MY.UAНовини
Правда про жири: які з них насправді корисні для вашого здоров'я
Правда про жири: які з них насправді корисні для вашого здоров'я

Правда про жири: які з них насправді корисні для вашого здоров'я

Попри те, що багато хто із пересторогою ставиться до жирів у продуктах харчування, проведені дослідження переконливо доводять, що насичені жири насправді не впливають на рівень холестерину в крові та захворювання серця так, як це вважалося раніше. Виявилося, що найнебезпечніші типи жиру – це трансжири, які підвищують рівень "поганого" холестерину, тому їх повністю виключили з харчової промисловості.

Згідно з дієтичними рекомендаціями, необхідно вживати 65 грамів жиру щодня, або від 30 до 35 відсотків від загальної кількості калорій. Але важливо переконатися, що ці жири походять із продуктів з мінімальною обробкою, йдеться у матеріалі видання Eat This Not That.

Варто обирати продукти, які мають низький рівень запальних омега-6 жирних кислот та інших насичених жирів. І хоча здорові жири можуть допомогти контролювати рівень цукру в крові та вгамувати напади голоду, пам’ятайте, що жири все одно містять більше калорій, ніж білки та вуглеводи.

Насичені жири

Попри існуючі перестороги, вчені дійшли висновку, що немає суттєвих доказів того, що насичені жири підвищують ризик серцево-судинних захворювань. Тому споживання правильних видів насичених жирів у помірних кількостях може справді допомогти вам підпалити організм. жиру.

Кращий вибір: Лауринова кислота

Фахівці кажуть, що лауринова кислота діє як антимікробний засіб при зовнішньому застосуванні, тому нанесення кокосової олії може допомогти запобігти інфекціям, вбиваючи бактерії. І хоча лауринова кислота підвищує загальний рівень холестерину більше, ніж багато інших жирних кислот, більша частина цього підвищення відбувається через збільшення ліпопротеїнів високої щільності, тобто "хорошого" холестерину.

Кращий вибір: Стеаринова кислота

Ця кислота міститься у какао-маслі, маслі ши, яловичині, яку годують травою, молоці та маслі. Вона є різновидом насиченого жиру, чия велика довжина сприяє її властивостям уповільнення травлення, що може допомогти розгладити ваш живіт, довше залишаючи вас ситими. Стеаринова кислота відіграє ключову роль у регулюванні роботи мітохондрій, електростанцій наших клітин, які виробляють енергію. А проведені дослідження довели, що стеаринова кислота пов’язана зі зниженням рівня холестерину і запалення у порівнянні з іншими насиченими жирами.

Поганий вибір: Пальмітинова кислота

Дієтологи попереджають про те, що пальмітинова кислота може збільшити ризик серцево-судинних захворювань через її вплив на рівень холестерину. Проведені дослідження свідчать про те, що пальмова олія значно підвищує рівень ліпопротеїдів низької щільності (ЛПНЩ), або поганого холестерину, порівняно з рослинними оліями з низьким вмістом насичених жирів. Крім того, окреме дослідження показало, що щури, яких годували пальмітиновою кислотою та вуглеводами, продемонстрували пригнічення сигналів організму від лептину та інсуліну, ключових гормонів, які беруть участь у регуляції ваги та придушенні апетиту.

Мононенасичені жири

Мононенасичені жири є незамінними для організму. Вони складаються з ланцюгів жирних кислот, які мають лише одинарний подвійний зв’язок. Ще один важливий момент полягає в тому, що ланцюг жирної кислоти знаходиться в певному утворенні, тобто ланцюг перед подвійним зв’язком і після подвійного зв’язку знаходяться на одній стороні.

Кращий вибір: Омега-9

Цей компонент представлений у оливковій олії, авокадо, волоських горіхах, рапсовій олії, арахісовій олії, горіхах макадамії. Омега-9 є основним мононенасиченим жиром, який міститься в оливковій олії, але вона також міститься в соняшниковій олії, олії з виноградних кісточок і кунжутній олії. Згідно з результатами досліджень, цей компонент покращує засвоєння необхідних для спалювання жиру поживних речовин порівняно з іншими оліями, одночасно знижуючи експресію певних генів жиру. Ще один плюс - саме цей вид жиру покращує пам’ять.

Поліненасичені жири

Ці жири називають "незамінними жирними кислотами", які потрібні організму людини для оптимального балансу. Проте людина може отримати їх лише з їжею — і вони складаються з ланцюжків із двома або більше подвійними зв’язками. Не варто забувати також про те, що поліненасичені жири охоплює групу щонайменше з 18 різних видів жирних кислот, які потім поділяються на два типи: омега-3 і омега-6.

Омега-3 жирні кислоти

Загалом відомі 11 різних форм цих кислот, але три, які необхідні для людини, це ALA (альфа-ліноленова кислота), DHA (докозагексаєнова кислота) і EPA (ейкозапентаєнова кислота). За словами дієтологів, науково доведено, що вони допомагають зменшити запалення, рівень холестерину, жиру в організмі та відчуття голоду. Серед позитивних факторів впливу також пом’якшення симптомів артриту та астми та мінімізація ризику розвитку хвороби Альцгеймера та депресії.

Кращий вибір: EPA та DHA

Ці ненасичені жири омега 3 містяться у рибі, водоростях, таких як спіруліна. Згідно з результатами дослідження, вони більш активні в організмі, ніж ALA (рослинна версія), контролюючи запалення та утворення жиру на животі. Крім того, фахівці підкреслюють, що омега-3 знижують вироблення цитокінів — сполук, що сприяють запаленню, що виробляються шкідливим жиром на животі. Також вони позитивно діють на покращення метаболізму, змінюючи експресію запальних генів. А за деякими науковими даними, вони також знижують ризику серцевих захворювань і хвороби Альцгеймера. Встановлено, що DHA необхідна для росту та розвитку мозку немовлят, а також для нормальної роботи мозку дорослих. Длч отримання додаткової кількості обирайте сардини, нерку, райдужну форель або консервований тунець.

Кращий вибір: ALA

Альфа-лінолева кислота (ALA) широко зустрічається у наступних продуктах: насіння льону, насіння чіа, волоські горіхи, ківі, коноплі, ріпакова олія, яловичина на травах. ALA - це омега-3 і вона не може вироблятися організмом, а при її вживанні зменшується апетит, контролюється запалення та йде сприяння втраті ваги. Крім того, певні дослідження доводять, що вона також відіграє важливу роль у зниженні ризику серцевих нападів, зниженні рівня холестерину та артеріального тиску. Підкреслюється, що яловичина, вирощена травою, містить більше омега-3, ніж яловичина, вирощена звичайним способом, оскільки трава містить більший рівень АЛК, ніж кукурудза чи соя.

Омега-6 жирні кислоти

Варто не забувати про те, що надмірна кількість омега-6 у вашому раціоні може призвести до запалення, переїдання, збільшення ваги та серцевих захворювань. За деякими медичними висновками, підвищене споживання лінолевої кислоти (ЛК), яка міститься в рослинних оліях, у яких смажаться всі наші жирні страви, є основною причиною підвищення рівня омега-6. Тому варто пам’ятати про те, що хоча омега-6 все ще є незамінними жирними кислотами та займають належне місце у вашому раціоні, найкраще буде скоротити надмірне споживання смаженої їжі.

Кращий вибір: Арахідонова кислота

Її найбільша концентрація зустрічається у наступних продуктах: качка, курка, палтус, дикий лосось, яйця (жовтки), яловичина. За словами фахівців, арахідонова кислота метаболізується в широкий спектр біологічно важливих кислот. Доведено, що прийом АК збільшує м’язову масу тіла, силу та анаеробну силу у чоловіків. Крім того, на ARA також припадає 10 % вмісту жиру в мозку.

Поганий вибір: Лінолева кислота

Варто з обережністю ставитися до продуктів, де її можна зустріти: соєва олія, сафлорова олія, кукурудзяна олія, макова олія. Не варто забувати, що лінолева кислота становить від 85 до 90 відсотків омега-6 жирних кислот у нашому раціоні. Водночас дослідники попереджають, що лінолева кислота, можливо, є адипогенною, що означає, що вона сприяє накопиченню жиру в нашому тілі.

Трансжири

За своєю структурою трансжири можуть бути мононенасиченими або поліненасиченими. Але їх також класифікують унікальним для цього класу способом: кон’юговані (природні у тварин) або некон’юговані (промислові чи штучні).

Кращий вибір: Кон'югована лінолева кислота

Цей продукт можна знайти у яловичині трав’яної відгодівлі та молочній продукції трав’яного вигодовування, індичці, баранині, телятині. Яловичина, вигодована травою, містить у середньому в два-три рази більше CLA, ніж яловичина, вигодована зерном. Відомо, що вони виробляються в кишечнику корів, індиків і баранини (але не курей або свиней), а отже, і в харчових продуктах, виготовлених із цих тварин (наприклад, молочні продукти і м'ясо). Це також потужний антиоксидант, який може захищати від хвороб серця, раку та діабету.

Дуже поганий вибір: Частково гідрогенізовані масла

Вони містяться у смаженій їжі, хлібобулочних виробах, маргарині. Вчені переконливо довели, що якщо рослинну олію змішати з воднем шляхом "часткової гідрогенізації" олії, вона стане твердою — і залишиться такою навіть за кімнатної температури. Небезпека у тому, що вони також мають тенденцію перетворюватися в твердий стан, коли вони потрапляють у ваше тіло, де вони закупорюють артерії, включно з артеріями у вашому мозку. Цей штучний жир зараз заборонено, оскільки доведено, що він підвищує ризик серцевих захворювань.

Поганий вибір: Вакцинна кислота

Вона знаходиться у яловичині трав’яної відгодівлі та молочних продуктах трав’яного вигодовування, індичці, баранині, телятині, тому варто враховувати, обираючи ті чи інші продукти. Згідно з результатами проведених досліджень, як промислові трансжири, так і вакцинна кислота (VA) впливає на підвищення холестерину LDL, а також помірно підвищує рівень холестерину HDL, тоді як промислові трансжири цього не роблять. Не забувайте про те, що промислові трансжири можуть становити до 9 % нашого загального споживання енергії, тоді як ці природні трансжири рідко перевищують 0,5 %.

Раніше OBOZ.UA розповів про 5 проблем зі здоровям, які виникають зі збільшенням ваги.

Підписуйтесь на канали OBOZ.UA в Telegram і Viber, щоб бути в курсі останніх подій.

Матеріали на цьому сайті рекомендовані для загального інформаційного використання й не призначені для встановлення діагнозу або самостійного лікування. Медичні експерти OBOZ.UA гарантують, що весь контент, який ми розміщуємо, публікується й відповідає найвищим медичним стандартам. Наша мета - максимально якісно інформувати читачів про симптоми, причини та методи діагностики захворювань. Закликаємо не займатися самолікуванням, для діагностики хвороб та визначення шляхів їх радимо звертатися за консультацією лікарів.

Поділитися
Поділитися сюжетом
Джерело матеріала
Кіану Рівз дебютував у професійних трекових гонках
УкраинФорм
2024-10-05T20:27:55Z
Осінній плейлист: нові пісні про кохання, розставання та підтримку, які не можна пропустити
24tv
2024-10-05T18:33:45Z
Трендові головні убори на осінь: що в моді цього року
24tv
2024-10-05T18:18:46Z
Музична колаборація поколінь: Святослав Вакарчук і YAKTAK — «На нічному небі»
Storyboom
2024-10-05T18:13:58Z
Рок-музикант INTUI презентує альбом «Емпатія»
Storyboom
2024-10-05T17:55:21Z
Олена Кравець замилувала фото з молодшими 8-річними дітьми вдома: "Рідкісні хвилини"
TSN
2024-10-05T17:51:34Z
Відпрацював багато в Харківській області, – Злата Огнєвіч розповіла про батька-добровольця
24tv
2024-10-05T16:03:46Z
На Lviv BookForum презентували книгу про журналістику незалежної України «Від майданів до війни»
УкраинФорм
2024-10-05T15:45:39Z
Дружина Решетніка виловилася про ставлення до свекрухи та як уникає з нею непорозумінь
TSN
2024-10-05T15:42:48Z
В Одесі пролунали вибуїи: що відомо
TSN
2024-10-05T21:51:19Z
Україною кружляють ворожі безпілотники: названо напрямок руху та кількість дронів
TSN
2024-10-05T21:51:16Z
Окупанти обстріляли рейсовий автобус на Сумщині: є поранені
ГЛАВКОМ NET
2024-10-05T21:51:08Z
Росіяни на Донеччині втратили новітній дрон “Охотнік”: хто і чому збив повітряну ціль
TSN
2024-10-05T21:51:00Z
Українські сили залишають Вугледар, зосереджуючись на виснаженні росіян
iPress
2024-10-05T21:34:24Z
В Одесі чули вибухи: працює ППО
24tv
2024-10-05T21:27:31Z
В Одесі пролунало чимало вибухів, місто масовано атакуть "шахеди"
ZN UA
2024-10-05T21:19:57Z
На фронті 147 бойових зіткнень, частина боїв триває
УкраинФорм
2024-10-05T21:06:44Z
Українські військові на Донбасі застосовують тактику відступу
ГЛАВКОМ NET
2024-10-05T20:24:42Z
Єврокомісар закликав країни ЄС накопичити запаси снарядів, щоби бути готовими до ймовірної війни
УкраинФорм
2024-09-23T15:00:59Z
Україна “зависла” у невизначеності після візиту Зеленського до США — The Washington Post
TSN
2024-10-05T21:51:53Z
Новий контрнаступ України: коли і якими силами він розпочнеться — The Times
TSN
2024-10-05T21:51:12Z
Затримання "Тринадцятого": у телеграм-каналі воєнного злочинця справжня істерика
TSN
2024-10-05T21:51:08Z
На кордоні з Польщею не працюють деякі пункти пропуску: у чому причина
24tv
2024-10-05T21:49:27Z
Депутат Олег Дунда: Форум вільної Росії позитивно сприймає концепцію розпаду РФ
УкраинФорм
2024-10-05T21:45:25Z
NYT розкрило, як Путін заманив Трампа в українську "пастку"
Хвиля
2024-10-05T21:12:03Z
"Навіть у команді Трампа не всі вірять в його перемогу": політолог зауважив цікаву деталь
24tv
2024-10-05T21:09:39Z
У Росії затримали Z-блогера, який критикував владу і «одного дідуся»
Украина Криминальная
2024-10-05T21:09:16Z
Купівля та продаж доларів: чи впливає рік випуску на вартість валюти
24tv
2024-10-05T21:21:45Z
Верховний суд Бразилії заявив, що соцмережа X сплатила штрафи не на той банківський рахунок
УкраинФорм
2024-10-05T20:51:35Z
Буде ще дорожче: сметана, сир та інша "молочка" стане справжньою розкішшю
Знай
2024-10-05T20:51:12Z
Обмін "старих" доларів на "нові": що варто знати про цю операцію
24tv
2024-10-05T19:48:19Z
Ціни на продукти та товари в Україні стрімко летять вгору: НБУ розкрив причини
GlavRed
2024-10-05T19:27:42Z
Пенсіонерів змусять платити: важливе звернення податківців
Знай
2024-10-05T18:36:12Z
Газ подорожчає для всіх: як новий тариф вдарить по гаманцю
Знай
2024-10-05T17:36:21Z
Укренерго не планує відключень світла у неділю
1News
2024-10-05T17:21:15Z
"Будемо взагалі виходити з шоку": українцям описали найгірший сценарій відключень на зиму
Политека
2024-10-05T16:01:14Z
Чоловік різко змінив спосіб життя і відклав понад $50 тисяч за короткий час
TSN
2024-10-05T21:51:05Z
День ангела 6 жовтня: кого та як вітати з іменинами
TSN
2024-10-05T21:51:02Z
В Умані продовжується святкування єврейського свята Рош га-Шана
ZN UA
2024-10-05T21:49:37Z
Творчого натхнення і професійного розвитку: гарні привітання з Днем вчителя у прозі та віршах
24tv
2024-10-05T21:36:32Z
З Днем вчителя 2024: тематичні картинки-привітання з професійним святом
24tv
2024-10-05T21:15:06Z
6 жовтня: яке сьогодні свято, традиції та заборони
ГЛАВКОМ NET
2024-10-05T21:06:44Z
6 жовтня 2024 року: апостола Фоми — що сьогодні не можна робити
Фокус
2024-10-05T21:00:43Z
Найкращою вчителькою України у 2024 році стала Леся Павлюк з Івано-Франківська
24tv
2024-10-05T20:45:23Z
«Проводиться службове розслідування»: 123 бригада прокоментувала смерть військовослужбовця
УкраинФорм
2024-10-05T20:33:29Z
Лунін провів перший "сухий" матч за Реал в сезоні: шалена гармата принесла мадридцям перемогу
24tv
2024-10-05T21:55:02Z
Інтер — Торіно 3:2 Відео голів та огляд матчу Серії А
Football.ua
2024-10-05T21:49:11Z
Карвахаль у сльозах покинув поле на ношах у матчі з Вільярреалом
Football.ua
2024-10-05T21:43:39Z
Реал з Луніним обіграв Вільярреал
Football.ua
2024-10-05T21:02:57Z
Вінісіус Жуніор отримав травму в матчі з Вільярреалом
Football.ua
2024-10-05T20:55:00Z
Хет-трик Тюрама приніс Інтеру перемогу над Торіно
Football.ua
2024-10-05T20:46:41Z
Ребров викликав у збірну України новачка з Олександрії: через нього був скандал у грі з Шахтарем
24tv
2024-10-05T20:19:38Z
Манчестер Сіті — Фулгем 3:2 Відео голів та огляд матчу АПЛ
Football.ua
2024-10-05T19:43:46Z
Дубль Буркардта допоміг Майнцу обіграти Санкт-Паулі
Football.ua
2024-10-05T19:22:19Z
У Китаї поширюється смертельна хвороба: 4 людей померли від нової інфекції
24tv
2024-10-05T20:24:30Z
Їжте квашену капусту якомога частіше і позбавтеся целюліту: чим ще корисний зимой смаколик
Знай
2024-10-05T18:51:56Z
«Майбутнє є!»: Danone спільно з МОЗ запускає масштабну соціальну ініціативу, що посилить систему медичної реабілітації
VGorode
2024-10-05T17:12:46Z
Вчені розкрили причини слухових галюцинацій
360ua.news
2024-10-05T15:00:54Z
Низка популярних трав'яних добавок погіршують здоров'я печінки – це може бути смертельно
24tv
2024-10-05T14:15:04Z
Вчені знайшли можливе просте рішення від болю в спині
Portaltele
2024-10-05T13:55:18Z
Це перетворює їжу на отруту: в жодному разі не розігрівайте страву в такий спосіб
24tv
2024-10-05T13:24:33Z
Лікар розповів кому і чому не можна пити каву
360ua.news
2024-10-05T12:57:23Z
У тампонах виявили токсичні метали: чи варто непокоїтися
24tv
2024-10-05T11:03:21Z
У Туреччині жінка з рушницею увірвалася до пологового будинку й взяла людей у заручники
24tv
2024-10-05T21:54:57Z
У Карпатах заблукав киянин, прямуючи за кордон до Словаччини по «карті» за $2000
InternetUA
2024-10-05T20:40:38Z
На Сумщині війська РФ скинули з дрона вибухівку на автобус - троє поранених
УкраинФорм
2024-10-05T20:03:59Z
На Рівненщині зіткнулися Mazda та мікроавтобус, загинув підліток
1News
2024-10-05T19:48:01Z
Тонни вибухового вантажу з Росії: небезпечне судно зайшло у Ла-Манш
24tv
2024-10-05T19:42:43Z
Пневмонія, набряки легенів і головного мозку: жителька Мелітополя померла в російському ув’язненні
TSN
2024-10-05T19:42:10Z
На Херсонщині внаслідок ударів безпілотниками тяжко поранені жінка та водій «швидкої»
УкраинФорм
2024-10-05T19:29:08Z
На Полтавщині під час пожежі загинула родина з двома 4-річними дітьми
24tv
2024-10-05T19:09:28Z
Ураган в США завдав удару по світовому ринку чипів
InternetUA
2024-10-05T18:46:02Z
Вас не зможуть обманути: як легко відрізнити сир від сирного продукту
24tv
2024-10-05T21:51:45Z
Після багаторічної перерви відновили будівництво найвищого хмарочоса світу
InternetUA
2024-10-05T20:52:34Z
Як обрізати сливу для щедрого врожаю у наступному році: хитрощі садівників
Политека
2024-10-05T20:31:21Z
Курка в клярі з бататом: "Мастер Шеф" Хіменес-Браво дав ситну вечерю без клопоту
Политека
2024-10-05T20:00:14Z
Як доглядати за ґрунтом восени, щоб покращити родючість: важливі поради городників
Политека
2024-10-05T19:35:16Z
Затхлий запах з шафи щезне назавжди: цей засіб допоможе
24tv
2024-10-05T19:15:18Z
Справжній закарпатський суп: як зробити ситну страву з крильцями на всю родину
Политека
2024-10-05T18:45:59Z
Від потреби у виживанні до високої моди: відколи й навіщо ми носимо одяг
24tv
2024-10-05T18:09:29Z
Кури знову почнуть активно нестися, якщо додати до зерна кілька продуктів: простий рецепт для осені
TSN
2024-10-05T17:51:51Z
Нові правила оренди автомобілів: що пропонують змінити для водіїв
Хвиля
2024-10-05T20:18:09Z
В Україні оновили вікові обмеження для водіїв: хто не зможе сісти за кермо
Хвиля
2024-10-05T19:45:38Z
В Одесі помічено лімузин Cadillac від улюбленого кузовного ательє Дональда Трампа
AutoCentre
2024-10-05T16:46:03Z
Молодший брат Juke: представлено найдешевший кросовер Nissan за $7100
Фокус
2024-10-05T16:00:35Z
Більше ця проблема не потурбує: як впоратися із запріванням скла в авто
Знай
2024-10-05T14:51:01Z
У Києві помічено рідкісний електрокрос Fisker Ocean
AutoCentre
2024-10-05T14:17:25Z
На аукціон виставили вінтажний суперкар Ferrari Анджеліни Джолі
Фокус
2024-10-05T14:15:37Z
В Одесі помічено лімузин Cadillac від улюбленого ательє Дональда Трампа
AutoCentre
2024-10-05T12:37:05Z
Пітеру Фальку довелося обирати машину для Коломбо, і ось чому він зупинився на Peugeot 403
24tv
2024-10-05T11:54:07Z
У Windows 11 24H2 швидкість копіювання файлів збільшена на 94%
InternetUA
2024-10-05T20:46:24Z
У США двоє шахраїв замінили 6000 підроблених iPhone на оригінальні за гарантією Apple
InternetUA
2024-10-05T20:13:26Z
Вчені розкривають секрети «м’яких» напівпровідників нового покоління
Portaltele
2024-10-05T19:59:22Z
Facebook боротиметься за молодь: платформа запускає декілька цікавих оновлень
InternetUA
2024-10-05T19:46:46Z
Лід на Землі стає дедалі небезпечнішим: що робить його таким слабким і ламким
Фокус
2024-10-05T19:45:31Z
Відкладіть телефон негайно: важливо відмовитись перед сном
Знай
2024-10-05T19:21:47Z
На дні озера Мічиган знайдені таємничі кратери
Portaltele
2024-10-05T18:58:48Z
Учені знайшли "пожирачів пластику": це може допомогти краще очищувати воду
24tv
2024-10-05T18:57:18Z
На дні Арктики заховані дивні крижані структури: щось залишило їх там нещодавно
Фокус
2024-10-05T18:36:15Z