MY.UAНовини
Реструктуризація єврооблігаційного боргу. Як уникнути помилок
Реструктуризація єврооблігаційного боргу. Як уникнути помилок

Реструктуризація єврооблігаційного боргу. Як уникнути помилок

Реструктуризація єврооблігаційного боргу. Як уникнути помилок

Нині тривають переговори з Комітетом власників єврооблігацій щодо реструктуризації 23,6-мільярдного боргу України. Уряд пропонує обміняти всі наявні єврооблігації на серію простих облігацій і державні деривативи або ж на серію простих облігацій. Обидва варіанти передбачають номінальне зниження боргу від 25 до 60%. За першим варіантом деривативи мають бути конвертовані в звичайні облігації в 2027 році з номіналом, визначеним на основі обсягу податкових надходжень і темпів зростання реального ВВП до того часу.

Відповідно до стандартної світової практики реструктуризації боргів передбачається обмін існуючих цінних паперів/кредитів на нові з менш вигідними умовами для кредитора порівняно з первинними зобов'язаннями. При цьому орієнтиром для обміну старих зобов'язань на нові зазвичай слугують котирування старих цінних паперів на вторинному ринку. Для України такі котирування вже тривалий час не перевищують 30% від номіналу.

Комітет власників єврооблігацій України поки що не прийняв жодного з варіантів, запропонованих урядом. Узгодження і переговори між сторонами потенційної боргової угоди тривають. При цьому найбільш активні дебати розгортаються навколо питання доцільності списання частини боргу, розміру такого списання і відсоткових ставок за новими облігаціями.

У площині суспільних обговорень цієї події в Україні деякі аналітики, інвестиційні портфелі яких включають чималенькі суми тих самих єврооблігацій, безапеляційно стверджують, що Мінфіну потрібно відмовитися від безумовного списання боргу. А один впливовий парламентарій наполягає на варіанті відстрочки боргових виплат на 3–4 роки (до серпня 2027-го або 2028-го) без вжиття радикальних заходів щодо скорочення боргового навантаження. Такий варіант, за його словами, гарантує помірність боргових виплат і підтримується МВФ та іншими офіційними кредиторами.

У цьому контексті доцільно розібратися, а який саме результат переговорів із кредиторами готовий підтримати МВФ і чи варіант простої відстрочки виплат є настільки безпечним і безневинним, як це намагаються подати окремі учасники дискусії.

МВФ у Програмі EFF від 2023 року однозначно вимагає глибокої реструктуризації боргу як умови для рішучого відновлення боргової стійкості та підтримки адекватного рівня міжнародних резервів України. Зокрема, програмою закладаються такі цілі реструктуризації боргу:

  • досягнення державним боргом рівня 65% ВВП до 2033 року;
  • утримання валових потреб уряду в позичковому фінансуванні на середній позначці 8% ВВП у 2028–2033 роках;
  • зниження обсягу державного боргу до рівня 82% ВВП до 2028 року та досягнення полегшення платежів з обслуговування зовнішнього боргу щороку на 1–1,8% ВВП.

Програмою з МВФ вимагається також отримати такі абсолютні суми зменшення боргових платежів за єврооблігаціями: на 4,6 млрд дол. США у 2024 році, на 3,2 млрд — у 2025-му, на 3,6 млрд — у 2026-му і на 0,5 млрд дол. у першому кварталі 2027 року.

Окремо обумовлюється, що уряд зобов'язується розробити дизайн боргової операції відповідно до цілей програми в частині боргової стійкості. Фахівці МВФ недвозначно прописали і таке: «Досягнення таких цілей передбачає застосування суттєвих знижок (haircuts) до вартості єврооблігацій».

Попередні модельні розрахунки, виконані мною, показали, що при продовженні війни у 2025 році і за несприятливої макроекономічної динаміки непроведення реструктуризації зовнішнього боргу на умовах його часткового списання спричинить вибухонебезпечну динаміку державного боргу із досягненням його пікового рівня — 127,5% ВВП у 2026-му. Такий рівень удвічі перевищує економічно безпечний розмір державного боргу для країни з ринком, що формується.

Низхідний сценарій МВФ від березня 2024 року малює ще більш понуру картину: без глибокої реструктуризації зовнішнього боргу сумарний державний борг України сягне величини 135,7% ВВП наприкінці 2026-го і 134,3% ВВП наприкінці 2027 року.

Комплексний аналіз боргової стійкості, проведений мною, говорить також про те, що досягнення стійкого рівня боргу в 2029 році (а не в 2033-му, як у сценарії МВФ) потребувало б отримання урядом адекватних обсягів офіційного фінансування із часткою грантів більш як 50% і реструктуризації зовнішнього боргу комерційним і двостороннім офіційним кредиторам із зменшенням його номінальної суми на 60%.

Якщо ж у процесі переговорів уряд піде на поступки кредиторам і відмовиться від списання суттєвої частки боргу за єврооблігаціями, то боргові проблеми України будуть просто законсервовані, а після закінчення терміну отриманих відстрочок виникне потреба нової реструктуризації. Не варто забувати й про те, що на період відстрочки нараховуються проценти — непосильні для воюючої держави.

М'яка реструктуризація державного боргу України під час війни суперечила б також урокам міжнародного досвіду та закономірностям процесу врегулювання боргів під час геополітичних шоків. Відомі вчені К.Лукнер, Д.Мейер, К.Рейнхарт і К.Требеш узагальнили дані по 321 випадку реструктуризації зовнішніх суверенних боргів приватним кредиторам у період 1815–2020 років.

Вони встановили, що збитки кредиторів від боргових реструктуризацій були напрочуд стабільними упродовж 200 років. У досліджуваній вибірці середня знижка (haircut) становила 45% у термінах чистої поточної вартості боргових платежів. При звуженні досліджуваної вибірки до періоду 1998–2020 років з охопленням боргів тільки за облігаційними позиками середня знижка в термінах поточної вартості знову ж таки становила 45%, а медіанна знижка — 42%.

У контексті проблем України на увагу заслуговує такий результат цитованого дослідження: геополітичні потрясіння, такі як війни, революції та розпад імперій, зазвичай супроводжуються більшими списаннями зовнішніх боргів і завдають більших втрат кредиторам. Історією зафіксовано кілька випадків повної відмови від боргу (або досягнення 100-відсоткової знижки). Загалом же під час воєн і революцій середня знижка під час реструктуризацій зростає на 20 відсоткових пунктів і досягає 60%.

Найбільш несприятливі для комерційних кредиторів випадки реструктуризацій зовнішніх боргів наведені в таблиці.

Реструктуризації зовнішніх боргів під час воєн, революцій і розпадів імперій у 1815–2023 роках із найбільшими втратами кредиторів

Джерело: С. Luckner, J. Meyer, C. Reinhart, Ch. Trebesch Sovereign haircuts: 200 years of creditor losses.

Інше дослідження МВФ, яке охоплювало період 1950-2010 років, дало перелік країн, які отримали найбільші знижки в термінах поточної вартості боргових платежів під час реструктуризацій, включаючи борги офіційним кредиторам. Це Кот-д’Івуар — 55,2% знижки; Сейшели — 56,2; Молдова — 56,3; Еквадор — 67,7; Сербія та Чорногорія — 70,9; Аргентина — 76,8; Ірак — 89,4%.

Насамкінець хотілося б застерегти учасників переговорного процесу щодо українського боргу від некоректного застосування дисконтних ставок при генеруванні чистої поточної вартості (NPV) боргових платежів. Саме показники NPV, як правило, мають ключове значення для оцінки знижки чи відсотка списання боргу в процесі його реструктуризації.

Уже згадуваний фінансовий аналітик переконує нас у тому, що ринкова ставка дисконту має бути близькою до 15% річних у доларах, такою ж, як і дохідність доларових облігацій «Миронівського хлібопродукту» чи «Метінвесту». Але незрозуміло, чому ринкова дохідність корпоративних позик під час воєнного стану має бути орієнтиром для оцінки майбутньої вартості доларових ресурсів для уряду України.

Так, зовнішні офіційні позики залучаються урядом України за ставками 2–3% річних (крім позики МВФ, яка коштує близько 8% річних). Нинішня дохідність валютних позик на внутрішньому ринку (доларових ОВДП) становить 4,65% річних. А останній аналіз боргової стійкості України від МВФ включає показники ефективної процентної ставки за державним боргом навіть у межах песимістичного сценарію на рівні 5,1–5,8% у 2026–2030 роках.

Основа боргової стійкості (DSF) для країн із низькими доходами, розроблена фахівцями МВФ, для оцінок поточної вартості оперує ставкою дисконтування — 5%.

З огляду на це при обчисленні чистої поточної вартості потоку платежів за новими борговими зобов'язаннями України варто було б орієнтуватися на щорічну ставку дисконтування 5–6%.

Важливо також завершити реструктуризацію єврооблігаційного боргу до закінчення терміну призупинки боргових платежів у серпні 2024 року. Нині у фінансових колах серйозно обговорюється варіант «проміжної» або «поміркованої» реструктуризації боргу України у формі нової відстрочки з обслуговування і погашення боргу.

Однак в інтересах української держави не консервувати боргової проблеми на роки через оформлення нових відстрочок, а найближчим часом досягти угоди з кредиторами щодо глибокої реструктуризації боргу із скороченням його абсолютної суми. В іншому разі боргове навантаження на державні фінанси України і надалі зростатиме, а домогтися поступок від кредиторів після завершення війни буде набагато важче. Такий стан перманентно утримуватиме державу на краю фінансової прірви та перешкоджатиме залученню довгострокового продуктивного капіталу на цілі відновлення й модернізації національної економіки.

Поділитися
Поділитися сюжетом
Джерело матеріала
В США объяснили, почему Китай боится поражения Путина
Хвиля
2024-09-22T00:00:17Z
Таких санкций ждали давно: ЕС определил новый приоритет для удара по РФ
Comments UA
2024-09-18T14:19:47Z
The Times узнал новые детали плана победы Зеленского: что хочет Украина взамен вступления в НАТО
Comments UA
2024-09-23T11:01:06Z
В нескольких пунктах пересечения границы с Польшей, Румынией и Венгрией могут образоваться очереди: в чем причина
Апостроф
2024-09-22T21:24:40Z
Блогер Паша Бумчик "случайно" прогулялся в Румынию, получив повестку
Апостроф
2024-09-23T11:21:49Z
Россияне пытаются оккупировать больше территорий до зимы. Во время переговоров главной будет карта, лежащая на столе — военный
ZN UA
2024-09-23T11:10:50Z
Маразм зашкаливает. РФ определилась со странами ЕС, не угрожающими ее "традиционным ценностям"
Comments UA
2024-09-21T21:27:19Z
Отказ от НАТО и без возврата территорий: соратник Трампа озвучил его “мирный план“
UAToday
2024-09-13T18:03:49Z
Запад изменил позицию по ударам вглубь РФ. The Times назвал причину
ГЛАВКОМ NET
2024-09-13T17:27:19Z
Чемпионка России разбила цветочный горошок об голову победительницы Кубка Европы. Фотофакт
Обозреватель
2024-09-11T17:04:24Z
В Польше объяснили, почему задержали Усика и надели наручники
Известия Киев
2024-09-18T18:15:47Z
Усик прокомментировал свое задержание в Польше
Comments UA
2024-09-18T04:12:16Z
Александра Усика арестовали в аэропорту Кракова
UAToday
2024-09-18T03:24:18Z
Леннокс Льюис прокомментировал победу Дюбуа над Джошуа
Корреспондент
2024-09-23T10:51:21Z
Алиев - о Тимощуке: Российская продажная собака
Корреспондент
2024-09-23T09:40:54Z
Жена голкипера сборной Украины показал себя в откровенном бикини и "разорвала" Instagram. Фото
Обозреватель
2024-09-15T14:01:03Z
Российские дроны "взорвали" дачу Ломаченко под Одессой. Фото
Обозреватель
2024-09-14T16:19:39Z
Усик - об ударе от Фьюри: Возле меня летали какие-то аисты
Корреспондент
2024-09-16T09:30:33Z
У известной русской певицы внезапно скончался молодой сын
Comments UA
2024-09-20T20:57:31Z
Народная артистка Украины спела в церкви в российской Судже
Апостроф
2024-09-20T15:30:58Z
В сети показали последнее фото умершего от рака комика Маслякова
Comments UA
2024-09-11T20:45:45Z
Соня Евдокименко поддержала сбежавшего из Украины внука Софии Ротару: "Воскресенье с..."
Знай
2024-09-09T17:51:56Z
Маникюр в холодных тонах: 10 модных идей для влюбленных в осень
Marie Claire
2024-09-23T11:00:20Z
Солист группы ABBA женился
Корреспондент
2024-09-23T10:31:05Z
Кендалл Дженнер вернула в моду легендарную стрижку пикси-шегги: кому подойдет
Обозреватель
2024-09-11T05:10:28Z
Звезда "Лиги смеха" Розовый высмеял окупантов, которые внесли его в российский аналог "Миротворца"
TSN
2024-09-13T09:39:17Z
Новое непо-поколение: 5 звездных детей, которых мы теперь будем видеть везде
Marie Claire
2024-09-18T13:31:39Z
Деруны по-новому для сытного и бюджетного ужина: самый простой рецепт
Обозреватель
2024-09-11T18:11:56Z
Сел на шею: 5 признаков, что вы избаловали своего мужчину
Marie Claire
2024-09-12T12:37:09Z
Вкусное, мягкое и нежное: рецепт идеального теста для пельменей
Политека
2024-09-20T15:33:42Z
Секреты приготовления классической солянки: подробная инструкция
Comments UA
2024-09-13T08:18:52Z
Настоящий форшмак от шефа одесского ресторана – рецепт легендарного блюда/Слово "форшмак" на идише означает "предварительный вкус"
Апостроф
2024-09-23T10:42:52Z
Только люди с высоким IQ могут за 7 секунд заметить панду среди людей
Фокус
2024-09-23T09:45:54Z
Лунный гороскоп на 22 сентября, воскресенье
Marie Claire
2024-09-21T22:46:59Z
Гуляш, которые тает во рту: рецепт сытного блюда
Фокус
2024-09-19T17:21:37Z
Котик забатонился: что значит, если пушистик лежит в позе буханочки и стоит ли нервничать из-за этого
Знай
2024-09-20T04:51:57Z
Пожиратели энергии: 4 популярных продукта, которые отнимают у организма много сил
Фокус
2024-09-18T16:15:38Z
Названы органы, которые начинают стареть в молодом возрасте
Comments UA
2024-09-23T10:06:04Z
В каком возрасте на теле увеличивается количество родинок
Comments UA
2024-09-23T08:51:01Z
Когда нужно обращаться к психотерапевту – специалист назвал основной фактор кризиса
Апостроф
2024-09-23T08:18:12Z
«Говорящая» кожа и зеркала с ИИ: как мы будем ухаживать за собой в 2030 году
Marie Claire
2024-09-23T07:33:56Z
Некоторые в опасности, другие — нет: стоит ли разрешать кошке спать с вами в постели
Фокус
2024-09-23T06:36:29Z
Плохие новости замедляют метаболизм и провоцируют набор веса, — нейробиолог
Фокус
2024-09-23T06:00:12Z
Быстро и полезно. Диетолог назвала 5 завтраков, которые можно приготовить за 10 минут
Фокус
2024-09-23T04:57:06Z
Демобилизация по состоянию здоровья: какие основания для увольнения и что делать в случае отказа
Комсомольская правда
2024-09-23T04:04:09Z
В Южно-Африканской республике выпало рекордное количество снега - на дорогах коллапс
ZN UA
2024-09-21T23:07:15Z
На территории Сербии и Венгрии из дунайских вод показались обломки нацистских кораблей времен Второй мировой
ZN UA
2024-09-11T15:38:58Z
Выполнил пуск ракет по Одесщине и пропал с радаров: в сети сообщают об "аварии" российского Су-30СМ над Черным морем
Обозреватель
2024-09-11T15:08:56Z
Пытался убить владельца овощной базы: в Киеве суд вынес приговор фигуранту резонансного дела. Фото
Обозреватель
2024-09-18T17:30:46Z
В Киевской области неизвестный устроил стрельбу в магазине: есть раненые
Comments UA
2024-09-23T11:09:32Z
Завершено расследование в отношении присвоившего миллионы прокурора
Корреспондент
2024-09-23T11:00:40Z
Полиция нашла "шутника", взорвавшего страйкбольную гранату в Киеве
Корреспондент
2024-09-11T18:24:39Z
Новый подозреваемый в деле об избиении ветерана в Смеле: подробности
Comments UA
2024-09-11T17:30:35Z
В Одессе задержан мужчина, убегавший от представителей ТЦК
Корреспондент
2024-09-11T14:55:29Z
Не дадим России нас обойти: Умеров рассказал о производстве дронов в 2025 году
ZN UA
2024-09-22T00:36:02Z
Россия сняла моряков с авианосца "Адмирал Кузнецов" и отправила их на фронт, — Forbes
Фокус
2024-09-23T11:01:50Z
Прогноз ужасает: в ООН рассказали, сколько лет может уйти на полное разминирование Украины
Comments UA
2024-09-21T12:21:23Z
Народные приметы и народный праздник 21 сентября 2024 года
UAToday
2024-09-21T06:54:14Z
План победы Зеленского: верят ли украинцы в его реальность
Comments UA
2024-09-23T11:09:27Z
Кроме сантехники и скота, в залог под кредиты россияне стали оставлять секс-игрушки
Знай
2024-09-23T10:51:58Z
Новые правила проверки документов и выдачи повесток: какие изменения готовят украинцам
Апостроф
2024-09-21T11:00:22Z
В Украине изменится процесс вручения повесток: что известно
Comments UA
2024-09-16T14:06:51Z
Принц Джордж совершил свой первый полет
Корреспондент
2024-09-13T12:24:46Z
Появились фото с места попадания в Харькове
Корреспондент
2024-09-21T23:18:54Z
Синоптики дали прогноз погоды на сегодня 21 сентября в Украине
UAToday
2024-09-21T06:54:10Z
Стерненко показал документы относительно российского гражданства Труханова
Апостроф
2024-09-17T17:03:42Z
Лунный гороскоп на 20 сентября, пятница
Marie Claire
2024-09-19T21:09:36Z
ВСУ могут оказаться в оперативном окружении: где нужно немедленно выбираться из ловушки
Comments UA
2024-09-23T11:21:37Z
Сотни единиц бронетехники и тысячи погибших: в ВСУ озвучили потери ВС РФ под Харьковом с мая
Фокус
2024-09-23T11:06:58Z
Гороскоп на субботу 14 сентября 2024 года
UAToday
2024-09-13T18:03:26Z
Украина привела доказательства причастности России к удару по миссии Красного Креста
Апостроф
2024-09-21T12:09:31Z
Россияне ударили УАБами по Харькову
Корреспондент
2024-09-15T16:13:46Z
Украинским водителям придется заплатить более 50 тысяч гривен: за какое нарушение грозит жесткое наказание
Обозреватель
2024-09-15T16:21:46Z
Ford снова будет производить авомобили в Индии
Корреспондент
2024-09-14T03:36:24Z
На аукцион выставили заброшенную коллекцию культовых американских спорткаров
Фокус
2024-09-17T16:42:11Z
Кроссовер Nissan Leaf и дешевый Land Cruiser: какие внедорожники покажут в 2025 году
Фокус
2024-09-23T10:00:02Z
Вокруг покупки Управлением госохраны элитных авто произошел скандал
Апостроф
2024-09-23T09:15:55Z
ТОП 5 передовых технологий в электрическом Porsche Macan
ITC
2024-09-23T08:07:39Z
На ЗАЗе собрали кабриолет "Таврия": багажник только для плавок и полотенец
Знай
2024-09-23T06:51:51Z
Гость из 90-х: в Киеве засветился раритетный спорткар Porsche
Фокус
2024-09-23T06:42:00Z
США хотят запретить использование российского и китайского программного обеспечения в автомобилях — СМИ
ZN UA
2024-09-22T14:58:25Z
Цена выросла: сколько стоит лук в Украине
ZN UA
2024-09-21T06:03:53Z
Литва демонтирует целую ТЭЦ, чтобы передать ее Украине – фон дер Ляен
ГЛАВКОМ NET
2024-09-21T06:06:14Z
Одна из стран ЕС легализовала производство самогона, есть интересный нюанс
ГЛАВКОМ NET
2024-09-13T18:30:54Z
Во вторник отключать свет по графикам не будут, но электричество нужно экономить, - ДТЭК
Комсомольская правда
2024-09-16T15:16:51Z
Ядерные объекты в Украине становятся целями для РФ. Удалось ли защитить все АЭС
Фокус
2024-09-23T11:12:07Z
Предпринимательницу из Ирпеня подозревают в неуплате 15 млн налогов
Корреспондент
2024-09-23T11:04:58Z
Украина не обращает внимания на Россию и кормит страны по всему миру: Зеленский рассказал, как работает морской зерновой коридор
Обозреватель
2024-09-18T17:41:10Z
Аграрии сообщили о темпах сбора урожая
Корреспондент
2024-09-14T03:03:16Z
Война россиянам обходится все дороже - The Moscow Times
Корреспондент
2024-09-14T02:09:35Z
Умные часы Apple: инновации на вашем запястье
Espreso
2024-09-20T14:17:54Z
Хоррор Retrieval получит поддержку PlayStation 5 Pro — первый взгляд на версию игры для мощной консоли
GameMag
2024-09-19T03:02:11Z
Появилось изображение коробки PlayStation 5 Pro — без упоминания поддержки 8K
GameMag
2024-09-19T01:32:18Z
Ученые получили водород "из ничего": найден инновационный способ добычи чистой энергии
Фокус
2024-09-23T11:06:55Z
Seasonic выпустила «платиновый» блок питания Prime PX-2200 номиналом 2200 Вт
Overclockers
2024-09-23T11:06:40Z
Сеть рассмешил «мощный донат» Тищенко
Апостроф
2024-09-23T11:00:43Z
Известная волонтерка запустила мемную дискуссию о квадроберах
Апостроф
2024-09-23T10:48:40Z
В Германии уже наблюдаются проблемы с доступностью видеокарт GeForce RTX 4090
Overclockers
2024-09-23T10:33:16Z
Показали смартфон iQOO Z9 Turbo+ с ультратонкой батареей на 6400 мАч: когда выйдет
Фокус
2024-09-23T10:16:11Z