MY.UAНовини
Ляпас для Путіна у Казахстані: як під вигуки про "велику дружбу" Китай вичавив Росію з її "історичної території впливу"
Ляпас для Путіна у Казахстані: як під вигуки про "велику дружбу" Китай вичавив Росію з її "історичної території впливу"

Ляпас для Путіна у Казахстані: як під вигуки про "велику дружбу" Китай вичавив Росію з її "історичної території впливу"

Під час візитів західних лідерів до Китаюросійські пропагандисти мов під мікроскопом розглядають ймовірні церемоніальні приниження, зіставляючи з тим, як приймають російську делегацію. Здається, прийшла черга і до російського диктатора Путіна отримати ляпаса. Стався він під час саміту Шанхайської організації співпраці (ШОС), який відбувся 3-4 липня у Казахстані. Адже на відміну від лідера КНР Сі Цзіньпіна, якого біля трапа літака зустрічав особисто президент Казахстану Токаєв та на честь якого провели міні-шоу за участю військових літаків, які в небі відтворили кольори китайського прапору, Путіна в аеропорту зустрів лиш прем'єр-міністр.

Та не це має тривожити Росію, а те, що Китай попри заяви про "неосяжну дружбу, якої ніколи не було" фактично виштовхав її з історичної зони впливу у Центральній Азії (ЦА). Причому зробив це досить агресивно, незважаючи на російські інтереси. Зростання присутності Китаю дедалі помітніше в регіоні.

Між Китаєм та країнами Центральної Азії за останні роки підписано безліч договорів на десятки мільярдів доларів, чого раніше не було. В обхід РФ будуються нові залізничні лінії, зростають обсяги торгівлі та інвестицій. Китай безоплатно надав країнам регіону 3,72 млрд, демонструючи, хто на сьогодні є головним покровителем цих держав. Китай також висловив готовність працювати з головною країною регіону - Казахстаном "над будівництвом китайсько-казахстанської спільноти з єдиною долею". Здається, що після цього китайська "єдина доля" чекає і на інші країни ЦА, з повним знищенням російського впливу.

Про те, як Росія втрачає вплив на території Центральної Азії, яку до рук прибирає Китай – у матеріалі ОБОЗ.

Слабка Росія нікому не цікава

На сьогодні країни Центральної Азії – Казахстан, Киргизстан, Таджикистан, Туркменістан і Узбекистан – намагаються зберегти свій суверенітет та балансувати між Росією, Китаєм та Заходом. Показавши свою неадекватність та слабкість, Москва натякнула всім: ніхто не може бути у небезпеці поряд з таким сусідом. При цьому країни Центральної Азії також розуміють – РФ стає все більш загрозливим та токсичним партнером.

Для Росії сусідні держави можуть бути або ворогами, або ж васалами. Так було завжди. Країни цього регіону це чудово розуміють, а тому все активніше намагаються виходити з російської зони впливу. Особливо це стало відчутно після початку повномасштабного вторгнення в Україну. Держави ЦА не підтримали РФ і крок за кроком віддаляються від Москви.

Зі свого боку Росія намагається все одно тримати їх "на гачку", але це робити їй все складніше. Адже йде війна, яка виснажує Росію та не дає змоги діяти активно ще десь. Є фактор Китаю, який все активніше починає конкурувати у цьому регіоні, який, зважаючи на слабкість РФ, вже вважає своїм. А проти китайців Кремль нічого вдіяти не може, бо сам залежний від Пекіну.

Китай користується слабкістю РФ

Відносини між Китаєм та Росією перебувають на "історичному максимумі", говорять пропагандисти обох країн. Однак у Центральній Азії дружба між Москвою та Пекіном стикається з глобальними амбіціями останнього.

Китай вміло користується війною, щоб зруйнувати традиційні сфери впливу не тільки Заходу, але й Росії. Залежність РФ від КНР у підтримці російської економіки та ВПК на плаву в умовах західних санкцій змушує її погоджуватися із китайськими зазіханнями у Центральній Азії. Величезний розрив між економічними потужностями РФ та КНР робить пряму конкуренцію в цьому стратегічному регіоні марною для Кремля.

Візит китайського лідера в Казахстан на саміт Шанхайської організації співробітництва та відвідини Таджикистану – вже восьмий візит до Центральної Азії з того часу, як Сі Цзіньпін став головою КНР у 2013 році.

Пекін втягує в свою орбіту місцеві економіки по всьому регіону. Один з найвагоміших проєктів, які посилюють китайську присутність та обмежують російські інтереси – будівництво залізниці, що фінансується КНР, яка обіцяє з'єднати регіон з Європою, минаючи російську територію. Китай реалізує цей напрямок разом із Киргизстаном та Узбекистаном.

Залізнична магістраль стане частиною глобальної ініціативи Китаю "Один пояс — один шлях". Угоду щодо проекту, який Пекін, Бішкек та Ташкент обговорювали протягом 27 років, сторони підписали 6 червня у Пекіні, а будівництво має розпочатися у жовтні 2024 року. 454-кілометрова залізниця, покликана з'єднати залізниці Китаю та Узбекистану через територію Киргизстану, а далі через Туркменістан, Іран та Туреччину зв'язати їх з європейською мережею залізниць у рамках транспортної системи Нового шовкового шляху.

Таким чином, позиції Росії в регіоні поступово слабшають – настільки, що вона не приховує свого роздратування, але зупинити цей процес вже не в змозі.

Політичний вплив через економіку

Пекін змінює баланс, використовуючи свій величезний економічний потенціал для посилення політичного впливу. У 2023 році обсяг торгівлі між Китаєм та Центральною Азією зріс до 98 мільярдів доларів, більш ніж утричі порівняно з 2016 роком. Пекін особливо активний зі своїм проектом "Новий шовковий шлях". Для Китаю ЦА стає все більш важливим транспортним коридором.

У травні 2023 року у місті Сіань, до слова, у колишній столиці Великої Китайської імперії, звідки починався Великий шовковий шлях, відбувся дводенний саміт "Китай–Центральна Азія". У ньому взяли участь президенти Китаю, Казахстану, Киргизстану, Таджикистану, Туркменістану та Узбекистану.

Тоді, вітаючи своїх колег, Сі Цзіньпін заявив: "після саміту відносини між Китаєм і країнами Центральної Азії вступлять в нову еру". Він назвав регіон "центром євразійського континенту, який розташований на перехресті доріг, що з’єднують схід і захід, північ і південь", і заявив, що Пекін має намір побудувати "спільноту зі спільним майбутнім" із ЦA.

На сьогодні Пекін розробив план дій по заохоченню Середньої Азії до співпраці. Так, китайські проекти в галузі відновлюваної енергетики допомагають знизити залежність від російського газу. Китай вкладає значні ресурси у безліч інвестиційних проєктів, а також планує допомагати скорочувати бідність в регіоні. Фінансовані Китаєм підприємства створюють нові робочі місця, а безпосередньо Пекін надав 3,72 мільярда доларів безкоштовної допомоги своїм партнерам. Країна також планує оновити двосторонні інвестиційні угоди та збільшити обсяги транскордонних вантажних перевезень з регіоном та запустити спеціальне залізничне сполучення.

Китай та Узбекистан домовилися про розвиток електронної комерції. Під час останньої зустрічі на рівні урядів, було підписано угод щодо реалізації пріоритетних проектів на $15 млрд.

В Узбекистані, найбільш густонаселеній та досить промислово розвиненій країні, у 2023 році Китай витіснив Росію з першого місця торгових партнерів.

Китай та Таджикистан підписали угоду щодо цифрової економіки та кількох інфраструктурних проєктів на мільярди доларів.

Казахстан – "дерусифікація" суспільства й економіки

Казахстан вже давно став найважливішою країною в регіоні – завдяки своїм природним ресурсам та торговельним шляхам. Останніми роками ця країна все більше дистанціюється від Кремля. Незважаючи на участь у ОДКБ (організація договору про колективну безпеку, до якої входять також Білорусь, Вірменія, Киргизстан, Росія та Таджикистан), Астана відмовляється допомагати Путіну у його війні проти України. За даними опитування Gallup, несхвалення дій керівництва Росії серед казахів зросло з 20% у 2021 році до 50% у 2023-му.

Казахстан має вагомі причини бути якомога далі від Москви. На півночі країни проживають етнічні росіяни, які становлять приблизно п'яту частину населення країни і налаштовані досить проросійськи. Користуючись цим, у РФ підливають масла у вогонь і останнім часом все частіше натякають на ці території.

За такого розвитку подій Астана протягом останніх кількох років робить спроби дерусифікації, просуваючи посилення використання казахської мови, відмовляючись від кирилиці, поширюючи ідею ідентифікації Казахстану як незалежної нації. Також було вирішено збільшити обсяг телерадіомовлення державною мовою до 70%.

"Дерусифікація" торкається і економіки. Так, у 2024 році влада Казахстану проводитиме референдум з приводу будівництва АЕС, на якому буде вирішено, хто саме будуватиме станцію. Спочатку планувалося, що цим проєктом займатиметься Росатом. Але зважаючи на події у світі та санкції проти Росії, виконавцем буде компанія з іншої країни.

Кремль у глухому куті

"На сьогодні вже чітко видно, що РФ втрачає вплив всюди у світі, в тому числі у стратегічній Центральній Азії. Китай активізувався у регіону з кінця 90-х років. Сьогодні наприклад, для Казахстану, де і відбувається саміт ШОС, вже головним торговельним партнером є не Росія, а саме Китай. Тобто, крок за кроком, Китай нарощує свою присутність і вплив в регіоні не озираючись на РФ", – таку думку в ексклюзивному коментарі OBOZ.UA висловив український дипломат Ігор Долгов, який очолював посольства України у ФРН, Туреччині, Бельгії та Грузії, місію України при НАТО, а також був заступником міністра закордонних справ України та заступником міністра оборони України.

"КНР перш за все цікавить використання сировинних ресурсів країн Центральної Азії, а також досить великі ринки цих держав, на які Китай, як ми бачимо на прикладі Казахстану, активно виходить. Отже, інтерес є взаємним, він є виправданим. Звичайно, що на цьому фоні Росія відходить на другий план, адже їй немає чого запропонувати", – зазначає він.

На думку Ігоря Долгова, те, що було оголошено про "довічну дружбу" між Пекіном і Москвою, не означає, що КНР не може "любити" когось ще і дружити з кимось ще, в тому числі і за рахунок інтересів Росії. Там, де можна, Китай буде використовувати свої переваги і діяти в своїх інтересах.

"Власне, один з елементів реального витіснення Росії – майбутній запуск транзитного транспортного шляху, транскаспійського, через територію країн Центральної Азії, Туреччину і далі в Європу. Це явна демонстрація китайської позиції стосовно російських інтересів у регіоні, адже маршрут піде в обхід території РФ та буде прямим конкурентом Транссибірської залізниці і маршруту перевезень через територію РФ. При цьому Москві нічого не залишається, як робити хорошу міну при поганій грі.

З Китаєм дружба, так. Інтереси в Центральній Азії є, так. Але вони не можуть визнати, що такі ж інтереси, або навіть більше, є і у Китаю. Вставати в позу та говорити, мовляв, Китай, ви тут не ходіть, це наші землі? Такого Путін не може собі дозволити, тим більше зараз, коли він залежить як політично, так і економічно від Пекіну. Тому у нього нема виходу, окрім приймати реальність. Сьогодні вона є такою, що Росія об'єктивно втрачає позиції", – зазначив Ігор Долгов.

Поділитися
Поділитися сюжетом
Джерело матеріала
Згадувані персони
Путін зустрінеться з Трампом, але не в Стамбулі: експосол в США про переговори
ТСН
2025-05-15T14:41:56Z
Рада Європи підтримала створення Спецтрибуналу для розслідування злочинів Росії
TSN
2025-05-15T14:41:47Z
Віткофф заявив, що полетить до Стамбула у п’ятницю, хоча переговори призначено на четвер
ТСН
2025-05-15T14:41:36Z
НАТО бачить вікно можливостей для миру: Рютте назвав критичні терміни
ТСН
2025-05-15T14:41:33Z
Каллас відповіла, чи наважиться Путін зустрітися з Зеленським у четвер
TSN
2025-05-15T14:41:28Z
Росія на межі паливної кризи: Кремль терміново шукає вихід
TSN
2025-05-15T14:41:13Z
Зустріч Зеленського та Путіна: що відомо напередодні переговорів у Стамбулі
ТСН
2025-05-15T14:40:53Z
На фронті може бути патова ситуація: британський генерал про долю переговорів
TSN
2025-05-15T14:40:51Z
WP: Зеленський не бачив сенсу їхати до Стамбула — хто і як його переконав
ТСН
2025-05-15T14:40:51Z
Народилася у Дніпрі, не знала свого батька і писала листа Сталіну: як у дитинстві виглядала Лія Ахеджакова
Telegraf
2025-05-11T17:30:58Z
Зірка "Жіночого Кварталу" вперше висловилася про свого бойфренда: "Іскра була, а потім морозив мене"
ТСН
2025-05-15T14:41:29Z
Оля Полякова пригадала, як хильнула і написала Ані Лорак: "Курка, ще й ноги короткі"
ТСН
2025-05-15T14:40:05Z
"Євробачення-2025": порядок виступів учасників у другому півфіналі та їхні пісні
TSN
2025-05-15T14:38:46Z
Антоніна Хижняк розкритикувала представників України на Каннському кінофестивалі: "Не стримала сліз"
TSN
2025-05-15T14:36:00Z
"Євробачення-2025": другий півфінал — де дивитися шоу наживо та які країни виступатимуть
TSN
2025-05-15T14:35:57Z
Анна Кошмал висловилася про свій досвід знімань в "Сватах": "Не хотіла б знову там опинитись"
TSN
2025-05-15T14:33:25Z
Названо ідеальні стрижки, які довго тримають форму і не потребують укладання
TSN
2025-05-15T14:33:16Z
До Дня вишиванки українські зірки похизувалися своїми нарядами
ГЛАВКОМ NET
2025-05-15T13:12:35Z
Мирні переговори: переможниця "Битви екстрасенсів" передбачила, чи закінчиться війна влітку
ТСН
2025-05-15T14:41:41Z
Курсантам підвищили виплати: скільки тепер становить грошове забезпечення
TSN
2025-05-15T14:40:59Z
Єдиний в Україні носоріг і понад 200 тварин з усієї планети: зоопарк XII Місяців, що пережив окупацію, запрошує у гості
ТСН
2025-05-15T14:40:37Z
Страшне пророцтво Нострадамуса: що астролог писав про нового Папу Римського
ТСН
2025-05-15T14:40:13Z
Військові розповіли про ситуацію на Торецькому напрямку
ТСН
2025-05-15T14:39:39Z
Брат Максима Неліпи опублікував зворушливий допис
ГЛАВКОМ NET
2025-05-15T14:39:37Z
16 травня — яке церковне свято, чому цього дня важливо бути вкрай обережними
ТСН
2025-05-15T14:38:48Z
Атака дронів на Волинь: скільки цілей збито та чи є постраждалі
ТСН
2025-05-15T14:38:40Z
Британія і Німеччина розроблять ударну зброю: яка її дальність
TSN
2025-05-15T14:38:39Z
Як вилікувати яблуню від чорного раку: на що звернути увагу, яка профілактика можлива
ТСН
2025-05-15T14:41:23Z
Один із найпопулярніших продуктів допоможе прожити до 100 років
TSN
2025-05-15T14:40:32Z
Спадний Місяць від 13 травня до 26 травня 2025 року: що варто зробити
ТСН
2025-05-15T14:39:07Z
Україну 15 травня накрила потужна магнітна буря
ТСН
2025-05-15T14:38:37Z
Мошки в Україні: чому їхні укуси небезпечні та коли варто бігти до лікаря
ТСН
2025-05-15T14:36:37Z
Виявлено простий спосіб зниження тиску без ліків: які продукти треба вживати
TSN
2025-05-15T14:36:08Z
Що покласти в лунку, коли садите огірки: завдяки звичайному бур’яну ви збиратимете їх відрами щодня
TSN
2025-05-15T14:35:57Z
Не 10 тисяч: науковці підрахували, скільки кроків треба робити щодня
TSN
2025-05-15T14:34:38Z
Нова хвиля Covid-19 шириться Азією – Bloomberg
ГЛАВКОМ NET
2025-05-15T14:03:35Z
Світла не буде до 8 годин на день: експерт сказав, коли почнуться відключення
TSN
2025-05-15T14:40:41Z
Курс валют на 15 травня: скільки коштують долар, євро і злотий
TSN
2025-05-15T14:38:31Z
Банки можуть зняти ліміти на перекази для українців: названа головна умова
TSN
2025-05-15T14:38:21Z
$44 млн у газ і сонце: як Метінвест страхує виробництво від нових блекаутів — СОО компанії Олександр Мироненко
ТСН
2025-05-15T14:35:16Z
Ціни на продукти дешевого сегмента зросли: економіст пояснив, у чому причина
ТСН
2025-05-15T14:34:53Z
В університеті на Хмельниччині відкрили центр органічного виробництва
AgroPortal
2025-05-15T14:30:56Z
Китай цікавиться імпортом гороху з України
AgroPortal
2025-05-15T14:00:06Z
Українські сировари доєдналися до європейської асоціації FACEnetwork
AgroPortal
2025-05-15T13:30:00Z
Ціна на сою може різко зрости вже найближчим часом
Agravery
2025-05-15T13:13:40Z
У КМДА роз’яснили ситуацію щодо постачання гарячої води влітку
ТСН
2025-05-15T14:41:19Z
На Харківщині ухилянтів бронювали в "пожежній": яким був "тариф"
TSN
2025-05-15T14:41:16Z
За крок до Дніпропетровщини: як змінилася лінія фронту та які нові загрози у травні 2025
TSN
2025-05-15T14:40:54Z
У Києві 15 травня приспустять головний прапор України: яка причина
TSN
2025-05-15T14:40:44Z
Близнюкам варто відкритися новим враженням, а на Раків чекають зміни: гороскоп за картами Таро на 15 травня 2025 року
ТСН
2025-05-15T14:39:52Z
Ворог атакує Україну ударними БпЛА: мапа тривог
TSN
2025-05-15T14:39:35Z
РФ наступає попри розмови про переговори: у Третій штурмовій вказали на небезпеку
TSN
2025-05-15T14:39:28Z
Овнам не варто ламати зопалу, а Тельцям слід змінити погляд: астрологічний прогноз на рунах на 15 травня 2025 року
ТСН
2025-05-15T14:39:13Z
Армія РФ вдарила по Полтавщині: які наслідки
ТСН
2025-05-15T14:38:57Z
У Києві бус ТЦК потрапив у ДТП: мобілізовані кинулися навтьоки і нібито були у кайданках
ТСН
2025-05-15T14:40:02Z
В Луцьку зранку пролунала серія вибухів
ТСН
2025-05-15T14:39:49Z
Зранку в Івано-Франківську пролунали вибухи
TSN
2025-05-15T14:39:36Z
Вибухи в українських містах та переговори у Туреччині: головні новини ночі 15 травня 2025 року
ТСН
2025-05-15T14:39:11Z
Масована атака по Київщині 15 травня: деталі ворожого удару
ТСН
2025-05-15T14:38:28Z
Чоловік отримав повістку, викликав поліцію та відмовився від служби у тилу: як це закінчилось
ТСН
2025-05-15T14:37:45Z
Стрілянина у готелі Києва: яке покарання загрожує підозрюваному
TSN
2025-05-15T14:36:26Z
Відому блогерку застрелили просто під час прямого етеру
TSN
2025-05-15T14:35:42Z
Виліт літака Зеленського з Анкари перенесено через землетрус
ГЛАВКОМ NET
2025-05-15T13:24:33Z
Mercedes переносить виробництво своєї популярної моделі авто у США через мита Трампа
ГЛАВКОМ NET
2025-05-13T11:45:58Z
Водіїв закликали ні в якому разі не залишати цю річ у салоні у спекотний день
24tv
2025-05-12T14:09:13Z
Кібертрак перевернувся після ймовірного нападу в дорожній люті
Топ Жир
2025-05-12T14:03:19Z
“Новий автомобіль та старий водночас: Volkswagen Beetle 1972 року з пробігом лише 104 милі”
Топ Жир
2025-05-12T14:00:33Z
Водій вантажівки перевернув Cybertruck у лютій дорожній сутичці
Топ Жир
2025-05-12T13:45:04Z
Через ризик шпіонажу: в Британії ввели обмеження для власників китайських машин
AutoGeek
2025-05-12T13:27:59Z
Ексклюзив за $3,5 мільйона: на аукціон виставили найкращий Lamborghini
Фокус
2025-05-12T13:21:48Z
ЄСА надала автовиробникам саме те, про що вони просили
Топ Жир
2025-05-12T13:00:04Z
Електромобілі Hyundai у небезпеці: китайські бренди націлились на ринок Південної Кореї
AutoGeek
2025-05-12T12:48:25Z
Астрологи назвали 4 найуспішніші місяці народження
TSN
2025-05-15T14:40:41Z
Покладіть сковороду до поліетиленового пакета і залийте цією рідиною: навіть дуже пригоріла поверхня очиститься
TSN
2025-05-15T14:38:36Z
Астрологи назвали єдиний знак зодіаку, який легко може закохатися в будь-кого
TSN
2025-05-15T14:37:45Z
Народні засоби від бур’янів: 5 ефективних способів їх позбутися без перекопування
TSN
2025-05-15T14:37:24Z
Звичайні варені макарони стануть в рази смачнішими: додайте цей простий інгредієнт
ТСН
2025-05-15T14:36:25Z
Вирощування перцю: 10 помилок, які позбавляють вас великих врожаїв
TSN
2025-05-15T14:36:01Z
Які три найголовніші правила догляду за помідорами: урожай нікуди буде подіти
TSN
2025-05-15T14:35:43Z
Як швидко позбутися кротів на городі: підземні шкідники самі підуть з вашої ділянки
ТСН
2025-05-15T14:34:26Z
Ретроградний Меркурій у 2025 році: чого чекати і кого омине травень
VGorode
2025-05-14T13:30:40Z
Російський тренер з боксу зламав щелепу своєму колезі на очах в його неповнолітнього сина
ГЛАВКОМ NET
2025-05-15T12:51:53Z
Українці здобули три нагороди на чемпіонаті світу з тхеквондо серед кадетів
ГЛАВКОМ NET
2025-05-15T11:51:45Z
Найкраща тенісистка світу обматюкала вболівальника на турнірі у Римі
ГЛАВКОМ NET
2025-05-15T11:30:51Z
Графік єврокубків: коли розпочнуть боротьбу українські команди
ГЛАВКОМ NET
2025-05-15T11:06:47Z
Зірка української легкої атлетики здала позитивний допінг-тест
ГЛАВКОМ NET
2025-05-15T08:57:28Z
«Болонья» вперше за 51 рік здобула Кубок Італії
ГЛАВКОМ NET
2025-05-15T07:51:28Z
Євро-2025 із футзалу: коли відбудеться жеребкування фінального турніру за участі України
ГЛАВКОМ NET
2025-05-15T07:24:47Z
Суд відкрив справу проти зірки «Реала» – підозрюється у поширенні інтимного відео з неповнолітньою
ГЛАВКОМ NET
2025-05-15T06:57:11Z
НБА оштрафувала на $50 тис. форварда «Голден Стейт» за образу суддів
ГЛАВКОМ NET
2025-05-15T06:39:34Z
Чому корабель на Місяці перекинувся: у компанії назвали три головні причини
TSN
2025-05-15T14:37:44Z
Сонце лютує: потужний спалах паралізував комунікації, загроза зростає
ТСН
2025-05-15T14:36:02Z
Потужний спалах на Сонці відключив радіозв'язок на 5 континентах
FaceNews
2025-05-15T12:54:32Z
Єврокомісія погрожує TikTok штрафом за порушення правил цифрової реклами
Европейская правда
2025-05-15T10:58:31Z
Екскерівник Roshen очолив племзавод
AgroPortal
2025-05-15T08:00:02Z
Вчені розповіли, коли на Землі закінчиться кисень
ГЛАВКОМ NET
2025-05-15T04:21:01Z
Міноборони повідомило, чим займатиметься новостворене Управління космічної політики
ГЛАВКОМ NET
2025-05-14T17:03:29Z
Керування мозком: Apple тестує нове управління iPhone
ГЛАВКОМ NET
2025-05-14T16:01:33Z
Мегаполіси США поступово йдуть під воду: дані вчених вражають
ГЛАВКОМ NET
2025-05-14T14:06:46Z