MY.UAНовини
Ляпас для Путіна у Казахстані: як під вигуки про "велику дружбу" Китай вичавив Росію з її "історичної території впливу"
Ляпас для Путіна у Казахстані: як під вигуки про "велику дружбу" Китай вичавив Росію з її "історичної території впливу"

Ляпас для Путіна у Казахстані: як під вигуки про "велику дружбу" Китай вичавив Росію з її "історичної території впливу"

Під час візитів західних лідерів до Китаюросійські пропагандисти мов під мікроскопом розглядають ймовірні церемоніальні приниження, зіставляючи з тим, як приймають російську делегацію. Здається, прийшла черга і до російського диктатора Путіна отримати ляпаса. Стався він під час саміту Шанхайської організації співпраці (ШОС), який відбувся 3-4 липня у Казахстані. Адже на відміну від лідера КНР Сі Цзіньпіна, якого біля трапа літака зустрічав особисто президент Казахстану Токаєв та на честь якого провели міні-шоу за участю військових літаків, які в небі відтворили кольори китайського прапору, Путіна в аеропорту зустрів лиш прем'єр-міністр.

Та не це має тривожити Росію, а те, що Китай попри заяви про "неосяжну дружбу, якої ніколи не було" фактично виштовхав її з історичної зони впливу у Центральній Азії (ЦА). Причому зробив це досить агресивно, незважаючи на російські інтереси. Зростання присутності Китаю дедалі помітніше в регіоні.

Між Китаєм та країнами Центральної Азії за останні роки підписано безліч договорів на десятки мільярдів доларів, чого раніше не було. В обхід РФ будуються нові залізничні лінії, зростають обсяги торгівлі та інвестицій. Китай безоплатно надав країнам регіону 3,72 млрд, демонструючи, хто на сьогодні є головним покровителем цих держав. Китай також висловив готовність працювати з головною країною регіону - Казахстаном "над будівництвом китайсько-казахстанської спільноти з єдиною долею". Здається, що після цього китайська "єдина доля" чекає і на інші країни ЦА, з повним знищенням російського впливу.

Про те, як Росія втрачає вплив на території Центральної Азії, яку до рук прибирає Китай – у матеріалі ОБОЗ.

Слабка Росія нікому не цікава

На сьогодні країни Центральної Азії – Казахстан, Киргизстан, Таджикистан, Туркменістан і Узбекистан – намагаються зберегти свій суверенітет та балансувати між Росією, Китаєм та Заходом. Показавши свою неадекватність та слабкість, Москва натякнула всім: ніхто не може бути у небезпеці поряд з таким сусідом. При цьому країни Центральної Азії також розуміють – РФ стає все більш загрозливим та токсичним партнером.

Для Росії сусідні держави можуть бути або ворогами, або ж васалами. Так було завжди. Країни цього регіону це чудово розуміють, а тому все активніше намагаються виходити з російської зони впливу. Особливо це стало відчутно після початку повномасштабного вторгнення в Україну. Держави ЦА не підтримали РФ і крок за кроком віддаляються від Москви.

Зі свого боку Росія намагається все одно тримати їх "на гачку", але це робити їй все складніше. Адже йде війна, яка виснажує Росію та не дає змоги діяти активно ще десь. Є фактор Китаю, який все активніше починає конкурувати у цьому регіоні, який, зважаючи на слабкість РФ, вже вважає своїм. А проти китайців Кремль нічого вдіяти не може, бо сам залежний від Пекіну.

Китай користується слабкістю РФ

Відносини між Китаєм та Росією перебувають на "історичному максимумі", говорять пропагандисти обох країн. Однак у Центральній Азії дружба між Москвою та Пекіном стикається з глобальними амбіціями останнього.

Китай вміло користується війною, щоб зруйнувати традиційні сфери впливу не тільки Заходу, але й Росії. Залежність РФ від КНР у підтримці російської економіки та ВПК на плаву в умовах західних санкцій змушує її погоджуватися із китайськими зазіханнями у Центральній Азії. Величезний розрив між економічними потужностями РФ та КНР робить пряму конкуренцію в цьому стратегічному регіоні марною для Кремля.

Візит китайського лідера в Казахстан на саміт Шанхайської організації співробітництва та відвідини Таджикистану – вже восьмий візит до Центральної Азії з того часу, як Сі Цзіньпін став головою КНР у 2013 році.

Пекін втягує в свою орбіту місцеві економіки по всьому регіону. Один з найвагоміших проєктів, які посилюють китайську присутність та обмежують російські інтереси – будівництво залізниці, що фінансується КНР, яка обіцяє з'єднати регіон з Європою, минаючи російську територію. Китай реалізує цей напрямок разом із Киргизстаном та Узбекистаном.

Залізнична магістраль стане частиною глобальної ініціативи Китаю "Один пояс — один шлях". Угоду щодо проекту, який Пекін, Бішкек та Ташкент обговорювали протягом 27 років, сторони підписали 6 червня у Пекіні, а будівництво має розпочатися у жовтні 2024 року. 454-кілометрова залізниця, покликана з'єднати залізниці Китаю та Узбекистану через територію Киргизстану, а далі через Туркменістан, Іран та Туреччину зв'язати їх з європейською мережею залізниць у рамках транспортної системи Нового шовкового шляху.

Таким чином, позиції Росії в регіоні поступово слабшають – настільки, що вона не приховує свого роздратування, але зупинити цей процес вже не в змозі.

Політичний вплив через економіку

Пекін змінює баланс, використовуючи свій величезний економічний потенціал для посилення політичного впливу. У 2023 році обсяг торгівлі між Китаєм та Центральною Азією зріс до 98 мільярдів доларів, більш ніж утричі порівняно з 2016 роком. Пекін особливо активний зі своїм проектом "Новий шовковий шлях". Для Китаю ЦА стає все більш важливим транспортним коридором.

У травні 2023 року у місті Сіань, до слова, у колишній столиці Великої Китайської імперії, звідки починався Великий шовковий шлях, відбувся дводенний саміт "Китай–Центральна Азія". У ньому взяли участь президенти Китаю, Казахстану, Киргизстану, Таджикистану, Туркменістану та Узбекистану.

Тоді, вітаючи своїх колег, Сі Цзіньпін заявив: "після саміту відносини між Китаєм і країнами Центральної Азії вступлять в нову еру". Він назвав регіон "центром євразійського континенту, який розташований на перехресті доріг, що з’єднують схід і захід, північ і південь", і заявив, що Пекін має намір побудувати "спільноту зі спільним майбутнім" із ЦA.

На сьогодні Пекін розробив план дій по заохоченню Середньої Азії до співпраці. Так, китайські проекти в галузі відновлюваної енергетики допомагають знизити залежність від російського газу. Китай вкладає значні ресурси у безліч інвестиційних проєктів, а також планує допомагати скорочувати бідність в регіоні. Фінансовані Китаєм підприємства створюють нові робочі місця, а безпосередньо Пекін надав 3,72 мільярда доларів безкоштовної допомоги своїм партнерам. Країна також планує оновити двосторонні інвестиційні угоди та збільшити обсяги транскордонних вантажних перевезень з регіоном та запустити спеціальне залізничне сполучення.

Китай та Узбекистан домовилися про розвиток електронної комерції. Під час останньої зустрічі на рівні урядів, було підписано угод щодо реалізації пріоритетних проектів на $15 млрд.

В Узбекистані, найбільш густонаселеній та досить промислово розвиненій країні, у 2023 році Китай витіснив Росію з першого місця торгових партнерів.

Китай та Таджикистан підписали угоду щодо цифрової економіки та кількох інфраструктурних проєктів на мільярди доларів.

Казахстан – "дерусифікація" суспільства й економіки

Казахстан вже давно став найважливішою країною в регіоні – завдяки своїм природним ресурсам та торговельним шляхам. Останніми роками ця країна все більше дистанціюється від Кремля. Незважаючи на участь у ОДКБ (організація договору про колективну безпеку, до якої входять також Білорусь, Вірменія, Киргизстан, Росія та Таджикистан), Астана відмовляється допомагати Путіну у його війні проти України. За даними опитування Gallup, несхвалення дій керівництва Росії серед казахів зросло з 20% у 2021 році до 50% у 2023-му.

Казахстан має вагомі причини бути якомога далі від Москви. На півночі країни проживають етнічні росіяни, які становлять приблизно п'яту частину населення країни і налаштовані досить проросійськи. Користуючись цим, у РФ підливають масла у вогонь і останнім часом все частіше натякають на ці території.

За такого розвитку подій Астана протягом останніх кількох років робить спроби дерусифікації, просуваючи посилення використання казахської мови, відмовляючись від кирилиці, поширюючи ідею ідентифікації Казахстану як незалежної нації. Також було вирішено збільшити обсяг телерадіомовлення державною мовою до 70%.

"Дерусифікація" торкається і економіки. Так, у 2024 році влада Казахстану проводитиме референдум з приводу будівництва АЕС, на якому буде вирішено, хто саме будуватиме станцію. Спочатку планувалося, що цим проєктом займатиметься Росатом. Але зважаючи на події у світі та санкції проти Росії, виконавцем буде компанія з іншої країни.

Кремль у глухому куті

"На сьогодні вже чітко видно, що РФ втрачає вплив всюди у світі, в тому числі у стратегічній Центральній Азії. Китай активізувався у регіону з кінця 90-х років. Сьогодні наприклад, для Казахстану, де і відбувається саміт ШОС, вже головним торговельним партнером є не Росія, а саме Китай. Тобто, крок за кроком, Китай нарощує свою присутність і вплив в регіоні не озираючись на РФ", – таку думку в ексклюзивному коментарі OBOZ.UA висловив український дипломат Ігор Долгов, який очолював посольства України у ФРН, Туреччині, Бельгії та Грузії, місію України при НАТО, а також був заступником міністра закордонних справ України та заступником міністра оборони України.

"КНР перш за все цікавить використання сировинних ресурсів країн Центральної Азії, а також досить великі ринки цих держав, на які Китай, як ми бачимо на прикладі Казахстану, активно виходить. Отже, інтерес є взаємним, він є виправданим. Звичайно, що на цьому фоні Росія відходить на другий план, адже їй немає чого запропонувати", – зазначає він.

На думку Ігоря Долгова, те, що було оголошено про "довічну дружбу" між Пекіном і Москвою, не означає, що КНР не може "любити" когось ще і дружити з кимось ще, в тому числі і за рахунок інтересів Росії. Там, де можна, Китай буде використовувати свої переваги і діяти в своїх інтересах.

"Власне, один з елементів реального витіснення Росії – майбутній запуск транзитного транспортного шляху, транскаспійського, через територію країн Центральної Азії, Туреччину і далі в Європу. Це явна демонстрація китайської позиції стосовно російських інтересів у регіоні, адже маршрут піде в обхід території РФ та буде прямим конкурентом Транссибірської залізниці і маршруту перевезень через територію РФ. При цьому Москві нічого не залишається, як робити хорошу міну при поганій грі.

З Китаєм дружба, так. Інтереси в Центральній Азії є, так. Але вони не можуть визнати, що такі ж інтереси, або навіть більше, є і у Китаю. Вставати в позу та говорити, мовляв, Китай, ви тут не ходіть, це наші землі? Такого Путін не може собі дозволити, тим більше зараз, коли він залежить як політично, так і економічно від Пекіну. Тому у нього нема виходу, окрім приймати реальність. Сьогодні вона є такою, що Росія об'єктивно втрачає позиції", – зазначив Ігор Долгов.

Поділитися
Поділитися сюжетом
Джерело матеріала
Згадувані персони
ЗС РФ завдали удару КАБом по Куп’янську: влучили в багатоповерхівку
Antikor
2025-04-06T05:00:31Z
Коли буде потепління в Україні
24tv
2025-04-06T05:00:21Z
Платежі незаконні: експерт пояснив, який пункт у комунальних платіжках – нахабна афера
Хвиля
2025-04-06T05:00:17Z
В Києві вибухи: росіяни атакували столицю балістичними ракетами
Telegraf
2025-04-06T04:33:33Z
Дощ та мокрий сніг: прогноз погоди на 6 квітня
ГЛАВКОМ NET
2025-04-06T04:30:58Z
Командир армії РФ наказав стріляти у своїх ‒ перехоплення ГУР
ZN UA
2025-04-06T03:49:42Z
З'явилися перші кадри руйнувань у Києві: влада повідомила про наслідки ракетного удару
ГЛАВКОМ NET
2025-04-06T03:45:39Z
Зима у квітні: синоптики попередили, коли Україну накриє арктичний холод зі снігом
Хвиля
2025-04-06T03:30:55Z
Подорожчання продуктів у Києві: що найбільше виросте в ціні перед Великоднем
Политека
2025-04-06T03:30:06Z
Американські розробники представили інноваційний БПЛА Coyote LE SR, що запускається з гелікоптера
InternetUA
2025-04-06T05:01:57Z
За скільки метрів від сусідського паркану можна садити дерево
24tv
2025-04-06T05:00:30Z
Окупанти запустили по Україні "Калібри", балістику й крилаті ракети Х-101
Antikor
2025-04-06T04:27:48Z
Мобілізація в Україні: як відмітка про порушення впливає на дію військового документа
Политека
2025-04-06T04:01:48Z
Яке церковне свято у неділю, 6 квітня: чому сьогодні не можна носити чорний одяг
24tv
2025-04-06T04:00:59Z
Євген і Євгеній – одне ім'я чи різні: вчителька дала однозначну відповідь
GlavRed
2025-04-06T03:27:35Z
Притягнете нещастя: що не можна ламати 6 квітня, прикмети
GlavRed
2025-04-06T03:27:14Z
Пройшли ВЛК, а висновку немає: як змусити ТЦК вчасно внести дані в реєстр
Знай
2025-04-06T03:09:48Z
З Днем геолога України 2025: найгарніші картинки-привітання зі святом
24tv
2025-04-06T03:03:43Z
The Hill: У США готують нову спробу імпічменту Трампа
Antikor
2025-04-06T04:54:31Z
Ліквідовано понад 1300 росіян, знищено 56 артсистем: втрати ворога на 6 квітня
24tv
2025-04-06T04:51:23Z
"Батьки відповідають за це, не Путін": реакція мотиваторки Арестовича на удар по Кривому Рогу
GlavRed
2025-04-06T04:36:43Z
Польща підняла у небо військову авіацію через ракетний удар РФ
ГЛАВКОМ NET
2025-04-06T04:36:07Z
Імпічмент у Південній Кореї: Президент усунений через перевищення повноважень
Gazeta UA
2025-04-06T04:18:49Z
Екс-глава MI-6 закликав Британію "прокинутися" через погрози Путіна
Хвиля
2025-04-06T04:15:34Z
Руки геть від України: в Європі сотні людей також протестували проти Трампа
Лига
2025-04-06T04:09:23Z
Росія атакувала "Шахедами" та запускала ракети по Україні: хронологія 1138 дня війни
24tv
2025-04-06T03:45:04Z
Росія атакувала Україну крилатими ракетами: де було чутно вибухи
Фокус
2025-04-06T03:36:35Z
Зірковий ювілей: що відомо про життя Ірини Білик, якій виповнилось 55 років
24tv
2025-04-06T04:00:46Z
Чи щасливі у вас стосунки: щоб дізнатися, новий фільм Netflix радить поставити собі 4 запитання
24tv
2025-04-06T03:51:12Z
З Джаредом Лето у головній ролі: у Disney представили новий трейлер фільму "Трон: Арес"
Фокус
2025-04-05T22:12:46Z
Удар по Кривому Рогу: Ротару, Білик, Могилевська та інші зірки відреагували на трагедію
TSN
2025-04-05T21:40:59Z
Учасниця "Холостяка-12" зіграла весілля за кордоном і показала перші кадри з церемонії
TSN
2025-04-05T21:39:47Z
Дзідзьо відреагував на вагітність колишньої дружини та публічно звернувся до неї
TSN
2025-04-05T21:39:22Z
Емінем вперше став дідусем: який вигляд має його онук і як назвали
TSN
2025-04-05T21:39:00Z
Андрій Данилко показав себе 22-річного у Донецьку: продюсер Нікітін відреагував
TSN
2025-04-05T21:39:00Z
Анна Трінчер розкрила приховані сенси нової пісні "Зірочка палай" і звернулася до всіх дівчат
TSN
2025-04-05T21:38:57Z
Росія вдарила по Києву балістикою: є поранені та масштабні руйнування
ZN UA
2025-04-06T04:51:48Z
Пожежі та руйнування: в ДСНС показали моторошні наслідки удару балістикою по Києву
24tv
2025-04-06T04:33:28Z
Росіяни атакували Україну дронами та ракетами: головні новини ночі 6 квітня 2025 року
TSN
2025-04-06T04:33:15Z
Росіяни вдарили КАБом по багатоповерхівці в Куп’янську
TSN
2025-04-06T04:33:14Z
Ракетна атака на Київ: кадри наслідків від ДСНС
ГЛАВКОМ NET
2025-04-06T04:33:10Z
Чоловік займався збутом психотропів через Telegram — як його покарали
InternetUA
2025-04-06T03:16:08Z
Росіяни вдарили по Куп'янську авіабомбою: є влучання у багатоповерхівку
ГЛАВКОМ NET
2025-04-06T03:15:31Z
​У будівлі канадського парламенту забарикадувався чоловік: поліція веде переговори
ГЛАВКОМ NET
2025-04-06T01:09:34Z
У двох будинках вирує пожежа: Миколаїв атакували Шахеди
Факти ICTV
2025-04-05T22:16:08Z
Олександрія — Кривбас. Напередодні
Football.ua
2025-04-06T05:01:38Z
Динамо Київ — Лівий Берег. Напередодні
Football.ua
2025-04-06T05:01:30Z
Полісся та Карпати ведуть боротьбу за місце в єврокубках: прогноз на матч УПЛ
24tv
2025-04-06T05:00:59Z
"Звір" побив "Джаггернаута": у вазі Усика відбувся великий бій
Telegraf
2025-04-05T22:21:45Z
Українські студенти вийшли у фінал світового турніру з міжнародного права
TSN
2025-04-05T21:37:25Z
Вінісіус наздогнав Роналдо в списку бразильських найкращих бомбардирів Реала
Football.ua
2025-04-05T21:31:51Z
Анчелотті – про Куртуа й Луніна: Думаю, на поєдинок з Арсеналом у нас будуть обидва варіанти
Football.ua
2025-04-05T20:58:45Z
Мілан виборов нічию, але залишився позаду Фіорентини
Football.ua
2025-04-05T20:52:36Z
Не вдалося вразити чемпіонів: хто покинув Мастер Шеф 15 у 6-му випуску
Факти ICTV
2025-04-05T20:52:19Z
Підвищення тарифів в Одесі: що може подорожчати зовсім скоро
Политека
2025-04-06T05:01:01Z
Фрахт на деякі сегменти перевезення зерна з портів Дунаю подорожчав
AgroPortal
2025-04-06T05:00:27Z
Долар знову залишається без змін у середині квітня
24tv
2025-04-06T04:36:37Z
М’ясо та яйця стануть розкішшю: в Україну насувається харчова криза
Знай
2025-04-06T04:06:59Z
Більше жодної готівки: українців чекають важливі зміни
Знай
2025-04-06T03:36:49Z
Ціни на квартири у Харкові падають униз: скільки коштує у квітні
Политека
2025-04-06T03:01:17Z
Страхові виплати: за який період обчислюється заробітна плата при їх призначенні
ZN UA
2025-04-05T23:43:01Z
В Україні можуть з'явитися нові монети замість копійок
TSN
2025-04-05T21:41:50Z
Чого очікувати від валютного ринку в квітні: прогноз банкіра
TSN
2025-04-05T21:40:32Z
Борщ пісний, білий, великодній – обрядові рецепти від мисткині з Сумщини
Комсомольская правда
2025-04-06T05:04:01Z
Гороскоп для всіх знаків Зодіаку на 6 квітня 2025 року
Фокус
2025-04-06T05:00:35Z
Де 3 відмінності між дівчатами: лише одиниці знайдуть їх за 37 секунд
GlavRed
2025-04-06T04:27:04Z
Просто змішайте ці 2 спеції та отримайте оливкові яйця: рецепт благородного кольору для Великодня-2025
Знай
2025-04-06T02:54:14Z
День ангела 5 квітня: кого та як вітати з іменинами
TSN
2025-04-05T22:30:15Z
Що означають кольори кухонних дошок: виявляється це не просто яскравий дизайн
TSN
2025-04-05T21:39:54Z
Так готують в ресторанах: як зробити стейк соковитішим та смачнішим
TSN
2025-04-05T21:38:45Z
Фахівці поділилися порадами, як швидко навести лад в оселі перед Великоднем і зробити процес приємним
TSN
2025-04-05T21:38:03Z
Великодній тренд 2025 року: вітражна глазур для паски — як її зробити
TSN
2025-04-05T21:37:55Z
Microsoft вважає, що ШІ може знижувати рівень критичного мислення
InternetUA
2025-04-06T04:01:30Z
Steam показав "залізо" середнього геймера: RTX 3060 у лідерах, AMD згори, а нові драйвери - катастрофа
Знай
2025-04-06T03:51:30Z
Засновник Arkane Studios розповів про скасовану Half-Life 3 за його авторством
InternetUA
2025-04-06T03:01:08Z
Apple заплатить штраф на 150 мільйонів євро за порушення правил захисту даних
InternetUA
2025-04-06T02:01:26Z
Samsung розробляє альтернативний спосіб заряджання кільця Galaxy Ring
InternetUA
2025-04-06T01:01:35Z
Творець Dishonored заявив, що не проти зробити третю частину
InternetUA
2025-04-06T00:01:32Z
Пошук Максима Кріппи: як зникає те, що не можна пояснити
Взгляд
2025-04-05T23:42:22Z
Microsoft розширює функціональність Copilot Vision на Windows та мобільні пристрої
InternetUA
2025-04-05T23:03:03Z
Римське поселення знайшли за межами імперії
Gazeta UA
2025-04-05T22:39:11Z
Горіхи, кіноа та фрукти: як продукти впливають на якість сну
Знай
2025-04-06T04:51:15Z
Комунальні пільги: які передбачені для пенсіонерів-медиків в сільській місцевості
ZN UA
2025-04-06T02:24:55Z
Рецепт тіста для пасок з найнасиченішим смаком та ароматом: ввечері замісили, вранці спекли
TSN
2025-04-05T21:39:59Z
Дієтологи назвали найкорисніші сири, які обов’язково слід додати до щоденного раціону
TSN
2025-04-05T21:39:37Z
Вихованці житимуть довше: за розумні гроші новий препарат для собак продовжить життя на 4 роки
Знай
2025-04-05T18:51:24Z
Що ефективніше для схуднення: інтервальне голодування чи дієта
24tv
2025-04-05T17:45:57Z
Гарячі та холодні обгортання: що ефективніше у боротьбі з целюлітом і як правильно їх робити
Знай
2025-04-05T15:51:15Z
Рання полуниця: не купуйте ягоди, якщо побачите ці ознаки
24tv
2025-04-05T13:36:25Z
В Україні скасують паперову медичну довідку для водіїв
360ua.news
2025-04-05T13:30:37Z
Агресори на водіїв Tesla забувають, що їх вчинки знімаються на камеру
Топ Жир
2025-04-06T01:30:32Z
Експерт назвав п'ять найкращих вживаних авто, які варто купити у 2025 році
GlavRed
2025-04-06T00:27:16Z
Гучний, жовтий і дивно привабливий Hertz Corvette ZHZ
Топ Жир
2025-04-05T23:30:20Z
Який автомобіль найкраще підходить для таксі або каршерінгу?
Топ Жир
2025-04-05T22:00:34Z
Dodge Charger все ще живе в минулому: змагання з найшвидшим електрокаром від Ford довели це безперечно
Топ Жир
2025-04-05T18:30:26Z
Як може виглядати Toyota Corolla Cross 2027: зовні електромобіль, усередині — розуміння як у Prius
Топ Жир
2025-04-05T16:45:03Z
Огляд Nissan Pathfinder Rock Creek 2025: 3-рядний позашляховик, що плаває між двома стільцями
Топ Жир
2025-04-05T15:15:50Z
В Україні в паливо додаватимуть спирт: має містити щонайменше 5% біоетанолу
Antikor
2025-04-05T15:12:15Z
В Японії представили роботизованого "мото-коня", на якому можна їздити
InternetUA
2025-04-05T14:31:08Z