MY.UAНовини
«Пастка Фукідіда», Ганс Моргентау, політичний реалізм та війна
«Пастка Фукідіда», Ганс Моргентау, політичний реалізм та війна

«Пастка Фукідіда», Ганс Моргентау, політичний реалізм та війна

Багато українців, як і в 2014 році, так і сьогодні, як і раніше, запитують, чому все-таки Росія розпочала війну в Україні, і не знаходять відповіді, чи знаходять не зовсім вірні відповіді, які ускладнюють політичний аналіз російсько-української війни, що у свою чергу ускладнює можливості вирішення воєнного конфлікту.

Тим часом відповіді лежать на поверхні, просто необхідно для цього знати якісь уже існуючі на даний момент політичні теорії, які відомі у світі, і якими керуються світові еліти, в тому числі влада Росії.

Нещодавно на Санкт-Петербурзькому економічному форумі, на одній із панелей, провідним був відомий російський політолог Сергій Караганов, який вів зрежесовану, чи ні, дискусію з Путіним (у розмові з Путіним Караганов дозволяв собі його критикувати). Отже, швидше за все, тими знаннями, якими він володіє, він ділився і ділиться з Путіним, як це роблять й інші російські політичні експерти.

Так ось в одній зі своїх статей у виданні «Росія в глобальній політиці», «Світ на виріст», від 28.12.2017 року, Караганов згадує про «пастку Фукідіда» (Цитата з його статті: «Одна з найбільш обговорюваних тем у зв'язку з цим – «пастка Фукідіда», висока ймовірність прямого зіткнення піднімається і поступається держав»). Із цього можна зробити висновок, що він у своєму політичному аналізі володіє таким концептом, як «пастка Фукідіда», і давно поділився їм із Путіним, як мінімум у 2017 році, а швидше за все набагато раніше.

Тож давайте спробуємо розібратися, що це таке «пастка Фукідіда».

«Пастка Фукідіда» (англ. Thucydides' Trap) - це термін, популяризований американським політологом Гремом Т. Еллісоном для опису очевидної тенденції до війни, коли нова держава загрожує витіснити існуючу велику державу як регіональний або міжнародний гегемон. Ця концепція виникла з припущення древнього афінського історика і полководця Фукідіда у тому, що початок Пелопоннеської війни між Афінами і Спартою в 431 р. до зв. е. було неминуче через страх спартанців перед зростанням афінської могутності. Термін був придуманий американським політологом Гремом Т. Еллісоном у статті 2012 для Financial Times. Грунтуючись на уривку Фукідіда з його "Історії Пелопоннеської війни", в якому він стверджує, що "саме піднесення Афін і страх, який це вселило в Спарту, зробили війну неминучою", Еллісон використав цей термін для опису тенденції до війни, коли висхідна держава ( прикладом якої є Афіни) кидає виклик статусу правлячої держави (приклад якої є Спарта). Коли становищу великої держави як гегемона загрожує нова сила, існує ймовірність війни між двома державами. На думку Грема Еллісона: «Пастка Фукідіда відноситься до природного, неминучого замішання, яке відбувається, коли сила, що зростає, загрожує змістити правлячу силу... [і] коли зростаюча сила загрожує змістити правлячу силу, що виникає структурна напруга робить насильницьке зіткнення правилом ».

Ранніми популярними прихильниками політичного реалізму крім Фукідіда (V ст. до н. е.) були Макіавеллі (XVI ст.), Гоббс (XVII ст.) та Руссо (XVIII ст.).

Карл фон Клаузевіц (початок ХІХ ст.), ще один учасник школи політичного реалізму, розглядав війну як акт державного управління та робив сильний акцент на жорсткій силі. Клаузевіц вважав, що збройний конфлікт за своєю суттю є одностороннім, де зазвичай між двома сторонами може вийти лише один переможець, без миру.

До політичного реалізму відноситься і реальна політика (нім. Realpolitik) - вид державного політичного курсу, який був запроваджений та здійснювався німецьким канцлером Отто фон Бісмарком і був названий за аналогією з поняттям, запропонованим Людвігом фон Рохау (1853).

У сучасну епоху людиною, яка відродила історичну традицію управління політичного реалізму, став американський політолог Ганс Моргентау. Його книга «Політика серед націй», вперше опублікована в 1948 році, за його життя витримала п'ять видань і набула широкого поширення як підручника в університетах США. Політичний реалізм як наукова школа підкреслює конкурентну та конфліктну природу глобальної політики. На відміну від лібералізму, який виступає за співпрацю, реалізм стверджує, що динаміка міжнародної арени обертається навколо держав, які активно просувають національні інтереси та віддають пріоритет безпеці. У той час як ідеалізм у міжнародній політиці схиляється до співпраці та етичних міркувань, реалізм стверджує, що держави діють у сфері, позбавленій невід'ємної справедливості, де етичні норми можуть не застосовуватись.

Після Моргентау політичний реалізм продовжував розвиватися, з'явилася нова школа-політичний неореалізм. Вперше її принципи було викладено Кеннетом Вальцем у його книзі «Теорія міжнародної політики» 1979 року. Неореалізм переформулював класичну реалістичну традицію Е. Х. Карра, Ганса Моргентау, Джорджа Кеннана та Рейнгольда Нібура. Неореалізм поділяється на оборонний та наступальний неореалізм.

Таким чином, політичний неореалізм передбачає стратегічне використання військової сили та альянсів для посилення глобального впливу при збереженні балансу сил. Війна розглядається як неминучість, властива анархічним умовам світової політики. Неореалізм також наголошує на складній динаміці дилеми безпеки, коли дії, здійснені з міркувань безпеки, можуть ненавмисно призвести до напруженості між державами.

У міжнародних відносинах дилема безпеки полягає в тому, що підвищення безпеки однієї держави (наприклад, збільшення її військової могутності) призводить до того, що інші держави побоюються за свою власну. Отже, заходи для підвищення безпеки можуть призвести до напруженості, ескалації або конфлікту з однією або декількома іншими сторонами, що призводить до результату, якого насправді не бажає жодна зі сторін.

Дилема безпеки є основною передумовою оборонного реалізму. На думку Кеннета Уолца, оскільки світ немає спільного уряду і є «анархічним», виживання є основний мотивацією держав. Держави не довіряють намірам інших держав і, як наслідок, завжди намагаються максимізувати власну безпеку. Дилема безпеки пояснює, чому держави, які прагнуть безпеки (на відміну від держав, які не прагнуть безпеки), можуть опинитися в конфлікті, навіть якщо у них добрі наміри.

Однак, на відміну від оборонного реалізму, наступальний реалізм розглядає держави як агресивних максимізаторів влади, а не як максимізуючу безпеку. За словами американського дослідника Джона Міршаймера, «невизначеність щодо намірів інших держав неминуча, а це означає, що держави ніколи не можуть бути впевнені в тому, що інші держави не мають наступальних намірів, що відповідають їх наступальним можливостям». На думку Міршаймера, хоча досягнення гегемонії будь-якої держави малоймовірне в сьогоднішній міжнародній системі, не існує такої речі, як статус-кво, і «світ приречений на вічне суперництво великих держав».

Він же: «З огляду на складність визначення того, скільки влади достатньо для сьогоднішнього та завтрашнього дня, великі держави визнають, що найкращий спосіб забезпечити свою безпеку — досягти гегемонії зараз, виключивши будь-яку можливість виклику з боку іншої великої держави. Тільки держава, яка заблукала, упустить можливість стати гегемоном у системі, бо вона думає, що в неї вже достатньо влади, щоб вижити».

Однак Міршаймер не вірить, що держава може стати світовим гегемоном. Хоча теоретично це можливо, занадто багато суші і занадто багато океанів, які, на його думку, мають ефективну зупиняючу силу і діють як гігантські рови. Натомість він вважає, що держави можуть досягти лише регіональної гегемонії. Крім того, він стверджує, що регіональні гегемони намагаються перешкодити іншим державам отримати гегемонію у своєму регіоні, оскільки рівні конкуренти вільно переміщатимуться і, таким чином, можуть втручатися в сусідство встановленого регіонального гегемона. На його думку, держави, які досягли регіональної гегемонії, такі як США (див. «доктрину Монро»), діятимуть як офшорні балансувальники, втручаючись в інші регіони, якщо великі держави в цих регіонах не зможуть запобігти виникненню гегемона.

Як бачимо вся школа політичного реалізму заснована на недовірі між державами, і ухваленні ідеї, що основним мотивом у здійсненні дій на міжнародній арені для еліт є інтереси цих країн (на думку відомого політолога та економіста Альберта Хіршмана, термін «інтереси» є евфемізмом терміну «прагність»; див. його книгу «Пристрасті та інтереси»).

Що є причиною недовіри між лідерами країн? Лауреат Нобелівської премії з літератури Еліас Канетті, у своїй книзі «Маса і влада» так описує один із фундаментальних страхів людей: «Людині найстрашніше дотик невідомого. Він повинен бачити, що його торкнулося, знати чи принаймні уявляти, що це таке. Він скрізь намагається уникати чужого дотику. Вночі чи взагалі у темряві переляк від раптового дотику переростає в паніку. І одяг не дає безпеки: він легко рветься, крізь нього легко проникнути до голої і гладкої беззахисної плоті.

Усі бар'єри, які люди довкола себе зводять, породжені саме страхом дотику. Вони замикаються в будинках, куди ніхто більше не може увійти, і лише там почуваються у відносній безпеці. Боязнь грабіжників виникає не тільки з занепокоєння за майно, це жах перед рукою, що раптово хапає з темряви. Його всюди і завжди символізує рука, перетворена на кігтисту лапу. Багато чого з цього позначилося на подвійності сенсу німецького слова «angreifen». У ньому одночасно маються на увазі і нешкідливий дотик, і небезпечна агресія, і щось від останньої постійно відбивається у першому. Але у відповідному іменнику «Angriff», що означає атаку, напад, висловився лише поганий сенс слова».

Цілком імовірно, що «страхи дотику» турбують і такого політика, як Путін, який практично весь термін, коли він перебуває при владі, не погоджується з тим, що НАТО розширилося за рахунок країн центральної Європи, і особливо з тим, що в майбутньому НАТО увійдуть країни, які раніше входили до СРСР. Дане почуття є основним для Путіна при прийнятті ним рішень, і тому важливо розуміти, що для закінчення нинішньої війни необхідно мати такі домовленості з ним, які максимально знімуть ці його «страхи дотику» чужорідних, з його погляду сил. Якщо припустити, що війна викликана процесами, описаними концептуальними поняттями школи політичного реалізму, тоді стає зрозумілими і причини її початку (реальні причини, а не декларовані), і те, як необхідно її закінчувати.

Теги за темою
Володимир Путін
Поділитися
Поділитися сюжетом
Джерело матеріала
Відпрацював багато в Харківській області, – Злата Огнєвіч розповіла про батька-добровольця
24tv
2024-10-05T16:03:46Z
Олена Кравець замилувала фото з молодшими 8-річними дітьми вдома: "Рідкісні хвилини"
TSN
2024-10-05T16:03:25Z
На Lviv BookForum презентували книгу про журналістику незалежної України «Від майданів до війни»
УкраинФорм
2024-10-05T15:45:39Z
Дружина Решетніка виловилася про ставлення до свекрухи та як уникає з нею непорозумінь
TSN
2024-10-05T15:42:48Z
Ахтем Сеітаблаєв зізнався, як пережив розрив з нареченою та якою має бути його майбутня кохана
TSN
2024-10-05T15:42:40Z
Які прикраси купити восени: найцікавіша добірка з модних подіумів
24tv
2024-10-05T15:30:07Z
Ці картини не можна вішати вдома: накличуть біду та нещастя
24tv
2024-10-05T15:30:00Z
Вийшла книга про 100 років творчості Закарпатської школи живопису
УкраинФорм
2024-10-05T14:30:57Z
51-річна Руслана заговорила про материнство та чи зважиться на усиновлення: "Працюю над цим"
TSN
2024-10-05T14:00:33Z
На Волині поліція перевірить рішення МСЕК і ВЛК на тлі корупційного скандалу на Хмельниччині
24tv
2024-10-05T16:27:19Z
Україну накриє циклон Finny: у яких областях похолодає і будуть дощі з грозами
GlavRed
2024-10-05T16:27:05Z
Унаслідок обстрілів Донеччини двоє людей загинули, шестеро поранені
УкраинФорм
2024-10-05T16:21:33Z
Посадовиця Одеської обладміністрації влаштувала скандал у маршрутці
ГЛАВКОМ NET
2024-10-05T16:15:03Z
Окупанти готують нові штурмові дії на Півдні: чим це загрожує — речник Сил оборони
TSN
2024-10-05T15:51:58Z
Російського воєнного злочинця Гузенка затримала поліція: він невдоволений, а пропагандисти тішаться
TSN
2024-10-05T15:42:30Z
Ротенберги почали захоплювати землю в Севастополі: що друзі Путіна надумали там будувати
24tv
2024-10-05T15:42:21Z
Україна повільно відступає на Донбасі, намагаючись максимально виснажити ворога — NYT
TSN
2024-10-05T15:42:08Z
Війська РФ готують нові штурми на Оріхівському і Роботинському напрямках - військові
УкраинФорм
2024-10-05T15:31:58Z
Єврокомісар закликав країни ЄС накопичити запаси снарядів, щоби бути готовими до ймовірної війни
УкраинФорм
2024-09-23T15:00:59Z
Армія Лукашенка складе зброю: у Раді хочуть перенести війну на територію РБ
GlavRed
2024-10-05T16:27:31Z
Іран, очікуючи на відповідь від Ізраїлю, відвів свої нафтові танкери, – BILD
24tv
2024-10-05T16:27:21Z
Байден: Не впевнений, що президентські вибори пройдуть мирно
Европейская правда
2024-10-05T16:27:07Z
Не наші методи: нардеп від “Слуги народу” висловився про великі гроші для добровольців ЗСУ
TSN
2024-10-05T16:21:40Z
Армія РФ понад 20 разів вдарила по Нікопольському району
УкраинФорм
2024-10-05T16:08:46Z
Депутат Бундестагу про дозвіл на далекобійні удари: Ми захищаємо російські військові об'єкти більше, ніж населення України
ГЛАВКОМ NET
2024-10-05T16:00:32Z
ЦАХАЛ заявляє про ліквідацію понад 400 бойовиків «Хезболли»
УкраинФорм
2024-10-05T15:54:02Z
Макрон висловився про війни в Україні та на Близькому Сході
360ua.news
2024-10-05T15:51:51Z
"Будемо взагалі виходити з шоку": українцям описали найгірший сценарій відключень на зиму
Политека
2024-10-05T16:01:14Z
Найбільший банк Кіпру закрив 20 тисяч рахунків росіян після початку війни
InternetUA
2024-10-05T15:30:16Z
В Україні м’ясо дорожчає другий місяць поспіль
AgroNews
2024-10-05T15:11:58Z
ЄС фінансує скорочення виноградників у Франції через кризу у виноробній галузі
iPress
2024-10-05T14:52:49Z
79% гендиректорів в США вважають, що «віддаленка» дійде кінця за три роки
InternetUA
2024-10-05T14:28:01Z
"Мінфін пропонує просто забрати ці гроші": зарплати українців різко зменшаться вже у жовтні
Политека
2024-10-05T14:04:55Z
Найменша українська АЕС вирішила встановити рекорд за сумою витрат на будівництво захисних споруд
ZN UA
2024-10-05T13:52:02Z
Чи будуть відключення світла взимку: експерт дав відповідь
TSN
2024-10-05T13:45:41Z
Скільки коштує 1 гектар землі у Київській області у 2024 році: актуальні ціни
24tv
2024-10-05T13:30:38Z
Росіяни стратили 4 українських військових на агрегатному заводі у Вовчанську
24tv
2024-10-05T16:18:55Z
Священник пояснив, чому покійників виносять ногами вперед: запам'ятайте це
24tv
2024-10-05T16:18:36Z
НАТО збільшить своє військо на 250 тисяч солдатів, – Die Welt
24tv
2024-10-05T16:18:22Z
Saab поставить Литві більше мобільних систем ППО MSHORAD
InternetUA
2024-10-05T16:14:58Z
Потужний феєрверк: ЗСУ показали детонацію російської БМД після влучання дрона
TSN
2024-10-05T16:03:25Z
У столиці пройшла акція родичів військових за встановлення чіткиз термінів військової служби
Khreschatyk
2024-10-05T15:48:06Z
Військові Великої Британії, Австралії та США провели унікальний експеримент з управління безпілотними кораблями
InternetUA
2024-10-05T15:46:41Z
Коли будуть зимові канікули 2024-2025 року: скільки відпочиватимуть школярі і студенти
TSN
2024-10-05T15:42:44Z
Перепис населення в Україні: до чого тут мобільні вишки і чи будуть видавати дані карток
TSN
2024-10-05T15:42:43Z
Миколенко через травму опинився поза заявкою Евертона на матч із Ньюкаслом
Football.ua
2024-10-05T16:25:36Z
Ла Ліга. Хетафе та Осасуна обмінялися голами
Football.ua
2024-10-05T16:21:31Z
АПЛ: Брентфорд "перестріляв" Вулвергемптон, Забарний і компанія поступилися Лестеру, розгромна поразка Іпсвіча
Football.ua
2024-10-05T16:10:58Z
Гарматний постріл Кочергіна приніс перемогу Ракуву: відео ефектного голу
24tv
2024-10-05T16:06:08Z
Арсенал здобув вольову перемогу над Саутгемптоном на Емірейтс
Football.ua
2024-10-05T16:01:29Z
Бартулович: Створили достатньо моментів, щоб перемогти Верес
Football.ua
2024-10-05T15:58:18Z
Дубль Ковачича допоміг Манчестер Сіті у результативному матчі здолати Фулгем
Football.ua
2024-10-05T15:58:00Z
"Ліверпуль" з травмою основного воротаря непростою перемогою закріпив своє лідерство в АПЛ
TSN
2024-10-05T15:42:16Z
Чемпіону світу з футболу Полю Погба скоротили дискваліфікацію за вживання допінгу
TSN
2024-10-05T15:42:08Z
Вчені розкрили причини слухових галюцинацій
360ua.news
2024-10-05T15:00:54Z
Низка популярних трав'яних добавок погіршують здоров'я печінки – це може бути смертельно
24tv
2024-10-05T14:15:04Z
Вчені знайшли можливе просте рішення від болю в спині
Portaltele
2024-10-05T13:55:18Z
Це перетворює їжу на отруту: в жодному разі не розігрівайте страву в такий спосіб
24tv
2024-10-05T13:24:33Z
Лікар розповів кому і чому не можна пити каву
360ua.news
2024-10-05T12:57:23Z
У тампонах виявили токсичні метали: чи варто непокоїтися
24tv
2024-10-05T11:03:21Z
Що робити з жоржинами восени: 10 правил вирощування шикарної квітки
GlavRed
2024-10-05T09:25:01Z
9 продуктів, щоб їсти достатньо клітковини і забути про проблеми із травленням
24tv
2024-10-05T09:18:40Z
Нарешті знайшли причину: тепер вчені знають, що викликає слухові галюцинації у хворих на шизофренію
Фокус
2024-10-05T09:12:42Z
На Херсонщині внаслідок ударів безпілотниками тяжко поранені жінка та водій «швидкої»
УкраинФорм
2024-10-05T16:20:06Z
Війська РФ атакували з дрона автомобіль на Херсонщині, поранений чоловік
УкраинФорм
2024-10-05T16:01:16Z
ДБР затримало голову Хмельницької МСЕК Тетяну Крупу за незаконне збагачення
ГЛАВКОМ NET
2024-10-05T15:42:02Z
На кордоні перехопили авто з ухилянтами
1News
2024-10-05T15:30:52Z
Поліцейські викрили українця, який в соцмережі поширював комуністичну символіку
InternetUA
2024-10-05T15:16:17Z
Житель Херсонщини ґвалтував падчерку та знімав на відео
Новости Украины
2024-10-05T14:57:19Z
Росіяни дроном атакували цивільних у Херсоні - троє постраждалих
УкраинФорм
2024-10-05T14:52:55Z
Росіяни скинули з дрона вибухівку на маршрутку у Херсоні
УкраинФорм
2024-10-05T14:48:20Z
У Словаччині ведмідь смертельно поранив чоловіка
Европейская правда
2024-10-05T14:40:04Z
Як обрати насіння і ґрунт для розсади на підвіконні: фермери розкрили всі нюанси
Политека
2024-10-05T16:20:21Z
Деякі ароматичні свічки виділяють небезпечні сполуки: як обрати безпечну
24tv
2024-10-05T16:12:24Z
Кури знову почнуть активно нестися, якщо додати до зерна кілька продуктів: простий рецепт для осені
TSN
2024-10-05T15:51:17Z
Яблучний пиріг французькою: бюджетний десерт, який варто спробувати
Политека
2024-10-05T15:31:59Z
Неймовірний смак не залишить нікого байдужим: як приготувати бешбармак з куркою та свининою
GlavRed
2024-10-05T15:27:20Z
Забирають естетику вечері: поширені помилки у сервіруванні столу, яких слід уникати
24tv
2024-10-05T15:21:41Z
Вам час відпочити: 3 знаки зодіаку, яким терміново треба у відпустку
24tv
2024-10-05T14:42:44Z
Як восени садити тюльпани, щоб вони пережили холоди: хитрощі садівників
Политека
2024-10-05T14:40:33Z
Ось єдине місце, де можна побачити китів з їхніми дитинчатами та навіть погладити їх
24tv
2024-10-05T14:21:51Z
Молодший брат Juke: представлено найдешевший кросовер Nissan за $7100
Фокус
2024-10-05T16:00:35Z
Більше ця проблема не потурбує: як впоратися із запріванням скла в авто
Знай
2024-10-05T14:51:01Z
У Києві помічено рідкісний електрокрос Fisker Ocean
AutoCentre
2024-10-05T14:17:25Z
На аукціон виставили вінтажний суперкар Ferrari Анджеліни Джолі
Фокус
2024-10-05T14:15:37Z
В Одесі помічено лімузин Cadillac від улюбленого ательє Дональда Трампа
AutoCentre
2024-10-05T12:37:05Z
Пітеру Фальку довелося обирати машину для Коломбо, і ось чому він зупинився на Peugeot 403
24tv
2024-10-05T11:54:07Z
Представлено революційний кемпер із гібридною силовою установкою
AutoCentre
2024-10-05T09:49:19Z
Українська компанія представила двовісний причіп для 120-мм міномета
InternetUA
2024-10-05T08:31:40Z
У США рідкісний Ferrari за $575 тисяч розшукали завдяки AirPods за 129 доларів
InternetUA
2024-10-05T07:01:05Z
Який вплив мають магнітні бурі на здоровʼя людей
24tv
2024-10-05T15:27:21Z
Чи буде тепліше у домі, якщо пофарбувати батареї у чорний колір: що говорять експерти
24tv
2024-10-05T15:21:50Z
Жорсткі диски об’ємом 60 Тбайт з’являться через чотири роки
InternetUA
2024-10-05T15:01:07Z
Дослід на атомному рівні: вчені створили молекулу води у контрольованому середовищі
Фокус
2024-10-05T14:45:54Z
Антарктида стрімко зеленіє
ГЛАВКОМ NET
2024-10-05T14:36:56Z
У 2024 році більше половини смартфонів оснащено камерами вище 50 Мп
InternetUA
2024-10-05T14:31:52Z
Притулок останніх неандертальців: чи вийде у вчених розкрити таємницю
Фокус
2024-10-05T14:15:51Z
Чорних дірок у ранньому Всесвіті виявилося більше за очікуване
Portaltele
2024-10-05T13:55:28Z
Motorola активізує стратегію оновлення програмного забезпечення
Portaltele
2024-10-05T13:55:06Z