MY.UAНовини
Ляпас для Путіна у Казахстані: як під вигуки про "велику дружбу" Китай вичавив Росію з її "історичної території впливу"
Ляпас для Путіна у Казахстані: як під вигуки про "велику дружбу" Китай вичавив Росію з її "історичної території впливу"

Ляпас для Путіна у Казахстані: як під вигуки про "велику дружбу" Китай вичавив Росію з її "історичної території впливу"

Під час візитів західних лідерів до Китаюросійські пропагандисти мов під мікроскопом розглядають ймовірні церемоніальні приниження, зіставляючи з тим, як приймають російську делегацію. Здається, прийшла черга і до російського диктатора Путіна отримати ляпаса. Стався він під час саміту Шанхайської організації співпраці (ШОС), який відбувся 3-4 липня у Казахстані. Адже на відміну від лідера КНР Сі Цзіньпіна, якого біля трапа літака зустрічав особисто президент Казахстану Токаєв та на честь якого провели міні-шоу за участю військових літаків, які в небі відтворили кольори китайського прапору, Путіна в аеропорту зустрів лиш прем'єр-міністр.

Та не це має тривожити Росію, а те, що Китай попри заяви про "неосяжну дружбу, якої ніколи не було" фактично виштовхав її з історичної зони впливу у Центральній Азії (ЦА). Причому зробив це досить агресивно, незважаючи на російські інтереси. Зростання присутності Китаю дедалі помітніше в регіоні.

Між Китаєм та країнами Центральної Азії за останні роки підписано безліч договорів на десятки мільярдів доларів, чого раніше не було. В обхід РФ будуються нові залізничні лінії, зростають обсяги торгівлі та інвестицій. Китай безоплатно надав країнам регіону 3,72 млрд, демонструючи, хто на сьогодні є головним покровителем цих держав. Китай також висловив готовність працювати з головною країною регіону - Казахстаном "над будівництвом китайсько-казахстанської спільноти з єдиною долею". Здається, що після цього китайська "єдина доля" чекає і на інші країни ЦА, з повним знищенням російського впливу.

Про те, як Росія втрачає вплив на території Центральної Азії, яку до рук прибирає Китай – у матеріалі ОБОЗ.

Слабка Росія нікому не цікава

На сьогодні країни Центральної Азії – Казахстан, Киргизстан, Таджикистан, Туркменістан і Узбекистан – намагаються зберегти свій суверенітет та балансувати між Росією, Китаєм та Заходом. Показавши свою неадекватність та слабкість, Москва натякнула всім: ніхто не може бути у небезпеці поряд з таким сусідом. При цьому країни Центральної Азії також розуміють – РФ стає все більш загрозливим та токсичним партнером.

Для Росії сусідні держави можуть бути або ворогами, або ж васалами. Так було завжди. Країни цього регіону це чудово розуміють, а тому все активніше намагаються виходити з російської зони впливу. Особливо це стало відчутно після початку повномасштабного вторгнення в Україну. Держави ЦА не підтримали РФ і крок за кроком віддаляються від Москви.

Зі свого боку Росія намагається все одно тримати їх "на гачку", але це робити їй все складніше. Адже йде війна, яка виснажує Росію та не дає змоги діяти активно ще десь. Є фактор Китаю, який все активніше починає конкурувати у цьому регіоні, який, зважаючи на слабкість РФ, вже вважає своїм. А проти китайців Кремль нічого вдіяти не може, бо сам залежний від Пекіну.

Китай користується слабкістю РФ

Відносини між Китаєм та Росією перебувають на "історичному максимумі", говорять пропагандисти обох країн. Однак у Центральній Азії дружба між Москвою та Пекіном стикається з глобальними амбіціями останнього.

Китай вміло користується війною, щоб зруйнувати традиційні сфери впливу не тільки Заходу, але й Росії. Залежність РФ від КНР у підтримці російської економіки та ВПК на плаву в умовах західних санкцій змушує її погоджуватися із китайськими зазіханнями у Центральній Азії. Величезний розрив між економічними потужностями РФ та КНР робить пряму конкуренцію в цьому стратегічному регіоні марною для Кремля.

Візит китайського лідера в Казахстан на саміт Шанхайської організації співробітництва та відвідини Таджикистану – вже восьмий візит до Центральної Азії з того часу, як Сі Цзіньпін став головою КНР у 2013 році.

Пекін втягує в свою орбіту місцеві економіки по всьому регіону. Один з найвагоміших проєктів, які посилюють китайську присутність та обмежують російські інтереси – будівництво залізниці, що фінансується КНР, яка обіцяє з'єднати регіон з Європою, минаючи російську територію. Китай реалізує цей напрямок разом із Киргизстаном та Узбекистаном.

Залізнична магістраль стане частиною глобальної ініціативи Китаю "Один пояс — один шлях". Угоду щодо проекту, який Пекін, Бішкек та Ташкент обговорювали протягом 27 років, сторони підписали 6 червня у Пекіні, а будівництво має розпочатися у жовтні 2024 року. 454-кілометрова залізниця, покликана з'єднати залізниці Китаю та Узбекистану через територію Киргизстану, а далі через Туркменістан, Іран та Туреччину зв'язати їх з європейською мережею залізниць у рамках транспортної системи Нового шовкового шляху.

Таким чином, позиції Росії в регіоні поступово слабшають – настільки, що вона не приховує свого роздратування, але зупинити цей процес вже не в змозі.

Політичний вплив через економіку

Пекін змінює баланс, використовуючи свій величезний економічний потенціал для посилення політичного впливу. У 2023 році обсяг торгівлі між Китаєм та Центральною Азією зріс до 98 мільярдів доларів, більш ніж утричі порівняно з 2016 роком. Пекін особливо активний зі своїм проектом "Новий шовковий шлях". Для Китаю ЦА стає все більш важливим транспортним коридором.

У травні 2023 року у місті Сіань, до слова, у колишній столиці Великої Китайської імперії, звідки починався Великий шовковий шлях, відбувся дводенний саміт "Китай–Центральна Азія". У ньому взяли участь президенти Китаю, Казахстану, Киргизстану, Таджикистану, Туркменістану та Узбекистану.

Тоді, вітаючи своїх колег, Сі Цзіньпін заявив: "після саміту відносини між Китаєм і країнами Центральної Азії вступлять в нову еру". Він назвав регіон "центром євразійського континенту, який розташований на перехресті доріг, що з’єднують схід і захід, північ і південь", і заявив, що Пекін має намір побудувати "спільноту зі спільним майбутнім" із ЦA.

На сьогодні Пекін розробив план дій по заохоченню Середньої Азії до співпраці. Так, китайські проекти в галузі відновлюваної енергетики допомагають знизити залежність від російського газу. Китай вкладає значні ресурси у безліч інвестиційних проєктів, а також планує допомагати скорочувати бідність в регіоні. Фінансовані Китаєм підприємства створюють нові робочі місця, а безпосередньо Пекін надав 3,72 мільярда доларів безкоштовної допомоги своїм партнерам. Країна також планує оновити двосторонні інвестиційні угоди та збільшити обсяги транскордонних вантажних перевезень з регіоном та запустити спеціальне залізничне сполучення.

Китай та Узбекистан домовилися про розвиток електронної комерції. Під час останньої зустрічі на рівні урядів, було підписано угод щодо реалізації пріоритетних проектів на $15 млрд.

В Узбекистані, найбільш густонаселеній та досить промислово розвиненій країні, у 2023 році Китай витіснив Росію з першого місця торгових партнерів.

Китай та Таджикистан підписали угоду щодо цифрової економіки та кількох інфраструктурних проєктів на мільярди доларів.

Казахстан – "дерусифікація" суспільства й економіки

Казахстан вже давно став найважливішою країною в регіоні – завдяки своїм природним ресурсам та торговельним шляхам. Останніми роками ця країна все більше дистанціюється від Кремля. Незважаючи на участь у ОДКБ (організація договору про колективну безпеку, до якої входять також Білорусь, Вірменія, Киргизстан, Росія та Таджикистан), Астана відмовляється допомагати Путіну у його війні проти України. За даними опитування Gallup, несхвалення дій керівництва Росії серед казахів зросло з 20% у 2021 році до 50% у 2023-му.

Казахстан має вагомі причини бути якомога далі від Москви. На півночі країни проживають етнічні росіяни, які становлять приблизно п'яту частину населення країни і налаштовані досить проросійськи. Користуючись цим, у РФ підливають масла у вогонь і останнім часом все частіше натякають на ці території.

За такого розвитку подій Астана протягом останніх кількох років робить спроби дерусифікації, просуваючи посилення використання казахської мови, відмовляючись від кирилиці, поширюючи ідею ідентифікації Казахстану як незалежної нації. Також було вирішено збільшити обсяг телерадіомовлення державною мовою до 70%.

"Дерусифікація" торкається і економіки. Так, у 2024 році влада Казахстану проводитиме референдум з приводу будівництва АЕС, на якому буде вирішено, хто саме будуватиме станцію. Спочатку планувалося, що цим проєктом займатиметься Росатом. Але зважаючи на події у світі та санкції проти Росії, виконавцем буде компанія з іншої країни.

Кремль у глухому куті

"На сьогодні вже чітко видно, що РФ втрачає вплив всюди у світі, в тому числі у стратегічній Центральній Азії. Китай активізувався у регіону з кінця 90-х років. Сьогодні наприклад, для Казахстану, де і відбувається саміт ШОС, вже головним торговельним партнером є не Росія, а саме Китай. Тобто, крок за кроком, Китай нарощує свою присутність і вплив в регіоні не озираючись на РФ", – таку думку в ексклюзивному коментарі OBOZ.UA висловив український дипломат Ігор Долгов, який очолював посольства України у ФРН, Туреччині, Бельгії та Грузії, місію України при НАТО, а також був заступником міністра закордонних справ України та заступником міністра оборони України.

"КНР перш за все цікавить використання сировинних ресурсів країн Центральної Азії, а також досить великі ринки цих держав, на які Китай, як ми бачимо на прикладі Казахстану, активно виходить. Отже, інтерес є взаємним, він є виправданим. Звичайно, що на цьому фоні Росія відходить на другий план, адже їй немає чого запропонувати", – зазначає він.

На думку Ігоря Долгова, те, що було оголошено про "довічну дружбу" між Пекіном і Москвою, не означає, що КНР не може "любити" когось ще і дружити з кимось ще, в тому числі і за рахунок інтересів Росії. Там, де можна, Китай буде використовувати свої переваги і діяти в своїх інтересах.

"Власне, один з елементів реального витіснення Росії – майбутній запуск транзитного транспортного шляху, транскаспійського, через територію країн Центральної Азії, Туреччину і далі в Європу. Це явна демонстрація китайської позиції стосовно російських інтересів у регіоні, адже маршрут піде в обхід території РФ та буде прямим конкурентом Транссибірської залізниці і маршруту перевезень через територію РФ. При цьому Москві нічого не залишається, як робити хорошу міну при поганій грі.

З Китаєм дружба, так. Інтереси в Центральній Азії є, так. Але вони не можуть визнати, що такі ж інтереси, або навіть більше, є і у Китаю. Вставати в позу та говорити, мовляв, Китай, ви тут не ходіть, це наші землі? Такого Путін не може собі дозволити, тим більше зараз, коли він залежить як політично, так і економічно від Пекіну. Тому у нього нема виходу, окрім приймати реальність. Сьогодні вона є такою, що Росія об'єктивно втрачає позиції", – зазначив Ігор Долгов.

Поділитися
Поділитися сюжетом
Джерело матеріала
Згадувані персони
ЗСУ ліквідували продюсера телеканалу Russia Today
ГЛАВКОМ NET
2024-11-23T11:06:35Z
У Часовому Яру загинув колишній співробітник RT: встиг повоювати лише чотири місяці
Фокус
2024-11-23T11:03:30Z
ФСБ півтори доби утримувала головну редакторку дитячого кримськотатарського журналу, яка напередодні зникла у Криму
Детектор М
2024-11-23T11:03:14Z
Ситуація максимально складна: які наступні кроки росіян можуть бути щодо Курахового
24tv
2024-11-23T11:03:07Z
Партизани знайшли військову базу на Донеччині, куди звозять бурятів. Останні дедалі частіше конфліктують із росіянами
ZN UA
2024-11-23T10:57:40Z
Армія РФ готується до нового наступу: партизани назвали ймовірний напрямок
GlavRed
2024-11-23T10:51:44Z
Його вбила Росія: на Одещині провели в останню путь правоохоронця Вадима Зезюліна
24tv
2024-11-23T10:39:49Z
На тимчасово окупованій території Херсонщини посилюються репресії проти дітей
Украина Криминальная
2024-11-23T10:33:04Z
Скільки українців повернули з полону, а скільки ще в неволі: що кажуть у ГУР
24tv
2024-11-23T10:18:53Z
Помер ексофіцер США, який просив Путіна про громадянство Росії
ГЛАВКОМ NET
2024-11-23T11:09:32Z
РФ може знову провести випробувальні пуски балістичних ракет: деталі від ISW
ГЛАВКОМ NET
2024-11-23T11:09:27Z
The Guardian з'ясувала, чому дозвіл Україні бити західними ракетами по території Росії не принесе стратегічної вигоди
ZN UA
2024-11-23T11:09:07Z
У ЄС вшановують пам’ять жертв Голодомору 1932-1933 років
Европейская правда
2024-11-23T11:06:14Z
На Заході розглядають можливість ядерної зброї для України як гарантію безпеки
360ua.news
2024-11-23T11:03:32Z
Молдовський міністр поїде на "газові" переговори до РФ: Або ми ведемо діалог, або залишаємо проблему
Комсомольская правда
2024-11-23T10:51:30Z
Генсек НАТО Рютте зустрівся з Трампом: обговорили "низку питань глобальної безпеки"
ZN UA
2024-11-23T10:49:15Z
Висунули одразу дві жорсткв умови: поляки знову почали забастовку на кордоні
GlavRed
2024-11-23T10:48:52Z
Голод як зброя: як Москва стирала українську ідентичність
ГЛАВКОМ NET
2024-11-23T10:45:48Z
Проєкт "Епоха": гурт "Пророки" повернувся із синглом "Новий день" після 17-річної паузи
24tv
2024-11-23T11:03:48Z
«Цю стрічку потрібно показувати на Netflix!»: як у Києві презентували документальний фільм «Сімейний альбом»
Детектор М
2024-11-23T11:03:27Z
Мама Наді Дорофєєвої довела до сліз появою на концерті доньки у Києві: який вигляд вона має
TSN
2024-11-23T10:51:36Z
У Києві презентували документальний фільм «Сімейний альбом» про паралелі між Голодомором та сучасною війною
Детектор М
2024-11-23T10:40:16Z
Засновниця "Куражу" прокоментувала розлучення з чоловіком: "Нас дуже сильно покалічила відстань"
24tv
2024-11-23T10:24:07Z
Незаслужено популярні: дизайнери назвали 7 кухонних трендів, які стали розчаруванням 2024 року
24tv
2024-11-23T10:18:46Z
Три кольори, які зроблять похмуру кухню світлішою: запам'ятайте їх
24tv
2024-11-23T10:15:43Z
У якому одязі не можна зустрічати Новий рік 2025: він відлякає успіх
24tv
2024-11-23T09:54:16Z
Гість під маскою, неочікуванне зізнання Позитива і сльози на сцені: яким був концерт Наді Дорофєєвої
TSN
2024-11-23T09:51:30Z
Чоловік планує харчуватися в McDonald's протягом 100 днів: він уже схуд на 15 кг
Фокус
2024-11-23T10:57:14Z
Зіпсуєте не тільки їжу: 4 переконливі причини, чому ніколи не можна ставити гаряче в холодильник
24tv
2024-11-23T10:54:10Z
Це врятує ваше серце: кардіолог поділився порадою
Знай
2024-11-23T10:51:17Z
Реформа МСЕК: сімейні лікарі отримають нові повноваження щодо встановлення інвалідності
Хвиля
2024-11-23T10:31:33Z
Нове дослідження розкриває секрет використання соціальних мереж без зайвого стресу
24tv
2024-11-23T09:54:05Z
Друг героя: топ-10 собак для допомоги людям із ПТСР
Фокус
2024-11-23T09:30:55Z
Чим небезпечний анальний секс: наслідки, за та проти
CutInsight
2024-11-23T06:18:08Z
Гороскоп на завтра 24 листопада: Дівам - несподіваний дохід, Козерогам - велика удача
GlavRed
2024-11-23T04:27:10Z
На Херсонщині відкрили п’ять нових центрів телемедицини
УкраинФорм
2024-11-23T04:01:15Z
Гвардіола – про Родрі: Сіті не вистачає найкращого гравця у світі
Football.ua
2024-11-23T11:04:18Z
Шахтар — Інгулець. Напередодні
Football.ua
2024-11-23T11:04:01Z
"Це правда": тренер Олександрії відреагував на інтерес грандів УПЛ до "Супер Івана"
24tv
2024-11-23T10:45:17Z
Роман Яремчук наблизився до топ-3 найкращих голеадорів збірної України
УкраинФорм
2024-11-23T10:18:07Z
Каплієнко, Бойко та Дайко повернулись до стартового складу ЛНЗ на матч проти Ворскли
Football.ua
2024-11-23T10:05:33Z
Перша ліга: у суботу стартує останній тур року, що минає
УкраинФорм
2024-11-23T10:04:44Z
Енріке – про гру ПСЖ: Хочете побачити щось неймовірне – вам потрібно у "Цирк Дю Солей"
Football.ua
2024-11-23T10:02:17Z
Еспаньйол може потрапити під санкції через справу про трафік неповнолітніх футболістів
Football.ua
2024-11-23T09:57:31Z
Колишній чемпіон світу назвав переможця реваншу Усик – Ф'юрі
24tv
2024-11-23T09:54:23Z
Для бджолярів з’явиться система оповіщення у ДАР
AgroNews
2024-11-23T11:04:08Z
Графіки відключення: українців попередили про зміни на вихідних
Политека
2024-11-23T11:03:46Z
В Україні за добу відновили постачання електрики ще для майже 50 тисяч споживачів
УкраинФорм
2024-11-23T10:57:44Z
Ціни на продукти в грудні: чи варто очікувати подорожчання товарів перед святами
GlavRed
2024-11-23T10:57:43Z
Британський банк HSBC припинив обробку платежів із Росії та Білорусі
УкраинФорм
2024-11-23T10:57:08Z
Ситуація на ЗАЕС стає небезпечнішою через часті перебої електропостачання - Галущенко
УкраинФорм
2024-11-23T10:54:50Z
Ілон Маск збільшив статки до нового максимуму після виборів у США
iPress
2024-11-23T10:34:11Z
Менше сої, більше кукурудзи: як зміниться структура посівних площ в Україні
AgroPortal
2024-11-23T10:30:31Z
Злетить у ціні через попит: експерт сказав, яким буде курс долара в грудні
GlavRed
2024-11-23T10:30:02Z
ЗМІ дізналися, як Україна може збивати нові російські ракети комплексу "Кедр"
24tv
2024-11-23T11:03:54Z
Нові бригади здебільшого безпомічні: експерт розповів про головну проблему української армії
Политека
2024-11-23T11:03:32Z
Президент і перша леді вшановують пам’ять жертв голодоморів в Україні: трансляція
ГЛАВКОМ NET
2024-11-23T10:48:46Z
На Донеччині до Дня пам'яті жертв Голодоморів провели онлайн-лекції для молоді
УкраинФорм
2024-11-23T10:45:00Z
Кабінет міністрів затвердив новий порядок бронювання від мобілізації
ГЛАВКОМ NET
2024-11-23T10:33:49Z
МВС презентувало електронну мапу понад 2000 випадків канібалізму під час Голодомору
УкраинФорм
2024-11-23T10:33:48Z
Треба ще трохи часу, – глава Генштабу про труднощі з ротаційним процесом
24tv
2024-11-23T10:33:35Z
Що любить їсти майбутній король Англії: розкрита улюблена страва принца Джорджа
24tv
2024-11-23T10:33:14Z
Не змогли стримати сліз: дві сестри через 18 років відвідали будинок свого дитинства
Фокус
2024-11-23T10:27:48Z
У Національному парку «Синевір», крім ведмедів, рятуватимуть і оленів
Комсомольская правда
2024-11-23T11:04:56Z
Що можна і що заборонено носити дівчатам невисокого зросту: топ-10 правил
GlavRed
2024-11-23T10:39:06Z
Шеф-кухар за викликом: Клопотенко може нагодувати за 8 тисяч доларів, Мартиновська – за дві
Комсомольская правда
2024-11-23T10:05:36Z
Люля-кебаб із яловичини: рецепт від відомого шефа, який здивує ваших близьких
24tv
2024-11-23T09:54:04Z
Ніхто не здогадається, що вони родом з СРСР: як переробити старі ялинкові іграшки
GlavRed
2024-11-23T09:27:27Z
Відмова від цукру може мати величезний вплив на планету
Portaltele
2024-11-23T08:37:27Z
Шляхи розійдуться – 2 знаки зодіаку, які можуть розірвати шлюб вже цього року
24tv
2024-11-23T07:03:27Z
Гороскоп для всіх знаків Зодіаку на 23 листопада 2024 року
Фокус
2024-11-23T06:00:44Z
Як найкраще просити про підвищення зарплати: у Гарварді дали цікаві поради
24tv
2024-11-23T04:30:09Z
Під Києвом вибухнули 2 трансформатори - момент потрапив на відео
Khreschatyk
2024-11-23T10:15:03Z
Знущався з дружини - у столиці покарали чоловіка за домашнє насильство
Khreschatyk
2024-11-23T10:12:13Z
Армія РФ ввечері атакувала Запоріжжя авіабомбою ФАБ-500
УкраинФорм
2024-11-23T10:04:16Z
На Київщині чоловік викликав поліцію, бо йому було сумно і ні з ким було випити чаю
24tv
2024-11-23T10:00:15Z
Суддів розвеселила версія походження сумок з доларами під вікнами квартири голови МСЕК
ГЛАВКОМ NET
2024-11-23T09:21:35Z
Пару киян судитимуть за збут психотропних речовин
Украина Криминальная
2024-11-23T08:43:51Z
В Україні викрили шахрая: обманював людей на поверненні втрачених документів
InternetUA
2024-11-23T08:27:52Z
У Запоріжжі внаслідок нічної атаки РФ пошкоджені 15 будинків
УкраинФорм
2024-11-23T07:48:57Z
Затримано фейкового "мінера" обленерго: погрожував підірвати будівлю через відключення світла
InternetUA
2024-11-23T07:48:07Z
Можна пояснити, як діти навчалися протягом 99% історії людства: чому суспільство басейну Конго таке унікальне
Фокус
2024-11-23T11:06:55Z
LG і Samsung випустять смартфон, але купити його буде не можна: що відомо про новинку
InternetUA
2024-11-23T11:04:06Z
Експерти назвали 9 найкращих смартфонів Samsung
InternetUA
2024-11-23T10:31:28Z
Powerbank для всього. Як розрахувати потужність накопичувача енергії
InternetUA
2024-11-23T10:01:35Z
Компанія Väderstad збільшує продуктивність сівалки Spirit
AgroNews
2024-11-23T09:46:02Z
Чого очікувати від серії Redmi K80
Portaltele
2024-11-23T09:39:40Z
Український стартап HitBit Pro презентував інноваційну криптокарту
360ua.news
2024-11-23T09:12:43Z
Названо 10 смартфонів з найкращими батареями, які живуть від зарядки найдовше
InternetUA
2024-11-23T09:02:46Z
У США запустили повітряні кулі для "стеження" по всій країні: навіщо це знадобилося
InternetUA
2024-11-23T08:58:48Z
Toyota створила бюджетний «зелений» аналог Corolla
ГЛАВКОМ NET
2024-11-23T09:42:37Z
В Україну привезли перший електромобіль Cadillac
Фокус
2024-11-23T08:15:06Z
На продаж виставили 58-річний спорткар Chevrolet майже без пробігу
AutoCentre
2024-11-23T08:10:50Z
Нью-Йорк запроваджує плату за в’їзд на Мангеттен на автомобілі
УкраинФорм
2024-11-23T00:06:28Z
Кабріолет Bugatti встановив світовий рекорд швидкості
ГЛАВКОМ NET
2024-11-22T23:00:51Z
Заощадите тисячі гривень на хімчистці: готуємо копійчаний засіб для прибирання салону авто
24tv
2024-11-22T21:42:00Z
Стартувало виробництво Mercedes-Benz eActros 600
AutoCentre
2024-11-22T19:04:37Z
Вчені знайшли спосіб заряджати акумулятори електрокарів лише за 15 хвилин
24tv
2024-11-22T18:22:34Z
Ford подав до суду за модернізацію нових Bronco
AutoCentre
2024-11-22T18:03:04Z