – це енергетична безпека атомної генерації.

Коли при блекауті розвалюється мережа, розбалансовується і все виключається, то щоб підняти атомний блок, потрібно 100 – 150 мегаватів для старту його роботи. На генераторах такої потужності не доб'єшся. Відповідно потрібно знайти звідки "підкурити", і з цим можуть допомогти саме газотурбінні блоки,
– пояснив премʼєр.

За словами Омельченка, в Україні основною генерацією є саме атомна. Це означає, що споживання в системі постійно змінюється залежно від погоди чи періоду доби тощо.

Відтак атомна генерація не може реагувати на зміни в споживанні. А ось маневрова генерація може. Саме тому вона зараз важлива, адже без неї українська енергетична система практично не може працювати стабільно,
– наголошує експерт.

Як працює газова електростанція

Наприклад, у час доби, коли електроенергії найбільш потрібно (зазвичай, це ранок та вечір), електростанція починає працювати на повну потужність. Водночас вночі, коли споживання електроенергії спадає, вона взагалі вимикається або просто працює на меншу потужність. Тобто це станція, яка може маневрувати потужністю.

Рябцев пояснює, що станція працює завдяки природному газу, який спалюється й, відповідно, виробляє електричну енергію.

Є спеціальна "топка", де цей газ спалюється. Внаслідок такого спалення утворюються розпечені гази, які обертають турбіну або штовхають поршні. І залежно від цього у нас станції або газопоршневі, або газотурбінні (штовхання поршнів видається на вал, який обертається, а турбіна безпосередньо приєднана до валу). Вал обертається, проходячи через магнітні поля, які приєднані на статорі магнітів, а отже, генерується електрична енергія. Відповідно, вона через спеціальні пристрої подається в мережу,
– розповів пан Геннадій.

Що буде зі світлом взимку

Рябцев каже, що ситуація в енергетиці наразі стабільно важка. Тривають як стабілізаційні вимкнення, так й аварійні.

Це означає, що не вистачає генерації, але ситуація далі може покращитися, якщо будуть проведені всі ремонтні роботи, точніше, регламентні роботи на всіх атомних енергоблоках – залишилося ще 4 енергоблоки, які потрібно відремонтувати. І, звичайно, коли будуть вводитися в дію газові електростанції малої потужності,
– пояснює він.

Водночас ситуація зі світлом на прийдешню зиму може залишитися взагалі без змін.

На жаль, нічого не зміниться. Графіки стабілізаційних вимкнень все одно будуть, тому що збільшення генерації компенсується зростанням споживання електричної енергії,
– додає Рябцев.

Омельченко, своєю чергою, наголошує на тому, що зараз важко прогнозувати що буде цієї зими. Все через те, що є багато невідомості: це і наявність протиповітряної оборони, і нові можливості ворога вражати енергетичну інфраструктуру, наявність обладнання для ремонту тощо.

Я думаю, що, якщо брати базовий сценарій, то ситуація буде майже як у липні, але додайте ще десь 4 додаткові години відключень,
– пояснює експерт.

Солідарний з експертами й Корольчук, який вважає, що зима за будь-яких умов буде важкою. Все відбудувати чи відновити не так легко.

Насправді я вважаю, що ми поки не розуміємо наскільки прийдешня зима буде важкою. Єдине, що ми маємо, це здогадки з певним порівнянням у 2022 – 2023 роках. Тоді в середньому могло не бути 8 – 12 годин електроенергії, особливо в тих регіонах, де була велика кількість споживачів промисловості. Втім, такі відключення були не в усі дні,
– згадує експерт.

За словами пана Юрія, є декілька сценаріїв на цю зиму – це негативний, базовий стабільний та оптимістичний. Він розповідає детальніше про два з них:

  • Базовий стабільний передбачає те, що відбудують 3 000 мегаватів із 6 000 мегаватів, які були пошкоджені і які реально використовувалися. Водночас очікується, що 8 – 9 блоки АЕС будуть працювати стабільно, а зима буде відносно звичайною, без аномального холоду. Відключення, своєю чергою, за таких періодів будуть становити до 12 годин електроенергії на добу.
  • Негативний сценарій передбачає те, що українські енергетики відбудують менше об'єктів енергосистеми. І, на жаль, зараз Україна рухається саме по цьому сценарію. За таких умов вдасться відремонтувати десь до 2 000 мегаватів, а блоків АЕС працюватиме не 8 – 9, а десь 7 – 6. Водночас зима буде холодною. Відтак такий сценарій веде до певних кризових ситуацій, як-от відключення в цілому енергосистеми, її падіння. Іншими словами – блекаут.
Поділитися
Поділитися сюжетом
Джерело матеріала
Згадувані персони
67-річний Богдан Бенюк залишить театр заради ЗСУ: "Вже трошки починає давити"
GlavRed
2024-11-17T21:27:21Z
Вже зовсім мужчина: який вигляд має син Тіни Кароль напередодні свого 16-річчя
GlavRed
2024-11-17T21:27:05Z
2 цікаві серіали про навчання і студентів, які можна подивитися на Netflix
24tv
2024-11-17T20:15:19Z
Монатік та оперна діва виконали хіти Миколи Мозгового. Як це було: фото та відео з Палацу «Україна»
ГЛАВКОМ NET
2024-11-17T20:09:47Z
"Я маю вам все розказати": Цибульська в синцях розповіла про нещастя
GlavRed
2024-11-17T18:27:02Z
Які речі мають обов’язково бути в гардеробі кожної жінки взимку 2024/2025
TSN
2024-11-17T18:18:46Z
Народна артистка України дала концерт у Японії
ГЛАВКОМ NET
2024-11-17T17:30:41Z
Девід Лінч про свою залежність і її наслідки
360ua.news
2024-11-17T17:09:53Z
Трендовий верхній одяг на зиму 2025: що саме буде в моді в новому сезоні
24tv
2024-11-17T17:06:43Z
Трамп може назначити спецпредставника по справам в Україні росіянина – NYT
iPress
2024-11-17T21:30:29Z
Дозвіл Байдена на удари по РФ американською зброєю: які ракети можуть використати ЗСУ найперше
TSN
2024-11-17T21:30:08Z
“Стріляли по своїм”: прикордонник, який охороняв “Чонгар” 24 лютого, розповів несподівані свідчення
TSN
2024-11-17T21:27:12Z
Сибіга виступить на Радбезі ООН, приуроченому до 1000 днів вторгнення РФ в Україну
УкраинФорм
2024-11-17T21:21:42Z
У Кремлі прокоментували дозвіл на удари по РФ західною далекобійною зброєю
TSN
2024-11-17T21:21:14Z
"Не бачу сенсу": Макрон пояснив, чому не зателефонує Путіну після дзвінка Шольца
Фокус
2024-11-17T21:12:32Z
Пісторіус вважає, що Шольц правильно зателефонував Путіну
УкраинФорм
2024-11-17T20:58:34Z
Байден дозволив Україні бити ракетами ATACMS по Росії
Петр и Мазепа
2024-11-17T20:51:50Z
У владі – кадрова криза: Зеленський визнав проблему
ГЛАВКОМ NET
2024-11-17T20:45:27Z
Нова мета армії рф під Курахове: експерт розповів, куди прориваються окупанти
Политека
2024-11-17T21:27:18Z
Два кільця оточення ЗСУ: на Курахівському напрямку нависла загроза - Попович
GlavRed
2024-11-17T20:27:25Z
Екстрені відключення на Одещині: що відомо про відновлення світла
24tv
2024-11-17T20:21:26Z
Карпатське море: на вершині гори Піп Іван помітили рідкісне атмосферне явище
TSN
2024-11-17T20:18:30Z
Це максимум, що їм вдається: військовий розповів про дії ворога на Запоріжжі
24tv
2024-11-17T19:57:29Z
Війська РФ вдарили балістикою по житловому будинку в Сумах
УкраинФорм
2024-11-17T19:51:28Z
Росіяни вдарили балістичною ракетою по багатоповерхівці в Сумах
ГЛАВКОМ NET
2024-11-17T19:27:02Z
Після ранкової атаки РФ в Одесі – блекаут
ГЛАВКОМ NET
2024-11-17T19:12:58Z
В Одесі школи та садочки йдуть на два дні вихідних
24tv
2024-11-17T19:12:20Z
За канонами фільмів жахів: учена ввела в себе небезпечні віруси, борючись зі смертельною хворобою
Фокус
2024-11-17T19:21:50Z
Як зміна освітлення впливає на здоров’я
360ua.news
2024-11-17T19:00:36Z
Революційний метод лікування бактеріальних інфекцій
360ua.news
2024-11-17T18:33:29Z
Як літнім людям захистити кишківник і шлунок від захворювань: 3 кроки до міцного здоров’я
TSN
2024-11-17T16:15:44Z
Як уникнути хронічного болю в спині і залишатися активним
360ua.news
2024-11-17T16:12:27Z
Як очистити сковороду від нагару: прості способи без зайвих витрат
Политека
2024-11-17T14:30:40Z
Хвороба розвивається безсимптомно: скільки киян мають діабет
24tv
2024-11-17T13:48:44Z
Як правильно готувати свинину: прості правила, які повинен знати кожен
24tv
2024-11-17T13:27:52Z
Чи накривати кришкою страви під час приготування
24tv
2024-11-17T12:18:09Z
В Україні з 18 листопада повертаються планові відключення світла
Комсомольская правда
2024-11-17T21:15:09Z
Чи повинні пенсіонери платити податок на земельний пай
24tv
2024-11-17T20:00:33Z
Рекордне зростання цін на газ у Європі: експерти назвали головну причину
Политека
2024-11-17T19:42:04Z
Україна реформує аграрний сектор
360ua.news
2024-11-17T19:33:13Z
Рекордні ціни: українцям пояснили, чому так різко здорожчали яблука
Политека
2024-11-17T19:00:19Z
Є 3 сценарії на зиму, – ексміністр енергетики дав поради українцям
24tv
2024-11-17T18:36:17Z
Австралія запускає найбільший проєкт відновлювальної енергетики
InternetUA
2024-11-17T18:27:59Z
Росія хоче використати зиму, – ексміністр енергетики припустив задум ворога
24tv
2024-11-17T18:15:07Z
Витоки метану в 10 разів перевищують попередні оцінки
360ua.news
2024-11-17T17:39:23Z
12-річна дівчинка опинилася в комі через електронну сигарету: на сніданок та на вечерю
Знай
2024-11-17T21:30:04Z
Далекобійні удари по Росії: Зеленський прокоментував інформацію про дозвіл від США
ГЛАВКОМ NET
2024-11-17T21:27:27Z
Виробляє ЗРК "тор", а також РЛС: невідомі дрони атакували завод в іжевську - ЦПД
InternetUA
2024-11-17T21:27:20Z
До Українського легіону вже подали заявки понад 700 добровольців - Міноборони
УкраинФорм
2024-11-17T21:18:17Z
Кабмін запровадив додаткові виплати військовим: скільки й за що доплачуватимуть
Знай
2024-11-17T21:12:52Z
Учасникам бойових дій надали право на низку пільг: опубліковано перелік
Политека
2024-11-17T21:01:49Z
Дадуть навіть безробітнім: експерт назвав важливі умови для отримання субсидії
Политека
2024-11-17T20:27:36Z
Компанія AeroVironment повідомила про оновлення для дронів Puma, які також є в ЗСУ
InternetUA
2024-11-17T20:22:02Z
Куди може долетіти ATACMS: карта з радіусом дії далекобійних ракет
24tv
2024-11-17T20:06:47Z
Бо життя тільки починається: 5 звичок проти кризи середнього віку
24tv
2024-11-17T20:48:27Z
Ідеальний догляд за кактусом взимку: зробіть це, аби він не гнив
24tv
2024-11-17T20:42:08Z
Перший в історії: у Нью-Йорку збудують вигнутий хмарочос, який стане найдовшим у світі
InternetUA
2024-11-17T19:28:28Z
Оригінальна подача, бездоганний смак: рецепт салату з буряка та фети
24tv
2024-11-17T19:21:24Z
Копійчані методи для очищення кухні: забудьте про хімічні засоби
24tv
2024-11-17T18:57:00Z
Овочі будуть зварені за 10 хвилин: простий спосіб, про який знають одиниці
24tv
2024-11-17T17:15:36Z
Перевірте, чи правильні режими встановлюєте: що означають символи на духовці
24tv
2024-11-17T16:30:01Z
Яка приправа може зіпсувати бульйон: шеф-кухар розповів деталі
24tv
2024-11-17T16:24:08Z
Які цифри у даті народження означають, що на вас чекає щастя й велике кохання
TSN
2024-11-17T16:15:37Z
Українські арбітри працюватимуть на матчі Юнацької ліги УЄФА
Football.ua
2024-11-17T21:12:14Z
Ерлінг Голанд познущався з команди росіянина та вивів Норвегію в еліту Ліги націй: відео голів
24tv
2024-11-17T21:12:12Z
Кейн забив 23 останні пенальті за клуби і збірну
Football.ua
2024-11-17T20:42:27Z
Перший італієць в історії: Яннік Зіннер виніс усіх суперників та виграв Підсумковий турнір ATP
24tv
2024-11-17T20:27:27Z
Де Йонг: Я все ще відчуваю біль під час гри
Football.ua
2024-11-17T20:03:33Z
Албанія – Україна: де та коли дивитися ключовий матч Ліги націй
24tv
2024-11-17T19:51:39Z
Ндомбазі: Рівень УПЛ дуже сильний
Football.ua
2024-11-17T18:45:27Z
Збірна України прибула до Тирани на вирішальний матч Ліги націй
24tv
2024-11-17T18:45:18Z
Нкунку, Рабьо та Саліба зіграють із перших хвилин проти Італії
Football.ua
2024-11-17T18:39:54Z
Удар балістикою по Сумах: відомо вже про 2 загиблих дітей
TSN
2024-11-17T21:06:42Z
Не лише постраждалі, а й загиблі: Зеленський розповів про наслідки удару по Сумах
ГЛАВКОМ NET
2024-11-17T20:45:10Z
Росія вдарила по будинку у Сумах: відомо про постраждалих та жертв
24tv
2024-11-17T20:36:58Z
Удар балістикою по Сумах: серед загиблих є діти, із дев'ятиповерхівки евакуюють людей
ZN UA
2024-11-17T20:33:40Z
Псевдобанкір видурив у чоловіка 100 тисяч гривень
InternetUA
2024-11-17T20:00:59Z
"Почала падати стеля, діти дуже злякалися": як жителі Миколаєва пережили російську атаку
24tv
2024-11-17T19:30:39Z
Продавав неіснуючі тепловізори та дрони: шахрай із Києва обдурив військових
Политека
2024-11-17T18:27:48Z
"Рух має свою болючу ціну": в УЗ розповіли, ким були залізничники, яких вбила Росія у Нікополі
24tv
2024-11-17T17:21:56Z
Українець ошукував довірливих людей, сидячи в СІЗО
InternetUA
2024-11-17T16:24:28Z
Науковці створили унікальну технологію лазерного інтернету, яка у 16 разів швидша за аналоги
InternetUA
2024-11-17T21:21:48Z
Прослуховування телефонних розмов: у "Київстар" розповіли важливу інформацію
Политека
2024-11-17T20:42:15Z
Батареї, котрі працюватимуть на відходах: у Фінляндії представили нову технологію
24tv
2024-11-17T20:06:45Z
"Знайдіть мого кота": користувач Reddit спантеличив мережу фотографією-головоломкою
24tv
2024-11-17T19:51:26Z
Космічна компанія українця вже коштує 2 мільярди доларів: що вона виготовляє
24tv
2024-11-17T19:15:05Z
Недорога технологія повертає 100% ємності акумуляторів: що придумали вчені
InternetUA
2024-11-17T18:21:04Z
"Розумні" роботи можуть зробити "зелену" енергію дешевшою: як їх хочуть використовувати
Фокус
2024-11-17T18:00:48Z
Дизайн і ключові характеристики Nubia Z70 Ultra оприлюднені перед презентацією
Portaltele
2024-11-17T18:00:31Z
Звільняємо пам’ять на телефоні за допомогою Telegram: як це зробити у кілька кліків
InternetUA
2024-11-17T17:21:38Z
Nissan N7 — стильний седан із штучним інтелектом і напівавтономним рухом
360ua.news
2024-11-17T20:15:49Z
В Україні виготовили партію напівпричепів-контейнеровозів з надміцної сталі
AutoCentre
2024-11-17T19:34:37Z
На автомобілях Volkswagen встановили два рекорди Гіннеса
AutoCentre
2024-11-17T13:39:06Z
Нова батарея з "відходів" зберігатиме до 100 МВт*год енергії: деталі
Фокус
2024-11-17T12:30:10Z
Оновлений Lexus ES
360ua.news
2024-11-17T11:33:57Z
Lexus представив бізнес-седан за $40 000
AutoCentre
2024-11-17T08:04:21Z
Після таємничої аварії Tesla Cybertruck перетворили на меморіал: люди несуть хрести із квітами
Знай
2024-11-17T07:51:21Z
Jeep Wrangler Rubicon: може посперечатися, але чи треба?
AutoCentre
2024-11-17T07:10:43Z
Водіям розповіли про одну важливу "приховану" кнопку в авто: що вона робить
GlavRed
2024-11-17T04:27:02Z